VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gisteren werd het nationaal Cen trum voor de R.K. vrouwelijke jeugdleiding aan de Nieuwe Gracht te Utrecht door Z. Em. Joh. Kard. de Jong ingezegend en geopend. De be langstelling was zeer groot, zowel van katholieke zijde als van de kant der regering en van diverse organisaties, die zich met het jeugdwerk bezig houden. PATER A. DE KOK O.F.M. Tot leger-aanmoezenier in Ned. Oost-Indië-is benoemd Pater 'Azarias de Kok O.F.M. De nieuwbenoemde ,was reeds van 1929 tot 1934 werk zaam in Batavia als missionaris. Hij werd te Leiden geboren in 1892 en in 1920 priester gewijd. Van 1934 tot heden was hij ver bonden aan Sector aten te Venlo en Sittard. Mgr. G. Wantenaar van de Congre gatie van Mill-Hill, die momenteel met verlof te Soest verblijft, zal op de tweede Zondag na Pasen tot Bis schop worden gewijd. Deze plechtigheid geschiedt in de parochiekerk van de H. Familie te Soest-Zuid. BEURSOVERZICHT De handel ter beurze was heden van meer bescheiden omvangen (eer gisteren werd hog voor ruim 3 V* millioen gulden aandelen omgezet) en het algemeen marktaspect bleef vrijwel de gehele middag zeer rus tig. Factoren met enigè stimulerende invloed ontbraken, en zo zag men het in de eerste helft van deze week verhoogde koerspeil geleidelijk in zakken. Over de gehele linie sloegen de koersen 'een dalende richting in en hier en daar waren de verliezen zelfs vrij gevoelig, zoals b.v. voor Unilever, die na beginbeurs op 326% te zijn verhandeld, zich op 320 nau welijks konden handhaven. Overeenkomstig het verlaagde peil van Wallstreet waren ook hier de N koersen der certificaten van Ameri kaanse aandelen merendeels lager Er ging echter zeer weinig om. De Nederlandse staatsfondsen wa ren prijshoudend en zeer kalm ge noteerd, met de conversielening 1947 op 98)4. FAILLIS SEMENTEN. -Prolongatie 2procent. J. L. van Leeuwen, te Katwijk a d. Rijn. Cur.: mr, G. H. W. Wissen i Uitgesproken: burgh, Leiden. Radio ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9 00 Voor de vrouw, 9.05 Lichte orkestwerken. 10.00 Voor ^e Jdeutere, lQ.lo Gram. platen, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Het Zweedse mannenkoor, 12.04 Fluit met piano, 12.33 Orkest, 13.00 Strijd kracht, 13.30 Vervolg orkest, 13.50 Film en toneel, 14.10 Gram.pfcten. 14.20 Engelse les voor beginners, 15.15 Concert der jongeren, 16 20 Het hotel en restaurantbedrijf, 17.00 Wigwam, 18.00 Volksliederenk wartet, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Strijdkrachten,- 19.00 Nieuws. 19.15 Nederlanders in Duitsland, 19.30 Duo André de Raaf en Jacques Schutte, 19.50 Banden,die binden, 20.00 Nieuws, 20.12 Gram.platen, 20.30 Lichtbaken, 21.00 Negen heit de klok, 22.00 Stoelen aan de kant, 22.37 Ac tualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.25 Om- roepkamerorkest. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Virtuoso trio, 8.40 Lich te morgenklanken, 9.35 Werken van Handel, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Volksliederen, 11.00 Uitzending voor de arbeiders, 12.00 Vincenfmo. 12.33 Omroep-ope- rakoor, J3.00 Nieuws, 13.20 Musette- klanken, 13.40 Silvestri-kwartet, 14.00 Het Nederlandse lfèd, 14.15 Harmonie orkesten, 15.15 Gevarieerd disco ma tinee, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor, 16.45 Landbouw- congres, 17.15 Radip Philh. orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Om en nabij de twintig, 19.00 Viool met piano, 19.30 Voor de' jeugd, 19.45 Curs. „Rembrandt de Christenhuma nist", 20.00 Nieuws, 20.15 Vindobo- na Schrammel'n, 20.45 In de balzaal, 21.30 Zang van de maand, 22.00 To bermory, 22.30 The Ramblers, 23.00 Nieuws, 23.15 Hobby-hoek. 3{,a%te C^aif BINNENLAND. Vijftien jassen van studenten zijn ontvreemd uit gebouwen van de Technische Hogeschool te Delft door een 17-jarige Rotterdammer, die geld nodig had om naar het buitenland te gaan. Vijf lichtbeschadigde electrische rijtuigen en tien bijna geheel verniel de diesel-rijtuigen van de Ned. Spoor wegen zijn gisteren uit Duitsland in Nederland teruggekeerd. De 49-jarige stucadoor C. V. S. uit Rotterdam is te Venraay van een zeven meter hoge steiger gevallen. Spoedig na de val is hij overleden. De halte Vleuten aan de lijn UtrechtLeiden wordt met ingang van Maandag 16 Febr. heropend. De beloningen voor de deur waarders zullen met 25 worden verhoogd. Dit is de strekking van een ingediend wetsontwerp. Het weduwen- en wezenpen sioen van overleden leden van de Tweede Kamer of gewezen leden van de Tweede Kamer zal, als een daartoe ingediend wetsontwerp zal worden aangenomep en dat zal wel) worden verhoogd om het in overeenstemming te brengen met de eigen pensioenen der T\yeede Kamerleden. BUITENLAND. Men is tegenwoordig bezig om te proberen of vliegtuigen, welke de Oceaan oversteken niet in de lucht van benzine kunnen worden voorzien Zij kunnen dan een proter nuttige last meenemen. De proefnemingen slaag den tot nu loe hoel goed. Gisteren heeft een „Liberator" op 150 KM van New Foundland op een hoogte van 3000 M. benzine ingenomen uit een ander vl^gtuig. Dë operatie duurde 6 minuten. De Russen mogen krachtens een decreet niet meer trouwen met bui tenlanders. 't Is te gevaarlijk! Generaal de Gaulle zal Zondag middag te Kuviry, ten Z.W. van Pa rijs, een politiek rede houden. In Engeland is men begonnen met ejm" -imenten om de fruitbomen door middel van infra-rode stralen te beschermen tegen eventuele nacht vorst in de lente. Wat lezers ons schrijven PERSONEELSVERENIGINGEN. Met be langs te1 ling las ik uw en de reactie hierop van katholieke werkgeverszijde over bovenstaand onderwerp. Misschien is het het wel van enig belang indien deze zaak ook van .werknemerszijde wordf be licht en dan wel van die kant, waar van door katholieke werkgeverszij de wordt gezegd, dat„kantoor- personeel en bedrijfsleiding door de „direct bij de productie betrokken „personen worden bezien als een ver lengstuk van de min of meer „ge- „hate" werkgeversIk plaats „gehate" maar tussen aanhalingste kens, omdat ik er persoonlijk van overtuigd ben, dat deze uitdrukking wel wat cru is en ruikt naar „Marxis me", iets waar wij, katholieke werk nemers, het zover vanaf staan, als de goede katholieke werkgevers van het liberalisme, de bakermat van het marxisme. Wanneer men midden in het ka tholieke verenigingsleven staat, dan moet men inderdaad ervaren, ik neem^aan, dat dit niet alleen bij het kanto'or-, winkel- en leidinggevend personeel voorkomt, dat, daar waar in een bepaalde onderneming een personeelsvereniging is, de belang stelling voor katholigke vak-, stand en culturele organisaties, zomede voor jeugd- en sportverenigingen, zeer lauw is. Als eerste bezwaar geldt wel de financiële offers, welke èn door de personeelsverenigingen èn natuurlijk ook door de hierboven omschreven verenigingen, worden gevraagd. Mij zijn personeelsverenigingen bekend, v/elke behalve een al^emen0 c-"'-' butie bovendien nog voor ieder club onderdeel een bijdrage vragen. U zult begrijpen, dat het gemengd karakter Van dergelijke verenigin gen ingoed heeft op katholieken, die- en hier komt een tweede bezwaar het ouderwets gaan vinden zich in uits1 uitend katholieke verenigin gen te bewegen, en zich onttrekken aan het lidmaatschap van de, door Paus en Bisschoppen zo sterk aanbe volen, katholieke verenigingen. Geheel afwijzend sta ik niet te genover personeelsverenigingen. Het kan juiét zijn, dat zij in een bepaald geval aan een bepaald bedrijf ten goede komen. Wanneer de Bisschoppen een ver bod uitvaardigen voor lidmaatschap van bepaalde organisaties of hierte gen waarschuwen, omdat daarin ge vaar schuilt voor geloof en zeden, organisaties dus die buiten de onder neming staan, dan mogen wij ook niet zonder meer personeelsvereni gingen aanvaarden, welke zi<;h gaan bewegen op die terreinen, waar eèn uitgesproken katholiek mi1 ieu en een daadwerkelijk samengaan dringend noodzakelijk kunnen zijn. Ik herhaal, ik sta niet geheel af wijzend tegenover deze verenigin gen, wanneer deze maar werkelijk afgestemd zouden zijn op het we zenlijk (gemeenschappelijk) belang van de onderneming, waar in allen hun bestaan vinden. Wanneer men saamhorigheidsge voel aan wil kweken en liefde voor de onderneming, laat men echter dan op de eerste plaats de so ciale toestand in de onderneming verbeteren en de werkers van hand en hoofd een behoorlijke bestaans zekerheid verschaffen. Dacht men heus een „team"-geest te verkrijgen, door met royale hand de personeels verenigingen in staat te stellen, een „moord"-avond met bal na in elkaar te draaien, waarop de ondernemer (met familie) aanweeig .is? Of door de voetbalvereniging van voetbal veld en materiaal te voorzien enz. enz., door een eig:n gebouw (knal), door een eigen bibliotheek Daar mee alléén l^omt men er niet. Vast staat, dat, zoals de personeels verenigingen in sommige bsdrijven zich ontwikkelen, ~de katholieken weerhouden worden, hetzij uit finan ciële overwegingen, hetzij uit een M h mM: •j bij griep en gevatbe kou Doos ficoch.KSO.l BBi z.g. „verlichte"- overweging (niet isoleren, s.v.pl.), die katholieke ver enigingen buiten het bedrijf te steu nen, die strijden voor sociale en culturele verheffing van de mens, en vereend een machtig bolwerk vbrmen tegen het communisme en het ook nu nog bestaande „kapita lisme" in zijn slechte betekenis. Ik wil niet als vaststaand aanne men, dat deze personeelsverenigin gen (men hoort zoveel fluisteren) zo krachtig door sommige werkgevers worden geponeerd, met het bepaal de doel, de mensen uit de vakorga nisaties te houden; wel moet ik pro testeren tegen de suggestie van ka tholieke werkgeverszijde, als zou, zo schrijft hij: „een der nadelen van de „acht-urige arbeidsdag (zijn), de „grote hoeveelheid vrije -tijd, waar over de arbeider beschikking heeft, en, laten wij eerlijk zijn, men „heqft "tot op heden, weinig of niets „gedaan, om de arbeider te leren „zijn vrye uren te besteden.." Is bedoelde katholieke werkgever dan een vreemdeling in "Jeruzalem? Voelt hij dan niet, dat door vele ka tholieke vék-, sociaal-economische-, culturele- en amusementsverenigin gen heel veel is gedaan, om de ar beiders hun vrije tijd goed te laten besteden? Weet hij niet wat bijv. de K. A. B. te dien opzichte voor werk heeft verzet? Hij neme eens kennis hiervan en dan za] hij ervaren, dat de achturige arbeidsdag voor de so ciale-, culturele, godsdienstige- en gepaste amusementsvorming een ze gen is, voor we'ke vorming de be staande katholieke organisaties, elk op eigen terrein of in samenwerking, de volle pond hebben bijgedragen. Tot hiertoe mijn inzichten, waaruit men, ik'wil het ten overvloede nog maals benadrukken, niet - mag con cluderen, dat ik een uitgesproken te genstander van personeelsverenigin gen ben. Zó warm lopen, als dit van katholieke werkgeverszijde wordt gedaan, kan ik echter niet. Er is in een bsdrijf heus wel iets meer te doen ter volmaking ^an de goede geest, dan de terreinen te be treden van verenigingen, welke hun sporen op dit gebied verdiend heb ben. f Intern kan véél worden gedaan, b.v. voor de vakopleiding, vooral wat de jeugd betreft. Hier ligt een taak voor chefs e-n bedrijfsleiders die doophun meerdere ontwikkeling een goed voorbeeld kunnen zijn, en de afstand kunnen verkleinen tussen werkge ver en werknemer Het organiseren van cursussen over zaken het be drijf betreffende, het bijbrengen van meer liefde voor alkander en meer waardering voor het gepresteerde werk. Laat men het personeel eens inlichten over de werking en opbouw van de -zaak. Zij krijgen- dan meer begrip en vanzelfsprekend meer lief de voor het bedrijf, waarin zij wer»- ken. Laat de werkgevers eens afda len van hun hcogte (gelukkig zijn er velen reeds, die zulks doen) en niet Jlwiel JCmiefc en de „MiiCiaenen-vifenfo 59. De volgendè morgen was Karei Kwiek al vroeg bp. Om niet in de gaten te lopen wilde hij op weg gaan naar de woestijn, voordat er al iemand op straat '"was. Met Kitty verliet hij het hotel. Van Jan had den ze een oude auto geleend en om 'n uur of tien hadden ze de plaats bereikt, waar de edelstenen ver stopt waren. Maar wat za|f het er daar eigenaardig uit. Heel de grond was omgewoeld, het leek of er wel duizend mannen hadden gelopen „Daar gaat onze erfenis'", zei Karei bedroefda „Er is ons iemand voor ge weest." „Welnee'', zei Kitty, alle maal verbeelding. Toe, graaf maar 'ns 'n diep gat. Het moet toch deze plek zijn." Karei nam zijn meege brachte schop in de hand en begon te graven. Na enige ogenblikken werd iets zwarts zichtbaar. Het was zacht en leek we op 'p, stuk vilt. Karei schepte nog wat zand weg en wat zag hij? Het lelijke hoofd van „De man, met de zwarte hoed. Ver suft keek deze man Karei én Kilty aan. „Asjemenou"', zei hij enslotte „Ik dacht da'k stikte„Pardoii meneer'', zei Karei, „heb ik u al niet 'ns eerder gezien?" „Ik laat niks los-', bromde de yian binnens monds, „ik laat nooit niks los." „Ik hoor het al, Karei", zei Kitty nu, „dat is maar 'n slechte man. Graaf hem maar weer onder."' \,Nee", schreeuwde de boef, die nog tot aan z'n schouder in de grond zat, „asje blieft nie. Dan stik ik". Maar daarvan trok Karei zich niets aan. „Hulepik- stik, hullepikstiküü Nie graven, nie graven.' lkzalallesvertelleeeeeeee! Asjebliefmvrouw en asjebliefmeneer geenzandmeeropmehoofd, danstikik, danstikikü Ikzalhetnooitmeerdoen! IkwilniemeeroncVrhetzand niemeer- onderhetzand! Ik ben schele Joe uit Chicago. Hullepikstik!'' „O.K., Joe", zei Karei „Als je ons alles netjes vertelt, zal ik geen zand meer op je hoofd scheppen." alleen belangstelling tonen voor amu sementsavondjes e. d., maar ook eens meèr interesse tonen voor de grote ntfden en zorgen, waaronder de on dergeschikten (klinkt „medewerkers" niet beter?) gebukt gaan en hier een welwillend oor lenen. Ik weet heel goed, dat het bedrijf altijd niet in staat is deze nood volledig te leni gen, maar het medeleven van boven af kan een troost en steun zijn. Ik durf beweren, dat hij, op de duur, hiervan meer saamhorigheidsgevoel en „teamwork" zal bespeurén, dan al de clubvorming en amusements avonden kunnen bereiken, waarin onderlinge naijver en afgunst ook al een woordje meespreken. Wanneer hij dan eens een feestelijke bijéén komst of een uitgaansdag stimuleert, kan hij verzekerd zijn, dat, wanneer hij dan aanwezig is met zijn fami1 ie,, zijn mensen het gevoel bij zich zullen dragen, niet alleen hun werkgever in hun midden te hebben, maar ook de man, die als een „Vatjer" met hen medeleeft en medezorgt. K. 1) Om een debat zuiver te hou den, moet men mogelijke bedekte bedoelingen buiten beschouwing la ten; ook hier, Red. Bovenstaand artikel is ingekort. üe.i poitfreyedtje u-an Gwnuigm Victoria Tot de mérk- waardigste post zegels, die in de loop der jaren werden uitgege geven beihoort de halve-penny-post- zegel met de beel denaar van konin gin Victoria. De penny was een héle postzegel var gewoon formaat maar de halve penny kon zoveel papier niet meer lijden, en moes het met een hal ve postzegel doen precies als het portretje van mgr. Buis, dat hiernaast staat. Het is een echt halve-penny-portretje. Die ge halveerde postzegeltjes brengen te genwoordig een bom geld op, en dit moge ook het geval zijn met het'mi- niatuurtje van mgr. Buis. Koningin Victoria heeft nooit vermoed, dat van al haar talrijke portretten juist dat allerkleinste stromen „liefhebbers" en schatten gelde zou lokken naar de verkopingen, evenmin als mgr. Buis vermoedt, dat, nu vanavond voor het laalst voor het laatst zijn ge halveerde foto is de krant staat, ieder, een tot iedereen zegt: „Dat portretje is me geld waard. Met deze halve- penny-postzegel wil ik mijn getuig schrift naar de hemel frankeren". En we kupnen de verzekering geven,, dat een brief met een postzegel van mgr. Buis erop bij uw eigen erfenis meer waard zal blijken te zijn, dan alle Victoriaatjes bij elkaar. Laat de erfge namen bij onze dood vrolijk de buit verdelen als wij zelf maar een aanbevelend schrijven mogen meene men met een missie-postzegel, gestem peld op de missie-kermis. Ongestem pelde postzegels zijn dat weten de verzamelaars niets waard, hier niet en boven niet. Dit verhaaltje is begonnen met ko ningin Victoria en volgens de regels van .de kunst behoort het er ook mee te eindigen. Koningin Victoria was een heel klein vrouwtje met een heel groot hart. Zij bezocht alle fancy- fairs, die er te Londen werden gege ven. Ook zij zal wel eens gedacht hebben: alweer een fancy-fair! Maar zij ging er heen, omdat zij het aan haar staat en stand verplicht achtte. En d?- gebeurde het, ofschoon Hare Keizerlijke en Koninklijke Majesteit, als er haaf iets niet beviel, heel ge makkelijk het lipje krulde en ver klaarde: „We are not amused Wij vinden er niets aan!", zij altijd met een leeg reticuultje en een voldaan en vriendelijk gezicht van een fancy- fair naar het paleis terug-reed. Een fancy-fair is1 altijd amusant. Laten we ons in deze dagen van missie-actie ook zo grootmoedig-koninklijk gedra gen. Aan haar vorstelijke vrijgevig heid dankt koningin Victoria het, dat zij nog steeds hoog in ere is bij haar volk. Laten wij op dezelfde wijze er naar streven hoog in ere te komen onder de bewoners van het eeuwig Koninkrijk. Koningin Victoria op de fancy-fair en wij er achteraan! Ter verhoging van de vreugde wordt morgenmiddag en Zondag middag op de kermis ook de poppen kast vertoond. WEERSVERWACHTING g IETS KOUDER. 8 O O Wisselend bewolkt met enkele g buien en aanvankelijk nog een g krachtige Westelijke wind. g g Iets kouder. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo VOOR DE „JONGENS" OVERZEE Wat de Niwin in Leiden deed •Naar de secretaris van het plaatse lijk Niwin-comité, de heer J. A. C- Kips, Tiboel Siegenbeekstraat 27 ons mededeelt, hebben de ontvangsten se dert de aanvang der werkzaamheden f 36.000.bedragen, waarvan de ran- tinéwagen-actie (inclusief fancy-fair) f21.500,3 October-collecte f. 5.800, Kerstpakettenactie 1946 f. 800, idem 1947 f. 5-600,particuliere giften f. 1.700,en collecte Politiesportfees ten f. 600, De voornaamste uitgaven waren: aanschaffing van twee canti- ne-wagens f20.000,Kerstpakketten 1946 f. 800,— idem '47 f. 5.800,— •actie Padang (Sportmateriaal en stu dieboeken) f. 1.000, hospitaal-radio installaties f 5.000. De bovengenoémde ruime bijdra gen zijn hét comité toegevloeid, dank zij de hartelijke medewerking van Leidenaars uit alle lagen der maat- Beide cantinewagens welke Leiden spontaan bijeengebracht, zijn, voor zien van het stadswapen, bereids op weg naar Indië; ze zijn niet alleen toegerust met een volledige cantine- uitrusting, maar ook met radio en gramofoonins'tallatie. Ook op ander wijze heeft het co mité bijgesprongen in de geestelijke en morele verzorging van onze jon gens- Toen te Padang de daar gele gerde brigade een tekort had aan boeken en sportmateriaal heeft het comité aan sportmateriaal gestuurd wat het verkrijgen kon, en aan stu diemateriaal, een groot aantal* der meest gevraagde boekwerken. In to taal zijn 6 kisten verstuurd. Bovendien werd ten behoeve van het militaire hospitaal te Padang een radiotoestel aangeschaft, waar de ge wonde'en zieke jongens .thans kunnen 1 luisteren naar de stemmen uit hét va derland. Bleek de spontane medewerking reeds bij vorige gelegenheden de 3 Octo'berdag vormde een hoogte punt! -r- de jongste Kerstpakketten- actie was een roerend blijk van me deleven met onze mannen in Indië. De buurtverenigingen listen zidh niet onbetuigd, meerderè grote fir ma's in de stad verleenden op ruime schaal medewerking tot het houden van collectes en de verkoop van pak ketten, schoolkinderen brachten gel den bijeen, employ é's van zaken stonden hun weekpremiès af, fa brieksarbeiders en arbeidsters offer den naar vermogen. Dit was een van de mooiste momenten uit de werk zaamheid van dit comité. *Het comité stelt zich voor met-zijn werkzaamheden door te gaan, om de band tussen onze jongens in Indië en het Moederland te verstevigen. Thans is het doende met de verjaarspak- kettenactie, waardoor het mogelijk wordt familieleden van de tot onze strijdkrachten in Indië behorende 'militairen in staat te stellen om aaïi echtgenoot, zoon, broer, verloofde, en vader op zijn verjaardag een pakket te sturen.. Deze pakketten zijn verkrijgbaar a f 2.bij de navolgende adressen: Firma C en A- Brenninkmeijer, Bo termarkt 5. Firma Hasselman en. Pander, Bree- straat 146. Firma B. de Koning, 'Donkersteeg 2 Firma J. Meeuws, J. H. Hosman, ^reestraat 111. De'heer J. A. C. Kips Tiboel Sie genbeekstraat 27. Rest nog te vermelden, dat als pen ningmeester van het comité optreedt de heer L. Molijn, Rapenburg 37 en dat laatstbinnengekomen giften af komstig waren van: Bruiloft Wim en Co f 26,07; Win kelweek Haarlstr. f 103,88; Jubileum Mulder f 35,Cemsto Personeel f 27, School f 18,03 Bij het Centraal Bureau te Den Haag kwam nog een gift van f 58, binnen van de oud-leden H.B.S, Ver eniging alhier, bijeengebracht op een dansfeestje. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau mej. dr. J. L. van Hoorn, directrice van de Gem. H.B.S. voor Meisjes hier ter stede. in het Doden-sfeegje door STEFAN BROCKHOFF 39) „Ja, dat waren 'die pakken", ant woordde Gerda met een bedroefd daehje „Het waren de eerste stalen die vader vervaardigd had' en die drie dames wilden alle drie de proef nemen en toen ze vandaag op de modeshow haar nieuwe toiletten droegen is het gebeurd''. „Maar wat dan toch!" „Mevrouw Merian en mevrouw Borchard hebben allebei een ver schrikkelijke uitslag gekregen en Jiggen nu ziek ihuis. De rug schijnt volkomen verbrand te zijn'", zegt' Borchard en nu wil hij er vader voor verantwoordelijk stellen. Vader had verzekerd dat zijn nieuwe stof ongevaarlijk was en nu moet er zo iets gebeuren. Ik durf het hem niet te zeggen. Zijn hele uitvinding is naar de maan! En hij heeft er zo lang aan gewerkt." „Zo erg zal dat wel «niet zijn', troostte Jupp. „Waarschijnlijk heeft hij een heel kleine fout gemaakt. Als de hele uitvinding fout was, zou me vrouw van Mühll toch ook wat moe ten merken". „Daar had ik niét aan gedacht". Gerda keek verrast op. „Dat begrijp ik ook niet". „Misschien ié er alleen bij de twee andere een foutje binnengeslopen'', meende Alex. „Misschien lig het aan de verschillende verfstoffen. Zo erg zal het wel niet zi)n, anders waren de dames wel naar het ziekenhuis gebracht. „Hoe kun je dat nu zeggen" be ijverde Gerda zich. „Borchard heeft toch gezegd, dat de mg geheel ver brand is. Natuurlijk zal dat wel weer genezen maar denk toch eens hoe verschrikkelijk het voor vader is, Nu kan hij zijn uitvindingen immers niet publicerend Nu moet hij met zijn proeven van voren af aan beginnen". Ze zwegen alle drie- Ze zaten in de grote woonkamer en staarden naar buiten. In de dodelijke stilte, die voelbaar het hele huis vulde klonk alleen het tikken van de grote staan de klok. Over de zware eiken meu bels groeide de hitte. Ze drukte op de bloemen, die de kopjeë lieten hangen zij drukte op de drie jonge mensen, die met onrust zich overgaven aan hun kwellende gedachten. Warm en hel lag het Dodensteegje in de felle zon, geen geluid verstoorde de stilte. Reeds viel de schaduw van de smalle hüisjes over de gevels aan de over kant. Met lange hplle slagen s^peg de klok zeven. Ze drongen het grote huis door en maakte de stilte slechts tastbaarder. Professor van Hagen was nog niet 'terug gekeerd. Een ogenblik had Gerda het gevoel, dat dit alles niet werkelijk waar v/as, maar een boze droom, waaruit zij zo dadelijk zou ontwaken. Alex stond op. „Ik moet gaan, Ger da'', zei hij. „De Astoria wacht op me. Leg maar een briefje neer voor je vader, en ga zelf- weg, dan valt het je minder zwaar". Zij hoorden hoe de huisdeur dichtsloeg en hoe hij zich met snelle passen naar zijn avond werk „Mevrouw van Mühll niet. .V' zei Jupp afwezig Mevrouw van Mühll niet. Hoe zit dat nu? Ik moet dat met Wienert bespreken. En bij de Merians is bovendien nog ingebroken ook. een zware week, vind je niet? Gerda knikte. „Maar bij Borchard niet. Bij wie is er eigenlijk nog meer ingebroken?'' „Bij Hoffman en bij Arend. Hadden die ook stof ^kregen?" „Dat weet iK niet. Toen ter tijd wa ren zij in ieder geval niet bij". Daar ging de voordeuropen. „Nu komt vader thuis'1, fluisterde Gerda. „Hoe moet ik het hem zeggen?" HOOFDSTUK 32 Cinemax had zijn grote dag. Eugen Keiling was in Abessinië en stuurde daar vandaan een spannende repor tage. %Maar Cinemax zat op de re dactie en had gelyk. Zoveel misda den waren er in geen jaren in de stad gepleegd. Cinemax kreeg de ge legenheid zijn talenten te ontplooien Zijn roem dankte hii^ aan een inbre ker, want Willi Schmalenberg had ten slotte befrend. De afchtergrond van de geheim- zinnigé inbraken in de go^de kringen. De man op de achter grond!!!! f „De wandaden, die gepleegd zyn tijdens het schitterende feest, dat ge geven werd in de zalen van de Drie Koningen ter ere van het jubileum van de heer van Mühll, zijn thans, dank zij de bekwame arbeid van onze politie tot klaarheid gebracht. Ter wijl in de zalen, van het voornaamste hotel hier ter stede, een voornaam ge zelschap tezamen gekomen was om de directeur-generaal van de Chefa te huldigen, viel, naar onze lezers zich zullen herinneren een wanklank te midden der feestvreugde. Duistere elementen hadden onder bescherming van het noodweer van de afwezigheid der bewoners gebruik gemaakt in verschillende woningen in te breken. Een deel der bende werd door de dpnkere nacht opgeslokt. Toen echter Willi Schmalenberg een dier in dividuen, die men liever niet op een eenzame weg ontmoet onder het flitsen van de bliksem" traohtte te ontsnappen langs het balcon van het huis in de St. Jacobsstraat 12, in de hoop zijn buit in veiligheid te kun nen brengen, liep hij in de armen van niemand minder dan commissaris Wienert zelf. Deze arresteerde de knaap op wien kostbare juwelen wer den aangetroffen. De misdadiger bleef eerst verstokt. Hij loochende iets met andere inbraken te maken 'te hebben. Hij beweerde toeva^g zonder iets van het feest af te weten in de woning te zijn binnengedrongen Maar heden kwam de verrassing. Wil li Schmalenberg heeft bekend. Het schijnt, dat ook in het meest verharde gemoed nog wel eens een vonk van beterschap wordt ontsto ken. En wat hij bekend heeft is wel in staat4 ons opnieuw in een toestand van opwinding te brengen. Hij gaf een beschrijving van. de onbekende, die hem de opdracht heeft verstrekt. Een kleine oude man, wiens gezicht gedeeltelijk verborgen was door een grote sportpet, had hem in hét kroeg je „De groene Ezel'',, dat bij de meeste onzer lezers wel onbekend zal zijn, een volledige plattegrond gege ven van de villa van mevrouw van Arend en van haar slaapkamer, waar precies stond aangegeven, waar de juwelen opgeborgen waren. Wëlis- waar en dat zou bij de verstan dige beschouwer npsschien twijfel kunnen wekken beweert S. dat hij de naam van de onbekende niet weet. Maar hij weet wél, dat er behalve zij tweeën nog andere inbrekers aan wezig waren en dat die ook door de onbekende apart waren genomen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2