Zal A.S.C. zich nog redden? L.D.W.S. gelijk tegen Haastrecht MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ÏN een van Alphen-zijde matig gespeelde wedstrijd wisten de Leidse rood-zwarten met 41 de zege te behalen. Aniba in de Leidse voor hoede was wel bijzonder op schot, want nadat Alphen de leiding had weten te nemen door van Greuningen wist deze middenvoor tot drie maal toe in de eerste helft doelman Goedhart het nakijken te geven. Een 4-1 zege op Alphen Zo was de stand 13 bij de rust. Voor de zoveelste maal had A.S.C. zich een voorsprong weten te ver werven. Gezien echter het verloop van de tweede helft in vorige wed strijden konden wij niet nalaten in onze aantekeningen de opmerking te plaatsen: Zal A.S.C. het misschien deze keer redden? En inderdaad A. S.C. kon de voorsprong behouden en zelfs kort voor het einde door Langhout te vergroten. Desondanks is de traditionele inzinking gekomen en ging het er op een gegeven ogen blik naar uitzien, dat het enthou siast spelende Alphen de achter stand zou inlopen en rood-zwart daarmee definitief op de laatste plaats zou drukken. Doch thans had de A.S.C.-defensie er oog in. Boender sloot herhaaldelijk fraai het midden gedeelte af, terwijl in laatste instan tie Koch bewees zijn verkiezing bo ven Ladan te rechtvaardigen. Op rustge wyze dirigeerde hij de achter hoede en ook waren zijn uittrappen beter. Zo kwam A.S.C. de depressie te boven en toen ging het zeker weer net zo behorlijk als in de eer ste helft. Het begin deed weinig goeds belo ven. Alphen speelde een snel spel letje, waarbij de rood zwarten be paald weinig tegen in te brengen hadden. Toen dan ook de Alphen- linksbinnen met een kogel in de bo venhoek Koch kansloos passeerde leek het pleit al spoedig beslacht... De rood-zwarte aanvalslinie, die dit maal bestond uit Van Duyn, Rietber gen, Aniba, De Troye en Langhout, dacht er anders over en toen een maal Van Duyn rustig doorkopte naar Aniba en deze met een hard schot via de lat de gelijkmaker deed ontstaan, was het hek van de dam. Steeds weer stuurden de binnenspe- lers en Vreeken en De Groot hun passes langs de Alphen defensie, waar een A.S.C.'er klaar stond in schietpositie. Toch bleek het van een man ditmaal te moeten komen, n.l. van Aniba, die met een tweetal fraaie doelpunten het genoegen mocht smaken de eerste hat-trick van zijn leven gescoord te hebben. SJCLFC 10. Het is niet altijd de sterkste die in een wedstrijd de overwinning behaalt. Dit hebben de SJC-ers gisteren in hun laatste com petitiewedstrijd aan den lijve onder vonden, want oifdanks hun groot overwicht in deze faire strijd ging LFC met 10, dus met beide punten strijken. Voor een groot gedeel'.b hebben de gasten dit te danken aan hun prima verdediging, waarbij Duffels in doel zeker wel een extra pluim toekomt en het is niet te ve>t gezegd, dat deze door zijn uitste kend werken, de wedstrijd gewon nen heeft. De eerste hëlft van deze wedstrijd kenmerkte zich door een voortdurend aanvallen der SJC-ers en een stug verdedigen van LFC, welke met goed succes het stopper- spil-systeem toepaste en ondanks dat er meerdere m'alen hachelijke toe standen voor hun doel ontstonden, wisten zij tot rust de blanke stand te handhaven. Na rust kwamen de LFC-ers iets meer opzetten en was het overwicht van SJC niet zo groot als in het eerste gedeelte, maar hoe de thuisclub ook aanviel wist Duf fels op sublieme wijze zijn doel voor doorboring te bewaren. Er moest nog 10 min. gespeeld worden toen de voorhoede van LFC geluk had om een afgeslagen aanval weer op te vangen en te doelpunten (01). In het resterende gedeelte hadden wij meermalen de gelijkmaker nog verwacht, doch steeds wisten de gasten het gevaar te bezweren en als de scheidsrechter onder grote spanning einde aankondigde, zullen de LFC-ers zeker wel een zucht van verlichting geslaakt hebben. De reserves brachten het er heel wat beter af, want de 5 elftallen welke speelden wonnen allemaal. De fraaiste overwinning was wel van het 2de in de Bekercompetitie tegen VNA, door een overtuigende 51- zege. De overige uitslagen zijn als volgt: Stompw. Boys 2SJC 4 02; dit elftal schijnt nog kam'pioensallures te hebben! Asp. Lisse ASJC A 09; Asp. Liss'e DSJC B 02; Asp. SJC CForeholte B 10. TerlaakDocos 23. Een wed strijd om gauw te vergeten, er werd aan beide zijden slecht gevoetbald, behalve misschien 't laatste kwartier van de eerste helft toen Docos 'n 10 achterstand in 'n 2—1 voorsprong veranderde. Nadat er 'n half uur te laat begonnen werd, was na de aftrap Terlaak in de meededheid, maar tot doelpunten kwam 't niet, ofschoon paal en lat hun een keer in de weg stonden. Geleidelijk aan herstelde Do cos zich, en zagen schoten van Bave- laar en Verplanken juist naast gaan. Toch wist Terlaak na 35 min. uit 'n strafschop 't eerst te scoren, maar di rect na de aftrap was 't gelijk door 'n vliegend schot van Ludlage en nog geen 5 minuten later een pracht doel punt van v. Dam en 't was 21. Na de rust was Docos in de meerderheid en combineerde wel aardig maar wil de het dikwijls te mooi doen en toen Kaptyn na 'n kwartier spelen er i~ van maakt geloofden de gasten 't ver der wel. Enkele minuten voor 't ein de verkleinde Terlaak de stand in 2—3. Docos jun. b—U.D.O. jun. a. Do cos b speelde een mooie wedstrijd te- gen de nog ongeslagen kampioenen U.D.O. a en won met 10. Docos 4Leidse Boys 21; Docos jun. aV.V.L.V. a-jun. 31; Docos jun. b—U.D.O. jun. a 1—0. C.R.V. asp. aDocos asp. b 20; Warmun- da asp. aDocos asp. a 31. Maar het dient gezegd, dat zijn me despelers hem ook de kansen boden. En zo luidde A.S.C. dan met de rust, terwijl er gezien het spel meer hoop gloorde dan in andere wedstrijden, waarin bij de rust eveneens een voor sprong werd geboekt. In dit verband wijzen wij er op, dat één zwaluw nog geen zomer maakt, maar dat anner nu a.s. Zondag Hillinen van T.Y.B.B. verliest, dan heeft A.S.C. de kans weer in eigen hand. En den ken wij terug aan hetgeen wij gis termiddag onze stadgenoten tegen het heus niet zwakke Alphen zagen presteren, dan hoeven wij zeker nog niet te wanhopen over het lot van onze oudste Leidse club. BSM—DOSR 2—1.—Als BSM af trapt neemt DOSR de bal direct over en forceert reeds met de eerste aan val een corner. Over en weer vol gen nu snelle aanvallen, maar beide voorhoeden bezitten hetzelfde euvel, n.l. het ontbreken van een goed schutter, en een veel te voorzichtig spel, waarmede de goed spelende achterhoede wel raad weet. Toch is BSM iets sterker te noemen, hetgeen vooral tot uiting komt in het aantal corners. Ook hun aanyallen zijn tal rijker. Evenwel schuilt er in de aan val van DOSR iets meer gevaar, en tot tweemaal toe ontkomt het BSM- doel, zij het niet zonder geluk, aan doorboring. Onverwachts komt DOS R toch aan een doelpunt. Als Aker boom scherp voorzet, is de gehele BSM-achterhoede op de doellijn in touw om de bal weg te werken, maar toch ziet P. Rodewijk kans de bal te bemachtigen en deze in doel te werken (01). BSM zit hierna fel op de bal, maar verder dan enkele corners komen zij niet. Toch is het DOSR-doel niet geheel vrij van ge vaar. Want als de Koning is uitge lopen, wordt de bal juist in zijn handen geschoten. Met BSM in de aanval breekt rust aan. Na de hervatting allereerst een half uurtje met een zouteloos en lus teloos spelletje. Van beide kanten gaat er weinig kracht uit. Tot een kwartier voor het einde een kleine opleving viel te bespeuren. Een snelle doorbraak van DOSR, maar de geheel vrij voor doel komende rechtsbuiten ziet kans de bal hoog over te plaatsen. Ook BSM komt nu los en de DOSR achterhoede is niet onfortuinlijk als de bal via de lat corner gaat. Als de DOSR-keeper gehinderd wordt neemt de scheids rechter een enigszins vreemde be slissing door BSM een vrije trap toe te kennen, welke echter wordt weg gewerkt. Als er dan nog 3 m'in. zijn te spelen, krijgt deze lusteloze wed strijd nog een sensationeel slot. Want als de gehele voorhoede van BSM op doel afstormt, begaat de DOSR-keeper de fout te vroeg uit te lopen, en is het de midvoor die door de bal in het uiterste hoekje te plaatsen, de gelijkmaker scoort 11. Nog geen minuut later is het de rechtsbinnen, die alhoewel in buiten spelpositie, met een goed gericht schot BSM de overwinning bezorgde, waarna met 2—1 het einde komt. Alphense BoysQuick Steps 5—2. De Alphense Boys hebben kans gezien van het bezoekende Quick- Steps met liefst 52 te winnen. Vooral Bahlmann was het, die een groot aandeel in de Alphense over winning had, want telkens wist hij met zijn snelle rennen verwarring te stichten in de Haagse defensie. Reeds voor de rust wist deze speler drie maal de roos te treffen, terwijl in de tweede helft, nadat de gasten de achterstand aanvankelijk hadden weten op te halen tot 32, opnieuw Bahlmann en daarna van Engelen de vijf doelpunten vol maakten. De JagersAlphia 22. Alphia speelde in een matig gespeelde wed strijd met 22 gelijk bij de Jagers. Voor de wedstrijd werden er door de voorzitter van de Jagers bloeir/en overhandigd aan de aanvoerder van Alphia. De thuisclub nam de leiding door haar middehvoor, de Hoed zorgde voor de gelijkmaker maar de gastheren scoorden opnieuw 2—1). Kort voor het einde maakte Bezemer opnieuw gelijk (22). L.D.W.S. heeft gisteren in de wedstï ijd tegen Haastrecht een gelijk spel weten te bevechten, een resultaat, d at zeker niet slecht te noemen is voor de Leidenaars en dat zeker de verhouding ook vrij goed weergeeft. Wedstrijd meer spannend dan fraai Toch hadden de gastheren deze voor de uiteindelijke beslissing zo belangrijke kamp ongetwijfeld kun nen winnen, indien de voorhoede meer doortastendheid had getoond en niet teveel had vastgehouden aan het te korte samenspel, waarmede de prima werkende verdediging van Haastrecht wel raad wist. Het was overigens een meer span nende dan fraaie wedstrijd, want het was meer een kick and rush-spel, waarbij zelden overdacht te werk werd gegaan. Er ging dan ook geen ogenblik enige bekoring van het ver toonde spel uit en speciaal de gasten toonden zich meester in het oprui men van de bal. Overigens was het een onstuimige, harde wedstrijd zon der dat evenwel van unfair spel sprake was. De gasten begonnen met de wind in de rug en lieten al dadelijk zien, dat zij voor geen kleintjes vervaard AVVLSV 3—2. LSV begon al dadelijk met vlug spel wat voor AW het sein was om ook flink aan te pakken. Mooi open spel aan weerszijden met kansen aan beitfa zijden. LSV weet een van die kan sen te benutten en haar linksvoor K. van Leerdam plaatst de bal door een zijschot in het AW-net zodat zij de leiding nam met 01. Nu volg den herhaalde schitterende aanvallen door AVV. Uit een corner voor het LSV doel ontwikkelt zich een mo ment waarbij de bal driemaal in 2 seconden tegen de Leerdamse palen botst zonder succes voor AVV. Doch even daarna weet Aat v. d. Hulst het beter te doen, want met 'n riïooi schot scoort hij de gelijkmaker 11. Na de pauze begint LSV weer met een stevige aanval. Keeper Hörters loopt enige passen uit om de bal te bemachtigen doch grijpt mis en La- pande van LSV benut de gemakke lijke kans (12). Maar nu kwam het spannende en sensationele van de wedstrijd. AVV verhoogt haar activiteit en demonstreert nu heel mooi samenspel. Geregeld wordt ge speeld voor het LSV doel en de ene corner na de andere volgt. Ant. Hulst neemt een corner, speelt de bal naar Fr. Hakkaart, deze geeft met een klein stootje door aan mid voor H. Nap en de gelijkmaker is er nu ten tweede male. Er is nog een kwartier te spelen en weer doet AW een gevaarlijke aanval welke alleen door LSV met een corner te keren was. En weer is het Ant. Hulst die de corner neemt, doch nu de bal rechtstreeks plaatst voor de benen van Nap en weer komt de bal in het net terecht. 32 is de stand en het zou 33 geworden zij/i als uit een laatste aanval van LSV keeper Hörters niet op waarlijk on gelooflijke wijze de bal gestuit had. Teylingen. Teylingen bracht het er in Leiden bij Lugdunum slecht af door met 20 te verliezen. De Teylingers zijn er de laatste wedstrijden totaal uit. Teylingen 2 welke voor de Beker speelde won voor de tweede maal nu van Leidse Boys I met 42. Teylingen 3 verloor opnieuw. Ro denburg 4 maakte korten metten en won irret 3—0. Junioren A wonnen van Foreholte met 40; Junioren B wonnen van DOCOS C met 50; Junioren C ver loren van Stompwijkse Boys A met 0—3. waren. Zij hadden in het begin het beste van het spel en waren in het veld overwegend sterker, zonder dat v. d. Born het evenwel in zijn doel erg moeilijk had. Na ruim een kwar tier namen zij de leiding toen bij een aanval de bal met effect weg draaide en de verdediging van L.D. W.S. daardoor verrast werd. Toen schoot linksbuiten de Wild hard in (01). In het laatste half uur was L.D.W.S. in het veld uitgesproken sterker, maar tot een goede afwer king van de aanvallen kwam het niet, behoudens 'n enkele uitzondering, toen Piket 'n goede kans met een hard schot in een doelpunt omzette (11). In de tweede helft kregen we vrijwel precies hetzelfde spel te zien niet alleen wat meer schermut selingen voor beide doelen, doch het juiste schot ontbrak bij beide voor hoeden. Zo kwam ten slotte met ge lijke stand het einde. RoodenburgBTC 51. In een voor beide partijen onbelangrijke ont moeting heeft de thuisclub opnieuw met grote cijfers gewonnen en was de wedstrijd feitelijk reeds in de eerste helft beslist. Roodenburg begon zeer goed en met doelpunten van Lens (2 x), Chouffour en v. d. Zeeuw werd het al spoedig 40. Daarna zakte het spelpeil aanmerkelijk en ook na rust werd het een zeer slappe vertoning. Beide ploegen wisten nog éénmaal te doelpunten met ale slot een 51 over winning voor de kampioenen. LugdunumTeylingen 20. Reeds dadelijk na het begin loopt Tey lingen hard van stapel en moet de thuisclub alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Langza merhand weet groet-wit zich geluk kig aan de druk te ontworstelen en wanneer dan een plotselinge uitval volgt, schiet Teeuwen hard in. De Teylingen-keeper heeft de bal niet kiemvast en Quist is er als de kippen bij om in te schieten (10). Enkele Lugdunum-aanv'allen worden dan af geslagen totdat Vermond plots een kans krijgt en de stand 20 wordt. Nog voor rust domineren beide par tijen zonder doelpunt. In de tweede helft is Lugdunum veel sterker, maar nu begaat de thuisclub de fout de tegenpartij geheel in te sluiten, waardoor het maken van doelpunten zeer moeilijk wordt. Ondanks* de kan sen, die vaak hopeloos gemist worden, komt er in de stand geen verandering en wachten wij op Leidens volgende kampioenschap. Stompw. BoysZLC 01. Op het spekgladde veld gaat de strijd aanvankelijk gelijk op. Stompw. B. krijgt langzaam de meerderheid in het veld. De aanvallen van Stompw. Boys zijn gevaarlijk, toch weet de Stompwijkse voorhoede geen goed gebruik te maken van de kansen. Na de rust gaat de strijd meer ge lijk op, ofschoon Stompw. Boys de beste kansen behoudt. Een zeker doelpunt ontgaat Stompw. Boys, wanneer bij een scherp genomen corner de ZLC-keeper mist en een ZLC-er de bal met opgestoken hand uit het doel werkt, wat de scheids rechter ontging, ofschoon hij er pal boven op stond. Bij een schot op korte afstand valt de Stompw. Boys keeper en laat de gladde bal rollen- Tegelijk krijgt hij van een ZLC-er een trap tegen het achterhoofd, waardoor hij enigszins versuft de bal niet meer weet te grijpen en een klein tikje voldoende is voor het eerste en enige doelpunt van deze wedstrijd. De Stompw. Boys zitten spoedig weer als leeuwen op de bal. STANDEN IN ANDERE DISTRICTEN. DISTRICT ni Quick 18 7 9 2 35—19 23 Go Ahead 17 8 6 3 35—21 22 W.ningen 17 8 4 5 24—27 20 A.G.O.V.V. 17 8 3 6 32—20 19 Heracles 17 8 3 6 27—23 19 N.E.C. 16 7 3 6 33—28 17 Enschede 16 6 3 7 36—32 15 Zwolse B. 16 3 7 6 17—23 13 Enschede B. 17 2 9 6 21—32 13 Be Quick 15 4 4 7 26—39 12 Vitesse 16 3 3 10 20—42 9 DISTRICT IV. B.V.V. 17 11 3 3 55—18 25 Sitt. Boys 16 8 6 2 27—17 22 Eindhoven 17 9 4 4 34—27 22 Willem 2 17 8 5 4 38—30 21 Juliana 16 6 5 5 35—30 17 Maurits 15 6 3 6 29—36 15 Longa 18 5 5 8 35—46 15 Spechten 15 5 3 7 31—34 13 Bar. D.N.L. 17 4 5 „8 29—14 13 Helnjond 18 3 4 11 30—39 10 T.S.C. 18 3 5 10 30—52 11 DISTRICT V. Be Quick 19 16 1 2 69—21 33 Heerenveen 18 16 2 74—21 32 G.V.A.V. 17 9 3 5 41—34 21 Fi'isia 18 7 6 5 27—30 20 H.S.C. 16 7 3 6 33—28 17 Velocitas 17 7 1 9 25—30 15 Sneek 15 4 5 6 27—38 13 Emm en 18 5 3 10 22—40 13 Achilles 19 3 6 10 26—49 12 Leeuwarden 19 3 5 11 22—45 11 Veendam 18 2 3 13 24—54 7 DISTRICT VI. P.S.V. 18 13 2 3 47—19 28 NOAD 17 10 2 5 26—25 22 N.A.C. 16 9 2 5 32—22 20 Limburgia 17 8 4 5 31—20 20 1. Emma 16 7 4 5 27—23 18 .V. 16 8 2 6 27—25 18 Bieyerh. 16 7 2 7 47—41 16 Brabantia 16 6 3 7 25—27 15 V.V.V. 17 5 2 10 30—33 12 Helmondia 17 3 4 10 24—42 10 Vlissingen 16 1 1 14 11—50 3 Ondanks het harde werken bleef de stand ongewijzigd en verloor St. Boys inderdaad onverdiend. De overige uitslagen zijn St. Boys 2— SJC 4 0—2; Teylingen C—St. Boys 0—3; Alphense BoysSt. Boys B 7—0. Van Wijks Sportvereniging. Door een fraaie 100 overwinning op Quick Boys 4, heeft het eerste elftal van VWS in de 2e klasse B der Zaterdagmiddagcompetitie van de LVB, ongeslagen het afdelings kampioenschap behaald. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. Z.-H. Ie klas: HKVSpangen 20; Ons Eibernesthet Zuiden 16. Vi- cus OrientesDKC 62. 2e kl. B: Achilles IIDie Ilaghe 38; OlympiaanWion 64. HOCKEY KON. NED. HOCKEYBOND. Heren Weet 1 A: TogoHilversum 0—4. BHMC—Gooi 4—1. 1 B: Be FairAmsterdam 01; Delftse StudentenLaren 11. 2e kl. D: Hurley IIZuidwijck 2 0; VVVAmsterdam IV 21. Amsterdam Beker: LeidenAm sterdam II 00. Dames. Promotie klasse A: RBC Leiden 04. Tempo '34—Siseo 1 2—5. Voor het eerste dames-elftal was het een belangrijke dag. Na hun nederlaag van verleden week, moesten zij Tem po '34 verslaan wilden zij nog in aan merking komen voor het kampioen schap. In het begin van de eindstrijd wilde het niet erg vlotten. Het veld was zwaar. Doordat de keepster der tegenpartij uitgleed, kreeg de mid voor de kans het eerste doelpunt te noteren; De tegenpartij wist echter spoedig hierna een tegenpunt te sco ren. Na de rust kwam Siseo er steeds beter in en de stand werd spoedig op 12 gebracht. Door 'n hard schot van de rechtsbuiten verdween de bal voor de derde maal in het doel, vlak daarop gevolgd door een bal van de stick der rechtsbinnen. Tempo zette nog eens alles op alles en wist nog een doelpunt te maken. Even voor het eind trok de midvoor er tussen uit en maakte het vijfde doelpunt, 'n Moielijke doch verdiende overwin ning waardoor de kampioenskansen van Siseo er weer hel wat beter op zijn geworden. Siseo 3P.T.T. 3 0—0. In de eerste helft was P.T.T. 3 sterk in de meerderheid, maar door het vurige enthousiasme der achterhoede wis ten deze steeds elk gevaar te keren, De voorhoede had in 't begin niet veel te 'doen, maar kreeg na de rust enige zeer goede kansen. De elftal len wogen vrijwel tegen elkaar op. Zo eindigde deze wedstrijd tot aller tevredenheid in gelijk spel. De laatste competitiewedstrijd dei- heren tegen Bully eindigde in gelijk spel 11. MOTORSPORT Ondanks de ingrijpende maatre gelen, aldus een communiqué van de K.N.M.V., die men in Engeland heeft moeten nemen om het benzinever bruik te beperken, heeft de Engelse regering toch besloten om dit jaar voor motorwedstrijden in al zijn vor men benzine beschikbaar te stellen. Dat betekent, dat belangrijke sport evenementen doorgang kunnen vin den Daar in ons land intensieve maat regelen worden overwogen om tot vermindering van het benzinever bruik te komen, spreekt de K.N.M.V. de hoop uit, dat dit besluit voor de Nederlandse autoriteiten aanleiding mag zijn om in het komende seizoen een welwillend standpunt in te ne men ten opzichte van de plannen, die de sportcommissie van de K.N.M.V. voor 1948 heeft ontworpen. Assen Zandvoort en Tubbergen evenals grote betrouwbaarheidsritten zijn voor Nederlands naam naar buiten en voor het bevorderen van geoefend heid van het grootste belang. TAFELTENNIS L.T.T.V. „De Sleutels*'. Zaterdag j.l. vond de eerste wedstrijd (heren 2e kl.) van de tweede helft der com petitie plaats. Sleutels 2 speelde te gen Netbal 3 uit den Haag. De Sleu telspelers hebben in alle opzichten een uiterst zware strijd moeten voe- echter met een behoorlijk suc ces. Het eindresultaat werd een 73 overwinning voor de Sleutels. Massakamp „de Sleutels"„A.L.T. C." Donderdag a.s. zal de eerste officiële ontmoeting plaats vinden tussen de beide Leidse Tafeltennis Verenigingen „de Sleutels" en „A.L. T.C.". De wedstrijd zal gehouden worden tussen drie heren en een.da mesteam van elke vereniging. De eer ste ontmoeting zal plaats vinden in het lokaal der L.T.T.V. ,;de Sleutels" aan het Vrouwenkerkhof. De wed strijden zullen aanvangen om pl.m. 7.30 uur. In verband met dit massakamp zal deze week de training plaats vinden op Woensdag. Het bestuur der L.T.T. V. „de Sleutels" wijst er haar leden voor de laatste maal op, dat ieder lid verplicht is op gymschoenen te spe len. Vanaf heden zal niemand meer op gewone schoenen worden toege laten! V.V.V. Het eerste team van de Leidschendamse tafeltennisvereniging behaafde een 82 overwinning op Ttreffers 4 uit Roelofarendsveen waardoor V.V.V. kampioen werd in de 4e klasse B. Gezien het feit, dat V.V.V. voor het eerste jaar in de competitie speelt, is dit succes dubbel vermeldenswaard. SCHAKEN Effectebeurzen schaken AMSTERDAM WINT VAN NEW-YORK Om 4 uur Zaterdagmiddag deed in de grote zaal van de Amsterdamse effectenbeurs de voorzitter van de vereniging voor de effectenhandel, mr. C. F. Overhoff, de eerste zet in de draadloze wedstrijd tussen teams van de Amsterdamse en de New Yorkse effectenbeurzen. In New York geschiedde hetzelfde door de heer Emil Schram. De Amerikanen kwamen echter later dan afgespro ken was, want zoals het daar de ge woonte is trok deze gebeurtenis in Amerika zeer veel belangstelling, van de zijde van de pers en de film, Toen de eerste zetten van Amster dam reeds een half uur in New York waren, kwamen van de andere zij de van de haringvijver nog steeds telegrammen met verontschuldigin gen, omdat hetzij foto's hetzij film opnamen gemaakt moesten worden, Pas om zes minuten over half vijf kwamen de eerste Amerikaanse zet' ten door. De zetten worden overgeseind met behulp van een speciaal ontworpen code. De P.T.T. draagt voor een uiterst snelle verbinding zorg door Holland radio per teletype verbin ding met de Radio corporation of America. Om half zeven, toen de wedstrijd officieel reeds twee en een half uur aan de gang was, waren nog slechts door Amsterdam 4 en door New York 3 zetten gegeven, omdat., on danks een geslaagde generale repe titie op Vrijdagavond j.l., de Ame rikanen niet erg goed met de code overweg konden. De verbinding met New York was uitstekend, want het overseinen van de zetten duurde slechts 1 minuut. De eerste partij, die een resultaat opleverde was die tussen de eerste bordspelers Van Scheltinga en de Amerikaan Kashdan, beiden kam pioen van hun land. Na 16 zetten het was toen al een uur des nachts in Amsterdam bood Kash dan remise aan, wat door de Neder lander werd geaccepteerd. Om half drie 's nachts waren zeven van de tien partijen beëindigd en de stand was toen 43 in het voordeel van de Amsterdammers. Zes partijen waren in remise geëindigd en alleen Grondman had een winstpunt kun nen boeken. De partijen aan het tweede, derde en vierde bord werden met volhar ding en strijdlust door de kemp hanen, die van geen moeheid wisten, verder gestreden. Om tien voor ze ven bopd de Amerikaan Schuyler Jackson remise aan Kleefstra, wat de laatste aanvaardde. De stand was dus toen 4^—3^ voor Amster dam. Om half acht 's morgens, na dat in beide laatste partijen 40 zet ten waren gedaan (na 17 Y uur spe len) werden deze gearbitreerd. De derde partij werd voor Amsterdam en de vierde voor New York ge wonnen verklaard, waarmede allen zich konden verenigen. De einduit slag bracht een 5V-41/s overwin ning voor het Amsterdamse team. Om dit resultaat mogelijk te ma ken, waren door de beide radio- maatschappijen in Nederland en Amerika ruim 425 telegrammen overgeseind. De uitslag luidt: Amster-dam New York: T. D. van Scheltema—I. Kashdan YY (15), H. Kleefstra— E. Schuyler Jackson YY (40); CrabbendamH. W. Marache 10 (40); W. C. A. L. MullerJacob Menkes 01 (40); J. KempesSol Ranheim Vi (20); J. Ph. Grond manJulius Hallgarten 10 (18); C. L. DekkerDonald Hart YY (18); J. L. van WeeringJoseph O'Reilly Y—Y (21); F. van Setten James Limberg YY (21); Jus tus MeyerHoward Hamerslag Y Y (19). GENT—LEIDEN. In het kader van de sportuitwisse- ling LeidenOxfordGent, zal een Leidse ploeg schakers op 26 Maart a.s. (Goede Vrijdag), naar Gent vertrek ken voor een dubbele match tegen de Gentenaars. De terugtocht vindt plaats op de Dinsdag na Pasen, Nadat men aanvankelijk gemeend had, dat de Amerikaan Fine wel licht voor een tweede dringende verzoek deel te nemen aan het a.s. wereldkampioenschap schaken zou bezwijken, is gisteren deze hoop de bodem ingeslagen-. De organisatoren van dit wereld- tournooi, dat op 1 Maart in den Haag begint, hebben n.l. een telegram uit Los Angeles ontvangen, waarin Fine er zijn grote spijt over uitdrukt dat hij ten gevolge van zijn drukke werkzaamheden onmogelijk aan het tournooi ^al kunnen deelnemen. Naar men weet is hij hoogleraar in de wiskunde aan de universiteit te Los Angeles. Een der organisatoren zeide, dat alle berichten over een plaatsvervan ger voor Fine uit de lucht gegrepen zijn. Het gevolg is dus, dat de enige Amerikaan, die aan de wedstrijden zal deelnemen, Reshevsky zal zijn. KAMPIOENSCHAP L.S.B. De uitslag van de door de voorzit ter van de L.S.B. op de Zaterdag ge houden vergadering verrichte loting voor de kampioenschapsgroep luidt: I. Koevoet, 2. Demmendal, 3. Koet, 4. Idema (titelhouder), 5. Brunt, 6. Schüs, 7. Mulder, 8. Van der Nat. De eerste ronde wordt op 25 Fe bruari in „De Doelen" gespeeld. ALGEMENE VERGADERING LEIDSE SCHAAKBOND. Wanneer de schakers by een zijn, dan schaken zij liever, dan dat zij praten. Vergaderingen zijn, zelfs voor schaakclubs, wel eens noodzakelijk, maar de meeste schakers vinden zo'n vergaderingmiddag of -avond toch wel verloren. Immers, toch bij elkaar, had men meer aan een partijtje ge had. 't Was geen gek idee van vroe gere besturen van het Leids Schaak genootschap, om op de avond van de noodzakelijke jaarvergadering, de borden en stukken alvast klaar te zet ten! Gedurende notulen, verslagen enz. schaakten de leden rustig door en stemden grif in met alle bestuurs voorstellen, meestal omdat ze die niet eens hadden gehoord. En't ging alles uitstekend in de club. De voorgaande jaren ging het op de Bondsvergaderingen steeds meer de praatkant uit. Men delibereerde, debatteerde, bestreed elkander en ging vermoeid en murw-vergaderd laat op de avond naar huis. Misschien heeft deze gang van zaken verschei dene clubvertegenwoordigers voor de Zaterdag gehouden jaaxwergadering van de Leidse Schaakbond zo afge schrikt, dat ze wegbleven. Of het nu juist de „praters" zijn geweest, die wegbleven, of dat men nu eens ge hoor heeft willen geven aan het bij de opening gedaan dringend verzoek van voorzitter Herfkens om zich tot een zakelijke kortheid te willen be perken, hoe het zij, de vergadering verliep vlot en zonder enige strubbe ling. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer Modder man, bleek, dat thans 28 verenigingen lid waren van de L.S.B., met in totaal 780 clubleden. Men hoop, dat de te verwachten toename van schakei's, tengevolge van- de wedstrijd om het Wereldkampioenschap zich niet zal uiten in alweer nieuwe clubs, maar door toetreding tot de reeds bestaan de. Verder vernamen we. dat de L.S. G.-kampioen van den Berg de eer is te beurt gevallen aan de training van Dr. Euwe deel te nemen. Uit het finantieel verslag |bleek, dat er een voordelig saldo is van ruim 460.—. Op voorstel van de L.S.G.-afge- vaardigde zal de Bond, ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan in Sep tember of October a.s. een belang rijke wedstrijd houden. Ten bate van het Fonds Wereld kampioenschap werd door de leden van de verschillende verenigingen rëeds ruim 900.bijeengebracht, terwijl het Bestuur rekent op een totaal van pl.m. 1200. Een voorstel van het L.S.G. om bij het K.N.S.B.-bestuui- te protesteren tegen de bepaling dat clubs of perso nen die 100.of meer zouden bij dragen vermeld zullen worden in het tcurnooiboek, werd met algemene stemmen aangenomen. Het L.S.G. had bij punt 9 der agen- x: Kampioenschap van Leiden en Omstreken een voox-stel ingediend, dat, na toelichting van de L.S.G.-af- gevaardigde en nadat het bestuur het eigen voorstel onmiddellijk daarop introk, met algemene stemmen werd aangenomen. Het L.S.G.-voorstel luidt: Er wordt voor het Kampioen schap van de L.S.B. een voorwedstrijd gespeeld in ten hoogste drie groepen, elk van ten hoogste 6 spelers, waar voor ieder, bij de L.S.B. aangesloten speler kan inschrijven. 2. De twee hoogst uitkomenden van elk van deze groepen vonnen tesamen de kampioensgroep, eventueel door het bestuur aan te vullen met 2 er kend sterke spelers. 3. De kampioensgroep speelt om de titel kampioen van de L.S.B. 4. De voor wedstrijden worden ge speeld in het vóórseizoen (Novembei", December), de eindstrijd in het na seizoen (Maart. April). 5. Deze regeling gaat in in 1949. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren Leenheer (Noord- wijk) en van Beek (Alphen), zodat het bestuur thans als volgt is samen gesteld: Herfkens, voorzitter, Midder, man, secretaris, Pont, penningmees- Ier, ir. Paardekooper, competitielei der, Galjaard, wedstry'dleider, Leen heer 6e en van Beek 7e bestuurslid. Na de rondvraag, die geen belang rijke zaken opleverde, kon de voorzit ter deze vlot verlopen vergadering sluiten. Mührding ook te Alphen. De heer Mühring zal zijn lezing, welke hij op 19 Februari te Leiden (De Doelen) zal houden, met als onder werp: De strijd om het Wereldkam pioenschap. op 24 Februari in „Cen traal" te Alphen herhalen. Nadere in lichtingen te verkrijgen bij de secre taris van de Alphense Schaakclub.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6