De overweg in Leiden verdwijnt De Raad aarzelde, maar besliste toch gunstig llu ziek in Het Doden-steegje DINGDAG 27 TANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gemeenteraad voteerde 5 millioen als bijdrage in de ophoging Verwerping had jaren uitstel betekend In de .vondvergadering van de ge meenteraad van Leiden-- kwam aan de orde het voorstel tot het verlenen van een bijdragie van 5 millioen in de uitvoering van de spoorwegplan nen. De heer Van Iterson (Prot.) heeft sterk de indruk gekregen, dat de Ned. Spoorwegen aan het langste eind trekken. Veel zal, wat de kosten be treft, afhangen van het tijdstip waar op de werken beginnen. Bij de opzet van dit plan heeft de gemeente Lei den weirig de vinger in de pap ge had; dit moge anders worden bij de uitroering. Financiële bezwaren. De.heer Wilmer (K.V.P.) ziet een schaduwzijde, dat de Raad nu in de ze tijd, nu de financiële aspecten van de gemeente Leiden volkomen duis ter zijn, over dit voorstel moet beslis sen. Wij weten niet, wat de gevolgen zijn van aannemjng van dit voorstel. B. en W. zelf laten een pessimistisch geluid horen, waar zij schrijven, dat andere noodzakelijke maatregelen moeten worden uitgesteld. Spr. vraagt, of B. en W. zich een eniger mate concreet beeld gevormd hebbert van de belemmeringen in het nemen van maatregelen op sociaal gebied tengevolge van de aanneming van dit voorstel. Ook informeert spr.. welke bizondere inkomsten B. en W. schij nen op het oog te hebben, om dit voorstel te financieren. Wat spr. zeer heeft teleurgesteld is, dat de commissie van financiën zich van advies onthoudt. De raad heeft, in het kader van de tijdsom standigheden, nog nooit voor zo'n moeilijke financiële beslissing ge staan. Spr. had een gedocumenteerd ja of neen van de commissie ver wacht. Spr. zou de commissie van fi nanciën in overweging willen geven, de Raad in deze ernstige zaaK alsnog van advies te dienen. De heer'Vos (Vr.) heeft bezwaar tegen de kostenverdeling (namelijk 1/4). Met deze 5 millioen zijn we er echter niet, als de kosten hogei wor den. De kosten-verdeling is onbillijk. Leiden 'heeft hier grote belangen, maar het is ook een landelijk belang. Het obstakel kost veel geld en .tijd aan ieder, die voor de overweg moet wachtten. Het is daarom een landelijk belang. Met bijna kinderlijk plezier constateren B. en W., dat zij 1 mil lioen hebben verdiend, maar het plan is opgemaakt, zoals de heer Van Iter son zeide. Het college is niet voldoen de zakenman om tegen de Spoorwe gen' op te treden en met die heren te onderhandelen. In angst, dat er an ders van de plannen niets zou komen, zijn B. en W. erop in gegaan. Dat is begrijpelijk, maar die angst deelt spr. niet. Die paar millioen spelen in dit grote belang geen grote rol. Een za kenman zou zo gauw niet bang zijn geworden. De andere partijen zouden tóch wel rond zijn gekomen. Het is onder alle omstandigheden onbillijk dat Leiden zo'n groot bedrag betaalt. De Spoorwegen maken zeer grote winsten; zij kunnen dit verkeers-ob- stakel zed oplossen. Het bedrag is 'voor Leiden te zwaar. De gemeente moet voet bij stuk houden en een te genvoorstel doen b.v. 2 millioen. In «diit plan zijn vele spoorweg-werken opgenomen, die met de.oplossing van het overweg-vraagstuk geen recht streeks verband houden. Bovendien: waar halen we het geld vandaan? Er wordt pei hoofd vaq de bevolking een schuld op ons genomen van 62.50. Dat is nie„ gering. Welke bi zondere inkomsten hebben B. en W. op het oog? De heer Schiiller (P. v. d. A.)) is ervan overtuigd, dat B. en W. bij alle onderhandelingen aanwezig zijn ge weest en aanwijzingen hebben gege ven. De Spoorwegen hadden de beide viaducten bij de minder drukke over wegen nauwer kunnen maken. Deze zijn een gevolg van de ohderhandelin- gen. Als deze plannen niet worden aangenomen, kan men ze wel 25 a 30 jaar opbergen. De heer Knoll (Prot.) erkent, dat de commissie van financiën zeer wei felend staal; tegenover dit voorstel. Er moet een afweging van noden zijn; de oplossing van het overwegvraag- stuk is inderdaad een zeer belangrij ke kwestL. De bij-betaling als de kosten hogter zijn, maakt spr. huive rig. Spr. wordt wel eens wrevelig als hij bedenkt, dat vroeger deze zaak met geringe kosten had kunnen wor den opgelost. Maar toen wildén de Spoorwegen niet. En nu komt dit voorstel in een hoogst ongunstige tijd. Daarbij komt, dat het de Spoorwegen risico's hebben gecreëerd en dat zij die risico's moeten betalen. Spr. be twijfelt. of de Spoorwegen betalen, wat zij behoren te betalen. En dan de vraag: hoe denkt fde gemeente deze uitgave te financieren. Denken B. en W. b.v. aan een baatbelasting? Hebben de Spoorwegen er geen belang bij? De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) erkent de moeilijkheid. Eris lang aan dit plan gedokterd en spr. vreest, dat het. bij verwerping, voor lange tijd van de baan zal zijn. De spoorwegen hebben er geen belang bij. Spr, herinnert aan de berichten, dat er een kwartiers-dienst- bij de spoorwegen komt. Het grote voordeel is wel de ontsluiting van de stad aan de zijde van Oegstgeest en het be ëindigen van de verkeers-chaos. De fractie zegt „ja" op dit plan, zij 't met een buitengewoon bezwaard gemoed. De heer A. van Dijk (K. V. P.) zegt, dat het plan getuigt van durf en ondernemings-geest, zo gedurfd, dat vele raadsleden moeite zullen hebben het te volgen. In een zeer ongunstige periode moet de Raad een beslissing nemen. Spr. zou van B. en W een overzicht willen zien van de gemeente-financiën, niet alleen in het heden, maar.ook in de toekomst. De heer Riedel (P. v. d.. A.) be toogt, dat het voor de financiële commissie moeilijk is geweest een oordeel te vellen. Spr.'s mening was, dit voorstel te moeten aanvaar den, onder - grote reserve. Spr, be treurt het, dat de overweg aan de Haagweg laag blijft vooral met hel oog ook op de niéuwe stadswijk. Fi nancieel was ophoging daar ons nog moeilijker geworden. Ook de over weg aan de Haagweg blijft bestaan. Aarzeling bij de communisten. De heer Van Weizen (Comm.) acht de Raad in eendwajjg-positie Omtrent het financieren ei van hebben B. en W. weinig gege vens verstrekt. Als er geen gunsti ger perspectieven geopend worden, zal in ce Raad aarzeling blijken om de financiële verantwoordelijkheid, op zich te nemen. Spr. vraagt, welke voorzieningen door aanneming van dit voorstel belemmerd worden. De Sporowegen maken gebruik van nun sterkte de in minder sterke positie verkerende partij het mes op de keel te zetten. De heer Aalders (K.V.P.) zag in dit plan ook meer een algemeen be lang dan een stadsbelang, Spr. be treurt het dat dit .project een o:r - werp is geweest van loven en den. Spr. achtte 't beter, dat het L l> ieders aandeel bepaalde naar draag kracht. Spr. wil een clausule opge nomen zien, dat er een belangrijk deel Leidse arbeiders (ook onvol- waardigen) te werk zullen worden gesteld. De heer Riemens (P. v. d. A.) vin dl, het een uitsluitend Leids belang. Een scliaj:daal! De heer Hendriks (Prot) vindt het daarentegen een uitsluitend spoorweg-belang Als de spoorwegen de frequentie opvoeren, gaat het toch niet aan de overweg doorlo pend gesloten te houden. Bovendien profiteert het tram-verkeer er van, en dat zijn ook de spoorwegen. Spr. vindt het een schandaal, dat zo'n be drag van een noodlijdende gemeente wordt gevraagd. Weth. Jongeleen zeide, dat er in derdaad een schaduwzijde op dit plan is. Spr. betreurt het, dat een man met eenbrede blik en een zakenman als de heer D.e Vos, niet in het col lege van B. en W. zit. Spr. bestrijdt, d-at de gemeente Leiden het kind van de rekening wordt en de Spoorwegen de lachende derde. In 1939 heeft de gemeente zich garant gesteld men k^n dat betreuren, maar het is nu eenmaal zo voor 27 'pet. der kos- ten. Spr. verzet zich tegen de wijze, zijn, Tot de heer Hendriks zegt spr.: waarop de Spoorwegen in het ge ding zijn gebracht. Hebben er de Spoorwegen belang bij de toestand aan de Rijpsburgerweg te verbete ren. De spoorwegen kunnen niet onge straft deze overweg k niveau laten passeren bij pen frequentie van een kwartier. Maar hebben de Spoorwe gen een concessie of niet? Leiden heeft hier in de allereerste plaats be lang. Er komen brede viaducten zelfs aan de Maredijk. Veronderstel, dat de Spoorwegen alleen de ophoging bekostigen. Heb ben zij belang bij een breed viaduct of de gemeepte? Volgens dit plan komt er aan de Haarlemmerweg een viaduct van 15.50 M„ Maredijk 15.50 M,, Rijnsburgerw-eg 28.50 M., Gevan genlaan 22 M., Morsweg 15.50, Gor •delwég 17.50 M. Bovendien is het Rijks wegen-net om Leiden heen ge projecteerd, zodat het verkeer ge heel plaatselijk zal zijn. Spr. ontkent, dat de Spoorwegen een goudmijntje wees blij, geen aandelen te hebben in de Ned. Spoorwegen. De Spoor wegen kunnen dit plan*1illen niet uit voeren en financieren, B. en W. hebben zich met hand' en tand verzet tegen de Spoorwegen al beschik ken zij niet over de brede blik van de heer Vos. B. en W. hebben in de bijdragen niet berust. .Zij zijn naar de minister geweest en warén toen zo kinderlijk blij te zijn met een mil lioen minder. Spr. betwijfelt of iemand, als de heer Vos dat had be reikt. Ook de Spoorwegen hebben belang bij een goedkope uitvoernig. Spr. verwacht, dat .het eerder 18 dan 19 millioen zal kosten. Maar mocht het hoger zijn, als deze verhoging al leen in 't belang v. d, Spoorw. is, dan betaalt de gemeente er niets aan. Ook B, en W. betreuren, dat de Haagweg laag blijft, dat kost 11/2 millioen meer. Het pïan is de overweg bij de .Vink onder de baan door te leiden. Spr. wijst er op, dat' de gemeente Amsterdam bij de spoorwegplannen 32 pet, betaalde. Spr, wees ter slotte nog op het be lang van de zaken-drijvende mid- ONTWERP UITBREIDINGSPLAN ZUID-WEST HET UITBREIDINGSPLAN ZUID-WEST, dat gisteren in de gemeenteraad van Leiden is aangenomen, wordt begrensd door Haagweg, de spoorlijn naar Utrecht, de 'Vliet en de nieuwe Rijksweg. De karteling boven aan de tekening is de Rijn, de „slurf" links is de nieuwe Rijksweg. Het kruispunt ten Zuiden van de „Sportvelden" is het middelpunt van de wijk. Daar komen de grote wegen samen. Men ziet ook getekend de nieuwe,bruggen over de Rijn en over de Vliet (verbinding 3-Octoberstraat)De wazige stippeltjes geven beplantingen en waterpar tijen (de bestaande tochten zijn er in opgenomen), denstand bij de oplossing van dit vraagstuk. Bovendien ligt de ont wikkeling vau de stad in de richting van de Morsweg („laat ik me gema tigd uitdrukken"). Als het plan nipt doorgaat, bewijzen, we de Spoorwe gen een weldaad. De Spoorwegen ge ven Leiden voorrang op doorlopen de aandrang van het gemeentebe stuur, maar de Spoorwegen hebben nog andere problemen op, te lossen. Waar het geld gevonden wordt, Weth. Van der Kwaak belichtte de financiële consequenties. Komt deze jaarlijkse terugkeerende last in aan merking voor da- „bizondere uitke ring" van het Rijk? Ook Rijk en Pro- vinscie. zijn geïnteresseerd bij dit plan. Daarom wordt verwacht, d'at de afwikkeling gemakkelijk zal verlo pen. Indien echter niet, dan zal het bedrag van de molest-risico (ƒ121.000) voor dit doel moeten wor den bestemd, de rendabiliteit van de gasfabriek zal zeker beter Worden. De verhoging van de ver makelijkheidsbelasting zal de eerste „armslag" zijn voor de gemeente. Een baatbelasting is het laatste waar spr. aan dénkt. Over de toekomstige begroting deelt spr. mede, dat het voorsteLOud voor de gemeente bete kent een terug brengen van het te kort tot 860.000. De algemene ver- deelpot voor het Rijk is 95 millioen; de vraag is of de gemeente partici peert naar het antal inwoners In iedèr geval krijgt Leiden ook een „bizondere uitkering", waardoor het tekort van 860.000 wordt vermin derd. Misschien moeten andere nood zakelijke dingen blijven wachten, maar de 'oplossing, van dit probleem zal ieder burger verheugen. Bij verwerping- komt Lelden jaren achterop. De voorzitter bestempelde dit'plan als het grootstebesluit, dat de ge- meenteraad1 ooit heeft moeten ne men. Het college is volkomen een stemmig in haar zienswijze, dat het gemeentebelang van Leiden een bij drage van '30 pet ten volle waard is. Spr. verklaarde gelukkig te zijn, dat de Minister oog had voor de moei lijkheden van Leiden en de bijdrage terug bracht tot 5 millioen. Indien de'Raad dit voorstel niet aanneemt, is dit plan voorlopig van de baan; spr. kan niet zeggen voor hoe lang. Het algemeen belang van de stad Lei den zal voor jaren achterop worden gesteld. Wordt de uitgestoken hand afgewezen, dan wordt net plan voor lopig opgeborgen. Laat de Raad begrijpen de verantwoordelijkheid welke op hem rust. Ingediend werd een amendement van de heren Vos, Knollen Froh- weih, waarin werd voorgesteld, dat de Kcfad zijn goedkeuring hecht aan Let plan, doch de bijdrage beperkt tot 2 1/2 millioen. Bij de replieken vestigde de heer D. J. van Dijk er de aandacht op, dat aanneming van dit amendement verwerping betekent. Voorts rapli- ceerden de heren Vos, Hendriks, Wouidstra (die het amendement een slag in de lucht noemde), Knoll, Wil mer (financiële toelichting is niet ge- ruststellend, maar we weten nu ten minste waar we aan toe zijn; als men de kwestie wil oplossen', moet men het voorstel aannemen). Van Weizen (financiële, toelichting niet geheel geruststellend, maar toch geen reden om tegen te stemmen). Na nog een herhaling van het be toogde door de wethouders Jongeleen en v. d. Kwaak werd er gestemd. Het amendement-Vos c.s. werd ver worpen met 2845 stemmen. Voor slem den de heren Vos, Hendriks, Knol en Frohwein. Het vorstel van B. en W. werd z. h.st. aangenomen. Weth. Jongeleen gaf daarna enige inlichtingen over de verwarmingske tel van dè Stadsgehoorzaal. Ten slotte bracht de heer Van Dijk (K.V.P.) ter sprake-een adres van de heer Rosier, waarin vergunning wordt gevraagd voor Leideriaars om een luna-park te organiseren. Na enige discussie wordt besloten dit adres in praeadvies te nemen. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld, o.a door de heer v. Dijk (K.V.P.), die informeert, waar om vergunning wordt geweigerd voor visverkoop in een knosk op Stationsplein; de commissie voor markt- en havendienst zal de zaak onderzoeken. De voorzitter herdacht in enige vriendelijke woorden het afgetreden lid van de gemeenteraad, dé heer Perquin. door STEFAN BROCKHOFF Ze zat net nog over een vijfde kop te denken, toen mevrouw Schottler het huis in de Schuytstraat verliet. Zij 'kwam ook op het café af en liet zich zwaar op een stoel niet ver van Gerda af, neervallen. Het geluk kwam Gerda nog eens te hulp. De kellner sprak, in tegenstelling tot de meeste Hollanders, geen woord Duits en Gerda was dus in staat Trude bii te staah met ha£r in korte tijd ver worven, zij het spaarzame kennis van de Nederlandse taal. „Ik geloof dat wij uit dezelfde stad komen'', zei Gerda en ging brutaal naast Trude zitten. „U bent toch mevrouw Schottler? Ik had het ge noegen U bij de opening van uw ca baret te leren kennen". Gerda loog er rm maar op los. Het kon haar altijd van pas komen en bovendien vond ze het nog prettig ook. „Ik ben verslaggêefster en ik moet een artikel schrijven over de Haar lemse bloembollenteelt''. „Aangenaam", zei Trude en Gerda stelde met genoegen vast, dat het haar helemaal niet aangenaam was. Maar Trude zag al gauw in, dat het onmogelijk was, de woordenstroom van deze jonge krantendame te stui ten. Laat ze maar praten, als zij mij maar niets vraagt, dacht zij. Maar Gerda was vastbesloten wel te vra gen en nadat zij uitvoerig haar1 op vattingen over tulpenbollen en toi- letkwes'tie en de wereldcrisis had uiteengezet, ging zij tot de aanval over. ,JJ moet wel een heel moeilijke tijd gehad hebben'', vroeg zij sensa tie belust „Na die gebeurtenis... stond u cabaret zeker helemaal leeg? Trude vergat haar reserve. Dat liet ze niet op zich ziten. „Integendeel, kind, ik heb het nog nooit zo druk gehad als in de laatste week en bo vendien ben ik volkomen gerehabi liteerd." „Dan zult u wel voor belangrijke zaken in Amsterdam zijn? Want uw afwezigheid in uw cabaret zal dan wel een ongunstige invloed hebben?" Trude vond het meisje'tamelijk ontactvol. Een typische journaliste, maar van haar kreeg ze geen inter view. Dat ontbrak er nog maar aan, dat haar reis naar Amsterdam aan de grote klok werd gehangen. De stille strijd tussen de beide dames duurde zo ongeveer een uur. Gerda liet niets achterwege, wat haar zou kunnen helpen, maar te vergeefs. Zij sprak over wijnprijzen, van een grote fir ma, die hier ergens in de buurt een bureau moest hebben, van de las tertongen thuis, die nog steeds de naam van Trude Schottler. noemden in verban cl met de moord op Kamp- schulte- Maar Trude bleef als een slak in haar huis. Zij liet zich amper een antwoord ontlokken en pleegde lijdelijk verzet. Gerda bewonderde haar inwendig. zo_ handig als die vrouw ër in slaagde, zonder onhof felijk te worden, ieder direct ant woord te vermijden. Dan was mijn heer Barneveldt makkelijker geweest. Die werd driftig en gooide er meteen alles uit. Merkwaardigerwijs werd Trude haar toch voortdurend sym pathieker. Zjj verdedigde haar gehei men gqed en daar had Gerda alle achting voor. Ten slotje kreeg Trude er genpeg van. „Ik zou hef op prijs stellen u bij mijn volgende programma in de Odeon te mogen begroeten,"zei ze vriendelijk „tot ziens freule van Ha: gen...'' Gérda had wel kunnen huilen. Wat had zij zich daar mooi voor de mal laten houden. Dat had niet mogen gebeuren. Jupp zou zich ziek lachen al hij het hoorde, Teneergeslagen nam zij een taxi en reed terug naar de Achillesstraa't. Daar liet ze zich een half uur lang troosten door nicht Elizabeth die in die bezigheid een grote bekwaamheid had bereikt. Maar dat Gerda nog een paar daagjes er aan vast knoopte, dat kon zij toch niet bereiken. Leo ontwierp nog gauw een' allergrappigste tekening van Gerda als verslaggeefster, die een ge weldig standbeeld van een vrouw met een nagelvijltje te lijf ging. Gehoorzaam onderwierp Gerda zich aan het feestprogramma, dat de goe de .neef en nicht hadden ontworpen. Eerst een uurtje rusten, dan eten, daarna een bioscoopje, toen naar de American Bar waar gedanst werd. Gerda maakte eerst nog even een verslag van haar beide interviews en legde voor zich zelf de plechtige be lofte af, dat zij het zwarte mantel pak nooit meer adh zou doen. Toen zij de volgende morgen vermoeid in de trein zat, moest zij toegeven, dat mijnheer Barneveldt haar weliswaax niet had doodgeschoten, maar dat zij toch hok niets opgeschoten was. HOOFDSTUK 26 Jupp zette het koffertje neer. „Maar dom kind, je hebt uitstekend werk gedaan. Men kan 'toch ten slotte van niemand verwachten, dat hij zo maar bekent .een moord gepleegd te heb ben, die hij misschien helemaal niet gepleegd heeft. Het verbaast me, dat hij nog, zoveel toegegeven heeft Ik ben met de resultaten zeer tevreden. Wij weten, d&t Trude Schottler de Hollander bezocht heeft. Ik had nooit gedacht, dat je /.oveel geluk zou heb ben, geluksvogel". „Die Borro vermoord ik nog eens' mopperde Gerda. De oude orgel draaier had zijn vaSte plaatsje weer ingenomen en draaide zijn eeuwige Santa Lucia waar nu nog een paar noten meer aan ontbraken. Toen zij langs hem kwamen was zij echter haar boze voornemens weer verge ten en scharrelde tussen de kleine Hollandse muntjes; die haar beursje nog vulden wat Duits geld tevoor schijn. En de papagaai mocht wel driemaal „dank ,u zeer", krassen. Op haar Jiamer pakte zij het zwarte pak uit. „Nooit trek ik het meer aan'1, zei ze en schonk het maar ineens aan de huisdraak, die er hevig blij mee "was. „Ik heb ook wat ontdekt". Allmers is weg", vertelde Jupp. Gerda keek hem verbaasd aan „Ja weg", herhaalde Jupp. „Het schijnt dat mevrouw Schottler hem eruit ge smeten heeft Ik 'heb gisteren mijn vriendinnen Lily en Mily een bezoek gebracht. Die hebben het mij, Wiener't en alle ander bezoekers, onder de strengste geheimhouding, verteld". „Dat is toph wel vreemd", meende Gerda. „Die' Trudelijkt me ondoor grondelijk. Je kunt je niet voorstel len, hoe ze mij aan het lijntje hield. „Hoe meer men over die zaak na denkt, hoe duisterder alles wordt. Er is een moord begaan. Twee mensen worden gearresteerd, maar moéten weer vrij gelaten worden en die ge dragen zich dan zo verdacht, dat je er spijt van krijgt, dat men ze niet kan vast houden. En dan die zonder linge Hollander en de broer van het slachtoffer, van wie we ook niets we ten. Wienert meent een nieuw spoor gevonden te hebben en wel in het verleden van Kampschulte; hij heeft alle acten over hem opgevraagd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6