SeCeidbeSoii/rawt BENELUX SiELT EISEN Benelux op Londerise conferentie Economische regering voor Bizonia De voedselmoeilijkheden in het Ruhrgebied ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 39ste JAARGANG N Directeur: C. M. VAN IftAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMÉR KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 0.30 p. w., £1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. £.4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes £1.50 DE GEDACHTE, welke ten grond slag lag aan de geruchtmakende rede van Bevin, n.l. de vorming van een West-Europese Unie, is allerwe gen met sympathie begroet. Maar on danks alle sympathie kan men het be grijpen, als dé betrokken regeringen Bevin niet onmiddellijk in de armen vallen en wenend van aandoening al les accepteren wat Bevin aanbiedt. Met name de Benelux-landen, tot wie de uitnodiging het eerst? was ge richt ,om tezamen met Engeland en Frankrijk een politieke en militaire alliantie te vormen op de basis van het verdrag van Duinkerken, welke politieke en militaire unie dan'tevens de kern zou moeten worden voor een economische aaneensluiting van West- Europa deze Beneluxrlanden heb ben het aanbod bestudeerd en eens verder nagedacht dan hun neus lang was. Vooreerst hebben zij te kennen ge geven, dat het idee wel heel mooi was en .béjangrijké perspectieven opende, maar dat alles nog vrij vaag was en dat zij eerst wel graag na- ,dere bijzonderheden wilden verne men. Welke bijzonderheden zij zo al on 't oog hadden, kwam even later voor de dag, toen de eis werd gesteld, dat de Benelux-landgn, die naburen zijn van Duitsland en als zodanig groot belang hebben bii de ontwikkeling van de situatie in West-Duitsland, ook een woordje zouden kunnen mee spreken op de Londense conferentie, die straks zal gaan beraadslagen over de organisatie van Bizonia of Tri- zonia. Reeds lang geleden hebben de drie landen hun wensen en hun in zichten op schrift gesteld en aan de mogendheden aangeboden, maar zij hebben het nog niet verder gebracht dan dat zij toezeggingen kregen, dat met deze memoranda rekening zou worden gehouden'. Zelfs mochten zij misschien wel hun wensen nader ko men toelichten. Jawel, zeggen de Benelux-landen nu, maar als wij worden uitgenodigd om met de groten mee te spelen om de economische situatie Van Europa te helpen verbeteren, dan skunnen wij er geen genoegen mee nemen, dat van onze eigen economische belangen zo yeinig notitie wordt genomen. Dan willen wij ook direct een stem in het kapittel, wanneer er besluiten moeten worden genomen, die onze ecóhomi- sche belangen zo nauw raken. Men heeft nu te kennen gegeven, dat de Benelux-landen inderdaad voor de op 19, Febr.. a.s. te Londen aanvangende conferentie van Ameri ka, Engeland en Frankrijk zullen wor den uitgenodigd. Wanneer dat bete kent, dat de Benelux-landen een me-' de-beslissende stem zullen hebben, dan is aan een belangrijke voorwaar de voor de uiteindelijke toestemming in Bevin's plannen voldaan. pR IS ECHTER MEER. De Bene- lux-landen zijn ook uitgenodigd om toe te treden tot het verdrag van Duinkerken. Daar voelen zij echter weinig voor. Niet omdat zij zich noch politiek noch militair willen binden, maar omdat het verdrag van Duin kerken hün niet de geëigende basis lijkt voor een politieke en militaire alliantie. Duinkerken is speciaal ge richt tegen een eventuele Duitse agressie in de toekomst. Nu is het gevaar voor een aanval van Duitse zijde op het ogenblik niet hgt grootste gevaar dat de West- Europese landen bedreigt. Wie aan aanvallen uit het Oosten denkt, richt zijn ogen iets verder Oostwaarts. Maar bovendien is de mogelijkheid niet -itgesk '„en, dat speciaal West- Duitsland een onderdeel zal gaan vor men van het West-Europese herstel plan. Het Ruhrgebied bijv is voor geheel West-Europa van buitenge woon groot^ belang en het doel van de West-Europese poljtiek moet niet zijn :een afweer-bloc te vormen te gen Duitslahd, maar veeleer: Duits land zo te bèhandelen en te besturen, dat het' inplaats van een bedreiging te vormen, integendeel een belangrij ke'bijdrage levert tot herstel van de West-Europese productie. Het Marshall-plan heeft de waarde van de West-Duitse productie zeer goed ingezien en stelt er prijs op de ze productie te stimuleren. Bezien wij de zaken1 zó, dan lijkt het niet verstandig, Duinkerken als uitgangspunt te nemen. Wij moeten de situatie in groter .verband zien en niet uitsluitend kijken naar een Duitse bedreiging, welke voorlopig wel op de achtergrond zal blijven. BEVIN'S 'plannen strekken zich trouwens ook verder uit dan tot de Benelux-landen. Het ligt in de be doeling tevens in de lijn van het Marshall-plan om ook andere lan den erin te betrekken. Natuurlijk had men ook gedacht aan de Scandinavi sche lande», die indertijd met Neder land de z.g. Oslo-staten vormden en dus reeds een bepaalde traditie op het gebied van internationale samen werking 'hadden. Maar deze schijnen 'er niet veel voor te voelen: Zweden heeft reeds gezegd, dat het liever niét meedoet, omdat het bang is voor Rus land. Zweden heeft met zijn neutrali teitspolitiek niet zulke droeve erva ringen op gedaan als ons land en is' dus eerder geneigd, nog te geloven in het nut van zulk een neutraliteit. Of het daarmee verstandig handelt, is een tweede vraag. Bovendien doet het wel mee met het Marshall-plan, waarmede het z'n economische neu traliteit toch al heeft los gelaten. Hoe P\E FRANSE REGERING heeft 'in grote trekken de Britse tekst voor een bondgenootschap tussen Engeland, Frankrijk en de landen van Be nelux goedgekeurd. In bevoegde Franse kringen heeft men te verstaan ge geven, dat Frankrijk reeds sedert lang niet alleen heeft goedgekeurd, dat België, Nederland en Luxemburg deelnemen aan alle besprekingen over de Duitse problemen doch daar ook op heeft Ook Frankrijk is hei ermee eens Deze\opmerking werd gemaakt in verhand met de Frans Brits-Ameri kaanse besprekingen die 19 Februari te Londen beginnen en waartoe de regeringen van Benelux verzocht hebben te worden toegelaten. Men herinnert er aan dat Frankrijk, sedert, de vier grote mogendheden aan de be studering van de Duitse probleipen zijn begonnen,-reeds ten minste vijf maal uitdrukkelijk zijn standpunt te kennen heeft gegeven. Het spreekt dus vanzelf, aldus verklaart men te Parijs, dat Frankrijk thans zonder voorbehoud het verzoek van de drie regeringen van Benelux ondersteunt. FRANKRIJK EN DE BENELUX. De Benelux heeft niet "te klagen over gebrek aan belar^gstelling. Eerst kwam Bevin met het plan van een nauwe samenwerking tussen Enge land, Frankrijk en de Benelux-Sta- ten en thans wordt bekend, dat Frankrijk reeds een balletje opgewor pen heeft over afzonderlijke opne ming in de Nederlands-Belgische- Luxemburgse tolunie. Of daar van de kant van.de Benelux belangstel ling voor zal zijn zal hoofdzakelijk af hangen van de ontwikkeling van de binnenlandse toestanden in Frank rijk. Wanneer inderdaad de stakings: woelingen tot het verleden blijken te behoren en wanneer de financiële sa nering slaagt, dan zql er alles voor te zeggen zijn een overeenkomst met Frankrijk aan te gaan. Op hei ogen blik is de handel tussen Frankrijk en Nederland vrijwel in evenwicht. De laatste tijd was onze uitvoer naar Frankrijk zelfs wat groter dan de in voer. Nu de franc zoveel goedkoper wordt is het echter waarschijnlijk, dat weer meer Franse goederen naar ons land zullen komen. Aannemende ech ter dat dè Franse deelneming aan de tolunie niet alleen de kalizouten uit de Elzas, maar ook de steenkolen uit het Saargebied in ruimer mate tot onze beschikking zou brengen, dan zou het toetreden van Frankrijk voor de Nederlandse economie een belang rijke versterking betekenen. De unie zou dan 60 millioen mensen omvatten en zowel in industrieel als agrarisch opzicht een grote macht vormen. Of de politieke structuur van de unie ook even gezond zou zijn wagen wij echter niet te beoordelen. KATH. KERK IN N.-CHINA ERNSTIG BEDREIGD. Volgens het te New-York verschij- nede blad „Jesuit Mission Magazine" wordt de Katholieke Kerk in Noord- China dit jaar met vernietiging be dreigd als gevolg van vervolgingen door de Chinese communisten. In dc loop van 19461947 hebben de Chi nese communisten 49 Katholieke priesters en broeders vermoord en 123 kerken in bioscopen veranderd en tfele andere geplunderd «f ver woest. Bij de brand, die onlangs in dé lin kervleugel van het Jubelpark te Brus sel woedde, werd het mozaiekwerk, degtekenend uit het jaar 539, prnstig beschadigd. Dit werk heeft een oppervlakte van 132 vierkante meter en'werd te Apa mea in Syrië door professor Mayence uit Leuven gevonden. Na veel moei lijkheden kon het mozaiek naar Brus sel worden overgebracht. Na de brand leed het kunstwerk nog van koude en vocht. Onder leiding van profes, sor Mayence is men met het restau reren begonnen. NIEUWS UIT INDIE De uitvoering v$n hét Bestand correspondent van Ane ta in de Cheribon-sector meldt,, dat concentraties van Hisboellah-trqepen in het gebied van Koeningan moei lijkheden opleveren bij de evacuatie. De Hisboellahs zijn strijdgroepen van de Masjoemi. Zij" trachten, "de repu blikeinse wapens van dé T.N.I. te veroveren en de vrouwen en kinde ren van de militairen der T.N.I. te ontvoeren. De sterkte dei: betrokken Hisboellahgroep wordt geschat op 1000 man. Gisteren had er, om voor dit ptobleem een oplossing te vinden, een bespreking plaats tussen de Ne derlandse kolonel Paulissen, een re; publikeinse overste en een der mili taire waarnemers van de Commissie voor Goedé.Diensten, de squadron leader Kroll. De laatste werd dezer dagen op de weg van Cheribon naar Koeningan aangehouden door een af deling van 130 militairen van de T.N. I., die zich met de rood-witte vlag ontplooid en volle bewapening naar het hoofdkwartier van de T.N.I. be gaven. Eerst na drie uur debatteren zagen zij in, dat een dergelijke han delwijze onjuist was, waarna zij zich naar het evacuatie-centrum lieten brengen. Ned. verliezen in Indië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd. Koninklijke Landmacht: Sold. B. W. Vonk, afkomstig uit Haal- deren, gesneuveld 27 Januari. Sold. J„ van Haaren, afkomstig i uit Breda, gesneuveld 28 Jan. Sold. F. M. Kuypers, afkomstig uit Hadren (N.B.), gesneuveld 28 Januari. Sold. H. W. Leenders, afkom stig uit Eindhoven, gesneuveld 28 Januari. Sold. A. J. Nederlof, afkomstig "uit Amsterdam, gesneuveld "28 Januari. Sold. J. Verhoef, afkomstig uit Rüwiel, gesneuveld 28 Januari. Kon. Ned. Ind. leger: Jav. sold. 2e kl. inf. Soekardi, afkomstig uit Ned. Indië. Overleden aan bekomen verwonding 30 Januari De Kon. Marine heeft in deze periode geen verliezen gerappor teerd. Over de autosnelweg Roth^clam- Moerdijk is men thans bezig een nieuwe verkeersbrug te bouwen, welke een grote verbetering zal zijn voor het. verkeer mét de Dordse haven NOG ENIGE WEKEN VOOR ZIJN DOOD KWAM GANDHI VOOR DE CHRISTENEN OP. Eni^e weken voor zijn tragisch ein de sprak Mahatma. Gandhi nog een godsdienstige bijeenkomst van Hin does toe en maakte zijn gehoor op merkzaam op het feit, dat in het Noorden van India, ondanks de ver zekeringen van de Wetgevende Ver gadering, ook de Christenen het slachtoffer zijn van de twisten. Gandhi yerklaarde, te dien aan zien: „Indien India in de wereld een goede indruk van zichzelf wil wek ken, zal het land een einde moeten maken aan de wanordelijkheden De slechte behandelingen van»de Christenen, aan wie voorzover ik weet niemand iets kan verwijten, bewijst een keer te meer, dat hei hoognodig gedaan moet zijn met de ze geest van baat". Een tekort aan arbeids krachten in vele landen Volgens een door de Ver. Naties uitgebracht economisch rapport heb ben vele Europese landen thans te kampen met een ernstig tekort aan arbeidskrachten. In de staalindustrie bijv. bestaat er- een tekort aan ar beidskrachten in Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, en West-Duitsland. In En. geland doet zich het verschijnsel voor, dat er enerzijds een tekort aan arbei ders bestaat, terwijl in andere gebie den weer enige werkloosheid moet worden geconstateerd. In België en Polen schijnt men echter in de be hoefte aan arbeidskrachten te hebben kunnen voorzien. Het tekort aan beidskrachten in het bouwbedrijf doet zich vooral gevoelen in Tsj.-Slo wakije en Frankrijk, waar dit tekort ook moeilijkheden veroorzaakt voor andere industrieën, omdat men niet over voldoende woongelegenheid be schikt voor buitenlandse arbeiders, Verschillende landen, welke plannen hebben tot uitbreiding van hun tech nische industrieën, zoals bijv in Tsje_ cKo-Slowakije, Frankrijk, Polen Joego-Slavië treffen maatregelen tot aanwerving eir scholing "an nieuwe arbeiders.11 Er bestaat een ernstig tekort aan Arbeidskrachten in de landbouw, voor al in Frankrijk, en in mindere mate eveneens in België, Tsjëcho-Slowae kije, Zweden en Groot-Brittannië. An derzijds bestaat er een groot overschot aan arbeidskrachten in de landbouw in andere landen, vooral, in Italië en Nederland. MOEKDEN BEDREIGD DOOR CHINESE VOLKSLEGER. De gehele nacht van Donderdag op Vrijdag is in de Mansjoerijsclm hoofd staf Moekden duidelijk» de artillerie der door de communisten geleide le gers waarneembaar geweest. Deze sluiten de stad reeds verscheidene da gen in, aldus Reuter. Elf kilometer ten Zuiden" van Moekden bij Liaojapg (aan de spoor weg) hebben genoemde troepen aan vallen gedaan op de stellingen der centrale regering. Men verwacht „een hevige en genadeloze veldslag". ffET NIEUWE HANDVEST voor het economische bestuur in de ge- combineerde Brits-Amerikaanse zone, Donderdag door de beide gou verneurs ondertekend en gisteren gepubliceerd, treedt Maapdag in wer king. Binnen vijftien dagen zal de economische raad, welke zijn zetel te Frankfort heeft, van 52 tot 104 leden worden uitgebreid, door verkiezin gen, te houden in de parlementen van de staten der gecombineerde zone. Het hervormde bestuur zal bestaan uit de Econimsche raad, een „Lanter rat" (raad van de staten), enige bu- het ook zij: later kan nog komen, wat nu nog niet is. En misschien is het ook beter, dat eerst een kern wordt gevormd, waar omheen zich later een meer algemepe Europese Unie kristal liseert. Want de ervaring heeft wel geleerd, dat men internationale plan nen niet -direct al te grootscheeps moet'aanpakken. Zelfs in deze kern verloopt het proces van samenwer king niet zó vlot, als men verwach ten mocht. Zoveel hoofden zoveel Een geiheel nieuw type les- en sportvliegtuig .voor 2 personen, dat binpenkort in Nederland zal worden ingevoerd, was te bewonderen op het vliegveld Ypenburg, waar er demonstraties mede werden gegeven. TERUGBETALING KOLENGELD. Maandag zijn zij, wier namen be ginnen met de letters Kr. tot en met Lè, aan de beurt om de terugbeta- lmg op het kolengeld in ontvangst te nemen. reaux, en tenslotte de zeer belangrij ke uitvoerende commissie. bestaande uit een voorzitter en vijf directeuren, die aan het ly>ofd 'staan van de depar tementen van economische zaken, fi nanciën, transport, verkeer en voedsel en landbouw. De uitvoerende com missie is dus een soort kabinet. De leden worden gekozen door de econo mische raad, hun benoeming moet worden bekrachtigd door de Lander. rat. Voorts is er een hopg gerechtshof ingesteld, bestaande uit tien leden, benoemd door de beide gouverneurs. Het zal te Keulen ziji} zetel krijgen en de hoogste instantie zijn, waarbij men in beroep kan gaan. De werkzaamheden van het nieu we bestuur liggen niet op politiek .terrein. Het beschikt niet over een politiëmacht om zijn besluiten kracht bij te zetten. Daarentegen heeft het in de bevoegdheid tot het distribue ren van levensmiddelen, een mach tig wapen in handen. x De economische raad heeft zeggen schap over de spoorwegen; de havens* de kustvaart, het binnenlandse trans port, het verkeerswezen, de posterij en, de distributie van goederen, grondstoffen, gas, water, en electrici- teit, de buiten, en binnenlandse han del en de productie, de import, de in zameling, toewijzing, opslag en distri butie van voedsel. Ook de controle over de financiën berust bij de cono- mische raad. De Lanterrat kan zijn veto uitspre ken over maatregelen van de econo mische raad, maar een volstrekte meerderheid van stemmen in deze laatste stelt het veto terzijde. Het is op het ogenblik, na de^ de monstratiegolven der afgelopen 'we ken, weer rustig in hefcéRuhrgebied. Maar een tocht door dé zwarte in dustriesteden leert, dat onder die, uiterlijke rust nieuwe moeilijkheden broeien, aldus meldt de Berlijn- se correspondent van het A.N.P. Slechts één ding boezemt de mensen hier belang in: voedsel. Sedert korte tijd bestaat er, nadat de zes landen der Brits-Anferikaanse zóne onder de druk der protesten iets van hun voedsel-autonomie hebben prijs gegeven, een gedifferentieerde rantsoenschaal. paarbij nemen Ham burg, Bremen ert dertig steden var het Ruhrgebied de meest bevoorrech te plaats in. Dat wil zeggen, dat men daar dagelijks 1424 calorieën krijgt. Dat is altijd nog minder dan het mini mum, dat voor de zones, is vastgesteld, en het is zeker ver beneden het nimum van 1800 calorieën, dat_ door generaal Clay sinds jaar en dag is toe gezegd. De minder bevoorrechte landen, die geacht worden langer op eigen reser vé geteerd te hebben, verkeren mo menteel op een calorieën-niveau van 1200. Wat dit betekent moet men af leiden uit het nu geldende bonnen lijstje, dat per week de volgende hoe veelheden aan de normale verbrui kers toezegt: aardappelen 2000 gram, brood 1875 gram, meel 213 gram. -vlees 100 gram, vis 125 gram, vet 37 gram, suiker 250 gram, kaas 15 gram, groenten 500 gram, koffiesuirogaat 31 gram en Y\ liter taptemelk. Men vergisse zich overigens niet in de wejkeliike betekenis van dit bon nenlijstje. Want het officiële rantsoen, hoe klein het oOk moge zijn, bestaat voor een belangrijk deel alleen op het geduldige papier. De even gedul dige huisvrouwen, die in de lande „Schlange" voor de winkels staan te 'verregenen, krijgen al te vaak te ho ren, dat de voorraad is uitgeput. In de mijnstad Bochum werd ons deze week verzekerd, datliet sèdert de capitulatie nog' niet v»rgekomen is, dat de rantsoenen volledig werden uitgekeerd. In de meeste stedei» heeft men sedert acht weken geen vlees of vet meer gezien. De aardappelen van het officiële menu zijn al even twij felachtig. Zelfs het min of meer ko mische blokje kaas van 15 gram be staat alleen op papier De gehele voedselvoorziening voor de groep yan mensen, die generlei middelen hebben om bij te konen, drijft op het brood 'De grondstoffen, daarvoor zijn1 in vol doende mate voorradig. Ook suiker wordt nog regelmatig uitgegeven, zij het soms slechts de helft van het rant soen. Wanneer men een uitzondering maakt voor vet, dat wegens het ont breken van voorraden niet in töerei- kértde hoeveelheden kan worden ge ïmporteerd, dan is het zeer opmerke lijk, dat het 'juist die artikelen zijn, welke Duitsland zelf moet produce ren, die ontbreken Het Duitse volk heeft dan ook het vertrouwen in zijn eigen politici en beambten verloren. Dit is uit het ver loop van de stakingenwel zeer dui delijk gebleken. Anders dan vorig jaar, toen demonstraties en acties te gen de bezetting plaats hadden, werd in alle protestbetogingen van de laat ste maanden de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid, die de Duitsers zelf treft voor de voedselwanorde. IERSE VERKIEZINGEN. Naar te Dublin wordt vernomen, heeft het Ierse vólk bij de dezer dagen gehouden algemene verkiezingen mi nister-president Eamon de Valera op nieuw aan dp macht gebracht, of schoon diens partij, de „Fianna Fail", geen absolute meerderheid kon be halen. Slechts de uitslag van de spe ciale verkiezing in Carlow-Kilkenny is nog niet bekend, doch deze kan geen ingrijpende verandering bren gen in het thans bekende beeld: „Fianna Fail" (regeringspartij) 66 Fine Gael 29 Labour-partij 14 Onafhankelijke». 12 Republikeinen 10 Boerenpartij ,7 Nationale Labourpartij 4 Hoewel de Valera heeft verklaard, dat hij geen coalitie wil aangaan, is het duidelijk dat hij zich de steun van een andere partij moet verzeke ren. Vele Ieren geloven, dat de Valera voor midzomer opnieuw algemene verfriezingen zal uitschrijven. Ook aan Duitse zijde is men er van overtuigd, dat de crisis in de verzor ging nooit de afmetingen van het ogenblik zou hebben aangenomen, wanneer de landen eerder tot de sa menwerking waren gekomen, waar toe zij enkele weken geleden onder d^ druk der omstandigheden besloten hebben. Ieder weet' hier dan ook, dat men nog twee of drie critieke maan den zïfl moeten doorwqrstfelen, maan den' waarin niet alleen de; voedsel voorziening, doch ookde moed tot volhouden van de economische in spanning aan een zijden draad hangt. ASWOENSDAG. De katholieken worden er aan her innerd, dat Aswoensdag zowel vas tendag (1 volle maaltijd en collatie) als onthoudingsdag (geen vleesspij- zien) is. Deken A. Hoihulle. BINNENLAND. Mgr. W. Mutsaers, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot lid van het curatorium der R.W. Leergangen te Tilburg de heer Mr. E. H. J. baron van Voorts tot Voorst, burgemeester der gemeente Tilburg. Heemstede is in de gelukkige omstandigheid, dat zijn gemeente begroting niet alleen klopt, doch dat bovendien nog 75.000.— in het re servefonds kan worden gestort. Een katholiek lyceum voor West-Friesland zal te Hoorn worden gevestigd. Het zal met September bgginnen. De staking onder de arbeiders in de kolendetailhandef te Rotterdam is nog steeds aan de gang. Daar het de werkyiljigen nogal lastig wordt gemaakt door de stakers, heeft de Verenigde Brandstofferihandel, het enige bedrijf *waar niet gestaakt wordt, de paartentractie stopgezet om de kans op molestatie kleiner te majeen. De minister van Sociale Zaken heeft beslist, dat de heer J. B., di recteur van het bijkantoor Terneuzen van het gewestelijk «rbeidrlbureiau Middelburg, niét in zijn oude func tie zal terugkeren, 'maar dat hij el ders zal worden geplaatst. Welis waar zijn de tegen de heer Brinck- man ingébrachte klachen over zijn houding gedurende de bezetting on juist gebleken, maar de verhoudin gen ter plaatse maken het zowel in het belang van de arbeidsbemidde ling als in het belang van de be trokkene ongewenst hem aldaar weer te werk te stellen. Een Duitse muzikant is opge spoord en aangehouden, die bekend heeft in de nacht van 10 op II /Juni van het vorig jaar, toen Jiij nabij Sie- bengewald op illegale grensoverschrij ding werd betrapt dé hulpkommies W. B. Scholten te hebben doodgescho ten. Wegens diefstal van een kost baar postzegelalbum met een waarde van ƒ50.000, dat een verzamelaar in bewaring had gegeven bij een Vriend te Laren, om het ervoor te behoeden, dat het in handen der Duitsers zou vallen, is tege» een vroeger? dienst bode der Larenr.e familie en haar ver loofde voor de Amsterdamse recht bank 1 jaar gevangenisstraf geëist. Een postzegelhandelaar, die het al bum voor 13.000 had gekocht, hoor. de 6 maanden voorwaardelijktegen zich eisen. Toen de sneltrein Donderdag om 9.28 het station Sittard verliet naar Maastricht, is 'de telegraaf- werker A. v. d. Biggelaar, wonende te Maastricht, door de locomotief gegrepen eru zo ernstig gewond, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. £en totteÉfje,., Het eenvoudigste leven kan het meest grootse zijn, als het wordt ge dragen door plichtsbesef en toewij ding aan de door God opgelegde levenstaak.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1