De combinatie-slalom voor dames en heren De Nederl. ski-kampioenschappen te Arosa President Neder. Olymp. Comité tevreden Ji/Lu'Ziek in het Boden=steegje DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 DE LgiDSE COURANT PAGINA 2 R.K. UNIVERSITEIT. Benoemingen voor nieuwe leergang Het bestuur der Sint Radboud- Stichting heeft besloten de opleiding tot de Nederlandse politiek, de di plomatieke opleiding, alsmede de volledige journalistenopleiding, wel - ke gedeeltelijk reeds in de aanvang van dit studiejaar is begonnen, op korte termijn te doen aanvangen. De volgende benoemingen zijn thans geschied: prof. dr. W. R. Hee- re te Rotterdam tot buitengewoon hoogleraar in de politieke, economi sche en sociale aardrijkskunde; prof dr. L. Verberne te Breda tot buiten gewoon hoogleeraar voor de politieke economische en sociale geschiedenis; dr. A. Oldendorff te Haarlem tot buitengewoon hoogleeraar voor po sitieve sociologie; H. Hermans te Voorburg, zoals reeds gemeld, tot lector in de dagblad wetenschap en tot tutor van de studenten in de jour nalistiek. UITKERING MILICIENS VOOR BURGERKLEDING. Volgens „Het Lichtspoor" zullen de dienstplichtigen van de-lichting 1945, die dit jaar in Nederland demobilise ren, zich tot de gewestelijke kanto ren van de Sociale Dienst van het Departement van Oorlog kunnen wenden, als zij niet over middelen beschikken voor de aanschaffing van burgerkleding. Zfj zulien daar een verklaring moe ten tekenen en verwezen worden naar de Stamil, het fonds voor steun aan miliciens, dat gemachtigd is tot een bepaald maximum een uitkering te doen. Voor onderofficieren en reserve officieren, die reeds op 10 Mei 1940 onder de wapenen waren en op het tijdstip van demobilisatie niet di rect in eigen onderhoud kunnen worden, voorzien, is een overbrug gingsregeling in de maak. VIS WORDT DUURDER. De maximum-prijsregeling voor fijne vissoorten is door minister Mansholt opgeheven. Bovendien zijn nieuwe prijzen vastgesteld" voor grove zeevissoorten, die voor het m'erendeel een verhoging van de tot nu toe varierende maximum-prijzen, variërende van 9 tot 24 cent per ki logram, betekenen. Tot de fijne vissoorten worden ge rekend: rode en zwarte poon, zee wolf, pieterman, rog, vleet, griet,, tong, tarbot, heilbot, schartong en tongschaar, alsmede z.g. hammen (zonder kop). Radio VRIJDAq. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och tendconcert. 10.15 Uit het boek der boeken. 10.40 Gram.-platen. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Werken van Fr. Couperin. 12.03 Zang met orgel. 12.30 Het orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.25 Het orkest zonder naam. 13.50 Van man tot man. 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk. 14.20 Elck was wils. 15.30 „Peter en de Wolf". 16.00 Viool met piano. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Gram.platen. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Gram.platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Oude melodieën met nieuwe harmonieën. 19.50 Gram. platen. 20.00 Nieuws. 20.12 De Zilver vloot. 20.45 „De drie landen". 21.00 Het Metropole-orkest. 21.50 Uit de schatkamer van het Oude Testament. 22.30 Gram.platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.platen. HILVÈRSUM II. 415 M. '7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera-programma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Schubert. 9.35 Kamer- muziekprogramma 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Gram.platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Benedict Siltermann 11.10 Een liefdadigheidsbezö^ï. 11.30 Licht orkestconcert. 12.00 Gram.pla ten. 12.23 Sportagenda. 12.28 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Hef Vir tuoso-sextet. 13.45 Oude songs. 14.00 Kookkunst. 14.20 Gram.platen. 15.00 Ons volk in zijn dichtei-s. 15.20 Johan Strauss-concert. 16.00 Omroepkamer- orkest. 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Vervolg Omroepkamer-or- kest. 17.20 Wij en de muziek. 13.00 Nieuws. 18.40 Kwartet Jan Corduwe- ner. 19.15 Nederland op zee. 19.30 Waar is uw 'God? 19.50 Tien voor acht. 20.00 Nieuws. 20.30 „Midden in de wereld". 21.00 Gram.platen men vraagtwij draaien. 21.50 Viool met piano. 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Sing and sweet from Hollywood. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonisch Vrijdagavondconcert. De nieuwe kleinhandelsprijzen voor grove vis zijn per kg.; toters 0.35; makreel f 0.70; schelvis van 1.05 tot 0.40; kabeljauw, hake en leng 0.75 tot 0.60; kooivis 0.50; wijting 0^50; grote schol 0 85: middelschol 0.90; kleine schol 0.60. Voor gestripte vis worden de ze prijzen met 5 cent verhoogd. Voor gefileerde grove vis mag ten hoogste in rekening worden gebracht: gefileerdë grove kabeljauw, leng en hake f 1.55 tot 1.70; gefileerde grote schelvis 2.05; gefileerde grote schel vis 2.45 en gefileerde kooivis f 1.45. De afdeling Voorlichting van het ministerie geeft de volgende toelich ting: Deze wijziging betekent voor het visserijbedrijf een belangrijke verbetering. Zij vindt haar oorzaak in de voortdurende stijging der mate riaal prijzen, die drie tot acht maal zo hoog zijn als voor de obrlog, waar door bij de tot nu toe ge'dende maximumprijzen geen lonende ex ploitatie meer mogelijk was. Dien tengevolge moesten verscheidene Schepen worden opgelegd. De ver wachting is, dat thans de aanvoer van verse vis zal verbeteren. De handelsmarges zullen in het alge meen niet veranderen. BESCHONKEN INBREKER KWAJVI VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS Bewoners van een perceel in de Ten Katestraat te Amsterdam waar schuwden om half twee 's nachts\de politie, omdat het, te oordelen naar het rumoerv op een der étages, daar wat erg wild toeging Twee agenten klommen de trappen op en troffen in een huiskamer twee mannen aan met bebloede hoofden en handen, die elkaar in een verwoed gevecht „grog gy'' hadden geslagen. De kamer bood de aanblik als had er juist een wer-. velstorm gewoed. Toen de gemoederen enigszins tot bedaren waren gekomen, bleek, dat de 35-jarige bewoner ongevraagd be zoek had gekregen van een 48-jarige inbreker, die zich, voordat hij op het dievenpad was gegaan, eerst de no dige moed had ingedronken. De bewoner had hem in ronde woorden te verstaan gegeven, dat hij zijn nachtelijk bezoek niet op prijs stelde, waarop de dronken indringer niet minder duidelijk had geant woord: Ik maak je af, aan welk voor nemen hij uitvoering wilde geven door de 35-jarige man met een drie potig krukje te lijf te gaan. Deze •had toen als defensief wapen zijn toevlucht tot een stoel genomen. VROUW SPRINGT MET KINDJE UIT BRANDENDE ETAGE. Om eigen leven en1 dat-van haar tweejarig dochtertje te redden, sprong Dinsdagmorgen te Enschede een vrouw met haar kind uit de eerste verdieping van een brandend huis. Zij kwam terecht op een erker en kon vandaar in de tuin springen. De vrouw had brandwonden opgelo pen, maar het kind bleef onge deerd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het huis, de woning van oud-wehtouder J. S. Holl aan het Minister dr. Kuyperplein, gehee] vernield was, eer de brandweer kon ingrijpen. Het dienstmeisje, dat de brand ontdekt had, waarschuwde de bewoonster, die zich met haar zes kinderen ijlings in veiligheid moest brengen. Toen de vrouw zich naar boven begaf om het dochtertje te halen, werd de terugweg hun door het vuur afgesneden, zodat springen de enige uitweg bleef. De heèr Holl bevindt zich voor zaken in Zuid- Af rika. BEURSOVERZICHT Na het geanimeerde marktverloop van Dinsdag (aandelen omzet weder om bijna f 4 000.000) zette de beurs gisteren opnieuw op hoger peil in. Over vrijwel de gehele linie werden koersverbeteringen waargenomen, waarbij wederom de vaste tehdens opviel voor Philips en Hoogovens. Voor eerstgenoemde fonds bleven de hardnekkige geruchten omtrent een komende emissie als haussemotief gelden. Tot dusver* i$ hieromtrent echter geen enkele definitieve mede deling verstrekt. Hetgeen gezien het vele dat aan kapitaalsuitbreidingen vastzit, geen verbazing wekt. Na de eerste tape bleek weldra dat bij <3$ opening 'te hoog gegrepen was, zo dat in het verdere verloop een af brokkelende koersbeweging viel te constateren en verschillende fond sen tot het peil van Dinsdag terug keerden, of zelfs daaronder kwamen. Hetzelfde was het geval voor di verse andere industrie-aandelen, als Unilever en Aku, waarvan laatst genoemde bp 192 belandden. Kon. Olie opende een viertal punten ho ger doch liep tot circa 358 terug. Prolongatie 2 K procent. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN |N DE VROEGE MORGENUREN' van Woensdag begaven duizenden toeschouwers zich op weg naar de omgeving van het Suvretta-huis, waar de slalom voor de combinatie met de afdaling, zowel voor dames als heren, plaats vond. Op de helling, welke vele honderden meters hoger is gelegen dan St. Moritz zelf, was het veel frisser en bewoog de tempera-' tuur zich ongeveer op het nulpunt. De banen voor de heren en de dames waren vlak bij elkaar en langs het parcours was het een komen em gaan van de talrijke belangstellenden, die in 'een fleurige winterkledij de piste als het ware op felle wijze markeerde^ noevre kostte natuurlijk tijd, waar door zijn prestatie ongunstig werd be- invloed. Bij de dames, waarvoor nog geen dertig loopsters aan de start versche nen, kwamen de nodige verrassingen voor. De winnares van de afdaling, Hedy Schlunegger, miste de nodige zekerheid en bij een van de moeilijk ste gedeelte schoot zij even haar doel voorbij, hetgeen haar wederom kost bare seconden kostte. De grote ver rassing was het lopen van de Oosten rijkse meisjes, waarbij er een binnen de minuut liep, n.l. Erika Mahringer, die met een schitterende techniek, in vloeiende vaart en soepele lichaams- beheersing de piste nam en een tijd noteerde binnen de minuut, n.l 58.4 sec. Zeer snel liepen haar landgenote Trude Beiser met een tijd van 61.8 sec., welke tijd ook werd genoteerd door het Amerikaantje Gretchen Fra. zer. Celina Seghi kwam te vallen, het- Fantastisch schouwspel bij het Suvrettahuis De heren begonnen het eerst en hadden bij een hoogteverschil van 220 meter 45 poortjes te doorlopen, waar bij zij al hun technisch kunnen in de strijd moesten gooien om snelle tij den te kunnen maken. Er werd ge start volgens het reglement, dat aan geeft, dat de besten van de afdaling het eerst zouden moeten lopen. Geen wonder, dat van de ruim 7(Kdeelne- mers de beste slalom-tijden door de eerste vijftien virtuozen op de ski's werden gemaakt. Het mag verwon derlijk heten, maar de centraM Euro pese landen zijn op de alpiné-num- mers nu eenmaal beter dan de Scandi- naviërs,, die meer uitmunten op de lange afstanden. Zouden het klimaat, de levensomstandigheden en ook het landschap der diverse landen hierin niet een grote rol spelen? Het was de Fransman James Couttet die in de eerste rit de snelste tijd maakte n.l. 68.7 sec., gevolgd, hetgeen nogal ver rassend was, door Edi Mali, de Oos tenrijkse specialist, met 69.5 sec. Zeer fraai was ook de prestatie van de Ita liaan Vittorio Chieroni met 70.8 sec. De winnaar van de afdaling, Henri Oreiller, die als vijfde startte deed er 72.3 sec over, terwijl de Zwitserse fa voriet Molitor eveneens een uitste kende tijd'maakte. Men moest bewon dering hebben voor de enorme tech nische prestaties van deze lopers, het snélle reactievermogen, wanneer zij van het ene poortje naar het andere vlogen, dê schitterende beheersing van het gehele lichaam, de durf om op hét juiste moment scherp te rem men en dan weer in razende snelheid de .grillige heuvel af te schieten op weg naar de finish. De jury, in rode jakken gestoken, was internationaal samengesteld en dan ook volkomen voor haar taak berekend. De toe stand van de sneeuw was voortref felijk. Voor de aanvang was de piste door verscheidene lopers, die met hun ski's dwars op de sneeuw stonden, aange stampt. Hoe harder de oppervlakte van de piste, hoe sneller de» baan werd, Menig slalomloper nam het uiterste risico, sneed de vlaggenstok- jes der poorten scherp af, waarbij men 'menigmaal met het lichaam of de stokken 'de vlaggetjes/aanraakte. Enige valpartijen vonden natuurlijk plaats, doch zonder ernstige gevolgen. Hier en daar gchoot een loper zijn doel voorbij en dan moest hij terug keren om het poortje alsnog te ne men, want anders zou hij worden ge diskwalificeerd. Een dergelijke ma- geen haar kostbare seconden scheel de. Een van de favorieten van deze combinatie, Georgette Thiolliere, die evenwel gisteren bij.de afdaling door een val een slechte plaats had gekre gen. herstelde zich bij de slalom enigszins. De bekende Noorse schaat- senrijdster Laila Schou Nilsen, die reeds in 1936 te Garmisch Partenkir- chen heeft meegedaan, miste de soe pelheid van haar jongere zusters, al verrichte zij ook nu nog een zeer verdienstelijke prestatie. Zo. werd dit een feest van gratie en schoonheid, hetv/elk nog lang in de herinnering van hen, die deze wed strijden hebben aanschouwd, zal blij ven. J ZWEDEN DRIEVOUDIG WINNAAR IN DE VIJFKAMP. De eerse drie plaatsen van de mi litaire vijfkamp vielen aan Zweden ten deel. Het eindklassement luidt: 1. fourier Gustav Lindh, 2 kapitein William Grut, en 3. fourier Bertil Haase allen Zweden: 4. luit Vincenzo Somazzo, Zwitserland; 5. luit Hans Rumpf, Zwitserland. DE SAMENGESTELDE WEDSTRIJD De samengestelde skiwedstrijd, slalom en afdaling, is bij de heren gewonnen door de Fransman Henry Orekler. Zijn totaal voor de twee onderdelen was 3.27 pnt. Eindklassement: 1 en Olympisch kampioen Henry Oreiller. Fr. 3.27 p.; 2. Carl politor, Zwits. 6.44 p.; 3. Ja mes Couttet, Fr. 6.95 p.; 4. Edi Mali Oost. 8.54 p.; 5. Silvio Al'vera, It. 8.71 p en 6. Hans Hansson, Zwits. 9.31 punt. jyiARLIES HULSINGA EN DICKY PAPPENHEIM waren de winnaars in de renklasse van de afdaling der Nederlandse ski-kampioenschap- pen, welke Woensdagmiddag in Arosa plaats hadden. De gehele ochtend had het stevig gesneeuwd en toen in de middaguren de eerste deelneemsters startten was het zicht uitermate slecht, hetgeen ten gevolge had, dat bijna iedereen on derweg een of irieermalen een tuime ling in de dikke sneeuw maakte. Dat was onder meer het geval met de fa voriete in de renklasse Gusta de Boer, die een zeer zware val deed, waarbij zij beide stokken verloor. Dit kostte haar vele kostbare seconden, doch niettemin wist zij met gering verschil op Marlies Hulsinga op de tweede plaata beslag te leggen, het geen voor haar grote kunnen pleit. In de heren renklasse won de favo riet Dicky Pappenheim met bijna één minuut voorsprong op nummero twee Carlo Elias van Stabroeck. De oud kampioen van Nederland, Kees Ker- del, die buiten mededinging deel nam, maakte ondanks een flinke val een voortreffelijke tijd, waarmede hij een zeer goede tweede zou zijn ge worden. Ankie van der Stok, verleden jaar winnares van de dames toerenklasse liet zich weer van haar beste zijde kennen en werd eerste in een zeer behoorlijke tijd. Bij de heren Joerenklasse werd Bob by Hijmans eerste, terwijl Gijs van de Velde op de tweede plaats- beslag legde. De beide veteranen in dit ge zelschap hadden pech. Fred Rom- bach, die t^t kort voor de finish een zeer goede tijd noteerde, koos een verkeerd traject, waardoor hij om diskwalificatie té entgaan, weer een. flink stuk moest stijgen hetgeen hem 2M minuut kostte. Frans Leferink uit Enschede verstuikte bij een val zijn linker enkel, zodat hij halverwege moest opgeven. Het traject van de renklasse liep van <ie Bruggen horn tot Maran over 3.7 K.M. met een hoogteverschil van 550 meter. De toerenklasse ging van de top van de Hauptikopf eveneens naar Ma ran. De afstand was hier 2.2 km., het hoogteverschil 310 meter. Morgen wordt de slalom gehouden. De resultaten luiden: Dames renklasse: 1. Marlies Hul singa, IJsselmonde 4.45.0; 2. Gusta de Boer, Overveen 4.49.2; 3. Renee van Pallandt, Huis ter Heide 4.51.4; 4. Ada Elias van Stabroeck, Glion 4.52.2. 5. Baby Rambonnet, Drieber gen 6.21.8, Heren i-enklasse: 1. Pappenheim, Breukelen 3.43.4; 2. Elias van Sta broeck, Glion 4.37.8; 3. Lifmann, Lau sanne 4.53.4; 4. Frans Eschauzier, In een onderhoud, dat" een verslaggever van het A N. P. met de president van het Nederlands Olym pisch Comité, lt. kol. C. F. Pahud de Mortanges had, verklaaiide deze op een desbetreffende vraag, dat hij zeer tevreden was met de door Nederland uitga- zonden ploeg, welke een buitengewoon goed figuur had geslagen. Voor ons, aldus de voor-" zitter van het N. O. C., was het niet de hoofdzaak of een der onzen op een eer ste. tweede of derde prijs beslag wist te leggen. Mis. schien was dat inderdaad wel gebeurd als de jon gens wat beter ijs hadden getroffen of anders had den geloot. Maar deze vier rijders, van wie er drie op alle afstanden deelnamen, hebben in dit- sterke inter nationale milieu uitnemend voldaan en zelfs enkele melen zeer eervolle plaat, sen weten te bezetten. Hun lichamelijke conditie was uitstekend, niet een is na een rit in elkaar geklapt, allen waren ook na afloop volkomen fit. Bovendien was de geest in het ploegje voortreffelijk. Dit alles is niet alleen ons, maar ook vele buitenlanders opge vallen eh ook de indruk, welke het kleine Holland ten aanzien van de andere landen heeft gemaakt, is" bijzonder goed te-noemen. Wat de individuele presta ties betreft, zo ging de heer Pahud voort, de buitenlan ders moesten rekening houden met de verrichtin gen van Langedijk en Broekman en vooral de No ren wisten welk groot ge vaar voor hun hegemonie van die kant dreigde. Ove rigens mag hier niets te Kort worden gedaan aan de beide anderen Huiskes en C Koning, die nog zeer iong zijn en in hun eerste internationale wedstrijd uit stekend partij hebben ge geven. Ock over de leiding van de chef d'equipe Van der Scheer is het°N. O. C. zeer tevreden, waarbij voorts hulde moet worden gebracht aan de prettige wijze waarop diens echtge note met het troepje om ging. Gisteren heb ik de slalom bijgewoond, zo vertelde de N. .O. C.-president verder, en het mag te betwijfelen zijn óf de Nederlandse ski lopers, die eventupeel aan de afdaling ende slalom hadden deelgenomen wel in de bovenste helft zou den zijn geëindigd. Indien wij in normale tijden had den geleefd, -zou het N. O. C. ongetwijfeld een ski- bi oeg hebben uitgezonden, maar het is tekenend voor ue goede geest in de Neder, .andse Skibond, dat men daar na vele besprekingen het begrip toonde, dat de gelden, welke voor de uit zending naar winter- en zomerspelen ter beschik king staan, beter zouden kunnen worden gebruikt voor leden van een andere tak van sport. Toevallig heb ik, zo ging de heer Pahud voort dezer dagen een bespreking gehad met de heer Men- ten. die besloten is weel een aanvang te maken met de opbouw van de Neder landse bobpport, in het bij zonder met hen die in Zwitserland woonachtig zijn. Het is mij in het bijzon der opgevallen, dat de geest onder de deelnemers van alle landen zeer vriend schappelijk is, al is de deelneming een beetje te veel ontaard in het parool: En wat de organisatori sche moeilijkheden en het belande ijshockéyconflict betreft, aldus besloot de heer Pahud de Mortanges het onderhoud, dit alles moet men meer zien in het licht .van deze moeilij ke na-oorlogse periode, waarin de oudei'e generatie gaarne het heft in handen houdt en geen wijziging wil aanbrengen in een eenmaal ingenomen stand punt en een jongere gene ratie. die anders denkt, sneller handelt en vaak met meer geestdrift be zield .is. Maar ook in deze dingen zal men de juiste middenweg wel vinden en het is een teken van leven, ?at. hier problemen aan de orde zijn gesteld, welke opgelost moeten worden om weer tot gezonde op bouw te komea WEERSVERWACHTING g 1VEER TOENEMENDE WIND. g o Krachtige, aan de kust tijdelijke o harde wind tussen Zuid en Zuid- g West. Meest zwaar bewolkt met g tijdelijk regen. Weinig verande- o ring van temperatuur. g oooooooooooooouoooouuoooooodbooooö Het gevaarlijk beroep van scheidsrechter De heer Stanley D. Cockayne is de eerste voetbalscheidsrech ter die er prat op kan gaan dat zijn fluitje door de bliksem ge troffen werd. Hij wil nu aan de F. A, vragen het gebruik van bakelieten fluitjes tóe te staan, teneinde dergelijke incidenten in de toekomst -te voorkomen. Mr. Cockayne bracht tijdens een wedstrijd te Wolverhamp ton de fluit naar zijn lippen, want er was een overtreding in het strafschopgebied begaan, toen er een lichtstraal uit zijn hand scheen te komen. Hij bleef stokstijf staan, met de fluit te gen zijn lippen, maar er kwam geen geluid uit, tot stomme ver bazing van de spelers die een penalty verwachtten. De scheids rechter bleek verdoofd en wist niet wat er gebeurd was. Enkele minuten later kon hij zijn taak hervatten, met alleen maar e'en raar gevoel in zijn arm. Maar aangezien hij zich hoegenaamd niet kon herinne ren voor welke overtreding hij had willen fluiten moest het spel zonder strafschop na een "op gooi worden voortgezet. Sinds dien is de heer Cockayne een absoluut voorstander van de bakelieten fluit geworden. Glion 4.55.2; 5'. Kees den Ouden, Glion 5,12.0; 6, Robert de Brey, den Plaag 5.14.2; 7. Arie van Eek, Glion 5.40.0; 8. Pim Greve, Glion 6.08.0; 9. Wim Akkersdijk, .Utrecht 7.14.8. Buiten mededinging Kees Kerdel, Rotterdam 3.56.4 en Bob Ivans, Ver. Staten 4.39.6. Dames toerenklasse: 1. Ankie van der Stok, den Haag 3.29:2. 2. Emmy van Marken, Aerdenhout 3.41.2; 3. Helwich Taets van Amerongen, Zeist 4.03.2; 4. Mieke de Jong, den Haag 4.45.4; 5. mevr. Creutz van Warmelo, Diepenheim 5.23.2. Heren toerenklasse: 1. Bobby Hij- mans, Overveen 3.30.2; 2. Gijs van de Velde, Delft 3.39.4; 3. Karei Broca des Zaalberg, Zurich 3.49.4; 4. Leo Kortenhorst, den Haag 3.54 2. 4. John Dolleman, Amsterdam 4.05.2; 6. Kees Bruynzeel, Zaandam 4.20 0. 7. Fred Rombach, den Haag 6.24.6. De Griek Achilles Hadjidakis woon achtig in Delft,, liep buiten mededin ging en noteerde een tijd van 3 min. 41.4. VOETBAL TRANSFER VAN 18.000 POND. Shackleton, de binnenspeler van Newcastle United en international ge durende de orlogsjaren, werd door Sunderland voor 18.000 pond overge nomen. Dit is na de'20.000 pond voor Tommy Lawton het hoogste bedrag, dat ooit voor een speler betaald is. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 200 YARDS SCHOOLSLAG HEREN. De Amerikaan. J. eVrdeür verbe terde zijn eigeh wereldrecord oVer de 200 yards schoo'slag, door deze afstand in 2 min. 16 sc. af te leggen. Het vorige record vestigde hij op 22 Maart 1947 te New Haven met een tijd van 2 min. 16.4 sec. WATERPOLO Wedstrijden L. Z. C. en Zijl. Gis teravond speelden L.Z.C. en de Zijl een viertal polowedstrijden. De uit slagen waren als volgt: ZIAN IIde Zijl I en II 7—3, de Zijl HI en IV— ZIOS II 60, L.Z.C.-damesDames studenten 3—1 en L.Z.C. II—D.Z.V. I 2—6. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: Casino: Luxor: Lido; Rex: Fantasia", 14 jaar. Afgekeurd. „Gentleman Jim", 14 jaar. „Arsenicum en oude kant", 18 jaar. „Five graves to Cairo", 14 jaar. 38) n De thee glansde goudbruin in de groene koppen- Alex vergat bijna zijn taart>? zo geboeid was hij door het verhaal van Jupp's nieuwste na sporingen, over Kampsehulte en me vrouw Schottler. Hij was overigens vol lof over Gerda's toneeltalent en schreef een groot deel van het suc ces toe aan het zwarte mantelpak. „Zo nu weet je alles" besloot Ger- da haar verhaal. „En nu moet jij vertellen van het warme Zuiden, en of je geslaagd bent bij je ijskoude oom''- „Zo ijskoud was oom Ernst, of oom Err^6to, zoals hij zich nu noemt eigenlijk ook weer niet. Hij heeft me in-Barcelona van het vliegveld ge haald en me in het beste hotel van de stad ingekwartierd. Hij bewoont wel een villa van twintig kamers in zijn eentje, maar een kamer aan mij afstaanHo maar. Hij heeft door STEFAN BROCKHOFF zeel" belangstellend geitiformeerd naar mijn omstandigheden, en naar de familie, waar hij zich sinds jaren niét meer mee bemoeide. Tenslotte vroeg hij me om voor goed naar Spanje te komen. Hij heeft een gro te fabriek in de buurt van Barcelona en daar zou ik om zo te zeggen in moeten trouwen". „Aha, een Spaans meisje in het spel", lachte Jupp. „Ja, zo stelt oom Ernesto het zich tenminste voor. Maar ik heb hem ronduit gezegd, dat ik mijn zaken en privé aangelegenheden niet wil ver binden. Toen is hij eerst verschrik kelijk iboos geworden en daarna heeft hij me meegenomen naar het Lope de Vegatheater, om de Spaanse meisjes goed te leren kennen.Er werd een afgrijselijke revue opge voerd met Spaanse vrouwen Franse decors en Italiaanse muziek."' „Lope de Vegatheater, bestaat zo iet^J" vroeff Jupp verwonderd. „Wat ben jij slecht op de hoogte" mengde Gerda zich er in. „'En waar om zou dat niet bestaan? Lope de Vega was toch een beroemd Spaans dichter. Uit de zestiende eeuw, zo- wat'k_ „Het schijnt, dat het theater in die tijd g-obouwd is", zei Alex. „Zo iets onpractisch en lelijks kun je je ge woon niet voorstellen. Bovendien zijn ze er nog erg trots op. En de ster van het gezelschap dateert, waar schijnlijk ook uit diezelfde tijd. Die hoogbejaarde dame heeft overigens geen kans gezien, mijn waardering voor de Spaanse vrouw te verbete ren". „Toen was oomlief zeker wel erg teleurgesteld"' vroeg Gerda. „Nu had hij zich zeker al er op verheugd voor zijn dochter een goede bruigom gevonden te hebben en toen onsnapte je hem toch. Tot je straf had hij je nog eens naar die revue mee moeter nemen. „Dat zou er niets aan hebben ver anderd. Ik blijf onverbiddelijk. En ik geloof, dat hij bakzeil zal moeten halen. Want hij heeft iemand nodig, die de zaak voor hem overneemt." Gerda roerde in het kopje. Dat was weer de nuchtere en voorzichtige Alex. Die wist precies wat hij wilde. „Staar toch geen" gaten in de muur Jupp"' riep ze. Jupp scheen nogal afwezig. Hij had pas twee taartjes op gegeten en het derde nog niet aan geraakt, wat wel een teken was, dat hij ver weg was met zijn gedachten. „Ik denk erover na hoe het zijn zal als Alex voor goed weg is' ver klaarde hij tenslotte. „Huil nu maar niet kinderen", trooste Alex. „Op het ogenblik wordt nog geen afscheid genomen. Voorlopig blijf ik nog hier. En of mijn oom me tenslotte* zal laten overkomen is nog de vraag. Maar gelukkig heeft hij me een voorschot je gegeven." „Een voorschot? Hoe zo?" vroeg Gerda „Hij vond, dat ik me volgens mijn stand moest kunnen bewegen en stuurt me nu 150 mark in de maanji. „Dan hoef je niet meer in Astoria te zitten", zei Jupp plotseling. „Dat is prachtig" riep Gerda ter wijl ze opsprong „Dan kunnen we Peter helpen. Die heeft het zo moei lijk en hij speelt uitstekerfd. Vroeger heeft hij in het Alhambra gespeeld maar sinds een jaar lijdt.hij honger. Die kon jij nu in jouw plaats wel aanbevelen. Alex zuchtte. „Ik .zou het graag doen, maar het gaat niet. Want met die honderd vijf tig kom ik 'toch niet toe. Ik ben Zarke vlor maanden huur schuldig en hij dreigt me al met een deurwaarder. En... wat men heeft, heeft men"-. Jupp en Gerda zwegen. Toen merkte Jupp op „Ja, met Zarke schijn je op te moeten passen en misschien is Peter niet eens zo ge schikt voor Astoria". Het gesprek stokte een ogenbik. Verlegen stelde Gerda een paar vra gen, en of- ze nog thee wilden. Of ze de radio zou aan zetten. Maar ze kreeg geen antwoord. Het was stil. In het huis klonk geen geluid. Het Dodensteegje lag verlaten, zoals altijd op Zondagmiddag. De drie jonge mensen waren alleen in het grote huis. Gerda hacr haar vader met moeite kunnen overhalen een wandelingetje te gaan maken. Resi de huisdraak, had uitgaansdag. Plot seling rinkelde de telefoon door het stille huis. Geschrokken sprong Ger da op. „Wie belt er nu op*Zondag?' Toen liep zij snel naar beneden. De beide jongens wachtten een vijf minuten, zij wachtten tien mi nuten, maar het meisje kwam niet weer naar boven. Tenslotte beslo ten zij naar beneden te gaan. In de woonkamer zat Gerda, met haar handen voor het gelaat te snikken. In twee stappen was Jupp bij haar. „Maar kind, wat is er gebeurd? „De klerenstamelde zij Hul peloos. „De kleren?" herhaalde Jupp zonder haar te begrijpen. „Welke kleren?" Gerda trachtte zich te beheersen en vertelde. Zojuist had directeur Botchard opgebeld en'haar vader te spreken gevraagd. Hij was gewel dig opgewonden en had geschreeuwd van drift. En daarbij had hij de» verschrikkelijkste verwensingen ge uit tegen haar vader. Hij zou de zaak voor de rechtbank brengen, had hij gedreigd. „Wat wil hij dan voor de recht-' bank brengen"? vroeg Jupp. Gerda haalde diep adem. „Ach, het is zo verschrkkeilijk! Nu weet ik, waaraan, vader werkte op het laboratorium. Hij heeft een nieuwe stof uitgevonden, een soort zijde- weefsel, dat bijzonder goed kleur stoffen opneemt. E?i de speciale verfstoffen heeft hij ook uitgevon den Het zijn verfstoffen die geheel tegen de zon bestand zijn en die niet verschieten en zij hebben de eigenschap steeds mooier en stra lender te worden, als ze met het lichaam in aanraking komen. „Dat waren dus die pakken", vroeg Jupp. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2