„Personeelsverenigingen" Waar men gewassen en.... deviezen kweekt Sie woUjJke ö£euteC KRU/S WOORD PUZZLE H ZATERDAG 31 JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Van katholieke werkgeverszijde schrijft men ons: Het is hachelijk voor een man, die iedere journalistieke ervaring mist, de strijd aan te binden met de hoofd redacteur, die als journalist en politicus zijn sporen verdiende. De uitnodiging aan het einde van uw artikel tot commentaar en het feit, dat ik uw bezwaren niet deel, ge ven mij de moed, niet alleen met u van mening te verschillen, doch ook imijn tegenargumenten op papier te zetteiH Ik ben er mij van bewust, dat mijn gemis aan schrijverstalent mij in een nadelig* positie plaatst, mijne dagelijkse omgang met arbeiders is een factor in mijn voordeel. Eén der ernstige economische ge volgen van de materialistische le vensopvatting, door het socialisme de arbeiders ingegeven, is, dat >hët saamhorigheidsgevoel, zonder het welk goede samenwerking, „team work" zo niet onmogejjjk wordt, dan toch aanzienlijk lijdt en op ernstige wijze is verstoord. Hoewel ik mij niet voorstel,, dat de personeelsver enigingen, die zijn dus toneelclubjes sportverenigingen e.d., waarvan de leden gemonsterd worden uit het personeel van een bedrijf, alle scha delijke gevolgen van bovengenoemde levensopvatting zullen teniet doen, temeer waar slechts een klein ge deelte van het personeel van een be drijf tot de werkende leden van de verenigingen behoort, toch zullen dergelijke kernen, het zijn veelal de flinke behoorlijke leden van het per soneel, welke zich geroepen achten lid te zijn der clubs, niet nalaten hun medewerkers gunstig te beïn vloeden. Meer speciaal uitvoeringen, waarop het beoefende aan de mede leden van het personeel wordt ver toond, hebben een uitstekende in vloed en bevorderen saamhorigheid en samenwerking in niet onbelang rijke mate. Men ziet de prestaties van „de clubs" als eigen werk, men gevoelt zich één. Dezelfde geest, wel ke in een goed voetbalelftal onont beerlijk is om kampioen te worden en successen op het voetbalveld te blijven boeken, komt over de men sen en zal ongemerkt naast de goede invloed en geest in het bedrijf lei den tot een beter kennen van elkan der en daardoor waardering voor el kanders noden en belangen. Ik moge u mededelen, Mijnheer de Redacteur, dat mij een personeels vereniging bekend is, waar ontwik keld kantoorpersoneel velen hier van hebben naast hun H.B.S.-oplei- ding een meer of minder grote talen kennis en houden de ontwikkeling der literatuur in verschillends landen bij hebben hiernaast een algeme ne belangstelling éénmaal of te gen de tijd. dat de uitvoering wordt gegevc-n, vaker per week samenkomt en oefent met de eenvoudige fa brieksarbeiders. Beide groepen trek ken uit dit samenzijn voordeel, ik behoef~u slechts te wijzen op de be schavende invloed,, die uitgaat van de moer ontwikkelde op de mindere. Het.gehele bedrijf, ook zij, die dus geen werkend lid der vereniging zijn, waarderen deze samenwerking hoog het gevoel ,van eigenwaarde van allen stijgt en noblesse oblige En nu ben ik als van zelf geko men bij één van de belangrijkste ge schilpunten of wrijvingspunten in onze samenleving; De klassenstrijd heeft de verschillende bevoLrngs- groepen of standen geheel van el kander vervreemd of, nog erger, de werknemer ziet in de werkgever ne- iaas vaak zijn vijand, welke er slee ut s op uit is voordeel uit hem en zijn werk te trekken, terwijl de werkge ver ieder persoonlijk contact dit vooral in grotere bedrijven met zijn mensen heeft verloren. Kan toorpersoneel en bedrijfsleiding wor den door de direct bij de productie betrokken personen gezien als een verlengstuk van de min of meer ge hate werkgever. De tegenwoordige constellatie der bedrijven, het steeds groter worden der ondernemingen, leidt er toe, dat de vroegere patriarchale verhouding tussen werkgever en werknemer, welke is verstoord door de klasse- strijd, niet gemakkelijk kan worden hersteld. Indien u een onderzoek zoudt in stellen in arbeiderskringen, zoudt u naast andere dikwijls de klacht te horen krijgen, dat de menselijke ver houdingen in de verhouding tussen werkgever en werknemer zoek zijn. Ik geloof, dat, indien men er in slaagt de verhoudingen in een be drijf zo te maken, dat de werkne mer en werkgever vertrouwen in el kaar hebben, de vele en grote proble men van deze tijd zo al niet gemak kelijk, in elk geval oplosbaar zul len blijken te'zijn. De personeelsver eniging schept de gelegenheid lot contact tussen hoog en daag in de onderneming. Mensen, die op gezette tijden samen oen feest hebben ge vierd, aangeboden door hun vereni ging, mensen, die eens allen tezamen een tocht naar buiten hebben ge maakt, samen hebben gelachen en geschertst, staan niet meer als vreemden tegenover elkaar en be grijpen eikaar daardoor eerder. De werknemer zal eerder met zyn noden bij de werkgever komen en moer vertrouwen hebben in de man. die hij als gewoon mens heeft leren kennen, dan dat hij de hulp of raad zal inroepen van de man, vlie hij al leen kent, omdat hij zijn aanwezig heid vermoedt, zijn auto ziet, en die hoogstens af en toe zwijgend aan hem voorbijgaat, enfin de man uit een andere gewantrouwde wereld. Eén der nadelen van de achturi ge arbeidsdag is de grote hoeveel heid vrije tijd, waarover de arbei der de beschikking heeft en, laten wij'eerlijk zijn, men heeft tot op he den weinig of niets gedaan om de arbeider te leren zijn vrije uren te besteden. Verwacht kon dan ook niet worden, dat de arbeider zelf zijn weg zou vinden. Het is mede het doel der personeelsvereniging de man i.e. de helpende hand te bieden. Er zullen hierbij inderdaad af en toe domhe den worden begaan, tot ernstige ge volgen behoeven deze geen aanlei ding te geven, mits de leiding en/of het toezicht op de personneelsvereni- ging in goede handen is. Natuurlijk dienen de personeels verenigingen zich in hun taak te be perken en vooAl niet de gehele vrije tijd hunner leden op te eisen. Vrees, dat dit zal geschieden, behoeft er m.i. de grote dosis "gezond ver stand van dearbeiders kennend niet te bestaan. Interessant is het artikel in „Vrij Nederland" van deze week betref fende de verhoudingen tussen hoog en laag bij de hoogovens en heus, geachte heer redacteur, bij alle fa brieken en bedrijven is de toestand ongeveer dezelfde als in dat artikel geschetst. Ik geloof, dat de perso- neelverenigingen in deze zeer nut tig 'werk kunnen doen. Ik zou het verder zeer betreuren, indien van katholieke zijde om eni ge reden onvoldoende of geen mede werking aan de personeelsvereni ging in het algemeen zou worden ge geven. Ik zie daarentegen voor be wuste katholieken, zowel hoger als lager geplaatst personeel, een grote schone taak weggelegd in derge lijke verenigingen. Leest u eens het artikel van Van Duinkerken, even eens in „Vrij Nederland" van de vo rige week. Laten wij vooral niet te bang zijn en ons niet te veel isoleren, de tijden daarvoor zijn niet alleen voorbij, maar de tijd is eveneens kort. Zeer gaarne hebben wij plaats ruimte verleend aan bovenstaande beschouwing van iemand, wien de .dagelijkse omgang met arbeiders" recht van spreken geeft, en die klaarblijkelijk het „schrijverstalent" bezit, om zijn mening duidelijk en klaar te formuleren. Wij zijn er ons ten volle van bewust, dat de kwestie „personeelsverenigingen" veel kan ten heeft, en dat ook in deze kwestie het debat wordt bemoeilijkt doordat wij hier niet vóór ons hebben een begrip met een zeer concrete inhoud. Daarom hebben wij ook nadrukke lijk geschreven over „personeelsver enigingen", „zoals door ons bedoeld". Wij bedoelen n.l., zoals uit de samen hang van onze beschouwing o.i. dui delijk was, „personeelsverenigingen", die tot zich willen trekken, op zich willlen nemen de culturele vorming en de ontspanning van degenen, die in een bepaalde onderneming werk zaam zijn. En tegen deze verenigingen heb ben wij bezwaren ontwikkeld, die wij bok om de plaatsruimte niet opnieuw kunnen noemen, maar toch nog even willen aanstippen: De door ons bedoelde personeels verenigingen houden de leden terug van andere organisaties, die beogen ontwikkeling en oiftgpanning, aan sluitend op de levensbeschouwing harer leden. Kan het niet zijn een groot nadeel, als door een personeels vereniging jonge mensen worden af gehouden van hun principiële jeugd- Een Amsterdams tekenfirma brengt binnenkort een tekenfilm van Tom Poes en Olli B. Bommel in technicolor op de markt, die over de hele wereld verspreid zal wórden. Deze Ned. te kenfilm industrie belooft een grote concurrent van Walt Disney te wor den. Een foto van de cells, wanneer deze onder de glasplaat gelegd wor den voor de opname. Veertien dui zend van deze cells worden voor het verhaal van Tom Poes gebruikt. organisatie, en ouderen van de bij eenkomsten van hun principiële standsorganisatie? En, vervolgens, kan er een garan tie worden gegeven, dat wat door al die personeelsverenigingen wordt geboden ook door de leden zal kun nen worden genoten? Wij lazen de ze week nog, dat een avond, werd besloten met een „geanimeerd" bal; en zullen zulke avonden niet door meerdere worden gevolgd, waardoor de verhoudingen wel wat al te „kameraadschappelijk" worden? Wij grijpen slechts enkele vragen uit de vele, die wij zouden kunnen stel len. Als derde bezwaar voerden wij aan het gevaar, dat de leden van „personeelsverenigingen" in hun vrijheid om hun vrije tijd te beste den, zoals zij dat willen, zullen wor den belemmerd. Wij kunnen deze vrees niet op een sluitende redene ring funderen maar: inzender fkan o.i. evenmin dat doen voor zijn te genovergestelde mening. De geachte inzender en wij zijn het eens wat betreft de erkenning van de- noodzakelijkheid, dat er een sociale reorganisatie komt in de onderneming. Bij herhaalde herhaling hebben wij in ons blad be toogd, dat, als wij streven naar een nieuwe, een verjongde en verbeter de samenleving, naar de beleving van eep sociale gemeenschap, niet voorop staat de sociale reorganisatie van het landelijk bedrijf, maar die van de individuele onderneming. Wij zijn overtuigd voorstander van goed functionerende ondernemings raden, waardoor ieder, die in de on derneming werkt, weet, dat hij een levend deel is van die onderneming, waarin zijn persoonlijkheid vol waardig wordt erkend en gewaar deerd, en van welker resultaten ook hij mede de vruchten zal plukken. Maar wij erkennen volmondig, dat naast die ondernemingsraden óók op de goede geest een uitstekende in vloed kunnen uitoefenen samenkom sten, nu en dan gehouden, waar ge past amusement in kameraadschap pelijke sfeer de plaats inneemt van zakelijke besprekingen. Wij weten, dat „personeelsverenigingen", die dat beogen en niet meer in onze stad waarneembare goede resultaten heb ben. Als inzender zulke „personeels verenigingen" op het oog heeft zou den wij het ten slotte ook wel prac- tisch met elkaar eens kunnen wor den! Maar feitelijk is het zó, dat vele „personeelsverenigingen véél ver der gaan. Wij kennen er b.v. met een eigen bibliotheek, met een eigen gebouw! En nu de staart van bovenstaand artikel. Wij moeten ons niet te" veel „isoleren". Hiermee zijn wij het vol komen eens! Deze tijd vóóral vraagt en eist van ons: samenwerking, waar die ook maar enigszins mogelijk is. Maar in vele gevallen kan die sa menwerking niet zijn: in-één-smel- ten in een ongescheiden eenheid. De op levensbeginselen berustende le vensopvattingen zijn daarvoor, he laas, tè gescheiden. Zoals door ons uiteengezet, ligt óók hieron een be zwaar, maar niet het enige bezwaar tegen de door ons bedoelde „perso neelsverenigingen". Onze andere be zwaren zouden wij misschien kunnen samenvatten in het bezwaar van te veel isoleren van de arbeiders, ook in him vrije tijd, in de onderne ming. Wij zijn, evenals onze geachte op- ponet, nog al uitvoerig geworden Maar de belangrijkheid en actuali teit van Ijet onderwerp zij zowel voor bedoelde opponent als voor ons een verontschuldiging. DE BOSKOOPSE CULTURES Zo waren wij dan, na tientallen jaren, onlangs weer eens in Boskoop, het Nederlandse kwekerij-centrum van internationale betekenis. Er is daar, in al die jaren, wel zo het een en ander veranderd. Van oud-Bos koop valt niet veel meer te beken nen; de oude dorpsstraat is goed deels verdwenen en heeft plaats ge maakt voor een brede verkeersweg, die de uitgestrekte gemeente door snijdt en waarfangs talrijke aardige villa's zijn verrezen. Was voorheen de communicatie met Boskoop niet zo gemakkelijk, daar ze hoofdzake lijk per Goudse boot werd onder houden, thans stoppen de comforta bele treintjes van de lijn Gouda Alphen a. d. Rijn er dagelijks ver scheidene malen en zijn er ook goe de autobusverbindingen met de nabij gelegen plaatsen. In 1934 .bouwde architect Lands man in Boskoop het nieuwe fraaie Raadhuis, dat inderdaad een sieraad voor deze bloeiende gemeente mag heten. Burgemeester Verkerk, minzaam en monter, ontving ons hier in de smaakvol betimmerde raadszaal met aan de straatzijde fleurige gebrand schilderde ramen, die allegorische Voorstellingen te zien geven van de jaargetijden, met afbeeldingen van de gewassen, die in Boskoop werden gekweekt en de wapens der landen waarmede Boskoop handelsbetrek kingen onderhoudt. Dit laatste inte resseerde ons nu juist en zo prezen wij het toeval, dat ons later samen bracht met wethouder Van Nes, des kundige op dit terren, en de gemeen te-secretaris dr. Trapman. Op onze vraag naar de stand van zaken in Boskoop; kregen we van beide he ren omstandig beantwoord. Ook Boskoop, ofschoon het geen directe schade van de oorlogshande lingen leed, heeft toch van de oor logsgevolgen nog zeer te lijden. Het wegvallen van bijna geheel Centraal Europa als afzetgebied, is een om standigheid, die de Boskoopse kwe- keTS uiteraard boze parten speelt. Maar met hun bekende activiteit 'trachten zij, nu het getij is verlo pen, de bakens van hun handel te verzetten en zij zijn daarin gedeelte lijk geslaagd. Zo werd in de loop van de jaren in Scandinavië beduidende afzet voor de Boskoopse kwekerij - producten gevonden. Per 1 October 1.1. begon weer de verzending naar Zweden, dat nu pl.m. 60 pet. van de gewone import afneemt. Ook Dene marken is een goed afzetterrein, of schoon dit land zich thans zelf meer en meer op het kweken van gewas> sen voor de aanleg van tuinen er parken gaat toeleggen. Naar Amerika, gaat, zonder veel reclame, de export gestadig door, doch de vrees bestaat, dat een invoerverbod te wachten is. België behoort mede "tot de afne mers; maar ook tot de concurrenten van Boskoop; dit laatste tengevolge van de z.g. Benelux, waardoor de invoer in Nederland van in België gekweekte planten, met name van de Azalia's, zeer is toegenomen. Zoals gezegd, vormt het ontbre ken van ons achterland Duitsland als afzetgebied, een ernstige belem mering voor de opleving van Boskoopse handel. Aan pogingen om hierin verbetering te brengen, ont breekt het geenszins. Zo vertoefde onze zegsman de heer van Nes, met een paar andere deskundigen, ver leden jaar zomer nog enige tijd in de onderscheidene zones van Duits land, om te trachten, iets van het daar verloren, vroeger zo rijke af zetgebied te herwinnen. Deze pogin gen hadden echter weinig of geen resultaat. Men geeft evenwel moed niet op en blijft vertrouwen op een uiteindelijke opleving van de export daarheen. Zo is er dus licht en schaduw in het overigens welvarende Boskoop, dat circa 800 kwekerijen telt en in deze aan buitenlandse betaalmiddelen schrale tijd, toch jaarlijks nog voor een bedrag van 7 a 8 millioen in het laadje v/eet te brengen. Trouwens, de Boskoper zit geenszins bij de pakken neer. Zijn kwekerij-produc ten worden doorgaans niet „op be stelling" geleverd, ook niet via de veiling. Hy is gewoon er op uit te trekken. De wereldbekende kweke rijen hebben haar afnemers in alle beschaafde landen en deze interna tionale relaties drukken sterk hun stempel, óók op het leven en het wezen van de Boskoper en zijn ge meente. De blik van de kweker, van jongsaf gewoon grote zakenreizen te ondernemen naar het buitenland en die wekenlang in de sfeer der grote steden leefde, is ruim en breed ge worden. Met onvex-minderde kracht hij door inet het aanbrengen van verbeteringen in zijn cultui-es. De soliede producten van de Bos koopse bodem, de nauwgezette han delsmethoden der exporteurs en de belangrijké nieuwigheden, welke zij zo vaak aan de markt brengen, zijn gewettigde redenen voor de veronder stelling, dat Boskoop ook in de toe komst zijn oude plaats op de wereld markt niet slechts zal weten te hand haven, maar nog zal vergroten en versterken. SENIOR. HET VERHAAL VAN Die slechts past in één slot Het gebeurt niet vaak, waarde le zers en lieve lezeressen, dat we met onze vingers in onze briilante haar dos rondwoelen maar nu is het toch het geval. Wanneer we van onze schrijftafel in de spiegel kij ken, zien we de verwoestingen, wel ke onze koortsachtige vingers heb ben teweeggebracht in wat eens een glanzende, zachtneergevleide coiffure was. Het is een verwarde ragebol geworden, een struikgewas van recht opstaande, schuin-overhellende en neergevallen bruine sprieten, dat meer de aanblik biedt van een gru welijke verwoesting dan van een sieraad des hoofds. De kam! ho ren we in stilte aanbevelen. Maar wat baat een kam op een koppen- snellers-kop? Wat baat een kam, wanneer je yoor de zoveelste maal bent gevraagd de zoveelste aanbeve ling te schrijven voor de zoveelste fancy-fair? Er wordt verhaald, dat toen Thackeray in zijn bed lag en hem de titel voor zijn boek „Kermis der IJdelheid" werd ingegeven, hij, ondanks de bittere kou, onder de warme dekens uitsprong en een rondedans door zijn kamer maakte. Dwaas en overdreven natuurlijk want wat is het verzinnen van de titel „Vanity Fair", vergeleken bij de moeilijkheid, waarvoor wij ge plaatst zijn, om een verhaal te schrij ven op het woord „Fancy Fair", met geen andere gegevens dan; vele at tracties en mooie prijzen. Die zullen er ongetwijfeld zijn. Dat is zeker. Maar komen de kermis-kl anten? De oorzaak, dat ons haar midden-op-de- dag er verwilderd uitziet als 's mor gens bij het ochtendkrieken en haan- gekraai, is de onzekerheid, hoe we de preek moeten houden: in ernst of in scherts, hoe we de lezersschaar tot een bezoek aan de fancy-fair moeten verlokken: met het vooruit zicht op een vrolijke boel of met het verdere vooruitzicht op de eeuwige zaligheid? Het was een ontdekking, als wijlen Thackeray deed, toen wij, na veel gepeins, de sleutel vonden, die ih het slot paste. Dat is: de wer kelijk uitzonderlijke mogelijkheid, die de fancy-fair ten bate van de missie van mgr. Buis biedt, om door pret te maken in de hemel te komen. Het is, dat zult ge moeten toegeven, een gloed-nieuw en zelfs revolution- nair gezichtspunt. Ons is altijd, en op zeer goede gronden, voorgehou den, dat het pad naar de hemel met dorens en droefheden is bezaaid, maar nooit is ons van de kansel toe geroepen: Maak pret voor tien en het zal u strekken tot eeuwig heil. Hetgeen alleszins begrijpelijk is. In het algemeen genomen is deze wijze van preken niet de juiste. Zij kan al leen worden aanbevolen bij een De oplossing van de vorige week is: Horizontaal: 3. kas, 7. deren, kerel, 10. vaardig, 11. lever, 13. le ren, 15. non, 16. mik, 18. nor, 20. re gel, 23, parket, 24. temmen, 25. lepel, 27. tak, 29. ren, 30. arm, 32. manen, 34. Essen, 35. pagadet, 36. stoep, 37. rekel, 38. els. Verticaal: 1. keren, 2. leven, 4. aar dig, 5. negen, 6. neger, 8. nar, 9. kil, 12. voerman, lf. roemers, lp. meter, 17. keten, 19. Spa, 20. rel, 21. lel, 22. ons, 26. pedaal, 27. tante, 28. keper, 30. aster, 31. menen, 33. nap, 34. eer. De winnaars van de vorige week zijn: H. Bakker, Frans van Mieris straat Leiden, een verzilverde ro zenkrans en A. v. d. Poel, Egmonder- straat 41, Noordwijk, een foto-étui. De prijzen zullen worden toegezon den. NIEUWE PUZZLE. Horizontaal: 1. rommelen, knallen v. d. donder, 8. stumper (meerv.), 15. rivier in Duitsland, 16. in de regel, 18. slangvormige vis (meerv.), 19. lengtemaat, 21. metalen vaatwerk, 22. handel (Eng.), 23. schermmeester, 25. de opperste rand van een dak, 26. comparatief van dun, 27. drukte, 29. verheffing van het hart tot God, 30. de lezer heil (afk. Lat.), 32. gddin v. d. duistere nacht (Gr. Myth.), 33. slot woord van liturgische gebeden, 34. pers. voornaamwoord, 35. wandversie ring, 37. kneep. 39. iemand de ach cnbep. voornaamwoord, 41. rekening. 43. wijzer van een kompas, 45. deel van een gebit, 46. vrucht (meerv.), 47. echtgenoot van Fatima, Moham med's dochter. 48. strijdperk, 49. komt van het varken, 50. 't grootste eiland van Griekenland, 52. verstand, 54. achting, 55. voorlichting, 57. wars van alle laagheid, 60: holte in een muur, 61. voegwoord, 62. slangengod, 64. bij naam van Ezau, 66. Gedeputeerde Staten (afk.), 67. scheidingsteken, ton, paal, 68. schrijf kosten, 70. ont zien, 72. uiting van droefheid, 74. be- woners van Letland, 76. vrucht v. d. ting geven, welke hem toekomt, 40. eik, 77. witte populier, 70. broeikas, fancy-fair voor de missie, omdat op zulk een fancy-fair men door lichte- lyk dwaas te doen de wijsheid in pacht krijgt. Of er nu mooie prijzen zijn (en die zijn er) en of er nu veel schiettenten, Juts-hoofden, grabbel tonnen en paarden-rennen zijn (de Burcht is te klein om alle etablisse menten te herbergen) doet, van dit standpunt bezien, minder ter zake. Het gaat ook niet om mgr. Buis, af- schoon we deze Leidse prelaat alle goeds toewensen. Het gaat erom: Christus binnen te leiden in een land, dat Hem biet kent. „Ik ben een vuur op aarde komen ontsteken, en hoe wilde Ik, dat het reeds brandde". Dat was Zijn harte-wens. En veron derstel nu eens, dat Christus in Lei den in alle kerken vraagt: er is een missie in Noord-Borneo, door de oor log plat-geslagen, een missie, die bitter om geld verlegen zit en Ik, Heer en Meester, zou gaarne zien, dat mijn leerlingen in Leiden deze missie herstelden wie zou dan durven weigeren? Wie zou dan niet van harte mee doen? En Christus hééft dat ge vraagd, door de mond van een apos- tólisch prefect en een apostolisch man, die Leidenaar van geboorte is. Het is waar: er is al gegeven en het leven is duur. Maar bedenk, dat vroeg of laat ieder van ons verant woording zal moeten doen van zijn gift, waarin verklankt is ieders yver om mede te werken het vuur van Christus over de aarde te ontsteken. „De maat waarmede gij meet" heeft Christus gezegd „zal ook u worden toegemeten". Zo is deze beschouwing, die begon met een verwarde haardos, een uit het bed gesprongen schrijver en een vrolijke sleutel toch passend geble ken in een ernstig slot. St. Paulus schreef, dat God houdt van opge ruimde en blijmoedige gevers. De fancy-fair, welke 6, 7 en 8 Februari in de Burcht wordt gehouden, lijkt ons een pracht van en gelegenheid, deze Paulijnse raad in practijk te brengen. Ook degene, die niet met een knot wol, een taart en een zij spek naar huis terugkeert, neemt een prijs mee, die al zal hem wel een ader gelaten zijn! op het rad van 's levens avonturen tot de hoofdprij zen behoort! HYPOTHEKEN ea voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vest 29 - Lelden Telef. 20513 verdriet, 81, overwegen, beleid, 83. stuur van een schip, 84. middel, om melk te stremmen, 85. wind, die een half jaar lang uit dezelfde rich ting waait in de tropische landen (meerv.). Verticaal: 1. onder water plonsen, 2. als» 15 hor., 3. brandnetel, 4. puntig ijzer waarmee men spijkers indrijft, 5. Royal Mail (afk.), 6. eikenschors, ontkenning, 8. loot van een plant, getal, 10. telwoord, 11. boter ma ken, 12. herkauwend dier van het ge slacht der hertachtigent 13. als 52 hor., 14. snijdend, 17. glazen klok tot over dekking ,20. met geweld wegnemen, 22. buisje met geprepareerde schil - dersverf (meerv.), 24. hoofd (Fr.), 26. dunne overjas in het voor- en najaar, 28. middag, 29. roede, strafwerktuig, 31. dicht maken, 34. goedertieren, 36. stengel, 38. bekend eenhoevig zoog dier, 39. keur, kern, 40. lange nekha ren van dieren, 42. vaartuig van Noach, 44. biersoort, 45. voorzetsel, 49. systeem (meerv.), 50. bootje, 51. de gezamenlijke edelen, 53. godsdienst sekte onder de Israëlieten voor J. Chr.. 55. pookijzer, 56. stad in Frankr., hoofdstad van de het Dep. Lot-et-Ga- ronne, 58. als 57 hor., 59. gast, die lo geert (mrv.), 62. sluitrede, 63. deelne mer aan een wedren, 65. lengtemaat (meerv.), 67, verzorgster van een jonggeboren kind, 69. uitgedorste hal men (oude spelling), 71. jongens naam, 72. broeder van Kaïn, 73. me talen hoofddeksel. 75. als 39 hor., 77. R.K. wees-gegroet-gebed, 78. jongens naam, 81. rund, 82. voornaamwoord. Oplossingen kunnen worden inge zonden vóór Vrijdag 6 Februari. On der de goede inzenders zullen worden verloot: een verzilverde rozenkrans en een foto-étui. e&len qymnaiiLeJk WIE WEET 'T? 1. Wat is een myosotis? 2. Wat zijn de voornamen van de componisten Chopin, De bussy en Ravel? 3. Weet u wat leguanen zijn? 4. Wie was Velasquez? 5. Welke Paus heeft in 800 Karei de Grote de keizers kroon opgezet? 6. Kent u drie betekenissen van „knoop"? 7. Waar ligt de stad Veracruz? 8. Wat is de wegafstand Gro ningenMaastricht? 9. Weet wat lianen zijn? 10. Van welke Z. Amerikaanse staat is Garcia Moreno pre sident geweest? (Voor antwoorden zie adver- tentie-pagine).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5