Krijgt Nederland een officiële voetbalpool? Het IJshockeyconflict ten einde? KRUISWOORD PUZZLE Jl/Luziek 'ui kot Doden-steegie ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DIJ DE AANSTAANDE behandeling van het door de regering in- gediende wetsontwerp tot het invoeren van een, van overheidswege gecontroleerde totalisator bij harddraverijen, zal vanuit de Tweede Kamer naar het \foorlopig beslag doet verwachten de vraag worden gesteld, of het niet wenselijk is, eveneens over te gaan tot de instelling van een gecontroleerde z.g. voetbalpool. Het bestaan van talloze clandestie ne voetbalpools is niet algemeen be kend. Wij hebben hieronder enige ge gevens verzameld. In landen als Zwe den, Zwitserland, Engeland en Bel gië bestaan reeds lang officiële voet balpools, waarin iedere .week vele millioenen uit het publiek tegen een gering bedrag hun geluk beproeven. Na aftrek van een bedrag voor eigen verdiensten, administratieve- en be- drijfsonkosten, keren de organisato ren wekelijks de ontvangen geldbe dragen aan de prijswinnaars uit. Naar mate meer mensen aén de pool deelnemen worden de uit te keren prezen alsmede de belastingen en de verdiensten van de organisatoren, hoger De fiscus eist n.L in deze lan den iedere week een bepaald per centage van deze prijzen op. In ons land is deze vorm van kansspel toi dusverre niet toegestaan. Bij de enor me belangstelling, die iedere week naar het resultaat van de komende voetbalwedstrijden uitgaat, moet worden geconstateerd, dat in vele particuliere kringen in verschillende vormen op de uitslagen wordt ge wed. Deze in feite wettelijk verbo den voetbalpools hebben in de jaren na de bevrijding een grote omvang gekregen, zoals blijkt uit enkele rechtzittingen van verleden jaar, waarbij organisatoren van plaatse lijke pools terechtstonden. Wie zich voorts de moeite getroost in het Zui den van het land een onderzoek in te stellen, zal tot de ontdekking ko men, dat duizenden arbeiders uit deze streken wekelijks een gedeelte van hun loon afstaan aan agenten ot sub-agenten van de officiële Bel gische voetbalbond, die een wijdver takte organisatie in het Zuiden van ons land heeft en ten gerieve van Nederland is uitgebreid met het pro gramma van de eerste klasse-wed strijden van d Kon. Ned. Voetbal bond. De bedragen, die hiermede ge moeid zijn, looen volgens deskundi gen in de millioenen. Op een zitting van de Rotterdamse rechtbank werd vorig jaar een accountantsrapport voorgelezen, waarin geconcludeerd werd, dat ons land jaarlijks naar ru we schatting twee en een half mil- lioen gulden aan deviezen verliest Dit is n.l. het bedrag, dat over onze Zuidergrens wordt gesmokkeld; na uitkering der prijzen aan de Neder landse winnaar blijft deze twee en ?en half millioen gulden over en komt, na aftrek der verplichte bij drage in de Belgische schatkist ten goede aan de B-lgische organisato ren. Onoirbare deviezenmanipulaties en uitwisseling van Nederlandse gul dens met Belgische francs tegen zwarte koersen zijn daarvan het on vermijdelijke gevolg. De regering heeft na de bevrijding een aantal ontwerpen voor voetbalpools ontvan gen. Alleen het eerste, ruim een jaar geleden ingediende ontwerp van 5 Nederlandse zakenlieden, die nauw bij de sport betrokken zijn of zijn ge weest, is aangehouden. Op de andere, die vrijwel identiek waren is afwij zend beschikt. Gevraagd naar enig commentaar op het verzoek om vergimning tot het oprichten van een door de overheid gecontroleerde voetbalpool ant woordde het comité der vijf zakenlie den, hetwelk aan de minister uitvoe rig do<l'mentatiemateriaal heeft overgelegd, dat de oprichting van een pool de volgende voordelen zou heb ben. 1. Jaarlijks een millioenenbedrag voor de fiscus.v waarbij juist als bij de Nederlandse Staatsloterij Wedstrijdprogramma voor Zondag. KON. NED HOCKEYBOND. Dames: Dr. Exalto Beker: Hilversum-- Leiden. Amsterdam Beker: Leiden 3Bully '36. 2e k'asse D. Zandvoort—Zuidwijck Leiden 2—BDHC 3; Clubhuis Te WerveEver Swift. Heeren: 2e klasse D: Leiden 2 Zuidwijck KON. NED. KORFBALBOND. Z.-H.: Ie klasse: Gymnasiasten— DKC; Achilles—Vicus Orientes; HKV HSV; Het Zuiden—Spangen. 2e klasse B Achilles 2Oiympiaan Ons Eibernest 2Wion; Die Haghe QSCR. gesproken mag worden van een vrij willige vorm van belasting. 2e. Beteugeling, zo niet uitscha keling van de clandestiene pools, waarbij het publiek niet kan contro leren of de organisatoren wel dat be drag aan prijzen uitkeren, dat over blijft na aftrek van een klein per centage voor eigen verdienste. i. Behoud van de millioenen gul dens aan deviezen, die thans naar België worden gesmokkeld. Tegenstanders van een officiële voetbalpool hebben betoogd, dat de instelling daarvan de gokzucht onder het publiek zal prikkelen. Het co mité is van mening, dat zonder deze veronderstelling te willen nege ren de gelegenheid tot wedden op het ogenblik reeds zo groot is. dat om deze i;eden de bovengenoem de drie voordelen niet mogen wor den verwaarloosd. Als tweede be zwaar zien de tegenstanders de ont trekking van administratieve krach ten aan de arbeidsmarkt voor de or ganisatie van een voetbalpool. Dit wenst het comité te ondervan gen door deze krachten te putten uit kringen van oorlogsslachtoffers, in validen en andere minder volwaar dige arbeidskrachten, die op deze wijze juist als bij de Staatsloterij niet meer op kosten van de ge meenschap zouden behoeven te teren. Het comité heeft de regering voor gesteld te bepalen, wanneer tot een gecontroleerde, voetbalpool wordt overgegaan, een van overheidswege vastgesteld Dercenta<?e der weggelden voor sociale doeleinden te bestem men. VOETBAL Docos. Docos 1 speelt tegen Voor burg 1. Aanvang 2 uur. Verlrek van- at' station 12.45 uur. Opstelling: doel: G. Rooyakkers; achter: W. V~rkevis- ser, G. Ouwerling, midden: G. Poll mann, Jac. Post, J Juffermans- voor: Th. Ludlage, Jac. Bavelaar. W Ver- plancke, P. Dubbeldeman, 3. v. Dam Docos 2 speelt de laakte wedsf-ijd in deze competitie tegen A!ph. Boys 2 Vertrek per trein 12.30 uur. Het vierde ontvangt om 12 uur ASC 7. Junioren en aspiranten Zaterdag middag 3.15 uur thuis asp. BLisse d: aanvang 3.15 uur. Terwijl asp. A vriendschappelijk speelt tegen asp. C; aanvang 4.15 uur. Zondag 1.15 uur Docos A-jun. Foreholte A. Hierna om 2.30 uur Do cos B—Foreholte B en om 4 uur vriendschappelijk Docos cDocos d. Lugdunum. Tegen D. O. S. R. I komt Lugdunum morgen in de vol gende opstelling uit: doel: van Ouds. hoorn; achter: van Pijlen en Brons geest; midden: Volkers, van Es en Pardon; voor; v. d. Heyde, van Kom mer, Teeuwen, Verhoeven en Douma. L. D. W. S. O.—D. S. O. Het Leids elftal is a7s volgt samengesteld: doel: v. d. Born; achter: Distelveld en C. Rijsbergen; midden: Schreu- der, J. Rijsbergen en Keyzer; voor: B. v. d. Weyden, Siera, Joh. Prins, J. v. d. Weijden en Piket. A. V. V. Het eerste elftal, dat zich voorbereid om een degradatie wedstrijd te ontkomen, zou Zondag a.s F. S. V. Pretoria ontvangen, doch er is bericht binnengekomen, dat Pretoria verstek zal laten gaan. De uitwedstrijd op 9 Nov. j.l. in Rotter dam bracht voor A. V. V. een schit terende 31 overwinning, zodat te verwachten is, dat de volgende Zon dag A. V. V. op eigen terrein weer de overwinning zal behalen. A. V. V. 2 gaat naar ADO Zuiderpark 12 uur en A. V. V. 3 naar Texas 3. Buurt weg 14 30 uur. Op eiCTen teTe:n spe len A. V. V. 4 tegen O. D. B. 4, 14.30 uur en A. V. V. 5 tegen Lenig en Snel om 12 uur. Voor de Junioren luidt het pro gramma: 13.15 uur A. V. V. adspiran- ten Graaf Wi'lem II-VAC. Om even eens 13.15 uur A V. V aQuick Steps om 12 uur Graaf Willem II- VAC aan de Achterweg te Wasse naar. 'om 12 uur A. V. V. cGraaf Willem II VAC. AlphiaLenig en Snel. Alphia 7al morgen in de wedstrijd tegen het Haagse Lenig en Snel als volgt zijn samengesteld: Doel: Kramer. Achter: Uithol, Roest Midden: Bouthoorn, Idenbur?. E?dom. Voor* Lamfers, Box tel. de Hoed, Goedhart, Bezem er. Wanneer de Alphenaars winnen, zijn zij kampioen. TeylingenRijswijk. Voor mor gen staat deze zeer belangrijke wed strijd vonr beide elftallen op het uro gram. Bij eventueel falen van Lug dunum zou' ^ijswiik nog een goede kans hebben terwijl 'Teylingen theo retisch ook nog niet is uitgesloten. Aanvang 2.30 uur. Teylingen 2 speelt vriendschaDpelijk tegen Wetering- Boys 1. Aanvang 2.30 uur. Tevlingen 3 krijgt Lugdunum 5 ot> bezoek. Aan vang 12 uur. Teylingen speelt vriendschappelijk tegen WSB 3 om 2.30 uur. Junioren A gaan naar VVLV A. Aanvang 12 uur. Junioren B gaan naar Alphensu Boys C. Aan vang 12 uur. Adsoiranten spelen om 115 uur op f. nrthof. lVJaar wij Vrijdagavond uit de kringen van het Internationaal Olym pisch Comité vernamen is er een Voorstel gedaan door het executief comité van dit lichaam aan het Zwitsers Olympisch Comité om de wedstrijdenserie bij ijshockey alsnog als Olympisch tournooi te erkennen mits de resultaten van de ontmoetingen, door de A. H. A.-ploeg tegen de andere landen gespeeld, niet zullen meetellen. Dus toch een O'ympisch tournooi Men acht het namelijk onjuist, dat de andere landenploegen ten zeerste gedupeerd zijn door het feit, dat dit ijshockeyconflict zich heeft voorge daan, terwijl men zich grote opof feringen heeft getroost om de verre reis naar St. Moritz voor de winter spelen te maken. Het Zwitsers Olympisch Comité zal zich nader beraden over dit voor stel. doch de kans is groot, dat het zal worden aangenomen, al zal het Zwitsers Olympisch Comit', nader overleg moeten plegen met de inter nationale IJshockey federatie. Zwitserland gaat accoord. Hoewel het Zwitsers olympisch co mité geen officieel communiqué heeft uitgegeven, neemt men aan, dat het het voorstel van het executief comi té van het I.O.C. inzake het olym pisch ijshockeytournooi heeft aan vaard. De internationale ijshockey- federatie zou zich eveneens met dit compromis accoord verklaren, aan gezien de leider van de A.H.A.-ploeg. de heer Brown, het gaarne zou zien. dat door deze oplossing het conflict en de daaruit voortgesproten moei lijkheden uit de wereld zouden zijn. Nu het ijshockeytournooi toch nog het praedicaat „olympisch" krijgt toegewezen, maar de wedstrijden van de Amerikaanse ploeg niet zullen meetellen, ziet de stand er als volgt uit: Tsjecho-Slow. 6 5 1 0 11 59-14 Zwitserl. 5 5 0 0 10 61- 7 Canada5 4 1 0 9 42- 4 Zweden 5 2 0 3 4 16-22 Polen 5 2 0 3 4 23-61 Gr.-Britt. 6 2 0 4 4 23-35 Oostenrijk 6 1 0 5 2 31-52 Italië 5 0 0 5 0 16-88 DE 50 KM SKI-WEDSTRIJD Het eindklassement van de ski- wedstrijd over 50 km luidt: 1. Nils Kai'lsson (Zweden) 3 uur 47 min. 48 sec. 2. Harald Eriksson (Zwe den) 3.5220 3. Benjamin Vonninen (Finl.) 3 57.23 4. Pekka Vanninen (Finl.) 5. Anders Toernkvist (Zwe den). 6. Edy Schild (Zwits.) HET KUNSTRIJDEN DAMES Barbara Ann scott (Canada) werd Olympisch kamoioen kunstrijden met een pl cijfer 11, 163.077pnt, 2. Eva Pavlik (Oost) pl cijfer 24, 157. 588 pnt. 3 Jeannette Altwegg (G. B 4. Jirina Nekolova (T.S.) 5. Alene Vrza- nova (T.S.) 6. Yvonne Sherman (V.S.). NOG MEER GEGADIGDEN VOOR 1956. Het I. O. C. heeft kennis genomen van het feit, dat zich nog twee ste den hebben gemeld om de lympische Zomerspelen van 1956 te organiseren nl. Buenos Aires en Melbourne. Nederlandse kansen voor de Davis Cup Nederland had het in zijn eerste wedstrijd voor de Davis-beker 1948 slechter kunnen treffen. Portugal onze tegenpartij voor de tweede ron de (zoals men weet lootte ons land voor de eerste ronde vrij) is inter nationaal zo weinig bekend, dat het qua klasse beschouwd wordt op het laagste plan van het Davis-cup-tennis te staan. Noch te Wimbledon noch in wedstrijden voor de Davis-cup, kwa men Portugese spelers in de laatste jaren voor de oorlog uit. Daarna evenmin, en tegen Spanjaarden en Fransen is er nooit een overwin ning van enige betekenis behaald. Wint Nederland deze ontmoeting, dan komt het in de derde ronde te gen de winnaar van het drietal En gelandIndiaNoorwegen Engeland speelt voor de eerste ronde tegen India, natuurlijk in Engeland, want de buiten-Europese landen moeten steeds in Europa spelen. De winnaar van deze wedstrijd komt in de twee de ronde tegen Noorwegen, dat Vlak onder Neder'andPortugal in het lotings-schema staat. Hoewel de wed strijd van Noorwegen tegen de win naar EngelandIndia te Oslo ge speeld za] worden, hebben de Noren weinig kans. Onze tegenpartij in de derde ronde zal dus zo góed ais zeker Eneeland of India zijn. Het is te hopen, dat het India wordt, want dat betekent voor onze ploeg een thuiswedstrijd. Wordt het Engeland dan zullen onze spelers de Noordzee moeten oversteken, want Engeland heeft doordat het een uit-wedstrijd spee^e en wij niet de keuze van terrein. De kansen om deze wedstrijd, óf tegen Engeland óf tegen India te winnen, achten wij vooralsno? niet h^e1 hoog. hoewel niet uitgesloten. Mochten onze spelers zich zelf overtreffen en winnen, dan zou de derde ontmoe ting (halve eindstrijd) gaan tegen Frankrijk of Zweden, verrassingen deze landen in hun voorafgaan de wedstrijden zijn uitgesloten. De Zweden zouden hier moeten spelen. Zouden wij tegen Frankrijk komen dan is dat zo goed als zeker een'uit wedstrijd. Internationaal fenomen hebben Zweden en Frankrijk in de bovenste helft en Italië en Tsjecho- slowakije in de onderste helft de Heste kansen voor de plaatsen in de fina7e. HET PROGRAM VOOR DE HOKIJ Op Woensdag 18 Februari as. speelt de Buttin Montchoisy ijshoc- keyclub uit Laijsanne indien dan de laatste financiële hinderpalen al thans uit de weg zijn geruimd op de Hokij in Den Haag tegen de H.H Y C. Een andere Zwitserse Dloeg. de S.H.C. Bern, komt begin Maart naar Den Haag. Beide teams zullen ook in Amsterdam en in Tilburg aantreden. Voorts is aan de K N.S B. gevraagd de proeven voor 2e, 3e en 4e klasse kunstrijden op 27 Februari op de Hokii te doen afleggen, terwijl op Zendag. 14 Maart de nationale wed strijden in kunstrijden en iisdansen cp de Hokij plaats vinden. Er wor den verder pogingen aangewend om, ter afsluiting van hét seizoen vgn 9- 14 Maart de Weense ijsrevue naar Den Haag te krijgen. Ook is er aan ^edacht enkele wedstrijden in Ne derland te organiseren voor het Canadese ijshockey team, dat thans aan het tournooi te St. Moritz deel neemt, maar de kans op verwezen lijking van dit plan lijk't gering. Ten slotte zal getracht worden drie Olympische priiswinnaressen in het kunstrijden Barbara Ann Scott, Eva Pavlik en Jeannette Altwegg een avond in Den Haag en in Am sterdam te doen optreden. AMERIKAANSE KUNSTRIJDERS NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen zijn besprekin gen gaande om enkele Amerikaanse kunstrijders op 21 of 22 Februari te den Haag te laten demonstreren. De besprekingen zijn in een vergevor derd stadium en men mag aannemen, dat men op de Hokij de prestaties var de beide jeugdige Amerikanen, het meisje Ciieen Seigh en de jonger John Lettengaver, die vierde werd in het olympisch nummer zal kunnen bewonderen. Voorts zullen de babies van het olympisch tournooi, broer en zuster Peter en Coral Kennedv naar den Haag komen. De jongen is 20 jaar oud. zjjn zusje 15 jaar. Dit Amerikaanse ploeg je zal eerst naar Oslo gaan, dan te Stockholm de monstreren, hierna staat den Haag op het programma en tenslotte gaat de reis via Praag en Londen naar de NIEUWE PUZZLE. Horizontaal woorden in vullen die betekenen: 1. ei van een vogel, 2. deur van een koets of- wagen, 3. aandragen van stenen, kalk, enz., 4. trillen, 5. ramp, on heil, 6. fel plagend, 7. handel, 8. eetketeltje, 9. slijterij, 10. halmover blijfsel na het maaien. Bij juiste oplossing leest men in de dikom- rande hokjes een zegs wijze. Inzending van oplos sing wordt verwacht vóór Vrijdag 13 Febr Onder de goede oplos singen zullen worden verloot een herenporte- monnaie en een vulpot lood. 7~ C i, V c 6 y 9 OPLOSSING VOniGE KRUIS WO ORDPUZZLE. Horizontaal: 1. donderen, 8. stak kers, 15. oder, 16. meestal, 18, alen, 19. meter, 21 ketel. 22, trade, 23. pre- vot, 25. nok, 26 dunner, 27. leven 29. gebed, 30. L.S., 32. Let, 33. amen, 34. ge, 35 ets, 37. neep, 39. eren, 40 men, 41. nota. 43. naald, 45. tand, 46. peren, 47. Ali, 48. arena, 49. spek, 50. Kreta, 52. rede, 54. tel, 55. raad, 57. edel, 60, nis, 61. en 62. naga, 64 Edom, 66. G.S., 67. baken, 68 leges, 70. sparen, 72. ach, 74. Letten, 76 eikel, 77. abeel, 79. serre, 80. leed. 81. overleg, 83, roer, 84 stremsel, 85. moessons. Verticaal: 1. dompelen, 2. Oder, 3. netel, 4. drevel, 5. R.M., 6. eek, 7 neen, 8. stek, 9. tal, 10. al, 11. kar nen, 12 eland, 13. rede. 14. snerpend, 17 stolp, 20. roven, 22. tuben, 24 tête, 26. demi, 28. noen. 29. gard, 31. stoppen, 34. genadig, 36. steel. 38 paard, 39. elite, 40 manen. 42 ark, 44. ale, 45. ter, 49. stelsels, 50. kaan 51. adel, 53. Esseners, 55. rakel, 56 Agen, 58, edel, 59. logés, 62. narede, 63. racer, 65, meters, 67. baker, 69. stroo, 71. Piet-, 72. Abel. 73. helm. 75. eren, 77. ave, 78. Leo, 81. os. 82. ge. Onder de zeer vele oplossingen van deze week, was het aantal goe de oplossingen relatief niet zo groot, als de voorgaande keren. Het voor naamste struikelblok bleek wel te zijn: verticaal 56 stad in Frankrijk, hoofdstad van het dep. Lot. et Ga ronne, waarop het juiste antwoord is: Agen en niet Ajen, Alen of iets anders. Bij loting zijn de prijzen als volgt toegekend: le prijs: een verzilverde rozenkrans Nel Blom, Hoofdstraat 284, Sassenheim; 2e prijs: een foto- etui J. Bavelaar, Herenstraat 41, Lei den. De prijzen zullen worden toege zonden. Verenigde Staten terug. De Ameri kanen hebben de wens? te kennen ge geven geen twee avonden achter el kaar in Nederland te demonstreren, zodat een demonstratie in de Apollo- hal te Amsterdam niet kan worden georganiseerd. EEN OLYMPISCHE DAG VOOR DE GEHELE WERELD. Naar wij in de kringen van het I. O. C. vernamen, is besloten tot het instellen van een Olympische Dag voor de gehele wreeld, welke zal wroden gevierd naar aanleiding van de verjaardag der Olympische Spe'en 24 Juni Deze Olympische Dag, welke in Nederland reeds plaatselijk wordt gehouden, zal in elk land plaats vin den op of omstreeks de bovenver melde datum. GEEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TIJDEN OE OLYMPISCHE SPELEN. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft een voorstel van onze landgenoot kol. P. W. Scharroo aan genomen, waarbij de internationate sportfederaties worden uitgenodigd het daarheen te willen leiden, dat in het jaar der Olympische Spelen geen wereldkampioenschappen zullen plaats vinden. Wij vernemen verder, dat op 26 Juli te Londen een bijeenkomst zal plaats vinden tussen het executief comité van het I. O. C. en de inter nationale sportfederaties, waarbij de ze aangelegenheid zal worden be sproken. TAFELTENNIS Door Snelheid Sterk—De Slentels. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clublokaal der Haag se tafeltennisverenigingen D. S S. op Zondag 8 Februari zijn die vier herenteams van de Sleuiels uit genodigd om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen de vier D. .S S.-teams. Zeer zeker zullen de Sleutelspelers aan de D. S. S.-ers zware tegenstan ders hebben. Het eerste team van D. S. S. is samengesteld uit drie prima 2e klassers, het 2e D. S. S.-team staat in de competitie op de eerste plaats in de 3e klasse. Omtrent de sterkte van het 3e en 4e team van D. S. S. zijn ons geen bijzonderheden bekend. Tournooi in Amersfoort. De Amersfoortse Tafeltennis Club „Over t Net" organiseert op Zondag 22 Fe bruari een B-tournooi, waarbij deel name is opengesteld voor Amsterdam bet Gooi, Utrecht, Den Haag. Leiden en Omstreken, De'ft. Zowel leden niet-leden van de N. T. T. B. kun nen aan dit tournooi deelnemen. Niet-feden. die aan dit tournooi wen sen deel te nemen kunnen zich in verb;nding stellen met het secreta riaat der Leitaco, Nieuwe Riin 80, Inschrijving sluit Dinsdag 10 Febr. WIELRENNEN DE ANTWERPSE ZESDAAGSE. In de \Tooravond hadden gisteren in het Sportpaleis te Antwerpen sprint en stayerswedstrijden plaats. Bij de, «mrintere won Scherens voor Gosselin, Pauwels en van Looveren. bij de stayers werd Michaux eerste C30 km. in 27 min. 1 lsec.). Voor Clautier, Remkès, Pronk en Goethals in volg orde. Daarna werd om half tien het start schot gelost voor de zesdaagse. Acht tien koppels nemen hieraan deel, on der wie SchulteBoeyen. Swift-Combinatie. Morgen wordt de laatste wedstrijd op de ho metrainers gereden voor de competi ties t.w. 2x3 km. 92 inch-versnel ling. BEURSOVERZICHT. Gisteren was de ondertoon van de markt niet onvriendelijk en op het verlaagde koerspeil ontstond in het verdere verloop weer enige vraag, zodat tegen ret slot een opgaande beweging te bespeuren viel. Hat meest trok de aandacht de dalende tendens van Philips aandelen, die in de eerste tape verhandeld werden op 391393, en daarna tot 388 inzakten, waarna weer enig herstel volgde. Voorts trok de aandacht het koers verloop van aandelen Ind. Bank. die na een opening op 125 zich tot 130 wisten te herstellen, terwijl ook aan delen Kol. Bank van 107 tot 109 ver beterden. In het algemeen had de markt een zeer rustig verloop, met de conver sielening 1947 ging ret een kleinig heid beter op 98 3/8 a 7/16. door STEFAN BROCKHOFF Tot de dader er toe besluit verde re onthullingen te doen, moeten wij zijn beschrijving van de man op de achtergrond voor lief nemen. De on bekende is opvallend klein en draagt een zwart borstelsnorretje. Hij heeft stekende donkere ogen en spreekt met een buitenlands accent. Hij droeg een zwarte versleten broek en een bruin jasje, en. geen boord, waaruit wij opmaken, dat hy uit de volks klasse stamt. Overigens komt de be schrijving ons vrij duister voor, maar desondanks'zal de politie alles in hét werk stellen om de geheimzinnige onbekende op het spoor te komen". Een krantenbericht, dat niemand iets zei. Alleen voor Gerda zou het grote betekenis krijgen. Zij meende .ets te hebben ontdekt. Ze wist nog niet precies wat. HOOFDSTUK 33 Een luchtig briesje woei over de stad. De hemel was smetteloos blauw en weerspiegelde in de rivier. Opeens was de lucht zo «1 als in de lente, misschien omdat de regen van de laatste nacht haar verfrist had, mis schien ook om geen enkele reden, zoals er nu eenmaal soms van' die mooie dagen plegen te komen De spitse gevels werkten sierlijk en alles zag er bevallig antiek uit. De pomp had het voorkomen of hij dagelijks in gebruik was en de grijns van de vergulde leeuw was een glimlach geworden. De pet van de oude Borro was vandaag zwaarder dan anders Hij speelde ter ere van het weer uit sluitend vrolijke liedjes uit repertoire 1910 „Der liobe Tod von Basel" was vergeten maar daarentegen moest de Walzertraum het weer ontgelden De kinderen hadden veel tijd om hun rijen te dansen, want de mama's hadden elkaar veel te vertellen. Onwillekeurig bleef Jupp staan. Het was 'n allerbekoorlijkst tafreel- tje. Er lag zo iets vreedszaams over dit beeld, dat hij er zelf eventjes zijn sombere gedachten bij vergat. Met Gerda was vandaag niets te beginnen Zy had volstrekt geweigerd iets te vertellen, wat haar vader op de be schuldiging geantwoord had. Hoffe lijk nam Jupp zijn hoed af. De wa ker Alois Baust kwam de trapjes af. „Puppchen du bist mein Augenstem" meende het draaiorgeltje en Koko kraste vol verwachting, want daar kwam Liesl ook al aan met een grote zak. Zoals iedere dag, dacht Jupp. Niets verandert hier. Over twee jaar kun je terugkomen, dan zal alles vast nog precies hetzelfde zijn. „Aardig die muziek in het Dodensteetgje" merkte Baus op en verdween in No. 13, het laboratorium van professor van Hagen. Jupp ging verder. Wat hij van plan was vereiste overleg, handigheid en een zekere dosis bru taliteit. Bij Kampschulte had hij ten minste nog een voorwendsel gehad. Maar wat moes hij die" zieke me vrouw Merian wijsmaken om door haar ontvangen te worden? En dat nog wel terwijl ze in bed lag. En bo vendien mevrouw Borchard, die nog liever drie jeukende japonnen zou aantrekken, dan iets te doen wat niet hoort. Allereerst kocht Jupp een reuzen bouquet. „Bloemen vinden altijd hun weg naar een vrouwen hart'1 zei de verkoopster schalks glimlachend, en zij deed er stilletjes een prachtige rose zijden lint bij. Nu, wij willen hopen, dacht Jupp. Toen schreef hij op zijn- visitekaartje „Persoonlijk assistent van commis saris Wi en ert. Aldus gewapend dien de hij zioh aan in de woning van me vrouw Merian. Het dienstmeisje met het coquette mutsje trok een beden kelijk pruimenmondje, toen Jupp de bloemen en het kaartje afgaf, en verzocht bij wijze van uitzondering onmiddellijk door mevrouw te kun nen worden ontvangen. Rechtop in haar leunstoel zat mevrouw Merian temidden van een schat van bloe men. Zij glimlachte verlegen en zei: „Ik geloof, dat wij elkaar al kennen mijnheer Lüthy". „Van het feest van Vrijdagavond''. Jupp boog verrast. Zoveel vriende lijke tegemoetkoming had^hij hele maal niet verwacht. Als hij er enig idee van had, met hoeveel welge vallen mevrouw Merian die knappe blonde jongeman bekeek, zou hij wel wat brutaler geweest zijn. Mevrr«<v Merian vond direct dat hij veel te goed was voor de malle bakvis van een Ida Borchard en ze bedacht snel een krijgsplan, waarin Ida een niet al te mooie rol speelde. Aan deze on verwachte' omstandigheid had hij het te danken, dat zij zo welwillend was. „Vraagt u maar gerust, ik wil u graag alles over die verschrikkelijke inbraak vertellen". „Maar mevrouw verweerde Jupp zich. „Ik kom toch niet aan uw ziek bed om u een verhoor af te nemen. Waar dokters bevelen, moet de po litie zwijgen. Wy zijn dikwijls ge duldiger dan de patiënten zelf'*. Aardig zegt hij dat, dacht me vrouw Merian. Werkelijk een aller aardigste jongen. Ida Borchard krijgt hem vast niet." „Ik kom alleen maar om te hofen kort zwijgen door. „Ik heb over uw hoe het u gaat" ging Jupp na een ongeval gehoord. Freule van Hagen heeft het my verteld en me gevraagd u te zeggen, hoe zeer zij het be treurt." „Ja, zij durfde werkelijk niet te komen". Mevrouw Merian glimlachte. „Maar ik ben 'toch geen bakvis. Ik zal haar toch niet verantwoordelijk stellen voor wat haar vader gedaan heeft. Per slot heeft zij die vervloekte stof niet uitgevonden". „Voelt u zich al iets beter?'' infor meerde Jupp bezorgd. „Dank u. Het gaat. De dokter meent, dat het met een week wel weer over zal zijn". „En gelooft hij, dat het absoluut van de stof komt?" „Ja, ongetwijfeld. Hij heeft vast gesteld, dat het weefsel met een be paalde stof doordrenkt is, die ont stekingen op de huid heeft veroor zaakt en van Hagen heeft erkend, dat hy deze stof gebruikt heeft bij de samenstelling van de kleurstof. Maar hij beweert, in zo geringe hoe veelheid en in een zo onoplosbare verbinding, dat daar geen ontsteking uit kan ontstaan. „Mijn beste mijn heer Lüthy, ik weet precies wat u denkt en dat heb ik zelf ook al die tijd zitten bedenken. Hoe komt het dat wij de ontsteking wel hebben ge kregen en mevrouw van Mühll niet. Maar ik denk, dat het komt omdat die stof van mevrouw van Mühll zwart is. Het is best mogelijk, dat zwart minder invloed uitoefent op die chemicalie". Jupp haalde de schouder op. „Ik bewonder uw speurzin, mevrouw, maar ik moet u als halve vakman bekennen, dat dat my zeer twijfel achtig voorkomt". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6