MINISTER BEEL: jyLuziek in het ;f DodeK'Steegl VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EERSTE KAMER „Bij de geestelijke lichamen ligt op de eerste plaats de taak, het communisme te bestrijden" Buitenparlementaire oppositie vervult het kabinet „deels met weerzin deels met bezorgdheid" In de Eerste Kamervergadering van gisteren heeft minister-presi dent, dr. Beel, de sprekers beant woord. De minister zegt, dat de bespre kingen in de Grondwetscommissie nog in volle gang zijn. Hij geeft ech ter toe, dat grote spoed geboden is. De regering is overtuigd van de uitzonderlijke betekenis van de Be nelux. Het plan van Bevin juicht 'de re gering in beginsel toe, maar het vereist een uitgebreide bestudering. Wat de- Indische politiek bejreft, heeft de regering de resolutie van de Veiligheidsraad uitgevoerd, om dat zij zich daartoe verplicht achtte als lid der Verenigde Naties. Toege geven wordt, dat het Indische vraag stuk nog niet is opgelost. Een'bezet ting van Djocja heeft nimmer op het program der regering gestaan. Er kan dus geen sprake zijn van buitenlandse pressie, die genoopt zou hebben daarvan af te zien. De status, aan de Verenigde Staten van Indo nesië toegekend dekt niet die van een dominion. Met voldoening heeft de regering ervaren, dat haar loon- en prijspoli tiek de steun van de meeste fracties ondervindt. Het vraagstuk der massale werk loosheid, heeft de volle aandacht, evenals de ontwikkeling van de in dustrialisatie. De minister zet nogmaals het standpunt der regering ten aanzien van het communisme uiteen. Bij de geestelijke lichamen ligt in de eerste plaats de-taak, het communisme te bestrijden. Hun activiteit wordt met belangstelling gevolgd. Op de uit wassen van het vrije woord zal nauwlettend worden gelet. Spr. ontkent, dat het kabinet de electorale uitspraak van 1946 heeft genegeerd. Deze regering steunt op meer dan 60 pet. van het parlement. Welk kabinet gedurende de laatste kwart eeuw kan de heer Anema Radio ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 gram.-plat^n. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Ochtendconcert. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 gram.- platen. 11.00 De Zonnebloem, li.45 Jo Vincent. 12.03 piano. 12.33 Or kest. 13.00 Strijdkrachten. 14.10 gr.pl. 14.20 Engelse les voor beginners. 14.40 Franse balletmuziek» 15.15 Con cert der jongeren. 16.00 Zangver SU Pancratius. 16.15 Ned. jeugdge meenschap. 17.00 De Wigwam. 18.00 Volksliederen, Cantus Papulor'um- koor. 18.16 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland. 19.50 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.12 gram.-platen. 20.30 Lichtbaken. 2.1.00 En morgen is het Zondag. 21-40 Wachtend op de wegenwacht. 22.00 gram-platen. 22.05 Weekend sere nade. 22.30 Actualiteiten. 23.00 Nieuws.*23.25 „Stabat Mater",*d'As- torga. HILVERSUM II, 415 M. 7.00- Nieuws. 7.15 gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.1.8 Johan Jong, orgel. 8.40 Lichte morgenklankèn. 9.35 Koor zang. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Ra diofeuilleton. 10.35 Kamermuziek programma. 11.00 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Bekende marsen en walsen 12.33 Carlo Carcassola. 13.00 Nieuws. 13.20 Malando en zijn orkest. 14.00 Als een bonte vogelvlucht. 14.15 Har monie-orkesten. 15.00 Perspectie ven. 15.15 The Ramblers. 16.00 Rot terdam een goede haven, een veilige haven. 16.15 Bmnen zonder klopnen. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.16 Sportoraatje. 18.30 Om en nabij de twintig. 19.00 piano. 19.40 Jeugd- nieuws. 20.00 Nieuws'. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 en nu.... oké. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 De aar de dreunt. 22.30 Kwartet Jan Cor- duwener. 23.00 Nieuws. 23.15 De hobby-hoek. 23.30 Concert. aanwijzen, dat meer conform.de kie zersuitspraak werd samengesteld? Bij de kabinetsformatie stond spr voor de keus: of een parlementair of een op brede basis. Voor de eer ste mogelijkheid heeft de minister gekozen. De wijze, waarop de buiten parlementaire oppositie de rege ring bestrijdt vervult het kabi net deels met weerzin, deels met bezorgdheid. Als een uiting van algemene verwording ziet de mi nister sommige critiek op de jongste rede van H. M. de Ko ningin. Zij sprak als constitio- neel vorstin en het kabinet is voor deze rede ten volle verant woordelijk. Het betrekken van de Kroon in de discussie is vals spe len met de kaarten, waardoor men zich plaatst buiten de ge meenschap van hen, die het fat soen in acht te nemen. Op die manier een wig willen drijven tussen Kroon en ministers noemde hij uit de boze en een uiting van verwording. Hierna wordt door een aantal le den gerepliceerd. De Minister-nresident zegt nog, dat de regering volkomen afwijzend staat tegen politieke blokvorming, welke gericht zou zijn tegen een bepaald land. De heer Kolf antwoordt hij' aan gaande de souvereiniteitskwestie in het Indische vraagstuk dat de defen sie en de buitenlandse betrekkingen uitsluitend bedacht zijn voor de fe deratie en niet voor de negara's; <ius ook niet vooi de republiek. De Kamer zal Dinsdagavond a.s. een aanvang maken met de finan ciële beschouwingen over de begro ting In de loop der week zal daar na" de begroting van buitenlandse zaken aan de orde komen. TWEEDE KAMER Moties van de Partij v. d. Arbeid Bij de repljeken op de gisteren door minister v. d. Brink gehouden, rede toonde de P. v. d. A. lichtelijk ont hutst. De minster had dan ook vier kant stelling genomen tegep socialisa tie en wat daartoe leidt of daarmee feitelijk is gelijk te stellen. In die stemming van wrevel kwa men er twee moties. Beide moties noemde' de minister .volkomen overbodig. In de .-erste v/erd aangedrongen op de grootst mogelijke openbaarheid ten aanzien van de economische toestand des lands de regering werd uitgeno digd een nota over het plan-1948 over te leggen en een deviezennota. Toen blee?%., dat de eerste nota moeilijk te leveren is, omdat er practisch geen sprake kan zijn van een bepaald plan, en verder, dat juist de minister van financiën de deviezenkwes^ie behanr deld heeft in 'n nota gistermorgen aan de Eerste Kamer verstrekt, trok de heer Nederhorst deze motie in, te eerder, omdat minister Van den Brink getuigde, voorstander te wezen van een zo groot mogelijke openbaar heid. Wel heeft de minister in dit ver band nog eens beklemtoond, dat de deviezenpositie hier slecht is en dat het bestaande aankoop-Drogram niet kan worden gevolgd: Wij moeten in teren op reserves gedurende de over brug gingstijd, wachtende op de hulp van het plan-Marshall. De tweede, motie gaf de regering in ernstige overweging te onderzoe ken, of op korte termijn cijfers te verkrijgen zijn over de financiële en onomische resultaten van onder scheiden bedrijven, zo'als dit al voor de landbouw- en middenstandsbe- drijven geschiedt. Dit had men, meende de minister met de heer Korthals (WD), drie maanden gele den moeten aanvragen. Natuurlijk worden bedoelde cijfers vergaard, en bestudeerd. De democratische socia listen wilden desondanks de motie in stemming brengen en kregen de steun van de communisten zij werd verworpen met 43 tegen 28 stemmen. Begroting van Marine te laag MINISTER FIéVEZ AAN HET WOORD. Gisteravond hield minister Fiévez in de Twede Kamer bjj zijn verde diging van de begroting van marine als bewindsman ad interim van dat departement een uitvoerig betoog. Terecht'kon hij er op wijzen, dat wel zejden in onze parlementaire ge schiedenis er van alle kanten over geklaagd zal zijn, gelijk nu geschied was, dat de begroting van marine, een te laag eindcijfer vertoonde. Hij kon de klagers tenminste hiermede troosten, dat in dit jaar boven het begrotingsbedrag ook nog een 'res tant ten bedrage van 115 millioen ?an vorige jaren verwerkt zal wor den. Hij deelde mede, dat er in 1948 •2000 zeemiliciens in dienst zullen zijn, maar dat, indfen dit aantal on verhoopt voor 1949 gehandhaafd zou moeten worden, oproeping van een najaarsploeg-1948 van 2000 nodig zal zijn. 9 Hij zag de handelsbescherming als de voornaamste taak van onze vloot in oorlogstijd. Wat de vlootplannen betreft ver klaarde de minister, dat onderzeebo ten en vliegtuigen zijn besteld. Dat de onderzeeboten in een volgende oorlog geen rol zouden spelen, ont kende spr. ten stelligste. Verder deelde de minister mede, dat iedere marineman de kans heeft officier te worden. Echter- geeft dit aanleiding tot teleurstelling bij die genen, die niet of nog niet werden aangewezen. 'Het wetenschappelijke gehalte moet niet dalen. Onze mari neopleiding draait thans op volle toeren. De adelborsten worden uit alle kringen der maatschappij gere- cruteerd; financiële omstandigheden der ouders spelen geen rol meer. Aangande de geestelijke verzor ging van het marinepersoneel zeide spreker, dat deze de warme aan dacht der regering heeft en dat aan wensen zoveel mogelijk wordt tege moet gekomen. De begroting werd ten slotte z.h.s. aangenomen. ONDER TOEZICHTSTELLING VAN VERWORDEN GEZINNEN De minister van justitie heeft in gesteld een commissie, welke tot taak heeft het ontwerpen van rege len van burgerlijk "recht, teneinde in het bijzonder met het oog op de preventieve bestrijding van de cri minaliteit, de mogelijk te openen, gezinnen onder toezicht te stellen, die zedelijk en maatschappelijk ver worden zijn en aangewezen zijn op overheidssteun of op zedelijk of maatschappelijk ontoelaatbare bron nen van inkomsten. Deze commissie zal in het bijzonder gebruik maken van de resultaten welke zijn bereikt door de onder voorzitterschap van dr A. Querido staande particuliere „Studiecommissie inzake het vraag stuk der onmaatschappelijke gezin nen"'. In de commissie werden benoemd: to lid tevens voorzitter rar P. Eijs- sen, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie, tot leden, mr W. H. Ariens, dr W. F. Berghuis, mr A.Bouman, mr J. H. Cramer, A. Y. Diemers, mr J. v. Doorn, ds J. C. v. Eizenga, P. C. Faber, mr C. J. Goudsmit, mr B. W. van Houten, mr S. Kloosterman, mr W. P. van Lindonk, Ch. G. Mat- ser, J. v. Mill, mejuf. C. Postma, dr A. Querido, J. P. Rawie, dr H. van RÓoy O.F.M., mr J. H. J. Schouten, mr. M. E. Tjaden, mr H. M. de Vries. Tot secretaris werd benoemd: mr H. van 't Veer, ambtenaar bij het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging. REISKOSTEN VOOR KAMER LEDEN. In een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt een her ziening voorgesteld van de regeling dc-r vergoeding voor reiskosten van de leden der Staten-Genera'al en voor verblijfkosten van de leden van de Eerste Kamer, die neerkomt op tege moetkoming aan de wens, dat steeds meer leden om practische redenen aan vervder per auto de voorkeur ge ven. De leden der Staten-Gneraal, die over een* automobiel beschikken en geen gebruik, maken van de hui. ver strekte algemene abonnementskaart eerste klasse op de spoorwegen, kun nen, als z.'j de wens te kennen geven, een vergoeding ontvangen gelijk aan de helft van de prijs van die abonne mentskaart vermeerderd met een half procent van deze prijs voor elke kilo meter, die hun woonplaats vart Den Haag is verwijderd. Voorts wordt voorgesteld, de ver goeding aan de leden van do Eerste Kamer voor kosten van verblijf ge durende de tijd, waarin zij de verga deringen hebben bijgewoond, van 20 op 30 per dag te brengen-, een vergoeding te verstrekken van 15 per dag voor de werkzaamheden in commissies. Voor de leden die in Den Haag wonen en de Kamervergaderin gen bijwonen zal een vergoeding worden verstrekt van .15 per dag. Aan de voorzitter van de Eerste Ka mer wordt een vergoeding van 50 per dag of per etmaal verstrekt voor de dagen waarop hij zijp functie ver richt. EEN WINKELCENTRUM TE ROTTERDAM Er is reeds melding van gemaakt dat vier grote Rotterdamse winkel zaken de handen hebben ineenge slagen om een Amerikaans aandoend plan te verwezenlijken, n.l. de fir ma's van» Reeuwijk, Ter Meulen, Wassen en van Woensel. Thans is er nog een vijfde bijgekomen, namelijk de firma Esders. De firfna van Reeu wijk zal haar nieuwe, pand gaan bouwen op dezelfde plaats aan de Oude Binnenweg, waar in 1941 met de funderings-werkzaamheden werd begonnen. Daarnaast zal de nieuw bouw van de firma Esders verrij zen. Tegenover deze beide complexen komen de panden van de firipa's- Ter Meulen, Wassen en van Woen sel. Alle gebouwen worden door een viaduct en ondergronds met elkaar verbonden? iidat er eigenlijk een soort centr-.m van speciaalzaken onstaat, waar vrijwel alles te koop .i^ Natuurlijk zal er ook pen lunchroom zijn en een intiem bioscoop-theater. Het is de bedoeling, aan dit nieuwe winkelcentrum een naam te geven, die het publiek mag bedenken. Bin nenkort zal daarvoor een prijsvraag worden uitgeschreven. Het winkel centrum moet over twee jaar ge reed zijn. BEURSOVERZICHT Het verloop van de Amerikaanse markten wordt te Amsterdam de laatste dagen imet meer dan gewone aandacht gevolgd en gisteren bleek duidelijk, hoe het damrak zich aan de invloed van Wallstreet toch moei lijk kan onttrekken. De voortgezette kooplust voor aandelen, voortsprui tend uit monetaire overwegingen, is verdwenen en wegens onvoldoende steun liep de markt gisteren voor de tweede maal en vooral voor de in ternationale fondsen feitelijk op nog sprekender wijze dan eergisteren, terug, zodat vergeleken, bij het begin van deze week gevoelige verliezen geleden werden. De stemming in New York was vrij onzeker, als ge volg van de voortdurende daling der graanprijzen. Maar de Amerikaanse effecten beurs vertoonde bij onregelmatig verloop enig herstel. Gisteren ble ven de Amerikaanse 'markten we gens Lincolh-day gesloten. De af faire was hier gisteren weer aan zienlijk minder. Wat de Nederlandse staatsfondsen betreft, de koers van overdracht van irechrij vingen in het 3 pet Grootboek 1946 overeenkomstig de beschikking afwikkeling geldzuive- ring bedroeg 98 g.l. De conversie lening 1947 was een fractie lager, dollarlening onveranderd 103^. Prolongatiè 2 yx procent. Moordenaar van A. M.- de Jong in Spanje in arrest Dezer dagen is in Spanje een der moordenaars van de bekende Neder landse schrijver A. -M. d eJong gear resteerd. Deze man is een zekere v. Gog, die na de oorlog naar Spanje is uitgeweken Op verzoek van tie Nedèrlandse jus-, titie is de Spaanse regering tot ar-' restatie van deze Van Gog overge gaan. Zoals men zich zal herinneren, werd de auteur A. M. de Jong door de z.g. Silbertanne-organisatie in zijn woning in het Gooi vermoord als re- pressaille voor de aanslag, die kort tevoren op een N.S.B.'er was ge pleegd. De twee moordenaars wer den door het hoofd van de S.D. La- ges per auto naar Blaricum geteden, waarna zij zich naar de woning van A. M. de Jong begeven en zich daar als luchtbeschermingsmannen voor deden. Zij deelden de schrijver me de, dat hij zijn huis niet goed had verduisterd. Dezê liet de „heren*' binnen en maakte in de hall een praatje met hen. Hierbij'trok een der moordenaars een revolver en schoot De Jong neer. Eerst na geruime tijd is men achter de identiteit van de ware schuldige gekomen, dienaar Spanje was uitgeweken. Men mag thans verwachten, dat deze hoofdda der aan Nederland zal worden uitge leverd, aldus „Het Dagblad". Twee moorden Binnenkort zal, zoals gemeld, voor de rechter moeten verschijnen de be ruchte Anton van der Waals, die tij dens' de bezetting als spion voor de Duitsers vele misdaden heeft bedre ven. „Trouw" geeft het volgende relaas van twee moorden: Tot de ernstige feiten, welke Anton van der Waals ten laste gelegd wor den, behoren, aldus „Trouw"', zeker ook de moord op zijn secretaris en die op zijn huisknecht. In beide gevallen is de man ook hier geraffineerd te werk gegaan. Volgens indertijd door de Duitsers aan de pers verstrekte mededelingen, is Van der Waals op 19 Juli 1943 in de Zestienhovenstraat te Rotterdam „doodgeschoten". „Ijverig" werden nasporingen gedaan naar *de'daders van deze aanslag, beloningen werden uitgeloofd. Doch alles tevergeefs De. bedoeling was duidelijk. Van der Waals werd in de kringen der il legaliteit niet meer'Vertrouwd, hij moest dus verdwijnen. Daar zorgden de Duitsers voor. Maar zij konden 4iem niet missen en dus werd deze „moord'" gefingeerd. Vele zijn de na men geweest, waaronder hij zich in de verschillende kringen heeft weten in 'te werken. De bekendste zijn o.m.: Anton de Wilde, Tom Casimir, dr. ir. H. J. van Veen, Holzer, baron Van Lynden. baron Sweerte de Landas Wyborch, Mossinkoff en J M. van der Meer. Deze laatste twee namen waren de namen van twee van zijn slachtoffers. In Juli 1944 was er groot feest in Loosdrecht. Een zekere dr. ir. H. J. van Veen trad in het huwelijk met een meisje een kind nog van 18 jaar, dat hoog opzag tegen haar in telligente toekomstige echtgenoot, aan wie zij, ondanks alle wederwaar digheden in de volgende jaren, trouw gebleven is. De fine fleur van Loos drecht vierde het feest mee, het hu welijksfeest van Anton van der Waals. Enige maanden later verschijnt hij in Gardeern weer onder een -andere naapi, n.l.. baron Sweerts de Landas Wyborch. Per advertentie in een Haags- dagblad vraagt de baron een huisknecht. Van de verscheidene sol licitanten is J. M. van der Meer. uit de Tonijnstraat in Den Haag de „ge lukkige", die "wordt aangenomen. Ge durende enige tijd vervult hij de func. tie van butler met groot enthou siasme. Op 17 Maart 1945 gaat de baron met zijn huisknecht, in tegenwoordigheid van nog een derde, een fietstocht ma ken via Utrecht naar Amsterdam. In de omgeving van Breukelen gekomen wordt besloten, even te pauseren. Men gaat aan de wegkant zitten en drinkt een borreltje. De baron, alias van der Waals, verwijdert zich even, terwijl de twee anderen blijven zitten. Als hij tei'Ugkomt, schiet hij op korten afstand Van der Meer een kogel door de nek, waarna het lijk in de sloot ge duwd wordt. De volgende dag vindt de mare chaussee het lijk, doch men geeft geen ruchtbaarheid aan de vondst, omdat men bevreesd is, dat een hand langer van de Duitsers het slachtof fer van een aanslag is geweest en mer dientengevolge represailles vreest. Het stoffelijk overschot wordt daar om in stilte te 'Breukelen ter aarde besteld. Jv M. van der Meer bleef in tussen „vermist". De papieren van het slachtoffer wa ren echter in het bezit van Van dér Waals overgegaan en als- de volgende maand de Noordelijke provincies be vrijd worden en de Canadezen hun zegevierende intocht doen en ook in Zuidlaren arriveren, staat vooraan in de juichende menigte J. M. van der Meer ,dat wil zeggenAnton van der Waals. En ook verder weet hij/ zijn rol dan goed te spelen. Van der Waals heeft bekend, de irtoord op Van der Meer te hebben gepleegd. Reeds eerder had Van der Waals een zijner bedienden van 'het leven beroofd. Dat was zijn „secretaris" Mossinkoff. In die tijd het was om streeks October of Noyember 1943 vertoefde Van der Waals, die als Hol zer in Den Haag woonachtig was, zo nu en dan aan boord van een groot jacht, dat hij in de Westeinderplassen had liggen. Van der Waals was van oordeel waarom is niet bekend dat Mossinkoff uit de weg geruimd moest worden. Tijdens een verblijf aan boord van het jacht Vermoordde hij Mossinkoff. Het lijk werd in stuk ken gezaagd en in het water gewor pen. WEERSVERWACHTING ZACHTER. Meest zwaar bewolkt met op vele* plaatsen enige regen of motregen en in de nacht hier en daar vor- g ming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. o 3 Zachter, vooral des nachts. o oooooooooooooooooooooooooooooooooo. YïloAqen Wandelen op het water De indrukwekkende afstraffing, gisteren door de profeet Isaias begon nen, wordt voortgezet. Maar thans opent de boete-prediker een vreug devol verschiet voor degenen, die op de ware manier vasten en daarin vol harden, voor degenen, die niemand met de vinger nawijzen of kwaad spreken en die de nood van de hon gerige lenigen: „Dan zal de Heer u steeds blijven leiden en uw ziel over stromen met heldere glans". Het evangelie, dat dezen 'keer span nend is als een roman, legt er ook de nadruk op, dat we eerst ons best moe ten doen. Christus had zich .eenzaam in het gebergte teruggetrokken om to bidden', terwijl de apostelen op het Meer van Genesareth roeiden en nau- welijk tegen de wind konden óp-tor nen. Laat in de nacht verhaalt Marcus (die het uit de mond van Pe trus heeft opgeschreven4) kwam Christus naar hen toe, lopende over het meer; en Hij wilde hen voorbij gaan. „Toen ze Hem op het meer za gen lopen, meenden ze, dat het een spook was, en ze gilden het uit.... Maar aanstonds sprak Hij hen toe en zei hun: Weest gerust, Ik bén het; vreest niet.' Hij stapte bij hen in de boot; en de wind bedaarde. Nü raak ten ze heel en al vanstreek...." .(Marcus, hoofdst. 6, vers 4752). In kerken; waar .vanavond lof is, v.ordt deze morgen-overweging nog eens opgehaald in de antifoon' (vóór zang) van het Magnificat: „Alsdan zult ge roepen, en de Heer zal u ver horen; ge zult schreien en Hij z^l zeg gen: Zie, hier ben Ik". HET EXPORTVRAAGSTUK VOOR POOTAARDAPPELEN In een beschouwing over het poot- aardappelprobleem in verband met de export komt het mededelingen blad van de Stichting voor de Land bouw tot de conclusie, dat het uit gesloten meet worden geacht, een poterexport van 490 tot 500.00 ton per jaar in de toekomst te handha ven. Naar mening van experts dient het poterareaal ingekrompep te wor den, om binnen afzienbare tijd niet voor al te grote teleurstellingen te staan. Deze conclusie geldt niet voor alle productiegebieden in even ster ke mate. Erzal enig verschil zijn in de te kweken hoeveelheden po ters op veengronden, zandgronden en kleigronden. Enige argumenten, die tot boven staande conclusie leiden, zijn .de toekomstige vergroting van graan- ,en vetproductie, waardoor, naar ver wacht wordt het aardappelverbruik zal afnemen,, de concurrentie van an dere pootaardappelen-producerende landen, die groter is dan vroeger en de kwaliteitsverbetering van deze buitenlandse- poterproductie daar naast verwacht men, dat de valuta positie van diverse importerende landen een stimulans voor eigen productie zal zijn. Aangedrongen wordt dan ook op oovoering van de Nederlandse kwa liteiten o.a. door stamselectie, juiste rassenkeuze en het zoekê'n van het bestaande assortiment. Daarnaast. zal nog «meer dan vroeger rekening moeten worden gehouden met han- delspqjitieke verplichtingen en de uitbuiting daarvan ten behoeve van de pootaardappelproductie. ENGELINE DEED HAAR NAAM GEEN EER AAN. Haar man door rattenkruid om het leven gebracht. Voor de Almelosche Rechtbank stond de 37-jarige Engeline L. uit Wierden terecht, die het vorige jaar door middel van rattenkruid; dat zij •in de koffie deed, haar man, de 58-ja- rige Veerenhuis, had vergiftigd. Verdachte wist geen antwoord te geven op de vraag hoe en waarom zij tot haar daad'gekomen was. Een ant woord, dat evenmin in het psychia trisch rapport werd gegeven, De officier van justitie, mr. Rosinglu. eiste twaalf jaar gevangenisstraf. Verdachte verklaarde in haaf laatste woord: „Ik weet niet, hoe ik tot mijn daad ben gekomen. Jk kan het zelf niet begrijpen maar ineens kwam het plan bij mij op om rattenkruid in de koffie van mijn tman te doen. Uit spraak 24 Febr. door STEFAN BROCKHOFF 45) HOOFDSTUK 36- Vervloekt, dacht Jupp, nu ben ik toch in dit verschrikkelijke buurtje .toch weer verkeerd gereden. De fa briek van de Chefa moet toch in de Arnheimstraat liggen en nu zit ik in een doodlopende steeg. Jupp schakelde energiek aan Bebo 'die luid piepte in zijn versnellingen Wat vervelend, dat je daar je tijd mee verknoeit. Hij moest beslist een der drecteuren van de Chefa snre- ':en. Want vanmiddag bij het mid dageten had mevrouw van Mühll opgebeld, en zij had door laten schemeren, dat de directie duistere plannen ten opzichte van Van Ha gen had: Dat dat niet veel aange naams "zou zijn was te begrijpen. Voor alles moet Borchardt gekal meerd .worden. En Jupp achtte zich na alle gebeurtenissen van de laat ste tijd, daartoe wel in staat. Bebo had de "weg teruggevonden. Tenminste, dacht J*upp, maar jop een kruispunt bemerkte hij, dat "hij weer verkeerd was'gereden. En dc kaart hielp hem helemaal niet, want daar stonden de Chefa fabrieken nog niet op vermeld. Jupp besloot de weg te vragen. Het huis waar hy voor stond was met klimop begroeid. Dat ken' ik toch, waar heb ik dat toch .gezien? Natuurlijk, het was het klimophuis, waar de zonderlinge leerling van Alex woonde. Hij kon het eens pro beren, daar te bellen. Hij klom uit Bebo en ging op de voortuin af. Op een koperen plaat las hij de naam. Jan Zuiderstroom. Die naam kwam hem bekend voor. O, ja, dat was de naam, van Kampschulte's zuster. Wonderlijk, hoe komt die naam nu in Münchenstein? Kaïnp- schulte hald toch verteld, dat die man na de scheiding naar Holland was teruggekeerd. Jupp drukte op de klink van het poortje. Dat bleek open te zijn. Langzaam liêp hij door het kleine voortuintje. Toen hij vlak voor de deur stond voejde hij, dat iemand naar hem keek. Jupp zag boven op het balcon een oude man met een verweerd gezicht en e§n witte snor. Jupp nam hoffelijk zijn hoed af. „Kunt u mij zeggen hoe ik naar de Chefafabrieken kom?'1 De man be woog - zich niet. Hij keek vragend naar beneden, alsof hij niets ver staan had. „Neem me niet kwalijk, maar kunt u mij de weg zeggen naar de Chefafabrgken" brulde hij naar boven. De oude heer haalde de schouders op. Daarna verdween hij van het balcon. Binnen hoorde Jupp een luid geschreeuw, maar hij kon niet ver staan, dat er geroepen 1 werd, omdat het een vreemde taal was. Eigen aardige mensen, dacht Jupp en wilde weggaan. Tóen ging de deur ooen en een dienstmeisje vroeg, wat mijnheer wenste. Ten derde male deelde Jupp zijn wensen medé. Het meisje gichel- de' en schreeuwde toen in een vreemde taal iets naar kinnen en antwoordde tóen in gebroken Duits, dat het helemaal niet ver was, recht uit en dan links. Plotseling scheen er leven in de grijsaard te komen. Hij knikt^ vriendelijk en riep veel te hard: „Tot ziens". Bebo gaf van schrik te veel gas en schoot vooruit. Die zou ik niet graag pianoles geven, dacht Jupp, die komt vast niet verder dan de eerste vingeroefening. Bebo deed zijn best, maar het was te laat. Bor chardt had de fabriek reeds ver laten en was naar de stad gereden. HOOFDSTUK 37 De vergadering van de directeu ren van' de Chefa duurde reeds meer dan een uur. "foch was de, agenda niet overvüld. Zij bevatte slechts twee punten en over hat eerste, het oprichten van een filiaal, hadden de heren maar eenpaar minuten ge sproken. Over het tweede punt kon den zij'het evenwel niet eens wor den. De tien heren, in wier handen het lot van de Ohèfa rustte,, zaten radeloos om de lange tafel en speel den zenuwachtig met hun potlood. Men behandelde .namelijk het geval van Hagen. Ten tweede male nam directeur Borchardt het woord. Hij speelde de rol van openbaar aanklager. ^Mijne Heren. Ik maakt uit Uw woorden op, dat u de ernst van Van Hagen's fout niet in ziet. Hij heeft aller- lichtzinnigst de gezo.liheid van 2 mensen op het spel gezet. Hij heeft op levende mensen geexperimen- teerd die daardoor in ernstig gevaar zijn gebracht. Ik ben overtuigd, dat ieder eregerecht van chemici Van Hagext zou veroordelen, omdat hij onverantwoordelijk heeft gehandeld. De naam van onze firma staat op het spel. De hele wereld van de chemische industrie weet al. wat hier gebeurd is. Niets kan meer verhei melijkt worden. Wanneer wij van Hagen in zijn ambt laten, dan zul len ze gauw 2eggen, dat de Chefa medewerkers duldt, wieV werkzaam heden de officier van justitie zou den interesseren. U weet allen, dat de Chefa een dergelijke inbreuk op haar goede naam niet kan dulden. Als wij niet optreden tegen Van Ha gen, zal de hele beschaafde wereld dat als een votum van vertrouwen beschouwen tegenover een man, die zich aan zware lichamelijke mis handeling heeft schuldig gemaakt. Maar niet alleen daarom moeten wij Van Hagen verwijderen. Hij heeft de verplichtingen, die hij tegenover ons had op' de grofste wijze verwaar loosd. Hij is bij contract verplicht voor dergelijke experimenten de toe slemming van onze directeur-gene raal te vragen of van twee andere heren van de directie. Hij heeft dat niet gedaan, maar eenvoudig me vrouw van Mühll, mevrouw Merian en mijn vrouw de stoffen verschaft zonder dat wij ons eerst van het on gevaarlijke van zijn experiment hebben .kunnen overtuigen. Hij zal wel geweten hebben, waarom hij dat deed. Bij onderzoek, zou het ons zeker gebleken ^ijn, dat zijn uit vinding nog niet zo vér gevorderd was, dat men haar al kon toepassen- Men kan dus beweren, dat onder verdenking van moord deze man de letsels willens en weten heeft toegebracht. Het bewijsmateriaal is tot nog toe niet ontzenuwd kunnen worden. Het lijkt me zelfs veroor loofd van mishandeling imet voorbe dachte rade te spreken. Het is daafom nodzakelijk de relatie met Van Hagen onmiddellijk te verbre ken. Ik verzoek de heren dan ook te besluiten de feorgsom van hon derdduizend mark terug te nemen als openlijk bewijs, -dat wij met de heer Van Hagen niets meer te ma ken hebben". Deze, redevoetring maakte zich- baar indruk. Van Mühll merkte, dat verschillende heren toestemmend knikten. Hij probeerde te redden wat er nog te redden viel. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2