Hoe de nieuwe melkprijs is berekend ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Arts voor het bijzondere gerechtshof Voor het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zich gisteren te verantwoorden gehad Floris Hers, arts te Wassenaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij van Februari 1941 tot Augustus 1942 het Joodse Eerste Ka- merlid, de heer Henri Polak, die toep 73 a 74 jaar was, in een door ver dachte als arts gehouden rusthuis ten verzoeke van de S.D. gevangen heeft gehouden, alsmede dat hij de heer Polak een slechte behandeling heeft doen ondergaan. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij in den Haag in het tijdvak Sept. 1941Juni 1944 als aan het Ge westelijk Arbeidsbureau verbonden arts een groot aantal Nederlanders, o.w. Joden, door de vijand voor te werkstelling bestemd ten behoeve van de vijand gekeurd heeft en velen, on danks medische attesten omtrent kwalen, heeft goedgekeurd. De tenlastelegging bevatte verder het in dienst treden bij de Waffen- SS en het van de A.N.B.O. kopen van het huis van mr. F. van Raalte te Wassenaar. De heer E. Polak te Amsterdam, els getuige gehoord, deed mededelin gen uit een dagboek van zijn broer Henri, dat hij in zijn bezit kreeg na zijn terugkeer in het land in Juni 1945. Daaruit bleek o.m., dat de heer Henri Polak in het rusthuis van verd. werd gevangen gehouden na op 18, Juni 1940 te Amsterdam te zijn gear resteerd. Er moest 5 per dag betaald worden, de behandeling en de voe ding waren slecht. Uiterst verzwakt is de heer Polak uit de gevangen schap te Wassenaar ontslagen. De klachten over de behandeling in het rusthuis lopen door het gehele dag boek heen. Verdachte deelde mede, dat de S.D. hem gevraagd heeft de heer Polak op te neme n. „Als hij bij ons blijft, heeft hij het slechter dan bij u" is hem daarbij gezegd. Verdachte merk te verder op in verband met de klach ten over voeding, welke uit het dag boek blijken de heer Polak had dieet wegens suikerziekte zeide verdachte: „wanneer hij geweest was in een inrichting waar zwart gekocht werd, zou de voeding beter geweest zijn, maar wij deden dat niet". De president mr. Goossen, las daar na tal van aantekeningen in het dag boek voor, waarin geklaagd wordt over de koude en waarbij telkens wordt aangegeven „geen verwar ming". Getuige H. A. Tels te 's-Gravenha. ge noemde de wijze, waarop verdach te keuringen verrichtte, een farce. Van medische attesten nam verd. geen notitie. erigens werd getuige bij de keuring onhebbelijk behandeld, het geheel was vernederend. Van L. Tonius te Voorburg was er een verklaring, dat verdachte bij de keuringn sterk pro-Duits was. At testen van dokters waren volgens verdachte allemaal vals. A. J. H. Versteeg te 's-Gravenhage, die op het G.A.B. werkzaam is ge weest als assistent bij de medische keuringen, verklaarde, dat Hers z.i. de keuringen zeer oppervlakkig ver- ricWtte. Van medische attesten werd niet veel notitie genomen, aldus deze getuige. Hij vertelde verder_ dat een keuring ongeveer een minuut vorder de. In het begin waren er dagen, dat er 600 keuringen geschiedden. „Ze brachten zestig cent per stuk op", voerde getuige er aan toe. Voorts kwam ter tafel een verkla ring van J. Paauwe te Rotterdam, die, ook keuringsassistent bij Hers is ge weest. Daarin wordt gewaagd van oppervlakkig keuren en van onheb belijk, vernederend optreden tegen de Joden. Hers heeft eens tegen J. Paauwe gezegd: „De Joden gaan al lemaal weg en komen geen van allen terug". Getuige F. M. Steinmetz, waarn. di recteur van het G.A.B., deelde mede, dat Hers duizenden mensen heeft ge keurd, hetgeen ook uit zijn vergoe dingen bleek; hij heeft van Sept. '41 tot Mei '44 voor de keuringen £54.000 ontvangen. Voor de „kleine keuringen" kreeg hij ƒ0.60, voor de „grote" 1.50. Mededeling werd voorts gedaan van een verklaring van A. Sealtiel in den Haag, waarin gezegd wordt dat een groep, waarin hij zich bevond, is goedgekeurd zonder onderzoek. Mr. F. van Raalte heeft nog mede dfeling gedaan over het feit, dat Hers geti""p's huis heeft gekocht van het A.N.B.O. De verdachte gaf de ten laste ge legde feiten grotendeels toe: over de behandeling van de heer Polak gaf hy echter een gunstiger beschrijving dan het dagboek van deze. Getuige A. van Waardenburg te Dordrecht, door de verdediging ge dagvaard, verklaarde, dat zij in de zelfde periode in het rusthuis ver bleef als dr. Polak. Deze was ge woonlijk bij de andere patiënten. Ge tuige zeide hetzelfde eten gekregen te hebben als dr. Polak. „Had u dan ook dieet?" vroeg een der raadsheren, maar dat blijkt niet het geval. Getuige deelde verder me de, dat zij 2.50 per dag betaalde. Een andere getuige a décharge, A Kools, die in het rusthuis is geweest, zeide dr. Polak vaak gezien te heb ben. Volgens haar verklaring kreeg hjj precies wat voorgeschreven was. De advocaat-fiscaal mr. Dijserink. merkte in zijn reauisitoir od, dat de heer Polak kort na zijn vrijlating uit de gevangenschap van Here is over leden. De tenlastegelegde feiten acht te hij bewezen. Spr. meende, dat verd. eigenlijk an derhalf iaar dezelfde behandeling als de heer Polak moest ondergaan, maar dat kan nu eenmaal niet. Hij vorder de 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. De verdediger vroeg vooral reke ning te wilier houden met de leeftijd van verd., die nu 63 jaar is, de ge-' zinsomstandigheden en de bedoelin gen van zjjn cliënt. De uitspraak 20 Februari. HAAGSE RECHTBANK. Zware mishandeling. De los- arbeider L. V. te Leiden, had zich reeds geruimen tijd geërgerd aan het feit, dat de arbeider J. W. van E. teveel aandacht aan het meisje van V. schonk. Als gevolg hiervan nam V. zich voor daaraan een einde te maken. Zo had hij een mes gekocht en getracht om zijn tegenstander te ontmoenten. Toen hem dit gelukte, had hjj V enkele steken met het mes toegebracht, die echter niet do delijk waren. Wegens poging tot dood slag had V zich thans voor de recht bank te verantwoorden. Verdachte merkte op, dat het slachtoffer niet ernstig was getroffen, want hij had na enkele dagen reeds het zieken huis kunnen verlaten. De Officier achtte het fei» evenwel zo ernstig, dat hij zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien slachten. De los- arbeider D. M H. B. te Katwijk, had zich ingelaten met een clandestiene slachterij, hij had er althans vlees van betrokken. Daar had de Officier bezwaren tegen en hij vorderde te gen verdachte 100 boete of 50 da gen hechtenis en verbeurdverklaring van hetgeen inbeslag genomen was. De po'itierechter veroordeelde con- vorm de eis. In de vele mooie dagen die Fe bruari ons al kan schenken, halen we graag ons mantelpakje weer te voor schijn. Dit exemplaar van reebruine wollen stof werd op aardige wijze mét zwart laken gegarneerd. Het Landbouw Economisch Insti tuut zendt ons een uittreksel van zijn rapport No. 84, waarop de voorlopi ge melkprijs van gemiddeld 18 ct. voor de periode 1 November 1947 tot 1 November 1948 is gebaseerd. Tot onze spijt is ook dit uittreksel nog vee 1 te uitvoerig om in zijn volle lengte te kunnen worden opgenomen, zodat wü slechts enkele punten kun nen aanstippen. Vermelden wij in de eerste plaats, dat blijkens deze bere keningen de kostprijs van een kilo gram melk bij een vetgehalte van 3.3 pet. is bepaald op 14.48 ct. op de klei- en veengronden van Friesland, 16.59 ct. in Noord-Holland, 16.99 ct. bjj de consumptiemelkers in Zuid- Holland, 18.51 ct. bij de Zuid-Hoj- landse kaasboeren, 18.18 ct. in de Friese Wouden en in de duinstreek 18.12 cent Aangenomen wordt nu, dat de handenarbeid van de boer moet worden beloond naar het uur loon van de landarbeider en ver meerderd met ondernemerswinst: By een melkprijs van 18 ct. ontvangt dan een boer in de Friese Greidhoek op een bedrijf 26.04 HA ƒ2389 ar beidsloon -f- 2666 winst, dus een totaal van ƒ5055. In Noord-Holland beloopt het arbeidsloon ƒ2450 en de "winst 915, tezamen 3364. Voor de consumotiemelkers zijn deze bedra gen ƒ2704 -4- ƒ917, intotaal ƒ3621, voor de zelfkazers 2501 loon, doch 322 verlies, zodat er maar ƒ2179 inkomen overschiet. In de Friese Wouden 2444 loon met een verlies van ƒ117, dus een inkomen van ƒ2297 en de duinstreek ƒ2693 loon, te verminderen met ƒ50.verlies, dus een inkomen ƒ2643. Nu moet men daarbij in aanmerking nemen, dat de gemiddelde bedrijfsgroolte ook varieert. Deze was in de Greid hoek, zoals gezegd, 26.04 HA, doch in Noord-Holland slechts 14.5, in het consumptiemelkgebied 19H, in de kaasstreek 16.1, in de Wouden 19 Yz en in de duinstreek 16J£. Enkele toelichtingen. De cijfers voor de kaasboeren zijn echter slechts grotendeels theore tisch. Het merendeelvan de melk productie in deze streek wordt im mers op volvette kaas verwerkt en brengt dan een veel hogere prijs dar 18 ct. op. Het rapport bewijst dus alleen, dat het onvoordelig is melk uit de kaasstreek als consumptie- melk te verkopen. Het is te hopen, dat het B. Z. daarmee rekening houdt en geen melk van de kaas boeren voor de consumptiemelkvoor- ziening opvordert, zolang er nog kaas gemaakt kan worden. Wat verder opvalt is, dat de lage productiekos ten in de Greidhoek voortvloeien uit twee omstandigheden. Ten eerste door het hoge vetgehalte van de melk en ten tweede door de hoge ver koopswaarde van het vee. Het gemiddelde vetgehalte is in de Greidhoek 3.84, in de Wouden 3.76, in Noord-Holland 3.54, in de kaas streek 3.40, in de duinstreek 3.38 en het consumptiemelkgebied 3.36 pet. De waarde van de aanwas van het rundvee en van de verkoop van rundvee was per H.A. berekend m de Greidhoek 150 83, in de Wouden 95, in Noord-Holland 171.35, in de kaasstreek 108.19, in de duinstreek "48 en in het consumptiemelkge bied 109.40. Door deze omstandighe den wordt de kostDrijs per 3.3 k.g. botervet in de Greidhoek 15.48. in de Wouden 18.18, in Noord-Holland 16.59, in de kaasstreek 18.51, in de duinstreek 18.12 en in het con sumptiemelkgebied 16.99 guldens. De Friese Greidhoek heeft dus de laagste productiekosten van de bo ter. Doordat echter de productie van melk per H.A. berekend in Noord- en Zuid-Holland hoger is dan in Fries land zijn de productiekosten van een k.g. melk daar lager In dit opzicht staat het consumDtiemelkgebied bo venaan, dat per H.A. 4570 kg. melk levert met een productieprijs per kg. van 17.3 cent. Daarop volgt N.-Hol- land met een productie van 4187 kg per H.A. en een kostprijs per k.g. van 17.79 cent. De Greidhoek heeft eer. productie van 3447 k.g. per H.A. en een kostprijs van 18.01 c., de duin streek een opbrengst van 2695 kg. en een kostprijs van 18.56 c., de kaas streek 3831 kg. en een kostprijs van 19.07 c. en ten slotte de Wouden een productie van 3104 kg. en een kost prys van 20.72 c. Fokken op vetgehalte loont! Uit dit alles blijkt, dat het verho gen van het vetgehalte zeer lonend is. Ten eerste daalt daardoor de kostprijs van de boter en ten tweede stijgt de waarde van het vee, dat men te verkopen heeft. Anderzijds blijkt, dat ook het verhogen van de productie per H.A. een zeer belang rijke invloed op de productiekosten heeft. Dat de Friese Wouden en de Duinstreek zo achteraan komen kom.' natuurlijk door de geringe vrucht baarheid van deze zandgronden. In dit rapport wordt ronduit er kend, dat de vorige berekening, die op een melkprijs van gemiddeld 15 c uitkwam, onvoldoende is geweest omdat de voederkosten en de post be loning van de boer te laag waren op genomen. Voorts met men in aanmer king nemen, dat de nieuwe bereke ning is opgezet het uitschakeling van de invloed van de lange winter er. de droge zomer van 1947. Zonder twijfel is deze nieuwe berekening een bruikbaarder maatstaf voor de pro ductiekosten over het lopende jaar, of echter een bevredigende prijs is verkregen, is echter nog te bezien. Maar in elk geval is er niets gedaan om het verlies, dat voortgevloeid is uit de onjuiste berekening van het vorig jaar en het verlies door de slechte weersomstandigheden te ver goeden. Ten aanzien van deze pun ten zullen de boerenorganisaties dus nog wel een stevig woordje in het midden te brengen hebben. DISTRIBUTIENIEU W S Keuzebon b'ijft gehandhaafd In tegenstelling met lopende ge ruchten, is het niet de bedoeling de keuzebon voor brood en meelproduc- ten af te schaffen. Wel zijn met ver tegenwoordigers uit het bedrijfsle ven besprekingen gaande over de vereenvoudiging van de bonaanwij zing. NIEUWE PRIJZEN VOOR HERENHOEDEN Een nieuwe prijsregeling voor herenhoeden, welke op 13 Februari 1948 van kracht wordt, verplicht de fabrikant de gebruikersprijs onder het leer van de hoed met onuitwis bare inkt te stempelen- Voor de fa brikant zy'n thans in iedere klasse uniforme maximumprijzen voorge schreven. MAALTIJDEN IN RESTAURANTS. De onderhandelingen van de Be drijf sho ree a met de overheid inzake de maaltijd versobering in restaurants e.d. naderen haar einde, aldus verne men wij van de zijde van de Horeca. Een aantal versoberingsvoorschriften, welke de overheid zich voorstelt te nemen, zullen dezer dagen nog met het bedrijfschap worden besproken. RIJWIELBANDEN VOOR INVALIDEN. De persdienst van het Nederlandse Rode Kruis deelt mede, dat het thans mogelij is om aan invaliden op rui mer schaal rijwielbanden te ver strekken, omdat men niet meer ge bonden is aan het voorschrift, dat alleen invaliden met „voet- of been gebreken" kunnen worden geholpen. De te verstrekken banden zijn goed- koper dan de normale banden, om dat het zgn. foutbanden zijn, d.w.z. banden, die een kleine technische af wijking hebben b.v. misdrukken maar die in bruikbaarheid ni->t van de normale verschillen. Via de plaatselijke afdelingen van het Ned. Rode Kruis kan men op 1 speciale daartoe te verstrekken formulieren zijn aanvrage indienen bij de afde ling sociale zorg van het Nederland se Rode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag. VRIJLATING VAN PRIJZEN De overheid streeft er bij de prijs- beheersing na haar bemoeiing te be perken tot goederen, die voor het economische leven van onmiddellijk belang zijn. Ir^ verband hiermede zijn met ingang van 13 Februari artike len, die tot dusver onder de fabn- kanjenpryzenbeschikking 1947* vie len in prijs vrij' gelaten Het betreft hier goederen, die aan weeldebelasting zijn onderworpen zoals: kunstfoto's, hoeden -van na tuurzijde of bont. met de hand ver vaardigde kant, bontkleding, vach ten, kleedjes en reisdekens, cosme tische artikelen, veren en dons voor modewaar, voorwerpen van amber barnsteen, git enz, jachtwapens en munitie, sigaren- en sigarettenpijp jes, tabaksdozen, pijpenrekken, luxe sportartikelen als golf- en ijshockey sticks en ski's, vuurwerk en feest artikelen met uitzondering van kerst- bcomversierselen. Voor deze artike len blijven wel gelden de bepalingen uit hét prijsvormingsbesluit 1941 omtrent het achterhouden van goe deren, koppelverkoop, kettinghan- del enz. alsmede de voorschriften omtrent prijsaanduiding. PRODUCTIE VAN PENICILLINE IN STIJGENDE LIJN. De Koninklijke Nederlandse gist en spiritusfabriek te Delft vervaar digt nu reeds dertig tot veertig pet. van de in Nederland gebruikte peni cilline. Binnenkort zal de productie worden verhoogd, wanneer de fa briek de beschikking over meer ma<- c'nines zal hebben. TEGEMOETKOMING IN STUDIEKOSTEN. Personen met een buitengewone aanleg voor de studie, die niet in staat kunnen worden geacht hun stu diekosten te betalen en die geduren de de cursus 19481949 voor een rijksstudietoelage (renteloos voor schot) ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te ko men, met uitzondering van hen, die aan een inrichting van kunst stude ren, hen, die aan een inrichting tot opleiding voor onderwij zet (es) stu deren en hen, die studeren aan de landbouwhogeschool te Wapeningen, moeten zich voor 1 Maart 1948 per gezegeld adres tot het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen (bureau voor rijksstudietoela gen) wenden. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. KOFFIE IN RESTAURANTS. Naar- wy van de zijde van de Be- drijfshoreca vernemen zal de samen stelling van de café-restaurant-koffie hoogstwaarschijnlijk met ingang van de eerstvolgende periode (begin Maart) een wijziging ondergaan. De In 1948 zullen van rijkswege beur zen voor muziekstudie hier te lande worden beschikbaar gesteld ten be hoeve van on- of minvermogende jon gelieden van Nederlandse nationali teit, die bijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vakbeoefening willen wijden. Zij, die voor een der beurzen in aan merking wensen te komen, behoren hun gezegelde verzoekschriften daar toe vooi* 22 Februari 1948 in te zen- w den aan het ministerie van onder- koffie zou dan worden gemengd met i wijs. kunsten en wetenschappen, af- j quiem op. 80% surrogaat. I deling kunsten te 's-Gravenhage. UITVOERING VAN NIEUWE WERKEN VAN MONNIKENDAM. Op 26 Februari zullen voor Wereldomroep de boetepsalmen voor koor en orkest van Marius Monni kendam worden uitgevoerd. Dit werk, waarvan de première destijds in het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van Eduard Flipse ging, werd in de oorlogsjaren dele herzien. Een nieuw werk van deze componist, de in regeringsop dracht geschreven Passio voor koor, orkest en declamatie is thans gereed gekomen en zal op 18 April voor de K.R.O. worden uitgevoerd. Beide uitvoeringen worden herhaald of ge relayeerd door de Belgische Natio nale Omroep. VERMINDERING IN BIER-EXPORT EN BEER-VÊRBRUIK. Naar aanleiding van een ontslag van een aantal arbeiders van de Zuid- Hollandse Bierbrouwerij te 's-Gra venhage verneemt het A. N. P. van de directie, dat dit ontslag zich be perkt tot 20 arbeiders uit de bottela rij. Al geruime tijd was er voor deze arbeiders geen werk meer. Men hoop te, dat de bier-export" van ons land zich spoedig zou kunnen herstellen, maar dit herstel is nog achterwege gebleven. Men moet hier afwachten, welke resultaten men ook voor het bier in de afsluiting van handelsver dragen zal kunnen hebben. Ook het binnenlands verbruik is iets verminderd. Vooreerst doet zich een dergelijke vermindering in de wintermaanden altijd voor. Maar ook wreekt zich de accijnsheffing. Er is nog altijd een verhoging van 100 pet. in vergelijking met het vooroorlogse peil. Toen het bier van betere samen stelling op 3 November werd ver spreid, verhoogde zich de consumptie niet. zoals men aanvankelijk ver wachtte. Inmiddels heeft deze accijnskwes tie de aandacht van de overheid. Deze zal echter ook bezier^worden in het kader van Benelux, waardoor nog geen onmiddellijke beslissing te ver wachten is. ERFENISJAGER STAAT TERECHT Oude man overleed door slechte verzorging. De 80-jarige T. was enige tyd ge leden bij de 66-jarige M. D. te Roo sendaal ingetrokken, onder voor waarde, dat deze dan ook voor T. zou jorgen. De oude man had D. zijn geld beloofd indien hij eerder zou sterven. D. aasde zodanig op de er fenis, dat hij met opzet de oude man zo slecht verzorgde," dat deze door gebrek overleed. Zo weigerde D. een dokter te halen, toen T. deze nodig had en onthield hem voedsel, zodat de oude man steeds meer vermager de en verzwakte. Tenslotte kreeg T. longontsteking. Hij is mede door on hygiënische verzorging, overleden. Thans moest D. zich voor zijn na latigheid voor de Bredase rechtbank verantwoorden. Tegen hem werd 8 maanden gevangenisstraf geëist. PATER AELRIDUS OCR f De zeereerw. pater Aelridus Drost O.C.R. priester in het klooster van O. L. Vrouw van Troost in Noord-China is op 150 km. van Peking begin De cember van het vorige jaar op 35- jarige leeftijd overleden, tengevolge van uithongering door de communis ten. Dit bericht ontving pater B. Drost S.V.D., broer van de overledene dezer dagen van een ordegenoot uit Peiping. Uit eerder ontvangen berichten is gebleken, dat op 8 Juli 1947 alle reli gieuzen uit het klooster door de com munisten gevangen zijn genomen. Op Augustus werd het klooster in brand gestoken, de kloosterlingen zijn naar een kamp overgebracht, waar twaalf van hen tengevolge van hon ger en uitputting zijn gestorven. Me dio October werden drie paters en twee broeders om onbekende redenen vrijgelaten. Naar de terugkerenden zeiden, zy'n veertig kloosterlingen, bijna allen Chinezen, zwaar mishan deld. De twee enige Europese pries ters. onder wie pater Aelridus, waren toen al ernstig ziek. De familie Drost, in Amsterdam woonachtig, heeft vier priesterzonen. Donderdag om half 10 draagt pater B. Drost S.VJD. uit Te tering en in de pa rochiekerk De Duif op de Prinsen gracht een plechtige H. Mis van Re- „Msbd." Jicvtei Jliuied en de „MilCiaenen-exfenió 60 En zo kwam het. dat „De man met de zwarte hoed", alias Schele Joe uit Chicago aan Kerel en Kitty zijn wedervaren vertelde. Het was een droevig verhaal, vol misdaden en gemenigheid. Hij was uit Amerika gekomen met de speciale opdracht van zijn baas. Julius Caesar uit New York, te verhinderen dat oom Hen- kie's millioenen in hemden zouden vallen van de rechtmatige erfgena men. Julius Caesar wilde alles voor zichzelf hebben, net zoals wij in het begin van dit verhaal al gedacht hebben, weet je nog? Nou, eindelijk was hij dan gisteravond alles op het spoor gekomen, toen hij het gesrek tussen oom Henkie's vroegere reis gezel en Karei Kwiek had staan' af luisteren. Direct was hij naar het kleine achterbuurtkroegje gegaan waar hij logeerde. Hij had een schop gestolen en wilde dadelijk de schat gaan opgraven. Maar voordat hy weg ging deed hij iets heel doms. Om zijn Overwinning vast op voorschot te vieren, had hij 'n heleboel flessen whisky leeg zitten drinken en toen hij flink dtonken was. had hij met de baas van het kroegje zitten praten over de millioenenschat, die hy op het spoor was. Die baas had alles goed in zyn oren geknoopt en zo gauw Joe de deur uit was gegaan op we& naar de oase in de woestyn, was hy op zyn kameel hard naar Alikop Ben Ibrahim, de slechte zoon van de nog slechtere vader Ibrahim de Sluwe gereden en hem had hy alles verteld. Spmen waren ze met vijfhonderd dienaren van Alikop achter schele Joe aangegaan en juist toen hij de schat had opgegraven was deze door de bende overvallen. De edelstenen hadden ze hem afgeno men en Hemzelfhadden ze levend begraven op de plek waar Karei Kwiek hem weer opgegraven had. „En toen besloot Schele Joe zyn verhaal, „dacht ik echt da'k stikte." HET VOLKSWEEKBLAD. Het Volksweekblad is een uitgave, die onder redactie staat van wie men wel eens noemt, en niet zonder reden, de „voïkspaters": de paters Capucijnen. Kent u het? Wij raden u aan, er dan eens kennis mee te maken, als het u aangeboden wordt thuis of by het uitgaan van de kerk. U kunt ook een abonnement bestellen: N.V. Zuid-Nederlandse Drukkery, St. Jorisstraat 37, 's Hertogenbosch of by een der agenten. Wij zijn er zeker van, dat u er ieder week iets in vindt, waarvan u zegt: ja, dat is aardig; daar heb ik wat uit geleerd. Het geeft niet alleen populaire apologie, maar behandelt ook, actuele sociale kwesties, geeft beoordelingen van films, korte en prettig te lezen beschouwingen over het wereld-ge- beuren; in woord en beeld wijst het op de schoonheid, die in het leven te genieten valt, vormt aldus smaak voor goede kunst, enz. "En het karakteristieke in dat week blad is: dat het begrijpelijk is voor minder ontwikkelde en tegelijkertijd ook meer ontwikkelden bevrediging schenkt; dat ieder het met genoegen leest. Wij wensen „het Volks weekblad", naast de andere weekbladen Sursum Corda blijft vanzelfspre kend vóórop staan, een steeds stijgend succes. Wie daaraan mee helpt doet een uitstekend werk! In de kuststrook nog 200.000 mijnen te ruimen Minister Witteman heeft heden te Arnhem een aantal onderscheidingen uitgereikt aan leden van de Lande lijke Hulpverleningsdienst. In zyn rede schetste de minister de grote verdiensten van deze dienst en deel de mede, dat zich in de kuststrook nog ongeveer 200.000 mijnen moeten bevinden. De ere-medaiile van tde Orde van Oranje-Nassau in zilver werd toegekend aan de groepscom mandanten J. M. van Heesch en J. M. Beekhoven, in brons aan de^ploeg- commandanten B. Lenting en Th. J. Leenders, aan het ploeglid H. Bouw huis en aan de heren A. Heijgen en C. G. van Loon. MOORDENAAR GEPAKT. De Groningse recherche heeft de hand gelegd op de moordenaar van de heer C. de Eoer, die in de avond van 28 November van het vorige jaar dood in zijn huis werd aangetroffen, met in het bovenlichaam een groot aantal messteken. Ee dader is een 24. jarige soldaat, in garnizoen te Assen, oen vrijwilliger, die sedert half De cember van zijn onderdeel was ge deserteerd. <Us verdacht daarvan en van enige kazernediefstallen, werd de soldaat te Leiden in arrest gesteld en overgebracht naar Assen, daar ook daar nog enige zaken tegen hem aan hangig waren. Omdat het onderzoek naar de moord ook in zijn richting wees, werd hij te Grqningen verhoord. Hij legde ten slotte een volledige bekentenis af en verklaarde daarbij, dat hij De- Boer, bij wie hij na een borrelavond had gelogeerd met een dolkmes had vermoord, toen deze hem aangreep. Radio ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuws. 8.25 Inleiding Hoog mis in Carmelietenklooster Merkel beek.. 9.30 Nieuws. 9.45 „Zondagmor gen". 12.15 Apologie prof. dr. J. B. Kors O.P. 12.30 Lunchconcert door Orkest zonder Naam. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg Lunchconcert. 13.35 Radio feuilleton. 14.05 De Gooise Kring. 15.50 Muzikale Tombola. 16.10 Ir het Boeckhuys. 16.25 Tweede Ves pers. 18.30 Programma Ned. Strijd krachten. 1930. Nieuws. 19.45 Stryd*- sette. 19.50 Sport. 20.05 De gewone man. 20.30 Wiegelied, luisterspel. 21.25 La Traviata. 22.07 Actualiteiten. 22.30 Nieuws. 23.00 Nederlands Ka merkoor. 23.00 Concert. HILVERSUM n (415 M.). 8.00 Nieuws. 8.40 Intermezzo. 9.12 Sportmededelingen. 9.15 Men.vraagt en wy draaien. 11. Kunst na Arbeid. 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.40 Zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville orkest. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Philh. Orkest. 15.45 Filmpraat je. 16.00 Skymasters. 16.30 Sportflit sen, 17.00 De Krekels. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 20.00 N'euws. 20.15 Walztime. 20.45 Hersengymnastiek. 21.20 De Speel doos. 21.40. De Roos fan Dekema. 23.00 Nieuws, 23.15 Operaconcert. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 9.15 Voor de jonge zie ken. 9.30 Licht klassiek morgencon cert. 12.00 Holanda Sextet. 13.00 Nieuws. 13.45 Musetteklanken. 14.30 Giaconda ensemble. 15.00 Busch Strijkorkest. 17.15 Ensemblé Lach man. 17.45 Regeringsuitzending. 18.15 Sport. 18.30, Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.45 Régeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroeporkest. 21.30 Kwintetten Mozart. 23.00 Avondmelodieën. 23.30 Slotwoord. HILVERSUM II (415 MJ. 7.00 Nieuws. 7.15 Albert Bandier en orkest, 8.18 Lichte klanken. 10.45 Regenbog. 11.15 Liederen v. Brahms. 11.35 Scheppende handen. 11.50 Mu- sette-klanken. 13.00 Nieuws. 13.20 Stafmuziek van de A'damse politie. 14.45 Graag gehoorde plaatjes. 15.15 Hoorspel. De Kostwinner, 16.20 Om- roepkamerorkest. 17.00 Gespeelde fabel. 17.30 Miller Sextet. 18.00 Nieuws. 18.15 J. Corduwener. 18.35 J. Jong, orgelspel. 20.20 Nieuws. 21.05 Dolf v. d .Linden en Metropole-or- kest. 22.30 Ramblers, 23.00 Nieu"> 23.10 Gram.muziek.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5