Waaróm het spaak liep met de woningbouw Op' ieder Leids hoofd rust een schuld van f264.- Doden-sfeegje DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN LEIPEN B. en W. verdedigen hun beleid MIDDAG-VERGADERING. Wethouder van Schaik bloost Weth. Van Schaik bevestigde, dat het college van B. en W. met' hand en tand de gemeentelijke autonomie verdedigt. Spr. ging in op een uit de raad gemaakte aanmerking op het on derwijsbeleid. Er is daarbij verschil van mening mogelijk over de gevolg de methode, doch spr. verzekert, dat het geen wijken was van B. en W. en geen prijsgeven van de autonomie. Uitvoerig besprak de wethouder de opvoeding der jeugd tot het staatss burgerschap en tot democratisch den ken en handelen. Men moet bewust in deze richting streven bij het onder wijs en bij de jeugdzorg. In dit ver- band ^ag spr. veel goeds in het „jeugd-parlement". Met klem wees spr .af, dat dit éen spel zou zijn. „Ad ders zou men zoals u en wij hier zit ten, in zekere zin, ook een spel kunnen noemen". Spr. bloost zo nu en dan als hij de sportvelden hier ter stede ziet, vergeleken met 'die van an dere plaatsen. Er zijn plannen tot verbetering.maar het zijn kostbare plannen. De voor sport geschikte ter reinen ziin geen eigendom der ge meente. De erfenis van het beleid van vóór de oorlog is in dit opzicht fataal. Beter was spr. gestemd over het schoolverzuim, dat in Leiddh het gruwelijkst geweest was van het ge hele larfd! Nu behoren wij tot de plaatsen, waar een zeer gering ver zuim is. Het verkeers-onderwijs is nog niet tot de echte fleur gekomen; er namen verleden Jaar 24 scholen aan deel, 11 openbare en 13 bizonde- re, hetgeen veel te weinig is. Zeer ge matigd optimist is spr. ten aanzien van de -baldadigheid. Spr. herinnerde eraan, dat kattekwead wej altijd zal blijven bestaan, zo lang er ieugd be staat. Ook de raadsleden hebben allen kattekwaad gedaan! Erger is de ver nielende baldadigheid, welke naar spr. met vreugde constateert aan het afnemen is. Degene, die meent, dat spr. het 'vakonderwijs in de Steek laat, vergist zich grandioos. De ach teruitgang in de aanmelding van leer lingen voor het ambachtsonderwijs staat momenteel stop; er is echter nog geen vooruitgang. Het aar.tal plaat sen is 400, het aantal meldingen is maar een klein beetje hoger, terwijl er nog een schifting moet plaats heb ben. Verschillende vakgroeoeh, die avondonderwijs hebben, hebben een actie op touw gezet voor dag-onder wijs. Ook het vak-onderwij: voor «de' ceramische industrie word^ aange: moedigd. Zo enigszins mogelijk zal een middelbare1 handelsschool worden gesticht, maar er is nog geen locali- teit (gedacht wordt aan het gebouw van de overbruggings-H B.S In een e lyceum zou ook de middelb handels school kunnen worden opgenomen, Pal te staan met moed. Ér is echter gebrek aan ruimte en le raren. Het laatste geldt in versterkte mate voor een middelb. techn. school. BEURSOVERZICHT. Op de effectenmarkt werd" gisteren de toon aangegeven door Kon. Olie, die een onverwacht vaste houding aan -de dag legde. In de eerste taps werden de oude aandelen van het hoofdfonds gedaan op 346 tot 354 en in volgende tapes liep de koers zelfs op tot 361 tegen Dinsdag slot 348. De nieuwe aandelen stegen tot niet minder dan 347. Concrete aanwijzin gen, die een verklaring voor dit kosrs avance konden geven, waren niet aanwezig. Wel waren diverse geruch ten in omloop, mét name het stopzet ten van verkopen voor rechtsherstel en de vrees voor een mogelijke ge dwongen liquidatie van Amerikaan se fondsen-, waardoor vraag naar aan delen iri de hand werd gewerkt. Dien tengevolge sleepte Komnklijke ook de andere fondsen mee, waardoor de gehele markt ten slotte een zeer vast aanzien kreeg. De omvang van do stij ging was echter zeer uiteenlopend. Op de Beleggingsmarkt waren dé Ne derlandse staatsfondsen eerdsr een kleinigheid beter. O.a. de conversie- lening 1947 op, 9814 en de dollarlening op 103 K- Prolongatie 2*1/4 pet. Over een avond-lyceum zal spr. zijn gedachten laten gaan. Wat de melk- voorziening op school betreft, een groot aantal bizondére scholen doen aan het melkdrink'en niet mee; dit is over 't algemeen bij deze scholen eep beginsel-kwestie. Spr. deelt mede, dat een advies-raad is ingesteld uit 6 ouders, om pal te staan voor het open baar onderwijs, en een paedagogi- sche-bjbliotheek-commissie, welke tot taak heeft aan het onderwijzend per soneel nieuwe bezielende gedachten en verfrissende ideeën in te'geven. Over het Universiteits-fonds' deelt spr. mede, dat tot nu toe 4 500 is in gebracht. Drie jongelui, „uitnemende knapen", worden uit het fonds ge steund (1 wiskundig, 1 medisch en 1 biologisch student) Weth. Menken zet zijn beleid uiteen. Weth. Menken zette de moeilijkhe den uiteen om tot een coördinatie van de sociaal-hygiënische organisaties te komen. Samenwerking wordt gezocht op de grondslag en in 't raam van de bekende kruis-verenigingen. Spr. hoopt, dat het besef voor een derge lijke coördinatie groeiende is bij de wijk-verenigingen. Nog dit jaar ver wacht spr. enig resultaat. Ook de zui gelingenzorg consultat'ebareaux vallen bij het Leidse publiek niet erg in de smaak zou het best ter hand kunnen worden genomen door de wiikverenigingen. Er zijn reeds verschillende instel- ^gen "van sociaal-hygiënische aafd. tussen welke een samersprekin" wordt nagestreefd. In G.GD zullen dit jaar de grondslagen worden be legd voor een nieuwe uitbouw. Het kan echter zeer kostbaar zijn. Sor. beschouwt de schooltandverzorgin" van uitnemend be'aucr, De geneesk. dienst van de G.G.D. zal moeten wvorden uitgebreid. Wat medezeggenschap betreft, sor ziet geen heil daarin, zonder zicht, hoe de juist vorm moet zijn. waarin de medezeggenschap tot uiting zal komen. Volgens eigen overtuiging en naar plaatselijk inzicht zal het plan van het Centraal Orgaan door spr. worden beoordeeld. De werktijden or Endegeest moesten verzwaard wor den, wegens d*e zeer slechte persn- ree1<rbezettin?: Daarom verheugen B en W. zich over de toestemming van het personeel, omdat veroleger. toch ook een roeoing is. Sor. gispt de door de heer Schüller gebezigde .uitdruk king „Augias-stal"; men moet trach ten in/ de personéelsverhoudingen „heer" té zijn. Zorg voor ouden van dagen en ge •ünszorg hebben sor.'s aandacht. De Zaanse plannen zijn nog niet geheel bevredigend. Spr. heeft geen behoefte aan een voorstel-Frohwein om een contact- commiss'e voor de middenstand in te stellen. De verordening van 1939 kan een basis zijn voor de overweging, .wat B. en W. op dit punt zullen doen. Tenslotte drong, spr. aan op eensge zindheid ondanks meningsverschi1- len, oo een wederkerige goede wil want alleen de mensen van goede wil zullen Gods zegen ontvangen. Het hart van de wethouder klopt nog altijd. Weth. van der Kwaak zeide, dat de verleiding wel zeer groot wad om, in navolging van andere gemeenten, bo ven deze begroting „sluitend" te zet ten. Spr. heeft daarvan afgezien om geen overdreven verwachtingen te wekken van d° Noodvoorziening Ge meenten. In 1948 zal hét Rijk 1V> mil- lioen belasting uit Leiden trekken waarvan 3.600.000 aan de gemeente wordt teruggegeven. De gemeentelij ke autonomie zal slechts dan terugke ren als de gemeente een eigen belas tinggebied herkrijgt en dan liefst zo, dat een zo groot mogeliik deel der be- volking daarin wordt betrokken Daardoor wordt het burgerlijk ver antwoordelijkheidsbesef bevorderd. Wat de „bizondere uitkeringen" be treft, klopt des wethouders harte no< steeds van verwachting. Spr. kon de mededeling doen, dat de gemeentere, kening 1944 sluit. Eerst als de reke ningen 1945 en 1946 zijn afgesloten kan enig beeld worden gegeven van de financiën. De leningschuld bedroeg op 1 Januari 1939: vaste lenin gen 19.544.886, kasgeld-lenjngen 1.800.000, d.w.z. per hoofd der bevol king ƒ272.de schuld bedroeg op 1 Januari 1945 vaste leningen 22.504.373, kasgeldleningen i 750.000, per hoofd der bevolking 264. De middelen moeten zo worden be steed, dat een zo hoog mogeiyk nuttig^ effect wordt verkregen. Dat spr. een*1 accountants-dienst heeft ingesteld, is een bewiis van zijn streven naar zui nigheid. Z.i. is er in Leiden altijd een zeer zuinig beheer geweest, waarop moeilijk kan worden ingekrompen. Verwacht mag worden, dat hét' slachthuis - (koelhuis) en de lichtfa brieken hoger winsten zullen afleve ren. Spr. bracht dank aan de heren Bool, Wassenaar en Bergsma voor hun medewerking bij de samenstelling van de begroting. Tenslotte zei spr., dat al kan hij niét overtuigen', hij toch de plicht heeft, om té getuigen, een plicht, die hem met de blik Opwaarts niet moeilijk valt. Wanneer de heer Knuttel zegt, dat na 2000 jaar Chris tendom niets is bereikt, wijst spr. er op, dat millioenen zich rond de kruis banier scharen en baanbrekend werk tot stand hebben gebracht. Dat kan volgens spr. van geen enkel „isme" gezegd worden. Wethouder Jongeleen suuwt vlammen tegen „De Vlam menwerper". Weth. Jongeleen behandelde ^alle sprekers afzonderlijk. De onteige- riings-plannen zijn niet te groot opge zet; we hébben de grond meer dan nodi<r voor »de verwezenlijking van een 10-jaren-plan van 7000 woningen, waarmede de achterstand in het bou wen sinds 1939 zal zün ingehaald.In ZuidWest zullen we allereerst moeten .ogen dit gebied te ontsluiten. Spr. kan mededelen, dat, als.het plan- Marshall •''"^rgpat. Leiden-met Rot terdam en Eindhoven het eerst voor óf- uitvoering der spoorwegplannen in aanmerking komt. critiek op het bouwplan 1917 beantwoordde spr. met een overzicht vah de gevoerde onderhandelingen eind 1946 en in 1947. Verschillende olannen en een. extra-toe wij ving door kruisten elkaar, doch in Mei 1347 was, dank zij veler grote activiteit, een bestek cereed en had de aanbe-, cteding*plaats, doch in Juni maakte Wederopbouw weer bezwaar tegen de kosten. Er moest 3 ton bezuinigd worden op 108 woningen! Daarvoor werd nietfc -gèvoeld. Het bleek later een vergissing van de Wederopbouw geweest te zijn. Inmiddels was het" September geworden. Na nieuwe on derhandelingen had spr. eindelijk de toestemming in de zak, doch toen "•wam er een telefoontje uit den Haag, dat de aannemer werd afgewezen. Nieuwe besprekingen, doch toen een resultaat werd bereikt, werd van ho gerhand de materia!enleyering stop gezet tot 1 Januari. Thans is men aan 't heien. B. en V/. en de woningboitw- verenigingen waren door al deze be slissingen in onzekerheid geraakt wat aangaat de toestemm'ing tot heien, zo dat de voorbereiding van het plan voor 240 woniveu werd gestaakt JHet wordt thans uit^ewer^t. De cij fers. door de heer Wilmer genoemd, hebben gestaan in het orgaan van de Kath. Jongeren „De Vlammenwer per", waarin een artikel werd opge nomen van de hand van' de heer J. Leicher, ambtenaar op het bureau van de provinciale directeur van de Volkshuisvesting. Als de zaak zo stond, als in dit blad aangegeven, dan zou de wethouder inderdaad „aan de schandoaal" moeten. Ooleugenach tige wijze is een pamflet samenge steld voor de Kath. Jongeren. Enige mededelingen daarin zijn een oertf- nente leugen. Spr. betoogt dat de cij fers in de „Vlammenwerper" onjuist of tendentjeus waren. Sor leest een verslag voor, waaruit blijkt, dat Lei den gedupeerd is door een fout op het departement.* De heer Leicher was hiervan volledig od de hoogte. Het spijt spr., dat de Kath. Jongeren geen bejere voorlichting krijgen, als' zij in het maatschaopelijk leven moeten worden ingeleid. De samenwoning en de grote gezinnen. Het huisvestingsbureau zal, enigszins mogelijk is, beslag leggen cp grote huizen en grote, gebouwen Tegenover de eisen van woningnood staan de eisen van de industrie, wel ke ook'zeer dringend zijn, en de huis vesting van studenten. Het verkrijgen van- spoedige bouwvergunning door het Diaconessenhuie zal spr. bevorde ren. Niet alleen de woningbouw-vey- enigingen, maar ook particuliere bou wers zullen een groot aandeel moeten hebben. Er is nu een bouwplan van 63 woningen door particuliere bou wers op stapel gezet. Spr.#is geen voorstander van kleine woningen voor jonge gezinnen. Als er toewijzingen zijn, kan men beter flinke huizen bouwen. In het nieuwe plan-Noord van 240 huizen is 20% berekend op gezinnen zonder kinderen, 10% voor gezinnen met 12 kinderen, 60% voor gezinnen met 34 kinderen en 10% voor grotere gezinnen. Kantoren, te lak ten ontruimen brengt grote kosten mede voor bedrijfsschade-vergoeding en nieuwe inrichtings-kosten, afge zien van het ongemak. Over de ver plaatsing van Zaalberg kan spr. me dedelen, dat de dekenfabriek in Lei den blijft; een uitbreiding vergde zo veel kosten, ook wat het personeel betreft, dat deze uitbreiding in Vlij men ie gezocht. De burgemeester en spr. hebben uitvoerige besprekingen met de directie gehad. Er waren zo veel financiële bezwaren, dat B. en W. het hoofd'hebben moeten bui-' gen. De bouwvoorstellen van de heer Lombert inzake de saneringsplannen wil spr. niet overnemen. Spr.- wil de toegewezen huizen niet over al lerlei. terreinen versnipperen. Voorts beantwoordde spr. de andere 101 opmerkingen, die bij de alg. be schouwingen waren gemaakt. Een centraal autopark zal in prae-advies worden genomen. Van montage-bouw is spr. geen bewonderaar. Het ónder-, houd van perceel Herenstraat 40 valt terug op de eigenaar; het is er een treurige toestand. Dat grote huizen te veel worden -ontzien voor, samenwo ning, ontkent spr. ten stelligste. Ten slotte zei s$r., met een citaat van mr. Aalberse Jr., dat de critiek gemakke lijk is, maar vde bouwkunst in deze tijd moeilyky AVONDZITTING. De bnrgemeester hunkert naar een nieuwe Schouwburg. De voorzitter heropende de zit ting en gaf zichzelf het woord. Het -schouwburg-vers van Vondel aan halend: „De wereld is een schouw toneel, .elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel", begon spr. met de beant woording dei- sprekers. Eerit schouwburg. Hoewel cfe voorz. zich met vreugde herinnerde de t'H, d?t h;' als student op de eerste rij zat, is ook hij van menin°. dat Leiden zich een beetje moet schamen over een dergelijke schouwburg. Het gemeen tebestuur .heeft een taak te vervul len, en zal aan de voorbereiding van een toekomstige nieuwe schouw burg en de plaats daarvan ernstig aandacht geven. De collectieve of individuele ver antwoordelijkheid der wethouders besprekend, zei de voorz., dat de in dividuele veratnwoordelijkheid voort vloeit uit art. 216 van de Gemeente wet. Deze indiv. veranfwoordelijk heid komt in hoofdzaak negatief tot uiting, door een weigering vén een wethouder aan een bepaald voorstel mede te werken. Er is dus geen ver schil van meping tussen B. en W. en hetgeen uit ae Raad is opgemerkt. En deelt veler afschuw De voorz. deelt de afschuw over de niét weinige inbreuken, welke in de huidige tijd op de gem. autono mie worden gemaakt. Het is echter niet gewenst, dat telken^ iedere ge meente. afzonderlijk daartegen pro testeert; de verdediging kan wor den overgelaten aan de Ver. v. Ned. Gemeenten. Daarnaast kan het \\el eens nodig zijn, dat een gemeente zelf eens haar stem verheft. Men be* denke'echter wel, dat die inbreukeA geen machtswellust zijn van hogere instanties; het is volkomert begrij pelijk, dat door de moeilijkheden van de huidige tijd de^band tussen'Rijk en gemeenten scherper werd aange haald. Spr. becritiseert echter, dat men soms beslissingen krijg- r;et van Ged. Staten, maar van een willekeu rig ambtenaar, die van besturen wei nig en van de gemeente niets af weet. Als een slecht voorbeeld noemt spr. het aanvankelijk ruwe in grijpen van hst Rijk bij het opleggen der vermakelijkheidsbelasting. Wat de noodlijdendheid betreft, heeft de gemeente Leiden in de na-oorlogse periode niet ernstig over de tospas sing van de wet te klagen gehad. Als gevolg wordt gegeven aan berichten en mededelingen van hogere instan ties, trachtten B. en W. te voren oo alle mogeliike wijzen toch hun zin te krijgen. Daarbij moet men pnder scheid maken tusssn de aanhangige zaken. Er zullen zakén voorkomen, waarbij het gemeentebestuur zich niet ken neerleggen en B: en W. de Raad zullen bewegen een besluit te nemeh óm. onze eigen mening tot het eindpunt te handhaven. De vermanende' voorzitters vinger. Over de politie zei spr., dat er sinds 1940 in de gstalsterkre van het i corps gesn noemenswaardige wijzi ging is gekomen. Spr. hoopt de deta cheripgen bij de P.R.A., Prijsbeheer sing enz. zo veel mogelijk los te krij gen, waardoor de verkeersregeling en de sürveillance versterkt kan worden. Een korps- van 165 man -acht spr. voldoende. De verkeers-politie staat op hoog peil. Een van de raadsleden blijkt ge- Nog minstens 4 a 5 dagen vorst Was gedurende vrijwel de gehele v inter tpt dusverre de luchtdruk hoog geweest over Zuid-Europa en het aangrenzende zeegebied tot in de buurt van de Azoren, afgelopen weekend ontwikkelde zich tussen IJsland en Scandinavië een gebied met hoge barometerstanden, dat in de volgende dagen, in betekenis toenemend, naar Midden-Zweden en- Noorwegen trok, terwijl tegelijker tijd de barometerstanden over ZUid- Europa en nabij de'Azoren geleide lijk lager werden. Hierdoor kwam aan de overheersende Zuidwestelijke luchtstroming over geheel West- Europa een einder Was in de maand Januari de ge middelde temperatuur bijna drie graden boven normaal en gedurende de eerste helft van Februari nog on- geveer vijf graden, reeds het etmaal van 17 Februari leverde een tempe ratuur van vfer graden beneden normaal op bij èen daggemiddelde van 1,1. Het Scandinavische maxi mum nam nog steeds in omvang, toe, waarbij het zich naar IJsland en Groenland uitbreidde en tijdelijk ook een aanzienlijke versterking over Noord-Rusland heeft onder gaan. Hierdoor ontstonden over uitge strekte 'gebieden van West- en Mid den-Europa tamelijk krachtige Oos telijke tot Noordoostelijke winden, die steeds koudere lucht uit Rusland naar West-Europa transporteerde. •Afgelopen nacht daalde de tempera- o WEERSVERWACHTING o AANHOUDENDE VORST. c Wisselend bewolkt met op som- c mige plaatsen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu erf* dan vrij g krachtige Noord-oostelijke wind. 2 g overigens lichte tot matige vorst c Langs de Waddenkust overdag 2 c temperaturen om het vriespunt, o üOOOOOOOOOOoUOUOOUOOGOOOOOOUOOUOOO tuur in Zuid-Frankrijk reeds tot het vriespvmt. In Noord-Frankrijk, Bel gië en het Zuiden van ons land tot vijf graden onder hul, in Tsjecho- Slowakije en Zuid-polen ongeveer tot 10 'graden, terwijl in Rusland bijna overal 15 of meer graden vorst voorkwam. Ook in Noord-Italië en op de Bal kan komt des nachts flinke vorst voor. Slechts in een smalle strook rond het grotendeels nog openlig gende deel der Oostzee komt wet minder vorst voor, daar de koude lucht bij het stronven over het be trekkelijk warme water flink ver warmd wordt. In het Noorden van ons land komt daardoor wat minder vorst voor dan in het 'Zyiden. De luchtdrukverde ling vertoont een zo grote stabiliteit, dat verwacht kan worden, dat 'de vorst voorlopig nog wel tenminste vier vijf dagen zal kunnen aan houden. Aanvankelijk,worden de temperaturen daarbij nog lager' en waarschijnlijk zullen er enkele z.g. ijsdagen voorkomen, waarbij de temperatuur ook midden overdag niet meer boven het vriespunt komt. adre-seerd te hebben aan de Minister van Binnenl. Zaken inzake de brand weer. Spr.ontkent niet het reent daartoe, maar aangezien het Rijks- ingrijpen in de brandweer-regelin gén in dit geval wettig is, was de han delwijze van dit raadslid onjuist. Over Endegeest sprekend ver maande de' voorz. de heer Schüller -zich voorzichtiger uit te laten, om dat het gemeentebelang niet ge diend is met een uitlating als Augias stal. Dev moeilijkheid, hoe Ende geest te administreren, heeft de volle aandacht. Replieken Bij de replieken trok de heer Vos (V.V.D.), na de toelichting van de wethouder, de motie op de contact commissie voor de middenstand in. De heer/ Van Weizen (Comm.) hield opnieuw een propaganda- speech, nu over het Marshall-plan. De heer Wilmer (K.V.P.) legde over de bemoeiingen van de weth. van onderwijs een principiële verklaring af. Het college heeft alleen tot taak 'bepaalde Rijkswetten uit te voeren, Raadsbesluiten voor te bereiden of uit te voeren en, waar nodig, de bur gers te steunen in het verkrijgen van hun rechten krachtens weten, Raads besluiten of verordeningen. Het gaat weer de vroegere kant uit. Voorts besprak de heer Wilmer o.a. het openbaar ónderwijs het essentiële daarvan is,, dat het niet door de ouders geleid wordt, maax door de overheid en de woning bouw. Spr. had 't onaangenaam ge troffen, dat de. wethouder verband had gelegd tussen spr.'s opmerkin gen en de „Vlammenwerper". Spr. heeft zich van .het verwijt in dat blad juist voorlopig geheel en al los gemaakt en de wethouder vragen gesteld .over enige cijfers. Er moeten stappen worden gedaan, dat in 1948 zich niet herhaalt, wat in 1947 heeft plaats gehad. Met de algem. beschou-' wingen gaat het dezelfde kant uit als voor dé oorlog; de algem. beschou wingen zijn weer gebruikt om pro paganda te maken. Spr. zegt, dat de communisten de ontwikkeling der massa te laag aanslaan, wanneer zij menen, dat de massa na de Nazi- tijd nog enige waarde hecht' aan beweringen en ontkenningen, welke de plaats moeten innemen van een nuchter, geargumenteerd en con troleerbaar betoog. Angst in Rusland, De heer Woudstra (Prot.) had geen sympathie voor de/vorm van het jeugd-parlement. Spr. bestreed de Marxistische stelling t.a.v. de ont wikkeling van het kapitalisme. Tol de heer Knuttel zegt spr., dat het kan zijn, dat er in Rusland kringen zijn, die een verrukkelijk leven lei den, maar er heerst ook angst. De angst voor de geheime staatspolitie, de angst, welke wij ook in de bezet tingstijd gekend hebben, zodat men zich niet durft uitspreken en schrikt als iemand 's avonds voor de deur komt. Dat wensen we in Nederland niet meer terug. Het zou onbehoorlijk geweest zijn, als De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) prees de socialistische ordening aan. Tot de communisten, die de suc cessen van Rusland hadden verheer lijkt, zegt spr.: kan men zich voor stellen, dat er in dat land een spre ker in de „gemêenteraad" is, die gaat spreken over de grote, successen van de Westerse mogendheden?! Dcor het communisme is een groot deel van de arbeidende bevolking in Frankrijk volkomen gedemoraliseerd. De heer Knuttel heeft gisteren een nummer weggegeven conform de opdraent van het congres van de C.P.N. De manier, waarop spr. persoonlijk is aangevallen door de heer Knuttel zou sor. als het geen communist was, die zo gesproken had onbehoor lijk vinden. Uitvoerig gaat spr. ver der in op hetgeen door de heer Knut tel is gezegd. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmiddag. Morgen 35 Jaar geen Pasen gehouden De les uit de profeet Ezekiël wordt vandaag voortgezet, nu mser in 't bijzonder afgestemd op de. openbare zondaars, die hun Paas-biecht zullen gaan houden: „Als een zondaar zich bekeert van zijn slecht verleden, en gaat leven naar wet en recht, dan redt zo iemand zijn leven." (Ez. 18, 27-28). Maar indien een rechtvaar dige het goede pad verlaat en als een zondaar gaat leven, zal hij sterven. Aldus spreekt de Heer. In het evangelie wordt de gelijke nis getrokken tussen iefnand, die ja renlang zijn Paas-plicht niet vervuld heeft en een man, die 38 jaar 38 jaar! ziek was. In Jeruzalem was er ten noorden van de tempel een vijver, Bethesda, geheten. Een gro te menigte'zieken lag.daar steeds om heen, tegen de zon en de regen be schut door gaanderijen. Zij lagen er te wachten op een beroering van het water. Wie bij een beroering van het water aldus geeft de apostel Jo- hannes het verhaal weer het eerst er in afdaalde, werd genezen. Chris tus, die .geheel onopgemerkt tussen die border van menselijke ellende wandelde, maakt een praatje met de verlamde en als liij hoort, hoe lang de man reeds ziek is, vraagt Hij hem: „Wilt ge gezond worden?" De zieke, die ook achteraf geen flauw idee had, dat God-zelf voor hem stond, beklaagt zich, dat hij altijd te laat in het water komt, omdat hy zich er met zijn verlamde ledema ten heen moet slepen. „Sta- op" zegt de God-mens „neem uw bed op en ga lopen". En plotseling is de man gezond. Hij rolde zijn mat of deken op en ging heen. Wy weten, waay hij naar toe ging naar de tempel. Het was een zeer bijzonder geval, want de lijder had zich door een of andere zonde de ziekte op het lijf gehaaid. Jezus ontmoet hem la ter in de tempel en zegt hem: „Zi$, ge' zijt nu gezond geworden: zondig niet meer, opdat u niets ergers over- koi A/Lwziek in Het door STEFAN BROCKHOFF 49) „Gerda dat zou ik helemaal ver geten. Bel alsjeblieft direct Wienert op en vertel hem met een paar woor den wat er hier gebeurd is. En vraag hem direct hier te komen. Laat hij met de auto gaan, dan kun nen we meteen het orgel meenemen. Gerda begreep er niets meer van. Zij keek haar vriend met grote ogen aan „Het orgeljte? Waarom heb je dat dan nodig?' Jupp lachte kort en grimmig. „Dat hebben we vannacht npdig. Zeer nodig zelfs". HOOFDSTUK 40 De" gróte kerkklok liet elf bron zen slagen over de stad weerklinken Toen de derde slag galmde, begon de klok van de Martinikerk, die vrien delijk en bespheiden aan het markt plein stond, ^aan de andere oever waagde de kleine Clarekerk mee te doen aan het koor, en toen de Clara- kerk haar laatste slag had doen weerklinken begon uit de verte de Antoniuskerk, die onder allen de jongste was en dus eerbiedig wacht te^ tot de oudere broers en zusters klaar waren. Toen .waren er een paar seconden stilte, waarop als laatste de eerwaardige Pieterskerk van haar kant kjvam mededelen, dat het thans elf uur was. Zij kwam wel wat laat, maar de omwonenden waren daar aan gewend. Hen stoorde dgt niet meer. De torenklokken zonden hun klan ken over lege straten. Het weer had zich niet verbeterd, wie niet beslist de straat op moest bleef rustig en gezellig thuis. De markt, anders op dit uur nog vrij levendig, lag ge heel verlaten. Alleen even werd de rust verstoord door .een paar voorbijgangers die uit de bioscoop kwamen. Uit het grote hoekhuis bij het Pe- terspleiri komen vijf gestalten naar buiten. Vier mannen en een meisje in glimmende regenjassen. Ieder van hen draagt onder de arm een opge vouwen klapstoeltje en een van hen bovendien nog een grote bruine kist, qiet een riem ovpr zijn schoüder. Voor de tuinpoort blijven zij staan en kijiken voorzichtig naar alle kanten. Een van hen doet een paar oassen terug om het hele plein te kunnen overzien. „Alles in orde", fluisterde hij als hij weer bij het grbepje teruggekeerd is. „Vooruit dan maar'' commandeert een ander. Hij is de oudste, klein en een beetje aan de dikke kant. Zijn hoed is diep in zijn ogen getrokken. Voorzichtig daalt het vijftal de tre den af. In het midden loopt het meisie. Zij rilt even onder de dunne regelmantel. „Ben je bang"? vraagt de jongeman. „Nee, ik héb 'het koud'", het klinkt niet geloofwaardig Zij staan voor een huis aan de an dere kant van het Dodensteegje. De kleine dikkerd kijkt nog eens om, dan haalt hij een sleutel te voor schijn en opent snel de deur. Het vijfal verdwijnt naar binnqn. De deur wordt van binnen afgesloten. Dan ligt he huis aan de Dodensteeg No 13 weer stil en verlaten. Binnen is het donker. „Licht!" be veelt de kleine dikkerd. Een brede straal van de zaklantaarn valt in het lege huis. De vijf mensen lopen de gang door die voert naar de kelder. Zij staan voor een deurmet drie brede rode zégels beplakt is. Met een zakmes snijdt de jonge man ze door. De kleine dikke heer gaat met een der jonge mensen vooruit. De kist wordt op een stoeltje gzeet... Het jónge meisje klapt haar stoeltje uit en gaat tegenefver de bruine kist zitten. De jonge man strijkt haar over het hoofd. „Niet bang zijn, Gerdakind, er kan niet§ gebeuren en ik# denk dat het wel niet lang zal duren'". „Waneer je moet beginnen, weet je?" Gerda knikt en dan gaat Jupp de mannen na. Nu zit. het meis je geheel alleen in de donkere gang. De' drie mannen zitten nu op" de gaanderij. Snel loopt de vierde jon gen de'grote ruimte door. Zijn zak lamp werp een schel licht vooruit „Licht uit' wordt er gecommandeerd Dan wordt het donker in het labora torium van prof. van Hagen. Ook van buiten valt' geen gerucht in het donkere vertrek. Het Doden steegje is als uitgestorven. Alleen, tegen twaalf uur komt een man met snelle sohreden de treden op en verdwijnt in een der huizen. Dan is alles weer stil. Op de gaanderij' wachten vier mensen. Een hunner kijkt op een armband horloge. Over twpalf, nu kan het gauw beginnen. Plotseling, worden de vier mannen zeer gespannen tfn opmerkzaam. .Zij hebben een geluid vernomen. Het kwam ergens uifde recherhoek van daan. Langzamerhand wordt het luider. Het klinkt of een grendel wordt weggeschoven. En dan valt een dunne lichtstraal plotseling in de donkere ruimte. Daar in de hoek beweegt iets. De mannen horen dui delijk een knarsen ei> schuiven. Zij bemerken, dat er iets zwaars ver plaatst wordt. De lichtst^al wordt steeds breder. Het schuivend geluid houdt op. Schreden komen «uit de hoek, de volle straal van een zak lamp waaiert door het vertrek tot die bii d-» deur komt. Een korte knak. Dan baadt het laboratorium in het volle, electrische licht. Daar beneden staat een man in een witte werkjas. Men. bemerkt aan zijn bewegingen, dat hy hier de weg gced kent. Hij loopt recht oo de schrijftafel toe rèn gaat zitten. Uit een actetas die hij bij, zich heeft, haalt hij witte papie ren, die hij zorgvuldig voor zich. iftt spreidt. Dan zoekt hij in zijn zak naar een sleutel. Hij opent de grote lade van het bureau^ buigt zich er over en heeft even later een paoier vcor zich liggen, dat dicht bezaaid is met cij fers. Die begint hij zorgvuldig over te nemen. De vier manen op de gaanderij houden de adem in. Zii kijken el kaar aan, maar zeggen niets. De man ,aan de schrijftafel koestert niet de minste argwaan Het is zo stil in de kamer, dat yjen het krassen van de pen kan horen. De man schrijft en schrijft. {Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2