Zilveren Jubeleum Leidse onderwijsinstellingen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA J Heden herdenken de Leidse Onder wijs Instellingen, aan de Johan de Wittstraat, hun zilveren jubileum ter gelegenheid waarvan de directie gisteravond in de foyer dexvStadsge- horzaal een feestavond aanbood. De traditionele rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer G. Mulder, die de directie dank bracht voor déze feestavond en in een korte toespraak drie jubilarissen huldigde, n.l. mevr. van BruggenRosier, de heer van Weizen en de heer L. J. Sloos, dé oprichter van wat thans de L.O.I. zijn. Spr. prees speciaal de heer Sloos om zijn persoonlijkheid en dynamische leiderscapaciteiten en bracht namens het pei'soneel dank voor de prettige samenwerking. De heer C. de Ru sprak als in aan tal dienstjaren' (22) het oudste per soneelslid en gaf een terugblik in het verleden de nadruk leggend op de grote prestaties, het harde werken en de vele zorgen, waarmede dcfce 25 jaar verlopen zijn. Als een blijvende herinnering bood fpr. een bronzen plaquette aan, voorstelend de heer SlooS. Helaas is de plaquette, die bij de hoofdingang van het perceel Rijns burger weg 169 een plaats zal vinden, nog niet gereed gekomen, zodat moest worden volstaan met het aanbieden van het ontwerp. Aan de dames der directieleden, Sloos, Rutten en Ragoort. werden door mevr. L. Is raelsBacker bloemen aangeboden. Namens de directie sprak de heer E. B. Ragoort en releveerde de ver schillende moeilijkheden, die de L. O.I. vooral tijdens de oorlog toen het werk 3 maanden stilgelegd werd door de S.D., overwonnen moesten worden, hieraan* toevoegend een dankwoord aan het personeel, voor de wijze waarop zij direct na de be vrijding het werk weer zo goed de den functioneren. Onder luid applaus deelde spr. mede, dat de directie dit voorjaar aan het personeel weder om een buitenlandse reis zal aan bieden en dankte ten slotte voor de- aangeboden plaquette. Als laatste voerde de heer Sloos- het woord en zeide het speciaal op prijs te stellen, dat ook de dames in de huldiging betrokkeri waren, om-' dat ook zij hun aandeel in de bloei van de L.O.I. geleverd hebben. „Een man zonder vrouw is immers maar een half mens! „Ook de heer Sloos uitte zijn dank voor het aangeboden geschenk. Hierna trad Fred Fagels „Radio Cabaret-revue" voor het voetlicht, met „Malle fratsen", een programma van conferences, muziek, dans en scetches, waarmede de aanwezigen tot na middernacht bezig gehouden werden, om daarna plaats te maken voor „Hofenk's Melody-Makers", die de muziek verzorgden van het bal, dat onder leiding stond van de heer J. Alphenaai. De Leidse Onderwijs Instellingen, die in de éfgelopen 25 jaar niet min der dan ongeveer 200.000 leerlingen opleidden en wier 6 afdelingen thans ruim 300 verschillende cursussen uit geven, zullen dit zilveren jubileum op 13 Febr. a.s. in intieme kring her denken. UITVOERING iMAlTHaUS-PASSION Dit jaar in practisch onverkorte vorm In de Hooglandse Kerk Het kerkkoor „Ex Animo'' hoopt ook dit jaar wederom de Matthaus- Passion van J. S. Bach uit te voeren en wel op Donderdag 18 Maart a.s. in de Hooglandse Kerk. Deze Kerk werd dit jaar gekozen, daar geble ken is. dat de accoustiek in de Pie terskerk zich slecht leent voor een dergelijke uitvoering-. Tevens is het in de Hoogl. Kerk mogelijk door het wegnemen van enkele schotten, en het omdraaien der banken in het ruim, een grote contact te Verkrijgen tussen toehoordex's en uitvoerenden. Een zeer groot aantal toeschouwers zal nu ook het koor kunnen zien. Op veler verlangen is „Ex Animo" er nu ook toe overgegaan de coupures in dit machige werk tot een mimi- mum te beperken. Zo zullen dit jaar bijv. alle koren en koralen gezongen worden, en de aria's bijna alle, het geen dus een grote stap voorwaarts betekent. Een keur van solisten hebben weer hun medewerking toegezegd. Het zijn Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Helena Quispel alt, Han le F'èvre tenor, Willem Ravelli bas, Hermm Hülsmann bas, Hennie Schoujpi orgel en Haixs Schouwman handen van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, terwijll naast het Gem. Koor ook het Jongenskoor „Ex Aninm" medewerkt. Het geheel staat wed^ nder beproefde leiding van Hei-man de Wolff. Als verdere bijzonderheid diene nog, dat dit jaar de vei-warming der kerk gebruikt zal mogen worden, hetgeen eveneens een grote verbe tering is. „Ex Animo'' hoopt ook dit jaar weer voor een waardige ver tolking der Matfhaus-Passion zorg te dragen. SCHOUDERFRACTUUR OPGELOPEN. De 17-jarige J. B. uit de Greven straat is gisteren bij het tirrtmex-en van een kast in een garage op het terrein van de Meelfabriek „De Sleu tels", toen hij naar beneden wilde gaan van 3 M. hogte gevallen. Met een rechterschoudersfractuur werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. DE «HEER J. SMIT 60 JAAR KOORZANGER. Met Jüankfimd TER INLEIDING. „De Leidse Courant" begint in dit hoekje een plaats in te ruimen voor de Alg. R. K. Pi-opagandaclub „Dr. Schaepman", die op haar beurt dit hoekje weer afstaat aan alle lezers van de krant, die wax op hun hart hebben. En wie heeft er nu niets op z'n hart, wafc hij niet eens graag zou willen luchten? „Het Klankbord" is er goed voor? Natuurlijk is het niet bedoeld als een soort vragenrubrie'k over kla- vei-jassen; dat is een der weinige 'aspecten van het culturele leven, waarvoor „Dr Schaepman" zich wei nig interesseert, maar menigeen wordt de maat zeer ruim gemeten. Wie zijn. stem eens meent te moe ten laten weerklinken onder „Het Klankbord", hij schrijve het op papier en zende dat papier aan de secreta ris van „Dr Schaepman'', de heer P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85, Leiden. Is het stukje voor plaatsing geschikt, dan komt het onder „Het Klankbord"; „Dr. Schaepman" be houdt zich evenwel het recht voor, om het stuk zelfstandig te beoordelen en het desgewenst van commentaar te voorzien. Voor het beantwoorden van meer „technische uitlatingen" van schrijvende lezers heeft „Dr. Schaepman" zich verzekerd van de medewerking van bevoegde perso nen. De gehele rubriek staat onder ver antwoordelijkheid van „Dr. Schaep man". zodat het bijv. geen zin heeft, om over al of niet plaatsing of over een eventueel antwoord te gaan corresponderen met de redactie van „De Leidse Courant". Zaterdagavond wordt gestart. „Dr Schaepman", verwacht, dat er velen zijn, die zo boordevol zitten* met problemen, klaohten, bitterhe den en benauwdheden, of het nu werkgevers zijn dan wel werkne- mex-s, huisvaders en huismoeders, op welke sport van de maatschappelijke ladder zij ook staan, het is allemaal gelijk dat vóór Zaterdag reeds de keus moeilijk zal zijn, wie het eerst aan de beurt zal komen. Eén verzoek aan alle schrijvers: maakt het kort, want de papier schaarste is voor de krant, nog altijd een geweldige handicap. „Dr. Schaep man" en alle schrijvende lezers ne men een grote plaats in in het hart van de redactie, maar met de ko lommen moet zij zuinig zijn. Overi gens is de brievenbus van Witte Singel 85 ruim genoeg! %auckt en UiAleAy Het is te hopen, dat het ons niet kwalijk wordt genomen, indien wij mgi\ Buis, prefectus apoêtolicus en protonotarius apostolieus „de nume ro" een koppensneller van formaat noemen en een groot jager voor de Heer. Het hoofd van een mens is de zetel van het verstand en wie het verstand van een mens buit maakt heeft huid en haar bij de prijs inbegrepen. Hoeveel hoofden van Dajaks en kieine Dajakkertjes mgr. heeft veroverd met geen ander mid del dan doopwater, kunnen we niet tellen. Het zijn er zeer velen, veel meer dan enig dapper Öajak-man op bloederige wijze heeft gesneld Zij vormen bij elkaar een tros, die van hier tot in de hemel reikt. Mgr. heeft van deze apostolische sport zo de smaak beet gekregen, dat hij die gaarne voort wil zetten en daarbij rekent hij op ons aller Christelijke sportiviteit: hem niet in de steek te laten in de wildernis, maar hem de middelen te verschaffen om op mensen-jacht te gaan. Deze uitdruk, king is niet zo vi'eemd, ais het wel lijkt. Jacht en visserij zijn aan elkaar verwant en niemand minder dan O. L, Heer zelf heeft Zijn priesters: „mensen-vissers" genoemd. Het is daarom wel aardig, dat op de fancy- fair, die Vrijdag. Zaterdag en Zon dag in dé Burcht wordt gehouden, men met hengelen en schieten bij kan dragen aan de achtervolging en verovering van mensen-zielen, die mgr. binnenkort weer gaat onder nemen in de wildernissen van Borfteo. De heer J. Smit, Zoeterwoudse Sim gel 52, viert Zondag a.s. zijn 60-jarig jubileum alö zanger in het koor van de St. Petruskerk. In de voorbije zo mer is hij 80 jaar geworden, maar nog steeds neemt hij trouw zijn zan gers-plichten waar, ofschoon hij bij zijn gouden-jubileum reeds tot ere lid werd verheven. Het lopen valt hem niet gemakkelijk meer hij be zigt bij het wandelen een „dirigeer stok" maar zingen doet hij nog van harte graag. Hij is de lof des He ren zingend door ïiefe leven gegaan, onbekend bij de parochianen die zitten altijd met de rug naar het koor maar ongetwijfeld opgemerkt door Degene, voor wie de zanghuldè was bestemd. Zondag a.s. zal l.ij weer zin gen met zijn diamanten stem, omge ven door de jeugd en de „midden stand" van het koor, en de parochia nen zullen, van het jubileum afwe- tend, eens ter sluiks omkijken naar de oude, grijzè zanger, die altijd jeug dig is gebleven, al is zijn lichaam ver stramd. Want zingep is een uiting van levensblijheid en in dit geval een preludium op de jeugd der onsterfe lijkheid. Er zal n& de Mis een hyldiging plaats hebben floor de broeder-zan- GOUDEN JUBILEUM. De heer A. J. Boekwijt, hoofdboek houder der firma J. J. Krantz en Zoon, hoopt op Maandag 9 Februari a.s. de dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren bij de firma in dienst is getreden. Ter gelegenheid hiervan fcal op die dag tussen 16 en 18 uur ten kantore der firma, Oude Singel 86, tot het complimenteren van de jubilaris een receptie worden gehou den. JUBILEUM Mej.. M. SEGIJN. Heden herdacht mej. M. Segijn, de dag dat zij voor 25 jaar in dienst trad bij het Academisch Ziekenhuis1, waar zij al die jax-en is werkzaam ge weest in de huishouding. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend, in tegenwoordig heid van een gx-oot aantal personeels leden een huldiging plaats. De Directeur-Geneesheer dr. W. H. Levend, die als eerste spreker het woord voerde, memoreerde dankbaar de rustige wijze van wei-ken van mej. Segijn en bood haar namens de offi ciële instanties de gebruikelijke en veloppe met inhoud aan, alsmede na mens de Directie een boekwerk. Mejuffrouw Zr. M. H. J, Roldanus, adj: Directrice stelde vervolgens de velerlei werkzaamheden van de ju- bilaresse op haar afdeling in het licht, waaraan zij ook^nog een per soonlijk woord van dank en hulde toevoegde. Ook deze spr. liet haar woorden met een persoonlijk ge schenk gepaard gaan. Nadat diverse hoofden van dienst nog de gelukwensen haddén aange boden, die zij vergézeld deden gaan met de aanbieding van enkele ge schenken, sprak namens de in oprich ting zijnde personeelsvereniging de heer J./L. Questroo, die er op wees, dat mej. Segijn de eerste jubilaresse was, die onder auspiciën van deze vereniging kon gehuldigd worden. Spr. stelde de ti"ouwe plichtsbetrach ting van mej. Segijn als voorbeeld voor het gehele personeel. Namens het voltallige personeel bood spr. een schemex-lamp aan. Met een enkel woord heeft mej. Segijn voor al deze woorden en ge schenken bedankt, waarna men nog enige ogenblikken onder het aanbiè- den van ververschingen bijeen bleef. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden, brengt ter kennis, dat op Woensdag 11 Februari a.e. te 14 30 uur aan het Bux-eau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a.' gelegenheid is tot kosteloze inent^ig tegen pokken. Trouwboekje" meebrengen. 1418 HET S.S. „Sl'AD LEIDEN" OVERGENOMEN. Na een geslaagde proeftocht, wel ke Maandag werd gehóuden, is gis termiddag het op de werf van de N.V. van der Giessen en Zonen's scheeps werven te Krimpen aan den IJssel gebouwde s.s. „Stad Leiden" door de directie van de Halcyon-lijn N.V. overgenomen. Bij de kleine plechtig heid, die op het schip plaats vond, voerden allereerst het woord de he ren C. van der Giessen namens de werf en E. Straatemeier, directeur van de Halcyon-ljjn, waarna de vlag van de werf werd gestreken om plaatsje maken voor de rederij vlag. Vervol gens voerde nog het woord de bur gemeester van Leiden, jhr. F. H. van Kinschot, - die mededeelde, dat de wandlamp van kunstsmeedwerk,' wel ke door de leerlingen van de gemeen- telijke ambachtsschool te Leiden die het schip hebben geadopteerd wordt vervaardigd, binnenkort aan de „Stad Leiden" zal worden ge schonken. Voorts spraken nog ir. J. Slewe namens het Directoraat Gene raal voor de scheepvaart en ir. K. van der Pols namens de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die de ma chineinstallatie verzorgde. Op 10 Fe bruari zal de „Stad Leiden" zijn mai dentrip naar de westkust van Afrika aanvangen. HEBT U AL EEN VIERKANTE C.M.? De laatste kans! Als sluitstuk van de dooi- het plaat selijk comité Dodenherdenkin-g-5 Mei 1945 gevoerde actie ten bate van de verkoop van vierkante centimeters Damterrexn, hebben de besturen van een viertal buurtverenigingen zich bereid verklaai'd in hun wijk een huis-aan-huis-verkoop te organisererj. In de Professoi-enwijk zal deze actie morgen plaats vinden: „In en om de Sint Pancras'' (omgeving Hooglandse Kerkgracht) doet zulks a.s. Zaterdag, terwijl de Tuinstadwijk en „Eensge zindheid" (Zijlsingel e.o.) deze werk zaamheden over de eerstkomende da gen verdelen. Moge het gezamelijk resultaat de bekende klap op de vuurpijl voxmxen! DUORIJDER OVER DE KOP. Gistermiddag is de 42-jai-ige op sporingsambtenaar van de Prijsbe- heersing M. v. M., wonend in de Ko- ninginnelaan, die op de Vismarkt als duorijder op een motor meei-eed over de berijder geslagen, to<?n de motor in aanraking kwam met een open staand putdeksel, v. H. liep een her senschudding en een snij wond aan ■het voorhoofd op. Door de E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De motorrijder bekwam geen letsel. ONS DAGELIJKS BROOD. Ambtenaren van de Prijsbeheer-- sing hielden te Leiden een bakker aan, die van zijn klanten levensmid delen-, tabaks- en rijwielbonkaarten had gekocht. Een ^onderzoek in de bakkerij bracht aan het licht, dat het brood een lager droge-stofgehalte had dan het voorgeschreven minimum. Te vens weid- geconstateerd, dat rege- ringsmeel weid gezeefd ter verkrij ging van bloem. Het verder onderzoek wees uit, dat deze bloem .gebruikt werd voor het bakken van witbrood, hetwelk in eenheden van 400 gram_aan het pu bliek verkocht werd voor f 0,56 per 800 gram. De bakker bekende en werd, na in verzekeringstelling aan het poli tiebureau te Leiden, voor de offi cier van justitie te 's-Gravex^hage geleid en aldaar ingesloten. De bakker nam ook gonsumenten- credietb'oekjes in pand. De zaak van het gezeefde rege- ringsmeel werd doorgegeven aan de C.C.D. K; A. J. Dek. Par. en Volksdans groep. Hier volgen enkele belang rijke mededelingen. Zondag 8 Fe- bruax-i a.s. vindt onze Vastenavond viering-plaats in het zaaltje. De le den van de Volksdansgroep (die in haar geheel ook genodigd is) zullen hun toegangskaarten van hun volks- dans-leider in ontvangst kunnen ne- 3ia%et Mwiek en de „Miitiaenen-etfenia 57. Toen Kitty en Karei Kwiek de volgende morgen beneden kwamen zat hun gastheer, de Parijse kunst schilder Pablo Paljasso, hen al op te dachten in de tuin „Ik geloof", zei Pablo, na 'ns goed aan zijn pijp te Ihebben getrokken, „dmt jullie het beste meteen samen naar Arabië kunt gaan. De vrienden, die nog in handen van de Pief-paf-poef-broeder zijn, kunnen heus zichzelf wel redden en zullen jullie wel achterna komen, als ze daac iets voor voelen." „Tja zei Karei Kwiek, „maar we kunnen ze toch niet zo in de steek laten?'' „Geeft niéts"', anwoordde mijnheer Paljasso, „zo gauw ze vrij zijn komen ze wel bij mij informeren of ik jullie nog gezien heb en dan stuur ik ze achter na. Als je nu direct gaat, ben je met een de hele boevenbende 'n eind voor. Ga je maar gauw klaar maken". Enfin, er was weihig tegen in te brengen en na het ontbijt stapten Kitty en Karei Kwiek dan ook naar de Parijse luchthaven en bestelden zo, een plaats in het vliegtuig naar Bag dad. Er moest nog heel wat over en weer worden gepraat, de douanen waren erg lastig en ook had Karei niet genoeg Frans geld. Dat schoot mijnheer Paljasso ook maar zo lang voor. Ten leste steeg het vliegtuig toch op en Pablo Paljasso wuifde zijn nieuwe vrienden een hartelijk vaar wel toe. Hierop ging hy naar huis en draaide zijn wekker op om weer aan het schilderen te gaan. „Want daarvan", sprak Pablo, „moet de schoorsteen roken''. men. De Kaiotters krijgen hun kaar ten op de ploegavond a.s. Donderdag op het bekende adres. Zij, die verhin derd zijn deze ploegavond te bezoe ken, moeten dan hun kaart maar even laten halen. De overige kaarten zijn verkrijgbaar zowel voor de mannelij ke als de vrouwelijke jeugd bij H. v. d. Westen, WaFd. Pyrmontstx. 74 en W. Koree,. Herensingel 15. Het be looft een knalavond te worden in een echte ouderwetse stijl. Toneel, mu ziek .spel endans!! 'Het aantal kaarten is zeer beperkt (wegens het dansen), dus wacht niet tot het laat ste ogenblik. Donderdag 5 Febr. Ploegavond voor alle ploegen aan het 'bekende adres. We zullen ons dien avond o.a. werpen op het probleem .^Personeels-verenigingen". Bqgrijpt dus je belang en komt! Aanvang half acht. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de beurt de gezin nen van niet-zelfverzorgex-s, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 28801 t.m. 32400. Meebren gen de stamkaarten en de inwisse- Kngsbonnen van de lopende bonkaar ten, eventueel inlegvellen (voor schoenen bonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is ge. opend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Op "Uitnodiging van enige Leid se leden van het Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers zal - de heer Dr. M. C. Teves uit Eindhoven een causerie houden over militaire research op Donderdag 5 Febr. des avonds te 8 uur in het Instituut voor Theoretische Natuurkunde, Lange- brug 111 te Leiden. Iedereen weet, dat momenteel de militaire research overal met grote energie wordt be dreven, maar daarmee houden onze kennis en belangstelling ook op. De afdeling Eindhoven van het V.W.O. heeft dit probleem zeer uitvoerig bè- studeerd en is tot interessante resul taten gekomen. Ieder, die hiervan kennis wil nemen wordt uitgenodigd tot het bijwonen van deze causerie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robert Albertus, z. van H. A. Betcke en W- M. Wijnen; Ma ria Antonia Hendrika, d. van P. Sin- geling en W. Opdam; Dirk, z. van D, Verdoes en A van Duijvenbode; Jacoba Adriaantje, d. van G. P. Los en W. Heemskerk; Bernardus Fran- ciscus, z. van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen. Overleden: T. G. M. Geene man 71 j.. E. A. F. Lares huisvr. van W. F. A. Vermond 63 j.; W. C. Ruis man 78 j.; F. H. de Jong zn, l4 j.; P. Treur vr. 69 j. ROELOFARENDSVEEN 3e zeei'eerw. heer S. LIGTHART benoemd tot bouwpastoor in een nieuw op te richten parochie te Roelofarendsveen. BOSKOOP Brand in blikfabriek Een arbeider zwaar gewond In de blikfabriek van de fa. Hij- loo en Visser, aan de Zuidkade, ont stond gistermiddag om ongeveer 4 uur brand, door-dat bij het aanmaken van de moffeloven, de vlam in de pijp sloeg en vermoedelijk door het openen van dé* deur de damp tct ontploffing kwam. De arbeider A. Verhagen werd zwaar gewond. Het vuur greep zeer snel om zich heen, en de spoedig ter pladtse zijnde brandweer kon niet vei'hinder-en dat de lakkei-ij geheel uitbrandde. De schade is zeer aanzienlijk. Schaken. In de competitie van de L. S. B speelde Inter Nos I een wedstrijd tegen Noordwijk I. De uitslag was 7.52.5 voor Noordwijk. SASSENHEIM Meisje aangereden en gedood Gistermiddag reden twee meisjes ter hoogte van de klapbrug op een zeer oude fiets slingerend langs de weg. Een automobilist uit de richting Haarlem kon hierdoor een aanrijding niet voorkomen. Het 11-jarig doch tertje en enig kind van de familie Landman werd zeer ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis -te Lei den worden getransporteerd. Na aan komst bleek het kind reeds te zijn overleden. RECHTZAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Leidse aannemer veroordeeld. Het Bijzonder Gei-echtshof te 's Gra- venhage verooMeelde hedenmorgen de Leidse aannemer, J. Splinter, we gens het bouwen van gevechtsbun kers en machinegeweerstellingen, als mede het graven van een tankgracht en de aanleg van een vliegveld onaer WEERSVERWACHTING g TIJDELIJK OPKLAREND. g g Wisselende bewolking met ta- o 5 melijk lang aanhoudende opkla. o o ringen en aanvankelijk, voorna- melijk in het Noorden van het land nog enkele verspreide buien. Vrij koude nacht met g o hier en daar lichte naclitvoi-st, g g overdag ongeveer dezelfde tem- g o peratuur als vandaag. Geleide- o 8 lijk verder afnemende wind 5 o tussen West en Zuid-West. 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooo Loosdrecht, het maken van een straat- versperring te Katwijk, enz., tot 3 jaar en 6 maanden'Rijks Werkinrich ting. met aftrek. De eis was 4 jaar R. W. I. en 20.000 boete. HAAGSE RECHTBANK. Ruiten-diefstal. G. K. uit Oegst- geest heeft terecht gestaan omdat hij van zijn baas ruiten had gestolen, die hijde bestolen baas te koop aanbood! Voor dat sterke stukje vor derde de Officier een jaar gevange nisstraf. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot negen maanden met af trek van preventief. LAATSTE BERICHTEN BRAND IN SULFAATFABRIEK DER HOOGOVENS. Omstreeks tien uur ontstond van morgen door nog onbekende oorzaak brand in de sulfaatfabriek van het hoogovenbedrijf te IJmuiden. Het dak van het fabrieksgebouw, dat door de oorlogshandelingen zwaar is beschadigd, was tijdelijk afgedekt met rietmatten. Deze werden een ge makkelijke prooi der vlammen. Dank zij het snel ingrijpen van de vrijwil lige fabrieksbrandweer kon uitbrei ding van het vuur wox-den voorko men. De schade is betx-ekkelijk ge ring en men hoopt binnen enkele da gen de fabriek weer volledig in ge bruik te kunnen nemen. BONNENVERVALSING OPGESPOORD TE AMSTERDAM. De valse bankbiljettenaffaire, wel ke de recherche van het district Am sterdam der rijkspolitie in samen werking met de groep der rijkspoli tie in de Haarlemmermer tot een op lossing heeft gebracht, en waarover wij i"ebds bei'ichtten, heeft nog een nasleep gefcad. De rijkspolitie onder leiding van majoor Van Stedum kwam bij de voortzetting van het onderzoek na melijk nog een belangrijke bonnen vervalsing op het spoor. Het ver moeden bestond, dat er nog een dei'de hoofdschuldige was in het complot •der valse zilverbonnen- van 2.50. In de loop van gisteren ontdekte dc rijkspolitie het adres van deze man, eén perceel in de Bosboom Toussaint- straat. Mgn besloot er een inval te doen en vond e^q behalve de man zelf een complete drukinstalatie voor valse distributiebonnen: handpers, papiex-, fotocopieën etc., etc. stonden keuxdg opgesteld' en men stond op het punt boterbon 188 te gaan drukken. Deze bon, welke in tegenstelling'met de andere een tweekleurendruk ver eist en geen drie kleurendruk, heeft een lange geldigheidsduur. Boven dien is de prijs „goed" n.l. 3.50 £er bon. De installatie was ingericht voor het drukken van vellen elk bevat tende 100 bonnen no. 188. De capaci teit was 30 van dergelijke vellen per uur. Zou de vliege? zijn opgegaan, dan was de vrees gex-echtvaardigd. dat welra een groot aantal valse bo terbonnen in omlop was gebracht. De man, die de politie zocht," bleek te zijn de 50-jarige kunstschilder-u- thograaf Knip. Tevens tirof men in het huis een Pool aan, die reeds geruime tijd wordt gezocht, verdacht van handel in verdovende middelen. "Beiden wer den gearresteefd, evènals de hoofd bewoner van het perceel. Deze laat ste onder verdenking van medeplich tigheid. Naar majoor 'Van Stedum mededeelde is de zaak thans geheel „rond". Er zijn in total zes aiTestan- ten. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 3e Febr. te Marseille. Amstelkerk, 4 Febr. tc Takoradi. Bali,- pass, 3. Febr. Minicoy. Cottica, pass. 3 Febr. Finisterre. Java, 3 Febr. van Londen. Johan de Witt, 3 Febr. van Suez. Johan van Oldebai-nc- veldt, pass. 3 Febr. Malta. Indrapoe- ra 3 Febr. van Singapore. Kedoe, 3 Febr. 4 uur te Oslo. Lj>encrkerk, 3 Febr. te Alexandrië. Maetsuicker, 3 Febr. van Suez. Modj'okerto, 3 Febr. 12.40 u. van Rotterdam nara Bata via. Nieuw Amsterdam, 3 Febr. 4 u. namiddag van New-York naar Rot- tex-dam. Ophier, 3 Febr. van Soera- baja. Poelau Laut, 2 Febr. te Tara- kan. Riouw, 3 Febr. van Socrabaja naar Fremantle. Sonnmelsdijk 2 Fe bruari-van Havanna naar New Or leans Straat Malakka, 2 Febr. van East bonden naar Buenos Aires. Ta" mo, pass. 4 Febr. Finisterre. Tarakan, 3 Febr. te Suez. Tiba, 3 Febr. van Buenos Aires naar Montevideo. Tjisa- dane 30 Jan. te Hongkong. Vecndam, 3 Febr. voormiddag te NUw-York. Zuiderkruis, 3 Febr. 14.00 uur yan Aden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 3 Febr. Vee. Aangevoerd: 2173 dieren, waaronder 330 paai'den, 33'veulens, 713 gebruiks vee, 375 vette koeien en ossen, 39 graskalveren, 195 quehtere kalveren, 22 schapen, 355 biggep, 110 bokken geiten en 1 varken. Prijzen per stuk kalf koeien 800, 675 en' 500; melkkoeien 820, 700 en 500; vare koeien 500, 400 en 350; vaarzen 550, 400 en 275; pinkên 375, 275 en 225; graskalveren 200, 110 en 50; biggen 60, 50 en 35; werkpaarden 850, 700 400; hitten 600, 500 en 300. Prij zen per kg.: Slachtpaarden 1.55, 1.20 en 070.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3