JCatte» (poCf Wam %ijti de Ratcuuzkeu- yeMeu-en Jiatei 3iwiek en de Miliiaenen-etfieaió DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 DE LEIDSÉ COURANT PAGINA 3 RECHTZAKEN DE BOMAANSLAG AAN DE PRINSEGRACHT TE 'S-GRAVENHAGE. De drie hoofdverdachten uit de strafzaak, die samenhing met de bomaanslag aan de Prinsegracht op St. Ni<polaas-avönd 1946werden 'Woensdag door het Hoog Militair Gerechtshof conform de vonnissen van d®"Krijgsraad te Velde-West ver cordeeld. Drie betrokkenen bij de ontvoe ring van de Renkumse hotelhouder V. R. in Juni 1946 W F. Sleper, J. Haakmeester en S. W. Haakmeester. werden Van het hun te laste gelegde vrijgesproken. Soldaat J. J. van Haastrecht, die een der bommen naar Amsterdam vervoerde, waarbij het opzet om die bom af te leveren niet kon worden volvoerd, .omdat deze onderweg ontplofte, werd tot veer tien maanden gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van voorarrest over dezelfde tijd. Van H. werd on middellijk in vrijheid gesteld. We gens het verzwijgen van de weten schap, dat het bommencomplot be stond en tot actie zou overgaan werd A. Tighelaai tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De negertde betrokkene de Haarlemmer- B. werd reeds'door de Krijgsraad vrijgespro ken en kwam niet in beroep. 12 JAAR VOOR OSENDARP - Tinus Osendarp die eens als hard loper op de Olympische spelen te Berlijn de Nederlandse kleuren ver dedigde hoorde zich heden door het bijzonder gerechtshof te 's-Graven- hage tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordelen, en ontzetting uit de beide kiesrechten het recht om ambten te bekleden en het recht om bij de gewapende macht te dienen. Hem werd het recht van beroep in cassatie verleend. Wegens Osendarps optreden als politieman ten behoeve van de Sicherheits Dienst in welke functie hij vooral in de laatste maanden van de oorlog vele arrestaties verrichtte, had de pró- cureur-fiscaal 15 jaar met aftrek en mede uit de'rechten van het bekle den. van openbare ambten en het dienen bij de gewapende macht ge ëist. "In zijn uitspraak'overwoog het Hof o.m. dat Osendorp over beperkte geestvermogens beschikte en nim mer zijn arrestanten had mishandeld Integendeel hij had 'zelfs verschei dene malen gevoel van medeleven doen blijken. Voorts nam het Hof in aanmerking, dat Osendorp die grote populariteit genoot, misbruikt is door de vijandelijke progaganda. HET EINDE VAN EEN „BOERENLEIDER". In Gelderland en Brabant is A. Bouwman vóór de oorlog jarenlang een verwoed strijder geweest voor de rechten van de kleine boer. Het kwam zelfs zó ver. dat er bij de ver kiezingen een lijst uitkwam onder de naam Actie-Bouwman". Deze Bouwman zocht tijdens de bezetting /als „boerenleider" zijn heil bij de N.S.B. en werd burgemeester van Budel (N.-Br.). Wie het niet met hem eens was, had eqn kwade tegen stander aan he,m. Dit bleek ter te rechtzitting op het Bijzonder, Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, j.l. Dinsdag. Als burgemeester arresteerde hij het secretarie-personeel, omdat, dit weigerde mee te werken aan de te werkstelling in Zeeland. De betrok kenen kwamen allen bij de S.W. te Eindhoven terecht. In Juni 1944 nam hij als burgemeester van Budel actief deel aan de opsoring van zekere H. De advocaat-fiscaal, mr. Verspijck, xequireerde een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek en levenslan ge ontzeting uit de burgerrechten. BINNENLAND. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie als inspecteur- generaal der Jlon. Landmacht de stormschool te Bloemendaal be zocht. Prof. dr. ir. H. C, J. Gelissen, buitengewoon gezant en gevolmach tigd oud-minister van Handel en Nijverheid, is benoemd tot verte genwoordiger van Nederdand in de 6e zitting van de Economische en Sociale Raad van de" Verenigde Na ties. Vier-en-twintig inbraken en drie strafbare pogingen daartoe zijn in 1947 door een jeugdige Hagenaar pleegd, naar deze bij zijn arrestatie bekende. Gistermorgen is de omgeving van drukkerij De Spaarnëstad te Haarlem opgeschrikt door een ont ploffing in de inktmakerij van dit be drijf, waar zich brandbare dampen hadden opgehoopt, die vlam vatten Vier arbeiders zijn gewond, De doodstraf is geëist tegen de ex-burgemeester van Dinteloord A, v Campen. De K.L.M. gaat tweemaal per week naar Afrika vliegen. De reis zal 30 uur duren. De 40"jarige arbeider J. v. d. G. in de Ver. Touwfabrieken te Maas sluis is van een hoogte papier geval len en kort daarna overleden. BUITENLAND. Sovjet-Rusland heeft gevraagd, waarom Zwitserland slechts 8 Russi sche studenten heeft uitgenodigd voor een verblijf van een maand in Zwit serland, terwijl 2400 studenten uit de Westelijke zones van Duitsland zijn uitgenodigd». Overigens mogen de 8 uitgenodigde Russische studenten er niet eens uit! De minister van financiën van India heeft bekend gemaakt, dat na September stappen zullen worden ge daan tot nationalisatie van de 'circu latie-bank. Films met Clark Gable, Ginger Rogers en Barbara Stanwyk zullen van 12 Febr. af .niet meer in Hon garije mogen worden vertoond. Deze filmacteurs hebben n.l. deelgenomen aan de „vervolging 'van progressief denkende acteurs en filmproducen ten", de bekende anti-communisti sche zuivering in Hollywood. Aan de Amerikaanse Oostkust- heeft men zwakke radiosignalen ont vangen, waaruit men de woorden „Star Tiger" meent te kunnen ontcij feren, de naam van het Britse Tudór- vliegtuig dat sinds Vrijdag met 31 personen aan boord wordt vermist, Het Franse ministerie van finan cier verwacht een zoet winstje van de maatregel tot intrekking van de 5 000 franc-biljetten; n.l. 30 milliard francs. LEIDEN BONTE AVOND K. EN O. Het initiatief van K. en O, om de Leidse personeelsverenigingen voor haar werk te interesseren, is wel in goede aardegevallen. Dat bleek gis teravond, opnieuw bij de Bonte Avönd in de Stadsgehoorzaal waar verscheidene personeelsverenigingen rijk gevarieerd programma ten beste hebben gegeven. Na een woord van welkom door de heer J. van Es," lid- van de com missie van voorbereiding, was het ai- dereerst het mannenkoor van de S. L. F., dat onder leiding van zijn direc teur, 'de heer D. Kok, enkele met zorg uitgevoerde nummers ten ge hore bracht. Een ongetwijfeld goede inzet! Het hawaiian-ensembel „De Moa- na's"van Imenexco verplaatst ons hierop in een sfeer van gaarne ge hoorde geluiden, ^vaarbij Leilana in haar hawaiiandans voor een extra en zeer gewaardeerde attractie zorgde. Van de damesgymnastiekvereni- ging van T. en D. zagen wij vervol gens enige alleraardigste boerendan sen en een Tyrolerdans, waarbij vooral de fleurige costqumpjes zeer te loven vielen. Na een zeer ge slaagd optreden van de heer G. J Schrijer van 4e Edelachtbaar siga renfabriek. als mondharmonica-vir- tuobs zorgden „The Flour-Mice" van meelfabriek „De Sleutels" voor enkele verbluffende staaltjes van acrobatiek, 'waarmede zij al een zeer groot '.succes boekten. Hoe zeer ook wij de prestaties konden bewonde ren, moeten wij voor een volgende maal op beperking van het program aandringen. De athleten werden vermoeid, hetgeen aan de afwer king van enkele nummers niet ten gqede kwam. Een extra ingelast nummer vorm de de volkszang onder leiding van de heer Herman Stenz, wien het wei nig moeite ko'stte de ,,zaal" aan het zingen te krijgen. Na de pauze speelde de band van de H.C.W. en de N.E.M., welke de gehele avond met 'vrolijke muziek opluisterde, een pittige mars, waar na de „Sleutelspelers" (S. L. F.) een opvoering gaven van „Het spook van Canbrooks-Castel" onder regie van de heer J. Paddenburg. Het stuk soeelt in de tuinkamer van een oud Engels kasteel, dat toebehoort aan lady Alice Hoggarth, een riike kunst beschermster. Percival Pembroke, een jong schrijver, heöft juist zijn inzending voltooid voor een grote romanprijsvraag. Als hij de prijs wint, is zijn naam gemaakt en kan hij het meisje trouwen, dat-hij lief heeft. Een jaloerse medeminnares doet het manuscript echter verdwij nen, waardoor de bewoners van het kasteel in allerlei rare situaties verzeild raken. Spookvertoningen, inbraken en schoten zijn nu aan de orde van de dag. Maar alles komt weer terecht, het manuscript wordt gevonden en Percival huwt „met het- meisje zijner dromen". Alle spelers verdienen een Woord van Mof voor hun verdienstelijk spel, in 't bijzon der de aanstellerige dichter Saiaddn Malone (G.'J. M. Goslinga), de nuch tere sir Richard Langham (A. van Egmond) en niet te vergeten Perci val Pembi'oke en zijn secretaresse, uitstekend vertolkt dor de heer C. H. H. Staats en mej. M. M. E. Jan- Eerst tegen 12 uur was deze ge- sjaagde, avond, waarvan Vrijdag een herhaling gaat, geëindigd. Wellicht verdient het aanbeveling e,en vol gende maal het programma iets te bekorten, dan zal ook worden voor komen, dat velen reeds tussentijds de zaal verlaten, hetgeen gisteren een wel wat storende indruk maakte. LANDBOUWSCHOOL. Naar wij vernemen hoopt men April of begin Mei in het gebouw der school voor voortgezet lager onder wijs aan de Oude Vest, waaxwan een paar lokalen ongebruikt zijn, een landbouwschool te openen. Tot hoofd van deze school is benoemd de heer R. Duursma te Hitsum bij Franeker. De school zal staan onder leiding van de afd. Zuid-Holland van de M. v. Landbouw. In de commissie vair toezicht heeft o.m. zitting de heer J. C. v. Schaik (wethouder van onder wijs). HORLOGE-LOTERIJ MGR. BUIS. Enkele belangrijke mededelingen over de alom bekende horloge-loterij ten bate van de Missie van Mon seigneur J. Buis. 1. Op de Kermis van de Miva wordt geen enkel lot verkocht. 2. De trekking vindt ten overstaan van het publiek plaats op Maandag 9 Februari a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal; Monseigneur Buis is daar voor het laatst de gast van de Kat. Arbeidersbeweging en maakt de Derde Gezinsavond mede;, onder de pauze zal een autoriteit der Stedelijke Politie na verbreking der zegels de stand van het honoge opnemen; daar na worden de winnende nummers be kend gemaakt. De uitslag wordt vermeld per ad vertentie in: „De Leidse Courant"; „Het Leids Dagblad", ,,De Volks krant", „Het Binnenhof" en wel op Woensdagavond 11 Februari. 3. De prijzen kunnen tegen over handiging van het lot aan de Pastorie Heerensingel 3 worden afgehaald. Iedere prijswinnaar ontvangt tevens een mooie foto van Monseigneur met handtekening. 4. Hoe is de stand van de lotenver- koop? Op het ogenblik moeten er nog 4400 loten verkocht worden. En nu een aardige attractie: bij mevr. de Heijden, Nw. Waardstraat 12, Siga renmagazijn Verburg, Heerenstraat 2, Sigai-enmagazijh' v. Niekerk, Haar lemmerstraat 305 en ook aan de Pas torie Heerensingel zijn mapjes ver krijgbaar inhoudend 30 loten tegen de prijs van 2.50 of van 12 loten tegen 1.per tien dus twee loten gratis. Wie waagt zijn laatste kans? Wie kijkt- zijn spaarpot na? Wie zijn kaartpot? Helpt Monseigneur Buis in het vol brengen van de Pauselijke oDdracht: herstel van het verwoeste Missiege bied van Noord Borneo. JOH. J. KOOIJ, pr. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal-examen Rechts geleerdheid: de heren G. J. Brunsma, te 's-Gravenhage, J. L. Antheuni'ssen te 's-Gravenhage. Economisch doc toraal-examen Indologie: de heer H. L. J. Rugebrecht te Oegstgeest, de hper P. E. Stolp te Utrecht. Taalkun dig 'candidaats-examen Indologie: de heer Lach de Bère, te Leiden. Leonardusparochie Haagweg. Vrijdagavond om' acht uur vervolgt PaTer Tessër zijn cpnferenties over het communisme ih de gymnastiek zaal aan de Potgieterslaan. Allen zorgen present te zijn. Leidse Spaarbank. Bij de Leidse Spaarbank is gedurende de maand' Januari 1948 ingelegd: ƒ440.260.85 en terugbetaald 397.789 87, ingeschre ven zijn 556 nieuwe inleggers, ter wijl 183 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 26.-561 inleg- gers, hieronder begrepen 2.327 deel- nemers aan de Afhaaldienst, bedroeg einde Januari 1948 14.649.567.20, Door de Afhaaldienst werd in 15.292 stortingen 52.872.50 ontvangen. Er werden 136 sp'aai-busjes ter' lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van 2.474.27. Op de scholen werd gespaard 147.95. Residentie-orkest. Ten gevolge van ziekte bij het strijkensemble van het Residentie-orkest, kan tijdens het concert van hedenavond de Bruckner symphonie niet uitgevoerd worden. In de plaats daarvan komen „Shehe- razen" van Rimsky Korsakof en „La mer" van Debussy. K.J.M.V. „St. Petrus". A.&. Vrij dag 8.15 uur Vastenavondfeest. Non stop programma. De burgemeester is verhuisd van perceel Zoeterwoudse Singel 107 naar. het perceel Witte Singel 32. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat een orizer in rechte of kromme lijn afstamt van de Batavieren, die 100 jaar vóór Christus in ons land kwa men. Waar ze gebleven zijn, is een raadsel, maar zeker niet in de Ba taafse Republiek! Onder de vele bi- zonderheden, welke wij van het dap- pex*e en. trouwe volk der Batavieren moesten leren, was het rond-varen in holle boomstammen wel een van^e. genoeglijkste afgezien dan. van het bier drinken. Batavieren en holle boomstammen waren, zijn en blijven voor ons potje en dekseltje, of omge keerd. In dat opzicht is mgr. Buis de enige echte Batavier, die er nog is overgebleven, want ook hij doet zijn missie-reizen in een uitgeholde boomstam met een aanhang-mo- tor. Bovendien waren de Batavieren reislustig en ondernemend en behalve dit zeer verknocht aan Rome het geen allemaal klopt met de Bataaf se eigenschappen van mgr. Buis. Na- demaal wij geen kans krijgen om in boomstammen uit varen te gaan en ons deviezen ontbreken óm te reizen, schiet er voor ons niets anders over willen we ook Batavierisch doen dan bier te drinken. Daartoe bestaat overvloed van gelegenheid op de fancy-fair in de Burcht, welke mor gen, overmorgen en over- over-mor- gen wordt gehouden ten bate van de uitgeholde-boomstammen-missie van onze Bataafse monseigneur. Het zal er Bataafs toegaan; er kan niet al leen bier geschonken, maar ook ge dobbeld worden om hoge prijzen. En dobbelendaar waren de Batavie ren gek op. Zij verdobbelden huis, have, geld, goed, vrouw en kinderen en ten slotte zichzelf en kwamen nog zonder koek of nylon-kousen naar huis. Dit laatste hoeft de vrolij ke bezoekex*s van de missie-kermis niet te overkomen. En op het eerste wordt door mgr. geen prijs gesteld 12J4 -JARIG PRIESTER-JUBILEUM FATHER J. HANRATH. Father J. Hanrath, missionaris van dc Congi-egatie van Mill Hill, die sinds enige weken uit de Congo-mis- sie is teruggekeerd en verblijf houdt in het huis van zijn ouders aan de Lo- rentzkade, herdacht gisteren zijn ko peren priesterfeest. In de St. Petrus- kerk werd door Father Hanrath een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij hij geassisteerd werJ door zijn oom, pater J. Hanrath C.s.s.R. uit Roer mond als diaken, door prof. dr. J. C. Gx-oot uit Warmond als sub-diaken 'en father A. Timmei-mann uit Leiden als ceremoniai'ius. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoftr Beu kers, pastoor W. F. Roozen ut Boven- feex-k, oom van de jubilaris, en de ka pelaans der parochie. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de- beu'rt de gezin nen van niet-zelfverzorgei's waarvan het '-oofd een stamkaartnummer heeft van 32401 t.m. 36.00(r Meebren gen de stamkaarten en de inwisse lingsbonnen van de lopende bonkaar ten, eventueel inlegvellen .(voor schoenenbonnen) en controlekaarf moeders (voor toeslagkaar ten). Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas, z. van W. Ou werker k en A. Binnendijk; Wong Cha Susanna, d. van C. C. Fu en S. Schouten; Janny Max-garetha, d. van N. D. E. Berghout en M. L. Voigt; Paul Robert, z. van H. Kooijman en M. M. Spee. Gehuwd: M. H. de Vreede jm. en M. H. van Stratef jd.. N. Bosma jm. en A. P. M. Visser jd.; P. Z. Dubbe- laar jm. en N. van Leeuwen jd.; J. H. Grosse Stüve jm. en C. T. M. Ter- smette jd.; P. Heemskerk wednr en J. Hillen wed.; J. M. W. de Jong jm. en C. Roozendaal jd.; P. J. F. van Kralingen jm. en C. A. den Hollander 58. Toen het vliegtuig in Bagdad aankwam stond er iemand op Kitty en Kerel te wachten. Het was de dienaar van- oom Henkie. Hij had na de dood van zijn meester een onge-. luk gekregen en daarbij (hij was uit het raam gevallen) zijn been ge broken. Nu was het weer beter en omdat hij Kitty zo langzamerhand verwachtte kwam hij telkens kijken als er weer een vliegtuig uit Parijs arriveerde. "Natuurlijk was Karei Kwiek erg blij dat Jan, zo heette oom Henkie's reisgezel, hun was ko men afhalen en- samen gingen ze naar het kleine hotel waarin Jan lo geerde. Op zijn kamer aangekomen begon deze laatste nog eens precies uit te leggen waar de schat van oom Henkie te vilden was. Het was een eind de woestijn in, maar toch ge makkelijk te bereiken. De zak met edelstenen was verborgen in een kistje, dat diep onder de grond be graven was vlak bij een oase achter een uitgedroogde put. Karei kreeg een kaartje waarop nog eens heel duidelijk alles stond aangegeven en hierop ging het kleine gezelschap aan tafel. Jan vertelde allerlei ge beurtenissen uit zijn 'avontuurlijke x-eizen met oom Henkie. Bijna alle landen hadden ze bezocht en Kitty lachte zich tranen om de manier waarop Jan alles vertelde. Jammer genoeg was hij er niet bij geweest, toen oom Henkie de kleine Fatxma bevrijdde uit de handen van Ibra him de §luwe. Maar ondertussen was er iets gebeurd, waar het gezelschap geen flauw vermoeden van had- Ach ter een van de ramen was een hoofd verschenen. Een lelijk hoofd. Het hoofd van de Man met de Zwarte Hoed. Je weet wel. die- spion van de Pief-paf-poef-broedex's, die 'n hele poos geleden ook al in Amerika in die cafetaria had zitten luisteren of hij niets kon opvangen. Nu had hij meer geluk gehad. Hij wist nu even pre cies als Karei Kwiek zelf, waar de schat te vinden was. Geruisloos sloop hij weg met een valse grijnslach op zijn gezich't. jd.; A. F. E. van Lith jm. en C. C. W. van Berge Henegouwen jd.; A. Mit- telmeijer jm. en J. Wind jd.; J. J. M. Smidt jm. en M. A. Middendorp jd.. M. M. van Steenbergen jm. en A. F. Westdoip jd.; T. S. Tung jm. en A. M. Salman jd.; F. A. Rekelhoff jm. en C. Hartman jd.; A. M. L. VeiSant- voort jm. en A. Hartevelt jd. Overleden: A. -C. Kramer d. 2 mnd.; M. Dingemans vr. 81 j. KOUDEKERK DE LEEUWERIK ZONG REEDS! Alhoewel één zwaluw zo min als één leeuwrik nog geen lente maakt, toch is hij een voorbode van de ko mende jaar-getijden. De heer Ouds hoorn uit de Lagewaard hoorde op 2 Febr. reeds een leeuwerik orgelen. hetwelk uitstekend past in deze zo merse winter 19471948. De merels zingen reeds dagen lang. Kunstmatige inseminatie. Op de onlangs gehouden vergadering van de bedrijfsvex-. Rijnstreek-West sprak ir. Steenbergen over het belang der kunstmatige inseminatie bij runderen Besloten werd een vereniging op te richten om dit middel te propageren. Voorts werd de afd. Leiden, en om streken geplitst_ in 4 afdelingen, t.w. Koudekerk, Leiderdorp, Hazerswou- de R. en Zoeterwoude R. De heer J. Wesselingh werd tot voorzitter geko zen ter wijl de heer A. Roest namens de C.B.T.B. aan het bestuur werd toegevoegd. WARMOND NARCISSEN BLOEIEN OOK REEDS Lazen wij, dat op verschillende plaatsen de bloembollenkwekers het wint'erdek van de hyacinthen moes ten verdunnen en dat hier en daar reeds crocussen bloeiden, op de tuin van de heer L. de Vroomen alhier is het nog vroeger voorjaar. Op 1 Febr. plukte deze kweker reeds narcissen van de koude grond. De bloemstelen hadden een lengte van pl.m. 25 c.m., hetgeen wel een bewijs is, dat de na tuur met alle bestaande reglemen ten heeft gebroken. De bloeiende partij is van- de variëteit „Magnifi cent". ZOETERWOUDE K.V.P. Slechts tien leden Ise- zochten,de vergadering. In zijn ope- uingswoox'd zeide'de voorz., de heer J Schouten, dat er in de K.V.P., en ook in de 'andere partijen, een mat heid waar te nemen is. Enkele plaat sen, waar de jongeren een te prijzen activiteit ontplooien, maken een gun stige uitzondering. Flier ontbrak dit element, zelfs de Prop.club. Spr. gaat xri een klaar betoog aantonen hoezeer dit te betreuren is. Niet om te ver ontrusten, maar tot waarschuwing, eeeft spr. een beeld van de interna tionale politiek en van 4e gevaren die ons belager), uit het Oosten. Van de Kath. Rraadsfractie is bericht inge komen, dat zij deze avond door een vergadering verhinderd is. Naar aanleiding van de besprekin gen in de vorige vergadering is door de voorzitten van de woningbouw vereniging een rapport overgelegd, waarin wordt omschreven, dat de bouw van 18 woningen achter de Schenkelweg een plan dat door de R.K, Fractie is verworpen de ge- merite per jaar ƒ100.— per huis, al zo 1800.per jaar zal kosten. Hier omtrent wordt een uitspraak gevraagd van de K.V.P. De secretaris heeft de kwestie besproken op het Partijbu reau en deelt mede, dat de kath. raadsleden, eenmaal gekozen, vrij heid van handelen moet gegeven wor den. De heer J. v. d. Ploeg, voorzitter van de woningbouwver., houdt we derom een pleidooi en zegt o.m. dat het noodzakelijk is dat andere perso nen of instanties hem steunen bij zijn streven. Spr. wijst op het eigenaardi ge, dat de woordvoerder van de kath. fractie tot verweirpen van het plan geen motieven van financiële aard heeft genoemd. De genoemde motie ven waren afzien hoe in andere ge meenten de woningbouw zich zal ont wikkelen en of,, er mogelijkheid zal komen, dat particulieren bouwonder nemingen zullen beginnen. Er volgt nu. een levendige discussie, waarbij vooral gewezen wordt op hex euVel van het bewonen van meer gezinnen van één woning, een gevaar dat zo groot wordt dat volgens Minister's uitspraak in de eerstvolgende tien jaren een vierde van alle huizen dub bel bewoond zal worden. Er wordt ook sterk aangedrongen middenstan ders te helpen aan behoorlijke wonin gen, waarbij gezegd wordt, dat de ge bouwde huizen daartoe ruim vol doende zijn. De voorzitter zegt moeilijk op de overgelegde'cijfers te kunnen ingaan. Het adres was te laat om in het be stuur te worden behandeld. Persoon lijk acht spr. het plan financieel wel aanvaardbaar. Een der leden spreekt zich uit, de zaak te laten rusten als een zoete wraak tegen degenen die bij woning bouw wel geïnteresseerd zijn doch steeds hun belangstelling door weg blijven onthouden. Tenslotte wordt met alg. st. de vol gende uitspraak aangenomen. De K. V.P. gezien de plannen van de wo ningbouwvereniging en de noodzake lijkheid tot verbetering van de volks huisvesting spreekt als haar mening uit, dat de woningbouw met alle mo gelijke middelen dient bevorderd t.e worden en besluit deze uitspraak ter "Kennis te brengen aan alle leden en aan de katholieke Raadsfractie. De heren C. P. J. Paardekoper en A. J. van der Poel brachten verslag üit van het Partijcongres. De contributie werd voor 1948 be paald op 1.50. De heer J. v. d. Ploeg geeft een wenk, voor de vergaderin gen beter propaganda te maken. Tot candidaten voor de Tweede Kamer worden aangewezen de heren Hooy, Steinmetz, van dér Weyden en Nol len. De vergadering sprak zich uit geen behoefte te hebben de voorge stelde vrouwelijke candidaten te stel- len. KATWIJK Ondertrouwd: J. Lambrechts en J B. 'Looyensteijn; C. Smit en A. de Vreugd; J. Kromhout en M. Peempn; L. C. van Rijn en J. Abbink. LAATSTE BERICHTEN GENERAAL BLASKOWITZ PLEEGT ZELFMOORD. Generaal Elaskowitz, die hedën- ochtehd voor het tribunaal te Neu renberg moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. Blaskowitz heeft kans gezien van ochtend om 10.20 uur van de tweede vendieping van de gevangenis naar beneden te springen. De generaal was 64 jaar. Enkele uren voordat zijn proces zou beginnen, was Johannes Blaskowitz naar de gevangenis van het Tribu naal overgebracht, GENERAAL SOEDIRMAN OVER DE UITVOERING VAN HET BESTAND. In een gisteravond gehouden radio rede zeide de republikeinse opperbe velhebber, generaal Soedirman, dat, nu het Bestand ondertekend is, een ieder bijzonder voor ogen dient te staan, dat het belang van de staat boven het eigen belang gediend moet worden^ Het leger dient zich discipli nair te gedragen en zich niet te laten beïnvloeden door wat dan dok, daar het de souvereiniteit en de vrijheid van de staat moet verdedigen. Soedir man zeide, dat het leger de gegeven instructies naar beste vermogen dient uit te voeren en zich moet verdedigen indien het wordt aangevallen. „De ogen van de gehele wereld zijn op ons gericht én wij moeten bewijzen, in hoeverre de republiek haar bereid heid tot uitvoering der gesloten over eenkomst kan aantonen". Naar van officiële Nederlandse zij de wordt vernomen, heeft in het Bui- tenzorgse de evacuatie der T.N.I.- troepen een vlot verloop. Een corres pondent van de dienst „Legercontac- ten" meldt, dat zowel aan Neder landse- als aan republikeinse zijde, de algemene indruk er een is van verrassing over de uitstekende ver standhouding tussen de beide groepen militairen, die elkander tot voor kort nog zo hevig bestreden. BENZINE IN PLAATS VAN BIER. Reeds enige tijd passeerden ver scheidene keren per week zware Ne derlandse vrachtwagens beladen met tonnen bier het douanekantoor te Halewijn (Frankrijk). Gistermiddag ontdekten de douane beambten, nadat een vrachtauto* en vijf aanhangwagens waren gelost, twee vaten, die in plaats van met bier met 175 liter benzine waren gevuld. In een gereedschapskist bleek zich 17 kg. koffie te bevinden De goe deren en vrachtauto's werden in be slag genomen, terwijl de bestuurder en de begeleider onder bewaking werden gesteld. Volgens ter zake gel dende bepalingen zullen zij een boete van negen franc per liter gesmokkel de benzine moeten betalen. BIBBIA OLYMPISCH KAMPIOEN SKELETON. De Olympische skeletonraces'heb ben vandaag een verrassende wending genomen, want niet de Brit John Gor don Crammond of de Amerikaan Jack Heaton, die beiden sterk favoriet wa ren, wonnen de Olvmpische titel, doch de Italiaan Nino Bibbia ging met de eer strijken. De uitslag: 1. en Olympisch kam pioen Nino Bibbia (Italië) in 323.2 sec. (tijd over zes ritten); 2. Jack Heaton (V.S.) 324.6 sec.; 3. John Crammond (Engeland) 325.1 sec.; 4. Martin (V.S.) 328 sec.; 5. Kaegi (Zwit serland) 329.9 sec. 6. Bott (Engeland) 330.7 sec. DE FIJN-VIS PRIJZEN ZAKKEN ALWEER. Na de gisteren geconstateerde -stij ging van de fijn-vis prijzen als ge volg van de opheffing der maximum prijs was er vandaag reeds weel een belangrijke daling te bespeuren in de prijzen van tong en tarbot. Gro te tong varieerde van 7.408.per k.g. per kg. Kleine tong 3per kg.. 3e soort tong 1.80 per kg., tarbot 5.706.70 per kg. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 4/2 van Marseille; Bali, pa^. 4/2 Point de Galle; Bredero, 4/2 va nPening; Grootebeer, pass. 4/2 Kaap Bon; Java, pass. 4/2 Ouessant; Kertosono, pass. 4/2 24 uur Malta; Leerdam, pass 4/2 Bishoprock. Leu- vekerk, 4/2 te Antwerpen; Limburg, pass. 1/2 6 uur Midway eiland; Mact- suyeker, 3/2 19 uür van Suez; Mar- kèn, 5/2 te Penang; Meerkerk, 4/2 van Singapore; Modjokerto, pass. 4/2 20.30 uur Ouessant; Nieuw-HoIIand, pass. 4/2 Sagres; Nigerstroom, 4/2 van Lagos; Sumatra, 4/2 te Makas sar. Alderamin, pass. 4 Febr. Gibraltar1. Alhcna, pass. 4 Febr. Fex-nando No- ronha. Joh. van Oldenbarnevelt, 5 Febr. van Algiers. Mcnvede, 5 Febr. te Rio de Janeiro. Nijkerk, 5 Febr van Genua. Somntelsdijk, 4 Febr. te New Orleans. Veendam, 4 'Febr. var. New York. Westerdam, 4 Febr. te New Yox-k. Westland, 5 Febr. te Las Palm as. MARKTBERICHTEN R'VEEN, 4 Febx\ Bloemenveiling. Copland f 0.580.79; Harvest f 0.80 1.11; Piqaunte f 0.700.90; Eddy f 0.66—0.89; W. Pitt f 0.75—1.10; Gen. de Wet f 0.65—0.74; v. d. Eerden-f 0.58 —0.72; Zenober f 0.44—0.62, Zenith •f 0.50—0.82; Pink Gcm. f 0.54—0.65; Prins Carnaval f 0.80—0.90; Krelagc f 0.470.62; Cx-own Imperial f 0.45 0.68; Nansen f 0.580.75; Moore f 0.54 —0.74; White Sail f 0.56—0.85: Fabio- la f 0.52—0.70; Weber f 0.75—0.95; Gel© Prins f 0.57—0.76; Sunburnt f 0.700.85; Crocussen 0.060.14; Cyclamen f 0.43—0.85; Helios f 0.41 0.52; Rembrandt f 0.580.72; Whrestler f 0.520.67; L'Innocence f 0.460.58; King Alfred f 0.570.69; Fresia's f 0.55—0.90; Azalia fl 40— 1.75.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3