Staten zullen een deel van hun souvereiniteit moeten afstaan Pantserauto met reed op veesmokkelaars barricade Jfiaxte (g.aif ^11^* .TL ziek 'ut Doden-steegje VAN NELLE MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Onder de titel „De K.V.P. en het internationale politieke leven" heeft 'mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Tweede Kanier voor de K.V P., voor de K.R.O.-microfoon een rede uitge sproken, waarin hij een uiteenzetting gaf van het standpunt van de K.V.P. t.o.v. de buitenlandse politiek. „De buitenlandse politiek is thans veel belangrijker geworden dan zij voorheen was. Vroeger wasr de staat bij machte, uit eigen kracht het al gemeen welzijn vrij volledig te ver zorgen". aldus mr. Sassen. Mr. Sassen wees er vervolgens op dat ook het rijke Amerika op de duur de weerslag van de Europese armoede zou ondervinden. „Daarom getuigt het van vérziende wijsheid, dat Marshall een plan heeft geopnerd. om ons we relddeel uit die nood óp te beuren. In p]aats*van dat Amerika op de duur onze armoede zou moeten delen, wil het. dat wij delen in de Amerikaanse welvaart". Hij vroeg zich af. of het thans le vende geslacht, dat tot twee maal toe zo afschuwelijk werd geteisterd daaruit een les heeft getrokken. „Er is een einde gekomen aan' de oorlogs toestand, maar wearachti°e vrede trad nog niet in. Wel is allerwegen de overtuiging gerijpt, dat het niet genoeg is te zeggen: nooit meer oor log maar dat jvij ons positiever moeten instellen: od herstel en hand having van een rechtvaardige vrede" aldus spreker. ..Ook wordt het in brede kring dui delijk, hoe er aan dat vreiesherste1 moet worden gewefkt. Men erkent het onverbrekelijk verband tussen economie en politiek, tussen welvaart en vrede. Men ziet in, dat er ook in temationaal een algemeen welzjin" groeien moet, dat be'de omvat Men erkent steed« meer, dat geen enkele ^taat no? bij inachte is. die beide gro te doeleinden alléén te v'erwezenlij ken. doch dat de 'staten zich daartoe aaneen moeten sluiten. En meer dar dat. De staten zul'en elk een stuk va^ hun ontoereikende, opnerste macht een deel van hun al!°cn%n theorie no" onbeoerk*e souvereiniteit. moeten af staan aan een hoger internationaal gezag, om on die manier een of meer inte^natmno'o ^"Msgemeenschapper te deen ontstaan." Wie, als wij een internationale rechtsorde wil, door een dienend machtsapparaat geschraagd, die mag niet in liet vage laten over wat voor „recht" hij spreekt. Zeker zullen wij ons hebb n te keren tegen opvattin gen, die rechtstreeks tegen de onze ir.gaanj» die recht gelijk stellen aan het bflang van klasse of ras: die oen totalitaire, dr^tatoriale staat maat- Radio DINSDAG- HTLVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws; 7.45 gram. platen; 8.00 Nieuws; Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 9.30 Ochtend concert: 10.15 gram. platen: 10.40 „Baron von Fürsten- berg, de zonderling": 10.50 Kamermu ziek; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 gram.olaten; 12.03 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.25 zang; 13.50 Mu- ziekliteratuur; 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk; 14.30 Onder ons: 15.00 Elck wat wils; 16.00 De Zonnebloem: 17.15 Nederlands Kamerkoor; 17.45 Sumatra's Oostkust; 18.00 Cantus Po pulorum; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 gram.platen; 19.30 Radiogenes; 19.45 Niwin-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Pianoduo; 20.30 „In Jezus lijden"; 21.30 gram.platen; 21.40 Moderne ka mermuziek; 22.07 Actualiteiten; 22.30 Nieuws; 22.45 Radm Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 gram.platen; 7.30 Melodie en harmonie: 8.00 Nieuws; 8.45 Pianowerken; 9.15 Morgenwij ding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Fragmenten uit de „The Geisha". 10.00 Gram.-platen; 11.45 Wat Indië ons te zeggeir heeft; 12.00 Het Lyra-trio; 12.33 Ons platte land; 12.43 gram.platen; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 13.45 Opera duetten; 14.80 Radio matinée; 16.30 gram.platen; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook. 17.30 Pierre Palle; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, pia no; 18.30 Het Vaudeville-orkest; 19.00 Voor de kleuters; 19.15 Werken van Schubert; 19.45 Gesprekken Tftet dok ters; 20.00 Nieuws: 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands overzicht; 23.15 gram. platen. staf maken van goed en kwaad, ook al noemen zij zo'n dictatuur mislei dend een „volksdemocratie". Mr. Sassen meende,dat men nog ververwijderd is van een deugdelijke, internationale rechtsorde. Maar dat betekent niet, dat wij haar nog lang kunnen missen. Daarom eist de K.V. P een actieve en doelbewuste buiten landse politiek. Daarom beeft zij zelf het ontwerpen van concrete uitwer kingen intensief ter hand doen ne men. Daarom steunt zij krachtig elke poging, om de Benelux-gedachte te versterken en de heilzame invloed dezer drie landen ten aanzien van Duitsland, van West-Europa en van de wereld te verstevigen. Daarom heeft zij levendige en veelvuldige contacten gelegd met gelijkgerichte politieke phrtijen in- en buiten Euro- ra, verenigd in de „Nauvelles equipes internationale?". „de nieuwe inter nationale ploegen". „Het deert ons bij die streven niet een klein land te zijn", zo besloot mr Sassen zijn rede. „gerechtigheid, vrij heid en menselijke waardigheid zijn integendeel veel meer in kleine sta ten geërbiedigd dan in sommige gro te. Wij zijn vast besloten, naar het treffend woord onzer geliefde, dit jaar jubilerende Vorstin, ook hierin groot te zijn". Nood'oHige brand in Den Haag Baby prooi der vlammen Een korte, felle brand in de ach- terbouw van café „De Pianco" aan de Regentesselaan te 's-Gravenhage heeft het leven gekost aan de on geveer drie maanden oude baby Johnny Francé. Het kind is in zijn bedje verbrand. Omstreeks twintig minuten voor elf Zatsrdagavond bemerkten de bo venbewoners een sterke rookont wikkeling. In-het café werd dit ook bemerkt. Vijf bezoekers trachtten herhaaldelijk door de zes meter lange en vrij smalle gang de ach- te'rbouw te bereiken. Een hunner •=loeg een natte jas om het hoofd. Men kon .echter niet tegen rook en vlammen op. De brandweer was, na alatm, in enkele minuten ter p^at- se. Onnieuw werd getracht het kind te redden, doch ook deze pogingen faalden. Het bleek ook niet moge- liik de uitbouw via een er naast ge leden binnenolaats te bereiken. De gelijkvloerse kamer was een vlam mende hel. Het kind was reddeloos verloren. De brandweer greep met twee stralen in en was het vuur spoedig meester. Het gehele interieur van de kamer was echter r^eds verkoold. Het stoffelijk overschot van het kindje werd door de politie in be slag genomen. .De bra^d is ontstaan door een kachel, die, hoewel afgeschermd, ^icht tegen een betmgelde en be hangen muur, was genlaatst. De moeder van de baby had nog geen kwartier, voordat de brand ^°merkt werd, de kamer verlaten. Zij gir»rt haar schoonmoeder v^r in h°t erf* helpen. Het vuur h°eft dus 7e°r snel in behan®. gordijnen, opklanb°d, kinderledikant'e en overig meiibi-' lair doorgevreten. De vader van de baby, de heer B. F. behoort tot de bemanning van de „Veendam". Hij is cp de thuisvaart. GLADHEID OP DE WEGÉN. Met ingang van Maandag zal men langs de wegen, die door de wegen wacht gepatrouilleerd word?n. op de plaatsen, waar dit nodig is. een hei-rode A.N*W.B.-waarschuwin°s- wimoel kunnen zim wapperen met het opschrift „glad". Op de weggedeelten, waar plotse ling gladheid ootreedt door iizel, cnee"w, regen of andere oorzaken, worden de wimr-els ter waarschu wing van het ver'-eer aan paaltjes en bomen bevestigd. GEVAARLIJKE DOUANEPOST. Voor de tweede maal binnen enkele dagen is de slagboom bij het Duitse douanekantoor aan de Heruugergrens het object van een botsing geworden. Een Groningse autobestuurder merk te de wegwijzer naar Nijmegen niet op, reed door in plaats van links af te slaan, en kwam in volle vaart te gen de onverlichte en me' prikkel draad omwoelde slagboom, die juist hersteld was van de vorige botsing, terecht. De auto werd nagenoeg gei heel vernield, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd gewend werd. De slagboom werd geheel vernield TWEE GEMASKERDEN OVERVALLEN EEN 79-JARIGE MAN. Twee gemaskerde bandieten heb ben Zondagmiddag omstreeks 5 uur een roofoverval ondernomen op een alleenwonende 79-arige man in de Gerard Doustraat te Amsterdam. Het was nog klaarlichte dag, toen de bei de kerels op de kleine étage bij de oude heer binnengedrongen. Zij eis ten geld van hem. Toen hij dit lüet gaf grepen zy hem ruw beet en dreigden hem dood te schieten. De moedige oude baas verzette zich en riep om hulp, waarop de rovers ijlings de trap afholden en zich uit de voeten maakten. De oude heer had een harde slag op zijn linkeroog gekregen, waar door hij bloedingen opliep. Zijn be lagers hadden geen kans gekregen iets te stelen. Door de maskers kon de oude man geen vast signalfement aan de politie verstrekken. OUD-GEVANGENEN HULDIGEN BEWAKERS. Het zal wel zelden zijn voorgeko men dal/ oud-gevangenen zo met hun bewaarders waren ingenomen, dat zij deze gingen huldigen. Zater dagmiddag gebeurde dit in café De Passage te Arnhem, waar een twee honderd ex-gevangenen van het Arnhemse Huis van bewaring uit alle delen van het land waren bij eengekomen, om de bewaarders en bewaarsters van dit huis, die hen tijdens de oorlog, toen zij politieke gevangenen waren, hadden geholpen met het overbrengen van berichten, levensmiddelen en boodschappen, hulde te bewijzen en dank te bren gen. Aan hen, 29 in getal, werden een oorkonde en een radio of een geschenk onder couvert uitgereikt. PATER DR. VAN MEEGEREN HOOGLERAAR IN SANTIAGO. Pater fr. dr. lector Didacus P.A van Meegeren O.E.S.A. is benoemd tot hoogleeraar aan de Theologische Faculteit van de R.K. Universiteit in Santiago (Chili). VERSCHEUR NOOIT EEN KWITANTIE. Bij de periodieke controle van de gemeentefinanciën door het Verifica tiebureau voor Nederlandse gemeen ten werd te Berkenwoude een tekort van een kleine 1700.geconstateerd. Het gevolg was, dat in Den Haag rapport werd uitgebracht. De. ontvan ger moest zich verantwoorden en aangezien hij geen licht kon brengen in deze affaire, werd ook burgemees ter Gautier naar Den Haag ontboden Op grond var een losse-beschuldiging ♦erd de burgemeester in arrest ge steld. Na enkele dagen werd aan het boekhoudbureau van de broer van de ontvanger opgedragen de bescheiden nogmaals te controleren. H.et zeer on verwachte resultaat was, dat de ac countant van dit bureau binnen twin tig minuten het verdwenen bedrag had opgespoord. Het tekort bleek na melijk ontstaan door het verscheuren van epn kwitantie voor voorschotten van kostwinnersvergoeding. Burgemeester Gautier werd uiter aard onmiddellijk in vrijheid gesteld, doch had niettemin enkele minder prettige dagen doorgemaakt. Naar „Trouw" nader verneemt, heeft de officier van Justitie te 's-Gravenhage inmiddels aan burge meester Gautier namens het parket verontschuldigingen aangeboden. HONGAARSE SPRAAKLEER. Velen zulle^ heel bly'zijn met deze mededeling: er is uitgegeven een Hongaarse spraakleer, samengesteld door mgr. dr. Knebel Miklós. Veel voorkomende zinnen uit het dagelijks leven staan er in Neder lands en Hongaars naast elkaar, zo dat men, aan de hand daarvan en met het boekje voor zich, met Hongaarse kinderen een gesprek zou kunnen voeren. Verder een Nederlands-Hon gaarse woordenlijst. Het boekje is uitgegeven te Alk maar bij POA N.V., en te Leiden bin nenkort verkrijgbaar bij mevr. Berk- de Hsy, Kort Galgewater 12a tegen de prijs van 1 gld. Een verbouwde pantserwagen, wel ke met vier koeien geladen was, is Zaterdagmorgen om half vier onder- de gemeente Ossendrecht in-Noord- Brabant op een door de douane opgeworpen barricade gereden en daarna gekanteld. De drie inzitten de smokkelaars hebben drie der heesten uit de a.uto gehaald. x De smokkelaars vluchtten in de- richting van de 1500 meter verder gelegen Nederlands-Belgische grens. Door het ingrijpen der douaneamb tenaren moesten zij de drie koeien achterlaten. De smokkelaars zagen kans pp Bel gisch gebied te verdwijnen. De drie koeien en het in de pantserwagen achtergelaten beest werden door de douane in beslag genomen. De gekantelde verbouwde pantser wagen bleek dezelfde te zijn, die op 9 Februari onder de gemeente Rucphen werd gesignaleerd en wel ke over de Belgische grens wist te verdwijnen. Zaterdagmorgen werd de smokkel- w^gen door ambtenaren van de am- bulante-dienst der douanen in de inspectie Roosendaal naar Roosen daal gesleept. Als trekker fungeerde MIDDEL TEGEN VERHOOGDE BLOEDDRUK. Dr. Boris Sokoloff, hoofd van het universitair Instituut van Zuid- Florida voor het citroenonderzoek, heeft medegedeeld, dat vitamine *p", bereid uit sap en schil van de citroen, de' sleutel »was tot verlich ting van de bezwaren veroorzaakt door te hoge bloeddruk. Vitamine „p", nodig voor het functioneren van de kleine bloedvaten werd 10 jaar geleden ontdekt door de Hon- gaaise geleerde Szent Gyorgi. Een Californische instelling heeft toen 250.000 dollar beschikbaar gesteld om een geneesmiddel te fabriceren, maar de kosten bleken veel te hoog. Dr. Dokoloff deelde verder mede, dat in zijn laboratorium zeer waar schijnlijk tegen uiterst lage prijs 'n preparaat van vitamines „p" kon worden bereid. Dr. Sokoloff, een' expert op het gebied van penicilline, was vroeger leraar in de experimentele genees kunde aan de universiteit van Pe- trograd. Voor hij in de Verenigde Staten kwam, werkte hij aan de „Institut Pasteur" te Parijs en Brussel. de pantserwagen, die in December in Wouw in brand geraakte en door de douane in beslag genomen werd. Deze wagen is verbouwd en wordt nu door de douane als hulpvagen ge bruikt. De Zaterdagmorgen in beslag ge nomen verbouwde pantserwagen bleek om 1 u. uit België in ons land gekomen te zijn. In de gemeente Hpo- gerheide reed de auto over een door de douane op de rijweg gelegde z.g. ketting»-eg, een ketting met ijzeren- punten.' Inmiddels is daarop het douane-apparaat in werking gesteld. Onder het gehucht „de platluis" werd toen op initatief van enige contro lerende ambtenaren met behulp van een in de omgeving gevonden oud en verroest chassis een versperring opgeworpen over een holle weg. De smokelwagen is jiu uist door deze weg getrokken, om naar België terug te keren. Het collectief arbeidscontract in het bloembollenbedrijf, dat nu is af gesloten, betekent, dat de vaste ar beiders ƒ41.en de losse 45.per week verdienen. De vacantie-rege ling is nu zo, dat er 6 dagen vacan- tie wordt gegeven plus 6 z.g. snip perdagen, terwijl een vacantietoeslag van 2 pet. zal worden gegeven. De werktijden blijven onveranderd, al leen in de zomermaanden zal een half uur per dag langer worden ge werkt. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze nieuwe regeling pas wordt toe gepast als het College van Rijksbe middelaars hieraan zijn goedkeuring heeft gehecht. UITBREIDING STAKING BOUWVAKARBEIDERS TE AMSTERDAM. Circa 30 bouwvakarbeiders, die voor de aannemersfirma W. M. T. Thijssen en Co. te Amsterdam werk ten aan het Joodse Zusterhuis op de nieuwe Keizersgracht, hebben he denmorgen het werk neergelegd. De directie deelde de arbeiders Vrijdag mede, dat zij ingaande volgende week lonen zou uitbetalen geheel in over eenstemming met de door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurde regeling. De arbeiders hebben giste ren hierover vergaderd en met meer derheid van stemmen besloten het werk neer te leggen. De resultaten van een sedert ge ruime tijd ingesteld onderzoek naar de positie van het kruidenierswaren- bedrijf hebben de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening aanleiding gegeven een margeverhoging voor enkele artike len toe te staan. Deze margeverho ging, welke 2 cent per 100 gram uitmaakt, zal gelden voor biscuits, fabriekmatig bereide koekjes, ge vulde chocolade-stukjes, gevulde chocolade-repen, bonbons en suiker werken. De nodige stappen, om op zeer korte termijn tot wijziging van de bestaande prijsregeling te komen, zijn door de betrokken instanties reeds genomen. Voor chocoladeprpducten heeft deze regeling inmiddels haar beslag gekregen. Zo komt de prijs van een gevulde reep op 11 pent. De margeverhoging mag niet wor den toegepast op pure chocolade re pen en chocolade producten, waar voor uitzonderingsprijzen zijn vast gesteld. Overwogen wordt, of de marge nog ten gunste van de kruidenier bij enig ander product kan worden verhoogd. GEWEIGFRD DOKTER TE ROEPEN De rechtbank te Breda heeft een 66-jarige inwoner van Roosendaal tot drie maanden gevangenistraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 2000 subs, vier maanden veroordeeld, omdat hij geweigerd had medische hulp in te roepen voor een tachtigjarige man die'by hem in huis woonde, uit angst dat de erfenis, die hij na de dood van deze zou krijgen, hem nog zou ont gaan. STAATSLOTERIJ. 5000.— 9048 //2000.9847 1500.— 6960 1000.— 8181 400.— 5016, 17272, 18541, 214 20Ü.12108, 12224, 14707, 18686 100.— 151, 1682, 179, 2158, 6577, 8870, 14122, 15000, 20021 BUITENLAND. In de Sovjet-Unie wordt mor gen de dertigste verjaardag van het Rode Leger gevierd. Verscheidene dorpen in Zuid- Oost-Engeland zijn door de sneeuw geïsoleerd. Het vervoer in het ge hele Zuidelijke deel van het land dreigt door de sneeuw onderbroken te worden. Ook in Parijs en Berlijn is sneeuw gevallen. De Hongaarse regering heeft besloten, alle bezittingen van de Habsbutgers (het voormalige ko ningshuis van de Oostenrijk-Hon gaarse monarchie) te confisqueren. Alle kastelen vervallen daardoor aan de staat. De landerijen zijn drie jaar geleden reeds onder de boeren verdeeld; - Het personeel van de Berlijnse gemeenterèimging heeft besloten in staking te gaan, als de lonen niet verhoogd worden. Midden- en Zuid-Californië hebben te lijden van een droogte, welke sinds mensenheugenis niet is voorgekomen, 28 districten zijn tot noodgebieden verklaard. LEIDEN HONGAARSE KINDEREN. Woensdag a.s. 25 Februari zal er In de Dekenale Kerk, Heerensingel, gelegenheid zijn voot; de Hongaarse kinderen om te biechten. Daarna zal Mgr. M. Knebel een H. Mis opdra gen. De Pleegouders hebben de plicht, te zorgen, dat hun pleegkin deren aanv/ezig zijn. Ook wordt aan de P'eegouders verzccht dan de na men en adressen op te geven van de Hongaarse kinderen die hun eer ste H. Communie nog niet gedaan hebben. BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan, de beürt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 75601 t.m. 79200. Mee brengen de stamkaarten en de in wisselingsbonnen van, de lopende bonkaarten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbomen) en controle- kaart moeders (voor toeslagkaarten) Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. ffloïq.eti Hongerwinter en lentekoude Het zou overdreven zijn in alle on gunstige natuurverschijnselen zo als de droogte van de vorige zomer de felle, onverwachte koude van deze maand straffen der Voorzienigheid te speuren. Dvenmin als wij, wanneer alles meeloopt en het land op tijd zijn natje en zijn droogje krijgt, daaruit de gevoltrekking mogen maken, dat O. L. Heer beslist tevreden over ons is! Maar soms is 't toch wel degelijk zo,, dat dergelijke rampen in de loop der natuur worden ingelast als een bitte re vermaning tot berouw en boete ofschoon degenen, voor wie ze 't meest bestemd zijn, er zich vaak 't minst van aantrekken. Zij blijven even verstokt als de Joden ten tijde van de profeet Elias, toen de natuur drie jaar lang^lle regen en dauw uit Palestina verdreef, zodat er een ge weldige hongAsnood intrad. Het epis tel verhaalt, hoe de profeft Elias in die honger-tijd gezonden werd naar de weduwe in Sarepta, die juist be zig was hout te sprokkelen om van het laatste handje meel en de laatste druppels olie een broodje te bakken voor haar zoon en zichzelf: „Hebben we dat gegeten" zei de weduwe tot Elias „dan moeten we sterven". Niettemin was ze bereid ook Elias te laten delen in haar laatste broodje, teen de profeet er haar, in Gods naam, om vroeg. Er gebeurde een groot wonder. vHet meel in de pot raakte niet op, en de kifiik met olie raakte niet leeg, zoals de Heer door de mond Van Elias be loofd had" (le Boek der Koningen, 17e hoofdstuk, vers 817). Er is' geen direct verband tussen epistel en evangelie; wij althans neö- ben het niet vermogen te ontdekken. Het is wel een echt Vasten-evangeiie, waarin Christus te veld trekt tegen huichelarij en hoo.gmoed: „De groot ste onder u moet dienaar ziin. Maar wie zich verheft, zal vernederd wor den(Evangelie van de apostel Mattheus). RECOLLECTIE VAN LEIDERS DER K.A. EN JONGEREN-BEWEGING. Het is een gelukkig besluit geweest van de Leidse districtsleiding der K. A. afd. jongemannen, om de oude traditie der driemaandelijkse recol lectie .voor de leiders van de KA. en Jongeren-beweging weer in ére te herstellen. Vele problemen, waarmede het organisatiewerk der Kath. jonge ren te kampen heeft, maken van tijd tot tijd een geestelijke opfrissing noodzakelijk en, indien in de oude sfeer, die er .ook gisteren heerste, zul len deze bijeenkomsten zeker resul taten afwerpen. De districts-aalmoezenier, rector Vester, droeg om negen uur in de ka pel van de Kath. H.B.S. een H. Mis- op en sprak na het Evangelie over het doel van deze samenkomst, n.l. eens aandacht te besteden aan het be langrijkste van ons leven: onze heili ging. Na het ontbijt hield rector Vester een korte conferentie en behandelde daarin de solidariteit, als basis voor het gemeenschappelijk geluk. „Niet alleen maatschappelijk, doch ook wat het geluk betreft, zijn wij van elkaar afhankelijk en wanneer iedereen slechts z'n eigen geluk zoekt, zijn we allemaal egoïsten. Daarom weer: solidariteit en niet alleen in het grote, maar ook in het kleine, in het gewone dagelijkse leven. Ons den ken moet er steeds op gericht zyn: solidair zijn endenken. Daar volgt uit, dat we ook solidair moeten handelen; we moeten ons eigen geluk overdragen aan anderen. Apostolaat is een gevreesd woord, doch eigenlijk is het niets anders dan solidair zijn: het geluk aan anderen overdragen. Dit moeten wij zoeken in het vervullen van onze dagelijkse plicht, ook al lachen de anderen; zet het door en je zult het winnen. Waar moeten wij de kracht om so lidair te zijn anders zoeken, dan bij Hem, die zelf het grote voorbeeld van solidariteit gaf, bij Christus"? Wees daarom stipt in je gebed, want ook hierdoor verhoog je het geluk van anderen en dan is het leven waard om geleefd te worden, want dan zal zelfs het offeren een vreugde zijn". Tenslotte nog een kort Lof en om kwart over twaalf behoorde ook deze recollectie weer tot het verleden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heer H. A. Walt Meijer te 's Gravenhage. door STEFAN BROCKHOFP 52) De borgsom was een streep door zijn rekening en daarom nam hij zijn toevlucht tot die inbraken. Lieve hemel, wat hebben die er nu weer mee te makenriep van Ha gen verbaasd. „Heel veel, professor, ^e hele se rie inbraken werd alleeri^fttgevoerd om de publicatie van uw uitvinding te verhinderen. Zoals u west werd in drie huizen ingebroken, bij Me- rian, bij Van Arend en bij Borchardt Wat gestolen werd is volkomen on belangrijk. Voor mij was het ajleen van belang, dat mevrouw Merian, die van u een staal van de nieuwe stof had ontvangen, na de inbraak een zeer ernstige uitslag kreeg, toen zij die stof droeg. Ik was vast overtuigd dat noch u, noch uw stof daaraan schuld kon hebben. Er möest iets ge beurd zijn met die stof, en ik vroeg me af, of de inbreker deze misschien opzettelijk bedorven had. Een on mijn vermoeden. Ik vond de bewij- aerzoek van de kleerkast bevestigde japon gespoten moest hebben, ter- zen, dat iemand een vloeistof op de wiji deze over de kastdeur hing „Maar sprak de^ professor tegen, „dan moest de japon van mevrouw Borchardt ook zo behandeld zijn en bi; haar is niet ingebroken". „Nu dat weet ik wel beter. Daar is ingebroken, maar zo handig, dat nie mand het heeft gemerkt.Ik heb ook daar in de kast dezelfde bewijzen gevonden als bij mevrouw Merian. Maar hier was de indringer zo voor zichtig geweest, dat niemand enig vermoeden koesterde. Hij kwam door het venster en moest daarvoor de groene luiken openen, die mevrouw tevoren gesloten had. Toen zy thuis kwam stonden ze open en zy gaf het meisje daarvan de schuld, dat in deze werkelijk onschuldig was. Toen ik dit had vastgesteld begreep ik, dat de ander inbraken alleen wer den gepleegd om de aandacht af te leiden. Bij Merian eh bij Borchardt moest zo worden ingebroken dat nie mand het merkte, alleen de kleren moesten bedorven worden. Maar in geval dat de inbreker gestoord zou worden, moest hij iets meenemen. De man die bij Borchardt binnen drong werkte ongestoord, de inbre ker bij Merian werd gehoord en ver dween met een paar lepels en vor ken. Dat zoiets zou kunnen gebeu- ten, had Alex voorzien en daar om liet hij bij nog twee ander families echte inbraken plegen. Zijn bedoeling was gelukt. Nie mand behalve ik, heeft de opzet van dit plan doorzien". „Waarom werd de japon van me vrouw van Mühll dan niet bedor ven?" vroeg Gerda. „Omdat haar woning daarvoor te ongunstig was. De indruk moest blijven bestaan, dat een bende in een bepaalde- \vyk had geopereerd. Deze- indruk zou slechts verstoord wordefi als er ook een inbraak gepleegd was in een geheel andere wijk.\ Boven dien was het ook niet nodig, want Alex begreep heel goed, dat als er maar iets aan één der stoffen man keerde, u niet zou wagen uw uitvin ding te publiceren. Dat had hij toch goed gezien, niet waar professor?" De oude heer knikte. „Natuurlijk. Ik zou al mijn proeven nog eens over hebben moeten dóen en dat zou me minstens twee maanden hebben gekost." „Alex had geluk. De Chefa liet professor van Hagen vallen en het lab werd verzegeld. Nu kon hij dag en nacht werken. Niemand zou hem storen,, want niemand kon er bin nenkomen. Maar ook had hij weer pech want de inbraken gingen niet zoals hij gehoopt had. Schmalenberg werd op heterdaad betrapt en ^af een duidelijke beschrijving van de onbekende, die he mër toe had aan gezet. Dat hej Borro was geweest, begreep Gerda direct. Hij was dus bevreesd, dat de politie de orgel draaier zou grijoen. Dus moest deze verdwijnen. Hoe grondig Alex daarvoor zorgde weten we nu. Hij liet het voorkomen dat de oude man zelfmoord had gepleegd, maar Gerda en ik heb direct begrepen, dat dat onmogelijk was. Bühring heeft be kend, de man eerst met een opium sigaret te hebben verdoofd en hem daarna te hebben opgehangen." De professor legde zijn brede hand op Jupp s arm. „Hoe kan een men senlij ke brein zoveel duivelse plan nen uitdenken! Hoe ajmmer, dat der gelijke rijke gaven van verstand zich in dienst stelden van de misdaad... Hoe veel goeds, had hij kunnen doen, als hij ze anders gebruikt had. Maar ik vind het even verwonderlijk hoe jij dat hele warnet uitgeplozen hebt. Dat moet je nog eens vertellen". „Ik mag me niet teveel gaan ver beelde, maar het toeval heeft veel geholpen. Het eerste wat ik ontdekte was de kwestie met die meik. De kat van Kampschulte was dezelfde nacht gestorven als zijn meester. Aan hetzelfde gif. Dan moest ook de melk er de schuld van zijn. Maar wie had de flesjes verwisseld? Dat wist ik pas gistermiddag, toen ik een Banga- flesje in Borro's kamer vond. Me juffrouw Wasser de huishoudster van Kampschulte, vermoedt stellig niet, dat haar kater Seppi ons zo dicht bij de oplossing heeft gebracht. Ik ken de dus de moordenaar, maar wist niet waarom de moord gepleegd werd. al had ik een vermoeden, dat bijna ze kerheid was, al had ik dan geen be wijs. Ik vond in Borro's zak een pa piertje met een adres, en dat nam alle twijfel weg. De guirlande op dat papiertje bewees mij, dat de achter kant die was van een programma van de Astoria. En daar speelde onze vriend Alex. Herinner je je Gerda, dat wij er laatst waren en dat jij een tekening maakte op het pro gramma en dat ik die bewaarde? Dat papiertje heeft hem Verraden. Waarom hij het de dode niet uit de zak genomen heeft begrijp ik niet". „Had je al vermoedens toen wij haar Astoria gingen" vroeg Gerda. (Slot volgt) EN NU wir/ EEN kopje—■*--

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2