Begroting van Economische Zaken Jl/Luziek in (let Doden-steegje WOENSOAG 11 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER Minister Van den Brink had gis teren zijn eerste kennismaking met de Tweede Kamer. Het was een iet wat vreemde situatie, want de Me morie van Antwoord op de begro ting van Economische Zaken was nog ondertekend door minister Huysmans. Var de kant der KVP sprak al leen dr. Kortenhorst, die het had over de „niet-benijdenswaardige, wel dankbare taak van de minister". De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie moet door de. regering ge zien worden als een constructief element, verzekerde dr. Kortenhorst. En als hij de instelling van de Eco nomische Raad momenteel goed keurt, dan geldt daarbij toch de voorwaarde, dat deze raad de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet in de weg mag staan. De Stich- BESCHIKKINGEN. De Staatscourant van gisteren be vat o.m. een wijziging heffingsbe schikking Stichting voor de Land bouw. Verder een herizening gemeente klasse-indeling voor het bouwbedrijf en de instelling van een risicofonds voor het schildersbedrijf, aangezien tussen werkgevers- en werknemers organisaties in het schildersbedrijf overeensteming is bereikt inzake de instelling van een risicofonds ter be strijding van loonderving bij vorst en licht verlet en omdat het gewenst is de deelname aan het fonds ver plicht te stellen voor alle werkgevers en werknemers in het schildersbe drijf. Voorts is in de Staatscourant opge nomen* een mededeling van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat in 1948 van Rijkswege beurzen voor muziekstu die hier te lande zullen worden be schikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Nederlandse nationaliteit, die bijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vak beoefening willen wijden. Tenslotte een bekendmaking van het college van curatoren der Tech nische Hogeschool, dat door hen uit de renten van het W. G. van der Boor's Delftsch Studiefonds jaarlijks aan ten minste vier studenten beur zen worden beschikbaar gesteld. Radio DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 gram.platen. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Ochtendconcert, 10.00 gram.platen, 10.15 Morgendienst, 10.45 gram.platen. 11.00 De Zonne bloem, 11.45 Orgelconcert, 12.03 Arie Snoek, piano, 12.33 Orkest onder lei ding van Klaas' van Beeck, 13 00 Nieuws. 14.00 Amati trió, 14.30 Or gelklanken. 14.40 Causerie voor de vrouw, 15.00 Kwintet, 15.15 Kamer orkest, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Ro bert Casadesus, piano, 17.00 Het ra dio jeugdjournaal, 17.30 Het moder ne Franse lied, 18.00 gram.platen, 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws, 19 15 N.C.R. V.-kwartet, 19.30 Regeringsvoorlich tingsdienst, 20.00 Nieuws, 20.15 In de Puszta, een Hongaarse steravond, 21.30 Familie-competitie, 21,50 gram. platen/ 22.30 Nieuws, 22.45 Avondover denking, 23.00 cellorecital, 23.30 gram.platen. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 gram.platen, 7.30 Ochtendrhythme, 8.00 Nieuws, 8.15 gram.platen, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Don Kozakkenkoor, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Vrouwen in de omroep, 11.20 gram.platen, 12.00 Le. gars de Paris, 12.39 Frans Operette concert, 13.00 Nieuws? 13.15 Pierre Palla, 14.00 De vrouw binnen en- bui ten haar huis, 14.20 Solistenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.45 Vergeten Nederlandse muziek uit de pruikentijd, 17.00 A.V.R.O. kalei- doscoop, 17.30 Henk van der Velde's jeugdensemble, 17.50 Wij slaan op de tong-tong, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport- praatje, 18.30 The Skymasters, 19.15 gram.platen, 19.30 De Radio-volks muziekschool, 20.00 Nieuws, 20.15 Het omroeporkest. 21.15 Anna en de Ko ning van Siam, hoorspel, 22.15 Onder Hollandse vlag, 22.45 Rondom het Zuiderzeevraagt'tuk ,23.00 Nieuws, 23.15 Het orkest van Gleh Miller, 23.45 Ensemble van acht piano's. ting van de Arbeid op Sociale Za ken en de Economische Raad in Economische Zaken houden geschei den, wat in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie verenigd moet worden: het sociale en het econo mische. In zijn verder betoog drong dr. Kortenhorst aan op de instelling van een efficiency-commissie voor Rijks- bureaux en Voor sommige artikelen wordt de distributie te lang gehandhaafd, al dus dr. Kortenhorst. Zo spoedig mo gelijk worde een prijzenwet inge diend. En dan moet bij het vaststel len van de prijs het element van de vervangingswaarde wederom 'wor den ingevoerd dat wil zeggen: de prijs van het product dient niet al leen bepaald te worden door het geen het gekost heeft, maar de prijs van de goederen, die voor de ver dere fabricatie van «dat product moeten worden aangeschaft, dient ook te worden berekend. De beraad slagingen worden morgen voortgezét. De heer Smeenk (A.R.) bleek veel te verwachten van „de jeugdige daadkracht" 'van de nieuwe be windsman. evenals de heer Schmal (C.H.) en ook de heer Stapelkamp (A.R.) De heer Korthals (V.D.D.) «be groette eveneens mede namens zijn fractie de opvolger van dr. Huys mans, die men zo ongaarne zag heen gaan, met vertrouwen. De heren Nederhorst en Schilthuis (PvdA) haddén in tegenstelling met de afgev. van andere partijen cri- tiek op het beleid van de afgetre den minister. Eerstgenoemde meende, dat ons land economisch zonder kompas in de mist vaart en dat het regerings beleid ien deze ernstig aan daad krachten beleid tekort is geschoten. Op wetgevend gebied zei hij is ongeveer niets gepresteerd. Hij verweet het kabinet „gebrek aan mededeelzaamheid" ten aanzien van water gebeuren zal met de Mar shall-hulp en. omtrent onze devie zen-positie. Voorts constateerde hij, dat de ac tie tot prijsverlaging niet geslaagd is, door gebrek aan controle op de besteding van grondstoffen, en door het missen van controle op de on- dernèmerswinsten. Ten aanzien der industrialisatie stelde de heer Ne derhorst vast dat de Regering niet beschikt over de motorische kracht, wdlke mede voor een doelmatige Benelux-politiek nodig is. De Smeenk (A.R.) vroeg bezorgd, wat er al gedaan is om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn? In 't algemeen werd voor ons land het meeste heil verwacht van vergro ting der productiviteit, en bleken velen het wel eens te zijn met het woord vön de heer Smeenk, dat de bedrijven verplicht zijn de algemene welvaar te bevorderen, maar daar toe in staat moeten worden gesteld o.a. door vermindering van de druk der ambtelijke bemoeiingen. De minister is nog niet aan het woord gekomen. Gisteravond heeft de Kamer een be gin gemaakt met de begroting van Marine. Bakkers ontevreden over de keuzebon De bakkers zijn ontevreden over de keuzebon. Voordat de keuzebon werd ingevoerd had elke klant brbodbon- nen voor 2000 gram brood per week. De artikelen, die thans slechts op de keuzebon verkrijgbaar zijn, waren toen bon vrij. Met de invoering van de keuzebon, die ook recht geeft op 400 gram brood, werd het gewone brood rantsoen verminderd 'met 300 gram per week. Als men zijn keuzebon ge bruikt om er brood op te kopen, kan men het inderdaad brengen tot 2100 gram per week. De regering deed het voorkomen, alsof door het instellen van de keuzebon het broodrantsoen is verhoogd, maar de huismoeder ge bruikt haar keuzebdn liever voor een koekje of wat vermicelli, met het ge volg, dat zij op Woensdag reede zon der brood zit voor haar gezin. Van dit alles krijgt de bakker de schuld, die eigenlijk de dupe is van de om standigheid, dat de regering verzuimd hefcft aan het publiek bekend te ma ken, dat de graanpositie zo slecht is, aldus de contactcommissie van de sa menwerkende bakkerspatroonsorga nisaties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam. DE GROENTEBOER EN DE AARDAPPELSCHILLEN. Mag een groentehandelaar aardappel schillen en groente-afval van zijn klanten in ontvangst nemen of mag alleen de schillenboer dit doen? Dat was de vraag, die zich voor het Leidse kantongerecht voordeed, bij de behandeling van de strafzaak tegen M. v. 't Z., die van klanten op de Zoe ter woudse Singel schillen voor zijn paard had gekregen. Volgens mr. Averbeck, raadsman, mocht dit wel, volgens het O.M. en de kantonrechter niet. Op de Zoeterw. Singel, aldus mr. Averbeck en enkele getuigenverkla ringen bevestigden dit komt nooit een schillenboer. Zijn cliënt kreeg de schillen voor zijn paard en verkocht die niet. Het O.M. eiste 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak 1 of 2 dagen. OVERLEG OVER VERSOBERINGS MAATREGELEN IN HOTEL- BEDRIJF. Het lopende overleg tussen de re gering en het bedrijfsleven in2ake piaatregelen tot bepaalde versoberin gen in het Nederlandse hotel-, café-, en restaurantwezen, heeft, aldus deelt het ministerie van landbouw,' visse rij en voedselvoorziening mede, nog niet tot resultaten geleid. Eerst na beëindiging van het lopen de overleg zal de ministér van land bouw, visserij en voedselvoorziening de invoering van bepaalde maatre gelen overwegen. DE STAKING BIJ DE BRANDSTOF- FENWERKERS TE ROTTERDAM. Van de directie van dé Verenigde Brandstoffenhandel verneemt het A.N.R., dat van het stakingsfront geen nieuws is te melden. De situa tie is dus nog zo, dat de 280 arbei ders van de V.B. niet staken en dat bij de ongeveer 135 kleine bedrijven, dus bij die, waar de baas zelf onler de kolenzak loopt daarbij geassi steerd door een zoon of een knecht, het werk niet stil ligt. Bij de negen tien grote bedrijven, tezamen onge veer 220 arbeiders omvattend, wordt nog 'steeds gestaakt. Kranige redding vaneen dame uit een gezonken auto Twee moedige Amsterdammers hebben gistermiddag het leven gered van een dame, die met een kleine Ford omstreeks kwart voor een aan de Weesperzijde in de Keulse Vaart was gereden. De wagen was geslipt, maakte een draai van een halve slag en reed recht het water in. De Ford zonk niet onmiddellijk, maar bleef enige tijd met het dak boven water en verdween daarna met de neus langzaam onder water. Een kantoorbediende zag uit het raam van zijn kantoor het ongeluk gebeuren. Hij maakte direct alarm, waarop twee werklieden kwamen aan gerend, die gekleed in de vaart spron gen. Eén van hen, de electromontur Piet van Reenen, kreeg kramp en moest zich in de roeiboot hijsen, waarmee de kantoorbediende A. de Lange te hulp was gesneld, Cor van der Pas, de collega van Piet van Ree nen, bereikte de Ford en kreeg een mes van De Lange, waarmee hij de bekleding van het dag wegsneed. Zo kon hij de automobiliste, mevr. Sim- son, aan de armen door hét dak naar boven trekken. Zij had veel water binnen gekre gen, maar het hachelijke avontuur zal wel geen nadelige gevolgen voor haar hebben: Een uur i na de redding gingen de dappere Amsterdammers in droge kle ren weer aan het werk. BEURSOVERZICHT De zaken aan de Amsterdamse ef fecten blijven van opgewekte aard en ook gisteren sloegen de koersen weer een opgaande richting in. Het ziet er op deze wijze naar uit, dat ook de omzetten over de maand Fe- Jaag die Rheumatielc uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. t)at doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende or ganen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge :ze die dan niet geven, met Kru schen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te^worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kru schen -Salts wordt over de hele we reld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. TERUGBETALING KOLENGELD Donderdag zijn zij, wier naam be ginnen met de letter Nu tot en met PI aan de beurt om de terugbeta ling op het kolengeld in ontvangst te nemen. Bonnen thuis, afknippen s.v.p. Het postkantoor is geopend van 9 tot 3 uur. TARWE IN VLAMMEN. De Hoofdorpse brandweer werd gistermorgen gealarmeerd voor een uitslaande brand in de boerderij van de heer Monster aan de Hoofdvaart te Nieuw-Veijnep. Een aan het woonhuis grenzende oogstschuur van plaatijzer bleek door kortsluiting in brand te zijn geraakt. De opbrengst van acht bunder land aan tarwe, be nevens een grote, hoeveelheid hooi en stroo, ging met de schuur geheel in vlammen op. Met grote moeite ge lukte het de brandweer, het woon huis te behouden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. NIEUWE TECHNIEK VOOR HET STELEN VAN AUTO'S. De 21-jarige L. J. J. W. liet zich verleden week ongemerkt in een ga rage opsluiten, kroop in een auto gaf vol gas en reed dwars door de deuren met zijn buit weg. Hij is nu gepakt en blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben: een inbraak te Apeldoorn, die duizend gulden en drieduizend bonnen opleverde en een zelfde inbraak te Oegstgeest, waar hem geld en juwelen in handen vie len. De waarde van de laatste buit staat nog niet vast. bruari behoorlijke cijfers zullen ver tonen. Maandag werd in aandelen weer ver boven de 3 millioen gulden omgezet en gisteren hadden vrijwel alle hoeken een opgewekt aspect, zodat de 'omzetten van Maandag minstens geevenaard zullen worden. Opmerkelijk is, dat na de recente koersstijging - onder invloed van de Franse francdevaluatie zich telkens weer nieuwe factoren voordoen, die tot een verdere koersverbetering aanleiding geven. Gisteren was het het bericht omtrent de komende eer ste tabaksveiling in Amsterdam, dat in de eerste plaats de tabaksfondsen de hoogte in dreef, maar tevens de andere cultuiïraandelen niet onbein- vloed liet. In de tababshoek was de stemming zeer vast, onder leiding van aandelen Deli Naatschappij, die niet minder dan 15 procent stegen tot 205, cm daarna rondom 200 te blijven. Deli Batavia opende op 174 en werd tot 180 gedaan, terwijl, Se- nembah op 169 belandde. Echter ook rubber en suikerfondsen ontmoetten vraag al waren de koersverheffingen hier niet zo prominent als bij de ta bakken. Voorts trok de aandacht, dat aandelen Indische Bank wederom enige procenen omhoog gingen, ter wijl ook certificaten Handel Mij. in de koersstijging deelde. Op de in- dustriemarkt was de stemming min der geprononceerd vast. Prolongatie 2 yk procen-t. 503de STAATSLOTERIJ. 2e klasse, 2e lijst. Prijzen van: 20.000.— 21091 5.000.— 10688 1.500.— 3132 1.000.— 1735 10814 400.— 6507 13208 17064 200.— 2772 13250 21281 100.— 2524 10898 14671 16444 18866 20176 BINNENLAND. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de grensstreek van West-Brabant wederom een pantser wagen gesignaleerd, waarmee smok kelaars vee naar België trachten uit te voeren. Cfmmiezen hebben de wagen achtervolgd en van weerskan ten werd gebruik gemaakt van vuur wapenen. Voor zover bekend werd echter niemand gewond. De wagen werd in de buurt van het dorp Ruc- phen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smokkelaars handig gebruik maakten van een in gewikkelde verkeerssituatie, wisten zij te ontkomen in de richting Zun- derf, waar zij ten slotte de grens passeerden. Door brand is te Rozendaal ver nield het hotel „Neerlandia", dat reeds door oorlogshandelingen ern stig was beschadigd en nu gebruikt werd als fietsenstalling. Van de 100 fietsen zijn er slechts enkele gered. Bij het grenskantoor te Wern- hout werd een auto aangehouden, waarin een geheime bergplaats werd ontdekt. Daarin bevonden zich lippenstiften, oorbellen en armband jes, en artikelen van waarde voor een bedrag van ruim 1000. De in zittenden uit Den Haag zijn-aange houden en de auto werd in beslag genomen. Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Februari 959.646 tegen 939.252 op 1 Januari. Op 1 Januari j.l. waren er 492.046 aangeslotenen op het rijks- radio-distributiedienst tegen 489.823 op 1 December. De 50-jarige aannemer L. F. uit Waspik reed met z'n motor bij Waal wijk een wandelend paartje aan. F. sloeg over de kop en overleed onder weg naar het ziekenhuis. Hij laat een vrouw en 12 kinderen achter. De jon geman, B. uit Raamsdonk, werd even eens naar 't ziekenhuis vervoerd. BUITENLAND. Brandweerlieden en politie heb ben 28 lijken geborgen uit een afge brand huis voor zieken en zwakken te St. Johns (Newfoundland). De Deen Osvar Nordstrom wil met- een kano de Atlantische Oceaan oversteken. Hij is reeds uit Bergen vertrokken. Als hij zich door een Oceaanstomer op sleeptouw laat ne men, zal hij er wel komen. Zes-en-zestig officieren en man schappen van de R.A.F.' gaan dezer dagen met 7 vliegtuigen een vlucht maken naar de Noordpool, omer varing op te doen. LEIDEN METINGEN VAN UITERST LAGE TEMPERATUREN. In een der colleges, die te Leiden werden gegeven ter gelegenheid van de Diës der Universiteit heeft prof. dr. C. J. Gorter medegedeeld, dat het in het Kame^lingh Onnes La boratorium gelukt is methoden uit te werken om uiterst lage temperaturen te meten. Zoals bekend kunnen temperatu ren beneden één graad absoluut langs magnetische weg worden ver kregen. De waarden der bereikte temperaturen konden, voor zover zij béneden één decigraad absoluut lig gen tot nog toe slechts door betrek kelijk ruwe schattingen worden be paald. In hun in 1933 te Leiden begon nen onderzoekingen bereikten De Haas en Wiersma in 1935 schatten- derwijs een temperatuur van ruim vier milligraad boven het absolute nulpunt. Door gebruik te maken van om keerbare kringprocessen is het thans gelukt de schattingen door betrouw bare temperatuursmetingen te ver vangen. De laagste thans gemeten temperatuur ligt even beneden drie milligraad absoluut. De metingen werden verricht door de assistenten drs. D. de Klerk en drs. M. J. Steen- land. De gebruikte stof (chroomaluin) was iets minder gunstig 'voor het be reiken van extreem lage temperatu ren dan enige door De Haas en Wiersma gebruikte stoffen, zodat moet worden aangenomen, dat die onderzoekers destijds ongeweten nog lager temperaturen hebben bereikt. VRIJ KOPEN. Als 'n donderslag bij heldere he mel kwam gisteren zonder enig voor afgaande mededeling het bericht, dat fietsen, fietsbanden en serviesgoed waren vrijgegeven voor de verkoop. Het publiek vloog er natuurlijk da delijk op af, de winkeliers zijn ech ter voorzichtig, omdat in het verle den gebleken is, dat men maar niet altijd zo zonder meer op dergelijke berichten kan vertrouwen. Het C.D. K. moet gisteren wel voortdurend zijn opgebeld om te weten te komen wat er vèn die berichte© waar was. Maar het C.D.K. antwoordde, dat men er daar niets van wist. Hoe dat mogelijk is, begrijpen we niet goed. Intussen, de persdienst van Econ. Zaken had het bericht doorgegeven en nauwelijks had de radio deze me dedelingen de aether ingestuurd of velen begaven zich op pad naar de 1 diverse winkels, waar in minder dan geen tijd zich hele rijen vormden en dat duurde vandaag nog voort, totdat alles weg was: serviesgoed en fiets banden, althans. Met de fietsen zelf zal het wel niet zo'n vaart lopen. ïïloAqen Het ziekbed van koning Ezekias Wie er belang in stelt (en we ver wachten van velen, dat zij het zullen doen) moet er eens oh letten, hoe prachtig epistel en evangelie bij el kaar aansluiten. In de Vasten is er meestal geen „epistel" in de eigen lijke zin van het woord. Epistel is een brief. Zo gebruiken we het woord ook in onze eigen taal b.v.: „Ik heb weer een lang epistel uit Batavia ge kregen". Een epistel is dus een brief, hetzij van Paulus. of van Petrus, Ja cobus of Johannes, waaruit in de kerk een stukje wordt voorgelezen. Maar in de Vasten wordt het epistel veelal niet ontleend aan een van de Apostel-brieven, doch aan het Oude Testament, dat is dus uit dat gedeelte van de Bijbel, hetwelk reeds geschre ven was vóór de komst vap Christus. Op Donderdag na, As-woensdag treedt voor ons op de grootste en ge weldigste van alle Oud-Testamenti- sche profeten: Isaias (in het He breeuws Jesjaja),-en we zien hem te Jerusalem de kamer binnengaan van de doodzieke koning Ezekias en hem aankondigen: „Maak uw zaken in or de; ge moet sterven..." Toen keerde koning Ezekias zijn gezicht naar de muur en smeekte om genezing. Zijn gebed werd terstond verhoord. In het Evangelie wordt dezelfde ge dachte: dat een vertrouw vol gebed spoedig wordt verhoord, bijna in de zelfde stijl overgenomen met het be kende verhaal van de officier te Ka- farnaüm, wiens knecht thuis verlamd lag en hevige pijnen leed. „Ik zal ko men" belooft Christus „en hem genezen". Maar de officier wil daar niet van weten en bezigt de woorden, die, met een kleine wijziging, bij het uitreiken van de H. Communie wor den toegepast: Heer, ik« ben niet waardig, dat Gij komt onder mijn dak, maar spreek slechts één woord en mijn knecht zal genezen „En op hetzelfde uur" verhaalt Mattheus (hoofdstuk 8, vers 13) „genas de knecht".- De ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd waren gisteren in de foyer der tSadsgehoorzaal in groten getale bijeengekomen ter bijwoning van de contactavond, welke het dis trict Leiden daar had belegd en welke mede diende als 'een tegenprestatie voor de gastvrije ontvangst,-welke de leden van deze vereniging tijdens de congresdagen hier hebben ondervon den. Met vele ex-politieke gevange nen uit Leiden en verre omgeving waren hier mede aanwezig de hoofd- bestuursleden, de heren mr. B. W. Stomps, N. Mourer en Moerman. Bij verhindering-van de districts voorzitter, de heer H. van Weizen, heette de heer M. I. Smit allen harte lijk welkom, in het bijzonder de te- den van het destijds gevormde ere- comité, waarna hij er op wéés, dat de vereniging zich ten doel stelt om de contacten, welke uit de bezettings tijd zijn voortgevloeid, levendig te houden.. De landelijke" voorzitter, mr. B. W. Stomps, herinnerde vervolgens aan de vriendelijke ontvangst, welke de congressisten het vorig jaar in Leiden hebben 'ondervonden. Ook deze spr. wees er op, dat de vereniging bij de bevolking van Nederland de, gedach te wil levendig houden voor welke hoge waarden velen in de jaren 19401945 op de bres hebben ge staan. Helaas wordt het spr. telkens weer openbaar, dat men geneigd is zo spoedig te vergeten. Mr. Stomps eindigde met in het licht te stellen, dat dé vereniging een sociale, opvoe dende en zorgende vtaak heeft. Onder leiding van de heer Bob Ca- hen, die zich daarbij een uitermate vïbt conferencier toonde, werd hier na een afwisselend nrogramma van zang, muziek en toneel afgewerkt, waarbij vooral het optreden van de eerst kort uit Indië teruggekeerde clown Nicholls een groot succes oogst te. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn, waarbij „The Gold Star band" o.l.v. de heer Nederlof de dans muziek verzorgde. RIJWIELDIE VEN GESNAPT. Door de Leidse politie is aangehou den ds 39-jarige Pool L. L. verdacht van rijwieldiefstal. Wegens-diefstal van een fiets in Boskoop is voorts door de politie aan gehouden de 23-jarige C. M. G., die pas voorwaardelijk in vrijheid was gesteld van zijn verblijf in een op voedingsgesticht te Heiloo. Hij is ter beschikking gesteld van de politic te Boskoop. door STEFAN BROCKHOFF „Vertel nu eindelijk eens'*, drong Gerda aan, maar Jupp had de tijd en bestudeerde het programma. Het was op glanzend papier gedrukt en versierd met bevallige guirla'nden. „Eigenlijk moest je nu je aandacht aan het danspaar Ilona en Ferenzi wijden", merkte hij plagend op. Maar toen wérd Gerda echt boos. Ilona interesseert me niet en die kerel al helemaal niet. Nu vertel jé direct of ik ga weg''. Dus Jupp was wel gedwongen het danspaar niet verder te bekijken. „Tussen Kampschulte en Trude heer ste een wijnoorlog. Dat is zo begon nen. 'Trude betrok niet alleen de wijnen voor haar. cabaret van de Vinum maar ook voor een hele rij inrichtingen hier in de omgeving, waarvoor zij als tussenpersoon optrad Zij had een hele organisatie in het leven geroepen van'kleinere en gro tere lokalen die zich verplichtten al leen door haar te bestellen. Omdat zjj dus een groot afzetgebied had, kon zij van Kampschulte lage prijzen krijgen, maar daarvoor had zij zich eerst moeten verplichten alleen door de Vinum te betrekken. Maar Schott- ler had een clausule in het contract laten opnemen n.l„ dat zij, als zij een aanbod van meer dan 20 procent lager zou krijgen, het recht had een deel van haar voorraad bij die firma fe betrekken. Begrijp je het allemaal, kind?" Gerda had gepannen geluisterd, óp de achterkant van het program ma had zij een caricatuur van Alex en zijn reusachtige vleugel getekend, zij tekende altijd als zij aandachtig luisterde. „Ja, ze had alles goed be grepen". Jupp kon verder vertellen. en„Tot zover was alles in orde. Tru de kocht ijverig bij de Vinum en le verde aan haar organisatie. Dat ging goedtot de heer Barneveldt op de proppen kwam. Hij werd door de Vinum tamelijk zwaar bedreigd, want Kampschulte wilde hem ka-' pot concurreren. Óm daar tegen in te gaan probeerde hij de gebroeders Kampschulte klanten afhandig te maken. Oij wendde zich tot Trude en deed haar bijzonder gunstige aan biedingen. Schottler ging daar op in, want de prijzen waren buitenge woon laag. En dat w*s natuurlijk niet volgens het contract met Vinum. Want de prijzen waren niet meer dan 20% lager. Barneveldt was 8 pet goedkoper. En dat was voor Trude een zeer voordelig zaakje. Op een dag viel het Hermann Kampschulte op, dat Trude zo weinig meer van hem betrok. Zij praatte zich er uit met te beweren, dat gedurende de zomermaanden altijd weinig werd verbruikt, maar op de avond van de moord had Kampschulte er genoeg van en hij werd woedend toen hij zag, dat de Odeon juist bijzonder goe<^ ging. En volkomen onbeheerst door het vergif en het overmatige wijnverpruik maakte hij een ver schrikkelijke scene in het kantoor en eiste onmiddellijk tienduizend mark die hij geleend had, terug. Diezelfde rrècht stierf hij en die dood kwam Trude zeer van pas. Zij hoopte nu een üjd lang met rust te worden gelaten. Maar zij vergiste zich, Fried- rich dreigde haar met een proces. Dat was de ruzie die ik die Maan dagavond gehoord heb. Maar Trude had haar uitvlucht^klaar. Zij be weerde brutaal, dat de firma, waar ze nu kocht 20 pet goedkoper was en daarom had zij volgens overeenkomst het recht de Vinum voor een gedeelte uit te schakelen. Zij kon dat ook uit de boeken bewijzen. Dat die echter niet konden kloppen, begreep Fried- richf direct. Zo goedkoop kon nie mand leveren. Maar hij kon niets doen omdat hij geen bewijzen had. In Trude's plan zat echter een fout. Frie,drich verklaarde, dat hij haar als tussenpersoon uit zou schakelen en rechtstreeks zou gaan leveren aan de deelnemers van haar organisatie. Toen deed zij iets dat jij weet, zij ging naar Amsterdam en probeerde Barneveldt over te halen werkelijk voor 20 procent minder te leveren. dan had zij de strijd met Kampschul te kunnen aanbinden. Want haar or ganisatie zou haar zeker trouw blij ven, als zij zo goedkoop kon leveren alleen... Trude was een vrouw, en je weet, het zwakke geslacht..." „Nou hoor eens", protesteerde Gerda.. „Zij lijkt me een handige za kenvrouw. Zoals zij tegen Kamp schulte vecht is eenvoudig heroisch „Zij is zelfs niet onsympathiek. Alles zou ook goed zijn gegaan, als zij niet in een liefdesgeschiedenis was geraakt. Haar vriend, die All- mers, wist te veel. In die korte en onbezonnen liefdesroes, waarin zij zich gestort had, heeft zij haar ge heimen verraden. En toen de ruzie kwam is de minnaar, die er uit ge smeten was, naar Kampschulte ge lopen". „Er uit gesmeten?" vroeg Gerda verwonderd. „Ik dacht, dat zij van hem hied?" en „Dat zal ook wel zo geweest zijn. Maar na haar arrestatie moet ze be- begrepen hebben hoe laf hij is en met haar energie heeft zij er geen gras over laten groeien. Allmers wreekte zich en pleegde een klein inbraak je. Hij wist, dat haar boeken vervalst waren en dat zij van Bar neveldt maar 8 pet korting kreeg. Hij wist ook, dat de echte rekenin gen in een lade werden bewaard. Die heeft hij opengebroken, hoe, weet Kampschulte natuurlijk ook niet pre cies, en de rekeningen overgeschre ven. En die afschriften heeft hij aan Kampschulte verkocht, die nu ten minste bewijzen kan dat zij zich niet aan het contract heeft gehouden". Gerda zuchtte diep. Zij scheen zich met al haar aandacht op haar caricatuur te bebben geworpen, maar ze hoorde alles precies „Ik heb echt met mevrouw Schott ler te doen", meende zij medelijdend „Kampschulte zal haar een proces aan doen en dat verliest zij natuur lijk". Jupp haalde de schouders op. „Dan zal ze in de toekomst weer bij Vinum moeten kopen, dat is al'es". „Lieve Juppi-jupp je bent heel knap geweest, maar in het geval van de moord heeft dit alles toch nog geen ziertje licht gebracht. De enige verdachte is en blijft mijn vader en Trude Schottler is geheel gerehabi liteerd. En we zijn geen stap verder gekomen". Inplaats van te antwoorden stak Jupp zijn hand uit. „Dat is een leuke tekening, die je daar gemaakt hebt", zei hij en nam haar het orogramma af. „Die bewaar ik, een beter por tret van Alex heb ik nog nooit ge zien. Kom. laten we gaan. Nu komt die vreselijke zingende juffrouw weer". „Nu kunnen we nog wel even op Alex wachten, het programma is in een half uurtje afgelopen", meende Gerda. Maar Jupp wilde niet. Zijn afkeer tegen de zingende dame was opeens grenzeloos. Bovendien beweerde hij heel moe te zijn, maar Gerda ge loofde er geen wcord van en zei: „Ja, het is je wel aan te zien". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2