Reorganisatie „Katholiek Leiden" Naar HUIBERS Met MCanfofavcd ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE LAATSTE TIJD wordt nogal eens de opmerking gelanceerd, dat de activiteit van de vereniging „Katholiek Leiden", die in haar bij na 15-jarig... bestaan toch wel bewijzen van bestaansrecht gegeven heeft, nu niet bepaald groot te noemen is. De reden hiervoor moet echter ge zocht worden jji het feit, dat in deze na-oorlogse tijd, nu alles om ver nieuwing vraagt, ook bij „Katholiek Leiden" een ingrijpende reorganisatie plaats vindt, die haar momenteel verhindert veel van zich te doen horen. Opbouw van onderaf Deze reorganisatie was wel het be langrijkste punt op de agenda van de vergadering welke K. L. gisteravond in „In den Vergulden Turk" belegde, en mag dan de uiteindelijke vorm nog niet geheel vaststaan, de voorlopige plannen rechtvaardigen het vermoe den, dat uit het beschikbare mate riaal èen overkoepelend orgaan zal worden opgebouwd, waarin alle Ka tholieke organisaties een plaats kun nen krijgen en dat ontzaggelijk veel goed kan doen in het belang van het katholieke leven in Leiden. •Uiteraard heeft het huidige bestuur zich beraden over de toekomstige BEURSOVERZICHT Gisteren was de belangstelling op de fondsenmax*ktmaar gering. Er was weinig animo om iets te onder nemen en- min of meer viel dit te verwachten, daar Wallstreet Donder dag wegens Lincoln-day gesloten bleef en men er hier dus de voor keur aan gaf de stemming op de Amerikaanse markten na de vacan- tiedag af te wachten. In de Amerikaanse hoeken stond in deze omstandigheden de handel uiteraard zo goed als stiL Het koers- peil onderging inmiddels op de aan delenmarkt een klein herstel van- de reactie der beide vorige dagen. Veel vraag was er niet, maar de koersen ondervonden toch voldoende steun om algemeen iets te stijgen. Prolongatie 2K procent. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor DE HANDEN INEEN! Hoewel ik me niet, „op de teentjes getrapt" voel, zoals u meende, dat velen zouden zijn, wil ik toch graag de handschoen opnemen en replice ren op de brief van G. V., die Woens dag j.l. onder „Het Klankbord" werd gepubliceerd. Ik ga, uit van* het standpunt, dat inderdaad waar en wannéér dit no dig is, alle standen zich solidair moe ten verklaren, en zeker wanneer het om onze katholieke belangen gaat. Hiermee onderschrijf >ik dus vol ledig het door de geachte inzender geschrevene. Bovendien wil ik nog toegeven, dat er inderdaad in onze kringen wel eens te gemakkelijk over belangrijke zaken gedacht wordt," maar dit neemt niet weg, dat er toch ook wel wat gedaan wordt. De schrijver generaliseert ten on rechte! Actie voeren hoeft zich niet- alleen té uiten in het verspreiden van pamfletten of iets dergelijks.' Of meent de heer G. V., dat achter het bureau of achter de groene tafel of via de telefoon niet vaak genoeg de „vuile karweitjes" opgeknapt moeten worden? Samenwerking wü nog niet zeggen, dat iedereen ge- scmkt is. Het gaat er m.i. om, dat ieder een deel voor zijn rekening neemt en dat alle delen harmonisch worden verbonden tot één geheel. Echter worden van twee kanten fouten gemaakt. Evengoed als er van de kant van „de gewone man" cri- tiek op de '.hogere stand", kan wor den uitgeoefend, kan dit ook omge draaid gebeuren, want het wantrou wen van arbeiderszijde kan vaak verlammend op de anderen werken. Moge dit ook eens tot „werkend" Ne derland doordringen! A. W. Naschrift. De inzender blijkt het geheel eens te zijn met wat het bestuur van „Dr. Shaepman" opmerkte onder het stukje van G. V. Niet ieders belangstelling gaat in dezelfde richting en men moet zich eerst afvragen: „Wat doe ik", alvo rens de vraag te stellen: „Wat doet een ander" of „V/aarom doet een an der dit of .dat niet?" De hoofdzaak blijft, dat ieder op zijn wijze en volgens zijn bekwaamheid en ge aardheid samenwerkt vqor het ka tholieke ideaal. De vraag is of dat wel voldoende gebeurt. Er wordt ongetwijfeld acti viteit ontwikkeld, ook door de z.g. „hogere standen" (een term, die wij overigens gaarne de nek zouden wil len omdraaien!) Maar worden deze 9 acties niét teveel gesepareerd ge voerd, zodat de rechterhand niet weet wat de linker doet? Een breed opgezette, vruchtbare actie vraagt samenwerking, vraagt coordinate. Zolang er geen samenwerking is, verdenkt de een de ander van niets doen en- gebrek aan belangstelling en offerzin. Hoe komen wij tot elkaar? Hoe komen wij tot samenwerking? Het bestuur van „Dr. Schaepman" ontving verschillende brieven als antwoord op het ingezonden stukje van G. -vV., brieven, die het vraag stuk nader belichtten. Het is de in zenders ook van de niet geplaat- stet brieven van harte dankbaar. Maar tot nog toe hééft niemand een practisch voorstel gedaan om de zo zeer gewenste samenwerking te or ganiseren. Wie doet een practisch denkbeeld aan de hand? Bestuur „Dr. Schaepman". vorm van K. L., doch heel terecht meende het, dat eerst de ledenverga dering zich moe?t uitspreken of zij het in principe met de hoofdlijnen eens was, alvorens hieraan ^ej-der gewerkt wordt. Dit fiat nu is gister avond, zij het na langdurige debat ten, gegeven. De gedachte, waarvan het bestuur is uitgegaan, bijgeschaafd en omge werkt naar het inzicht van de verga dering, kan in grote trekken als volgt omschreven worden: Er zullen vier groeperingen gevormd worden, n.l. een sociaal-charitatieve, een sociaal- economische, een culturele en een jongeren-groep waarvan de eerste zich reeds als een stichting gefor meerd heeft. Hierboven staat dan een overkoepelend orgaan, al of niet op federatieve grondslag, gevormd door de 4 voorzitters der groepen, secties, federaties, of hoe die afdelingen ook genoemd züllen worden, bijgestaan door een raad van advies, bestaande van organisaties onafhankelijke deskundigen op verschillend gebied. Of inderdaad de vier voorzitters het dagelijks bestuur uit zullen, maken, dan wel andere bestuursleden of dat er slechts plaatsen beschikbaar zijn, larvoor de groeperingen afgevaar digden kunnen zenden, is een kwestie van ondergeschikt belang en moet nog nader uitgewerkt worden. Over de structuur wan de uiteindelijke toplei ding, heeft het bestuur nog geen vast staande plannen, overtuigd als het is, dat èr van onderaf begonnen moet worden aan de opbouw der groeperin gen, die de peilers van het gebouw zullen vormen, terwijl dan het dak tie of de voorzitter een bepaalde kwestie of de voorzitter een bepaalde groep mag vertegenwoordigen, dan wel een geheel, vrijstaand iemand moet zijn, is van latere zorg Voorop staat echter, dat de verenigingen in hun eigen huis autonooni zullen blij ven en dat K. L. slechts voor geza menlijke belangen zal optreden. Ook de finantiële zijde werd uit voerig besproken, omdat het voor zal komen, dat verschillende verenigin gen deel uit zullen maken van meer dan één groep, waaruit dan niet mag volgen, dat zij aan meerdere groepen contributie verschuldigd zijn. Van deze voorlopige plannen zal het bestuur concept-statuten opma ken, welke vóó- de volgende verga deringen aan de leden zullen worden togezonden. Het verdere deel der agenda werd beslag genorpen door huishoude lijke punten, n.l. een keurig verzorgd, gedetailleerd jaarverslag van de se cretaris, de heer J. van Zonneveld en een finantieel overzicht van de heer J. Molkenboer, waaruit een na delig saldo bleek van 19.65, met dien verstande, dat er nog eert con tributie-vordering is van 90.Tot leden der kascommissie werden be noemd mej. Aalders en de heren van Dijk en Speel. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de agenda-centrale, welke tot doel heeft te voorkomen, dat twee in elkaar grijpende verga deringen op één avond worden vast gesteld. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaat tel. 22761, Tenslotte zullen spoedig nadere me dedelingen volgen over het passiespel „De veertien stonden", wat op Zon dag 21 Maart om 3 uur in de Stads- gehoorzaal, onder auspiciën van de culturele sectie zal worden opgevoerd Voor het borgstellingsfopds.' in ver band met een eventueel finantieel te kort bij deze uitvoering, is.reeds een flink bedrag beschikbaar. Om kwart over elf werd deze ge animeerde vergadering, welke ook door de geestelijk adviseur, rector Bernefeld, werd bijgewoond door de voorzitter, de heer C. Zandbergen, gesloten. GEMEENTERAAD. Voorgesteld wordt het Burcht- complex openbaar te verpachten. Voorgesteld wordt aan het comité voor de viering van het Regerings jubileum een garantie te geven, groot 25.000. Motie inzake Woningbouw. Bij de behandeling van de begroting volgende week komt aan de orde de voegende motie yan de heer Lom- bert (K.V.P.): De Raad besluit» het College van B. en W.. te verzoeken plannen te ontwerpen teneinde te komen tot bebouwing van het terrein van de voormalige Leidse Katoenmaatschap pij aan de Herengracht; en tot uit voering van de saneringsplannen: GortestraatHaverstraat; Looier straatWaardgracht. RONDOM EEN RAADSLID. MAATSCHAP. De beer J. H. Riemens, lid v. d. gemeenteraad (P. v. d. Arbeid) heeft bedankt als Raadslid, naar aanleiding van zijn benoeming tot,directeur van het Vakblad voor cl? Bloepiisterij Men is ten Raadhuize toen aan het werk gegaan, om een opvolger te be noemen. En die opvolger is benoemd in de persoon van de heer C. T. Tie- lenburg. Officieel, Maar intussen heeft de heer Riemens nog eens ge praat en is er geconfereerd tussen hem en zijn fractie enis de heer Riemens op zijn besluit terug geko men en zijn bedanken ingetrokken. Maar, zoals gezegd: er is nu al een ander benoemd. BONKAARTEN AFHALEN Maandag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet zelf-verzorgers waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 54001 t.m. 57600. Mee brengen de stamkaarten en de in wisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel i inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controle- kaart moeders (voor toeslagkaarten) Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11,45 en van 2 tot 4 uur. VOORDRACHTSAVOND VAN JAC. v. ELSaCKER. Jac. van Elsacker is een fijnzin nige voordrachtskunstenaar; dat heeft hij gisteravond opnieuw be wezen, toen hij voor de leden van K. en O. in het Leidse Volkshuis enige voordrachten ten beste gaf. Onbekend is hij voor Leiden wei niet, maar het was de eerste maal, dat hij voor K. en O. optrad. Moge het-niet de enige maal geweest zijn. Want wat Jac. v. Elsacker te bie den heeft, is superieur. Zelden heb ben wij een kunstnaar gezien, die met zo weinig zoveel wist te berei ken. Zijn voornamste voordracht was een verkorte bewerking van de ro man van de Russische schrijver Iwan Schmeljof, „De Kellner", welke ro man in 1936 werd uitgegeven. De geschiedenis speelt zich af in de da gen van vóór de revolutie, toen de Tsaar nog heerste, en tekent de le vensschets van een doodgewone kell ner, die met buigen en serveren en handje ophouden het geld bijeen brengt, waarvan hij zijn zoon en dochter een betere opvoeding kan geven. Die betere opvoeding leidt er toe, dat zijn kinderen zijn nederig be roep verachten en hem allerlei last en narigheid verschaffen. Een schrij nend beeld van een klein leven, ty pisch Ruèsisch gezien. Het gevoelig en fijn tekenend, met illustratief gebaar en warme stembuiging zette v. Elsacker deze figuur voor ons neer, zodat hij leefde, boeide en ont roerde. Na de pauze gaf hij wat. luchtiger werk, o.a. van Ina van der Beugel en ook in dit genre toonde hij zich de begaafde kunstenaar, die bij zijn ge hoor elke .instemming weet op te wekken, welke hij wenst 'op te roe pen. Het publiek, dat de zaal geheel vulde, liet zijn waardering voor het gebodene duidelijk blijken. „PÜLCHRI STUDIO" IN HET ZILVER. Binnenkort hoopt de R. K. Ge mengde Zangvereniging „Pulchri Studio" het feit te*1 herdenken, dat zij vóór 25 jaar werd opgericht. Hoe „Pulchri Studio" tot stand kwam, daarover in het kort enige bijzon? derheden. Vóór 25 jaar bestond er ten huize van wijlen de heer Th. van Nièkerk een dubbel gemengd kwartet.. Hoofd-, zakelijk bestond dit uit huisgenoten, daar alle huisgenoten bijzondere aanleg hadden voor muziek. Toen werd, op initiatief van enige dames en heren besloten onder aanvoering van de thans nog in zijn functie aan wezige voorzitter, de heer J. van Wissen, om tot oprichting te kqmea van een gemengd kooi daar hier ter stede geen R. K. koor meer bestond en hieraan een grote behoefte was. Dat bleek wel, toen de gelegenheid werd opengesteld om zich als lid aan te melden. Ruim een honderdtal da mes en heren gaven zich op. Na de dprichting werd er een be stuur gekozen, waarin z-tting. kre gen de heer J. van Wissen, voorzitter, de heer J. v. d. Veer, secretaris. Bei de heren zijn thans tmg als zodanig werkzaam. Een zeldzame prestatie na 25 jaar. Verder hadden in het bestuur zitting de dames J. Koenen en B. Lut en de heren J. Henzing. A. Soupart eh F. de. Haas. Ais eerste geestelijk moderator werd aangewe zen wij "en. kapelaan Brouwer, die door vele anderen weid opgevolgd. De tegenwoordige moderator is ka pelaan W. E. M. Bend®. Ais dirigent trad op wijlen de heer Th. van Nie- kerk. Onder zijn bezielende leiding werd er met de repetities begonnen en al reeds na een halfjaar kon in de Stadsgehoorzaal de eerste uitvoeripg gegeven worden. Van toen af aan ging het met „Pulchri Studio" cres cendo. Nief alleen werden met veel succes uitvoeringen gegeven, maar ook op diverse concoursen was „Pul chri" een gevreesde tegenstander. Men denke nog maar eens terug aan het concours te Rotterdam, waar op dit concours niet minder dan 5 prij zen werden behaald, waaronder een gouden medaille voor het hoogst aan tal punten over het gehele concours. Een pracht prestatie, als men bedenkt, dat daar ruim 60 koren deelnamen. Tot aan de afdeling -uitmuntendheid was „Pulchri Studio" opgeklommen, maar aangezien de vereniging zich nu op gebied van operette ging toe leggen was er voor deelname aan con coursen geen tijd meer. De eerste operette, die opgevoerd werd, was „De Vissersbruid", van Johan Hendrixs, waarbij ook de componist aanwezig was. Deze operette werd een groot succes. Dat was voor het bestuur aan leiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Verscheidene operettes-kwamen nog voor het voetlicht, zoals_ „Rose Ma rie", „Franchemont de marskramer", „Nelly", „Zigeunerleven", eigen com- positiewerk, „Een dag Koning" enz- Alle werden zij met groot succes op gevoerd. „De Vissersbruid" zelfs mèerdere malen. Thans, ter gelegenheid van het zil veren feest, heeft het bestuur ge meend met iets groots voor de dag te moeten komen. De keuze is geval len op de operette „Czaur en Tim merman" van Alb. Lortzing,- wel bekend van de radio, waar zij meer dere malen werd uitgezonden, zowel ouverture als koorwerken. Verleden jaar is deze operette nog met groot succes opgevoerd bij de Czaar Peter feesten te Zaandam. Daarom, Katholieke stadgenoten, laat deze gelegenheid niet voorbij gaan om deze operette op 2e Paasdag in de Stadsgehoorzaal te gaan zien en te beluisteren, als dank tegen over het bestuur voor hqt vele goede, wat zij in het belang voor de Katho- lieké Stadgenoten en voor de cultu rele opvoeding hebben gedaan. Toont daarom allen 2e Paasdag uw volle belangstelling, vooral ook de oud-le den, die zovele en prettige herinne ringen aan die vereniging bewaard hebben. Deze operette staat thans on der leiding van de heer W. G. J. Ver burg. WEERSVERWACHTING g RUSTIG WEER. Meest zwaar bewolkt met op vele c plaatsen nevel of mist en hier en 8 daar enige lichte regen of motre- 8 gen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voor- g namelijk in het Noordoostelijk g g deel van het land enige tempera- c g tuurdaling. o 2 ooonooooooooooooonoooor»ooooooooooo VAN ONZE ADVERTEERDERS. LOCOMOTIEF-SHOWROOM. Door het Carrierhuis van de Gebrs. Huisman, Levendaal 76, is hedenmid dag in het pand Hoogewoerd 66 een Showroom geopend van „Locomo tief-rijwielen 'en ïnvalidenwagen^. Deze showroom 'kwam niet tot stand door het vrijgeven van rijwielen en banden, maar het is een toevallige omstandigheid, dat zulks samenvalt Een keur van modellen in diverse kleuren en uitvoeringen is reeds voorradig eq ieder kan binnenkort weer in het bezit zijn van een rijwiel. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende' goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d.Drift YïloJiq&n GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Onder oingewoon grote belangstel ling gaf het genootschap Nederland —Engeland gisteravond in restau rant „De Doelen" een filmavond, waarin de schoonheid van Engeland op het witte doek vertoond werd. Prof. Duyvendak leidde mej. Ha zen A. Daukes met een enkel woord in, waarna mej. Daukes een vlotte en onderhoudende toelichting gaf op de 6 geluidsfilms, die achtereenvol gens cte architectuur, het landschap, de Engelse taal en de Engelse tuinen in beeld brachten. De films ever de bouwkunst in Engeland hielden zich achtereen volgens bezig met de klasSiek-gothi- sche periode, de landhuizen uit de periode van Tudor- tot Elisabeth- stijl, de Renaissance en de indus triële revolutie. De tweede film over de bouwwerken handelde speciaal aver cle St. Paul. Het Engelse landschap werd spe ciaal uitgebeeld aan de hand van de bezittingen van de National Trust, welke ongeveer 50 jaar geleden werd gevormd tot behoud van karakteris tieke Engelse bouwwerken en land schappen. In kleuren verschenen tal rijke zeer fraaie kijkjes voor de be langstellende toeschouwers. Voorts werd een aardig instructief filmpje vertoond over het ontstaan en de huidige samenstelling van de Engelse taal, waarin elementen van talen uit alle delen van de wereld terug te vinden ^ijn. - Bovendien werd nog vertoond een film over Sussex, waar het natuur schoon ongerept blijft, ondanks de nabijheid van I.onden en het uiter aard veel bezoek trekkende strand leven. Ten slotte nog een zeer fraaie kleurenfilm over diverse soorten Engelse tuinen. Terecht merkte prof. Duyvendak in zijn dankwoord op dat mej. Dau kes aan de hand van deze bijzonder fraaie films een zeer interessant kijkje had gegeven in de grote waar den en schoonheden van wat natuur en ihensenhanden in Engeland ge wrocht hadden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ned. Ind. recht: de heer J. H. Boerboom te Deventer, doctoraal examen Ned. Ind. recht de heer M. C. R. Cubbels te Leiden, propaedeutisch examen God geleerdheid mej. T. Meijer te Leiden; candidaatsexamen Godgeleerdheid de heren R. J. Mooi te Leiden, J H. Her. meyer te Leiden; candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Geschiede nis) mej. E. Bernheim te Rotterdam, artsezamen 1ste gedeelte de heer W. G Zelvelder te 's-Gravenhage; arts examen 2de gedeelte de dames E. H. de Bruijn te Wassenaar, W. E. Huy- gens te 's-Gravenhage. Onze stadgenoot Adr. Winkel molen is -te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen 3e stuurman voor de grote koopvaardij. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wprdt van Za terdag 14 Februari 1 uur nam. tot Zaterdag 21 Febr. 8 uur v.m. waar genomen door: de Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees-, r Apotheek, Wilheiminapark 8, tel. 26274. Huisartsen. De Zondagsdienst wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door de s doktoren: P. van Es, Kortmann, Lahr en Teeuwen^ BURGERLIJKE STAND- Geboren: Theresia d. v. C. Stikke- lorum en J. Roelandse; Petronella Hendrika d. v. C. G. Martijs en J. de Boer; Cornelia. Jacoba Petronella d. v. G. Burger ij A. H. C. Lindihout; Marie d. v. W. Pijnakker en S. S. Kok; *Cornelis Johannes z. v. T. H. W. v. Gent en M. v.- d. Kaay; Jo hanna Margaretha d. v. S. Schel lingerhout en M. v. d. Berg; 'Maria Helena Jahanna d. v. A. Buis en H. A. Goddijn; Lambertus z. v. J. M. Aalberts en W. Beumer; Adriana Cornelia d. v* C. Groene veld en P. Koot; Janna «Pietertje d. v. C. Groe ne veld en P. Koot; Son ja Aafje d. v< J. M. v. d. Wetering en J. Jobse; Eli sabeth Johanna d. v. P. W. Wevers en M. C. Quist; Anthonius Jocobus z. v. J. A. v. Fulpen en G. C. v. d. Ven; Johannes Bernardus Hendricus z. v. J. B. H. Schoots en A. Kroonberg; Karin en Charlotte 2 d. V. H'. Zier- j fuss en M. A. Cramer. ,v- Overleden: C. E. Trago huisvr. v. M. Dubbeldemamn 58 jaar. In de woestijn De eerste Zondag van de Vasten is, na het askruisje, de eerste gelegen heid, die de Kerk heeft om al haar kuikens onder moeders vleugels te verzamelen en hen waardering voor de Vasten-tijd in te scherpen. Zij doet dat met de woorden van de apostel Paulus: „Ziet, nu is het de gunstige tijd; ziet nu is het dag van heil!" Deze passage eq hetgeen daar op in het epistel volgt, is genomen uit de tweede brief, die St. Paulus schreef aan de nogal rumoerige pa rochianen van Korinthe. Een voor naam handelsartikel van deze toen maals drukke havenstand is tegen woordig ze er schaars: het zijn de „krenten", gedroogde druiven uit „Korinthe". Maar dit terloops! De apostel heeft met die krenten-wegen- de Korinthiërs wat te stellen gehad! Er waren er, die hem persoonlijk aanvielen. Tegenover hen verdedigt Paulus zichzelf in een welsprekend pleidooi, dat door de Kerk op deze Zondag wordt voorgehouden, 'omdat de apostel zich op zijn vasten be roept en zijn gehele manier van le ven onthult als een doorloopende vastentijd. Het ligt voor de hand, dat op deze eerste algemene verzameldag het evangelie gekozen is van de veer tig-daagse Vasten van Christus in de woestijn, waarvan onze vasten de herinnering is. Christus deed deze veertigdaagse vasten als inleiding en voorbereiding van zijn optreden in het openbaar. Onmiddellijk na de doop in de Jordaan trok Hij zich uit de samenleving terug. Uit de drie voudige bekoring zijn vele lessen te trekken, welke wij aan de predikan ten en aan het inzicht der lezers mogen overlaten! Psalm 90, waaraan de duivel s'.uw zijn verlokking ont leent, dat engelen Hem op de handen zullen dragen, wordt door de gehele Mis van deze dag vreugdevol uitge zongen. (Introïtus, Graduale, Trac- tus, Offertorium en Communio). Er zijn bokken en schapen Maandag na de le Zondag. Reeds eerder is er op gewezen, dat er steeds samenhang is tussen epistel en evangelie, tussen de ie- zing uit het Oud- en het Nieuw-Tes- tament. Het is dezelfde melodie in twee toen-aarden. Sterk treedt dit vandaag naai buiten. Zowel apostel als evangelie handelen over een her der en zijn schapen. De vierde van de „grote profeten", Ezekiël, uit wiens boek vandaag wordt voorgelezen, is vermoord in. het jaar 571 vóór Christus. Door zijn mond spreekt de Heer: „Hier ben Ik zelf! Ik ga zelf naar mijn schapen omzien en ze verzorgenHet ver miste dier zoek Ik op, het verdwaal de breng Ik terug; het gewonde zal Ik verbinden, het verzwakte ver sterken, het vette en gezonde dier blijven verzorgen.". Nu verwacht men misschien, dat in het evangelie het verhaal van de goede herder zal vo'gen. Maar clat is niet het geval.' De Kerk heeft name lijk, waar zij het epistel uit practi- sche overweginygen (het zou te lang worden) heeft afgebroken, verder gelezen, en dan staat er o.a. bij de profeet Ezekiël dat God in zijn ver bolgenheid de schapen van de bok ken scheidt: „Ik kom op u af, om recht te doen tussen het vetgemeste schaap en het magere dier; want ge hebt zolang met flank en schouder alle zwakke dieren ge drongen en met uw horens ge stoten, tot ze buiten de 'weide gejaagd zijn. Ik zal mijn schapen rédden, zodat ze niet meer wor den geroofd; maar ook zal Ik recht doen tussen het en? schaap en het andere!" (Ez. 34, 17-22). Wanneer we toeMchten, dat in het vervolg van deze tekst beloofd wordt, dat er één Herder zal worden aan gesteld: „mijn dienaar David" (dat is Christus; koning David was reeds vier eeuwen gestorven).' dan is het wel iedereen duidelijk, dat we in het evangelie niet de goede, maar de verbolgen Herder zullen zien optre den. Het is Christus, die over Zich zelf spreek (Matth. 25. 3146) en de tekst uit Ezekiël jn verschrikkelijke ernst voortzet „Wanneer dan de Mensenzoon in zijn heerlijkheid komt, en aTe engelen met Hem, dan zal Hij plaats nemen op de troon zijner Majesteit. En alle volkeren züllen vóór Hem worden vergaderd; en H.y zal ze van elkander scheiden, zoals een herder scheiding maakt tussen schapen en bokken. En de schapen zal Hij aan zijn rech terhand plaatsen, en de bokken aan de linkerhand". Dan zal de "Koning degenen, die aan zijn rechterhand staan „geze- genden mijns Vaders" noemen, maar tot hen, die aan de linkerhand staan, zal Hij zeggen: „Gaat weg van Mij, vervloekten, in- het eeuwig vuur",. En de reden, van hun verwerping geeft Christus aan: Want ik was hongerig en gij hebt Mij niet te eten gegeven; dorstig er, ge hebt Mij niet te drinken gegeven. Ik was vreem deling, en ge naamt Mij niet op; naakt, en ge hebt Mij niet ge kleed; ziek en in de gevangenis, en ge hebt Mij. niet bezocht. Dan zuLen cok zij antwoorden: Heer, wanneer zagen wij U hon gerig of dorstig, vreemdeling, of naakt of in de gevangenis, en hielpen we U niet? Dan zal Hij hun antwoorden: Voorwaar Ik zeg u: wat ge niet gedaan hebt voor één van deze, mijn geringste broeders, dat hebt ge cok voor Mij niet gedaan. En z3j Zullen gaan in de eeuwi ge straf, maar de rechtvaardigen in het eeuwige leven." LAATSTE BERICHTEN Van der Meulen in cassatie Hij wilde als arts vriend en vijand Keipen De oud-doeiverdediger van het Ned. elfta., dr. A. Y. van der Meu- ien, die in Sept. van het vorig jaar door het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam tot acht jaar gevangenis straf -was veroordeeld, wegens vrij willige dienstneming bij een vijan delijke mogendheid, terwijl Neder-, land in oorlog was, is heden van dit vonnis in cassatie gekomen. De president, mr. van Berckel vroeg de requirant: U is in i940 lid van de N. S. B. geworden, we*ke motieven had U daarvoor? De verd. antwoord de hierop, dat hij ingezien had dat hij kleur moest bekennen en niet had begrepen dat hij daarmede in de kaart van de vijand speelde. De president vroeg vèrvo gens hoe hij als ontwikkeld man 3 jaar lang aan de zijde van de vijand als arts dienst kon deen, toen hij in 1942 als offi cier van gezondheid naar het Vrij willigerslegioen Nederland was over gegaan. Op de vraag, waarom req. in cas satie was gegaan, antwoordde deze, dat hij dit a s een plicht tegenover zijn gezin had beschouwd, waarop de pres. opmerkte, dat er aan een' cassatieberoep ook gevaarlijke risico's zijn verbonden. De mil. raadsheer kol. Tollenaar merkte nog op niet te kunnen gelo ven, dat req. zich als man van ont wikkeling met had gerealiseerd, dat Nederland met Duitsland in oorlog was, temeer daar in 1942 talloze tNed, officieren door Christiansen op verradelijke wijze zijn gearresteerd. De verd. mr. S. van der Wall, uit. Haarlem voerde o. m. aan, dat req. toen hij tot het vrijwilligerslegioen als arts toetrad, dit nog geen Duitse militaire eenheid was. PI. wees er op dat réq. zich niet zonder meer voor de krijgsdienst beschikbaar had ge steld doch als arts aan vriend en vijand hulp had willen verlenen, weshalve hij acht jaar" gevangenis straf te hoog achtte. De proc.-fiscaal prof. Langemeijer noemde de daad van requirant in ernstige mate verkeerd. Met recht heeft het hof acht jaar geëist, hetgeen volgens spr. de uiter ste mogelijkheid was. Requirant was medicus1 en" heeft zich als militair arts aangemeld. Dit is niet te ontken nen. Alhoewel hij niet met het wa pen in de hand had gestreden, neemt dit niet weg dat hij gekozen heeft voor de partij, tegen het eigen volk. Dit alles afwegend is het hof in plaats van levenslang of twintig jaar te eisen, met dit vonnis zeer mild ge weest. Spr. concludeert dan ook tot verwerping van h.et beroep. Uitspraak op 30 Maart a.s. DE RAMP BU PADALARANG. Nog kunnen worden bekend ge maakt de volgende namen van slachtoffers van de vliegramp bij Padalarang: De res.-officier van gezondheid dr. P. van Deurseii, de res.-eerste luite nant B. J. M. van Baren, de res.- tweede luitenant A. F. Graas, de sgt. majoor J. H. Bunschoten, de ser geant V. van Vroonhoven, de korpo raal A. J. Kraan en de soldaat G. Oostenveld. C.P.N. VOORSTEL AAN P. v. d. A. OVERGEDRAGINGEN GEDURENDE BEZETTING De voorzitter van de Communis tische Partij Nederland („De Waar heid"), de heer Gerben Wagenaar heeft zich in verband met de her haalde malen tegen de communisten uitgebrachte beschuldigingen, als zou hun houding "in de bezettings tijd landsverrader lijk zijn geweest en dat zij eerst aan het verzet heb ben deelgenomen, nadat Duitsland en Rusland met elkaar in oorlog wa ren geraakt, aan het, .partijbestuur van de Partij van de Arbeid hét volgende voorstel gedaan.. a. Een commissie van onderzoek samen te stellen, bestaande uit per sonen voor de ene helft door de P.v. d.A., voor de andere helft door de C. P.N. aan te wijzen. Deze commissie kieze zelf een onpartijdige voorzitter. b. De commissie onderzoekt de werkzaamheden van de communisti sche partij en van de S D.A.P. gedu rende-de bezetting vanaf 10 Mei 1940. Daarnaast stelt de commissie een onderzoek in naar de persoonlijke ge dragingen van de leden van het hui dige partijbestuur van de C.P.N. en naar de gedragingen van de leden van het tegenwoQrdige partijbestuur van de P.v.d.A., eveneens vanaf 10 Mei 1940. c. De C.P.N. 2al aan de commissie van onderzoek documenten en getui genverklaringen ter beschikking stel len betreffende de beide partijen en de leden van het partijbestuur van beide partijen. d. Het verslag van het onderzoek wordt door de commissie binnen twee .maanden gepubliceerd. POSITIE NED. SCHEPEN. Antonia, 9 Febr. van Saigon. A"- nedijk pass. 13 Febr. Bishoprock. Bloemfontein, 14 Febr. te Port Eli sabeth verwacht. Congostroom, 14 Febr. van Havre. Johan de Witt, pass. 13 Febr. Dondrahead. Kamer- lingh Onnes, 14 Febr. te Belawan. Limburg, 13 Febr. van Makassar. Maaskcrk, 13 Febr. te Antwerpen. Saparoea, 13 Febr. van San Francis co. Sibajak, 13 Febr. 18.15 uur van Rotterdam. Singkep, 13 Febr. van Lissabon. Tabinta, 13 Febr. van Pa dang. Van Ostade, 13 Febr. te Geor getown. Waterman, 14 Febr. te Sa- bang. Westerdam 13 'Febr. op 48' 39" Nord en 26'32West. Zuiderkruis, pass. 13 Febr. 20 uur Gibraltar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2