V E R K E ER SONDERWIJB Voorlichting van kwekers DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HILLEGOM Vcor de missie Onder alle H.H. Missen werd Zondag in de Marti- nuskerk een liefdadigheidspredikatie gehouden door pater J. v. d. Schoot zoon der parochie voor zijn arm©' Missie in Afrika. De daarop gevolg de collecte bracht f 1150.- op. LISSE Ondersteuning bij ziekte Het boekjaar sloot met een batig saldo van f 279.03 waardoor het totaal nu is f 2028,40. Er worden geen nieuwe leden meer aangenomen. De voorz. de heer G. C. Tromp, huldigde de he it L. Kapitein, bij zijn gouden ju bileum als bestuurslid en bood hem een schilderij aan. NOORD WlJKE^HOUT JAARVERGADERING VAN DE ALG. VER. v BLOEMBOLLEN-. CULTUUR. In zijn openingsrede liet de voor zitter. de héér P. van Leeuwen het jaar 1947 de revue passeren. Hij besprak de minder gunstige situatie waarin de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur is komen te verkeren door de aanneming van de beruch te motie Grootebroek. Spreker zei- de dat de Verenieing een welhaast onherstelbaar prestigeverlies heeft geleden hierdoor. Door gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en dol le drijverij, aldus spreker, heeft de anti-sanering weten te bereiken, dat het laatste restie van invloed wat de Alg. Ver. nog, bezat, verloren is gegaan. Dit betekent dat de groot ste organisatie in het vak niet 'in staat is een overeenkomstige in-' vloed ten eoede uit te oefenen. De voorzitter zeide verder in zijn openingswoord de politiek van de regering ten oozichte' van de bol- lpnkwekers sterk te laken. Aan het slot deelde de voorzitter nog mede dat net Eneeland een handelsac- coord is bereikt en dat Engeland dit jaar 12*0 ton meer bloembollen Zrt1 afnemen dan vorig jaar. Met d< gunstige beriehtep uit andere landen schept dit dë verwachting, aat de uitvoer in dit jaar weer zal toenemen en daarmede een eventu eel snrolus weer zal dalen. De per- snectieven voor 1948 zijn daardoor V'orzichti" uitgedrukt, niet ongun stig. Na dt notulen deed de secretaris, de heer van Diemen, een keurig, op :ijm gesteld jaarverslag. Hierna deelde de voorzitter mede (Jat in' het bestuur een verwisseling van functies had nlaats gehad. De heer van Diemen heeft de functie var secretaris ovp-^nnmen van de heer J. P. van der Ploeg. In de vorige vergadering is mede- go J- eld dat contact zou worden ge zocht met een wichelroedeloper om een bidemnnHprmek .te laten instel len in verband met aardstralen welke ziekten m de gewassen kun nen veroorzaken. Van dit contact- zoeken is afgezien omdat reeds in Sassenheim en Lisse met apparaten naai- dergelijke stralingen gepeild wordt. Eerst zal dus afgewacht worden welke resultaten dit ople vert. Dan deelde de Voorzitter mede, dat de Rijkstuinbouw voorlichtings dienst een ontwi^kelinesdag alhier zal houden op Woensdag 18 Febr. des morgens van 1012 30 uur en des namiddags van 24,30 uur. De deelname is gratis. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen na elke causerie. Dan deelde de Voorzitter nog me de dat een soortenkenniswedstriid en een demonstratie van bloembol len ziekten zal gohnudpri worden in het a.s. voorjaar. Op 27 Febr. zal een praatavond worden gehouden voor hyeinthenteelt Na deze mededelingen volgde de rondvraag waarna vertoond werd de prachtige film „Hollands Glorie". De vergadering was zeer druk be zocht. Goed afgelopen Mej. Captein- van der Putten uit de Kerkstraat die op de verdieping van het huis aan het werk was en een stofdoek uit sloeg door een openstaande deur werd door een duizeling bevangen ■viel van een hoogte v^n 3 meter naar beneden en bleef versuft lig gen. De wachtmeester der rijkspo litie Hogendorp die toevallig pas seerde zag ,het ongeluk gebeuren. Hij waarschuwde onmiddellijk dr v. Praag die Mej. Captein onderzocht. Hoewel het zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde de toestand, ^zodat dr van Praag over brenging" naar het ziekenhuis wen selijk achtte. OEGSTGEEST Oranjevereeniging. Onder leiding yan de voorzitter de heet N. van Weizen werd een samenkomst gehouden in Hotel het Witte Huis. Deze deed enige nadere MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN,. 16 Febr. Groenteveiling. Waspeen I 6- 27.50, id. II 619, Breekpeen 810.80 Gele kool 2.305.Groene kool 25—37.—, Rode kool 11.20—14.10, Boerenkool 4.4010.70, Spruiten 18 —33.—. Kroten I 3.25—4.25, id. II 2 25—2.50, Prei I 29.80—30.—, id. II 11.8012.Knolselderie I 914. id. II 0.90—3.10, Witlof 15—18.—, Pe terselie 5.605.70. ROELOFARENDSVEEN, 16 Febr. Bloemen veiilng. Copland 4974 ct., Zeaober 31 —44 ct., Nansen 48 55 ct., ,v. d. Eerden 4559 ct., Picca dilly 70—85 ct., E. Eddy 48—66 ct., Motherday 951.20, Bandong 90— 1.05, Gen. de Wet 4258 ct., Delice 50—67 ct., v. d. Hoef 52—62 ct., Crown Imperial 4256 ct., Krelage 3249 ct., Harvest 58—72 ct., Dubb Tulpen 37—67 ct., W. Pitt 50—77 ct., White Sail 801.05, Reinland 60— 80 ct., Olympia 5886 ct., Alfred 38 —52 ct., Koster 16—34 ct., Helios 24 32 ct., Wherstler 2635 ct., Fre sia's 40—73 ct. mededelingen omtrent de feestvie ring ter 'herdenking van het gouden regeringsjubileum. Hierna werden een sportcommissie, ebn straatver- sieringscommissie, een openlucht- spelcomrr/issie, ,een middenstands commissie, een Ledenwervingscom- commissie, een marktterreincommis sie, een technische commissie, en 'n Commissie voor Kerkelijke Her denking in het levèn geroepen wel ke door de erevoorzitter, Burge-' meester Baum'an werden geïnstal leerd. Deze herinnerende hierbij aan het voorrecht 50 jaar door on ze Vorstin op voorbeeldige wijze te zijn geregeerd, verdeelde deze rege ringperiode in viéren n.l. de perio de van 1898—1914. 1914—1940. 19401944 (toen Zij de regering hervatten in het Zuiden en 1945 (bevrijding van ons gehele vader land tot heden. Ondanks de minder gunstige eco nomische. omstandigheden is er alle reden tot sobere dit woord on derstreepte Z. E. A.-herdenking. Tenslotte bracht spr. Lof aan het bestuur van O.V. voor de georgani seerde tWee kunstavonden welke op zo hoog peil stonden. Hij hoopte dat dit steeds het géval mocht zijn. TER AAR Geboren: Martina Nicolaas Ca- tharina, d. v. J. Pieterse en C. Kleijn Hendrica Johanna Geertruida d. v. A. H. v. Hameren en G. G. 1 v. d. Hoorn, Willem z. v. M. Rietveld en T. Zwaneveld, Joannes Cornelis Ge rardus z. V. J. Janssen overl. en P. Groen, Adrianus Petrus Maria z. v. J. J. Hoogervorst en P. Pieterse, Jo hanna Maria d.»v. J. P. Baak en W. Q Borst. Onderrouwdt Christiaan v. d. Na^ gel 25 j. Woubrugge en Grietje van Eijk 23 jaar. SASSENHEIM TRAM OF AUTOBUS? Naar ons wordt medegedeeld zul len de gemeenteraden van Sassen- heirti, Lisse en Hillegom, op Dinsdag 24 Februari, ieder afzonderlijk ver gaderen,- ter bespreking van de kwestie tram of autobus. WARMOND Tafeltennisclub „Steeds Vooruit'' Warmond Wederom werden in „De stad Rome" competitie wedstrij den gehouden van de tafeltennisclub. Vooral dp match L. Zoetemelk Th.> v. Tongeren verdient speciale vermelding. De uitslag werd 1-1. Degenen, die voor „Steeds Voor uit'' in Amersfoort zullen uitkomen worden beslist op de training van a.s. Woensc^g verwacht. Op de Verkeersonder- wijsdag te Hilversum heeft de heer H. v. d. Weijer, oud-inspecteur L.O. te Haarlem gesproken over het onderwerp: Waarom is verkeersonderwijs aan de\ jeugd noodzakelijk?. Het is spr.'s vaste over tuiging, dat verkeersonder wijs nodig, broodnodig is En ook, dat het op iedere school mogelijk is. Hieruit volgt de dwingende con clusie, dat het op ied-re school gegeven behoort te worden. Spr. beantwoordt de vraag, waarom verkeers onderwijs aan de jeugd no dig is. De verkcersongeval- lenstastistiek van ons land over 1946 is afgesloten met de volgende zwarte cfjfers: 6612 zwaar gewonden: 1224 doden, waaronder 337 kinderen beneden 13 jaar. Men kan het ook zo zeg gen: Irdere schooldag is ér in 1946 één onzer k'rd-ren gesneveld! Met deze cijfers voor ogen kan niemanl in ernst volhouden, dat ver keersonderwijs op onze schol èn een overbodige weelde is. Men zegt terecht: de» school moet opleiden voor het -leven, de school moet practische kennis aanbren gen waar het kind in zijn later leven wat aan heeft. Welnu, verkeersonderwijs is een dwingende noodza kelijkheid. Het verkeer staat in het teken van de belangstelling van de gehele maatschappij in alk landen. De openbare mening vraagt dan ook te recht van de school, dat zij in dit opzicht haar taak begrijpt. Ge'ukkig by int dit besef steeds meer door te dringen. Naar spr.'s overtuiging is op het dorp verkeerson derwijs even hard nodig als in de stad. Ook de plat telands kinderen imoeten de verkeersborden kenrien. de verkeersregels, de ver keerslichten. Hoe men de z; ook bekijkt, men ont komt niet aan d^ dwihgen- de conclusie: Verkeerson derwijs is noodzakelijk. Niemand die met" het on derwijs aan de jeugd be last is kan er zich aan c/nt- treklcen. Vervol gene staat srr. stil bij de stelling, daj ver keersonderwijs op iedere school mogelijk isJ Er zijn tal van voortreffelijke 'eermiddelen, het kan b^j vele vakken zonder moei- 'e ingecchakeld wnrden. De uitvluchten dat men het allemaal heel mooi en nuttig vindt, maar er geen tijd voor beschikbaar heeft, dat het program toch 'al overbelast is en dat men heeft en er dit onderwijs voor in de plaats nemen. Spr. wil er op wijzen, dat men onverstandig doet geert verkeersonderwijs te geven, want de leei'lingen vinden het machtig inte ressant en doen het 'graag. Het zal echter nod^g zijn. dat de onderwijzers goed op de hoogte zijn. Om hier in te voorzien zijn speciale verkeerscursussen nodig en op de kweekscholen zal bij de opleiding dsr onder wijzers aan deze stof gro te aandacht moeten wor den besteed. Vergeten mag niet worden, dat de ouders er veel prijs op stcllen dat hun kinderen op school verkeersonderwijs krijgen. Het jaarlijkse verkeers- examen is een grote attrac- EEN PLEIDOOI VOOR DE NOODZAKELIJKHEID met zijn leerplan niet klaar komt. gaat dan ook n;et op. Het verkerson derwijs hoeft niet véél tijd te kos ten: een kwartiertje in de week voor de opzettelijke behandrling van de ver keersregels en verkeers borden, volgens da lei draad voor het Verkeers onderwijs, uitgave van het Verbond, is voldoend»;. Van veel belang acht spr. de occasionele behandeling op een psychologisch ge schikt tijdstip/ b.v. bij een opzienbarend verkeerson geluk. Vernieuwing en verfrissing. Er gaat een geest van vernieuwing en verfrissing door ons onderwijs. Laat men dan verstandig zijn en wat „oude koek" oprui men, die voor het practi sche leven weinig waarde tie. De jeugd stelt hoge prijs op het verlceersdiplo- ma. Het diploma is voor de kinderen precies wat het rijbewijs voor da automo bilisten is. Het streven moat toch zijn. dat all'i leerlingen van de hoogste klassen van alle scholen aan dit examen deelnemen. In Haarlem heeft men ieder jaar ongeveer 2300 candidaten. De organisatie van dit examen is een om vangrijk werk. waarvoor de p'aatselijke vereniging voor Veilig Verkeer een aparte commissie in het le ven heeft geroepen. In vele andere gemeenten van ons land heeft men even o ge daan. Soms is de burge meester voorzitter, soms de inspecteur van het L.O., soms de wethouder van on derwijs of een hoofdamb tenaar van die afdeling. Het is dringend nodig, dat in deze commissie mede zitting hebben een politie autoriteit en enige hoofden of onderwijzers van scho len.. Omtrent de verdere inrichting van dit examen vindt men in de Leidraad van het Verbond van Ver- enigihgen voor Veilig Ver keer alle aanwijznigen. Spr. dringt er op aan, dfc de gemeentebesturen het organiseren van ver- keersexamens toch zoveel mogelijk steunen en 'aan verzoeken om subsidiëring dezer examens welwilleno het oor lenen, en spreekt in dit verband zijn erken telijkheid uit jegens de vroegere burgemeester van Haarlem, thans Commissa ris der Koningin in de pro vincie Utrecht, die het' werk met een belangrijke jaarlijkse subsidie heeft gesteund. Resumerende, meent spr. te hebben aangetoond: dat verkeersonderwijs nodig is' dat verkeersonderwijs op elke school mogelijk is dat d&s op iedere school verkeersonderwijs gegeven moet gorden en spreekt de wens uit, dat de Rege ring het verkeersonderwijs op de scholen verplichtend zal steTen; dat bij de oplei ding van de onderwijzer met het vak verkeers on derwijs rekening zal wor den gehouden; dat de plaatselijke afdeling van Veilig 'Verkeer het ver keersonderwijs stimuleren zal door het organiseren van cursussen en verkeers-* examens; dat de gemeente besturen de afdelingen van Veilig Verkeer finantiële steun verlenen in de vorri van een jaarlijkse subsidie; en ten slotte, dat er in de toekomst geen leerling de lagere school verlaat zon der in het bezit te zijn van zijn verkeersdiploma, van zijn rijbewijs! - - WITLOF EN WITLOFTEELT Nu de witlofteelt in Nederland op steeds ruimer schaal wordt geoefend, werd door de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst in overleg met het Cen taal Bureau vai^de Tuinbouwveilin gen gisteren in „Krasnapolsky" te Amsterdam een speciale voorlich tingsdag aan deze teelt gewijd. Het witlof als onderdeel van de groententeelt, soms als hoofd teelt be oefend in het 'bedrijf, over het alge meen echtei als bij teelt om ook ge durende de winter voldoende Werk te kunnen hebben, achtte men be langrijk genoeg, om in 'n gehele voor lichtingsdag aan de orde .esteld te worden. Want het is gebleken, dat op de laatstgenoemde bedrijven nog vele verbeteringen kunnen worden 'aan gebracht, niet alleen in de wijze van telen, maar ook in het marktklaar- maken van het product, het verpak ken en so-téren. Onze Zuiderburen, de Belgen, zijn ons hierin een belang rijke stap voor. De kwaliteit "an hun product kan uitstekend'worden ge roemd en de productie overtreft ver die in Nederland, .welke in 1946 pl.m. 10 millioen k.g. bedroeg, tegen pl.m. 40 millioe# k.g. in Belgie. Hieruit blijkt wel, dat er op dit ge bied nog heel wat van de Belgen valt te leren. Om nu zoveel mogelijk van de verschillen tussen de Nederlandse en de Belgische methoden op de hoogte te komen, hebben enige Tuin- bouwconsulenten onlangs een bezoek gebracht aan de Belgische witlofcen tra. Op zeer tegemoetkomende en open hartige wijze hebben de Belgen hun daar alles getoond, wat met de witlof cultuur verband houdt en zij hebben daarvan nu op deze witlof dag ver teld. Zo behandelde de Rijkstuin- bouwconsulent te Amsterdam, ir. G. W. van der Helm als eerste spreker de geschiedenis van de teelt van het witlof, welke zoals bleek, maar kort is. Het rassenvraagstuk werd vervol gens besprólTen door ir. J. Sneep, on derzoeker bij het instituut voor ver edeling van tuinbouwgewassen. Dr. ir. E. W. B. van den Muyzenberg, di recteur van het institüut vooi tuin bouwtechniek, sprak daarna over'de techniek van het trekken der witlof- planten. Waren al deze voordrachten hoofd zakelijk gericht op de witlofteelt in Nederland. Als laatste spreker deed ir. D. Kers H'.zn., rijkstuinbouwconsu- lent te Barend recht, speciale mede delingen over de witlofteelt in Bel gië. Deze is al oud, want in 1846 werd het eerste lof reeds op de markt in Brussel aangevoerd. De Belgen heb ben derhalve heel 4rat meer erva ring met deze'teelt opgedaan. Door- een-genomen, is de kwaliteit var het Belgische lof dan ook beter, dan die van het product, dat op onze veilin gen wordt aangevoerd. Wij zullen dus moeten streven naar een betere kwa liteit en op dit gebied kunnen wij van de Belgen zeker iets leren, con cludeerde ir. Kers. Deze voorlichtingsdag, die onder leiding stond van de heer M. Prins, voorzitter van liet Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land werJ besloten door de directeur van^ie Tuinbouw, ir. A. W. van de Plassche, die het gesorokene nog eens in het kort samenvatte en wees op de goede lessen, welke er uit zijn te trekken. LAATSTE BERICHTEN Voortzetting Rondetafelconferentie Vandaag is de openbare vergade ring van de Rondetafélconferentie te Den Haag voortgezet. De heer Meyerink kan niet inzien, dat de Ned. Regering terecht van traagheid beschuldigd kan worden. De constructie vah het Koninkrijk moet voor alles democratisch zijn- Wat de toekomstige Unie betreft, staat spr. op het standpunt, dat men één kabinet moet creëren voor Ne derland, Curagao en Suriname, waar in elk der gebiedsdelen uit de West een ministerszetel toegewezen krijgt. De top van het nieuwe Koninkrijk moet niet te zwaar belast worden. Uitbreiding van het Nederlands par lement met zetels voor de West acht hij. zeer aanvaardbaar. De volgende spreker J. P. Kaule- sar Sukul beklaagde zich bitter over het lang uitblijven van wijzigingen. Suriname wil en zal niet achterblij ven bij andere volken. Suriname heeft alles in te halen en de hulp van Nederland is daarbij onmisbaar. De heer A. Curiel heeft de over tuiging gekregen, dat een beroep op de goodwill dezer vergadering op z'n plaats is. Hij dringt aan óp een spoedige bevordering van de be stuurswijziging in de West. De heer Joekes betreurt ook, dat er zoveel tijd heeft moeten verlopen, voor men tot deze conferentie kon geraken. Belangrijk acttt spr. allereerst, dat in Nederland en de West een grote mate van overeenstemming bestaat over de grondslagen van de toekom stige opbouw.. Men is het eens over de gelijkwaardigheid der delen, over de democratische grondslagen van het nieuwe bestel, men is het eens over de bevoegdheid van elk der de len, zelfstandig, in eigen zaken en over het medezeggenschap van elk der delen in de gemeenschappelijke Rijkszaken. De conferentie make straks van haar rapport een concept- rijksgrondwet, zo stelt de heer Joe kes vervolgens voor. Dit zal de ge dachte, dat de West straks een nieu we Grondwet -gepresenteerd krijgt als geschenk van het Nederlandse parlement, wegnemen. Spr. bepleit de instelling van een speciale com missie om de op Aruba betrekking hebbende problemen nader te onder zoeken. Ondanks vol begrip voor de noodzakelijkheid van een ontwikke ling van Silriname, als gewenst vooral ook financieel-economisch moet spr. toch wel schuchter naar voren brengen, dat Nederland ook zoiets als financiële moeilijkheden heeft. KLULS IN DE SACRISTIE WAS TE STEVIG. Nadat enige tijd geleden in St. Mi- chiels Gestel een brutale inbraak en diefstal was gepleegd in de R.K. pas torie a^laar, heeft Maandag op klaarlichte dag een dief zich via de kerk toegang weten te verschaffen tot de sacristie, waar de kluis gefor ceerd werd. Het gelukte de dief ech ter niet deze te openen. Slechts een klein bedrag wordt vermist. DE MOORD IN DE WARMOES STRAAT Voor een eivolle zaal heeft de Ar rondissementsrechtbank te Amster dam hedenmorgen een aanvang ge maakt met de behandeling van de op 2 November 1946 in het perceel Warmoesstraat 99 op de 61-jarige Anna M. Marsman gepleegde moord.» Van deze moord worden de 25- jarige Cornelis Hoogenboom, zijn 23-jarige broer Jacob Hoogenboom (beiden uit Delft, -maar bekende straattypes uit Amsterdam) en de 24-jarige H. v. d. Helm uit Amster dam verdacht. „Moeke"' Marsman was houdster van een pension in de Warmoesstraat en werd 's nachts gewurgd. Van der H. ontkénde iets met de moord uit te staan te hebben. Wel zeide hij gezien te hebben, dat de oude vrouw' overvallen werd. Jaap .Hoogenboom ontkende eveneens. TCees ontkende weliswaar de moord gepleegd te hebben, maar gaf toe, dat er een {plan bestaan had om haar bewusteloos te slaan en haar te be roven van haar spaarcentjes. AUTO-ONGEVAL TE KOEPANG Bij een auto-ongeval te Koepang (Timor) werden in totaal zes per sonen gedood en. twintig zwaar ge wond, het auto-ongeluk werd ver oorzaakt, doordat een jeep, die plot seling uit een zijweg kwam, tegen een vrachtauto reed. LEIDEN AFDELINGS-UNIE VAN OVERHEIDSPERSONEEL. "A.an het jaarverslag van deze Unie, vertegenwoordigend de afdelingen .Leiden van de Algem. Bond van Ambtenaren, Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, Katholieke Bon den v. Overheidspersoneel, is-het vol gende ontleend: De lonen van het Overheidsperso neel bleven nog altijd belafigrijk be neden het peil van de voor de parti culiere bedrijven vastgestelde bedra gen. Het ovprleg van de Bonden met de Regering hierover is nog gaande, maar vlot nog niet al te best. De samenwerking van de organisa ties in Unie-verband bleef in het af gelopen jaar bestendigd. De bekende fusie van verschillende Bonden van Ambtenaren en Werklieden in Over-, heidsdienst, waarvan in het vorig jaarverslag reeds gewag gemaakt werd, kwam inderdaad tot stand en als gevolg hiervan werden ook de JCcvcei JCwied en de „MiiCioLenen-exfienfa" 68. Zelf spoedde^* hij zich weer de tra op-om zijrt meester verder bij het aankleden te gaan helpen. Ka- rel ging zitten op een van de kost-- bare tronen die in het vertrek ston den. Er waren wel geen leuningen aan, want Arabieren zitten altijd met gekruiste benen, maar toch wa ren het gemakkelijke meubelstukken. „Goeien stoelen, Joe", zei Karei treiterend tot zijn tijger, die beroeps halve moest gaan liggen op een matje. „Fijne stoelen''. Joe zei iets heel lelijks wat hij zeker niet van Kitty zou hebben moge/i doen, maar Karei had er plezier in. De arme gangster uit Chicago had het ook erg moeilijk in zijn vermomming. De holle tijgerkop werd zo warm op zijn hoofd en ook was het moeilijk om als 'n echte tijger te blijven lig gen vooral met zijn achterpoten, pardon, met zijn benen bedoel 'ik natuurlijk. „Het is hier een fijne zaak", luidde Karqjtje's oordeel, na dat hij de omgeving eens goed had opgenomen. „Voorwaar een sjieke tent'", Er kwam een knap slavinne tje binnen. Zij. boog diep en haalde een harp van achter haar rug te voorschijn, om er ten pleziere van Karei Kwiek en Schele Joe 'n liedje op te spelen. Karei gaf haar een knipoogje. „Is er in dit tablisement niets... eh... enfin, je begrijpt me wel, zus?" De slavin begreep het niet en daarom vroeg Karei maar zonder verdere omwegen óm n stevige bozr rel. Had hij nodig voor de zenuwen. De slavin klapte in haar handen en terstond verscheen er een negerbe diende met 'n gouden blad, waarop 'n prachtige kristallen beker stond met een nog veel mooiere schenk- karaf er naast. „Goeie'', zei Karei te vreden en schpnk zich 'n klein beet je in, want veel drinken deed hij nooit. Slecht voor de sport. Plagerig gooide hij een paar druppeltjes op Joe's neus die er grommend aan snooL c WEERSVERWACHTING g HETZELFDE WEERTYPE c Zwakke tot matige Oostelijke 5 wind. Enkele overdrijvende wol- f c kenvelden en overdag opnieuw zonneschijn, droog weer; In de g nacht lichte tot matige vorst, j g Morgen temperatuur geleidelijk c oplopend tot iets boven het o vriespunt. UOOOOOOOOOOuOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÜÖ Unies van Ambtenaren en Werklie den samengesmolten. Dit proces heeft zich ook in de plaatselijke Unies vol trokken. De Algem. R.K. Arrfttenaren-ver- eniging (A.R K.A.) werd voorlopig als gast in de Unie opgenomen, omdat deze Vereniging nog geen deel uit maakt van een Vakcentrale. De he ren W. J. Kriek en E. A. M? Pleij namen als zodanig deel aan het Uniewerk. Tot voorzitter werd ben9emd de heer %J. W. Schüller, tot secretaris penningmeester de heer W. Veerman, en tot 2e voorzitter de heer P. H. ter Haak. In de G.O,-vergaderingen kwamen de voorstellen aan de orde betreffen de tal vah belangrijke vraagstukken. Als gevolg "van de behandeling van de „Gemeentebegroting 1947" zond de Afd. Unie een adres aan de Raad met betrekking tot het vraagstuk van de „Medezeggenschap". B. en W. wens ten uitstel van behandeling van dit vraagstuk totdat het „Centraal Over leg" hierover een uitspraak had ge daan. Na breedvoerige besprekingen volgde de Raad dit advies-. De positie van het Brandweerper soneel werd op 29 Mei door mr. van Beek en de secretaris besproken, met de Commandant. Deze bespreking droeg een vertrouwelijk karakter. In uitzicht werd gesteld dat er inderdaad een reorganisatie van de DienSt was te verwachten. Bij de behandeling van de „Begro ting 1947" werden hierover door en kele Raadsleden vragen gesteld. De Burgemeester beloofde toen dat, „in dien algemene personeelsaangelegen heden aan de orde zouden komen, het advies van het C.O. zou ingewonnen worden". Toen het voorstel op 11 December kwam was het C.O. niet geraadpleegd. De Unie vergaderde met het perso neel en zond daarna een adres 'aan de Raad hierover. Ala gevolg hiervan zal nog een bespreking met de Burge meester plaats vinden. Voorts kwamen in de Unie-verga deringen verschillende zaken aan de orde waarvan we hier de belangrijk ste noemen: „De ohde kwestie Inkoop v. Pen sioen en Ziektegeld-premie". „De vaststelling van een nieuwe rechtspositie-regeling voor het perso neel van de L.D.M.". „De regeling van Vacantie en ver lof, en de werktijd voor het Ver- pleeend-personeel der Gestichten". Met de Wéth. van Soc. Zaken zijn over deze en andere aangelegenheden verschillende besprekingen gehou den, waarover regelmatig in de Unie rapport werd uitgebracht. Aan het College van Curatoren van de Universiteit werd op 15 Dec. een verzoek gedaan ovej* uitkering van de z.g.n. 2 pet. Vacantie-toeslag en be maling van salarissen over de maanu December." K.A.J. „&L Petrus". Na de gro te deb.atavond gaan wij Woensdag avond de theorie in praktijk bren gen. Jongenss twee klappen hebben wij opgevangen, nu wordt het tijd om ons eens van de beste kant te laten zien. Na enkele clubnvedede- lingen komt de uitslag van ons bouwspel. Tevens beginnen wij met een nieuw spel. De Aalmoezenier doet ons in geestelijke sfeer 'Leven. Verder geeft de avond enige afwis seling. Als de tijd het toelaat dan nog competitie. Dus mannen, dat wordt iets. Komt allen Woensdag avond om 8 uur naaV het Don Bos- cohuis. Bij het afrijden van de Alkema- debrug kon de groentehandelaar J. v. W. hedenmiddag zijn paard niet inhouden. Ter plqats op de Oude Singel reed een vrachtauto van de Oranjeboom met aanhangwagen op de linkerweghelft en hij was ge noodzaakt deze rechts te passeren. Doordat aan de huizenzijde een tweede vrachtauto stond, geraakte "de groentewagen tussen beide bekneld. Het lemoen en het tuig van de groentewagen werd vernield en de handelswaar liep schade op. Het paard bleef ongedeerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Francis Peter z. van D. Rubinghh en M. T. Fewer; Petrus Anthonius Maria z. van H. J. Sloós en A. M. C. Koper; Cornelis Hen drik z. van A. Jestra en G. F. H. Beu kers; Frans z. van A. Iestra en G. F. H. Beukers; Mathilda Hendrika Ali- de d. van B. C. Koele en A. Pen; Evelijn Yvonne Margriet d. van H. v. Rooijen en H. K. M. Langer; Johan nes Jacobus z. van A. Hendriks en C. M. Veltjiuisen; Lydia d. van H. J. P. van*Baaren en J. Filippo; Corne lis Petrus z. van C. P. Ooijendijk en H. H. P. van c^er Geer; Elisabeth Bernardina Antoinette Maria d. van A. L. M. Sontrop en A. B. M. van Eisen; Pieter Gerardus z. van H. Broer en C. Cornet; Gerrit Willem Alexander z. van W. A. Roos en H. W. O wel; Johanna d. van E. de Boei en J. Schild; Bernardus Antonius Josephus z. van W. Hagen en H. C. M. Klein; Maria Johanna d. van N. Brandenburg en P. H. Dijt; Eliza beth Christiana d. van A. v. Luijn en E. C. Pool; Johannes Cornelis z. van J. Kok en J. M. C. Leugering; Cor nelia d. van Groenendijk en C. Schlagwein; Hendrik avid z. van H. van Leeuwen en E. J. M. Mieremet; Johan Lodewijk Cornelis z. van J. Winsser en M. L. van Temmen; Ca- rel Nicolaas z. van C. A. Winkel en P. I. Mekel. Overleden: D. J. Goud huisvr. van A. A. van Tienhoven 55 j.; A. Piela- nen man 54 j. J. van Benten, wed. van J. T. Breedeveld 74 j. Gehuwd: L. van den Berg jm. en S. A. Cossee; C. Leget jm. en M. V/. E. Boehmer jd.; L. G. Roggen gesch. en M. C. Lantinga jd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3