Gemeenteraad van Leiden bijeen Gemeente Voorhout Locnstaten Verzamelloonstaten DE BOEMELBARON Abonneert U DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De Raad der gemeente Leiden ver gaderde gistermiddag. De heer F. C. de Hosson werd. als raadslid be ëdigd. Enkele voorstellen van de heren Frohwein en Vos, bedoeld om be handeld te worden bij de begroting, werden in handen gesteld van B. en W. om praeadvies, omdat het onder werp ervan niet in het sectie-verslag was vermeld. Eenzelfde lot onder ging een voorstel van de heer D. J. van Dijk. In de corrimissie van finan ciën werd benoemd de heer De Hos.- son. De geloofsbrieven van de heer Tielenburg werden in orde bevon den. De eerste agendapunten gingen zon der bespreking onder de hamer door. Stadstmmerwerf. Bij het voorstel tot restauratie .en verbouwing van de Stadstimmer- werf diende de heer Schüller (P. v. d. A.) een voorstel in, alleen de res tauratie van de gevels en de ver bouwing van de benedenwoning uit te voeren. De in te richten boven woning (voor de hulp-bewaarder) achtte spr. onvoldoende gelucht en te laag gezolderd. Weth. Jongeleen schetste de gouden-eeuwse schilder achtigheid van de onderhavige bo venwoning. De heer Frohwein (V.V D.) was het eens met de heer Schül ler, maar de heer Lombert (K.V. P.) achtte de manier van voorstellen van deze schromelijk overdreven; dui zenden inwoners zouden in hun schik .zijn als ze deze woning kregen. Te genovergestelde meningen werden ook verkondigd door de heren Van Iterson (Prot.) en Van Weerlee (P v. d. i%) Ret vorstel-Schüller werd verwor pen mpt 2111 stemmen. Het voorstel' van B. en W. werd z.h.st. aangenomen. (Tegen de heer Schül ler). De andere punten leverden geen stof tot bespreking op, tot het punt verhoging vermakelijkheidsbelasting Vermakelijkheidsbelasting. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) ontwikkelde bezwaren tegen de ca tegorieën, waarin de verschillende kunst-uitingen zijn ondergebracht. Spr. wilde de (in de verordening niet genoemde), m&rionetten-thea- ters plaatsen onder de groep „hoge kunst".' Spr. achtte het noodzakelijk dat er een orgaan komt, hetwelk aan bepaalde films een cultureel brevet geeft. Anders zouden de goede films in het gedrang komen. Daarom stelt spr. voor een yeelzijdige commissie van deskundigen te benoemen, die beoordeelt, welke bioscoopvoorstel lingen in aanmerking komen voor de laagste heffing der vermakelijk heidsbelasting. De heer Van Weizen (Comm.) vond de wijze, waarop de gemeen ten hier verplicht worden maatrege len op belastinggebied te nemen, al heel weinig elegant. Spr. heeft waar dering voor de manier, i^aarop B. en W. een -differentiatie hebben aange bracht in de „vermakelijkheden". Spr. zou circus-voorstellingen in een gelijke klasse willen brengen als het toneel. De heer Woudstra (Prot.) onder steunde de opvatting van de vorige sprekers, dat hier op weinig elegan te wijze de gemeentelijke autonomie wordt aangetast. Spr. meende wel, met het voorstel-Van Dijk mee te kunnen gaan. De heer Wilmer" (K.V.P.) vrees de, dat een plaatselijke keürings commissie, die door de motie-Van Dijk wordt gewenst, verwarrend zal werken, daar er ook een landelijke commissie is. Ook, de centrale keu ringscommissie zoueen beoordeling kunnen geven van het culturele ka rakter van een film. Anderzijds kun nen volgens de verordening thans B. en W. al of niet gedeeltelijk ont heffing verlenen. De heer Knol (Prot.) onderschrijft het betoogde van de heer Woudstra. De heer A. J.« van Dijk(K.V.P.) vraagt, waarom er onderscheid ge maakt wordt tussen sportwedstrij den. Ook vraagt spr. zich af, of de sportwedstrijden worden bezocht uit een sportief of uit vermakelijkheids- oogpunt. Spr. meent het laatste. Weth. Van der Kwaak gaf een in zicht in de richtlijnen bij deze belas ting-heffing. Het is gebleken, dat vooral het bioscoop-bezoek aanmer kelijk is toegenomen en de toegangs bewijzen in" prijs zijn verhoogd. In 1939 hier ter stede: 600.000 bezoe kers tegen gemiddeld 46 ct. ,In 1947: 11/2 millioen bezoekers tegen gemid deld 86 ct.. Voor de klassificatie der films, kan wal degelijk de voorlichting benut worden van de centrale film keuring. Tot nog toe heeft er nog geen enkel verschil van mening be staan over het culturele karakter van deze of die film. Spr. ziet niet veel werk voor een commissie, als door de heer D. J. van Dijk gewenst. Mocht het blijken, dat er wel werk is, dan zullen B. en W. van de dien sten ener zodanige commissie gaar- gebruik maken. Marionetten theaters vallen onder de 20 pct.- groep. De heer D. J. van Dijk trok zijn motie in, om de gang van zaken even aan te zien, gelijk de wethouder aangaf. Er ontwikkelde zich nog een de batje over circusvoorstellingen. De heer Riedel kon het geen culturele vertoningen noemen. De wethouder onthulde, dat 60 pet. -der bezoekers uit de omgeving komt. Bij de artikels-gewijze behande ling kwam ter sprake de 3-Octpber- viering. Vorig jaar waren er 1ZQ.0Ö0 bezoekers, door wie naar schatting 60.00fr werd verteerd. De verma kelijkheidsbelasting bracht 3.300, volgens het nieuwe tarief Mpu dat 10.000 zijn. De verordening werd daarna goedgekeurd. Markt-, haven- en liggelden. Bij de voorgestelde verhoging dèr markt-, haven- en lig-gelden had de heer Van Weizen (Comm.) een af wijkende lezing ingediend in de ru briek Markt-gelden. De ^eizende< rnarkt-kooplui hebben tegenwoordig»*1 geen florissant bedrijf aldus spr. en daarom achtte hij de door B. en W. voorgestelde heffing voor hen te drukend. Weth. Van der Kwaak antwoordt, dat de heer Van Velzen eerst moet aantonen, dat het markt- bedrijf niet florissant is.,Er zijn vele aanvragen voor een standplaats op de markt, meer aanvragen dan er plaats is, zodat er een wachtlijst is opgemaakt. Spr. overweegt, de plaat sen óp drukke punten, zoals b.v. op de Hoogstraat, te gaan verpachten. De heer Van Weizen achtte dit antwoord niet steekhoudend, maar de raad was het met de wethouder eens. Het voorstel-Van Weizen werd verworpen met 315 stemmen. De verordeningen werden daarna z. h. st. vastgesteld.' De ketel-kwestie in Endegeest. Een spoed-voorstel werd goedge keurd, arbitrage te doen plaats heb- bpn in het geschil, dat is gerezen 'tus sen de gemeente en het ingenieure bureau Ingwersen te den Haag in zake de levering van verwarmings ketels voor de gestichten Endegeest c.a. Er zal één ariyter worden be noemd, om een uitspraak te bespoe digen. terug op de onteigeningen, de spoor wegplannen en de recreatie-terrei nen. Zijn fractie trekt hier de lijnen nauwer dan B. en W. Ook na sane ring der gemeen te-financiën ten ge volge van de wet Noodvoorziening, zal de toestand zorg blijven basen. Spr.'s fractie zal blijven opkomen voor de belangen van het particulie re bedrijf o.a. bij de wederopbouw. .De woningbouw zal des te sneller gaan als de ambtelijke bemoeiingen worden teruggebracht tot het nood zakelijke. Daarin staat spr. tegenover de Partij van de Arbeid met haar na gestreefde overheidsbemoeiing en geleide economie. Als bizondere pun ten brengt spr. nog ter sprake de schooltand-voorziening (waarvan grote voorstander; moet zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen), de schouwburg (een blamage voor de stad; zodra mogelijk dient dit ge bouwtje te verdwijnen, als 't kan met medewerking van particulier initia tief) en cte surveillance door de agen ten Ctiiët bevredigd door .antwoord DE BEGROTING ALGEMENE BESCHOUWJNGEN. Inkrimping van uitgaven maar.nieuwe verlangens De algem. beschouwingen wgrden gedpend door de heer Vos (V.V.D.), die van B. en W., en in 't bizonder van de weth. van Onderwijs de ac tiviteit waardeerde. Daarom gaat spr.'s fractie nog niet accoord met het beleid, speciaal niet met het fi nancieel beleid. Dat het tekort op deze begroting 40.000 minder is dan verleden jaar, wordt niet bewerk stelligd door een inkrimping van 'de gemeentelijke uitgaven. Spr. .komt AVONDZITTING. Werd het spook een zegen?! De heer Van Welzpn (Comm.) be toogde, dat men de financiële toe stand van Leiden moet bezien in het kader van het gehele land. Vele mid delen zijn aan het gemeentelijk be lasting-domein onttrokken door het Rijk. De wijze, waarop volgens het Noodvoorziening-wetsontwerp de gé- meenten worden bedeeld, is stief moederlijk. Het is de vraag, of op die wijze de gemeentelijke financiën ge saneerd kunnen worden, een bezorgd heid, welke naar spr. meent, ook door B. en W wordt gedeeld. Dé enige verwachting, die B. en W. kun nen koesteren is de „bizondere uit kering", die mede verband houdt met de universiteit. In de eerstvolgende 3 jaar zal Leiden niet anders kun nen doen dan krampachtige pogin gen, om een finanfciëel evenwicht te bereiken. Telkenmale zal moeten worden nagegaan, hoéVeel uit de be drijven te putten is. De financiële toestand der gemeqjite is een uit vloeisel enerzijds van de na-oorlogse verhoudingen, doch anderzijds in :eer grote mate van de politiek der regering, waarin P. v. d. A. en K. V. P. de hoofdrol spelen. Deze Rijks politiek heeft tot gevolg, dat van de vele plannen, door B. en W. op sta pel gezet, er slechts weinigen zijn verwezenlijkt. Daarin kan verande ring worden gebracht a. 'door wij ziging van de mon'öpolistische-kapi- talistische politiek der regering, b. door vermindering van de z.i. enor me uitgaven van leger en vloot, wel ke onproductief zijn. Dp lands-uitga- ven moeten worden besteed om het sociale leven te stimuleren. De P. v. •d. A. zégt dat wel in haar program ma, maar de daden ontbreken. Spr. wijst op Indonesië. Na deze finan ciële beschouwing, werd dóór spr. de campagne tegen het communis me besproken. Het communistisch productie-systeem heeft in het Oos ten tot grootse successen geleid! Spr. wees op het communistisch manifest van 100 jaar geleden, dat gewaagde van een spook, dat in de wereld was verschenerj. Dat spook heeft nu tast bare werkelijkheid vérkregen. Dit spook is een grote zegen geworden voor millioenen in een gedeelte van Europa. Persoonlijke verantwoorde - lijkhèid is een kostbaar goed. De heer Wilmer (K.V.P.) zegt, dat de gemeentenaren van de Raaid niet verwachten, dat de Raad zich ipet de landspolitiek en zelfs met de wereld politiek zal bemoeien. Daarom zal spr. op het gesprokene door de heer Van Weizen niet ingaan. Alleen dit. Toen spr. de heer Van Weizen hoor de gewagen over de onproductieve uitgaven voor leger en vloot, dacht spr., hoewel hij geen boer is: pas op je ganzen! Het gemeentelijk beleid bespre kend, deelde spr. als zijn opvatting mede, dat de wethouders ieder voor zich een persoonlijke verantwoorde lijkheid dragen voor de vooretellen, die door het college worden gedaan en voor de uitvoering der door de Raad genomen besluiten. Die per soonlijke verantwoordelijkheid geldt ook voor ieder van de raadsleden. Het persoonlek verantwoordelijk heidsbesef is een kostbaar goed. Ook in een democratisch bestel kan dit verantwoordelijkheidsbesef ongun stig worden beïnvloed door een te- ver doorgedreven partij-discipline en door een te vér doorgedreven macht der leiders op sociaal terrein. Wat de verdediging der gemeen telijke, autonomie betreft, zet spr. uiteen met verwijzing naar ver schillende recente gevallen dat als B. en W. menen- zich te moeten neerleggen bij een wettelijk-onge- gronde eis van een Minister, het de taak v. d- Raad blijft zich tegen zulk een ingrijpen zolahg mogelijk te verzetten. Terugkomen op een inter ruptie van de heer Van Weizen in de vorige vergadering, zegt spr. dat het voor hem in zulk geval niets ter zake doet, of die minister een man van zijn partij is. Wij kennen zulk een partij-discipline als dé heer Van Weizen niet. Wij kunnen vrijelijk fouten van onze leiders becritiseren Hebben B. en W. ook alle aandacht voor de vermindering van de uitga- vèn, zoals zij alle aandacht hebben voor vermeerdering van de inkom sten? Dat is niet gemakkelijk. Daar toe moeten alle uitgaven van het ge meentelijk huishouden worden na gegaan. Het maken van een sluitende be groting is echter voor de Kath frac tie niet het summum van gemeente lijke wijsheid. De fractie dringt aan op een vooruitstrevende - democrati sche politiek, welke spr. hier-,wil con cretiseren m twee punten: 1. uitbrei ding van de medezeggenschap in de dienstcommissies vooi* het gemeente- personeel; 2. het betrekken van des kundigen uit de burgerij in de voor bereiding van de voorstellen aaif de Raad. Van het eerste punt betreurt spr. het, dat B. en W. menen te'moeten wachten op het overleg in het Cen traal Orgaan. Met klem dringt spr er op aan bij B. en W. zich niet auto matisch bij het ontwerp neer te leg gen, maar naar eigen inzicht en over tuiging voorstellen aan de Raad te doen. Uniformiteit in deze acht spr. niet gewenst. Wat het tweede punt betreft be toogt spr., dat onbaatzuchtige advie zen van deskundige burgers onschat bare diensten aan de gemeente kun nen bewijzen. Spr. herinnert aan de 3 contact-commissies, in 1939 inge steld, welke commissies spr. opnieuw leven wil inblazen. Geen woningen van papier, maar om in te wonen. Bij de woningbouw wil spr. één zeer bedroevend feit constateren, zon der daarvan iemand de schuld te ge vên. Het feit is, dat er in het jaar 1947 in Leiden met geen enkele wo ning is begonnen. Spr. wil niet zeg gen, dat het college niet actief is ge weest, maar wel moet spr. constate ren, dat die activiteit helaas in tegenstelling tot andere steden geen resultaat heeft gehad. Spr. vraagt, of er gegronde verwachting bestaat, dat in 1948 de achterstand van 1947 wordt ingehaald en óók of in 1948 met een behoorlijk quantum woningen uit dé .toewijzing van dit jaar kan worden begonnen. Voor 1947 werden volgens B. en W. 103 woningen toegewezen (waarvan met geen enkele werd begonnen) en deze toewijzing is zeer gering in vergelij king met andere gemeenten. Er is geen onderwerp,' dat zo belangrijk is als de woningbouw. De Raad kan er niet buiten worden gelaten, als B. en W. moeilijkheden ondervinden tij Haagse instanties. Spr. sympathi seert met de voorstellen-Van Iterson, welke beogen zeer spoedig woningen te brengen. niet op papier, doch om in te wonen. Een punt van nationale eer. De heer Woudstra (Prot.) wil niet uitvoerig ingaan op het gesprokene door de heer v. Weizen, maar toch constateren, dat diens stelsel leidt tot dictatuur en slavernij, waarmede dwang en geweld samengaan. De meest nijpende sociale nood is de woningbouw, belangrijker dan de aanleg van sportvelden en recreatie oorden. Het is een punt van nationale eer deze wantoestand zo spoedig mo gelijk op te heffen. «Op dit punt is nóch in het land nóch in onze stad nagenoeg iets bereikt. Samenwoning op nog groter schaal is geen oplos sing. Dan zijn er de spoorwegplannen. Nu moeten ook de schouders er on der worden gezet. Als er op grote schaal woningen worden gebouwd en de plannen worden aangepakt, kan men zeggen, dat Leiden weer bouwt aan zijn toekomst. Spr. heeft lof voor de activiteit van het college, maar ook critiek. Die critiek schuift het college dan op de tijdsomstandigheden of endosseert die op de Rijks-overheid. De autonomie is voor spr.'s fractie een jirincipe, omdat zij uitgaat van de zondigheid van -dé mens. In de democratie kan de mens zijn activi teit ontplooien, dooh deze activiteit moet altijd staan onder de critiek van het Woord van God. Er zijn opmerkingen gemaakt, dat de partij-politiek is teruggekeerd. Spr. ziet daarvan symptomen in het meestal en bloc stemmen van de fracties en in de ongeneigdheid van 'n weth. ooit ook maar 'n voorstel te rug te nemen, ook als de tegen-argu menten niet zijni weerlegd. Spr. maakt aanmerking op de tegenwoor digheid van twee wethouders bij opening van het „Jeugd-parlement" en dan nog wel in het raadhuis. Een van de ergste kankers in onze maatschappij. De heer D. J. van Dijk, na hulde gebracht te hebben aan het zittend college, verweet vroegere colleges bekrompenheid o.a. op het gebied van stadsuitbouw en recreatiegele.- genheden. Spr. zette de gemeente lijke politiek van het democratisch socialisme uiteen: industrialisatie, goéde 'verbindingswegen, het stimu leren van een coöperatieve samen werking tussen middenstanders, uit bouw van het handels- en nijver heidsonderwijs. Willen B. en W. zich niet beraden over stichting van een handelsschool. Dat B. en W. gebro ken hebben met de kortzichtige grondpolitiek van voorheen, stemt spr. .tot vreugde. Spr. had een hele verlanglijst van openbare gebouwen, Ook spreker is teleurgesteld, dgt in de woningbouw zo weinig is bereikt, al treft B. en W. hierin geen blaam. Het euvel*' der samenwoning is een van de ergste kankers van onze maatschappij. Het bbuwen van wo ningen voor ouden van dagen be veelt spr. aan in de aandacht van B. en W., maar geen hofjes! De'organi satie van de gem. geneesk. dienst badrt grote zorgen. Het tekort aan ziekenhuis-ruimte is hoogst nijpend. Spr. bepleit ook de gezinsverzorging in een groots opgezette samenwer king van vele gemeenten, gelijk in de Zaanstreek is ingevoerd. Het onderwijs achtte spr. het voor naamste punt van gemeentelijk be leid. Wil men de kapitalistische maatschappij veranderen in een so cialistische, dan moet men de socia listische geestesgesteldheid laten op komen. Primair zijn niet de maat schappelijke maatregelen, primair is het ontwikkelen van een gemeen schapsbesef. Hiertoe kan dë gemeen te krachtdadig bijdragen door on derwijs en haar culturele werkzaam heid. Vele openbare scholen zijn ouderwets.Nieuwe schoolvormen zijn nodig. Het Montessori-onderwijs juicht spr. toe; De ouders dienen in geschakeld te worden bij -het onder wijs. Spr. vraagt, of er niet plaats is voor een middelbare technische school en een lyceum, misschieneen avond-lyceum. Wat zal gedaan wor den met het Leids Studiefonds, Tenslotte besprak spr. de Jeugd verenigingen en het Jeugd-parle ment. Spr. acht het van belang de jeugd bij elkaar te brengen. Er is een achterstand in de outillage der sportvelden. t Nog twee sprekers. Mevr. Brag ga arDe Does (P. v. d. A.) achtte de aanstelling van een GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING STATIONSWEG. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw voornemens is over te gaan tot ont eigening ten name van dfe gemeente Leiden van een perceel en twee per ceelsgedeelten aan de Stationsweg. De lijst van het te onteigenen perceel en de perceelsgedeelten, alsmede de kaart waarop zij zijn aangeduid, zul len kosteloos voor een ieder ter inzage liggen op de gemeentesecretarie afde ling Algemene Zaken (Stadhuis) tot Maandag 23 Februhri a.s., op welke dag om 14.30 uur een daartoe aange stelde commissie ten Stadhuize zit ting zal houden om bezwaren van be- langhebbenden tegen de onteigening aan te horen. Bezwaren kunnen door belanghebbenden ook schriftelijk borden ingediend bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, van Alkemadelaan 350 te 's-Gravenhage, tot uiterl.k 28 Fe bruari 1948. 1692 Leiden, 17 Februari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, woning-inspectrice gewenst, evenals de instelling van een gemeentelijk was-bedrijf. Spr. betreurde, dat de commissie voor sociale zaken zo zel den wordt gekend. Voor de persoon van de wethouder van sociale zaken en voor diens hulpvaardigheid heeft spr. echter niets dan lof. De melk- verstrekking op scholen dient gesti muleerd te worden. De heer Riedel (P.v.d.A.) ver maant, dat de gemeente de tering naar de nering moet zetten, wil de autonomie volledig worden hersteld. Spr. besprak zijn voorstel het per centage voor het vernieuwings-fonds der lichtfabrieken vast te stellen op 2 pet. Dit ionds zou dan echter voor ruimer vernieuwings-doeleinden die nen te worden bestemd, dan alleen vooï kabel-vèrnieuwing, zoals nu het geval is. Daarom trekt spr. het voorstel thans in. De zedelijke ver wildering neemt hand over hand toe, wat mede te wijten is aan de samen woning. Hebben B. en W. een goed inzicht in de taak van een sociale werkster voor het gemeente-perso neel. Spr. bepleit de gestichten En degeest selfsupporting te maken. Er zijn daar vele moderniseringen te treffen. De landspolitiek aanroerend, zei spr. dat een vrije economie on houdbaar is geworden. Nederland kan geen eiland vormen in de wereld. De vergadering werd hierna ge schorst tot heden. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. H. Seijn, de dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij te Leiden als kettingsmid. Om 11.30 uur werd hij door de di rectie en zijn staf ontvangen ten kantore der vennootschap en op hartelijke wijze toegesproken door de directeur de heer Ir. M. C. de Jong. Hem werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd, zomede het vererend getuigschrift in lijst voor 25 jaren trouwe dienst van de Ned. Maats'chappij voor Han del en Nijverheid. BONKAARTEN AFHALEN Woensdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet zelf-verzorgers waar van het hoofd, een stamkaartnum mer heeft van 61201 t.m. 64800. Mee brengen de stamkaarten en de in wisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controle- kaart moeders (voor toeslagkaarten Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot '11.45 en van 2 tot 4 uur. Met innige dank.aan God en grote blijdschap, geven wii kennis van de geboor te van onze zoon KEES. die bij het H Doopsel de namen ontving van\ CORNELIS PETRUS CLEMENS. P. H. AKERBOOM C. E. AKERBOOM— 4548 DE VETTEN Langeraar, 16 Febf 1948 A. 142. Tijdelijk St. Elisabeth- Ziekénhuis. Leiden. Geboren: HARRY zoon van L. PAPING en Meter: tante Truus Meyer- Walenkamp Peter: Opa Walenkamp. Maastricht, 15 Febr. 1948. St. Lambertuslaan 10a. Voor de belangstelling ondervonden bij ons huwe lijk. betuigen wij, ook na mens wederzijdse familie, onze hartelijke dank. KEES VAN DER MEER CORRY VAN DER MEER 1682 VAN RLJN Roelofarendsveen Febr. '48 Noordkade 13. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij ons 40-jarig huwelijk. C. J. van Amsterdam C. van Amsterdam 1679 Koot Roelofarendsveen Febr. '48 Noordkade 11. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, ook namens wederzijdse ouders voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden. A. HOOGENBOOM A. C. G. HOOGENBOOM— 4542 v. d. LOO Voorburg. 17 Febr. 1948 Kon. Wilhelminalaan 60. H.H. Bloemisten aangeboden 1000 planten Lyatris Peccata. pl. in vie ren deelbaar. Te bevragen Gebr. Pauw, Zuideinde 122 koordeinde 104, Roelof arendsveen^ 1680 De Burgemeester van Voorhout maakt bekend dat van 17 Februari 1948 tot en met 17 Maart 1948 ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen een uitgewerkt voorlopig goedgekeurd plan van onteigening, met uitvoerige kaarten en grondtekenngen en verde re bescheiden. De onteigening wordt be oogd ten name van de ge meente Voorhout, voor de uitvoering van het goed gekeurde plan van uitbrei ding. Belanghebbenden kunnen uiterlijk 14 dagen na verloop van de termijn van nederlegging hun be zwaren schriftelijk aan m ii opgeven. 1685 Voorhout, 16 Febr. 1948. Drs. C. J. N. DE GRAAFF, Burgemeester. H.H. BAKKERS R.K. Ie bediende, 24 jaar, wil van betrekking veran deren. liefst omgeving Lei den. Brieven onder no. 1681 Bureau van dit blad. Onderwijzeres zoekt PENSION in Leiden Brieven onder no. 339 8oekhandel DE GRUIJIER, Sassenheim TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 3(1 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt t 1.50 uitsluitend tegen contante betaling SuJiinóah- '5 ^ouems êauc/efofogjie BREESTRAAT 108 Tel. 23401 (nabij 't Stadhuis) (NIEUW MODEL) 5 ct. per stuk 12 ct. per qtuk Verkrijgbaar: N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32-34 VERMIST Hondje, wit krullend haar (Maltheser leueewtje) "luis terend naar'de naam Ka- tientje. Draagt halsband en riempje. Tegen hoge belo ning terug te bezorgen bij Mej. W. CAU, Zoeterwoud- se Singel 52. 4546 Adverteert in dit blad Stadsgehoorzaal Studenten Muziekgezelschap SEMPRE CRESCENDO i ten bate van de armen van de stad Leiden VRIJDAG 20 FEBRUARI - 8 UUR Dirigent: JAAP STOTIJN. Solisten: EVERT VAN TRIGHT, x hobo; A. T. SCHWEITZER, piano Werken van: Geminiani, Bach: pianoconcert, Haydn: Klok- symphonie, Jacob: Hoboconcert, Ravel. Krt. ad. f 1.bij Fa. C. C. Bender, Hoogewocrd 90, Telef. 20097 U BOEMELT TOCH OOK GAARNE? Een lengen als U NEEN zoudt zeggen! A.s. ZONDAGAVOND in de LEIDSE SCHOUWBURG dén van. die goede oude operetto's waarbij U zich weer jong voelt, want naast heerlijke muziek dolle hum'or van de 75-jarige PIET KötlLER als Droogkeêltje in Coöperatieve Boerenleenbank „Oudewetering" Rentebijschrijving op de Spaarbankboekjes heeft p'aats op Dinsdag, Woensdag eh Don derdag, 17, 18 en 19 Febr. 1948, telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. JleCefaantje* AANBOD S* Mevrouw, Uw naai machine defect? Wij. repa reren bij u aan huis. Dat betekent voor u .geen -ver voer. geen weken wachten en geringe kost'eft. J. B. H. Schoots, 4 Rijnsburgerweg 29 B, Leiden. Tel. 26664. tg Tenor-Saxofoon te koop merk Rampone, lage stem ming (bas), metalen Sel- mer mondstuk.'aut. octaaf- klep. hulp grepen, koffer. Prijs f 175.Rodenbur- gerstr. 4, na 6 uur. tg Te koop. een 12 bassen accordeon in zeer goede staat, bij J. A. Vergeer. Poeldijk No. 10, Rijpwete- ring. 1683 <3? Te koop een partij sta pel zoden. Te bevragen bij C. A. Keijzer. Tel. 246. Noordwijkerhout. 1688 tg Aangeboden: wegens overcompleet blank beu ken bankstel e.v. alleen bank, met donker rode handweefstof omkleed.-Sta tionsweg 6a, Leiden. tg Gnitaar 35. Mandoli ne f 20. pracht Banjo f 45, Koffergramonh. f 25. luid spreker (Philips) 20. Ge vraagd Guitaars enz. Voor oude platen geven wij 75 ct per kilo. Aangeboden pracht Dfvankleed f 70. W. Grönloh, Burgsteeg 9, Lei den. 4547 PERSONEEL tg Moeder en dochter zoe ken seizoenwerk, ook con sumptietent. Brieven onder no. 4545 Bur. van dit blad. tg Handige hulp gevraagd voor hele of halve dagen of d. en n. Mevr. v. Sevén- ter, de Mey van Streef kerkstraat 26. Leiden. R.K. Boerenknechtje gevraagd, kunnende mel ken, bij Chr, Straathof, Weipoortseweg 67, Zoeter- woude. 1690 tg Huishoudster gevraagd in moederloos gezin, door Jac. v. Koelewijn. Haar- lemmertrekvaartweg 13 te Noordwijkerhout. 1689 tg Degelijk R.K. meisje gevraagd in zakengezin m. twee schoolgaande kinde ren. zelfstandig netjes kun nende werken, daar ik zelf meest in de zaak ben; werkster aanwezig. Bern. Schulte, Herenstraat 124, Voorhout, 4552 TE HUUR tg Gemeub. zit-slaapkamer aangeb. met stromend wa ter, omgeving vogelwijk. Briev onder no. 4539 Bur. van dit blad. DIVERSEN tg Openlijk dank aan God op voorspraak van de H. Maagd -froor verhoord ge bed na het bidden der krachtdadige noveen der drie Weesgegroeten. 1691 J. V. N. tg Opleiding voor Guitaar solist(e). Leids Muziek In stituut Van Wouw, Rapen burg 1. Tel. 20458. (Ook voor gewoon slag-guitaar en Hawaiian-guitaar, Man doline, Banjo enz. Leer lingen moeten in bezit zijn van eigen instrument. 0P HET PAROCHIEBLAD Sivtóum Catda- per jaar. 14.50 p. kwartaal i 1.20 per maand 10.40 Bureau Papengracht 32, Leiden, Telefoon 20935

Leidse Courant | 1948 | | pagina 4