Gezinsavond van K.A.B. te Leiden DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DINSDAG 1.0 FEBRUARI 1948 «VADER T H U I S Voor de derde maal in dit seizoen organiseerde de K.A.B.,, afd. Leiden een gezinsavond, in het kader van „R eddend Christendom door Vader", met als motief „Vader thuis". Was het de vorige keer een verheugend te ken, dat het Antonius Clubhuis te klein was, ditmaal kon zelfs de foyer der Stadsgehoorzaal de vele belang stellende met hun dames niet bergen en moesten de brandweerlieden een groot aantal terugsturen; de zaal was ei-vol! HET GOUDEN HORLOGE. Hoewel we in deze geweldige op komst zeker een steeds groter wor dende belangstelling voor de K.A.B. mogen zien, zal toch het bijzondere cachet dat aan deze avond gegeven werd, hier voor een gedeelte wel aan debet zijn; op deze bijeenkomst n.l. zou het lot bekend gemaakt worden, dat de winr.aar van het gouden hor loge van Mgr. Buis aanwees. Nadat Mgr. Buis, vergezeld door kapelaan Kooy had plaats genomen, verwelkomde de voorzitter, de heer van Oyen, de hoge gast en de spreker van deze avond, het hoofdbestuurs lid, Jos Veldman uit Utrecht. De heer van Oyen gedwaagde van de hechte band die in de laatste maanden ge smeed was tussen Mgr. Buis en de K.A.B., hierbij de hoop uitsprekend, dat deze band door wederzijds gebed, bestendigd moge blijven. Ingeleid door de K.A.B.-sympho- nie..die o. 1. v. Jan Gordijn, de „Priestermars" uitvoerde, werd het woord verleend aan de heer Veld man, die het probleem „Vader thuis'' onder de loupe nam en sprak over de band van "het gezin, welke de kracht uitmaakt van de beweging. Vele ge zinnen echter missen die oude kern en de verhouding „ouders tot kinde ren" of „man tot viouw",^laat wel wat te wensen over. Waar is de tijd gebleven, dat vader aan het haard vuur zijn kinderen kon vertellen van de grootse strijd, die de pioniers ge streden hebben voor de sociale ver beteringen? Beseft het nieuwe ge slacht welke offers daarvoor gebracht zijn? En weten zij, dat dit alleen be reikt kon worden door de hechte band, die hen samenhieldd, door' de gemeenschapsgedachte, die hun( kracht schonk voor de strijd, door de' geest van broederschap, die tot da den stimuleerde? Neen, dat beseft het jonge geslacht niet, want waar is de naastenliefde gebleven? Er zijn nu behoorlijke arbeiderswoningen er zijn veel verbeterde sociale toe standen en het ziektegeld wordt steeds prompt uitbetaald, maar waar blijft het ziekenbezoek? Dat is ver dwenen met de naastenliefde. De mens leeft koud. Dit de kinderen weer bij te brepgen is een taak van vader thuis. De vader moet .weer „vader" worden, een steun voor de moeder, die zo vaak bijna alleen staat in haar zware taak van opvoe ding, hij moet weer een vader wor den. die kan knutselen en die thuis geen boeman is. Wij moeten terug naar de tijd dat vader het centrum was in het gezin, waar hij een taak te vervullen heeft, overeenkomstig zijn roeping. 'En als de vele millioe- nen ka"tholieke vaders over de gehe le wereld dit zouden beseffen en als zij op deze wijze hun persoonlijkheid zouden vormer?, dan zou het Chris tendom een machtig bolwerk zijl}, onaantastbaar voor hen, die het thans belagen! De uitslag der verloting. Met stijgende belangstelling luis terde, het gehoor naar dit warme be toog van een man, die zelf een pio nier is van het Utrechtse en die dus uit eigen ervaring kon vertellen op ontroerende wijze van de offers, die deze strijd gekost heeft. Het programma ging verder en tijdens de pauze vond dan het lang verwachte ogenblik piaats, waarop een politie-rechercheur, dé heer Minderdorp het verzegelde pakje zou openen. Ondei grote spanning werd de uitslag bekendgemaakthet hor loge was stil blijven staan op 5 uur, 50 minuten en 48 seconden. De perfecte administratie van ka pelaan Kooy wees onmiddellijk uit, dat de heer A. W. van der Poel, Hooglandse Kerksteeg 8. de geluk kige winnaar was. Nu de spanning gebroken was vond Mgr. Buis het de gelegenheid om zijn hartelijke dank te betuigen voor het zeer vele werk, dat kape laan Kooy voor deze loterij verzet heeft. „Het blijft nog steeds waar, aldus mgr., dat spreken zilver is en zwijgen goud, doch er zijn ogenblik ken waarop gesproken móét wor den, nu n.l. tot de man, die he^plan heeft opgevat en het in vaak nach- telijke arbeid t©t een succesvol ein de heeft gebracht. Van de 43200 loten bracht kapelaan Kooy er zelf ruim 30.000 aan de f man (op deze avond neg de laatste' 600) en hij «heeft ge leerd, dat kopen veel gemakkelijker is dan verkopen! Natuurlijk' ook dank aan de andere verkoper? (sters) en niet te vergeten de kopers, Vv want die moesten ten slotte het geld opbrengen. Ook het dagelijks bestuur van de K.A.B. kreeg een pluim; niet minder dan bijna 6.000 loten zijn op de K.A.B.-bijeenkomsten verkocht' Uit erkentelijkheid mochten de he ren van Oyen, de Kruyff en Feiten een ondertekende foto van Mgra. in ontvangst nemen. Het derde bedrijf van deze avond werd gevormd floor het optreden van HENDRIK VAN NJORD ONDERSCHEIDEN Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van. Oranje Naussau verbonden eremrdaille in brons aan H. W. de la Bije, voorheen boten- knecht bij de Leidse studentenroei vereniging „Njord" alhier, meer be kend als Hendrik van Njord. De onderscheiding, is in een fees telijke bijeenkomst op het clubhuis uitgereikt door de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, terwijl door verschillende studentencorporaties een huldiging van Hendrik plaats vond. het „K.A.B. Toneel", dat o.l.v. van de heer J. P. Mank de komische klucht in twee acten „Aardappelen" presenteerde. Uit de reacties van de toeschouwers was duidelijk op te ma ken hoe van dit vlot gespeelde stuk genoten is. Er bleek weer eens uit hoe belangrijk 'fle aardappel is in ons le ven en hoe intens men verlangen kan naar de meest gewone dingen, wan neer men ze missen moet! Met een dankwoord tot Mgr. Buis, voor zijn aanwezigheid, de acteurs voor het keurig spel en de ssymphonie voor hun opluistering, sloot de voor zitter d-ezp prettige gezinsavond. VASTENAVONDFEEST KATH. MIDDENSTAND Ter vüring van het vastenavond feest waren de katholieke midden standers gisteravond in een feeste lijke bijeenkomst samengekomen in de zalen van „Zomerzorg", waai; zij in de beste stemming natuurlijk eni ge uren van muziek, zang en dans hebben doorgebracht. Te rond 9 uur sprak de voorzitter, de héér F.'C.' de Hosson, een kort openingswoord, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat deze avond als een der minst graag ge organiseerde door het bestuur werd beschouwd. Spr. bedoelde dit niet kwaad, maar hij vond toch gelegen heid te zeggen, dat vele middenstan ders denken, dat .je van een derge lijke vereniging lid kunt worden als b.v. van een sportvereniging". Zulks is allerminst waar en»'daarom zag spr. in deze avond deze goede zijde dat hij uitermate geschikt was om de katholieken te wijzen, de plicht zich aan te sluiten. Ledenwerving staat op het program en deze avond kan goed worden, indien velen zich zou den opgeven als lid. Hierna Was het woord aan de fa milie Barents, die met enkele liedjes en een praatje voor wpt afwisseling zorgden en daartussen door gingen de benen 'n enkele maal reeds van de vloer voor een dansje, waarbij het „Zomerzorgse" show-orkest voor de bege'eifling zorg droeg. Ook rector Bernefeld liet zich nog even op het podium zien voor de ernstige noot op deze vergadering, welke evenwel slechts een aanslag •betekehde op de beurzen van de aan wezigen, daar het hier een oproep betrof om steun te verlenen aan „Santos". Deze oproep had tot ge volg, dat een bedrag van ruim f 261 werd gecollecteerd. De avond werd besloten meteen bal o.l.v. de heer Evert Castelein. 45-JARIG JUBILEUM M. FLAMAN. Gisteren was het 45 jaar geleden, dat de heer M. Flaman in dienst kwam bij de N.V. v.h. L. E. Nieuwen- huizen. In verband hiermede vond een huldiging plaats in het voormalig Militair Tehuis aan de Morsweg. Na dat1 de jubilaris door het bestuur van het jubileumfonds met vrouw en kinderen was binnengeleid, werd hij toegesproken door de directeur, de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, die de jubilaris hartelijk - toesprfek onder aanhaling van enkele aardige oude herinneringen en hem een en veloppe met inhoud en een prachtig bloemstuk overhandigde, benevens de zilveren erepenning en het diplo ma van de Mij. voor Nijverheid. Vërvolgens nam de heer Casterop het woord, die hem namens het ju bileumfonds een mooie rookfauteuil aanbood, alsmede een bloemenmand. De bedrijfsleider, de heer Heijn, ge tuigde van de prettige samenwer king, alsmede van de populariteit van de jubilaris onder zijn collega's, terwijl de procuratiehouder, de heer C. Lau ook van zijn warme gevoe' lens voor de jubilaris getuigde en hem namens het kantoorpersoneel een plant aanbood. Ten slotte sprak de heer Mokken- storm, die hem namens de Leidse vertegenwoordigers met van veel waardering getuigende woorden na mens deze een kistje sigaren aan bood. De jubilaris dankte allen voor de huldiging en de cadeaux en sprak de hoop uit, het halve eeuwfeest nog te mogen vieren. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen bleef, vertrok de jubilaris naar huis, waar het hem zeer zeker niet aan belangstelling zal hebben ontbroken. VEERTIGJARIG JUBILEUM H. STUIFZAND. Vandaag heeft de heer H. Stuif zand zijn veertigjarig jubileum her dacht bij de Boek- en Handelsdruk kerij Eduard IJdo aan de Hoogland se Kerkgracht. Oorspronkelijk als letterzetter in dienst gekomen, werd hij later machinezetter in welke hoe danigheid hij .zich als een buitenge woon accuraat werker heeft doen kennen. Nadat hem vanmorgen vroeg reeds bloemen waren thuisbezorgd, werd hij te half twaalf aan de zaak ont vangen, waar hij allereerst werd ge complimenteerd door de directeui, de heer J. W. IJdo Ezn.,4die hem hul de bracht voor de langdurige plichts vervulling. Het gebruikelijk couvert met inhoud volgde hierop. Namens commissarissen werd de jubilaris toegesproken door de heer P. J. van Hest. Inmiddels had het personeel zich in een der lokalen verzameld, waar het woord werd gevoerd door de technisch chef, de heer J. W. Blote, die hulde bracht aan de jubilaris voor zijn gepresteerde arbeid en bloemen en geschenken aanbood. De jubilaris dankte hierna voor de belangstelling. GOUDEN JUBILEUM A. J. BOEKWIJT. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de heer A. J. Boekwijt werd ten kantore van. de Fa. J. J. Krantz Zooh, alhier, een receptie gehouden, welke voorafgegaan werd door een huldiging van de beheerder van het kantoor- en fabriekspersoneel. D ebeheerder de heer W. Roessingh dankte de héér A. J. Boekwijt voor zijn men kan wel haast zeggen een mensenleeftijd lange toewijding aan de Firma J. J. Krantz Zoon. Ook werden door de heer Roessingh de buitengewone capaciteiten geme moreerd, waarover de jubilaris be schikt. Na het overhandigen van een per soonlijk cadeau kwam de heer M. van der Kaay aan het woord, dit de jubi laris namens het kantoorpersoneel zeer waarderende woorden toevoeg de. Hij bedankte fle heer Boekwijt voor de zeer aangename en leerrijke samenwerking. Ook namens het kan toorpersoneel werden door hem een cadeau en bloemen overhandigd. Vervolgens stelde de heer D. Bave- laar, namens het fabriekspersoneel sprekend, de jubilaris als voorbeeld van een nauwgezet en ijverig werker. Ook deze spreker overhandigde de heer Boekwijt een cadeau. Aangedaan dankte de jubilaris voor de vele huldeblijken en woorden van warme waardering. Hierna na mde zéér druk bezochte receptie een aanvang, welke ver zorgd werd door Rotisserie „Oudt Leyden". Deze voor de jubilaris onvergetelij ke dag werd besloten met een diner, dat hem door de bestuurder der firma werd aangeboden. VOORSTELLEN AAN DE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert Maan dag, Dinsdag en Woensdag 's middags en -'s avonds,' alsmede eventueel op •volgende nader te. bepalen tijdstip pen". B. en W. adviseren aan A. M. Ver- maat en M. D. Bergman, op dezer verzoek, eervol ontslag te verlenen als onderwijzer, en de onderwijzer P. Kruit over te plaatsen naar de o.l. school Paul Krugerstraat, wegens da ling van het aantal leerlingen van de o.l. school Zuidsingel A.; voor de aanschaffing van leer middelen ten behoeve van de R.K. school aan de Potgietrelaan we gens uitbreiding van het aantal leer lingen een bedrag van f 3045. beschikbaar te stellen; eveneens aan de R.K. school op het Rapenburg 416.— opnieuw te verhuren aan het genootschap „Kennis is Macht de school Pieterskerkstraat 3, tegen een jaarlijkse huursom van 900.voor ten hoogste 10 jaren; in erband met een verhoging van het Rijkssubsidie, aan de open bare leeszaal en bibliotheek „Reu^ vens" 'n verhoging van subsidie toe te kennen van 2.724 en aldus het totale subsidie te brengen op i.0.113; een bedrag van 23.500 beschik baar te stellen voor 'n restauratie en verbouwing van de Stadstimmerwerf. Aanleiding daartoe is de wenselijk heid, dat ook de hulpbewaarder op de werf woonachtig is;/een geschikte woning is te verkrijgen door splitsing van het huis van bewaarder in een boven- qp benedenwoning. Een Rijks subsidie van 50 zal aangevraagd worden in de daarvoor in aanmerking komende restauratie kosten 18.000). „Monumentenzorg" heeft zich met het plan verenigd. de gemeente-begroting '1946 te wijzigen, ter zake van pensionnering, wachtgelden enz. en de post te ver hogen met 33.174.79; de markt-, haven-, lig- en brug gelden te verhogen, wegens de sterke stijging van de exploitatie-uitgaven van de Markt- en Havendienst; oor spronkelijk lag het in de bedoeling ook de weeglonen en plaatsgelden aan de Waag Veemarkt en Vette Varkensmarkt, maar gevreesd werd, dat door het teruglopen van wegingen dit eerder nadeel op zou leveren. In dit verband zij opgemerkt, dat ver hoging van het havengeld en brug geld slechts wordt voorgesteld voor zgn.luxe-vaartuigen en "a-^urgen. waarin personen zonder betaling worden vervoerd; verhoging van het liggeld wordt, behalve voor genoemde categorieën vaartuigen, slechts voor gesteld voor brandstoffenschepen, wplke aan en markt ligplaats heb ben. in de verordening, houdende voorschriften nopens behoorlijke be woning, duidelijk te doen uitkomen, dat de „zuivering" van een met on gedierte besmette woning voor reke ning komt van de bewoner of gebrui ker. B. en W. ontraden echter met na druk een uitzonderingsbepaling voor het geval de besmetting van belen dende percelen afkomstig zou blij ken te zijn: steeds zullen de aanspra kelijk gestelden zich op deze uitzon deringsbepaling beroenen, terwijl het dan vrijwel onmogelijk zal zijn om aan te geven, aan wife het' ontstaan van de onzuiverheid is te wijten; - de behandeling der begroting 1948 en de (reeds gepubliceerde) ver hoging der vermakelijkheidsbelasting. Bij de begroting komen ter sorake vier voorstellen van de heren Froh- wein en Vos: 1. invoering van een centraal gemeentelijk autopark; 2. een pon.act commissie voor de klein- industrie en het winkelbedrijf in het leven te oepen; 3. de commissie voor de financiën tei) minste 3 weken vooraf in kennis te stellen van alle aanschaffingen van machines, ver voermiddelen en dergelijke, waarvan de kosten een bedrag van 250U.— te boven gaan; 4. een plan samen te stellen voor een coihplex tentoonstel- lings-hallen. WORLD STUDENT RELIEF. _Het Nederlandse Comité voor World Student Relief zit in moeilijk heden, moeilijkheden van dubbele aard. Op de eerste plaats moeilijkheden om aan de hetog nodige contanten te komen. In deze moeilijkheden blijft het comité zitten zolang het werkt; het aanvaardt deze dus ge troost. Vervolgens v/aren er moei lijkheden met een tournée, georga niseerd om aan de eerstgenoemde permanente moeilijkheden tegemoet te komen. Men had n.l. een gezel schap z.g. „displaced persons" uitge nodigd om ten bate van het- World Student Relief een tournée te hou den en waarvoor alles gearrangeerd, maar op het laatste moment kwamen visa-moeilijkheden een spaak in het wiel steken. Doch deze moeilijkheid is gelukkig opgelost doordat men het orkest van de Hot Club de France met Bob Burax uit Parijs bereid heeft gevonden om ten bate van het Relief-wefk een tournée te houden. Donderdag a.s. komen zij in de Leid se Schouwburg. Burax is al meer voor hetzelfde doel in Nederland ge weest. DE HEER D. v. d. KWAAK EREVOORZITTER VAN „DE PROFESSORENWIJK" Tijdens de gisteravond in de na genoeg geheel bezette Stadsgehoor zaal gehouden jaarvergadering van „De Professorenwijk" heeft de heer D. v. d. Kwa^k afscheid genomen als voorzitter van deze vereniging, terwijl hem gelijktijdig het ere voorzitterschap werd aangeboden. In zijn openingswoord heeft de heer Van der Kwaak met een en kel woord gewezen op het feit, dat hij deze avond wegens zijn vertrek uit de wijk als voorzitter afscheid moest nemen. Vervolgens gaf spr. een terugblik op de vele werkzaam heden, welke in <5e afgelopen 2V- jaar door de vereniging zijn ver richt. Het stemde spr. tot grote dank, dat in één jaar tijd bijna f 7.Ö00, kon worden bijeengebracht voor de inrichting van een' speelweide. Na dat spr. er nog^op gewezen had, dat „De Professorenwijk" nog steeds in bloei toe'neemt, eindigde hij met er op te wijzen, dat de gevoelens en opvattingen van een ieder in de ver. eniging streng geëerbiedigd worden. De secretaris, de heer S. Platteel, gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van de verenigingsarbeid ^n het afgelopen jaar. Ruim 800 kinde ren stonden in 1947 als speelweide kind ingeschreven. De vereniging telde op 31 December j.l. 1344 leden. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer B. Staal, bleek, dat de vereniging bij een uit gave van f 15.765 in 1947 een na delig saldo heeft van ruim 227. Rekening houdende met het feit, dat thang de speelweide geheel schuld- vrij is, achtte spr. "dit tekort, dat door de ontvangsten in 1948 reeds is -gedekt-, van geen belang. Gehoord ïièt rapport der kascorr/missie, werd de- heer Staal voor zijn beheer ge dechargeerd. Nadat de contributie wederom was vastgesteld op 5.per jaar en per gezin werd eon bestuurs voorstel afengenémen, dat kinderen uit de z.g.n. Burgemeesterswijk de gelegenheid biedt om voortaan ook van de speelweide van De Profes sorenwijk" gebruik te maken. De toegangsprijs werd voor deze kinde ren vastgesteld op 2,50 par jaar voor één kind, 4,voor 2 kinde ren en 5.voor 3 of meer kin deren. In de vacature van de. heer D. v. d. Kwaak werd tot voorzitter geko zen de heer P. D. Beversluis, terwijl in de plaats van de heer J. Cuperus, die wegens vertrek uit deze ge meente moest bedanken,1 de heer Van der Horst werd benoemd. In verband met de benoeming van de heer Beversluis tot voorzitter, die tot op heden de functie van tweede secretaris had waargenomen, werd in zijn plaats tot bestuurslid geko zen de heer Mattheus. De heer _J. van Harteveld werd herkozen. Voor af was door verschillende sprekers nog sterke aandrang op de heer Van der Kwaak uitgeoefend om als voor zitter aan te blijven, hetgeen deze echter om organisatorische redenen m'eende te moeten afwijzen. Bij monde van de heer Brouwer werd namens de leden het voorstel gedaan om de heer Vap. der Kwaak tot ere-voorzitter en de heer Cupe rus tot ere-lid te benoemen. Met 'n krachtig applaus stemden de aan wezigen hiermede in. Aan het einde der vergadering heeft de heer J. Cuperus. vice- voorzitter, van de heer Van der KwaSk afscheid genomen. Spreker schetste hem als een man, die vol komen het vertrouwen der vereni ging had en die, begaaft met vele organisatorische talenten, de vereni ging uit de kinderziekten heeft ge holpen. Namens de leden bood spr. hem als aandenken een ets van het Leidse stadhuis aan. Wederkerig dankte de heer Van "tier Kwaak de heer Cuperus voor al hetgeen, dat hij, als principieel man, in het belang van „De Professoren wijk" heeft gedaan. Met een zeker heirrnvee neemt §pr. op dit moment afscheid van de vereniging, waarin hij zovele mooie idealen heeft kun nen ontdekken en waarvan hij ge looft, dat voor haar nog een goede toekomst is weggelegd. Nadaat spr. nog aan de heer Cuperuö* een boek werk had aangeboden, droeg hij de voorzittershamer over aan de heer Beversluis, welke laatste hierop met eëh enlcel woor£ zijn taak aan vaardde. De avond, welke een prettig ver loop had, werd afgewisseld door muziek van het showorkest van de heer Joop Jansen, de opvoering van een alleraardigst toneelstukje door de toneelclub van „De Professoren wijk", waarmede deze' al een zeer groot succes oogstte, zang o.a. van de 16-jarige Jan van Dijk en' decla matie Tot slot volgde nog een ge zellig samenzijn o.l.v. de heer J. Al- ohenaar en met medewerking van het showorkest. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers, daar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 43201 t.m. 46800. Meebren gen de stamkaarten en inwisselings bonnen van de lopende bonkaarten, eventueel inlegvellen voor schoe nenbonnen) en controlekaart-moe- ders (voor toeslagkaarten). Het kan toor aan de Steenschuur is geopend I van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, zal Woensdag spreekuur houden van 2 uur tot 3 uur. De Wethouder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, zal Woensdag spreekuur houden van 2 uur tot 3 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lambertus Franciscus, z van L. de Vries en J. H. Kuijer. Cornell^ Gjjbertus, z. van G. Kors en F C. -Duk; Wilhelmina Maria, d. van G. Crama en M. H. Franken; Willem, z. van K. Hoogendijk en J. H. Doorn; Christianus Johannes Reinier, z. van B. W. Bierman en C. M. van Velzenr Evert Johannes, z. van P. B. Stik- voort en L. Vonk; Rudolf, z. van W. G. Schnetz en L." S. Waltman. Jaco- ba, d. van J. Kranenburg en G. Mie- remet; Wilhelmina Catharina Johan na Maria, d. van N. J. H. Berg en P. M. F. J. van Koppen. Joseph Hendrik, z van J. H. Petiet en M. C. Pret; Hen drik Daniël, z. van J. Perfors en N. van Bekkum; Cornells, z. van H. L. Bruning en C. A. Brandt; Theodora, d. van H. Flaman en J. Weeber; Hélè- ne Marjanne, d. van I. Noorduin en J. Mader; i^bert Hendrik, z. van H. Brinksma en B. Nieuwenhuis; Anto nius Peter, z. van A. F. P. van den Berg en M. Hommers; Johannes, z. van M. van Egmond en M. C. van Beyere Berge Henegouw. Arie, z. van P. G; W. van Klaveren en A. Mar cus; Wilhelmina* Cornelia Petronella, d van J. Houwer en P. Zandbergen. Jannetje, d. van L. Jansen en J. C. Montanje. Gehuwd: E. de Heer jm. en J. B. M. Hazerberg gesch. Overleden: P. van Egmond man 75 j.; J. H. de l'Ecluse huisvr. van H. Brouwer 81 j.; F. de Jager man 66 j.; J. T. van Winkel wed. van 'P. van der Kweek 49 j. LAATSTE BERICHTEN Rantsoeneringen opgeheven Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van heden de rantsoenering van: fietsen, fietsbanden en yrvies- goed opgeheven. Het ministerie van Economische Zaken deelt het volgende mede: Verwacht mag worden, dat het in elk geval mogelijk zal zijn de pro ductie van de eerst genoemde artike len op een peil te handhaven, dat aan een redelijke behoefte kan worden voldaan. Aangaande serviesgoed kan het vol gende worden opgemerkt. De produc tie is vrijwel op vooroorlogs peil. In vroegeré jaren werden echter regel matig grote hoeveelheden geïmpor teerd. Dit laatste en het feit, dat er tengevolge van de oorlogsomstandig heden een grote inhaalvraag bestaat, veroorzaken de schaarste aan servies goed. De huidige distributieregeling is echter onbevredigend geworden om dat na voorziening van de voorrangs categorieën. zoals refcatrieerenden, huwenden enz. thans een aanzienlijke hoeveelheid overblijft. Het is evenwel onmogelijk door middel van een een voudig distributie-syseem te zorgen, dat deze goederen daar komen, waar zij het meest'nodig zijn, aldus het mi nisterie. Aangezien £5 pet. van de productie uit utility-aardewerk bestaat is te verwachten, flat na opheffing van de 'distributie, slechts zij, die aardewerk strikt nodig hebben, dit eenvoudige goed zullen kopen. Verwacht mag toch worden, dat degenen, die met hun resterende serviesgoed nog even voort kunnen, niet tot aanschaffing van het utilitygoed zullen overgaan. Er is voorts een regeling getroffen, daj die soorten aardewerk, welke speciaal voor ziekenhuizen, horecabe drijven e.d. vervaardigd worden, ook aldaar terecht komen. Tenslotte zij opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeeltelijke mechanisering^ de pro ductie van serviesgoed 'dusdanig v/ordt opgevoerd dat binnen afzienba re tijd een redelijk voorzieningspeil zal zijn bereikt. Verdere perspectieven. De situatie op het terrein der tex- tielvoorziening kan het beste zo wor den getypeerd, dat ondanks het feit, dat bepaalde textielgoederen nog moeilijk verkrijgbaar zijn, men op de geldig verklaarde textielpunten, dit in tegenstelling tot de toestand van een half jaar geleden, in vrij ruime mate tegen redelijke prijzen, nuttige textielgoederen kan kopen. Ondanks de huidige moeilijke deviezenpositie is het waarschijnlijk, dat de binnen landse voorziening met textielgoede ren voorlopig opjjeveei» op het huidi ge peil kan worden gehandhaafd. Het is evenwel nog niet mogelijk met ze kerheid te zeggen hoeveel textielpun ten in totaal over het jaar 1948 zullen worden geldig verklaard. Wat betreft de distributie van schoenen zij opgemerkt, dat de schoenindustrie in belangrijke mate afhankelijk is van de mogelijkheid voldoende grondstoffen te importeren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat mag het niet verant woord worden geacht, de schoenen rantsoenering op te heffen. Het is, in verband met de huidige productie- en importmogelijkheden, noodzakelijk-gebleken het vastgestel de rantsoen brandstoffen voor het hui dige sttfokseizoen op 12 eenheden per gezin te handhaven. Gebleken is, dat buiten deze normale verstrekking om een kleine hoeveelheid kolen extra ter beschikking kon worden gesteld. Deze hoeveelheid was. zo klein, dat een keuze moest worden gedaan tus sen een aantal categorieën, welke min of meer gelijke rechten konden doen gelden. De keuze is gevallen 'op de grote gezinnen en als motiefhiervoor Jjeeft gegolden, dat hiermede een groot aantal kleine kinderen en een belangrijk deel der studerende jeugd werd geholpen. Ondanks de moeiMke deviezenposi tie js er steeds nl|r gestreefd, bét tabaksrantsoen zo ruim mogelijk te houden. Juist in verband met devie- zerfechaarste zal het in de naaste toe- koiAst zeker niet mogelijk zijn het tabaksrantsoen te verhogen, zelfs moet met de mogelijkheid van een kleine rantsoenverlaging rekening worden gehouden. ,In- verband met geruchten omtrent een mogelijke op heffing van de rantsoenering van kerftabak Jtan nog worden medege deeld, dat een dergelijke partiële op heffing, zoals indertijd voor sigaren is geschied, niet. wordt overwogen. De regering streeft er naar, om ook voor het artikel zeep een systeem van keuze-bonnen in te voeren, waarop dan óf harde zeep, óf zachte zeep, óf waspoeder kan worden gekocht. Aanvankelijk opende de olie- en vet. positie hiertoe gunstige perspectieven. De moeilijke voorziening met chemi caliën maakt het echter noodzakelijk deze plannen voorlopig nog op te schorten, zo besluit het ministerie. BRUSSELS INSPECTEUR DOOR POLITIE NEERGESCHOTEN. Bij een jacht qp een inbreker te Brussel klonk plotseling een schot, waarop inspecteur Leroy, die de leiding van de jacht had, in de buik getroffen neerviel. Nadat de agenten naderbij waren gesneld, bleek, dat de inspecteur niet zoals men eerst had gedacht, 4oor de inbreker was neergescho ten, doch dat een zijner agenten, door de duisternis misleid, op zijn chef had gevuurd. De inbreker wist te ontkomen. DE INDRAGIRI BUITEN HAAR OEVERS. Antara meldt, dat bij Rengat (Z. Sumatra) de Indragiri buiten.haar oevers is getreden, waardoor voor millioenen roepiahs schade aan de aanplantingen is toegebracht. Tien tallen huizen werden door de stroom meegesleurd v en honderden stuks vee verdronken. Voorts werd een aantal verbindingen verbroken. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbedijk, 8 Febr. van New-York te Norfolk. Amsteldijk, 9 Febr. 150 mijl Zd. Öost vqn Bermuda. Arne- dijk, New OrleansRotterdam, v/ordt 14 Febr. te 'sGravesend ver wacht. Averdijk, 8 Febr. van Rotter dam te Havanna. Delftdijk, 8 Febr. van New Westminster te Seattle. Duivendijk, 8 Febr. van bos Ange los. Grootebeer, pass. 10 Febr. Pe- rim. Nieuw Amsterdam, 10 Febr. 9.35 uur van Southampton naar Le Ha vre. Nieuw Holland, pass. 8 Febr. Malta. Noordam, pass. 6 Febr. 17 u. Scillies. Veendam, 10 Febr. van Ber muda te New York verw. Aldabi,- pass. 9 Febr. Fernand On Or Onha. Barendrecht, 9 Febr. van Abadan naar Singapoere; Congo- stroom 9 Febr. ter hoogte van Oporto; Delftdijk 5 Febr. van Vancouver Te- new-Westminster; Delfshaven 9 Febr. van St. Vincent haar Rotterdam; Gaasterkerk, 9-Febr. van Port Said; Joh. de Witt pass. 9 Febr. Socotra; «Kertosono, pass. 9 Febr. 21 uur Finis terre; Kota Inten, van Java te,Rotter dam; Laurenskerk, 9 Febr. e Mar seilleLarenberg, 9 Febr. van Bor deaux naar Las Palmas; Lindekerk, 10 Febr. te Antwerpen; Lutterkerk, 9 Febr. van Bombay naar Aden; Maaskerk, 10 Febr. tc L,e Havre ver wacht; Mapia.^10 Febr. te Londen; Marken, 8 Febr. te Singapore; Meer kerk, 8 Febr. van Singapore te Ma nilla;. Meliskerk, 10 Febr. van Dakar te Freetown verw.; Modjokerto, 9 Febr. tè Marseille; Molenkerk, 10 Febr. van Shanghai; Nigerstroom, 10 Febr. van Douala te San Thome ver wacht; Nijkerk 9 Febr. van Marseille naar Port Said; Oranje 9 Febr. van Batavia naar Singapore; Poelau Laut, 10 Febr. te Soerabaya; Singkep, pass. 9 Febr. Casquets; Sumatra, pass. 9 Febr. Pantellaria; Tamo, pass. 10 Febr. St. Vincent; Tegelberg 5 Febr. van Hongkong naar Shanghai; Veen- dam, 8 Febr. van Bermuda naar New York. OEGSTGEEST Caharet Chiel de Boer. In het kader van het door de Oranjevereni ging opgezette culturele programma werd aan de in grote getalen opge komen Oegstgeestenaren in de re creatiezaal van „Endegeest" een avond van „klein kunst" voorgezet in de vorm van het cabaret van Chiel de Boer. Het welkomstwoord van de heer van Weizen gold in het bijzonder burgemeester Baumann en de heer Sanders, oud-voorzitter der O. V. Spr. kon tevens de verheugende me dedeling doen, dat de aangekondig de voordrachtsavond van Charlotte Kohier definitief doorgang zal vin den, en wel op 8 Maart a.s. Daarna was het woord* aan Chiel de Boer, die daarvan dankbaar ge bruik maakte en zich diverse malen een wrare woordkunstenaar toonde. Zijn liedjes werden geillustreerd door een door hemzelf vervaardigd schimmenspel, wat ze een aparte be koring gaf. Karja Berndsen en Dini van Amstel lieten ons genieten van chansons uit de'oude zowel als de nieuwe doos, en Moestafa had nog' steeds zijn hart verpand aan 'onze Rijkshoofdstad en, zijn dialect, het geen hij op de he/p eigen wijze naar voren bracht. Koos Tigger verzorgde enige gitaarbegeleidingen en schit terde jammer genoeg slechts één maal in een Spaanse gitaarsolo. Het geheel was kleinkunst van de goede soort, licht en luchtig, met humor die geen schaterlach maar een glimlach opwekt, hr zat rustige vaart in het programma en het publiek toonde zich dankbaar en voldaan; aan hef einde werden de dames van het gezelschap in de bloemetjes ge zet. VOORSCHOTEN Middenstandsvereniging;. Zon dagavond vierde bovengenoemde vereniging haar jaarfeest in „Alle- mansgeest". de voorzitter, de heer G. Schrama, begroette de talrijke aan wezigen. Mej. Cia van Boort bracht met „Faust" een sfeer van waar kunstgenot. De telepaath, de heer Schuief, verrastte de gasten met verbluffende staaltjes van gedach- tenoverbrenging. Door de aankomst van de pastoor en de beide kapelaans steeg de feestvreugde. 9

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3