Met JliankBaid De eerste paal van plan „Noord'' RECHTZAKEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd Voorbereidend Kerkelijk examen: de-heer C. Mataheru te Lei den; candidaatsexamen Wis en Na tuurkunde (F): de heer J. S. C. Wes- sels te Helmond; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde CJ)de heer P. C. Zwaan te Sassenheim; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Plant kunde): de heer G. H. Oltheten te Leiden; doctoraal examen Rechtsge leerdheid: mej. C. M. A. de Jong te Hilversum; de heer W. H. D. Nolen te Rotterdam. HONDERD JAAR GAS! Op 21 April a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat de stad Lei den haar eigen gasbedrijf in bedrijf stelde. Vermeldengswaardig is het feit, dat dit bedrijf het enige in den lande is, dat wer4 gesticht onder de toenmalige, stedelijke regering van de stad Leiden (dus voor de komst van de Gemeentewet).. In het kader van de herdenking van het honderdjarig bestaan zal een historisch spel met zang en dans worden opgevoerd in de Leidse Schouwburg. De titel van het spel is „Honderd Jaar Gas' en werd spe ciaal voor dit doel geschreven door David le Feber. De muziek werd ge componeerd door Dick Kok. Het spel zal worden uitgevoerd door de Toneelgroep „Sleutelspelers" het Mannenkoor S.L.F., de Dames Gymn. Ver. „Nieuw Brunhilde" en een orkest o.l.v. Alb. Gerritsen. Tijdens de balletten zal door de „Tovenaar van het zwarte licht", de maatschappij S.I.A. fluorescentie worden toegepast. I 1 WIE ZAL WINNEN? De Leidse bakkers en de Prijsbe- heersing leven in open strijd. De bakker zegt: ik verkoop blanke vloerbr^odjes van 200 gram en ik noem dat klein brood, waarvoor ik de kleinbroodprijs vraag. Neen. zegt de Prijsfceheersing, gij verkoopt broden van 800 gram, waarvoor ge slechts de vastgestelde grootbroodprijs moogt nemen. Dat deze broden zo zijn gevormd, dat ze in vieren kunnen worden gebroken, doet niets ter zake. De Prijsbèheersing verbaliseerde. De Tuchtrechter strafte. De bakkers gingen in hoger be roep. De behandeiing in hoger beroep had nog niet plaats. Intussen, zegt de bakker, ga ik door met wat in mijn oog recht is, maar ik kijk uit naar de Leidse controleambtenaren. Intussen, zegt de Prijsbeheersing, ga ik door met verbaliseren en stuur ambtenaren van elders, die^bij de Leidse bakkers niet bekend zijn. Zo werden op één dag 10 Leidse bakkers geverbaliseerd. Wie zal winnen? „HOGERE STANDEN" EN VUIL WERK. In „de Leidse Courant" van verle gden weel schreef u, dat onder „Het Klankbord" voortaan iedereen zijn méning kon neerschrijven, die dan door u van de nodige opmerkingen zou worden voorzien. Zaterdag zag ik, dat uw oproep niet zonder ant woord was gebleven, en dat is ook niet te verwonderen, want iedereen heeft wel wat op zijn hart. Wat ik u even wilde zeggen is dit: hoe komt het toch dat wij voor de actie, die in „Dr. Schapman" worden ondernomen en die 't H. Zaterdag in uw kolom noemde, nooit eens een beV hoorlijke medewerking kunnen krij gen van de hogere standen? Ik bedoel dan de mensen, die voor vns arbei ders altijd nog op een hele afstand staan. Vindt u ook niet, dat, als 't op handelen aankomt, laat ik maar zeg gen: de vuile karweitjes, deze nog al tijd gedaan moeten worden door de gewone man? Niet dat ik het erg vind, want met plezier bezorg ik m'n blaad jes en pamfletjes wanneer dat voor de goede zaak nodig is eif straks bij de verkiezingen kunt u natuurlijk weer op m rekenen, maai- het zou zo veel beter zijn alc alle standen eens-de banden ineen sloegen, óf is daar ons ideaal niet hoog genoeg voor? G. V. Met deze vraag trapt u precies op een hele serie gevoelige teentjes. Dat kan in deze rubriek geen kwaad wat 'n heerlijke rubriek is dat toch! want een trap op een gevoelig teen tje ontlokt aan de getrapte een schril le kreet. Welnu, straks hoort u die schrille kreet onder het „Klankbord" klinkenEn dat is nu juist de be doeling. Wie neemt de handschoen op? Overigens is het maar een vraag. „Hoe komt het toch" Maar in die vraag ligt een verwijt opgesloten. Wij hebben daar vrede mee', indien daar in tevens de bedoeling ligt, de tegen partij (in dit geval de „hogere stan den") uit haar tent te lokken en te stimuleren tot activiteit, welke dan ook „hogere' of „lagere" activiteit. Hetgeen ongetwijfeld de bedoeling is van inzender. Men verge .e iet, dat het leven rijk geschakeerd is en dat niet ieders belangstelling gelijk ge richt is met de onze, zodat we er niet te gauw bij moeten zijn met te vra gen: „Waarom doet hij niet precies hetzelfde als wij?" Wij moeten er ook niet al te gauw bij zijn met te vragen: „Waarom doet hij niet,, wat hij o.i. zou moeten doen". Laten wij eerst onszelf corrigeren en zorgen dat wij zelf doen wat wij moeten doen. Maar overigens zouden wij een hele iikke streep willen trekken onder de •voorden van de inzender: Het zou zo veel beter zijn als alle standen eens 'e-handen ineen sloegen. Ons ideaal is daar hoog genoeg voor. Alleen heel kleine mjensen kun nen er niet bij. Wie geeft er een klinkend antwoord p onder „Het Klankbord" en zendt -'at in bij de heer P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. WETH. JONGELEEN ALS „HEIBAAS" In een miezerige, vette motregen togen gistermiddag vele officiële personen naar het nieuwe bouwter rein'" „Noord" achter de Maresingel, waar nabij de Marnixstraat de eerste heipaal zou worden geslagen voor de bouw van de 103 woningen, .welke daar zullen verrijzen, 't Was er erg „unheimisch" in deze noordpool „zon der sneeuw en ijs, maar binnen niet te lange tijd zal hier weer woongele genheid zijn voor velen en die ge dachte deed velen het slechte weer niet voelen. Deze plechtigheid zou worden ver richt door de weth. van Fabricage, de heer Jongeleen, en met hem zagen we o.m. tegenwoordig de heer G. F. E. Kiers, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in Zuid-Hol land, de heren ir. D. Boogert en ir. D. Y. Lem, directeur en adj.-dir. van Gemeentewerken, benevens tal van technische ambtenaren van deze dienst en vertegenwoordigers van de diverse bouwverenigingen! Nadat de architect B. Buurman een kort welkomstwoord had gesproken, werd het woord gevoerd door de heer J. Gerritsen, voorzitter der Bouwcom missie, gevormd uit de woningbouw verenigingen „De Eendracht", „de Goede Woning" en „Ons Belang", die in korte trekken een uiteenzetting gaf over de voorgeschiedenis van de ze bouw, waarover wij reeds vroeger alle bijzonderheden hebben vermeld. Spr. bracht hulde aan architect Buurman, die de supervisie over dit bouwplan heeft en die zich uitermate heeft ingespannen om het plan voor de 240 woningen gereed tie krijgen. Toen dit zover was kreeg men een toegift van 103 woningen en dlze werden uit die 240 getrokken. Spr. memoreerde voorts de moeilijkheden na de besteding,' waarop 300.000 be snoeid moest worden en waarvoor de staf van Gemeentewerken weer ex tra werk heeft verricht. Intussen is weer een plan van 31 woningen o.i.v. architect Ponsen, zgn. „ratiobouw" opgezet. Spr. uitte de hoop, dat de samen. JAC. VAN ELSaCKER. Op de tweede Voordrachtavond, die K. O. organiseert, treedt a.s. Vrij dagavond in het Leidse Volkshuis op de bekende Rotterdamse kunstenaar Jac. van Elsacker. Van Elsacker is een voortreffelij!" kunstenaar wien geen geheigi der voordrachtkunst verborgen is geble ven en die de gave bezit alleen al door de macht van zijn sten. ^ijn toe hoorders tot ademloos luisteren te dwingen. Of hij zijn gehoor in de ban houdt van een dramatisch verhaal, dan wel de bevrijding schenkt van een humoristisch voorval, altijd is hij zijn onderwerp volkomen meester. Op 13 Februari a.s, draagt hij vóór de pauze voor „De Kellner" naar de ontroerende én boeiende roman van de Russische schrijver Iwac Schmel. jof, terwijl hij na de pauze zijn kun nen toont in een luchtig, geestig pro gramma met werk van Ina van dei- Beugel, e.a. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. STICHTING 1940-1945 Rayon Leiden e.o. Door de Financiële Commissie van de Stichting 19401945, afd. Leiden, is eind December 1947 een actie ge organiseerd waarbij aan de Leidse werknemers verzocht werd een klei ne bijdrage af te staan voor de ver zorging van de slachtoffers van het verzet'in de jaren 19401945. Dezer dagen werden de laatste bij dragen in ontvangst genomen. Een bruto ontvangst van 1.605.42 kan thans tobden geboekt. Zeer zeker een mooi resultaat. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de beurt de. gezin nen van n iet-zelf verzorgers waarvan het aofd een stamkaartr.ummer heeft van 46801 t.m. 50400. Meebren gen de stamkaarten en de inwisse- iingsbonnen van de lopende bonkaar ten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albertus, z. vah A. Vuijk en H. Geukes; Johanna Elisa beth Margaretha, d. van J. P. Olijer- hoek en C. Schelvis; Johannes, z. van W. H. van der Star en J. van der Mark; Jeltje Elisabeth Theodora, d. van E. G. Turk, en E. T. van Harber- den; Maria Nelia -Elisabeth, d. van J. H. P. Mulder en E. C. Jonk: Hendrik Johannes, z. van W. F. Stouten en G. Pelt. Isaac Cornelis, - z. van G. Wielders en E. M. Beij; Pieter Jacob, z. van T. van Luik en A. Koopmans. Wijtse Bauke Matthijs, z. vap S. T. de Vries en G. Rodenburg. Gehuwd: G. G. van Tol jm. en C. P. van Ek jd. Overleden: J. Keerwveer huisvr. van J. Bonnet 79 j.; J. van Rijn wed. van H. van Egmond 76 j.; E. M. J. van Bezu dr. 3 dagen. HAZERSWOUDE Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw". Naar wij vernemen is in deze gemeente een afdeelipg opge richt van de Stichting: Tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw 1898 1948", welke zich ten doel stelt-Hare Majesteit de Koningin ter gelegen heid van Haar 50-jarig amtsjubileum een huldeblijk aan te bieden. Aan alle vrouwelijke inwoners van Hazers- woüde wordt binnenkort verzocht, hieraan daadwerkelijk mede te wer ken en door een gift dit mooie doel te steunen. werking bij deze bouw groot moge ziji* en dat de heren M. v. d. Bent en Zoïïen uit Wassenaar, die het werk in handen hebben, voorspogdig mogen werken. Hierna begaf men zich naar de hei stelling, waar weth. Jongeleen de 15 M. lange betonnen paal in de grond dreef door middel van de stoomhamer van 5000 K.G. Na dit „feestelijk" ge beuren begaf men zich opnieuw naar een der directieketen, waar weth. Jongeleen eveneens in bijzonderhe den trad over deze bouw en de vele daaraan voorafgaande voorbereidin gen. Hij bracht dank aan de dienst van wederopbouw en die van ge meentewerken en sprak de hoop uit, dat het volgende plan nog sneller tot verwezenlijking zal komen en tevens, dat deze bouw zonder ongelukken moge verlopen. Dan sprak de heer Buurman zijn vreugde er over uit aan deze bouw te mogen medewerken, de heer W. Dool sprak de beste wensen uit na mens de woningbouwverenigingen en de heer H. Oostveen namens de Na tionale Woningraad, waarmede deze plechtigheid ten einde was. „Onder Ons". Zondag en Maan dag heeft deze club getoond dat zij even goed uitkomen in een blijspel als in een toneelstuk of drama. Was het verleden jaar „Kinderen van ons Volk", waar veel succes mee werd geoogst, ditmaal was het het nog nieuwe Amerikaanse blijspel „Je kunt het toch niet mee nemen"; bewerkt door Piet Mos- sirikoff. Het stuk ging et bij het publiek graag in. Beide avonden waren uitverkocht, wat natuurlijk al reeds de stemming verhoogde. Was het misschien daarom, dat Opa zo goed gehumeurd was, en dat hij zich als een kwajongen van de trap leuning liet glijden? In ieder geval was Opa de schakelaar der vele fijne humortrekjes en zijn mede spelers waren zéér goed op hem in gesteld, al lieten ze hem bij de ont ploffing ,allen in de steek. Zijn spel was voortreffelijk en zeker zullen vele bezoekers na afloop het voor nemen hebben gemaakt om hun eventuele moeilijkheden op Opa's wijfce op te nemen, al zal dat met hun belastingzaken zeker niet zo vlotten, ffet hoogtepunt was het moment van opkomst der Kirby's op het ogenblik, dat de Sycamore's hun hobby op ondubbelzinnige wijze botvierden, Nvaarin Essie zeker de moeilijkste rol had. al mogen wij de rol van meneer de Pina ook niet Verschatten. Om kort te gaan: de dames en heren hebben in hun rollen voor el kaar niet willen onderdoen, en wij wensen de heer J. Wesselingh pro ficiat met het succes van deze op voeringen. Jubileum. Zaterdag 14 Februari a.s. hoopt de heer J. van der Haas, Zonneveldstraat 21, Hazerswoude Rijndijk de dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad als schinper bij firma Gebrs. Windhorst te Hazerswoude, welke firma een beurt- en autodienst onderhoudt tussen Hazerswoude en Rotterdam vice versa. KATWIJK AAN DEN RIJN Brutaal. Ant. B. had zijn fiets tijdelijk neergezet achter zijn woning in de Kerkstraat, maar toen hij weer wilde, opstijgen, behoefde dat niet, een ander was hem juist vóór ge weest. Pech! Geboren: Abigaël d. van A. van Duyn en N. van Beelen; Jannetje d. van G. Ouwehand ei^W. van Rijn; Jan z. van L. Berkheij en J. M. van Haelewijn; Jacoba d. van L. van Duyn en A. Remmelzwaal; Arie z. van C. Remmelzwaal en T. Ros; Jo hannes z. van T. v. d. Plas en C. C. Spierenburg; Pieter z. van A. Schou ten en D. Hoek; Gerrit z. van J. A. de Best en J. Harte veld. LEIDSCHENDAM Distributie. Op Donderdag 12 dezer worden bonnen uitgereikt aan bewoners van Prinses Julianaweg, Hertogstraat, Rozenlaan, Looiers laan, Willibrordusstraat, Willibror- dusplein, Bonifaciusstraat en Josef- straat. Distributie, Qp Vrijdag 13 de zer worden bonnen uitgereikt aan bewoners van Paphaelstraat, Veur- sche achterweg, Noordheylaan, Bos- laan, Polderweg, Achterom, Beatrix- laan, Oostvlietweg, Wilsveen, Stomp- wijkseweg, Kostverlorenweg en voor bewoners van de woonschepen. LISSE DE BEGROTING. De gemeente-begiroting voor het jaar 1948 zal in de op 12 Febr a.s. te houden raadsvergadering worden be handeld. Enkele cijfers willen wij uit deze begroting nader bezien. Nog kunnen wij ons herinneren de tijd van duisternis en thans zien wij op de begroting dat de straatverlich ting een bedrag van 11564.60 vor dert. De electrische straatverlichting bestaat uit 40 avondbranders en 60 nachtbranders terwijl de gasstraat- verlichting 64 avondbranders en 56 nachtbranders telt. Het onderhoud van straten en pleinen wordt ge raamd op 7600,—. Hiervoor zullen de trottoirs langs de Achterweg en de Eerste Poellaan worden gelegd en herbestraat; een gedeelte van de Spekkelaan wordt herbestraat. terwijl diverse andere slechte straatgedeel ten aan 'een herbestrating zullen moeten geloven. Het onderhoud van wegen voetpaden en rijwielpaden is geraamd op een bedrag van 10.500, waarvan een bedrag van 5000 beno digd zal zijn voor het herstellen van de Akevoorderlaan, terwijl het res tant zal worden aangewend voor het geven aan een teeroppervlakte-be handeling van de Achterweg, Looster- weg-Noord, Zwartelaan en Catharij- nelaan. De plantsoenen zullen dit jaar rij kelijk beplant zijn met bloembollen, welke gratis verstrekt zijn uit het surplusfonds voor onpersoonlijke re clame. Aan dit onderdeel wordt een bedrag van 6617.ten koste ge legd voor een twintigtal objecten. Het verplegen in gestichten van armlastige krankzinnigen bedraagt nog steeds ruim 32500.terwijl de dienst van Soc. Zaken wederom een subsidie eist van 60.000.—. De kos ten van steunverlening in de vorm van overbruggiingsuitkeringen wor den geraamd op 78.000. Ten laste van het gasbedrijf wordt een verlies geraamd van 15.000.terwijl het Waterleidingbedrijf een winst af werpt van ongeveer 5000 Op de kapitaaldienst der begroting 1948 is een bedrag van 5000.ge raamd om de herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak en on derdelen. In verband met de in uit voering zijnde bouwplannen is een bedrag van 569.192.80 geraamd om het verlenen van voorschotten in het belang der Volkshuisvesting. Voorts is op de kapitaaldienst geraamd voor het aanleggen enz. van straten, we gen, waterlossingen enz. een bedrag van 338.163.waarvan voor de verbetering van de Stationsweg 28.053.—; van de Grachtweg, vanaf Kapelstraat tot Molenstraat 11.830'! de Wagenstraat, Wagendwarsstrarf en van der Veldstraat 4480.de aanleg van de straten, behorend bij de 82 nieuw te bouwen woningen 111.000.de verbeteringen van de rioleringen in Tulpenstraat, Crocus- senstraat en Gladiolenstraat 13.800; de aanleg van de verkeersweg Oost 169.000.Het nieuw aanleggen van plantsoenen, behorende bij bovenge noemde straten vraagt een bedrag van 15 902.34. Het bouwrijp maken van de reeds door de gemeente aan gekochte gronden wordt geraamd op een bedrag van 50.000.—. Het bedrag der schulden, aange gaan door lening, is per 1 Jan 1948 856.691,10, waarop jaarlijxs een be drag van 68.994.25 wordt afgelost, terwijl aan rente is geraamd een be- bijwyze van annuïteit was op 1 Jan. drag van 27.392.49. Het bedrag der schulden aangegaan 1948 groot 548.485,88 en hierop valt een annuïteit van 30.480,36 voor zo ver betreft de woningbouw en van resp. 569.922.33 en 32587.97 voor zover betreft de landarbeid erswet- woningbouw. Vermakelijkheidsbelasting. Bij de voorgestelde verhoging der ver makelijkheidsbelasting, stellen B. en ringen ten bate van*het jeugdwerk. W. voor deze niet te heffen op uitvoe- De belasting naar het oppervlakte tarief bedraagt: a. indien de verma kelijkheden worden gehoüden in ge bouwen: voor lokalen met een opper vlakte, kleiner dan 50 M2; per voor stelling of vertoning 2.50; van 50 M2 tot 100 M2 5.—; van 100 M2 tot 150 M2 7.50; van 150 M2 tot 200 M2 10.—; van 200 M2 en meer 12.50. Vermeerderd voor elke 100 M2 of ge deelte daarvan boven de 250 M2 5. De pl. verenigingen, welke een openbare vermakelijkhejd of wed strijd geven, toegankelijk voor hun leden voor niets, betalen volgens op pervlaktetarief, indien het de jaar lijkse feestvergadering betreft, in an dere gevallen naar het gezamenlijk bedrag der contributie of verplichte bijdragen der leden of donateurs of naar een toegangsprijs, berekend naar het oordeel van B. en W. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Maria Joanna Petro nella d. van J. M. W. de Groot en van Parera; Gudula Wijnanda Maria a. van H. J. Conijn en van Emme rik; Maria Alida Dieilwera d. y. F. W. v. d. Ploeg- -Alkemade; I-Iendrik Jan b. v. C. Hoonaard en Wesseling; Petronella Clasina Maria d. v. J. C. Berg en van der Lans; Cornelis Jo hannes Maria z. v. J. A. de Klerk en Geerlings; Leonardus Jozef z. v. G. A. 'Vermin pn van Stein; Alida Cle mentina, d. v. J. Ruigrok en van der Meij; Wilhelmus Jacobv|B z. v. Th. van AkenKromwijk; Bernardus Jacobus z. v. P. A. Bader en van den Heuvel; Francisca Maria Johanna d. v. G. Rhijnsburger en oHoogervorst; Catharina Mafia d. v. P. Okkerse en den Elzen; Maria Petronella d. v. L. P. v. d. Holst en Heemskerk; Johan nes Jacobus z. v. A. Smit en Hooger- vorst; Wilhelmus z. v. J. Duiven voorde en de Haas. Overleden: Johanna van den Berg, weduwe van Jacob Duivenvoorde, 74 j.; L. P. Belkom 67 j.; H. J. Steffens 76 j., echtgenoot van D. Spooren- denk; P. van Riel 67 j., echtgenoot van H. Bijleveld. Ondertrouwd: P. Th. van Steijn 28 j en C. P. Bartels 26 j.; C. J. van den Berg 24 j. en A. M. L. Schacht 22 j. Gehuwd: J. Hoogkamer en M. M. de Raaij; N. de Groot en M. C. War merdam; N. Th. Kors en C. A. van Dijk; Th. P. Oorthuysen en M. H. Nederstigt; A. van Elk en A. J. Franck. Voor de Missie. De collecte voor de missie ^an pater Doeswijk, ge houden in de St. Jozefkerk, heeft op gebracht ƒ600. VOORSCHOTEN Bij de paters-Capucijners Maan dagavond om half zeven gaven de studenten van de P.P. Capucijnen bij gelegenheid van de vastenavond een opvoering yan het toneelstuk „De Rainbow-Express", een sensa tie in 4 bedrijven naar het Engels van Arnold Ridley en Bernard Meri- vak. Direct na de verwelkoming van de talrijke 'genodigden en een korte uitleg door Pater Zeno, kon het spel beginnen. Na de opening van het doek voelde men al de beklemmende sfeer van een naderend onheil, ver oorzaakt door het interieur eh de techniek van het toneel. De intrige van dit stuk is zeer ingewikkeld en de schrijvers hebben de kunst ver staan de spanning er tot het laatste ogenblik in te houden. De studenten speelden hun rollen goed en pater „Regiseur" had alle eer van zijn werk. Wanneer de spanning te veel steeg, dan zorgde Noah, de oud ma chinist, wel voor voldoende aflei ding door het verdienstelijk spel van zijn dankbare rol. De tijdsruimten tussen de bedrijven werd opgevuld door stemmige en goed gekozen mu ziek van Pater Leo. Dat het publiek hiervan genoot, bleek wel uit het ap plaus dat zo nu en dan spontaan ge geven werd. Na afloop van het spel veranderde de heer J. v. d. Heijden zijn zitplaats in een spreekgestoelte en sprak als tolk van al de aanwezi gen een dankwoord uit en vroeg een kleine bijdrage voor het toneel fonds van de studenten. WASSENAAR Buitenplaats „de Wiltsangk". Het vorig jaar heeft de Wassenaarse Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer (kortweg W. V.V. genaamd) weten te bereiken, dat de fraaie buitenplaats „de Wilt sangk" »en enkele dag in de week op vertoon van een wandeljaarkaart voor het publiek toegangkelijk werd gesteld. Dit jaar heeft de W.V.V. iets meer weten te bereiken. De bui tenplaats zal n.l. iedere Dinsdag, Woensdag; Donderdag en Vrijdag van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds geopend zijn voor houders van een wandelkaart, die per gezin pei jaar 1.50 Ijpst. Voor de W.V.V.-leden geldt een lager tarief: zij ontvangen ƒ1.reductie. Kaarten kuijnen uit sluitend worden besteld door over schrijving van het verschuldigde be drag op gironummer 279606 ten name van de W.V.V. te Wassenaar. Jaarvergadering W.I.K. In het gezellige verenigingscentrum „Huize Nieuw Rijksdorp'' werd Maandag avond onder grote belangstelling de jaarvergadering gehouden van de Wassenaarse Gymnastiek- en atle tiekvereniging „Willen is Kunnen". Het was de 20e jaarvergadering, want dit jaar jubileert de vereniging. Er stonden enkele belangrijke punten op de agenda. Zoals bijvoorbeeld de bestuursverkiezing. Ruam 10 jaren lang heeft de heer J. P. N. van der Mast de voorzittershamer gehan teerd. Nu hij weer aan de beurt was van periodiek af te treden, heeft hij zich vrijwillig als candidaat terug getrokken. Met algemene stemmen werd gekozen de heer D. J. Hofman. De tweede secretaris, de heer C. M. de Koster, werd herkozen. Mej. Nieu- wenhof werd 2e penningmeesteresse als opvolgster van mevrouw H, Post- Kleynendorst. Hartelijke 'woorden van waardering en dankbaarheid werden gesproken aan het adres van de scheidende voorzitter, die onder luid applaus werd benoemd tot ere voorzitter der vereniging. Het jaarverslag van de penn. gaf een tekort aan voor het jaar 1947 en een aanzienlijk geraamd tekort voor 1948. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat het ledental thans 332 be draagt. En werd nog gesproken over de viering van het 20-jarig jubileum, dat zal vvorden herdacht met de re ceptie, met een drietal jubileum-uit voeringen, met een feestavond voor leden en een feestmiddag voor .de kinderen. HAAGSE POLITIERECHTER. Bonnendefstal. De Officier meende dat met de kantoorbediende J. P. van uit Oegstgecst niet veel anders te beginnen was, dan vier maanden gevangenisstraf op te leg gen, want hij vond het een brutaal stukje, dat uitgehaald was. Ver dachte had n.l. op zijn kantoor een flink aantal bonnen gestolen, om die weer te verkopen. De rechter ver- oordeèlde conform de eis. Het geschenk. De fabrieksar beidster C. G. te Leiden wist zelf niet waarom ze van een kennis een aantal stukjes zeep cadeau had gekregen, maar dat ze gestolen waren, dat had ze wel kunnen begrijpen. En daar om vorderde de Officierd wegens he ling een week gevangenisstraf, v/aartoe de rechter haar veroor deelde. Fabrieksdiefstal - G. H. te Leiden tad geprutst aan een sleuteltje, net zo lang tot dit paste op een kast, waar in zich vaten chemicaliën bevonden en toen had hij zes flessen gevuld en meegenomen. Daarover had verdach te een heel verhaal, maar het kwam er toch op neer, dat de Officier voor de fabrieksdiefstal twee maanden ge vangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot vier weken gevan genisstraf. De loper was uit de kerk gestolen. Het was de vraag of de bedrijfs leider J. A. C. te Leiden had kunnen begrijpen, dat de loper die hij kocht, van diefstal afkomstig was. Dat ont kende hij beslist, en er waren twee getuigen, die verklaarden, dat de verkopers, die dan de dieven zouden zijn, erg nette en betrouwbare men sen leken; en daarom niet aan dief stal was gedadht. De loper was ge stolen uit het koor der R.K. kerk te Sassenheim, en de Officier meende, dat wel te zien zou zijn. geweest, dat de zaak niet deugde. De raadsman betwistte zulks. Om alsnog de die ven te horen, besloot de rechter de zaak aan te houden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Febr. Vee. Aanvoer 685 gebruifcsvee, 400 vette koeien en ossen, 56 graskalveren, 304 nuchteer kalveren ,19 schapen en lam meren, 138 bokken en geiten, 16 var kens, 739 biggen, 357 paarden, 47 veu- dens. Prijzen: kalfkoeien ƒ800, ƒ675, ƒ500; melkkoeien 820, ƒ700, ƒ500; varekoeien 525, ƒ425, ƒ375; vaor- zen 550, 400, 275. pinken 375, 275, ƒ225; graskalveren ƒ200, ƒ110, ƒ50; biggen ƒ60, ƒ50, ƒ35. hitten ƒ650, ƒ500, ƒ300; werkpaarden ƒ900. 750, 450; slachtpaarden 1.60 1 25—0.75 per K.G. Kalf- en melk koeien handll redelijk, prijzen van vorige week waren goed te handha ven. Varekoeien handel kalm, prijzen iets stijver. Vaarzen en pinken handel redelijk, px-ijshoudend. Graskalveren handel stil, prijzen onveranderd Biggen handel goed, prijshoudend. Paarden handel vlot, prijzen iets stij ver. WEERSVERWACHTING TIJDELIJK REGEN. g Voor de Noord-Oostelijke pro- o g vincies aanvankelijk wind tus- 5 pen Zuid en Zuid-Oost met tij- delnk enige regen of natte sneeuw. Later matige en meer naar Westelijke richtingen draaiende wind. Tijdelijk kou- g der. Voor het overige gedeelte g van het land meest zwaar be- o wolkt met tijdelijk regen en ma- tige tot vrij krachtige wind tus- g sen Zuid en West. Weinig ver- andering van temperatuur, ooonooooooooonooooononoooooooooooo LAATSTE BERICHTEN DE DRIEMOGENDHEDEN- CONFRENTIE TE LONDEN. Volgens de „Daily Telegraph" heb ben de regeringen van Amerika en Engeland aan Frankrijk een ont- werp-agenda overhandigd voor de Driemogendhedenconferentie over Duitsland, die 19 Februari tc Lon den een aanvang zal nemen. Hierop komen de volgende punten voor: 1. Organisatie en verdere ont wikkeling van de drie Westelyke zones van Duitsland. 2. Deelneming van de landen der Benelux aan de uitwerking der po litiek inzake West-Duitsland. 3. De plaats, welke Duitsland zal innemen in het herstelplan voor Europa en het aandeel, dat het in het plan-Marshall zal hebben. 4. Het Ruhrgebied, de Duitse steenkool, de controle op de Duitse staalindustrie en de vorm van de ge allieerde controle. 5. De veiligheid. 6. De herstelbetalingen. 7. De aan te brengen veranderin gen in de administratieve grenzen tussen de zones. Naar wij vernemen zal de straf zaak tegen generaal Rauter, die tij dens de bezetting van ons land de functie van „Iiöhere S.S. und Poli- zeiführer" vervulde op Donderdag 1 April en volgende dagen door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage worden behandeld. De zitting vangt 1 'April des voormidags te tien uur aan. De zittingen zullen worden gepre sideerd door mr. P. G. M. van Meeu- wen. Als procureur-fiscaal treedt op mr. J. Zaayer. AANSTAANDE UITBREIDING TRANSATLANTISCHE DIENST DER K.L.M. Naar het A.N.P. verneemt, zal met* ingang van 26 April a.s. de K.L.M. vijfmaal per week de route Amster damNew York gaan vliegen en tweemaal per week de route Amster dam New York--Curasao. 24 Mei bal de frequentie vex-hoogd worden tot zesmaal in de week Amsterdam New York, plus tweemaal in de week AmsterdamCurasao., Voox'ts zal met ingang van 14 Juni een tx'ansat- lantische dienst ingesteld worden zevenmaal per week Amsterdam New York en tweemaal in de week AmsterdamCurasao. Bij deze dienst zullen dus per week achttien K.L.M.-vluchten over de Oceaan uit gevoerd worden; waarmede een van de drukstbevlogen routes van de we reld zal zijn ontstaan. „Laat men toch niet rondbazuinen, dat ik als een soort Mariene Die trich naar Hollywood ga", klaagde Kenriëtte Davids hedenmorgen. „Ik ga inderdaad naar Amerika en wel in ieder geval vóór 1 Mei, hoogst waarschijnlijk op 12 of 14 Apx-il. De K.L.M. zal mij dan naar* New York brengen, waar ik 5 dagen zal blij ven. Vandaar reis ik door naar Holly wood. Mijn gehele verblijf in Ameri ka zal ongeveer 6 weken duren." Op een persconferentie heeft mevr. Davids gisteren te Hilversum mede gedeeld, dat zij naar Hollywood zal gaan, waar een documentaire filrrf over de onderduiktijd zal worden vervaardigd. Mevr. Davids zal in deze film een der hoofdrollen ver tolken. Haar tegenspelers zullen uit sluitend Amerikanen zijn. POSITIE NED. SCHEPEN. Alamak, 11 Febr. van Bombay. AI- chiba, 10 Febr. van Santos. Aldera- mln, 11 Febr. te Port Said. Amstel- dijk, 14 Febr. te Corpus Christi verw. Boschfontein, 11 Febr. te Bei- x'a. Eemdijk, 8 Febr. van Havanna. Grootebecr, 11 Febr. van Aden. Gouwe, 10 Febr. te Lubeck. Groote- kerk, 11 Febx\ te Sydney. Haarlem, pass. 11 Febr. Quessant. Kota Baroe, 11 Febr. nog te Port Said. Neder land, (tanker) 10 Febr. in Golf van Biscaye. Sommelsdijk, 10 Febr. van New Orleans. Stad Maastricht, pass. 10 Febr. Oporto. Stentor, 11 Febr. te Tel Aviv. Themisto, 9 Febr. te Saffi. Aalsdijk, 10/2 le New York; Abbe- kerk, 10/2 te Marseille; Aldabi, 10/2 dwars voor Pernambuco; Amstelkerk, 11/2 te Lagos verw.'; Arkeldijk, pass. 10/2 San Miguel; Boissevain, 10/2 van Mozambique; Groote Beer, JO/2 te Aden. Groote Kerk, 10/ van Brisbane; Java, 10/2 dwars van Malta; Kelber- gen, pass. 10/2 3 uur kaop Finisterre. Laurenskerk, 10/2 van Marseille; Meliskerk, 10/2 van Freetown; Ma- noeran, 6/2 van Durban; Modjokerto, 11/2 van Marseille; Nieuw Amster dam, 11/2 te Rotterdam; Ophir, 11/2 te Batavia verwacht; Oranje, 10/2 te Singapore; Prins Alexander, pass. 10/2 Finisterre. Radja, 11/2 te Penang verwacht; Randkerk, 10/2 van Loren zo Marquez; Roepat, 10/2 nog te Pa- naroekan; Rijnkerk, 10/2 van Ant werpen ;Tawali, pass. 10/2 Gibraltar; Tegelberg, 11/2 te Hongkong verw.; Van 't Hoff, 8/2 van New Orleans; Zeeland, 10/2 6 uur van Aden; Zee man, 10/2 van Aden. Zuylerkruis, pass. 10/2 22 uur Pantellaria, wordt 17/2 n.m. te Rotterdam verwacht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3