„De Stille Omgang'' VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HAAGSE RECHTBANK. In totaal ongeveer vierduizend stuks textielgoederep werden in het gesticht „Endegeest" te Oegstgeest vermist. Toen de politie ging zoeken bleek, dat verschillende leden van het personeel op eigen houtje aan het roven waren geslagen. Daarbij was ook betrokken de ble-'* kersknecht A. S. ,uit Leiden, die be kende zo nu en dan textielgoederen te hebben meegenomen. De Officier vorderde een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. Schaper, weês er op dat verd. zich steeds goed heeft gedragen en hij zeker geen misdadi ge aanleg heeft. PI. vroeg clementie. Gebrek aan kleding zou de aan leiding zijn geweest van het linnen- pneisje J. B. uit Leiden, dat eveneens goederen had gestolen. Er was bij een huiszoeking nogal* wat aange troffen, een waarde van 500 w.erd geschat. Verdachte had aan familie en kennissen verschillende schenkin gen '.gedaan, en voor zichzelf had ze «wat kleding vervaardigd. De Offi cier vorderde in deze zaak acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. E, J. Hamers, weers er op, dat 't er zeer slordig naar toe ging in de. in richtingen,- en dit de diefstal verge makkelijkte. PI. verzocht verd. in yrijheid te stellen, waartoe de recht bank besloot. De blekersknecht P. van S. uit Lei den, die hierna in de verdachtenbank plaats nam, had voor zijn gezin luiers lakens, baddoeken enz. meegenomen en verkocht had hij er niet van. Doch de Officier vond de hoeveel heid van zo grote betekenis, dat hij tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. De raads-" man, mr. Huygens, schilderde de moeiJijkhedéh, waarin het gezin was geraakt, en de slechte, controle die bestond, waardoor de verleiding wel groot was. Gezien de goede antece denten van verd. vroeg pl. diens on middellijke in vrijheidstelling, waar toe de rechtbank besloot. De strijkster J. J. M. van V. te Leiden, die theedoeken, ahnddoeken en lakens had meegenomen, had die thuis ten geschenke gegeven, omdat men daar niets meer had. „Dat komt in dezen tijd meer. voor", consta teerde de presidentder rechtbank, en de Officier vorderde in dit geval acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. W. M. v. d. Wissel vroeg te volstaan met een straf, gelijk aan de preventieve hech tenis, en verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank gm? hiermede accoord. De befidenmaker J. J. v. W.,te Lei den had wa+ zeep meegenomen -uit de wasserij, en hij stond buiten de verdere diefstallen zoals de Offiicier constateerde. Hij wilde daarop vol sfaan met opleggen van 25 boete of 12 dagen hechtenis. De meubelmaker P. C. O. te Lei den had niet begrepen, dat het meisie waarvan hij sokken een v overhemd en werkbroek kreeg, diefstal had gepleegd, Hij had trouwens nog tegen haar gezegd, dat zij niets mocht stelen. Maar toch was hij er tussen gelopen, hoewel de Officier vond, dat verdachte best bad kunnen begrijpen, dat diefstal werd geplgegd. De eis luidde zes we ken gevangenisstraf. DE TWEE OTTOS*E PRINSESJES ZIEK. Tijdens eencbezoek aan N.V. Werk spoor vertelde Prins Bernhard aan een A.N.P.-redacteur, dat de beide oudste Prinsesjes, Beatrix en Irene, de mazelen hebben. Zij zijn thans aan de beterende hand en de Prins sprak de hoop uit, dat zij weer spoedig het bed zullenoverlaten. BINNENLAND. Het Haags Tribunaal heeft ad vies gegeven in de zaak betreffende het vermogen van prof. J. J. Schrie ke. Het advies luidde: verbeurdver klaring tot een bedrag van 39.000. In de zaak tegen de ambtenaar bij het perswezen in oorlogstijd Goedhart werd door het Tribunaal advies gewezen. Dit luidde: inter nering van zes jaar, waarvan on voorwaardelijk tot 12 Aug. 1948. De rest voorwaardelijk met een proef-- tijd van drie jaar. Spelenderwijs is in de Woens lauerstraat te Amsterdam een drie jarig knaapje onder een passerende militaire vrefchtaüto geraakt; in iet Wilhelminagasthuis is het kind aan zijn verwondingen overled?-». Door een autobus aangereden en gedood is, bij het plotseling over steken van de weg, de 45-jarige J. v. L. te Reuzel (N.B.). BUITENLAND. Bij Safad in Noord-Palestina hebben Joden door middel van een langs electrische weg tot ontploffing gebrachte mijn een bus met 14 -pas sagiers opgeblazen. Vijf Arabieren kwamen om het leven. Te Marseille hebben zich 300 Joden dit dë Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland ingescheept voor Pa lestina. Ditmaal is het geen illegale, maar een volkomen legale immigra tie. Boven Bulgaars gebied zijn twee Turkse Spitfires neergeschoten. Vol gens de Turkse autoriteiten waren de machines in een sneeuwstorm verdwaald.- In Egypte staken alle, benzine stations. De Egyptische politie gaat nu benzine verkopen. ALs politie-man moet je alles kunnen. Prof. Einstein krijgt de „One v£orld"-prijs voor 1948. Deze prijs be staat uit een reis om de wereld. In Tsjecho-Slowakije komen binnenkort de lucifers op de bon. Ieder krijgt 4 doosjes per maand. TPELKEN JARE trekt Katholiek Nederland op naar Amsterdam, om daar in een zwijgende manifestatie te herdenken Het mirakel, dat 6 eeuwen geleden plaats vond en onze hoofdstad maakte tot „De Heilige Stede". Vooral boven de .Moerdijk blijft de openlijke hulde aan.het H.'Sacrament practisch beperkt tot biftnen de kerkmuren, want nog steeds kennen wij geen processie-vrijheid, doch éénmaal per jaar geven grote drommen Ka tholieken uit heel ons land uiting aap liefde tot het H. Sacrament en trekken onafzienbare rijen in een indrukwekkende stilte door Amster dams straten, als een machtige manifestatie van hulde aan de H. Euchar ristie. „Het mysterie van liefde' Én ook dit jaar zullen tientallen ex tra treinen de pelgrims uit alle hoe ken" van ons land naar Amsterdam brengen, ook uit Leiden en omgeving. Om deze geweldige organisatie goed te laten verlopen, vergaderde gister avond in het Antonius Clubhuis de afdeling Leiden met de bij haar aan. gesloten dorpen. Geopend met gebed door de direc teur pater S. Booms, O.F.M., leidde.- de voorzitter, de heer L. C. Schrij vers, de vergadering in met een wel komstwoord, waarna de secretaris, de heer D. Bergsma, de notulen en de le secretaris, de heer Th. B. van O vost, een keurig verzorgd jaarver slag uitbrachten. De bestuursmededelingen bevatten o.a. een voorstel van de penningmees ter om, wegens het grote kassaldo he aantal Missen voor overleden le den van 1 op 3 te brengen, waarmede de vergadering zich unaniem kon verenigen. Het pièce de résistance van deze bijeenkomst was wel de red-"1 van pas toor M. v. d. Schoot, O.F.Mgetiteld „Het mysterie van liefde". Het is on mogelijk de rijke inhoud van deze rede, die niet zozeer een'propaganda- speech, dan wel een meditatie Was. in een kort bestek weer te geven. Wegens gebrek aan plaatsruimte zul len we ons dus moeten beperken tot een enkele gedachte. Pastoor v. d. Schoot verhaalde eerst in korte trekken de geschiedenis van het mirakel, hoe een zieke man de H. Teerspijze' ontving en daarna moest overgeven, wat door een vrouw in een bekken werd opgevangen en in het vuur geworpen en -hoe de H. Hostie niet verteerde, zodat deze door de vrouw zonder enig gevaar uit de vlammen gehaald kon worden. Dit is het mirakel in al z'n eenvoud, dat juist dóór die eenvoud zo indrukwek kend is. v Uit dit wonder spreekt de grote« liefde van God tot ons mensen, een liefde, zo groot, dat zelfs de Hemel vaart hieraan geen eiinde kon maken, want door het H. Sacrament, het mysterie van Goddelijke liefde,-is God bij ons gebleven' en een toevluchts oord geworden in alle moeilijkheden. Hoe slecht wordt die liefde door vele mensen begrepen! Er is iets ver loren gegaan. En daardoor mislukken zo vele huwelijken, daardoor mislukt zo vaak de opvoeding der kinderen. Het levend geloof is bij velen verdwe nen. Doch wij gaan met dat levend geloof naar de Heilige Stede en wij zullen er bidden voor de vele afge- dwaalden, opdat zij mogen- terugke- rerf naar de éne schaapsstal: wij zul len er bidden voor de vrede: Heer. laat Uw vrede op aarde dalen over heel het menselijk geslacht. „Mogen velen met deze intentie dit jaar de omgang maken, dan zal aan allen een beter begrip bijgebracht worden van de Goddelijk^ Liefde", was de conclusie van de voorzitter in zijn dankwoord aan pastoor van der Schoot, voor deze stichtende me ditatie. Na de pauze werden verschillende regelingen bekend gemaakt voor de Stille Omgang, die de afd. Heiden zal maken in de nacht van 28 op 29 Fgbr. en waarvan alle leden een circulaire hebben of gullen ontvangen. Hierna volgde de rondvraag en sluiting met gebed. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ge neeskunde: de dames: C. Arentsen te Naaldwijk, H. F. Bekkers te Leiden, G. J. C. Makking te Leiden. De he ren H. Cornelius te 's-Gravenhage, R. Leidelmeijer te 's-Gravenhage, C. E. Bos te Alphen a. d. Rijn, A. Ruiten beek te Rptterdam, A. C. Stam te Meppel, H. J. Busch te Dordrecht, W. H. v. ,d. Wel te Leiden, ,T. van Strien te 's-Gravenhage, J. A. E. v. d Feen te 's-Gravenhage,' J. H. Ver in eij den te 's-Gravenhage, C. Romijn te Delft, R. W. Velberg te Sassen- heim, P. de Jong te 's-Gravenhage, A. O. Schilp te Leiden. Velen van onze lezers kennen het Volks weekblad reeds, hetzij omdat zij het toegezonden hebben gekregen in de vouwen van de Leidse Courant, hetzij omdat zij het gezien hebben bij de uitgang van de kerk. Eigenlijk is het weekblad reeds 50 jaar oud; het werd door de paters Capucijnen on der andere namen en voor> andere doeleinden o.a. voor de Missie een halve eeuw lang uitgegeven. Maar nu heeft het zich in dienst -ge steld van het Nederlandse Katholieke volk en wil het doordringen op alle plaatsen, waar de volksziel wordt on dermijnd door de kwalen van de hui dige tijd. Een modern apostolaat in een nieuw up to date gewaad. De Alg. R.K. Propaganda club „Dr. Schaepman" heeft er z'n schouders onder gezet, om het frisse, uitstekend geredigeerde, populaire weekblad er in te brengen. Een dankbare taak, want wie zich door „Dr. Schaepman" zal hebben laten „overhalen" om een abonnement te nemen, zal zich zeker niet „bekocht" gevoelen. Gisteravond heeft „Dr. Schaep man" z'n getrouwen orii zich heen verzameld in de bovenzaal van „Li berty" aan de Stationsweg, waar pa ter 'Borromaeus O.F.M. Cap., die be last is met de algemene propaganda voor dit weekblad, een en ander me dedeelde oVer het óoel en streven van het Volksweekblad. De aanwezigen 'deden gaarne mee aan de actie voor het blad, welke actie in de komend j dagen wordt ingezet. st. elisabeth-vereniging. In het verslag dat wij gisteren plaatsen is een storende drukfout ge slopen; de aandachtige lezer zal wél bemerkt hebben dat de uitgaven geen 33324.29, doch ƒ3324.29 bedroegen. de prijsbeheersing en de bakkers. Naar aanleiding van onze publi catie van Woensdag betreffende het geschil tussen de Prijsbeheersings- dienst en de Leidse bakkers, verne men wij van de zijde der laatstge noemden, dat dit bericht betrekking heeft op de toestand van verschei dene dagen geleden. Sedert Vrijdag j.l. hebben zij eige ner beweging het besluit genomen om in afwachting van de rechterlij ke uitspraak, geen zwaarder witte brood te bakken of af te leveren dan van 50 gram. PASSIESPEL „DE VEERTIEN STONDEN" De repetitie voor het Passie spel vindt plaats Heden 13 FE- BRUARI, in de gymnl-zaal van de school „De Voorzienigheid", te 8.15' uur, ingang Krauwelsteeg Joop Koevoets. TE HOGE PRIJZEN De Leidse Prijscontrole verbali seerde een tweetal bleekwaterfabri- kanteri wegens het in rekening bren gen van te hoge prijzen. In! een der gevallen werd een overwinst van f 5199.23 geconstateerd. Verder werd een fabrikant van suikerwerken geverbaliseerd, die zijn suiklr zwart had gekocht èn zijn waren voor te hoge prijs aan de man had gebracht. 60 kg. suiker werk werd in beslag, genomen en bij de plaatselijke Voedselcommissaris gedeponeerd. Gevonden op de Miva-kermis. "Tijdens de gehouden „Fancy Fair" in de Burcht op 6, 7, 8 Febr. zijn de na volgende voorwerpen gevonden: 2 ceintuurs, bos sleutels, 2 portemon- naies (natuurlijk leeg!), waarvan 1 met ritssluiting, bruin potlood. Deze zijn terug te bekomen Hugo de Vriesstraat 1 heden- en morgen avond tussen 78 uur. GEM. AANKONDIGING De voorzitter van het hoofdstem bureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid, der kieswet brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit d.d. 10:Februari 1948, waarbij C. T. Tie- lenburg benoemd is verklaard tot lid van de Raad der gemeente Leiden, van heden af voor een ieder ter se cretarie dier gemeente (afd. Alg. Za ken) ter inzage ligt. Leiden, 13 Februari 1948. 1623 De Voorzitter voornoemd, (get. F. H. VAN KINSCHOT. Leidse Amateursfotografen-ver. De Leidse Amateur-fotografen-ver eniging hield j.l. Woensdag haar clubavond. Alhoewel zij de fotogra fie beoogt, is zij dit keer van haar principe afgeweken om. eens het pad Van de cinematografie te bewande len. Deze avond werd ons een film vertoond, welke was opgenomen en op prettige .wijze voorgedragen door een lid der vereniging mevr. J. A. Staal, te Oegstgeest, over ons schoon Insulinde. Wij maakten mei haar een interessante reis vanuit Bandóeng, over Cheribon en Sala- tiga naar het Idj en-plateau en weer terug over Bromo, de Zandzee, weer over Salatiga naar de Kinderzee, Ka- lipoetjen en zo naar Bandoeng. Nog werden enkele andere trips door Ja va vertoond, welke gedeeltelijk in kleuren en zwart-wit opgenomen waren. Wij hebben dah ook zéér ge noten van de bijzonder fraaie op namen van de grootse natuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Maria d. van J. M. H. Ottenhof en M. Delfos; .Elisabeth Johanna d. van C. de Boer en J. C. Cavé; Hermanus z. van J. Stokkel en E. J. Fasseur; Leonardus* Johannes Cornelis z. van J. C. Scholten en M P. A.'Langeveld; Gerrit z. van J. M. Roosenbranid en A. J. M. Geuke; Herman8'z. van J. Taffijn en M. A. Bourgonje; Marie Louise d. van H. C. van Leeuwen en A. L. van den Bom; Watleras'Wilhelmus z. van J. W. van Abswoude en M. J. Rietmeijer. eri Ondertrouwd: P.' Sieval jm. 21 j. en C. Chaudron jd. 22 j.; J. J. Bleiji jm. 28 j. en D. W. de Lange jd. 27 j.; A. H. den Boer gesch. 34 j. en E. C. S. Hoppenbrouwer wed. 36 j.; W. F. Ha- man jm. 27 j. en C. Lourens jd. 24 j.; S. P. Heshusius jm. 23 j. en H. Stou ten jd. 22 j.; F. Laterveer jm. 28 j. en C. P. van Egmond jd. 26 j.; S. Pardon gesch. 47 j. en J. Mieremet jd. 49 j.; G. Schipper jm. 20 j. en S. M. van Staiden jd. 24 j.; G. van der Sluis wednr. 48 j. en E. H. W. Koreman wed. 51 j.; A. P. Wallaard wednr. 44 'j. en C. A. D. Lens jd. 41 j.; J. Mole naar jm. 28 j. en N. van Delft wed. 45 j.; G. Nagtegaal jm. 23 j. en H. J. Uittenboogaard jd." 21 j.; J. D. van Rijnbach jm». 27 j. en G. Y. Panago- poulos jd. 24 j.; C. van der Waaij jm. 35 j. en M. Dubbeldam jd. -34 j. Overleden: J. T. Paauw dr. 4 da gen; H. van den Berg man 84 j.; S. A. van Amerom huisvr. van H. Me- nijn, 81 j.; T. Heetveld man 57 j.;,A. J. Brinkman huisvr. van P. Tróóst, 39 jaar. NOORD WIJK L. T. B. en „Hollands Glorie", Het is een zeel* goede gedachte, ge weest om de bekende bloembollen film „Hollands Glorie naar Noord- wijk te laten komen. Voor deze do cumentaire film bestond gisteravond een grote belangstelling en dit is deze fi'm ten volle waard, want naast een verrijking „van de vakken nis voor onze kwekers is het ook een lust voor de ogen door de prachtige kleurenschakering en vooral de opnamen van bloembollen in onze tuin, waren buitengewoon prachtig. De heer P. v. d. Nouland, die één en ander toelichtte, deed o.a. nog de verheugende mededeling dat hei uitvoercontingent voor bloembollen naar Engeland dit jaar met L500.000 kg. zal worden verhoogd. LEIDSCHENDAM Vermiste stuurman terecht. De te Leidschendam als vermist opge geven stuurman Van een delrschuit, van wie men "vermoedde, dat hij zou zijn verdronken, bljjkt in zijn wo ning te Vlaardingen te zijn terug gekeerd. Hij verliet zijn post bij het roer zonder waarschuwen en begaf zich in plaats van per schip naar Amsterdam te voet naar huis. 3iwtei Jlwiek en de „Mi£(iaenen~e%fietiió" 65. Zo gezegd zo gedaan. Karei ver kleedde zich als 'n echte Arabische prins. Schele Joe verkleedde zich ook, maar heel anders. Hij moest op handen en voeten lopen, net of hij n tijger was. Dat is echt deftig, om 'n tamme"' tijger bij je te hebben en dat hoort ook als je prins bent. Hij kreeg 'n opgezette tijgerskop om op z'n hoofd te zeten en er werden witte strepen geschilderd op zijn zwart pak Het leek allemaal net echt. Toen de zon was ondergegaan, werden Ka- rel en Schele Joe nog eens goed door Kitty geïnspecteerd. Het meisje be gon echt plezier te krijgen in de onderneming en ze vond het eigen lijk niet eens zo erg meer, dat ze de millioenenschat niet meteen in han den hadden gekregen. Zo'n stel flinke mannen als die haar vergezel den zouden er best een mouw aan weten te passèn en al zou het nu 'ns niet lukken, dèn gaf het nog niets, want van geld wordt je toch niet gelukkig. Kitty zag er leuk uit in haar 'Arabische kleren en vooral op het mooie parelsnoer dat ze om had, was ze erg trots. Ze wist niet dat het vals was,- maar Karei wel, want mijnheer Gabriël had hem verteld, dat hij ook paai'len had laten mee brengen. „Prachtige grote'',- zei hij, „en als ze niet echt zijn, dan zijn we voor één gulden Vijftig opgelicht!" „We zullen maar 'ns gaan"', besloot Karei eindelijk. Kom, Joe, en geen ondeugende streken uithalen on derweg". OEGSTGEEST Jubileum. Donderdag herdacht de A. J. v. d. Voort de dag waarop hij vóór 25 jaar als conducteur in dienst Jrad bij de N.Z.H.T.M. Namens de di rectie kwamen de heren Jurrissen, v. od. Vijver en Thomassen de zilveren jubilaris igeluk wensen. Zij boden een geschenk in enveloppe aan en een bloemstuk voor de echtgenote van de feesteling. Namens het jubi leumcomité der N.Z.H. werd hem eveneens een geschenk in enveloppe alsmede een oorkonde aangeboden. Stoffelijke blijken van belangstelling kwamen '.nog binnen van de K.A.B., „St. Raphael" en de Woningboüwver. „Buiteplust'alsmede talrijke geluk wensen van collega's. Wat de jubila ris waarschijnlijk wel het meeste trof was het. grote bouquet seringen, 'dat bezorgd' werd uit naam van een van zijn zoons, die in Indië zijn plic1-ver vult als militair. Stille Omgang. In tegenstelling tot andere jaren werd de verg. deze keer slechts matig bezocht. De heer W. F. de Rooij was aftredend en stel de z'ich niet meer herkiesbaar. Het bestuur, bestaande uit de heren W. den Boer en G. Koelman, werd na stemming aangevuld met de heren P. J. Verhoef» G. Koppers en G. v. d. Dungen. Als voorzitter werd verko zen de heer P. J. Verhoef, die na aan vaarding van deze functie de heer W. F. de Rooij dank zegde voor de jarenlange bewezen diensten. De Stil le Omgang voor de afd. Oegstgeest is dit iaar vastgespeld van 6 op 7 Maart; de kosten zullen 2.50 bedragen, alles inbegrepen. Op Zondag 29 Febr. na de H. Missen '-"nnen de deelnemers kaarten in „St. Willibrord worden af gehaald. Er ontstond nog enige dis cussie over het verdelen ip groepen, waarmede verschillende aanwezigen het niet eens waren. Besloten werd nu de deelnemers per tramwagon te groeperen. Verder is de regeling de- zpifd als vqrig jaar. Ondertrouwd: F. M. F. Jaeger m. 48 j. en C. A. van. Schouwen vr. 31 j. J. Kïop, m. 29 j. en L. W. Hak, vr. 29 j Getrouwd; J. van der Niet en N. Star. Overleden: A. de Winter gesch. v. Chr. Knieriem; P. M. Vteebrug vr. 84 jaar. SASSENHEIM De verliezer melde zich. "Een landbouwer, die een paar kazen ver voerde, werd door de politie aange houden en zeide de kazen gevonden te hebben. Er is tot dusver nog door niemand aangifte gedaan, van het verlies der kazen. VOORHOUT V.V.V. In oprichting is een pl. afd. van de Stichting Vreemdelingen verkeer Zuid-Holland. Het correspon dentschap en het inlichtingenbureau zim voorlopig ten gemeentehuize ge vestigd. VOORSCHOTEN Geboren: Elvira Wilhelmina Oene d. v. J. Makkink en E. Moritz Jahanna Maria d. v.. L. J. v. Aken en A. Knura, Paulüs Martinus Maria z. v. J. A. M* v. Tol en C. J. M. Fokken Norma Denise d. v. A. v. Barneveld en S. E. Tromas, Johanna Maria d. v. M. J. Arntzen en M. S. v. d. Akker, Elisabeth Johanna Maria d. v. J. N. v. Velzen en D. G. v. d. Boogaard. Ondertrouwd:. Henri W. Minekus 35 j. en Helena W. Krispijn 27 j. Getrouwd: Johannes C. J. M. 24 j. en Maria H. v. d. Valk 22 j. WARMOND ONDERHANDSE AANBESTEDING VERBETERING HERENWEG. Gisteravond kwam de raad van Warmona in spoedeisende vergade ring bijeen. Als enig punt stond op de agenda vermeld „voorstel van B. emW. tot onderhandse aanbeste ding van de verbetering en verbre ding vgn de Herenweg tussen de spoorwegovergang en de Lockhorst- laan. Dat niet tot een openbare, maar tot een onderhandse aanbesteding werd overgegaan motiveerden B. en W. op de volgende gronden: 1. Vele aannemers schromen piet, zoveel mogelijk aan een werk te verdienen ten koste van de kwali teit van het werk; vooral bij rio'ering ep grondwerk is de verleiding daar toe zeer groot, omdat het werk on dergronds zit en gebreken nietj ter stond zpn te constaterën;t l( 2. Genoemde praktijken kunnen alleen worden voorkomen door een nauwlettend toezicht door een van gemeentewege' aangestelde deskun dige gedurende de gehele duur van het werk; de vele andere werkzaam heden van de gemeente-architect verhinderen deze, steeds qp het werk aanwezig te zijn, terwijl een goed .opzichter, gezien de korte duur van het werk. niet is te krijgen, 3. De uitvoering van hét werk zal vele moeilijkheden met zich mede brengen, ornaat het verkeer ter plaat se dporgang moet vinden; indien deze aangelegenheid met noncha lance wordt behandeld, is onnodigê verkeersstremming en gevaar voor verkeersongelukken niet uitgesloten; 4. Een vreemde aannemer zal de errste plaats alles er op zetten, om zoveel mogelijk op het werk te verdienep ep pas daarna lettep op de belangep van de ópdrachtgeefster. De raad *kon zich met de gedach- tengang van het college van B. en W. volkomen verenigen en besloot met a'gemene stemmen bedoeld werk onderhands aan te besteden onder enige vertrouwde aannemers. ZOETERMEER Gemeenteraad. De Raad verga dert op Maandagmiddag te 2 uur. Agenda o.a.: Verhuur woning Dorps straat 116 aan J. van Bloois; vast stelling gemeentebegroting 1948. Jan Moedwil in Zoetermcer. Op uitnodiging van de „Bevrijdings club Zoetermeer" sprak Woensdag avond in de zaal van het Spaarbank gebouw de uit de bezettingsjaren alom bekende radiospreker Jan Moed wil van Radio België. De heer M. do Groot, voorzitter van de Bevrijdings club heette de spreker van harte wel kom. Vervolgens kwam Jan Moedwil aan het woord. Hij gaf de aanwezi gen enig inzicht onder welke om standigheden hij zijn werk in Lon den heeft moeten doen, de opbouw van de radio-omroep in Londen. Ter verduidelijking werden een drietal filmpjes vertoond. Voorts verklaar de hij zich een groot voorstander van de Benelux-overcenkomst en gaf in het kort aan, waarom déze overeenkomst voor de drie betrok ken landen van zo groot belang is. De burgemeester bedankte ten slotte namens alle inwoners van Zoe termeer Jan Moedwil voor het vele goede werk, dat hij in Engeland voor ons verrichtte. Het vex-heugde hem bijzonder dat juist nu, ongeveer 190 jaren na de scheiding tussen België en Nederland een Belg in ons land propaganda' maakt voor een overeenkomst welke de economische eenheid tussen België, Nederland en Luxemburg ten doel heeft. De opbrengst van deze avond was bestemd voor de Stichting 1940'45. 1 Des zaal was totaal uitveirkocht. Schapen doodgebeten. Bij ver schillende landbouwers in deze ge meente zijn de laatste dagen door honden in het land lopende schapen doodgebeten, in totaal ruim tien. De houders van deze honden worden verzocht ter voorkoming van moei lijkheden, deze honden vast te hou den. LAATSTE BERICHTEN SCHEIDENDE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR BENOEMD TOT RIDDER NEDERL. LEEUW. Aan prof. mr. A. Koelma is met ingang van 15 Februari op zijn ver- zoek« wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als burge meester, van Alkmaar. Prof. Koelma is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Pensioenvoorziening klein-metaalnijverheid Het college van Rijksbemiddelaars heeft voor de klein-metaalnijverheid met ingang van 9 Februari 1948 ver plicht gesteld, dat voor alle werkne mers van 18 jaar en ouder tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd 2.per week in het „fonds tot voorbereiding van pensioenvoorzie- rfingen in de klein-metaalnijverheid" móet worden gestort, waarvan 1. moet worden ingehouden op het loon van de werknemer en 1.moet worden bijgedragen door de werk gever. Bij deze regeling zijn alle werkne mers betrokken, die vallen onder de regelingen van loon- -en arbeids voorwaarden voor het smeden bedrijf, electrotechnxsch bedrijf, loodgieters- en fittersbedrijf centrale verwar- raingsbedrijf en metaalbewerkings- bedrijf. De vakraad voor de klein-metaal nijverheid, welks dagelijkse leiding het bestuur van het pensioenfonds vormt, heeft besloten, dat dfe stortin gen in het fonds zullen geschieden door het plakken van een zegel van 2.per week per werknemer op een z.g. pensioenzegelkaart. Deze zegels zullen met ingang van 1 Maart a.s. verkrijgbaar worden gesteld bij de kantoren, agentschappen en cor respondentschappen van de Neder landse Middenstandsbank N.V. aan gezien de verplichting tot storting reeds ingaat in de loonweek, waar in 9 «Februari valt en de zegelè pas enige weken later verkrijgbaar zijn, moet in de eerste weken f 2.per werknemer per week geresei*tfeerd worden. De bedrijfstak, waarvoor déze nieuwe regeling geldt, omvat onge veer 25.000 bedrijven, waaronder vele jnet kleine personeelsbezetting. Aldani, 13 Febr. van Rotterdam te Rio de Janeiro verwacht. Alhena pass. 12 Febr, Madeira. Balanipa pass. 10 Febr. Socotra. Bali 12 Febi*. van Pe- nang te Singapore. Boissevain 12 Febr van Santos te Rio tie Janeiro. Coryda pass. 12 Febr. Aden. Qadila 12 Febr. van Liverpool naar Curagao. Limburg 12 Febri van San Francisco te Ma kassar. Maaskerk 12 Febr. van Le Havre naar Antwerpen. Malvina, Las PiedrasRotterdam 12 Febr. 200 mijl west Finisterre. Gmala 12 Febr. van Abadan naar Aden. Oranje 12 Febr. bij Sabang. Tawali pass. 12 Febr. Fi- nisteri*e. Westland pass. 12 Febr. Fer nando Noronha. Zuiderkruis 12 Febi*. van Algiers naar Rotterdam MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Febr. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 3 slachtdieren, 62 kalf- ën melkkoeien, 146 varekoeien e.a.. 100 vette koeien, 17 pinken, 132 nuchtere kalveren, 21 vette schapen, 37 mestvarkens, 178 biggen, 14 paar den, 2. veulens, 17 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400— 800 handel matig; varekoeien e. a. f 300525, handel tamelijk; pinken 200300 biggen J}550, paarden f 200700 en bokken en geiten 20 50, handel matig. Kaas. Aanvoer 7 partijen Goud se kaas. Geen notering. ROELOFARENDSVEEN, 12 Febr. Bloemen. Copland 4560 t., E. Eddy 5380 ct., G. Harvest 64—78 ct., Reinland' 901.00, v. d. Eerden 48—63 ct.. Bartigon 60—66 ct., W. Pitt 5274 ct., Zenober 3244 ct.. Nansen 4050 ct., Gen. de Wet 48 60 ct„ Weber 5282 ct., Mr. v. d. Hoef 5365 ct., Dubb. Tulpen 32 56 fit., Crown Imperial 4250 ct., White Sail 7288 ct., Pr. van Oos ten rijk 4554 ct., Spring Glory 3744 ct., l'Innoncence 3645 ct.. Alfred 3752 ct., Freesia's 5060 ct., Crocussen 5—14 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3