Gemeenteraad van Zoeterwoude Met Mtank&oxd De wijziging van vermakelijkheids belasting te Leiden HUIBERS ZATEROAG 7 FEBRUAP' 1948 DE LEIDSB COURANT "E BLAD PAGINA 2 Gisteravond vergaderde de Raad der gemeente Zoeterwoude. De voor zitter sprak een Nieuwjaarsrede uit waarin het vele werk van de Raad in het afgelopen jaar gereleveerd werd en de toestand van de gemeen te werd besproken. Het oudste lid, de heer Tijssen, beantwoordde deze rede. De heer C. J. v. Leeuwen was afwezig wegefis ziekte. Van G.,S. is het uitbreidingsplan Dorp en Zuid- buurt goedgekeurd terugontvangen. Omtrent het pontveer Allemans- "geest heeft het Prov. Bestuur toe zeggingen gedaan, dat de Verbinding met Voorschoten vopr rij- en%voer- tuigen hersteld zal worden. De heer v. d. Krogt deelt mede, dat er aan gewerkt wordt. De begroting Burgerlijk Armbe stuur wordt goedgekeurd o,p ƒ14.639,49, met een bijdrage van de gemeente groot X 12393. Aan de orde komt de begroting voor 1948. De hier van der Ploeg houdt een- beschouwing. Spr. is ver rast, dat de begroting thans behan deld wordt, omdat het rapport van de commissie en het verweer van B en W. niet aan de leden is gezonden, hoewel spr. toegeeft dat de agenda dit punt bevat. Hoewel dus .onvoor bereid, wil de heer v. d. Ploeg spre ken over de volkshuisvesting, die pro memorie is geraamd. Er was toe gezegd, dat het uitbreidingsplan H. Rijndijk voor 15 Januari klaar zou zijn en de Rapd heeft nu nog niets gehoord. Hierdoor stagneert de bouw van huizen aan de H. Rijndijk, ter wijl het met de woningtoestand ook daar zeer droevig gesteld is. Op het congres van de K.V.P. is gezegd, dat Nederland 10 jaar lang 55 000 huizen moet bouwëh; dit zqu voor Zoeter woude 30 huizen betekenen. De voorz. zegt, dat B. en W. de aansporing tot activiteit teri deze niet nodig hebben en zet uiteen, dat de heer v. d. Ploeg heel goed weet, welke moeilijkheden er vaak rijzen. Het plan H. Rijndijk is meermalen naar Stad en Landschap terug ge gaan en nog niet gereed. Dat de rapporten van de commis sie en B. en W. niet zijn rondgezon den vindT zijn oorzaak hierin, dat het rapport bijna geen aanleiding tot opmerkingen gaf. B. en W. waren zeker actief want het college heeft alles gedaan om liet getal van 10 op 20 huizen te krijgen waarvan het re sultaat nog niet bekend is. Er is een schema gemaakt, beoalende het aan tal huizen per provincie en gemeen te. De juiste regeling van de voor schotten is officieel nog niet bekend. De heer van der Ploeg zegt niet de bedoeling te hebben gehad B. en W. gebrek aan activiteit te verwij ten en is dankbaar te horen wat er gedaan wordt, doch blijft aandrin gen op spoedige bouw, opsommende en wijzende op de grote gevaren, die uit de woningnood ontstaan. „Waar wilt gij heen?" De aankondiging van uw rubriek „Het Klankbord" in „De Leidse Cou rant" heeft miji\ aandacht getrokken, en me tevens aangenaam verrast, hoewel het me nog niet helemaal dui delijk is, waar u precies heen wilt. Mij dunkt steekt hier meer achter dan alleen maar het weergeven van verschillende individuele gedachten van lezers, voorzien van uw commen taar, en dat is juist wat ik in uw op zet zo aantrekkelijk vind.1 - Actie is er» nodig, actie, actie en nog eens actie. Er wordt vergaderd, uren, dagen lang; er wordt geschre ven, vellen vol, er wordt gesproken, tot mijlen ver buiten ons. maar wat wordt er gedaan? En nu komt u plotseling met de meest originele gadchte om de rollen eens om te te draaien. Tot nu toe vroegen wij verburgerlijkte burgers ons steeds af: wat wilt u en uw acti viteit, uw program? u draait het óm en zegt: wij hebben genoeg gezegd, vertelt u nu maar eens hoe u het ziet. Ik stel me zo voor, dat u al heel wat brieven zult hebben ontvangen en dat ik zeker niet aan bod zal ko men om „geplaatst" te worden. "Dit is ook niet nodig, ik wil alleer. maar m'n instemming betuigen, al zit ik ook boordevol met gedachten, vragen, puzzles, enz. Er valt zoveel te verbeteren 'en toch gebeurt het niet. Doen we zelf wel genoeg? Is het niet zo dat we altijd eerst nog naar onze buurman kijken? Zijn we allemaal niet een klein stukje egoïsme en verder nfets? Wat doen wc zelf om onze eigen verlangens te verwerkelijken? Hebben we er wel wat voor over? Kan uw rubriek niet een contact worden tussen de mensen onderling? Want de pers heeft in deze tfijd wel een heel erg belangrijke taaie. Het is al erg genoeg dat we noodgedwon gen zoveel goede lectuur moeten mis sen. Met spanning zal ik de ontwikke ling van uw rubriek tegemoet zien en tevens een verder uiteenzetting van u<V planne», die ongetwijfeld de achtergrond van deze kolom zullen vormen. Intussen wens ik u van harte suc ces. t. H. U ziet, u komt wel aan bod. Ieder komt aan bod, die iets te zeggen heeft. Want dat is juist de bedoeling van „Het Klankbord", dat het een eerlij ke poging wil zijn, om allen, die ook eerlijk menen iets te zeggen te hebben, een kans te geven. Er zijn meningsverschillen omtrent de gang van zaken, vooral in de politiek, maar ook op ander gebied. Zij bestaan! Geeft er Uiting aan, dan komt voor de dag, wat er leeft en kan worden uitgemaakt, wat ervan aan is. Het contact tussen de mensen onierlin* en tussen de mensen en ons houdt dan vanzelf tot.stand. En wie weet, hoe de plannen van „Dr. Schaep- man" daarmee in verband staan? Want dat actie, actie en nog eens ateie tenslotte het resultaat moet zijn, teidelijk. Bestuur „Dr. Schaepman". De voorzitter houdt een korte be schouwing over de reg^ringspolitiek. Zelfs als de optimistische verwach tingen omtrent het Marshall-plan 'in vervulling gaan, zal ons land nog steeds arm blijven. Uit het rapport van de Commissie spreekt waardering voor wat aan on derhoud en wegen gedaan is, doch er wordt aangedrongen op spoedig herstel en gewaarschuwd tegen ver waarlozing. Er wordt aangedrongen op een grotere subsidie voor de be waarscholen en er wordt aanmerking gemaakt op de huur voor gymnas tieklokalen, terwijl de lessen niet geeevéh worden. B. en W. hebben een nieuwe sub sidieregeling ontworpen. Voor de eerste 40 leerlingen f5./- per leer ling met een minimum van 200.— plus 2.50 voor meerdere leerlin gen. Hierdoor krijgen de bewaarscho len nu te samen f 845.Zuidbuurt met 98 leerl. f 345.H. ^Rijndijk 80 leerl. 300.en Schenkelweg 35 leerl. 20Tot dusver werd 200.per school gegeven. De heer v. d. Ploeg vraagt naar de mogelijkheid tot het geven van gym nastiekonderwijs door een leraar. De voorz. zegt. dat dit tens door de onderwijzers gegeven wordt. De in specteur L. O. en de schoolbesturen kunnen deze zaak behartigen. De Sint Jansfanfare heeft een ver zoek gesteld om een subsidie van 200.De voorz. stelt voor dit ver zoek bij de begroting te behandelen Uit de uitgebreide overgelegde stuk ken blijkt duidelijk, dat de Fanfare alle"bronnen heeft aangeboord en dat de bur^ij zich niet onbetuigd liet. Er moet'voor deze steeds hoger promoverende vereniging geld ko men. De heer Kraan wil de vereni ging vragen coxtcerten te geven b.v. op verjaardagen yan het Vorsten huis. De voorz. is daaromtrent zeer gerust. Wethouder van Leeu wen wijst er op, dat er dan ook nog een muzifektent moet komen. De voorz. bespreekt hierbij de ko mende feesten en stelt de raadsleden gerust, nog wel eeri woordje over feestvieren mee te^mogen spreken. De heer Kraan is tevreden gesteld en de subsidie wordt z. h. st. ver leend. De begroting wordt vastgesteld op 149.787.20 gewone dienst en 81.268.17 kapitaaldienst. Nieuwe school H. Rijndijk. Het schoolbestuur H. Rijndijk ver zoekt medewerking voor de bouw van eep nieuwe school. B. en W stelleh voor deze medewerking te verlenen. De school met 211 leerlin gen is te klein en zeer slecht. Bij bouwen van een lokaal is te ontra den. De plaats zal zijn tussen de GQede Herder en H'n%xn. De he^r Schinkel spreekt zijn afkeuring, uit, dat het schoolbestuur eerst nu met plannen komt. Door gebrek aan lo kalen lijdt het onderwys; er wordl, halve dagen les gegeven. Wethouder de Graaf zegt: dan moet het Patronaat maar gebruikt worden. De heer Schinkel: dat is reeds in gebruik. De heer de Graaf: dan het gymnastieklokaal ook maar, waarop de heer Schinkel zegt, dat de gymnastiek ook reeds buiten gege ven moet worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Het brandspuithuis aan de H Rijndijk wordt aan de eigenaar van het huis, waarin het zich bevindt overgedragen. Er wordt besloten tot het maken' van een ^scheiding tussen voetpad en Schenkelweg door een ligustrum- heg vpor de som van 300. Het sanatorium Sole Mio te Noord- wijk krijgt een sub<=idievoor twee patiënten, groot f 687.—. Er komt een nieuwe dorpsklok. De Raad besluit tot het aankopen van een klok voor de gemeentetoren voor de som van f 4930.De ver goeding is f 1912.zodat de klok een uitgave van f 5028.vraagt. De vermakelijkheidsbelasting wordt gewijzigd, waarbij getracht wordt deze op bepaalde punten zo aan vaardbaar als de wet toelaat, aan te passen. De R.K. Sportvereniging SJ.Z. vraagt een subsidie groot 3801.Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. B. en W. stellen voor een perceel grond, groot 7000 M2, te ko pen van de heer W. de Groot yoor dë som van 1.25 per M2 plus 1705 schadevergoedingen. Nadat de on derhandelingen in een eindstadium waren gekomen vraagt de heer de Groot een belangrijk hogere som voor schadevergoedingen. De Raad gaat nu in eèn zeer langdurige ge heime zitting eir na heropening be sluit de Raad aan de heer de Groot mede te delen, dat de grond op de eerst gestelde voorwaarden kan over gedragen worden. Waar de heer de Groot reeds lange tijd op zich liet wachten, wordt de termijn van ant woord op 15 Febr. a.s. gesteld. De voorz. deelt tenslotte mede,, dat B, en W. namens de gemeente aan de eerst teruggekomen militair uit Indië, de heer H. v. Veen, ter hartelijke verwelkoming in het va derland. naar zijn verblijfplaats het sanatorium „Nebo" in Nijmegen, een bloemstuk heeft gezonden. Dé Raad betuigt hiermede instemming. De rondvraag leverde niets op. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP K.AJS. De belangstelling op de Vastenavondviering was buitenge woon groot, zodat verschillenden we gens plaatsgebrek onverrichter zake huiswaarts moesten keren. Ten tonele werd gebracht het prachtige toneel stuk van Jos. Smits en Jac Braun. „Als de poorten opengaanDe keuze va.i dit %tuk in de huidige om standigiheden is zeer prijzenswaardig te noemen. Over het algemeen was het spel goed, wat- wel bleek uit de aandacht van het "talrijke publiek. Al met al was he.t een geslaagde avond, die bij. herhaling in dezelfde trant zeker in de smaak zal vallen. OEGSTGEEST KATH. VROUWENBEWEGING. Dr. Sis Heyster overvrouwen- rijkdom. Vrijdagavond 6 Februari, dr. Sis Heyster over „Vrouwenrijkdom", zo luidde de aankondiging. De opkomst was goed. Nadat de presidente, mej. J. van Schaik, de bijeenkomst ge->s opend had met een gebed tot Maria en woorden van welkom tot spreek ster en aanwezigen, kreeg dr. Sis Heyster het woord. Als u ziet, wat de Vrouw betekent voor haar gezin, haar omgeving, haar werk. wat voor goeds ze kan uitrichten, maar ook wat ze verknoeien kan aan man, aan kind, aan allen met wie ze samen werkt, dan zult u het met me eens zijn, dat het niet onnodig is, ons te bezinnen op het wezen der vrouw. Op wat voor plaats ze ook staat, steeds is ze van groot belang voor de samenleving als ze haar taak begrijpt. De vrouw heeft karakteristieke eigenschappen. Zij is krachtens haar structuur veel meer dan de man een "eenheid van hoofd, hart en lichaam. Ze heeft tact, zonder woorden weet ze wat een ander nodig heeft. Wij vrouwen zijn allen door God bedoeld, moeder te zijn, het leven te dragen en te koestéren. Het physieke moe derschap door het huwelijk. Maar óók is zij geestelijk daarvoor uitge rust. Het physieke en het. geestelijke moederschap hebben hetzelfde ken merk; de offerbereidheid. Deze be reidheid is de énige weg tot het ge luk. De derde eigenschap is het eeuwig vrouwelijke. De tendez tot overgave en toch Zichzelf willen bes waren, het evenwicht tussen deze bei de tendenZen tekent de zuivere, de gave vrouw. Die onzichtbare muur, die afhoudt wat niet goed is, dat is het eeuwig vrouwelijke. Dar. heeft de vrouw ook nog haar practische in telligentie. haar levensverstand. Zij heeft dit 'meer dan de man, omdat dit verstand berust op een alzijdig ge plooide structuur. De vrouwen heb ben intuïtie, maar die is alleen waar devol. daar waar ze vast en vol kun nen houden. Het aantal vrouwen met minderwaardigheids gevoelens, zon der zelfvertrouwen is groot. Maar de vrouw, die zich dóódsimpel bewust is van de grootheid van haar taak die kent deze gevoelens niet. Ook rfloet de vrouw zich lós maken van eigen eerzucht, zich instellen op de ge meenschap. Haar oordeel zij niet klein. De verhouding van de vrouw tot de man zal winnen-aan diepgang als er een geestelijke kameraadschap is. Daarvan draagt het kind de vruch ten. De vrouw moet zich bewust zijn, dat het kind het kostbaarste geschenk is, gekregen om het "#eer los te laten, opdat het zijn eigen weg kan volgen, En dat is de zwaarste opgave, De vrouw moet haar gehèle persoonlijk heid inzetten. Dit verslag zij sléchts een poging „iets" weer te ge ven van de inhoud van deze schitte rende lezing. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een twee tal dames gebruik maakte. De presidente besloot deze mooie avond met de woorden: „Onze ver- wachtigen waren hoog gespannen, maar ze zijn overtroffen." Allen gin gen voldaan en zeker geestelijk rij ker naar huis. J. Staal-van Santvliet, secr. Bij circulaire van 19 November 1947, gericht aan de gemeentebestu ren, geeft de Minister van Binnen landse Zaken „zeer ernstig in over weging" de vermakelijkheidsbelas ting in de daarin aangegeven zin verhogen. Teneinde lreraan kracht bij te zetten, wordt medegedeeld, dat, indien de vermakelijkheidsbelasting verhoogd wordt in de mate en in de geest als in de circulaire is aangege ven. voorkomen '-an worden, dn de Regering zich N uit prijs-politieke of andere overwegingen genoodzaakt zou zien, maati-egelen te treffen, wel ke hetzelfde effect zouden hebben als verhoging der belasting, met dit verschil dat de baten daarvan niet ten goede aan de gemeenten zouden komen, terwijl verder gedreigd wordt met de ftiet uitgesloten mogelijkheid, dat de vermakelijkheidsbelasting, in dien de voorstellen der Commissie- Oud tot wet worden verheven, be trokken wordt in de belastingen, wel ker hoogte van invloed zal zijn op de uitkeringen uit het gemeentefonds. Deze dreiging wete effectief gemaakt in de ciculaire van de Mfnster van Binnenlandse Zaken d.d. 2 December 1947. waarin staat te lezen: „Bij .de bepaling van de bijzondere uitkering (uit het gemeentefonds- zal worden aangenomen, dat de tarieven tot" de in die circulaire (n.l, die van 19 No vember 1947) aangegpven hoogte zul len worden opgevoerd." Ons College ^°eft. aldus B. er W. aan de Raad, zich omtrent deze aan gelegenheid ernstig beraden en is in aanmerking nemende de financië le toestand der gemeente en strek king van de^minsteriële circulaires tot de conclusie gekomen, dat de ver makelijkheidsbelasting in onze ge meente dient te worden verhoogd, -toch dat deze verhoging aan de hand van de plaatselijke omstandigheden en van geval tot geval zal moeten worden beoordeeld. Wat nu de verschillende te belas ten vermakelijkheden betreft diene het volgende. Naar de aanvankelijke mening van 'de ministers van Bin- nenlandsde zaken en van Financiën ten aanzien van de onderscheidingen in het vermaak en het voor ieder dei- onderscheidene soorten ontspannin gen h.i. vast te stellen heffingsper centage, zou dit dan in het algemeen op 50 pet. dienen te worden gesteld, omdat de hierdoor ontstane lasten 'n .zelfde druk zouden veroorzaken als wanneer de weeldebelasting zou zijn ingevoerd. Voor toneel-, muziek- en zanguitvoeringen, cabaretvoorstellin gen, balletten, tentoonstellingen, le zingen en voordrachten, zomede voor voetbal-, korfbal-, athletiek- en soortgelijke wedstrijden, zou het percentage van 20 gehandhaafd kun nen blijven. Voor bioscoopvermaak zou een gemiddelde heffing van 45 pet. moeten worden aangehouden, terwijl bals, dancings, lunaparken, kermisvermakelijkhedeif, circus voorstellingen, revues, operettes, va riétévoorstellingen, café-chantants en sportevenementen met een overwe gend sensationeel karakter naar 50 pet. zouden moeten worden belast. B. W. zijn van mening, dat een uniform heffingspercentage, voor de bioscopen voorkeur verdient boven een gedifferentieerd tarief, daar dit aanleiding geeft tot het uitoefenen van overmatig veel controle, terwijl verwacht wordt, dat in onze ge meente de bioscopen zeker niet meer dan 26 weken van het jaar in aan merking zullen komen voor het ver minderde tarief van 35 pet. Op grond van deze overwegingen is een uni form heffingspercentage van 40 in de ontwerpverordening opgenomen. Een uitzondering zouden B. en W. willen maken voor filmvoorstellin gen van overwegend cultureel, gods dienstig of wetenschappelijk karak ter. Deze behoren h.i. te worden be last met 20 pet., waarbij zij aante kenen, dat naar onze mening tot cul turele films moeten worden gere kend te behoren, films Nederlands jourraal en films als bedoeld in ar- tjkel 1, lid 2, onder 2e, der Bioscoop wet. Met een percentage van 50 dienen te worden belast variété- en circus voorstellingen,. alsmede bokswed strijden. Een heffingspercentage van 331/a stellen B. en W. voor t.a.v. dan cings en bals, toneelvoorstellingen met bal en de niet onder een der met name in de verordening genoem de groepen* vallende uitvoeringen, terwijl zij voor muziek- en zanguit voeringen, toneelvoorstellingen (zon der bal-, revues, cabarets* sportwed strijden (behalve bokswedstrijdenr een percentage van 20 zouden willen zien vastgesteld. Onder de vrijstel lingen ware h.i. in te voegen verto ningen of voorstellingen (behalve filmvoorstellingen) van een evange liserend karakter, zoals een enkele maal worden georganiseerd bijv. door de Christenstudentenraad. Het in de ontwerp-verordening opgenomen ta rief ten aanzien van kermisverma kelijkheden beoggt da door de mi nister te dezer zake gegeven sug gesties zo veel mogelijk te benade ren. Overeenkomstig de wens van de minister ware de datum van. ingang van de gewijzigde verordening te bepaien op 1 April 1948. W^t de .kermisvermakelijkheden betreft stellen B. en W. voor: a'. voor schiettenten, kijktenten, waarzeg- of koekhaktenten, vlieg- bömsport, lijntreksport, hengelsport, hoofd van Jut, werp tenten, kracht meters en soortgelijke inrichtingen of toestellen, per 5 M2 ingenomen oppervlakte of gedeelte daarvan 2.— per etmaal of gedeelte daar- b. voor kermisinrichtïngen, vallen de onder of gelijk te stellen met de hieronder genoemde inrichtingen, per etmaal of een gedeelte daarvan het achter die-inrichtingen genoemde bedrag, indien de gemiddelde entree prijs minder bedraagt dan 25 cent per bezoeker of per rit: voor een door mechanische kracht gedreven draaimolen 100.voor een autodröme, autoskooter. slede-, acLL- of emotiebaan f 200.voor een tobogan of cakewalk 125.- voor een hirpodrome f 100.voor een door mechanische krachi 'gedre ven lucht- of zweefmolen f 150 voor een Turkse schop f 25.voor een niet door mechanische kracht ge dreven luchtschommel f 50.voor een lillput- of babvmolen 50.voor overige kermisinrichtïngenvoor zóver niet genoemd onder a f 75.-r- Indien de gemiddelde entreeprijs voor bovengenoemde inrichtingen ge legen is tussen 24 en 40 cent. 39 en 55 cent, 54 en 70 cent, 69 en 85 cent, 84 en 1.of 1.— of meer be draagt per bezoeker of per rit, wor den de hierboven genoemde belas tingbedragen vermenigvuldigd met rest). 1,1. 1,2; 1,4; 1,6; 1,8; of 2. Voor het hebbén van een radiotoe stel, zelfwerkende piano, .orchestrion, gramophoon of ander mechanisch mu ziekinstrument in een inrichting, waar sterke- of andere drank of eet waren worden verkocht om ter plaat se van verkoop te worden gebruikt, voor zover niet reeds geen belasting is verschuldigd, stellen B. en W. voor: i voor elke 20 M2 of gedeelte van M2 oppervlakte van de lccaliteiten, per kalendermaand, gedeelten daar van voor een gehele gerekend 2 Voor het geven of houden van mu ziek- en/of zanguitvoeringen in een inrichting, waar ^sterke- of andere drank of eetwaren worden verkocht om ter plaatse van venkoop te wor. den gebruikt per kalenWrmaand, ge. deelten daarvan voor een gehele ge rekend. voor localiteiten met een op pervlakte van: minder dan 35 M2. 35 M2. tot beneden 75 M2 10.— 75'M2. tot beneden 150 M2. 16.- 150 M2. tot beneden 225 M2. 30. 225 M2. en daarboven 40. Voor andere dan de reeds genoem de vermakelijkheden: a. voor zover gij worden gehouden ir- de open lucht, voor elke 50 M2. van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan, per etmaal, of gedeelte daarvan ƒ1.,met een mi nimum van ƒ4. b. voor zover zij niet in de open lucht worden gehouden, voor elke 35 M2. van de voor het publien bestem de ruimte of gedeelte daarvan, per etmaal of gedeelte daarvan ƒ2.—. Voor zover de sub a en b bedoelde inrichtingen enz. voor het publiek ge opend zijn op tenminste vijf achter eenvolgende werkdagen, wordt voor die dagen het dagtarief der belasting- tot 40% teruggebracht. Repatrietende militairen Met het s.s. „Zuiderkruis" keren o.a. de volgende leden van de Kon. Land macht in het vaderland terug: korp. J. L. Blom, Alphen a. <L Rijn, S. Boonstra, Voorschoten, P. van Duyn, Leiden, sergt. A. v. d. Hart, Oude- Wetering, res. kapt. J. M. Leenheers, Leiden, res. 2e luit. C. J. van Leeu wen, Oegstgeest, J. Roberti, Voor schoten, L. R. Smit, Voorschoten, B. W. Vonk, Voorschoten, M. Wassenaar, Lisse, 2e luit. S. J. de Geus, Leiden, kapt. P. (2. Witte, Leiden. Van het Kon. Ned. Ind. leger: res. Ie luit. A- W. Blommestein, Oegstgeest, oorlogs vrijwilliger II. C. J. van Elk, Oegst geest, T. P. Jansen, Wassenaar; res. Ie luit.'L. E. Sparnaay, Leiden. Van dé Kon. Marine: oorlogsvrijwilliger C. d. Velden, Alphen ad. Rijn. WEERSVERWACHTING ZACHT. Zwaar bewolkt met hier en daar enkele opklaringen. Plaat- selijk enige regen. Krachtige en 8 aan de kust nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Weer g hogere temperaturen. o joooooooouoouoooouuugooooooooooooo FEDERATIE VAN BUURTVERENIGINGEN. De heer M. I, -Smit tot voorzitter gékozen. Gisteravond hield de Federatie van Buurtverenigingen in „In den Vergul den Turk" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. M. Verhulst, deelde in deze vergadering mede, dat hij zich genoodzaakt zag om in ver band met zijn gezondheidstoestand te brdanken als voorzitter terwijl- ook <Je secretaris-, de heer A. N. Mank, temeend had zijn functie ter beschik king te moeten stellen, dit laatste on mond van zijn drukke werkzaamhr» 'ten. Daarnaast trad ook mevr. E. M. Chaudron-Bos uit het bestuur, omdat zij niet langer zitting had in het be stuur van een buurtvereniging. Auto matiSch vervalt hierdoor het zitting hebben in het Federatiebestuur. In een .uitvoerig jaarverslag, uit gebracht door de heer Ttenk, werden te verschillende "werkzaamheden der Federatie gememoreerd. Vooral de verzorging van de 5 Mei-viering vroe» "eer veel aandacht. Momenteel ziin 21. buurtverenigingen bij de Federatie aangesloten. De nenninmreesj;erecce mevr. Chaudron, kon een batig saldo van ruim ƒ20.meteen. Haar werd, déch9e Verleend. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de he- '■en N. Timmermans* en ,T. A. de Leen. Besloten werd de contribute weder om vast te stellen on ƒ0.10 p^r jaar ne1- aangesloten lid der B.V. In de vacatur^' van de heer A. Cra- ma werd de heer De Koning (.Eens gezindheid") tot bestuurslid gekomen, terwijl de heer M. I. Smit (Tuin 'Stadwiik) met algemene stemmen tot voorzitter werd benoemd. Voorge steld werd om een reglementswijzi ging aan t.ë brengen, waardoor het in het vervolg ook mogelijk zal zijn om teden van een buurtvereniging te be noemen tot lid van het Federatiebe stuur. Thans is dit alleen maar mo gelijk met bestuursleden van aange sloten buurtverenigingen. De voor stellers stélden zich on het stan doubt' dat, indien deze re?lementswii4i°iner wordt doorgevoerd, de keuze der can didafm ruim ei wórdt'. "Bestoten wétte om dit voorstel in eèn binnenkort te hópden ateemente ledenvereaderina wederom aan de orde te stellen. In verhand hiermede zullen de aftreden - de bestuurs1 eden. de.-heren Verhulst en Mank en mevr. Chaiteron, tot zo lang noc fitting in het bestuur blij ven nemen. Met het oog op de financiële positie der Federatie werd deze avond even- °ens nog besloten om voortaan de se cretaris niet meer te bezoteteen, wel werd een eventuele gratificatie voor dezQ functionaris in het vooruitzicht gesteld. Uitvoerig is vervolgens nog pesuro- ken over de organisatie der 5 Mei. vierine.' Uit een onderhoud, dat van bestuurszijde met de burgemeester ov.er deze aangelegenheid werd ge voerd. kwam vast te staan, dat deze bewindsm°n het op Drijs zou stellen mdien de Federatie zich wederom met te voorbereiding zou willen belasten. In oripcipe werd hiertoe besloten, terwiil men po-tegen in het werk zal stellen om in buurtèn, waar geen buurtverenigingen gevestigd ziin, ac- tie-comité's te vormen. Dit laatste achtte men ook van belang met het oog op het a.s. regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Binnenkort hoont 11 et Federatiebeste'-r nadere medede lingen over de 5 Mei viering te kun nen doen. Na de rondvraag heeft de heer Tim mermans* de heren Verhulst e. i Mank nog bedankt voor hun werkzaamhe den in het belang der Federatie ver richt. Met een kort woord heeft ten slotte de heer Smit zijn nieuwe taak aanvaard. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Létte ren en Wijsbegeerte (Klassieke Let teren) mej. W. J. M. Steeman, te 's-Gravenhage.'t Candidaaatsexamcn Rechtsgeleerdheid: de dames H. P. D. Eeckhof, te 's-Gravenhage, M. A Verstolp, te 's-Gravenhage, E. Blom- mers te Wassenaar, S. G. J. Delprat, te Amsterdam. De heeren D. Sorgdra- gef, te 's-Gravenhage, A. D. Hart man te Vlaardingen, H. S. van der Straaten, te 's-Gravenhage, R. A. H. L. Hendriksz, te 'sTGravenhage, J. W Korswagen te Leiden, C. J. Oort, te Leiden, P. F. Ch. Smit te 's-Herto- genbosch,. Doctoraal-examen Genees kunde: de heren: Lim B. K. T. te Leiden, J. C. Oudemans te Delft, Th. P. J. M. Pijnenburg. Artsexamen le gedeelte: de heren: D. v. Tetterode, te 's-Gravenhage, J. v. Meininger te Leiderdorp, D. A. de Leeuw te Schie dam. Artsexamen2e gedeelte: mevr. H AlbardaHankes Drielsma, te 's-Gravenhage; de heren Dr. A. Drag- ten te 's-Gravenhage, W. F. v. d. Hofstede te Oegstgeest. LUCTOR ET EMERGO. De Vereniging van Zeeuwen voor Leiden en Omstreken waren gister avond in de foyer der Stadsgehoor zaal bijeen voor de jaarlijkse uit voering. Talrijke Zeeuwen hadden aan de oproep van het bestuur ge hoor gegeven, "terwijl ook vertegen woordigers van Zeelan,dia uit Den Haag en van de* provinciale vereni gingen hier ter stede, blijk van bé- HYPOTHEKEN on voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen douw-enMakelaarsbedrijf v.dDrift Oud/ Vest 29 - Leiden Telef. 20513 langstelling gaven. Zij allen werden hartelijk verwelkomd door de voorz. van Luctor et Emergo", de heer H. J. Barentsen, die tevens een wootte van welkom richtte tot de burge meester en zijn echtgenote en mr,' Hugentholtz, erevoorzitter der ver eniging en tot de heer Paulusse, schrijve;* ^an het op te voeren toneel stuk. Spr. dankte voor de ondervon den medewerking tot hetverkrijgen van de verschillende Zeeuwse cos- tuums en deelde me te, dat de" ver eniging thgns 180 leden telt. Er zijn evenwel in Leiden veel meer Zeeu wen en spr. riep allen op om hen te bewerken lid te worden en te blij ven aandringen allen in. de vereni ging onder tc brengen. „Lukt het vandaag niêtv dan lukt het niorgen". Nadat vervolgens het Zeeuwse Volkslied was'gezongen volgde.de opvoering van „Joasje zoekt 'n vrour we", 'n bliéspel in 2 bedrjeven.' van P. J. Paulusse, zoals het programma •zegde. - 'n Sempel gegeven, dat reeds in vele toonaarden is bezongen ert liet zien hoe 'n reeds bejaard we duwnaar ên vrouwe.zoekt, maar pat tuurlijk zijn zinnen .pp 'n jonk dink zet, hetgeen natuurlijk averedhts verkeerd uitkomt. Gelukkig ge-, schiedt zulks nog vroeg genoeg, om dat Marien, de zoon van Joasje, al evenveel voor het meiske voelt. De ouwe trouwt nu met z'n huis houdster, de 48-jarige Tanne, die er echter heel wat jonger uitzag Oyerigens 'n aardige vertolking, waardoor allen zich ten zeerste ge- amus^rd hebben. Er was veel in stemming varv de zijde van het pu bliek, er volgde hartelijke woorden en bloemen voor de dames. Na bet toneelspel nog enkele zang nummers door het dameszangkoor „De Liesters", o.l.v. de heer H. J. Barentsen, die èn hier: oor èn door zijn voorzitterschap de ziel der Zeeuwse vereniging is. Een verloting en een bal kwamen tot besluit van de geslaagde avond. Koninklijke Onderscheiding. In het feestelijk ingerichte-schaft. lokaal der. firma E. J. Brill, te Leiden had gisteren de uitreiking plaats-van de, ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan' de heer P. Winterkamp. In zijn toespraak wees de burge meester, TThr. Mr. F. H, van Kinschot, die deze plechtigheid verrichtte, er op, dat deze uitzonderlijke onder scheiding werd uitgereikt wegens 55- jarige trouwe dienst bij één firma, die reeds vanaf de 16de eeuw de roem van Leiden over de gehele we reld bracht. Door zijn uitzonderlijke kennis van de Oosterse talen heeft Winterkamp deze traditie helpen doen voortleven en mede Leiden's naam algemeen overa1 bekend ge maakt. Prof. Mr. N. W. Posthumus bood namens de directie Winter kamp, die reeds een half jaar g'le den het bedrijf verliet, nogmaa] zijn beste wensen aan. In een geestige toespraak bedankte de oude heer, waarna de ere wijn werd rondgediend. Radio-recital Henri Welbooren. De zanger Henri Welbooren alhier zal Maandag 9 Febr. 1145 uur voor de microfoon van de V. A. R. A. een liederenprogramma, geheel gêwijd aan Brahms, uitvoeren. De pianist Cor van Boven zal hem aan de vleu gel begeleiden. Haarlemmerstraat 123-, Leiden voor Naar Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen van Zaterdag 8 uur tot Maandagmorgén 8 uur door de dok toren: v. Alphen, De Jager, Jasperse en Stoffers. Dienst der Apotheken: De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 7 Febr. 18 uur tot Zaterdag 14 Februari 6 uur' waargenomen door: 'de Apotheek Van .Driesum, Mare 110 tel 20406 en de* Zuider-Apothèek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oestgeester Apo theek, Wilhelminapark 8 Tel. 28274. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik Franciscus z. v. H. Slegtenihoi'st en G. Rijsbergen, Max Onno z. v. M. v. d. yoort en C. A. A. Mouïel, Anzel Sara d. v. C. Le- fèvre en W v. Elleswijk Elisabeth Neeltje d. v. J. P. de Vriend en J. F. v. Hoorn Johanna Wilhelmina Petro- nella d. v. J- J. Hogeveen en P. de Vos Jacobus Wouter z. v P. Plu en M. W. Visbach Petrus Johannes z. v. J. Hoope en E. ter Beek, Petra Antonia d. v. P. A. Warmond en A. C. Biïderbeek. Overleden: C J. ,Botermans huisv. v. W. Welmers 64 j. S. E, Overveld huisvr. v. M. Serdijn 76 j. H. Lokker Wed nr. 75 j. S. »M. v. Tongeren wed. v. C. Brinkman 70j., F. M. Meijer vr. 72 j. A. van Dam man 25 jaar

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2