Het S.P.L. te Leiden in het zilver WIE? LAATSTE BERICHTEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 U*RGENS ter wereld in de missie lenden onder de tropenzon, werken twee jonge priesters aan de uitbreiding van Christus' rijk op aarde,, speciaal onder hun rasgenoten, bij wi e het licht van het H. Evangelie pas sedert enkele dentallen van jaren is doorgedrongen in de schaduw van het donkere Afrika of het onmetelij ke Azië. Twee jonge priesters wer ken daar en dragen dagelijks het .TI. Misoffer op, misschien in een ka pelletje van palmbladeren of onder een afdak van gegolfd plaatijzer, dat doet er niet toe, en zij verkondi gen Gods woord en elke dag onder de H. Mis zullen zij in dankbaarheid gédenkeri de milde gevers van het S.P.L. in Leiden, die hen in staat stel den dit voor hun rasgenoten te doem rijs een nieuwe parochie sticht en die na eindeloos geduld de verpauperde en van God verlaten bevolking weet te winnen. Uit deze film is een les te trekken: de voornaamste oorzaak van de aanvankelijke tegenwerking wys het verschil in milieu van de priester en de bewoners der achter buurt, waaruit blijkt van welk ont zaglijke waarde de opleiding van een inlandse clerus in de missiegebie den is. Tijdens de pauze dankte de heer Kriek allen, die in de afgelopen jaren aan het S.P.L. hun medewerking hadden verleend, en spoorde hen aan trouwe leden te blij yen. Na afloop lieten de Victo's nog eenmaal hun Hawaiian-melodieën horen, waarvoor zij van kapelaan van Drunen een complimentje in ont vangst mochten nemen en waarmede het einde kwam van deze feestavond. 2 Cent in de week, f 7000 in 25 jaar Is er een mooiere bekroning denk baar voor het werk van^iet Sint Pe trus Liefdewerk te Leiden, dat dezer dagen het zilveren jubileum her dacht? Daar kunnen feestavonden zijn, huldigingsspeeches en cadeaux doch dit blijft het allermooiste. Dit is een kroon op het werk dat waar schijnlijk nooit opviel, doch dat met de regelmaat van een klok stuk vol gehouden werd en dat nu na vijf en twintig jaren eens dankbaar over zien mag worden. Ontstaan 'uit de Sint Jozefsgezel len, onder de stuwende kracht - van de vice-praeses, Th. T. H. Outers- terp,1 thans pastoor te Amstelveen, heeft dit liefdewerk zich langza merhand uitgebreid - en moge dan het prachtige werk der Jozefgezellen door de schennende hand van de be zetter met één slag omvergeworpen zijn, het S.P.L. is gebleven. Dit heeft het, naast vele anderen, te danken aan de hoofdzelateur, de heer Th. B. Kriek, die tegelijkertijd z'n zilveren jubileum als zodanig viert. De feestelijkheden werden Zondag morgen ingezet met een Hoogmis in de St. Petruskerk, waarbij, behalve pastoor Beukers, ook de oprichter pastoor Outersterp en de diocesaan- directeur, rector Schrama aanwezig waren. Ten huize van de heer Kriek werd hierna de gasten en en zela- teurs een ontbijt aangeboden, tij dens hetwelk het prachtige we*k dat 250 Jozefgezellen met 2 cent per" week. inzetten, geprezen werd. Het resultaat vermeldden wij reeds: twee inlandse priesters danken hun oplei ding aan het S.P.L. te Leiden, terwijl een derde uit Columbia, binnen en kele jaren de H. Priesterwijding hoopt te ontvangen. Natuurlijk werd bij deze lofuitingen de heer. Kriek niet vergeten; zowel pastoor Beu kers als pastoor Outersterp, rector Schrama, kapelaan van Drunen en namens de zelateurs, de heer J. Com pier, boden hun gelukwensen aan en spraken de hoop uit, dat het S.P. L. het zegenrijke werk nog lang in Leiden moge voortzetten. De feestavond. Het zal de aanwezige oud-Jozef- gezellen ongetwijfeld veel goed heb ben gedaan kapelaan van Drunen met zoveel waardering en liefde te horen spreken over het werk der ge zellen. toen hij gisteravond in het Antonius Clubhuis met een enkel wonrd opende. We schreven reeds dat feestavon den. enz, niét opwegen tegen de zil veren kroon in het missiegebied en dat js maar gelukkig ook, want de belangstelling voor deze feestavond was maar matig te noemen. De vüs- tenavondtijd en de diverse andere missie-avonden zullen hieraan wel debet zijn. t Ingeleid door de .Victor-band", uit de jongeren-organisaties van de de kenale parochie, vertoonde de N.V. Gofilex de bekend0 Franse film ..No tre Dame van de Sloppen", een.film, waar wij reefs uitvoerig .over schre ven en die. ondanks alle technische en filmische tekortkomingen, toch niet nalaat een diece indruk op de aanschouwer te maken, bii het zien van al dat pionierswerk van een jonge priester, die in de meest gore en drabberige achterbuurt van Pa „ZE WISTEN WAT ZE WILDEN". Vijfde abonncmcntsvoorstelling. Een eigenaardig 'spel is dit toneel stuk va,n de Amerikaan Sydney Ho ward, dat gisteravond dor de „Haag se Comedie" als vijfde abonnements voorstelling in de Leidse Schouw burg werd gebracht. Het is de ge schiedenis van een in Californië. dank zij het drankverbod rijk geworden Itahaanse wijnbouwer Tony, die op latere leeftijd gaat trouwen met een jong meisje ..Dat loopt nooit goed af", zegt de gemoedelijke ..padre" Mc Kee, en hij zag juist. Maar aan het slot draait het toch weer goed, dank zij de keerzijde van het Zui delijke temperament van Tony, die het éne ogenblik zijn vrouw wil dcod schieten en v;jf minuten later zijn hele leven wil geven om haar te houden. "Opzichzelf is dit stuk geen hoog vlieger; het gaat niet hoog en het gaat niet diep. Het loopt oppervlak kig over een precair gegeven heen en maakt goedkope grapjes ten koste van father Mc. Ke^. Maar, zegt Howard, ,.de acteur is bij het thea ter het enige waar het op aan komt' en hij had wel reden om dat te zeg gen. want het spel van Cees Laseur. van Elisabeth Andersen, Hans Kaart en Anton Roemer is hier zeker het voornaamste. Cees Laseur zette een kostelijke Italiaan op de planken, een typisch mengsel van tempera ment. argeloosheid en realiteitszin, een figuur die smakelijk werd gete kend. Naast hem had Elisabeth An dersen eep zware taak om de teleur gestelde bruid aannemelijk te maken, waarin zij echter zeer goed slaagde. Evenals Ant. Roemer, die het ook niet gemakkelijk had, om deze pries terfiguur z'n waardigheid te doen behouden. Maar hij deed het keurig. Hans Kaart was de jonge arbeider met vrije idealen, die erg eerlijk wil de zijn, maar de zaken toch erg pre cair maakt. Het spel vond veel waar dering en terecht. Elisabeth Ander sen kreeg bloemen. Indien we een prijsvraag uit schreven naar vaardigheid en naam van degene, wiens portret hier neven staat afge beeld, dan is het volkomen zéker dat er geen foute oplossingen zou den zijn. De ge hele stad met haar krans van bloeiende dorps gemeenschappen roept in één adem uit; Mgr. Buis! Het is niet de schuld van mgr. Buis, dat hij zo populair is geworden. Wie' met de pi'elaat kennis maakte, zal niet de indruk hebben gekregen, dat hij zich gaarne op de voorgrond schuift.... Maar desondanks ver heugt mgr. zich in zijn eigen popu lariteit, omdat er Vrijdag, Zater dag en Zondag een namaak-kermis wordt gevierd, om geld voor zijn verwoeste missie bij elkaar te sle pen. De veronderstelling is gewet tigd, dat als de gehele stad met haar landelijke lauwerkrans in één adem uitroep: Mgr. Buis, dat ook stad èn krans de jubel-kermis van de Vastenavond 1948, zullen bestor men en onderste-boven lopen. (De inrichting en opbouw van de kermis schiet flink op. De medewer king is reusachtig. Slechts is er een tekort aan wind-buksen. Er worden drie wind-buksen te leen gevraagd.) LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd artsexamen 1ste gedeelte: de heer W. Hij mans, te 's-Gravenha- ge; artsexamen 2de gedeelte de heer F. B. Venema, te 's-Gravenhage. Bij Kón. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eremedaille in goud aan mej. J Nijland, alhier. LEIDSCHE KUNSTKRING. Bernard Michelin - Jean Antonietti. De Franse cellist, hierboven ge noemd, speelde gisterenavond voor de Kunstkring. Voor de pauze een „Suite" van Pergelose, „Sonate op. 69 a. gr. t.' van" Beethoven, en van Boc- cherini een „Adagio en Allegro". Michelin, die gesécundeerd werd door Jean Antonietti is een cellist, die zijn instrument vourtreffelijk be heerst. De inzet van het programma, de „Suite" van Pergolese was.groots. Wat hem ook vergund is; hij pronkte zelfbewust rnet zijn 'prachtige toon, zijn prachtig instrument, zijn gave techniek en soepele stokvoering. Ook zal hij best weten, wat samenspel betekent, hoewel dit in de mooie Beethoven-sonate toch niet volko men tot zijn recht kwam. Wat al meer tot Antonietto gezegd is, is het volgende: Al moge hij technisch nog zo accuraat zijn partij vertolken, hij speelt niet de gelijkwaardige tegen partij. die in de sonate bedoeld is. 't Is geen secundaire functie. Zo moet er meer naar achter in de zaal (de gehoorzaal leent zich toch al niet best voor'kamermuziek) wel een en ander verloren zijn gegaan. Miche- lin's eigenschappen komen, behalve in het technische ook in een zuivere melodie, in de eenvoudige Cantilene, tot hun recht, waar de muzikaliteit ongemerktnaaf voren treedt. Boc- cherini gaf liem hiertoe eveneens kansen. Dat er gestreefd is naar ver nieuwing van programma kan niet gezegd worden. Na de pauze was het met „Pastorale et Rondo" van Blain- ville weer zó'n beetje het zelfde in type en verder nog wat kleine zoet klinkende stukjes o.a. van Granados Natuurlijk mooi en gaaf van onder tot boven. Waarom moest er een transcriptie gespeeld worden van het door Fauré voor zangstem gecom poneerde fraaie lied „Auprès un Rêve"? De cello-littèratuur is toch groot genoeg 'om met iets origineels voor de dag te komen. Er zijn zulke mooie werken voon dit instrument geschreven. Ten slotte Papillon von Fauré, waarin de pianist toch wel heel kleurloos bleef. Een cellist van importantie heeft men kunnen be wonderen in een niet sterk boeiend programma, een kunstenaar die mul zikale en technische eigenschappen ruimschoots heeft, wat ook gebleken is uit de reproducties, die hij blijk baar tot vreugde'van zijn gehoor gaf. Dit heeft hem heel enthousiast toe gejuicht, waarop, een toegift volgde. J. Kortmann. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" Buitengewone ledenvergadering Gisteravond had in „Prediker" .op verzoek van een twintigtal leden van „Ons Belang" een buitengewone le denvergadering plaats. Zij was bij zonder druk bezocht, toen de voorz. de heer J. Gerritsen het openings woord sprak, waarin hij dank braqht voor de grote opkomst, waardoor men op de hoogte blijft met het innerlijke leven van de vereniging Hij zette het doel van deze vergadering uit een, en deelde mede, dat een lid meent door verkeerde inlichtingen in de vorige vergadering een huis misgelopen te zijn. Nadat de voorzit ter enige mededelingen had gedaan, waaronder deze. dat het bestuur groot succes had gehad met de bewoners iets te geven aan reparatie, zo de meesten er een flink bedrag bij leg den om hun woning op te knappen, besprak hij de aanstelling van een nieuwe bode en bracht dank aan de vertrekkende. Hij wees tevens op de verplichting in geval van in- of dub- belwoning dit aan het be stuur bekend te maken en dat een geringe huurverhoging dan ver plicht wordt. Hierna kwam het voornaamste punt van de agenda aan de orde, „De toewijzing der door opschuiving vrij komende woningen 'in de buitenge wone ledenvergadering van 3 Dec. 1947" De heer Serlie zette zijn zbak uiteen en gaf te kennen dat de vóorz. in de vorige vergadering door zijn woorden een verkeerde indruk heeft gewekt, waardoor ^ommigen de ver gadering hadden verlaten. De voor zitter verdedigde de houding van het bestuur en kon niet inzien, dat hij onjuist had gehandeld. Nadat nog enkele andere leden er het hunne van hadden gezegd, werd i ten slotte een motie ingediend door de heer Joh. Ph. v. d. Bosch, die deze motie ver dedigde en getuigde uit ervaring van het vele werk. door het be stuur verricht. De motie vond grote instemming bij de leden en werd ten slotte met een overgrote meerder heid aangenomen. Hierna gaf de voorzitter nog uit voerige mededelingen betreffende bouwplan VI (Tomafcenstraat) en bouwplan VII (plan Noord) en had hierbij gelegenheid zijn grote waar dering uit te spreken voor het stre ven van Wethouder Jongeleen, bij welke waardering hij ook hét Bureau van Gemeentewerken en de archi tecten Ponèen en Buurman niet ver gat. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan omtrent beide bouw plannen volgde een vrij uitvoerige rondvraag en het was ongeveer half elf toen de vooi-Zitter met een dank-1 woord de vergadering sloot. MUSEUMDAG TE LEIDEN. De Vereniging van directeuren van Ned. Musea zal Zaterdag 21 Februari a.s. een mxiseumdag houden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde al hier. Na de> gewone jaarvergadering zal een bespreking plaats vinden van de techniek der reizende tentoonstel ling. Verschillende voorbeelden uit dei-gelijke exposities zijn daartoe bij eengebracht. Hieronder bevinden zich ook inzendingen uit het buitenland in verschillende uitvoeringen: samen klappende standaards, foto's gemon teerd op verschilende achtergronden, w.i. alluminium. Dit laatste wordt n.l. toegepast in de exposities van het Amerikaanse tijdschrift „Life". De meeste dezer exposities zijn geen los se verzamelingen 'van kunstwerken, doch geven gen goed sluitend betoog door middel van foto's e.d. Voor be langstellenden uit andere vakkringen i? het bijeengebrachte te zien van 22 Febr. tot I Maart a.s. bij aanmelding aan het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonius Johannes z. v. A. Borst en M. M. Verschoor, Lilla Elisabeth Agnes Hanna d. v. C- J. Gorter en L. C. E. C v. Krogh, Jan z. v. J. Jansen en N. v. d. Schinkel, Gerarda Godefriede Maria d. v. V. Peters en E. M. J. Verberg, Cornelis Robert z. v. W. H. v. d. Kaaij en C. M. v. Kalderen, Hendrik z. v. B kijk in de Vegte en J. Filippo, Jo hannes Lambertus Theodoras Maria z. v. F. W. Biegstraaten cn M. A. B. v. Boxtel, Henricus z. v D. Klerks en M. J. Eijs, Cornelis Karei z. v. C. v. Steen wijk qn E. M. Vroom. Frederik z. v. C. v. Steen-wijk en E. M. Vroom Elisabeth Maria Hendrica Albertha d. v. C. J. N. v. d- Meel en A. J. W. Klink Cornelis z. v. P. C. Jansen en J. M. v. Oosten Pieter z. v. H. Pijn- naken en S. v. Weesel Johannes z. v. L. v. Kamenhout en C. M. v. d. Does Ant.je d. v. J. de Vreugd en C. M. A. v. Leeuwen Anna Helena Josephina d. v. D. W. Wansink en J. J. Zee Anna Maria Gerarda <L v- J. Ruiten en A. v. d Meij Johanna Adriana d. v. C. Nagtegaal en J. Vos. Getrouwd: G. L. P. Hennekens jm. en H. G.,M. Berk jd. A Hoogenboom jm. en A. C. G. v. d. Loo jd. J. G. Toussaint. jm. en A. P. v. Bergen jd- Overleden; C. A. C. Sloos wed. v. N. de Mey 72 .jF. v. d. Gaag man 39 j- L. Duiker huisvr v. A. v. Eijk 29 j. J. P. Mierop zn. 13 j. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 4 Februari a.s., gedurende veer tien dagen voor eèn ieder ter inzage zal liggen, op de afdeling Algemene Zaken der Gemeente-secretarie: a) een plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente van 6 November 1933, zoals dit nader is ge wijzigd, in dier voege, dat het gedeel te, dat betrekking heeft op gronden, voornamelijk begrensd aan de noord zijde door het Galgewater, aan de westzijde door de Kortevliet, aan de zuidzijde door de Trekvliet en /aan' de oostzijde docr de Trekvliet, Zoe- terwoudseweg en het goederenem placement der N.S. wordt ingetrok ken; 1379 b) een besluit tot intrekking van het partieel uitbreidingsplan „Indus trieterrein Trekvliet", met de bijbe horende bebouwingEvoorschriften; c) .een partieel-uitbreidingsplan met betrekking tot de sub a en b be doelde gronden, met bijbehorende be bouwingsvoorschriften, een en ander vastgesteld door de gemeenteraad, in zijn openbare vergadering van 26 Ja nuari 1948. Leiden. 2 Februari 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, zal Woens dag spreekuur houden van 4 uur tot 5 dur. 1398 ALPHEN AAN DEN RIJN Feestelijke herdenking Ter ge legenheid van het feit. dat het 10 jaar geleden was dat door de Amster damse scheepswerf de Vries Lentsch de'scheepsbouw werf werd overge nomen van de firma Pannevis werd in de bovenzaal van hotel Centraal Maandagavond een feestavond 'ge geven Medewerking hieraan ver leende de toneelvereniging Selecta, die onder regie van de heer H. Meijer een blijspel en tonele bracht, dat zeer gewaardeerd werd. Een over- zioht op rijm werd gebracht door een aantal dames en heren van het be drijf, terwijl verschillende leden van het personeel hun kunnen op de planken met verschillend succes be proefden. Een der leden van de directie sprak een kort woord. „Walvis in Zicht". Onder auspi ciën van de Wilhelminavereniging werd Maandagavond voor de leden de eerste voorstelling gegeven van de door de Boer vervaardigde film „Walvis in Zicht". De heer Hofenk sprak een kort openingswoord. Men was over de voorstelling zeer vol daan. HAAGSCHE SCHOUW IJsfeest. Traditiegetrouw kent de Haagsche Schouw tijdens de vas- tenavpndtij d twee hoogtepunten: het schietfeest en het ijsfeest; het laatste nu werd gisteravond in „De Grote Vink" gevierd. De voorzitter, de heer C. Bakker, opende de feest avond met een woord van welkom tot de vele gasten en droeg vervol gens* de leiding over aan de voorzit ter van het feestcomité, de heer Dé- rogee, die het "gezelschap Kees Star re inleidde. Tot half twaalf wist dit gezelschap de aanwezigen te boeien, vooral door het optreden van de zan geres Jopi Keyzer en de komiex- pianist, die in z'n eentje quatre- mains speelde! De stemming zat er dUs al behoorlijk in en ze werd nog verhoogd toen het Hofenks dansor- kest optrad, dat het gezelschap met een gezellige dans no-g enkele uren vrolijk bijeen hield. HILLEGOM Een bom Nabij de Margrieten- slaan werd bij 't slootschoonmaken een Duitse bom ontdekt, die daar al jaren rustig had gelegen. De bom, die rond 50 kg woog, werd naar het duinterrein vervoerd en daar tot ont ploffing gebracht. DE ZILK Eerlijke vinder Door de heer H. alhier werd 'n jasje gevonden, dat er ogenschijnlijk waardeloos uitzag. Het kledingstuk hield echter 'n be drag in van ruim f 1000 De verlie zer kwam spoedig opdagen en ont ving het jasje met inhoud onmid- delijk terug. KATWIJK In verband met eexi zekere actie van de zijde der „Stichting tot be hartiging der belangen van Oorlogs- geteisterden Katwijk' hebben B. ep W. van Katwijk een vex-gadering uit geschreven en een rondschrijvenl gericht aan de vele belanghebbenden waarin dit college er op wijst hoe onjuist het is bij de bestaande toe stand éen afwachtende houding aan te nemen en niet in te gaan op de voorwaarden door de overheid ge steld. Die afwachtende houding is voor B. en W. aanleiding twijfel uit te spreken over het advies van genoem de Stichting ïlet wil B. en W. voor komen, dat het bestuur der Stich ting zijn houding reeds had bepaald, alvorens het volledig kennis droeg van de mogelijkheden, welke het nieuwe wetsóntwerp, dat dezer dagen ingediend is. thans biedt. In bedoelde bijeenkomst, gisteren avond gehouden in de grote zaal aan de Voorstraat werden de menin gen. èn van het Gemeentebestuur èn van het bestuur der gepoemde Stichting - naar voren gebracht en uitvoerig besproken, waarbij duide lijk tot uiting kwam, welke grote be langen er èn voor de gemeente èn voor bedoelde oorlogsslachtoffers op het spel staan. Ter verduidelijking voor buiten staander zij opgemerkt, dat enkele honderden getroffenen tot heden niet bereid zijn volgens de tot voor kort bestaande voorwaarden tot herbouw van hun verwoeste woningen over te gaan en zij liever de „kat uit de boom kijken" dan zich aan huns in ziens onrechtvaardige voorwaarden te onderwerpen. In die lot voor kort bestaande voorwaarden zal door het dezer da gen ingediende wetsontwerp op de materiele oorlogsschade nog aanmer. kelijke verbetering voor de betrok kenen worden gebracht, merken B en W. op. Een reeks van bezwaren .werden evenwel nog naar voren ge bracht en een zee van opmerkingen werd gemaakt, terwijl de voorz., burgemeester Woldringh v. d. Hoop deze bezwaren trachtte te weerleg gen. Het uiteindelijk slot van de lange discussie was, dat het gemeen tebestuur enerzijds met als spreker de heer Scherens van de Wederop bouw, en het bestuur der Stichting anderzijds met als spreker de heer Merks, hun standpunten niet prijs gaven en deze overigens belangrijke vergadering geen stap dichter had gebracht bij het doel van B. en W. Er waren enige gemeenteraadsleden en verdere aanstaande personen on der de aanwezigen. KATWIJK AAN DEN RIJN Brommen. Een der inwonenden uit „De Schakel" het heropvoedings gesticht voor gewezen N. S. B. jon gelieden, F. E. N„ had de vrijmoe digheid gehad het loonzakje te ope nen en een gedeelte van de inhoud over te hevelen naar z'n eigen por- temonnaie, plus dat hij de cijfers op het zakje gewijzigd had. Voor vals heid in geschrifte en daardoor bena deling van het Rijk tracteere de Officier van Justitie hem op 3 mnd. bromnten, wat teruggebracht werd op 6 weken. VOORSCHOTEN 55-jarige echtvereniging. A.s. Woensdag zal het vijf en vijftig jaar geleden zijn. dat het echtjaar J. v d. MeerM. v. d. Meer van Bohemen, in de echt verbonden werd en van zelfsprekend zal het dan groot feest tius-harmonie Zaterdag 24 Jan. 1.1. zijn op Papelaan 58, waar de Lauren- reeds 'n serenade bracht. De bruide gom, die thans 86 jaar is, geniet nog een goede gezondheid en wacht met smart de lente af, zodat Ijij weer in zijn tuintje kan werden. De bruid telt 76 lentes en kan zich cok nog góed behelpen. Van de 9 kinderen, die uit dit huwelijk geboren zijn. le ven er thans nog 5, terwijl 54 klein kinderen en 3 achterkleinknderen de ze dag om hun grootouders of over grootouders geschaard zullen zijn en met elkaar deze dag tot een prachtig feest zullen maken. KOUDEKERK JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN Hét 5-jarig zoontje van de heer P. W. had het ongeluk van een rijdende auto te vallen. Hoogstwaarschijnlijk ginig een der achterwielen over hem heen, zodat hij met een bekkenfrac* tuur en een ontwrichte heup in een der Leidse Ziekenhuizen is opgeno men. ZOETERWOUDE (H. R.) De Spelers. De Spelers waren Zondagavond de eerste met hun uit voering ten bate van het tonéelfonds van de parochie, van de reeks opvoe ringen, welke er in deze laatste vas- te'navondweek in het parochiehuis nog moeten worden afgewerkt. Het was een mooi begin van hét overvol le weekprogramma. Opgevoerd werd ..Familie-juwelen", toneelspel in twee bedrijven, door A. C. M. Weijers en Jan Gros veld. Dit ernstige, zelfs dra matische spel, alleen voor dames, waarbij Betje de dienstbode de vro lijke noot te verzorgen had, werd zeer goed gespeeld. Zelfs de nieuwe lingen hebben de verwachtingen overtroffen. Na de pauze, welke gevuld werd met de traditionele verloting ten' ba te van hetzelfde doel, volgde met suc ces de opvoering van de klucht in één bedrijf „In de Zilveren Haas". Het was een geslaagde avond, welke met een dankwoord van kapelaan Loerakker toen het bijna Maandag was werd besloten. WEERSVERWACHTING IETS MINDER ZACHT. o Vooral langs de Wadden-eilan- S den tijdelijk harde geleidelijk g naar West ruimende wind. Zwaar {t 2 bewolkt met enige buien, en la- g ter enkele opklaringen. Iets min- 0 der zacht. 00000000000000000000000001 MR. TH. O. PALTE t. Heden is i'n de Ursula-kliniek te Wassenaar overleden mr. Th. O. Pal- te, secretaris der Kamer van Koop handel en fabrieken voor Zuid-Hol land. TWEE ARBEIDERS BEDWELMD EN OVERLEDEN. Hedenmorgen zijn drie arbeiders bij het schoonmaken van een tank op de raffinaderij van de BJP.M. te Per- nis door gas bedwelmd. Twee van de mannen, n.l. G. van de P. uit Ghar- lois en P. V. 'I Portugaal zijn over leden. De derde J. V. te Pernis is in middels bij kennis gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wor^t een onderzoek ingesteld. MISèRE IN TRAVESTI. Twee vaderlijke Haagse politie mannen ontfermden zich over een jong meisje, dat zielig en ziek door de straten van Den Haag strompel de. Bleek en afgemat zéeg zij in een stoel op een politiebureau en kon slechts mompelend haar naam en adres uitbrengen. De politie stelde zich onmiddellijk met het opgegeven adres in verbin ding. Men had daar inderdaad een zieke jongedame van die naam, doch deze lag in haar bed. Veronderstel lingen over tweelingen of dubbel gangsters gingen niet op. Voorzichtig werd de zieke bezoek ster op het politiebureau aan ^e tand gevoeld. Zij klaagde over pijn in haar maagstreek, weende bitter en ma noeuvreerde als gevolg van het laat ste zó onhandig met een minatuur- zakdoekje, dat eeh gehuwd agent plotseling achterdocht kreeg. „Zo doet een vrouw zelfs in de gi-ootste ellende niet", redeneerde hij. Die redenering klopte. Het zielige „meisje" bleek een jeugdig arrestant uit het Huis van Bewaring te zijn, die voor een ingewandsziekte in een ziekenhuis was opgenomen. Van daar uit was die jongeman, in de kleding van een verpleegster, inclusief da messchoenen, kousen en een hoofd doekje, ontsnapt. Hij ligt thans weer, goed bewaakt, aan het ziekbed gekluisterd. MARKTBERICHTEN R'VEEN, 2 Febr. Bloemenveiling. Copland 0.5877; Harvest 901.25 Piquante 0.85—1.00; W. Pitt 0.85— 1.00; Eddy 0.60—0.95; Gen. de Wet 0.67—0.85; v. d. Eerden 0.60—0.76; Zeober 0.44—0.65; Zenith 0.50—0.87; Pink Gem 0.540,56; Prins Carnaval 0,901,00; Krelage 0,480(56; Crown Imperial 0,450,67; Nansen 0,610,70 Moore 0,56—0,72; White Sail 0,58— C.77; Fabiola 0.57—0,69; Weber 0,90— 1,05; Ecle pruis 0,580,76; Sunburst 0.80-^-0,90; Crocussen 0,070,17; Cy clamen 0,470,50; Helios 0,360,50; Rembrand 0,570,62; Whrcstler 0,46 0,56; l'Innocense 0,460,56; Fre sia's 0,550,90; Cyclamen 0.340,95; Azelia 1,35—1,70. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN De loting voor de 10.000 meter, we lkc heden werd gereden, is voor ons land zeer gunstig geweest. De Nederlandse lange afstandrijders Broekman en Langedijk startten nl. als vijfde p aar, om ongeveer half elf in de mor gen, hetgeen een gunstig uur moet worden genoemd, terwijl alle andere cracks dan reeds^hun tien kilometer achter de rug hebben. Teleurstellend resultaat der Hollanders Er heerste gisteravond wat con sternatie in het Zweedse, Noorse en Finse kamp, waar men de loting voor de Nederlanders erg gelukkig achtte, terwijl men bovendien van mening was, dat de beide Nederlanders in dit olympisch kampioenschap de kans van hun* leven kregen om een einde te maken aan de Scandinavische he gemonie. Hedenmorgen om negen uur pre cies zijn voor de 10.000 meter als eerste paar aan de start verschenen de beide Zweden Hedlund en Jans- son. Na zestien ronden gaf eerstge noemde op. De tijd van Jansson was 18 min. 08 sec. Het was een bewolkte lucht met af en toé lichte windvla gen. Tweede rit: 1. Aake Seyffarth (Zweden), 2. Lammio (Finl.). Derde rit: 1. Parkkinen (Finl.) 17.36.0, 2. Pajor (Hong.) 17.45.6. Vierde rit: Na 16 ronden kreeg de Noor Liaklev, die ongeveer in de zelfde tijd reed als Seyffarth cn Parkkinnen, onverwacht een inzin king en noteerde over 400 meter 43 sec. In de volgende ronde staakte hij de strijd. Zijn partner Odd Lund- berg, die bijna een halve baan op dat moment achter was, reed door. Zijn tijd werd 17.05.8. Vijfde rit: 1. Broekman 17.54.7, 2. Langedijk 17.55.3. Er stond iets meer wind in deze rit, maar op het tweede gedeelte van de wedstrijd was de wind weer gaan liggen. Men kreeg de indruk, dat hier niet om een Olympisch kampioenschap werd ge reden, maar dat hier een strijd werd uitgevochten tussen twee rivalen. Voor de derde plaats kwamen zij d/an ook geenszins in aanmerking. De conditie van het ijs was minder goed dan tijdens de eerste ritten, waardoor het glijden minder gemak kelijk ging en dus de rondentijden ongunstiger weiden beinvloed. Men had het schema aangehouden van de Fin Lammio, die op dat moment toen Broekman en Langedijk reden, op de derde plaats stond. De chef d'equipe van der Scheer verklaarde tegenover ons, dat in ver band met de situatie van het ijs het onmogelijk was geweest beneden dc tijd van Lammio te komea. zodat het aan het einde van de nit niet mee» ging om de medaille maar om de eer wie van beiden op het ogen blik de beste lange afstandrijders zou zijn. Zesde rit: Kolar (Tsj. Slow), gedis kwalificeerd wegens verkeerd ne men van wisselpunt tijdens eerste ronde. De tijd van Stiepl (Oosten rijk) kas 19.25.5. DE 1500 METER HARDRIJDEN. De klassering van de beide andere Nederlanders op de 1500 meter luidt: 24. Huiskes 2 min. 25 sec.; 25, dc Ko ning 2.25.3. In totaal zijn er 46 rijders gestart. DE VIJFKAMP. Het derde onderdeel van de mili taire vijfkamp bestond uit een afda- lings-ski-wedstrijd. Uitslag 1. Haa- se (Zw.) 2.37.2; 2. Somazzi (Zwit.), 2.39.2; 3. Rumpf (Zwit.); 4. Grut (Zw.); 5. Lindh (Zw.) De Zweedse kapitein Egnell, een vooraanstaande figuur in de ploeg van zijn land,'brak een been toen hij juist do eindstreep gepasseerd was (hij eindigde op de 11e plaats) door dat zijn ski's in de sneeuw bleven steken. Hij maakte toen een lelijke buiteling. HET IJSHOCKEYTOURNOOI. Nog drie landen ongeslagen. Het ijshockeytournooi, verguisd door het internationaal olympisch comité en reeds op de eerste dag de beste in opspraak gebracht door de gedragingen van enige Zweedse en Canadese spelers, blinkt tot nu toe niet uit door een overmaat van span ning. Er wordt weliswaar gescoord dat de spaanders er af vliegen, maar van bijzondere prestaties of door schoonheid uitmuntende ontmoetin gen is nog geen sprake. Eindstand luidt na vier speeldagen; Tsjechosl. 4 4 0 0 8 52—11 v Canada 3 3 0 0 6 211 Zwitserland 3 3 "0 0 6 326 Ver. Staten 3 2 0 1 4 58—10 Zweden 3 1 0 2 2 11—10 'Gr. Brittanië 3 1 0 2 2 ft—18 Polen 3 1 0 2 2 11—*6 Italië 3 0 0 3 0 4—«9 Oostenrijk 4 0 0 4 0 1210

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3