Stichting van de landbouw confereert met de regering Curagaose gedelegeerden doen niet mee Jl/Luziek %itt fiet Doden-steegie MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Regering zal op korte termijn beslissen Zoals gemeld heeft de regering, ge volg gegeven aan de wensen der Tweède Kamer, neergelegd in de mo tie-Groen, een bespreking gehad met de georgeniseerde landbouw over het loon- en prijsbeleid in de agrarische sector. Nadat de stichting voor de landbouw op verzoek van de rège- ring haar standpunt in een nota had uiteengezet, naar "aanleiding waarvan de regering eveneens een schriftelij ke uiteenzetting van haar mening had gegeven, is Dinsdag 10 Februari j.l. de bespreking begonnen. Van de zijde der regering waren aanwezig: de minister-president, ministei Mans- holt. minister Drees en minister Lieftinck, alsmede enige adviseurs. Van de zijde van dè stichting voor de landbouw, het dagelijks bestuur, als mede de voorzitter van de veehoude rij .en akkerbouwcommissie van de afd. sociale zaken van de commissie" kleine boerenproblemen en de heer Groen, vertegenwoordiger van de or- ganis/ie-commissie groenten. Hoe wel de motie-Groen alleen doelde op correcties der prijzen in het verleden, wenste de regering ook het loon- en prijsbeleid voor het komende jaar te behandelen, waartoe de verschillende rapporten van het landbouw-econo- xnisch instituut, inzake de nieuwe kostprijzen der melk en de akker bouwproducten, alsmede de vroegere discussies met de regering over het loon vraagstuk aanleiding gaven. Op de eerste bijeenkomst van 10 Febr. is breedvoerig gediscussieerd over bovengenoemde nota van de stichting. Deze discussies gaven de stichting aanleiding de regering een concreet voorstel te doen, waarmede, indien de regering dit aanvaardt, de punten van verschil uit de verstreken perio de op bevredigende wijze als afge daan kunnen worden beschouwd. In het bijzonder kwam in dit voor stel tot uiting de compensatie toeslag voor de lichte gronden, de overbrug- ging§toelagen voor de kleine bedrij ven, de nabetaling voor de melk en de vergoedingen voor de groenten, die op de veiling op minimum prij zen niet hebben gehaald. De regering heeft toegezegd, dit voorstel in haar overwegingen te zullen betrekken. Bij de de tweede bespreking van 13 Febr. j.l. werd als uitgangspunt ge nomen de brief, die de minister-presi dent aan de stichting voor.de land bouw had doen* toekomen en waarin de regering haar visie op de lonen en prijzen voor het komende jaar had gegeven. De gevoerde gedachtenwisseling bewoog zich, wat de lonen en prijzen aangaat, rond het advies, dat de stich ting van de arbeid in 1947 had uitge bracht over de lapdbouwlonen, waar bij ook de tarieven en de hoogte v^n de pensioenpremie in het geding wer den gebracht. Op het stuk van de prijzen heeft de stichting voor de landbouw een melkprijs en een richt prijs voor de akkerbouwproducten verdedigd, die steunen op de versche nen rapporten van het landbouw- economisch instituut. De regering heeft toegezegd op korte termijn haar satndpunt te zullen bepalen. MINISTER MANSHOLT NAAR ROME VERTROKKEN. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening S. L. Mans- holt is hedenmorgen met ir. C. Staf, directeur-generaal voor de landbouw en ir. A. H. Boerma, regerings-com- missaris voor de buitenlandse agra rische betrekkingen, per K.L.M.-toe- stel van schiphol naar Rome vertrok ken. Deze Nederlandse delegatie zal deelnemen aan de besprekingen van de Food Agricutural Organisation, welke Dinsdag in Rome beginnen en waarbij Je meeste Europese landen ïullen zijn vertegenwoordigd. De te- rugreis zal waarschijnlijk Vrijdag a.s. worden aanvaard. TWEE DODEN BIJ AUTO- ONGELUK. Op de weg VeghelDinther reed Zaterdagavond laat een kleine vracht wagen van de B.B.A. met drie inzit tenden tegen een boom met het nood lottige gevolg, dat twee van de zi*tenden nl. de 28-jarige G. van den Broek en 24-jarige C. van Driel bei de 23-jarige H. Terheert uit Heeswijk, den uit Dinther afkomstig, vrijwel opsjag werden gedood. De chauffeur, liep een schedelbasis-fractuur op. Hij verkeert in levensgevaar. Zij waren allen bij de B.B.A. werkzaam. Do vrachtauto werd geheel vernield. Op de gehouden vergadering te Haarlem van de samengevoegde Kringen Middelburg, Dordrecht, Lei den, Haarlem en den Helder, werden van de 110 gestelde voorlopige can- didaten in de afdelingen 72 personen afgevoerd, welke niet in vijf ver schillende afdelingen waren gesteld. De voorlopige candidatenlijst werd vastgesteld op 47 personen, zijnde: Mr. P. J. M. Aalberse, Wassenaar; P. B.'M. Albers, Schiedam; W. J. An- driessen, Utrecht; A. J. M. Angen^nt, Haarlem; Mr. F. J. H. Bachg, 's-Gra- venhage; J. J. Bakker, 's-Gravenha- ge Dr. L. J. M. Beel, Wassenaar B. G. Bles, Haarlem, Dr. J. P. C. de Boei*, 's-Gravenhage, J. de Boer Wzn., Obdam, J. J. M. van Breukelen. Woerden, Prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink, Laren, E. P. Clijnck, Zaan dam, A. C. A Deerenberg, Schoon hoven, J. H. M. Derksen, Amsterdam, C. C. Devolder, Koewacht, J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, L, P. Duivenstein, Loosduinen, Dr. W. J. J. Dijsselbloem, Oegstgeest, J. Elders, Bovenkarspel, M.- A. J. M. Eikhui zen, Ovezande, Pastoor W. Froger, Schoondijke, Jac. Groen AznAlk maar, P. J. van Groeningen, Nes a. d. Amstel, W. L. M. Groffen, Vlis- singen, Th. S. J. Hooij, Haarlem, N. J. Hooischuur, Koog a. d. Zaan, Mej. Dr. M. A. M. Klompé, Arnhem, Mej Mr. W. M. W. v. Lanschot, Utrecht, P. van Leeuwen, Noordwijkerhout, A. L. S. Lockefeer, Hulst, B. Ma- chielse, Roelofarendsveen, M. P. A. Meissen, Wateringen, Mevr M. J. A. v. Nispen tot Sevenaar, Warnsveld, A. C. J. A. Nollen, 's-Gravenhage, Mej. A. H. Nolte, Amsterdam, A. C. Paardekooper, Zoeterwoude, C. J. van der Hoeg, Haarlem, P. Raas, 's Heerenhoek, Prol Mr. C. P. M. 'Romme, O verveen, X Sjerps, Hem Venhuizen, W. Steinmetz, Amster dam, Pater Mag. S. Stokman o.f.m., Utrecht, Mej. Dr. J. C. H. de Vink, Utrecht, Jac. Weel, Zuidscharwoude, M. P. van der Weijden, Zevenhoven, Mr. Dr. P. J. Witteman, Overveen. Als secretaris van de samenge voegde kringen werd aangewezen de heer H. J. van Mil te Zoeterwoude. Besloten werd 'de vergadering van de !^ring-adviescommissie te houden op 19 Maart te Leiden. W. P. WITTEMAN, 40 JAAR REC TOR EN GODSDIENSTLERAAR. 24 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Heer W. P. Witteman door' de Bisschop van Haarlem werd benoemd tot Rec tor van het St. Willibrordusgesticht te 's-Gravenhage en daarmee tot Godsdienstleraar aan de R.K. Kweek school voor Onderwijzeressen in de Oude Molstraat, te 's-Grtfvenhage. Een 40-jarig Rectoraat! Voorzeker zeldzaam in ons Bisdom! Menige onderwijzeres uit Leiden en omgeving zal met genoegen en dankbaarheid^ zich de leerzame^, ge- degén en tevens practische gods dienstlessen herinneren, die zij van Rector Witteman mocht ontvangen. Nog steeds is de thans jubilerende Rector trouw op zijn. post: in het St. Willibrordusgesticht bij de Zus ters en aan diverse scholen en cur sussen van het gesticht voor de godsdienstlessen. Aan oud-leerlingen van genoemde kweekschool zal gelegenheid gege ven worden, om de jubilaris geluk te wensen op Zaterdag 17 April a.s. om half 3 in de kweekschool in de Oude Molstraat. Wie aan dit réunie wenst deel te nemen, gelieve zich op te geven aan Mej. M. v. d. Voort, Abrikozenstraat 214, 's-Gravenhage. Wie wil bijdragen voor een feestge schenk, kan deze bijdrage storten op Giro no. 82715, ten name van de heer H. G. L. v. d. Voort, 's-Graven hage. t Openbare Rondetafel-conferentie Na weken van voorbereiding is van daag eindelijk de eerste openbare zitting van de Rondetafel-conferen tie met de West-Indische gedelegeer den gehouden. Er heerste spamiing, bij de opening, want nu zou blijken of de gedelegeerden van Curagao hun dreigement zouden uitvoeren, om niet mee te doen, indien zij van te voren niet zekere geëiste consessles zouden hebben gekregen. Na de opening door de voorzitter, minister Jonkman, verklaarde mr. S. W. v. d. Meer, mede namens de an dere Curagaose gedelegeerden;, dat zij niet zouden deelnemen aan het werk van deze conferentie voordat het vertrouwen door daden enigszins hersteld zou zijn. EERST DADEN DAN PRATEN De delegatie van de Nederlandse Antillen naar deze conferentie, heeft van de Staten van Curasao een op dracht ontvangen. Deze opdracht houdt in, dat de delegatie vóór de aanvang der conferentie van de Nederlandse regering zekerheid dient te verkrijgen' omtrent enkele feitelijke hervormingen. In geval van niet volledig bevestigend antwoord werd opgedragen, te verklaren, dat dit een dermate grote teleurstelling veroorzaakt, dat alle besprekingen overbodig zijn. Wij verlangen heus niet veel. in tegendeel, onze wensen zijn uiterst bescheiden en binnen de grenzen van de wet. Maar zonder dit mini mum van zakelijkheid behoeven wij niet te confereren of een toekomst te beramen. Eerst moet de basis voor het overleg er zijn: vertrouwen, per soonlijke vrijheid en gelijkheid, en pas daarna kan er met kans op suc ces geconfereerd worden. Deze ba sis ontbreekt tot nu toe. Zij kan niet vervangen worden door woorden en nog meer beloften. Wij willen eerst feiten zien. Dat is de wens van de bevolking en de uitdrukkelijke op dracht van de Staten en daaraan wensen wij ons te houden, aldus de Curagaose afgevaardigde. RESTITUTIE KOLENGELD. Dinsdag zijn zij, wier naam be ginnen met de letter Sche t.m. SI. aan de beurt om de terugbetaling op het kolengeld in ontvangst te nemen. Bonnen thuis afknippen s.v.p. Het postkantoor is geopend van 9 tot 3 uur. Suriname doet wel mee Na het afleggen van zijn verklaring, dat de gedelegeerden van Curdgao r.iet zullen meedoen aan het werk der Rondetafelconferentie, verliet mr. v. d. Meer de vergadering.. De heer Bu'skool onderstreept, ter stond hierna, dat de deelname der Su rinaamse delegatie haar eigen niet lager stelt, dan de delegatie der An tillen. Het enige verschil, aldus spr. is, dat de afgevaardigden van Suri name niet hun deelneming aan deze conferentie afhankelijk heeft willen stellen van de onmiddellijke de-facto wijzigingen. Ondanks alle critiek ver klaart hij niettemin te willen ver trouwen, dat een nieuwe dag is aan gebroken. Duiedelijk moet dan echter worden begrepen, dat thans, 5 jaar na de koninklijke belofte, Suriname nog steeds onder verouderd, koloniaal regiem staat. Spr. waarschuwt ervoor, dat men niet de grondwetswijziging moet afwachten alvorens de hervor mingen in de West te effectueren. De Grondwetgever kan zeer vele ontwikkelingen der toekomst niet voorzien. Het .gevaar dreigt, dat de Grondwetgever een rechtsorde vast legt, welke niet overeenkomt met de werkelijke verandering der rechtsor de. Een groei, gelijk deze in de West heeft plaatsgevonden, stelt de nood zaak van handelen en niet wachten. Men zie de liefde van Suriname voor Nederland en Oranje met aan -voor absolute trouw. Factoren van massapsychologische aard kunnen van enorme betekenis worden; wat Nederland in de laatste jaren in Su riname aan goodwill en vertrouwen heeft verloren, is niet gering. Commissie van Goede Diensten was correct VERKLARING VAN MIN. BEEL In verband met de discussie rondom de. berichtgeving van Aneta-New York, terzake van de vertrouwelijke persconferentie, welke te Lake Suc cess door woordvoerders van de Com missie van Goede Dienten is gege ven, verklaarde hedenmorgen de mi nister-president tegenover A. N. P. het volgende: „Ik heb menselijkerwijze de zeker heid, dat Kirby en Graham, noch een andere woordvoerder der Com missie van Goede Diensten, op de vertrouwelijke persconferentie te Lake Success iets hebben gezegd, wat hun bevoegdneden overschrijdt. Zij hebben niets gezegd, wat mijn vertrouwen in de correctheid van hun handeiwijze in onic*ë*e functie kan schokken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zij over ae informaties zou bescniK- ken, weike mij ten aiehste staan, eveneens van oordcei zou zijn, dat het, verlag van de correspondent van Aneta een onjuiste en uaaraoor tendentieuze weergave van de uit latingen van de woordvoerders der commissie is.' Ik moet er op wijzen, dat de cor respondent van Aneta de enige he- ae.ianaer was, <ue ae conlerentie nesA oijgewoona. Hij was tevens cie enige van de aanwez.ge journalisten, aie een versiag heeft uooigegeven ter pub.icatie en hij was de enige, die oiijkbaar de indruk heeit geregen, a.tnaps gerapporteerd, dat de heren Kiroy en Granam in hun uitlatingen zijn afgeweken van de objectieve houding, die van hen kan worden verwacht. De NederlandsIndische regering heeit haar communiqué, waarin een veroordeling van de aangenomen houding werd opgenomen, op deug delijke gronden herroepen. Ik be treur, dat een naar mijn overtuiging onverantwoordelijke berichtgeving oorzaak is geweest, yan onverdiende aanvallen op de .Commissie van Goe de Diensten, voor welker arbeid en opoffering ik nogmaals mijn waarde ring moge üitspreken." MEISJE UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD. Uit de trein, die te 8.18 uur uit Utrecht naar Rotterdam vertrok, is Zaterdagavond even voor Harmeien het vijfjarig dochtertje van de fami lie Puntbroeke uit Enschede naar bui ten gevallen en later overleden, aldus „Het Dagblad". Het meisje was met haar moeder, die nog een baby bij zich had, op "doorreis van Enschede .ïaar Boskoop. Toen de moeder met de baby -bezig was en even .haar vijfjarig dochtertje uit het oog verloor, bemerkte zij plot seling, dat de deur openwoei en dat het meisje verdwenen was. Mederei zigers trokken onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein spoedig tot stilstand kwam. Het meisje werd op de spoorbaan gevonden en naar het ziekenhuis teWoerden vervoerd, waar h,et Zaterdag helaas is* overle den. Later bleek, dat in de trein, die uit een aantal Duitse wagens bestond, coupé's waren waarvan de sluiting defect was. Of dit ook het geyal is geweest met de coupé waarin milie Puntbroeke zich bevond, zal nader worden onderzocht. ONTSLAG VAN RECHTS VERVOLGING. De drukker C. Haarbeek uit Al phen a. d. Rijn die beschuldigd was tijdens de bezetting verscheidene na- tionaal-socialistische boeken te heb ben gedrukt, teneinde bij hen in een goed blaadje te komen, was op 2 Fe bruari j.l. na een pleidooi van mr. Ho- gerzeil op vrije voeten gekomen, na dat de Proc. fiscaal anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten had geëist. Uitspraak doende ontsloeg het Bijz. Gerechtshof hem heden van rechts vervolging, omdat niet gebleken is, dat H. de bedoeling had de vijande lijke propagandi te dienen. Het druk ken van boeken kan niet worden aan gemerkt als een strafbare hulpverle ning aan de vijand. HAAGSE GERECHTSHOF. Clandestien slachten. J. v. d. V. te Nieuwveen had -activiteit betoond bij een clandestiene slachterij voor welk feit hij door de Politierechter tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld, waarvan hij in hoger be roep kwam bij het Haagse Hof. De adv. generaal eiste bevestiging van liet vonnis. Het Hof heeft verdachte thans veroordeeld tot 150 boete of 50 dagen hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. E. N. v. d. B. uit Zwammerdam heeft in hoger beroep voor het Hof terechj gestaan, wegens clandestien slachten. Het Hof heeft verdachte thans veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis- en voorwaarde lijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal bij de P.T.T. Na tien jaar bij de P.T.T. werkzaam te zijn geweest stond H. A. uit Leiden te recht, verdacht van diefstal van een bankbiljet van f 10. De verdachte ontkende, doch de Officier vorderde tegen hem zes maanden gevangenis straf. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeeld flloJigen .-* RECHTZAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. BOUWEN VAN VERDEDIGINGS WERKEN. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage veroordeelde heden de 58-ja- rige Haagje aannemer A. Heijsteeg, die tijdens de bezetting in de periode '4344, in Den Haag en omgeving en in Katwijk verschillende verdedi gingswerken voor de vijand heeft uit gevoerd en tegen wie de procureur- fiscaal een gevangenisstraf van zes jaar, een geldboete van 25 mille, als mede ontzetting uit de kiesrechten had geëist, tot een gevangenisstraf van - 4 ja^r met aftrek van de tijd doorgebracht in detentie en met ont zetting uit de beide- kiesrechten. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. Alchiba, 13 Febr. van Santos te Rio Grande. Alcyone 14 Fèbr. van Freetwin te Dakar. Aldabi 14_ F^ebr. van Rio de Janeiro. Aldemarin 14 Febr. 200*mijl Nrd. van Port Soedan. Alhena, pass. 12 Febr. Madeira, wordt 17 Febr. te Rotterdam verwacht. Boskoop 14 Febr. te Curagao verw. Celebes pass. 13 Febr. Barbados. Erinna 8 Febr. van Tarakan te Hong kong, alwaar dokken. Java 14 Febr. van Suez Lekhaven 13 Febr. van Victoria Braz te Montevideo. Linge pass. 14 Febr. Finisterre. Macoma 1U Febr. van Singapore naar Hobart. Nieuw-Amsterdam 13 Febr. van Rot terdam naar,New York via Le Havre en Southampton. Prins Maurits pass. 14 Febr. Gibraltar. Rijn 13 Febr. van Stettin naar Zaandam. Sandenburgh 13 Febr. van Casablanca naar Lon den. Stad Schiedam pass 13 Febr. Perim. Stad Vlaardingen 12 Febr. van Rotterdam te Newport News. Ta mo pass. 14 Febr. Fernando Nornha. Themsto 13 Febr. van Saffi naar Pernis. Rumoer in de tempel Door de gehele liturgie in de Vas ten lopen twee lijnen evenwijdig aan elkaar, welke al getrokken zijn in de eerste eeuwen der Kerk, toén deze tijd van inkeer en boete in het bijzonder bestemd was voor de open bare zondaars, die op Paas-Zaterdag in het openbaar met de Kerk wer den verzoend, en voor de doop-leer- lingen of catechumenen, die op Paas-Zaterdag werden gedoopt en in de Christelijke samenleving op genomen. Ditmaal richt dé Kerk zich tot de zondaars tot welk gezel schap wij in het geheim of in het openbaar vrij wel allemaal behoren en meer speciaal tot degenen, die geld verdienen' beschouwen als het voornaamste levensdoel en geld bezit als een veilige belegging. Uit de les, welke de profeet Isaias hier geeft zou dit bij de lezing niet onmiddellijk zijn op te maken, maar van het gedeelte, dat de Kerk op deze dag heeft uitgekozen, gaat de vermaning vooraf: „Waarom telt ge uw zilver voor iets wat geen brood is; Uw zwaarvegdiend geld voor wat niet verzadigt? Luistert naar Mij, dan eet ge het goede In hetzelfde hoofdstuk vol^t dan de oproep, welke de Kerk op deze dag heeft overgenomen en waarin God-zelf spreekt: Neen, Mijn gedachten Zijn niet uw gedachten Uw wegen zijn Mijn wegen niet Want zoals de heiwei zich boven de aarde verheft Zo liggen Mijji wegen boven de uwe. In het evangelie zien we Christus, die juist met gejuich in Jeruzalem is ontvangen, de tempel binnengaan. Niet de tempel zelf, maar de buiten ste voorhof, die de „voorhof der hei denen" werd genoemd. De meesten onzer hebben zich van Christus een eenzijdige voorstelling gemaakt, als van Iemand, zacht van aard en in nemend van voorkomen. Een H. Hartbeeld in de huiskamer. En zo is Hij ook. Maar er is ook een andere zijde in Hem, die wij, ter wille van ónze gemoedsrust, liefst maar zo gauw mogelijk over het hoofd willen zien, en waar wij toch rekening mee zul-, len te houden hebben! Gisteren za gen we de-goede Jezus in goddelijke verbolgenheid de verdoemden ver vloeken, vandaag komt hij naar de tempel zachtmoedig gezeten oo een ezel. Niet zodra echter is Hij de voorhof binnengegaan, of Hij begint de kopers en verkopers er uit te drijven. „Hij smeet" vertelt, ons het evangelie van Mattheus „Hij smeet cft tafels van de geldwisse laars en de stoelen der duivenverko- pers omver." Aan deze gebeurtenis zijn we, door haar van-kindsbeen-af te horen, - zo gewend geraakt, dat we het opwindende er van nauwelijks beseffen. De verontwaardiging was enorm! Christus trok zich daar niets van aan en begon onmiddellijk de blinden en kreupelen te genezen, terwijl, als naklank van de feeste lijke intocht in de stad, een troepje kinderen hst „Hosanna!" blevèn 'juichen. Dit korte evangelie toont ons Christus van twee zijden: èn als de strenge en onbevreesde Rechter èn als de medelijdende Herder. „TOONKUNST" GAAT NIET DOOR. De voor hedenavond aangekondig de uitvoering van „Toonkunst" kan degens ziekte geen doorgang vindeh. ZINGENDE JEUGD. Een kinderoperette op de planken van het St. Antonius Clubhuis! En daar werd Jantje ten voeten uit op 't tpneel gebracht in de aardige vrolij ke vierdelige operette, „Jantje in Modderstad" die mevrouw Nelly van der Linden van Snelrewaard-Boude- wijns' met zo'n kennis en smaak schreef. De leiding heeft Emmanuel 'van Niekerk, die zich speciaal toelegt op muziek-onderricht aan de jeugd, en wij moeten zeggen, zijn eerste uit voering had succes. Een groep van kleiije jolige vuilpoetsen amuseert zich "kostelijk op 't pleintje var- Mod derstad; de een nog viezer en havelo- zer dan de ander. Maar hun 'n zorg. Dan komt Jantje, een keurig kraak helder jochie, en dank zij hem en sponzenvrouw, kanneman, boirótel- man en zeepman (die doofstom is- wordt heel Modderstad schoonge- poetst, geknipt en gekamd. Ze kregen er plezier in, schoon te zijn, wat in samenzang en koortjes duidelijk waarneembaar is. Vooral sponzen vrouw en het grote Mod derstadse- meisje zingen, dat 't een lust is. Jan tje, een beetje meer lef, dan zing je gemakkelijker! In alle rolletjes deden de kinderen goed hun best. Met een voudige middelen maakte de regis seur de heer Snelderwaard aardige toneeltjes .Na de pauze v/erd een zangspel (maker onbekend- „de Be koring" gegeven, een spel dat ons niet kan bekoren noch voldoen. Een spe lend en goed zingend kind; het kwaad gepersonifieerd door een in 't rood geklede <(uivel, die 't met de zuiver heid van zingen, zo nauw niet neemt, maar dat misschien aan een duivel te vergeven is en een in 't wit der on schuld gedoste Engel, die met zoet gekweel en het kruis voor ogen, het kind in veilige haven voert. Een jon ge pianist begeleidde zowel de oüe- rette^ls het zangspel handig en-vlot. Groot en klein bejubelden de spelers op 't toneel en niet minder de beide leiders. J. Kortmann. door STEFAN BROCKHOFF 47) Borró had mc chocola gegeven, omdat ik zijn1 Koko zo mooi voer. Die mocht ik bfj hem thuis halen. Ik weet de weg wel." Gerda weifelde een ogenblik. Die kerel was er natuurlijk niet meer. En als hij er was, zou hij misschien gevaarlijk wprden. Maar plotseling werd zij gegrepen door een ontdek- kingsdrang, die haar niet meer los liet. Vermoedelijk zou zij hem niet meer treffen, maar misschien kon zij wat te weten komen over zijn verblijfplaats. De politie zou dank baar zijn voor een dergelijke infor matie, want dat Borro identiek was met de grote onbekende van êchma- lenberg, daar was ze nu vast van overtuigd. Jupp zou haar dankbaar zijn voor haar hulp. Bovendien dacht zij, zal het mij goed doen mij een beetje te verzetten tegen- mijn sombere stem ming door deze afleiding. Als ik nu thuis zit denk ik toch maar voort durend aan vader. Het kind huppel de al ongeduldig vooruit. De ver strooide noten had zij opgeraapt en weer voor Koko in de zak gedaan. „Kom-dan maar, LieseF', zei Gerda. „Dan gaan we naar Koko's huis. Dat liet het kind zich f geen tweede maal zeggen. Het greep Gerda bij de hand en huppelde in grote spron gen de treden van het steegje af. Door de Marktstraat ging het naar de oever. De rivier stroomde breed en glanzend onder de vijf grote bruggen van de stad door. Van tijd tot tijd dreef een zwarte vlek over het water dat waren de onweers wolken die door de wind werden voortgestuwd. Er werden weinig woorden gewis seld. Gerda was in gedachte en Lie- sel was er slechts van veryuld, hoe Koko haar zou ontvangen. Zij liep over een zandweg, die steeds smal ler werd, langs de rivier. Rechts naderden zij steeds meer de donkere en dreigende gevels der fabrieken met hun spitse schoorstenen, die giftig geelgrijze rook uitbraakten. Zwafelachtige stofwolken werden over de rivier geblazen, die steeds dreigender werd. Gerda rilde. Nog nooit was zij hier geweest. Het weg getje voerde uit het vertrouwde en vriendelijke stadsgedeelte naar een wereld van duisternis en ellende, waarvan zij het bestaan tot nu toe zelfs niet had vermoed. „Is het nog ver?" vroeg zij zacht, maar het kind schudde haar hoofd en trok haar ver der. Door de wildernis der grote steenkoolbergen en slingerde het pad naar het bizarre toverlandschap van een grote haven, waarover de dunne vangarmen der kranen speel den, die langzaam hun buit in de ruimen der schepen lieten vallen, 't water van de haven, gevangen bin nen ontelbare betonnen kade, sloeg kabbelend tegen de muren en speel de om de rompen der grote zee kastelen. En nu de wolkenflarden immer sneller langs de hemel joegen, nu de opkomende storm en kolengruis opjoeg, begon de grote sirene in de haven te huilen: „Zouden we maar niet terug' gaan", riep Gerda tegen de loeiende storm in, maar het kind schudde vastberaden van nee. „We zijn er direct" brulde het te rug. De zak met pinda's borg ze zorgvuldige onder haar blauwe schortje, waht zwaar begonnen de eerste regendruppels te vallen uit de pikzwarte hemel. Zij vielen in het troebele water der rivier, die onder de harde slagen' opspoot, zij ritselden over de steenkoolhopen, die begonnen te glimmen alsof ze door een lichtstraal beschenen werden. De dakgoten liepen al spoedig over en vormden kleine beekjes over de modderige weg. De twee meisjes moesten over die slootjes springen, die steeds breder werden. Haar kleren en haar haren dreven van het' regenwater. Gerda rende ademloos verder. Nu had het geen doel om terug te gaan. Als ze maar ergens konden schuilen. 'Maar er was geen huis in de omtrek dat beschutting had kunnen bieden. Nu eerst brak de wind met alle hevigheid door. Tot nu toe hadden de kolenbergen nog enige beschutting gegeven, maar nu greep de storm de meisjes met volle kracht aan. Zij stonden nu voor een klein onbebouwd veldje, dat afgesloten werd door een rech te rij sobere arbeidershuisjes. En waar die ophielden, begonnen de ningen, die soms toch nog wat scha mele bloemetjes in de omgeving barakken. Kleine stallen van wo- i hadden, en versprèid op het veld stonden. „Daar woont hij", riep Liesel en wees op een bouwvallig hutje. Nu'zpn we er direct". De meis jes strompelden over het kletsnatte veld tot zij voor de hut kwamen. Liesel hamerde met haar kleine vuistjes op de deur, maar er kwam geen antwoord. ,',Oom Borro heeft bij het ene venster het luik dicht gedaan en voor het andere de gor dijnen.'' „Dat is zo dacht Gerda,'dat is me och merkwaardig. Wanneer iemand de vlucht neemt, sluit hij de luiken toch zeker niet, zodat iedereen kan zien dat hij weg is. Liesel was weer weggehuppeld. Van de straatweg reed voorbij de arbeiderhuizen. „Ga eens kijken, Liesel, welke lijn daar locjpt" riep Gerda en Liesel, die blij was wat te doeh te hebben, danste door het natte veld naar de straat. Daar verdween zij achter de huizen. Gerda deed iets zeer onverwachts. Zij nam een stuk baksteen, dat en lag en wierp het met alle kracht door het venster. Toen opende zij het, door haar hand er dor te ste ken, zij trok het gordijn op zij- Toen gilde zy. Want hetgeen zij zag was ontzettend. Daar mocht Liesel niets van merken. Snel trok zij de gor dijnen weer dicht. Gerda liep het kind tegemoet en nam het me naar de halte van de tram. „Nu ga je gauw met de tram naar huis en laat je meteen door mama droge kleren aandoen. Hier heb je een mark". Het wilde nog wat vragen. Maar gelukkig kwam de tram er net aan. In een café om de hoek telefo.- neerde Gerda Jupp. Goddank hij was thuis.Gerd^ ademde diep van verluchting. „Jupp, eindelijk'' riep zij veel te luid en toen vertelde zij een heleboel verwarde dingen en wist niet eens de naam van de straat waar dat cafét zich bevond. „Met de zes moet je gaan tot het eindpunt. Ik zal hier in het café op je wach ten". Gerda veelde zich ellendig, dat zij tegen de muur van de telefooncel moest leurten om bij te komen. De deur ging open en de kellner keek naar binnen. „Voelt u zich niet goed, juffrouw" vroeg hij bezorgd. Gerda trachtte 2ich in te houden, maar zij kon niet meer. Zij begon te huilen. „Huil maar eens uit', zei de vrien delijke ober en ging naast haar zit ten. Na een paar troostende woor den stond hij op en haalde een glas heté wijn en een grote witte bad handdoek, waar hij Gerda in wik kelde. „Dat je geen kou vat", ver klaarde hij. Gerda keek de behulp zame man dankbaar aan. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2