De regeringsverklaring inzake Indonesië Drukkerij van valse bankbiljetten ontdekt in Amsterdam Beroep op het christelijk geweten' Jl/Luzieh Ut hei Do'den-steegie WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslagingen over de rege ringsverklaring noperïs de ontwikke ling der gebeurtenissen in Indonesië voortgezet. Thans kwam de minister van Over zeese Gebiedsdelen, de heer Jonkman aan het woord. Hij herinnert aan de mededeling omtrent het weder tot stand komen van het bestand en het politiek ac- coord, waarvan nader de Engelse teksten zijn medegedeeld. Voorts her innert hij aan de verdere gang van zaken in de Kamer en de nader over gelegde stukken. Spr. merkt op, dat er enig misver stand bij de republikeinse delegatie v/as ontstaan. Het „statement" en de notulen van Kalioeran konden niet aan de overeenkomst worden toegg- voegd. Voor een Nederlandse vertaling der overgelegde stukken zal de rege ring gaarne ten spoedigste zorgen. De wenselijkheid van een aanvul lende regeringsverklaring erkent spr., maar de regering was niet voldoende op de hoogte. Hij merkt vervolgens op, dat de partijen alleen gebonden zijn door de door haar aanvaarde documenten en v/el de bestandsovereenkomst, de 12, alsmede de 6 additionele beginselen als basis voor politieke besprekingen. Het „statement" van 17 Jan. komt al leen voor de rekening van de Com missie van Goede Diensten zelf. Het is niet mogelijk de.notftlen aan de Kamer over te leggen. Spr. licht toe, dat de basi§ voor de politieke besprekingen aansluit op de beginselen van Linggadjati, waaraan de regering onverkort vasthoudt. De kroon der Unie wordt geacht te worden opgedragen aan Koningin Wilhelmina en haar Huis. De jongste volksstemming op Ma- doera besprekende, zegt spr., dat deze niet beslissend is voor wat op grond der additionele artikelen zal worden aanvaard. Overigens is de regering nog nadere gegevens daarover wach tend. In de Kamer is de regeringspolitiek bestreden o.a. door de heren Vonk en Schouten en de buitenparlementaire oppositie wordt niet moede dit beleid te bestrijden. Wanneer men vraagt: „Wat hebt gij bereikt?" dient men zich op de voor geschiedenis té bezinnen. Gewelddadige oplegging van haar wil mocht het beleid der regering niet beheersen. Zij heeft naar vreedzaam overleg gestreefd. Wat daardoor is bereikt zet de minister nader uiteen. Met voldoening heeft de regering van de heer de Groot (C.P.N.) verno men, dat hij de leuze „Indië los van Holland" heeft losgelaten. De minis ter verzekert, dat de regering onver kort vasthoudt aan vroegere uitspra ken ter zake van de Unie. e Unie is souverein in eigen kring, zoals ook in lagere rang de deelstaten souverein zijn. De regering betreurt, dat de heren Vonk en Zandt scherpe aanvallen hebben gedaan op de luitenant-gou verneur-generaal. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan deze te dan ken. e minister ontraadt de. motie- Schouten ten sterkste, evenals die van de heer Hoogcarspel, welke de rege ring te zeer zal binden. De motie- Romme is voor de regering aanneme lijk. Na tripliek wordt over de moties gestemd. a het antwoord van minister Jonkman wordt getripliceerd. De heer Schouten (A.-R.) zegt dit antwoord niet geheel onbevredigend te achten. Spr. constateert een es sentieel verschil tussen de uiteen zetting over de Unie thans en een vorige keer. Het heeft spr. teleurgesteld, dat de minister niets heeft medegedeeld over de ervaringen met betrekking tot het staken der vijandelijkheden na 17 Jan. Waarom moet dat nu eerst weer uit de Kamer gevraagd wor den? Radio DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor dc vrouw, 9.05 Het Kolisch kwartet, 10.15 Morgendienst. 1.00 De Zonne- bloem, 11.45 Gram.platen, 12.03 Arie Snoek, piano, 12.33 Orkest Klaas' van Beeck, 13.00 Nieuws, vervolg orkest, 14.00 Giaconda ensemble, 14.30 Gram.pjaten, 14.40 Causerie voor de vrouw, 15.00 Werken van Engelse componisten, 15.30* Viool met piano, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Licht klassiek concert, 17.00 Het Radio jeugdjour naal, 17.30 Het moderne Franse lied, *18.00 Klanken van Hawaii, 18.15 CNV kwartier, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 20.-15 Studio-steravond in Weense stijl, 21.30 Familie-competitie, 21.50 Met band en plaat voor U pa raat, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondover denking, 23.00 Nederlands kamer- vkoor, 23.30 Klassiek avondconcert. HILVERSUM. II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, §.00 Nieuws, 8.15 Gram.platen, 9.15 Mor genwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor d^ vrouw, 10.35 Gram.pla ten, 10.50 Voor de kleuters, 1.00 Vrouwen in de omroep, 11.20 Licht orkestconcert', 12.00 Orgelconcert, 12.38 De Papavers, 13.00 Nieuws, 13.15 Het Metropole orkest, 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis, 14.20 Piano, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Avro-ka- leidoscoop, 17.30 The Skymasters, 17.50 Het Rijk overzee, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpra,atje, 18.30 Natuurdé- cors, 19.00 Voor de kleuters, 19.15 Gram.platen, 19.30 Radio Volksmu ziekschool, 20.00 Nieuws, 20.15 Aan sluiting op het Concertgebouw, 22.30 Gram.platen, 22.45 Achtergrond van de intern, politiek, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondmelodieën. In de motie-Schouten (A.-R.) wordt uitgesproken, dat de 'instelling van een „collegiaal orgaan" en de vor ming van een „centrale organisatie, welke zich zal ontwikkelen tot een voorlopige federale regering van In donesië" bij wet dienen te geschie den, in verband waarmede de rege ring wordt uitgenodigd terzake wets ontwerpen aanhangig te maken. De ze motie wordt verworpen met 60 te gen 24 stemmen. (A.-R., C.-H., S. G. en V.V.D.). In de motie-Hoogcorspel (C.P.N.) wordt ,in verband met het voornemen der regering bij Kon. Besluit een col legiaal orgaan in Indonesië in te stel len, de mening uitgesproken, dat zo wel de instelling van dit orgaan als de omschrijving van zijn taak bij de wet dient te geschieden, in verband waarmede de regering wordt uitge nodigd ter zake een wetsontwerp bij de Kamer in te dienen. Deze motie wordt eveneens verworpen en wel met 51 tegen 32 stemmen (die der C. P.N., C.-H., A.-R., S.G., en- V.V.D.). In de motie-Romme (K.V.P.) wordt, in verband met de voornemens der regering in haar verklaring van 13 Jan .1948 met betrekking tot de in stelling van een collegiaal orgaan, ge zegd, dat het belang om onverwijld tot deze instelling over te gaan recht vaardigt, dit te doen geschieden bij Kon. Besluit, doch dat in onmiddel lijke aansluiting hierop de definitieve regeling dezer instelling behoort plaats te vinden bij de wet, weshalve de regering wordt uitgenodigd, bij de uitvoering van haar vorenbedoelde voornemens met het vorenstaande re kening te houden. Deze motie wordt aangenomen met 52 (K.V.P. en P. v. d A.) tegen 31 stemmen. Weg pi jn. Weg griep Ruim meer dan 30 jaren lang is Sanapirin een zeer gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker k 25 tabletten 40 a. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. Dank zij de opsporing van een tot tweemaal toe ontvluchte SS-er, die talloze inbraken had gepleegd, is gis teren in Amsterdam in de woning van een zekere B. een complete juist ge reed gekomen drukkerij ontdekt, waarmede de eigenaar binnenkoi't valse bankbiljetten hoopte te ver vaardigen. B. is achter slot en gren del gezet. s Dit is het slot van langdurig speur- derswerk der groep Haarlemmermeer in samenwerking met de recherche van het district Amsterdam der rijks politie. Gedurende de laatste maan den werden n.l. talloze inbraken ge pleegd in winkels in de Haarlemmer meer. Twee toegevoegde districts rechercheurs kregen de opdracht na te gaan of deze misdrijven met elkaar in verband stonden en misschien steeds.' door dezelfde inbreker (s) Werd (en) gepleegd. De aanwijzingen tegen de vermoedelijke dader(s) werden steeds sterker. Opnieuw werd in het begin van dit jaar uit enkele winkels een grote hoeveelheid distri butiebonnen ontvreemd, waarvan het sooor naar een vleeswarenfabriek te Wijhe bij Deventer leidde) Inderdaad trof men hier een aantal der gestolen coupures aan, die door winkeliers bii de fabriek waren ingeleverd. Stap voor stap ging de rijkspolitie de weg, die deze bonnen hadden afgelegd, na en ging er tenslotte in Amsterdam toe over een heler, op wie nog en kele coupures werden aangetroffen, te arresteren. Dit was de Amsterdammer B., in wiens1 woning men huiszoeking ver richtte. Daarbij kwam de bankbil jetten-drukpers te voorschijn. Intussen bevond de inbreker zelf zich nog op vrije voeten. Gisteravond ging de rijkspolitie tot arrestatie van deze SS-er over, die zich in een wo ning te Amsterdam weelderig had ge ïnstalleerd. Zijn vrouw is onder ver denking van medeplichtigheid ir voorlopige bewaring genomen. Vol gens inlichtingen van i de rijkspolitie te Amsterdam heeft deze SS-er on geveer een jaar geleden vele inbra ken in de omgeving van Den Haag ge pleegd, nadat hij vit een internerings kamp was ontsnapt. Hij werd bij een zijner inbraken gesnapt en in het in terneringskamp Crailo te Laren op Opnieuw slaagde hij er echter i: ontvluchten en vatte wederom zijn beroep van inbreker opjrin welke hoe danigheid hij epige maanden lucratief zaken deed. In zijn woning troffen de rechercheurs; op allerlei geheime berg. plaatsen kostbare sieraden aan. Een van hen slaagde er zelfs in een zak je juwelen te ontdekken midden tus sen de vlokken van een onschuldig uitziend, aangebroken pakje haver mout, dat in de keukenkast stond, DE HANDEL IN VALSE TABAKSKAARTEN Met betrekking tot de handel in v&lse tabaks- en textielkaarten. 'die de Nederlandse en Belgische politie op het spoor is gekomen, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. De hoofddader van deze zwendel is Albert Meunier, wonende te Lae- ken-Brussel. Het onderzoek door de politie in de appartementen van M. br&ch't aan het licht, dat de valse kaarten 'gedrukt werden bij de Litho graaf Marcel Goossens, te Ander- lecht. Bij hem werden lithografische stenen aangetroffen, welke bestemd bleken te zijn voor het drukken van valse Nederlandse textiel kaarten. G. heeft intussen een volledige beken tenis afgelegd en verklaard, dat hij grote hoeveelheden valse Neder landse tabaks-kaarten heeft vervaar digd. Het originele cliché, dat voor de laatste oplage heeft gediend werd eveneens in de drukkerij van aangetroffen. De Brusselse politie is eveneens overgegaan tot de arresta tie van de graveurs-tekenaar der valse Nederlandse distributiebe scheiden. Deze waren in contact ge komen met G door bemiddeling van diens meesterknecht, welke thans ook achter slot zit. VALSE TEXTIELPUNTEN BIJ D.D.K. INGELEVERD. Bij 'het centraal distributiekantoor in Den Haag was geconstateerd, dat 9000 valse textielpunten uit Alkmaar waren ingeleverd. De Alkmaarse cou. peur H., van wie 3000 dezer punten afkomstig waren, had zonder te we ten, dat de punten vals waren, deze elders gekocht en er toewijzingen op ontvangen. Op zijn aanwijzingen wer- den vier personen gearresteerd, een hunner is in het huis van bewaring ingesloten. Tegen een groot aantal personen aan wie H. zonder punten textiel had geleverd, werd proces verbaal opgemaakt. Bovendien werd bij H. een partij textiel in beslag ge- Neem de tforzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij-, nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal afv; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of Drogist. 'ORIGE WEEK werden in Venlo duizenden kilo's witlof vernietigd cn op de schillenwagens liggen grote hom-pen brood. Dat is erg! Maar het wordt nog erger, wanneer men bedenkt, dat in Duitsland hongers nood heerst. Want deze nood treft niet alleen de bonzen van de voor malige nazi-beweging. Er leven in. Duitsland talloze goede -mensen en kinderen, wier kennismaking met deze wereld tot op heden slechts uit een onbeschrijfelijke ellende bestond. In Juli 1943 overleed in het zie kenhuis te Venlo een vrouw uit het Limburgse dorpje Grubbenvorst, ten gevolge van venbrandingen, welke zij had opgelopen tijdens een ontplof fing bij 'taanmaken van de kachel. Door toevallige mededelingen van haar dochter, is de politie er 'thans achter gekomen, dat hier misdaad in het spel is geweest. Het bleek name lijk, dat de echtgenoot van de vrouw, die kort na haar dood opnieuw huwde ontplofbare stof had gedaan in het petroleu-mblik, dat zij bij het aanmaken der kachel gebruikte, waardoor de kachel uit elkaar sprong De man is gearresteerd en in de gevangenis te Roermond opgesloten. RIJVERBOD OP ZONDAG ZAL V^N KRACHT BLIJVEN De tot nog toe juridisch wankele positie van het verbod van autorijr den op Zondag is thans definitief ge regeld. Met ingang van 26 Jan. j.l. namelijk de wet in werking getre den. De controle op het rijden zonder vergunning als mede op het rijden op Zondag zonder ontheffing zal aan zienlijk worden verscherpt. Naast proces-yerbaal zal zo nodig tot in bewaringstelling van het be trokken motorrijtuig worden overge gaan. Tevens wordt de aandacht van automobilisten erop gevestigd, dat met ingang van 1 April 1948 voor het rijden op Zondag een nieuw ont- heffingsbewijs nodig is, dat zij moeten spectie. Op die datum verliezen alle voor 26 Januari verleende onthef fingen haar geldigheid. BINNENLAND. Acht Niwin-cantinewagens, ge schonken door Barneveld, Nijkerk, Schiedam, Utrecht, Den Haag, Wasse naar, Voorburg, Noord-Brabant, Krimpenerwaard en Friesland zullert 5 Februari a.s. per Singkep naar In dië worden verscheept. De gemeenteraad van Waalwijk heeft het voorstel aangenomen de personele belasting met 10 opcenten te verlagen. Twee- a drieduizend jonge boe ren, die hun oefen- en proeftijd in de Noord-Oost polder hebben voleindigd, staan behalve de 105 reeds als pach ters aangewezen z.g. pioniers geno teerd als adspirant-boeren voor klei- bedrijven in deze polder. BUITENLAND. Binnenkort komt voor de zuive ringsrechtbank te München het in dertijd aangekondigde proces voor te gen Hitier en echtgenote. Het betreft hier een formaliteit om de goederen van wijlen de dictator verbeurd te kunnen verklaren. Op dezelfde ma nier zullen ook de vermogens van Goering, Frank, Streicher enz. enz. verbeurd verklaard kunnen worden. Door het Marshall-plan wordt o.a. voorzien in de overdracht van 500 Amerikaanse schepen aan West-Euro pese landen. Te Washington hebben nu enige zeeliedenbonden daartegen geprotesteerd met spandoeken, waar op ges'chrevén stond: „Het plan- Marshall ontneemt" aan de Ameri kaanse zeelieden hun 'broodwinning". In Brazilië is een voormalige Sovjet-diplomaat gearresteerd, die na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Moskou, liever in Brazilië wilde blijven. Hij kan het in trigeren echter niet laten en is nu te Sao Paqlo ingerekend. In Frankrijk is de benzine zeer schaars geworden. Verschillende tankstations' zijn gesloten en wie ben zine wil hebben moet een speciale bënzine-kaart bezitten. Elf Belgische missionarissen, die door Chinese communisten ge vangen genomen waren, zijn thans vrij gelaten en te Tientsin aangeko men. u is het een feit, dat het na-oor- logse betalingsverkeer dusdanig ge compliceerd is, dat de regering niet ;en handomdraai het overtollige voedsel kah uitvoernè Det methode vernietiging echter zal elk recht geaard Christen tegen de borst stui ten. Voor dit probleem dient een op lossing te worden gezocht en daarom zijn wij verheugd de vergadering te hebben bijgewoond, die gisteravond in „De Harmonie" werd gehouden door de Miarlca Vrienden Kring. De M.V.K. is een voortzetting van 2 in 1942 te Berlijn opgerichte Miarka-Beweging, welke een soort katholieke actie voerde onder de Ne derlandse jongens, die' daar destijds gedwongen tewerk waren gesteld. Deze beweging was ^en steunacfie, die er toe heeft bijgedragen de jon- 5 geestelijk en lichamelijk ge zond te houden. Het streven van de M.V.K. gaat in dezelfde richting, met dit verschil, dat {iet niet uitsluitend is een ge meenschap voor en door katholieken, maar een gemeenschap, waaraan iedereen kan medewerken. Men hoopt een bond te kunnen vormen om daarmede op collectieve wijze van de regering toeéteming te ver krijgen voor het voeren van een steunactie voor de Nederlanders in Duitsland en die anti-nazi-Duitsers. Om dit ideaal te kunnen verwe zenlijken trekt men zoveel mogelijk naar de grote plattsen in Nederland in de hoop een flink aantal mensen te kunnen vinden, die dit werk wil len steunen. De resultaten zijn vrij goed, maar er blijkt nog steeds veel onbekendheid met dit streven te be staan. In Leiden werd gisteravond de grondslag gelegd voor een plaatselij ke afdeling, die naar wij hopen bin nenkort een intensieve propaganda zal kunnen beginnen. Voor hen, die tot op heden in de huiskamers het lead in Duitsland be spraken en meewarig opmerkten: „Konden we maar iets doen voor die arme mensen", bestaat thans de ge legenheid deze wens in een daad te gaan omzetten. Er moet geholpen worden. Indien wij een volk lieten verkommeren en geestelijk ten on der gaan, zou dit een aanklacht zijn tegen de Christenen van onze tij-d. LEIDSE UNIVERSITEIT. doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (pharmacie): de he ren D. D. Boer te Wassenaar, F. Wentzel te Leiden; candidaatsekamen Wis- en Natuurkunde (H.) de heer T. van der Hammen te Leiden; doc toraal examen Wis- en Natuurkun de (Wiskunde) de heer mr. J. van IJzeren te 's-Gravenhage. 7 H. HERMANS LECTOR AAN DE R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Naar wij vernemen is de heer Hans Hermans, secretaris van de minister, president, benoemd tot "lector in*de dagbladwetenschap aan de R.K. Uni. versiteit te Nijmegen. De heer Her mans zal tevens zijn huidige functie blijven vervullen. VOLDOENING VERMOGENS HEFFING INEENS. Het ministerie van financiën deelt mede, dat ter uitvoering van art. 33: eerste lid, van de wet op de vermo gensheffing ineens, bij ministeriële beschikking van 28 Januari 1948. no. 194, opgenomen ih de Nederlandsche Staatscourant van 4 Februari 1948, de koers, waartegen obligaties ten laste van de Staat en inschrenving in het grootboek der nationale werkelijke schuld in betaling kunnen worden gegeven ter voldoening van aansla gen in de vermogensheffing ineens, is bepaald op: a. 83% voor wat betreft inschrijvin gen in het 2,5 pct's grootboek der na tionale werkelijke schuld. b. 100% voor wat betreft obligatiën ten laste van de Staaf en niet onder a. vallende inschrijvingen in de groot boeken der nationale werkelijke schuld. Bovenbedoelde beschikking treedt in werking met ingang Van 6 Fe bruari 1948. Deze zaak kan glen uitstel lijden! Zij vraagt de steun van allen, die willen medewerken aan een waar achtige wereldvrede. Tw^felt daar om niet, mgar vraag nog heden na- dere inlichtingen bij de M.V.K., Postbus 212, Amsterdam-C. DE KB.O. OP TOURNEE Door de Katholieke Reisvereniging werd een prachtfeestavond georga niseerd. Vandaar, dat Leiden gisteren de K.R.O- „in levenden lijve" binnen haar veste had, en wel in de Gehoor zaal. 't Was er propvol, vrolijk en m, maar de vele, vele luisteraars hebben genoten, gelachen, maat ge stampt, maat geklapt bij cje schlagers die het Orkest zonder Naam speelde en die door de Drie (olijke) Muske tiers werden gezongen. De voorzit ter van de Katholieke Reisvereniging de heer Schinck sprak een kort wel kom uit en dan begon de Proloog genaamd „In levendp lijve", welke een tableau de la troupe gaf. „Het pakket uit Hilversum"; hierin wer den de lievelingsnummers van exe cutanten en publiek uitgevoerd. Dat sloeg in! Roland Wagter hield een „Conference en Mineur", mtet ;als gevolg: réactie en majeur. Profes sor Ger de Roos die de algemene leiding had en die een zestal slacht offers op 't podium haalde en deze toetste: „wat weet U*van muziek'", gaf hiermede een aardig nummer. Laten wij 't maar zeggen, dat ze een miserabel schijntje wisten, en dat de zaal met een veelzeggend boe de fouten critiseerde. Gemakkelijk' lachen als jè rustig in de zaal zit. Maar enigszins hadden ze gelijk, want de joffers en mijnheren deden wel een beetje erg onnozel bij de opgaven, die heus niet moeilijk wa ren. De tekenaar Corip presenteert de nieuwste tekenfilm „Zwart op wit". Een uitstekend nummer. En dan kwam de note sérieuze, het Pièce de Resistence: de rede van Henri Bronk met als onderwerp: „de K.R.O. in de Branding" Spreker nam onder de loupe; een deel van de Troonrede, het advies van de Radioraad, het advies van het Episcopaat'. Spreker staat op de 'bres voor de belangen yan de K.R.O., die de R.K. levens beschouwing uitdraagt door de Aether, en voortbouwt aan de grootse taak, waartoe hij geroepen is zich scherp stellend tegen wa't de veilige gids in omroepland verwer pen moet. De rede werd met waar élan uitgesproken en met belang stelling beluisterd en als blijk' van instemming toegejuicht. De motie door de vergadering tot de Regering gericht werd voorgelezen- De klok draait en Tt uur vordert; vandaar, dat wij niet alles hoorden. En na de pauze werd de muzikale kraan (geen woorden van ondergetekende, want zoiets zou deze niet durven schrijven) weer o-pengedraaid. Ro land Wagter zal nog even z'n woordje doen. De solisten moeten nog para deren, en dan nog wat zus en zo's enz. enz. aldus het programma en als de finale, er geweest is tfeal men geamuseerd zeggen: 't was een gezellige jolige avond. J. K." JONGEMANNEN, DIE DIT JAAR WORDEN OPGEROEPEN VOOR DE MILITAIRE DIENST. Jongemannen, de Militaire Dienst is niet zonder gevaar en moeilijkhe den. Om hierop voorbereid te zijn en de gevaren en moeilijkheden te kun nen weerstaan en te overwinnen, roepen wij jullie op, deel te nemen aan de Retraite, die zal gehouden worden op Zaterdag en Zondag 14 en 15 Febr. a.s. in*het Militaire Tehuis op de Mare. Een circulaire, waarin een *nadere uiteenzetting en een intekenformulier - wordt jullie dezer dagen thuisbezorgd. Jongemannen, neemt dan alle aan deze Retraite cleel. Ouders, wij roepen ook uw mede werking en steun hierbij in. W.-H. J. GASMAN. O.F.M., Leger-Aalmoezenier ~- L. P. M. VESTER, Distr. 'Aalm. N.K.J.B. door STEFAN BROCKHOFF „Dat zou ik niet kunnen dragen'', merkte mevrouw Borchardt op tegen mevrouw Merian. „Het zou mij te veel kriebelen. Mijn huid is overgevoelig. En tweed kriebelt altijd, vooral Indische. Veel te ruw". Maar madame Markart bleek echter niet de minste consideratie te heb ben voor de gevoelige huid van me vrouw. Borchardt. Zij propageerde tenminste tweed tat en met. Tweed met en zonder oplagen, tweed in alle Wieuren, de gehele textielindustrie scheen het zich ten doel gesteld te hebben tweed in overvloed te pro duceren. De omroeper kondigde een pauze aan gedurende welke het beroemde danspaar Lily en Mily de gasten enige nummers te genieten zouden geven. Met een schalks lachje ver kondigde hij, dat tweed weliswaar ruw is maar dat de danskunst van de beide dames soepel en glanzend was als de fijnste charmeuse. De dames klapten enhousiast en mevrouw van Mühll glimlachte fijnltjes. Lily en Mily in haar eerste nummer, Mor genrood deden haar uiterste best de vreugde des levens uit te drukken, in het tweede „Avondschemer" was het de menselijke smart daarentegen. Daarna rustten zij in de kleedkamer uit van de afmattende gymnastische toeren. Oo'k het publiek mocht nu rusten- Nu was er een werkelijke pauze, waarin gebabbeld kon worden. „De stoffen zijn werkelijk buiten gewoon'' zei mevrouw Borchardt Waarmede zij overigens niet de tweed bedoelde, maar de stof die zij zelf droeg. Het was een lichte zijde van een matte maar tevens intens rode 'tint. Mevrouw van Mühll droeg dezelfde stof in het zwart. „Ik ben zeer tevreden'', zei me vrouw van Mühll, en mevrouw Me-- rian'vertelde dat haar naaister be weerd had, nog nooit zo'n mooie stof te verwerken gekregen te hebben. De drie dames baarden allerwegen opzien. Iedereen erkende nog nimmer zulk een mooie stof te hebben ge zien. Ook de directrice Madame Mar kart maakte een compliment. „Het spijt mij te moeten erkennen, dat u prachtige stof draagt. Die is helaas niet bij mij gekooht, dat zie ik, matir toch is ze schitterend Heel mooi zelfs. De dames knipoogden glimlachend tegen elkaar. Zij* zouden niet ver raden waar zij de stoffen vandaan hadden. Madame moest' zich maar ergeren, dat zij zo iets niet zou kun nen kopen. Men nam weer plaats. Er werd nu begonnen methet tonen van de na-- middag'toiletten. „Wat een hitte", mopperde mevrouw Borchard voor ze ging zitten. En mevrouw*Merian was het geheel met haar eens. De modeshow werd voortgezet. De ope rettetenor deed zijn plicht, al ver gistte hij zich nu en dan eens in de uitspraak van al die moeilijke namen. De mannequins vertoonden sierlijke japonnen, wiegden wiet de heupen, draaiden om haar as en verdwenen weer. Mevrouw van Müihll gevoelde zich onrustig. Voor haar zat mevrouw Borchard, die op een eigenaardige manier met haar rug tegen de leu ning van de stoel schuurde. Mevrouw van Mühll blikte op. „Kijk eens nu begint mevrouw Merian ook al." De dames voor haar bewogen steeds on rustiger de schouders héén en weer. Zij grepen met de hand naar de rug, di^ rode vlekken- begon te vertonen- In enkele seconden werd de huid bloedrood". De kleur verspreide zich snel tot waar de haargroei begon en tenslotte over de armen. Nu hoorde de dodelijk verschrikte mevrouw van Mühll, dat mevrouw Merian zacht steunde. „Wat s-cheelt je toch", fluisterde zij opgewonden, maar ze kreeg geen antwoord want de beide dames voor haar warerl opgestaan en de zaal uitgesneld. Het kwam Hermine vopr, dat zij haar had horen snikken. De tenor was zo geschrok ken van deze onderbreking dat hij midden in een zin bleef steken. De garderobe was nauw en donker Op 'twee stoeltjes zaten de beide da mes te snikken. Zij hadden' haar ja ponnen afgerukt en trachtten met vochige doeken de brandende ont steking wat te verzachten. Hulpe loos stond de oude juffrouw van de garderobe er bij. „Hermine roep als jeblieft zo gauw mogelijk een dokter, en vraag of ze naar huis komen" riep Beate „En haal meteen een taxi". „Kijk toch eens... kijk toch... Ik ben helemaal verbrand" snikte me vrouw Borchard en daarbij wees zij haar vriendin op de rug die ér wer kelijk verschrikkelijk uit zag, vol blaren en bloedende plekken. Me vrouw Merian was er al even erg aan toe- Mevrouw van Mühll had wat poeder laten^ialen, die zij met voorzichtige vingers over de ge- wortle ruggen -verspreidde. „Het is vast niet erg..." stelde zij de dames gerust. „Een uitslag die morgen weer over is." „Dat hebben we aan -die vervloek te van Hagen -te danken", steunde mevrouw Merian. „Dat komt van de stoffen, die hij ons opgedrongen heeft"'. „Het brand zo, dat het pijn doet" jammerde het andere slachtoffer. „Komt er dan geen dokter". „De taxi is er" riep mevrouw van Arend, die ademloos de 'trap op kwam „De dokter komt direct- naar jullie huis". Terwijl ze de beide dames voor zichtig naar beneden bracht, dacht mevrouw Beate: „Aan de stof kan het niet liggen. Ik draag die toch ook. En met mij is niets gebeurd. Daar bij betastte zij angstig haar rug. Maar de zwarte stof van haar japon lag zacht en koel tegen haar huid- „Ik begrijp het niet", mompelde zij terwijl zij de beide gewonden in de auto hielp. Het gejammer van de vrouwen overstemde het snorren van de motor. '„Het wordt steeds erger" snikte mevrouw Merian, en werkelijk, het werd steeds erger... HOOFDSTUK 31 Thee zetten, dat kon Gerda. Dat moest iedereen erkennen. Zij had het groene servies tevoorschijn gehaald, dat slechts bij zeldzame gelegenhe den werd gebruikt. Dat was vandaag wel niet het geval, maar bezoek van Jupp en Alex was 'toch wel aardig Want de snelle terugkeer van Alex uit Spanje moest gevierd worden. En daarom had zij een echt gezellige thee gemaakt met het groene servies. De huisdraak Resi werd naar de banket bakker gestuurd om taartjes. Drie voor Jupp en drie voor Alex. Een tje voor haar zelf, want zij moest om de slanke lijn denken... Met zijn drietjes zaten zij om'de grote rondie tafel in Gerda's kamer. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2