Katholiek Leiden en Mgr. Buis namen afscheid Onteigeningen op grote schaal De nieuwe stadsuitleg in Z.-West DINSDAG 27 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 j^OOR MIDDEL van het Leids Mi va-comité was Mgr. J. Buis, benoemd apostolisch prefect van Brits-No ord-Borneo, gisteravond de gast van Katholiek Leiden in de Stadsgehoorzaal. Deze avond was bedoeld als af scheidsavond van de jonge Missie-prefect, hoewel de datum van vejr- trék nog steeds niet vaststaat. Hoe het echter ook zij, de af scheidsavond is gehouden en hij heeft opnieuw de overtuiging ge schonken, dat tal van Katholieken in Leiden met hun missionarissen me deleven en speciaal met Mgr. Buis. die gedurende zijn verlof weer tal van nieuwe missievrienden heeft mogen maken. Het is een avond ge worden van enthousiast meeleven met de missionaris, wiens werk op deze avond weer in het volle licht kwam te staan. Vanzelfsprekend gaven ook tal van geestelijken door hun tegenwoordig heid blijk van belangstelling. In de eerste plaats de hoogeerw. heren de ken A. Homulle en deken R. M. A. Nieveen van Dijkum, uit'Middel burg, oud-kapelaan der parochie. Verder waren aanwezig de pastoors en vele kapelaans der stad, verschil lende missionarissen met verlof, ter wijl ook de vader van Mgr. Buis, zijn broers en zusters en verdere verwan ten a&nwezig waren- Ook een lid van het Miva-hoofdbestuur woonde de avond bij. Mgr. Buis werd, vergezel^ van de geestelijkheid, onder bazuingeschal de zaal binnengeleid en n^aar-zijn plaats geleid, waarna, kap. W. J. A - Mulder, voorzitter van het Miva-co- mité het openingswoord sprak. Na een woord van welkom-Hot Mgr. Buis, de geestelijkheid en de katholieken van Leiden, zette spr. tevens als voorz. van het Mgr. Buis fonds. het doel van deze bijeenkomst uiteen, waarna hij releveerde wat voor Mgr. Buis en zijn missie reeds is gedaan en wat nog kómen gaai, hierbij speciaal doelend op de te hou den fancy-fair en de grote verloting. Nadat het zangkoor van de parpchie aan de Herensingel o.l.v. de heer ,W. Verburg en begeleid door de heer A. Martijn achtereenvolgens het Panis Engelicus en Domine, non sum dig- nus van Vittoria alsmede het Con- fitèmini Domino van Palestrina had doen horen was het woord aan re denaar van deze avond. Rede rector H. Drost. De weleerw. heer H. Drost zeide weinig te weten van een band tus sen Mgr. Buis met Leiden, ma^£ deze avond zal een onvergetelijke voor beiden moeten zijn. Wij moeten het als katholieken waarderen, dat een van onze zonen het tot zulk 'n hoge waardigheid als apostolisch prefect heeft gebracht en nu, zijn taak gaat beginnen of hervatten. Hij heeft het hoogste menselijke offer willen bren gen door afstand te doen van de liefde van zovele goede vrienden, maar dit alleen om aan anderen die liefde te brengen in de vorm van het Kindschap Gods. Daarom is het zo subliem wanneer wij de missio naris, speciaal de missie-bisschop voor ons zien. Mgr. Buis moet hier weer veel her inneringen achterlaten. Wat hij nu is, is voor een groot>deel te danken aan hen, die hij hier achterlaat, want het is de vrucht van hetgeen door zijn vader en moeder in zijn ziel is uitge strooid. U vergeet Katholiek Leiden niet, aldus rector Drost, en Katholiek Leiden wil u niet vergeten. Allen zullen u vergezellen met hun vriend schap en gebed. Wij weten wat u voor duizenden in de missie zal zijn, n.L als de Engel in de Kerstnacht, die de blijde boodschap bracht aan de volkeren. De weldaad daar in de Missie, door u gebracht, aldus ver volgde rector Drost, is een weldaad van Katholiek Leiden. Daarom is deze avond zo mooi, om dat hij gecombineerd is met de Mis sie-actie. Missie-actie is niet anders dan een wereldverovering voor God. Na 1900 jaar zijn er nog meer dan 1000 millioen heidenen. Het tmoet ons aan grijpen in de ziel, dat er nog zo veel mensen zijn, die God niet ken- 'nen en Gods genade moeten mis sen. Daarom deed spr. een beroep -op allen hun roeping te verstaan, hun roeping om als kinderen Gods die rijkdom uit te dragen tot ande ren. Het waarachtige christendom bele ven is mede te werken aan de uit breiding van Gods rijk. In de oor logstijd hebben we geleerd Christus Mgr. J. Buis met naast zich rechts deken Homulle en links deken Nie veen v. Dijkum uit Middelburg. Foto N. v. d. Horst. te waarderen, laten we ons dan ook inspannen om anderen in te lijven in het leger van Christus. z Spr. schetste dan hoe de aard rij ken zich hebben ingespannen in cle oorlog om zich te beveiligen en zich van de overwinning te verzekeren. Als we tegenover elkaar stellen wat ei uitgegeven is om de techniek van de oorlogvoering op te voeren tot in de perfectie en wat wij millioenen katholieken doen om de uitbrei ding van Gods rijk te verzekeren door middel van de goeed uitrus ting van missionarissen, dan komen wij ver hierbij ten achter. Daarom besloot spr. met een be roep op alle katholieken om de mis sie en de missionaris met alle moge lijke middelen te steunen. Een hartstochtelijk applaus beloon de rector Drost voor zijn geestdrif tig betoog voor deze heilige zaak waarna het Sleutelkoor o.l.v. de heer A, Devilee en met begeleiding van dé heer H. Rijnbeek, 'n drietal kerkelijke gezangen vertolkte: Ave Maria, O Salutaris Hostia en Tantum Ergo. Toespraak Deken Homulle. Vervolgens betrad deken A. H. M. J. Homulle het spreekgestoelte om in een geestige toespraak te getui gen, dat dit afscheid geen uitvaart noch een begrafenisstemming te weeg mocht brengen. Spr. wist zien overtuigd van het offer en de smart van elk afscheid, doch «bij dit heen gaan van Mgr. Buis moeten we blij de zijn, omdat hij de grote idealen gaat verwezenlijken, waaraan hij twintig jaar he^ft gewerkt. Iedere missionaris heeft een zeke re overeenkomst met St. Paulus, maar Mgr. Buis toont wel 'n tref fende gelijkenis. Zijn goede ouders hadden echter niet de gave der pro fetie. anders hadden zij hem Paulus en niet Jacob genoemd. Met St. Pau lus mag Mgr. Buis echter getuigen: „ik heb meer dan anderen gewerkt zulks bewijst zijn hoge uitverkie zing. Met St. Paulus heeft hij ook doorstaan gevaren te land en ter zee en niet minder de gevaren onder valse broeders, getuige zijn langdu rig verblijf in het concentratiekamp. De christenen uit Antiochië zonden Faulus en Barnabas uit Antiochië en de christenen uit Leiden zenden Mgr. Buis met hun liefdegaven uit naar de missie. Deken Homulle overhandigde Mgr. Buis hierna een fraai album, bevat tend een enveloppe met geld, door .Leidens katholieken bijeengebracht, alsmede een aantal, series Kruisweg- stages van Jan Toorop, met de toe zegging, dat nog meerderen zullen volgen, waarna spr. besloot met de .wens, dat Maria hem moge begelei den op zijn reis naar Borneo. Dankwoord Mgr. Buis. Mgr. Buis zeide in zijn dankwoord zeer getroffen te zijn door de edel moedigheid en het enthousiasme der Leidse bevolking. Velen zullen hei nu „welletjes" vinden, doch sprekei moest de geruchten tegenspreken, dat hij een half millioen zou hebben opgehaald. Zijn verblijf in Leiden zal hem echter tot een aangename herinnering blijven. Zijn taak zal zijn het geheel ver woeste missiegebied weer op te bou wen, hetgeen te moeilijker zal zijn doordat de vooraanstaande katholie ken door de Japannezen zijn ver moord, doch hij wilde St. Paulus na zeggen: „Ik kan alles in Hem, die my versterkt". Over zijn vertrek kon spr. nog niets mededelen. Dit was aanvankelijk be paald op 12 Maart, doch deze datum is weer vervallen en wanneer het nu wel zal zijn, is nog niet te zeggen. Men behoeft zich dus niet te verwon deren, indien men hem in de ko mende weken nog eens zal ontmoe ten. Spr. besloot ten slotte met de wens, dat er een hechte band tus sen Borneo en Leiden moge blijven Na de pauze trad Cia van Boort op met haar poppenspel. Allereerst gaf .zij 'n 'geheel op Mgr. Buis ver vaardigd verhaal, 'dat het uitstekend deed. Daarna gaf zij 'n vertoning van „De wonderbare genezing", een amu sant verhaal in sappig Vlaams. Jam mer was het, dat het in de grote zaal niet ten volle tot zijn recht kwam. Hierna sprak. kap. Mulder nog een kort slotwoord, waarin hij o.m. me dedeling deed van een telegram van kap. Minnebo, oud-voorzitter van het Miva-comité. De K,A.B.-Symphonie o.l.v. de heer Jan Gordijn verleende belang loos medewerking tot het welslagen van deze avond. HEROPVOERING VAN DE „GIJSBREGHT". Een mooie voorstelling voor K. en O. Voor de tweede maal in dit seizoen is gisteravond de „Gijsbreght" opge voerd door hef A'dams Toneelgezel schap, De belangstelling voor dit meer dan drie eeuwen oude treurspel van Vondel was zó groot, dat K. en O. alles op haren en snaren zette, om de „Gijsbreght" nog eens naar de Leidse Schouwburg te brengen, hetgeen ge lukt is. En wederom vyas er een stampvolle zaal, die dit treurspel van de ondergang van de Aemstelstad en van heer Gijsbreghts ballingschap met bewondering gadesloeg en met een dankbaar hart luisterde naar de rijke klanken val der weidse Vonde- liaanse verzen. Dat is juist de kracht van Vondels spelen, dat zij voortschrijden op de gevleugeld^ voeten van een taal, zó rijk aan beelden, zó schoon van vorm zó edel van inhoud, dat men er geboeid naar luistert, uren lang. Waarom het nu juist de „Gijs breght" is, die telken jare gespeeld wordt, terwijl de andere Vondel-spe len slechts zelden op de planken ko men, is wellicht te verklaren door de traditie, welke speciaal voor Amster dam zin en betekenis heeft. Immers het is geschreven voor de opening van de eerste Amsterdamse Schouw burg en bij die gelegenheid voor het eerst opgevoerd op 3 Jan. 1638. Het is een door en door Amsterdams spel, waarvan de geschiedenis zich afspeelt rond het Kerstfeest. Vandaar tijd- en -plaats van de traditie. Voor ons heeft deze traditie wei nig- waarde, voor ons heeft slechts Vondels magisch woord en de klank en keurrijkdom van zijn taal waarde, terwijl ons de innerlijke vroomheid van zijn scheppende geest ontroert. Daarom juichen wij het toe, als ook voor Leiden een soort traditie zou ontstaan om telken jare de „Gijs breght" op te voeren, niet omwille van die traditie, maar omwille van de grote dichtervorst, die wij niet graag met het klimmen der jaren zien vervreemden- van hét nageslacht. Wanneer bij ons volk de smaak voor Vondels door en door Christelijke poëzie verloren gaat, betekent dit een groot cultureel verlies. Maar dan moet Vondel ook gespeeld worden in een hem waardige bezet ting, door kunstenaars, die de beste elementen van zijn werk kunnen doen leven en de fonkelende facetten van zijn talent kunnen doen schitte ren in hun oorspronkelijke glans. Het gezelschap van Aibert van Dal- sum beschikt over die krachten en heeft dat gistermiddag en gisteravond opnieuw getoond. Twee zulke zware voorstellingen op één dag is- een hele prestatie en h'et scheen aanvankelijk of de avondvoorstelling daaronder te lijden zou hebben. De inzet bevredig de ons niet. Vondel begint zijn spel met een vrij lange alleenspraak van Gijsbreght en een heel verhaal van abt Willebrord; men is geneigd om zich daar maar gauw door heen te slaan. Een modem spel zet men im mers ook niet zo zwaar in Maar de ..Gijsbreght" is geen modern spel .en Vondels verzen verdragen het niet, te worden afgeraffeld. M.a.w. men kan ook al te vlot willen zijn en het maak te aanvankelijk de indruk, dat v, Dal- sum en Joha Fiolet zich er vanaf wilden maken Doch spoedig herstel de'zich het peil en met het klimmen van de climax steee het spel van v. Dalsum. van Ben Groenier, de spie, van Frits van Dijk, van Louis van Gasteren, en van Loudi Nijhoff (Ba- deloch) tot een hoogte, welke allen in de ban bracht van Vondels grootse schepping. Zij, die het stuk in een andere bezetting reeds vroeger zagen, zullen zich de 'figuur van Badeloch anders hebben voorgesteld, forser van dictie. Loudi Nijhoff had echter ook zeer goede momenten. De decors waren sober gehouden, een opvatting, welke te verdedigen is. Doch Vondels spelen verdragen een meer pompeuze omlijsting ook zeer goed. Wij begrijpen echter, dat met het oog op de ruimte en met het oog op andere redenen van utiliteit daarvan isi afgezien. Jammer blijft het o.i. dat ook de müzikale omlijsting moest wegvallen. Het zeggen van de reyen door één persoon betekent wel degelijk een verlies van betekenis. „Is Vondels vers niet zo sterk, dat een grote acteur of actrice hieraan niet voldoende heeft, om het publiek te ontroeren, mee te slepen en te boeien?" Ongetwijfeld. Dat is gister avond opnieuw bewezen. Speciaal de „Rey van Klaerissen" werd wonder mooi gezegd. Maarhet karakter van een rev is nu eenmaal geen één-mans toespraak, die uitgesproken vóór het neergelaten doek vrijwel elk verband met de handeling op het to neel verliest en degradeert tot een mooi versje als vulsel tussen de actes. Wij kunnen deze opvatting niet ap preciëren, al waarderen wij de presta tie der zeggers en zegsters op zich zeer hoog, en al erkennen wij de bezwa ren ten volle. In elk geval was het alles bijeen genomen een prachtig geslaagde'avond, die wij gaarne her haald willen zien telken jare. KOLENBONNEN VERLOPEN? Uw letter is misschien al aan de beurt geweest en U hebt het geld nog niet gehaald? Wij kunnen ze nog tot de laatste dag toe inwisselen, dank zij de wel willendheid van de directie der pbste. rijen. Bel U dan even ons Katholiek so ciaal bureau op (telefoon 20503) tus sen 9 en 12 of 2 tot 4 uur. Wij komen dan even de bonnen bij U halen. Geef U- dan s.v.p. de bon mede, maar alleen aan iemand, die een legi timatiebewijs bij zich heeft, getekend door onze secretaresse. Voor uw goed werk, onze dank. Het bestuur van het Katholiek Sociaal Bureau. De Raad der gemeente Leiden kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen, De voorzitter hield een nieuw jaarsrede, welke door mevr. Brag- gaarde Does uitvoerig werd be antwoord. De Meer Vos (P. v. d. Vrijheid) deed mededeling van de stichting van de de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waarvan spr. en zijn fractiegenoot, de heer Frohwein, deel zullen uitmaken. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Waar moeten de tuinders een heenkomen zoeken? dit punt in overweging, bij hogere instanties aan te dringen op vergoe ding van de bom-schade. Goedgekeurd werd een voorstel bij het bankierskantoor Theodoor Gilis- sen te Amsterdam een geldlening aan te gaan, groot 338.100, looptijd 23 jaar, rente 3 pet. Deze lening dient ter aflossing van andere lenin gen, rentende 3 y, pet. Bij het verlenen van een garantie aan het Rijnlands Borgstellingsfonds vroegen de heren Van Weizen (Com.) en Stolp (Prot.). inlichtingen. Voorstel,' de openbare scholen aan de Boommarkt en de Oude Vest te handhaven ofschoon het leerlingen- tal beneden het minimum is. Weth. Van Schaik deelde «mede, dat het voorstel, de school voor v. g. 1. o. aan de Oude Vest te handha ven, wordt ingetrokken, omdat ge bleken is, dat het v. g. 1. o. buiten de 1. o. wet valt. In bespreking kwam dus al-leen het handhaven van de school aan de Boommarkt. De heer Wilmer (K V.P.) wil zich niet tegen het voorstel verzetten. Spr. wenst de aanvrage echtei\niet te motiveren op art. 19 vA de 1. o. wet (waarin wordt bepaald; er moet ge noegzaam openbaar - lager onderwijs zijn), doch op art. 22 (bizondere ge vallen). In die zin diende spr. een amendement in, dat door de heer Woudstra (Prot.) werd ondersteund. Weth. van Schaik hield vast aan de argumentatie^ in de raadsstukken. Spr. wilde zich houden aan het ad vies 'ja het voorschrift van d'e minister Het* amendément-Wilmer werd verworpen met 2111 stem men. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. st. aangenomen. Besloten werd tot stichting van een Prot. Christ. School in de omge- ving van de Van de Brandelerkade, tot stichting van een poldergemaal in de Broek- en Simontjespolder, tot het aanschaffen van een verwar-^ mingsketel in de Stadsigehoorzzal. De heer A. van Dijk (K.V.P.) stelde bij dit laatste punt een vraag naar de omvang van de ketel. Spr. zou. deze vraag niet. in de Raad heb ben gebracht maar de directeur van Gemeentewerken achtte zich niet gerechtigd op deze simpele vraag, door een raadslid gesteld, antwoord te geven. Daarom stelde spr. deze vraag nu in de Raad. Wethouder Jongeleen. die te tekeningen niet bij zich had, zegde toe, in de avond-ver gadering op de vraag van de heer Van Dijk te zullen antwoorden. Besloten werd enige voorzieningen te treffen in de Lakenhal, en een voorschot te verstrekken aan de wo- ningbouw-veren. „Ons Belang". De heer Lombert (K.V.P.) gaf bij Bij het voorstel van de burgemees ter inzake de salariëring van de wethouders, vestigde de heer Knoll (Prot.) de aandacht op de tendens, die al zoveel keer is bespeurd. De raad heeft kort geleden de salaris sen dfer wethouders vastgesteld met terugwerkende kracht. Nu wordt er weer uit Den Haag gedecreteerd: dat gaat niet door. Spr. protesteert tegen de aantasting van de macht van de gemeenteraad. Spr. zou graag zien. dat de Raad zijn besluit hand haafde, de vereiste bedragen op de begroting zette en desnoods in beroep ging bij de Kroon. De heer A. van Dijk (P. V. d. A) zeide, dat men met een kindertoeslag aan de wethouders volkomen op de verkeerde weg is. Wethouders zijn geen ambtenaren. Indien het ambte naren waren, zou, ingevolge hun positie, hun salaris hoger moeten zijn dan van dfe andere ambtenaren. De salariëring der wethouders moet een redelijke tegemoetkoming zijn voor de tijd doorgebracht in dienst der gemeente. De kindertoeslag brengt de wethouders-salarissen in het ambtelijk vlak Spr. geeft in overweging een vast salaris te ge ven van pl.m. 5500.— (voorgesteld is 5200.zonder kindertoeslag. De heer Woudstra (Prot.) was het met de vorige spreker volkomen eens. Het is voor de wethouders een honorarium, een ere-loon, dat niet in evenredigheid behoeft te staan tot de prestaties. De heer Stolp (Prot.) vroeg, of het niet mogelijk is toch terugwerkende kracht aan de nieuwe clarissen te verlenen. De heer Vos (V. en D.) betreurt even eens het ingrijpen van Ged. Staten Op de buitenwereld* moet dit de in druk maken, dat de voorstellen, die van de tafel van B. en W. komen, niet goed voorbereid zijn. De kin derbijslag betreurt spr. eveneens. De heer A. van Dijk (K.V.P.) ziet niet in, dat als Ged. Staten uniformi teit in de wethouders-salarissen trachten te bereikeij, zij hun boekje te buiten gaan. Over de kinderbij slagregeling is spr. buitengewoon verheugd. Spr. ziet niet in, waarom Zijn er te weinig sportvelden in Leiden In de avondvergadering kwam aan de orde het uitbreidings-plan „Zuid- West." De heer Van Iterson (Prot.) ver maande tot „verstandig" bouwen, niet tot royaal bouwen. Spr. ging niet accoord met de plaats, waar de sportvelden zijn geprojecteerd. Deze kunnen beter komen in plan Noord. Een winkelcentrum acht spr. over bodig. De heer Hendriks (Prot.) achtte dit plan volkomen verantwoord, wat de recreatie betreft. Flats van slechts 4 etages vond spr. ondingen. De heer Frohwein (Vrijh.) gaf de tip in dit uitbreidingsplan rekening te houden met een tentoontellings- hal, waaraan hier ter stede behoef te is. De heer Schüller (P. v. d. A.) ver klaarde, dat dit plan getuigt van in zicht en durf. Sportvelden op de slap pe grond in Noord zijn kostbaar in onderhoud. Spr. is voor een winkel centrum in Z.-W. Mevr. Braggaar-de Does (P. v. d. A.) informeerde, of in al deze Ruizen een badgelegenheid aanwezig is,' want spr. heeft in het plan een badhuis ge mist. Flats of geen flats. Weth. Jongeleen vertelde, dat er twee opvattingen waren in de com missie voor fabricage, waarbij de stem van de voorzitter (na enige aar zeling, de doorslag heeft gegeven. De opvatting van de heer Iterson werd een minderheidsvoorstel. Spr. besprak de wijziging in het plan, waarbij langs enige brede lanen een drie-lagen-bouw (portiek-woningen) wordt gedacht. Spr. bestreed echter de wens van de heer Van Iterson deze drie-lagen-bouw in andere straten toe te passen. Spr. meende wél, dat we ons op de duur niet de weelde kun nen blijven veroorloven alleen één gezinswoningen te stichten. Wat de grote breedte van deze wegen be treft; men moet het plan in zijn ge heel bezien en niet bepaalde wegen eruit pikken. Gezien het geweldige gebrek aan industrie-terrein is het mogelijk, dat het industrie-terrein het eerst wordt opgespoten. Het is ook zeer wel mogelijk, dat de brug over de Vliet bij de 3-Octoberstraat zeer snel zal worden gebouw, terwijl er .ook de mogelijkheid is, dat de Pro vincie, die dit jaar begint met de aan- leg van de prov. weg van de Zilver- fabriek naar de Lammebrug, zeer spoedig eert rol-bascule-brug over de Vliet gaat bouwen, waarvan de ge meente zou kunnen profiteren. Spr. houdt vast aan een winkel centrum. ALs de sportvelden uit dit plan worden verwijderd, mist het voor spr. iedere bekoring. De wet houder van onderwijs vindr, dat er te weinig ruimte aan de sport is besteed. Er kunnen hoogstens en kele sport-velden worden aangelegd, want we zitten met het exercitie-ter- rein. Kr?eg de heer Iterson zijn zin, dan zou het enige sportterrein in dit gedeelte van Dqcos moeten ver dwijnen. Het terrein wordt todh be bouwd, maar verplaatst. Spr. geeft een overzicht van de sportvelden hier ter stede: 10 voetbalvelden, voor 13 verenigingen met 70 elftallen, 4 korf bal-velden .voor 5 verenigingen met 28 twaalftallen, 2 hockey-velden voor 2 verenigingen met 10 elftallen, 1 handbalveld met één vereniging voor 8 elftallen. Een flatbouw van 8-lagen is prijs-gegeven in deze, naar het lan delijke afvloeiende stadswijk. Ten toonstellingsruimte dient te wonden geplaatst in het centrum van de ge meente en vereist misschien 2 a 3 H.A. Indien het mogelijk is zal ii ieder huis 'n douche of bad-cel wor den gemaakt; indien het niet mogelijk is, wordt een openbaar badhuis over wogen. Bij de replieken wees de heer Van Iterson erop, dat in het winkel-cen trum dagwinkels zijn ontworpen, zon der woningen erbij. Deze kunnen be ter in het centrum gevestigd worden. De heer Van Weizen (Comm.) be treurde het, dat er niet een paar flats zijn geprojecteerd, die meer het ka rakter drugien van een flat, dan wo ningbouw in 4 etages. De heer Frohwein (Vr.) wijst op tentoonstellingsruimten in Rotterdam en Den Haag, welke ook aan de rand van. de stad liggen. De heer Lombert (K.V.P.) wil aan nemen, dat flats architectonisch en economisch aanbevelenswaardig zijn, maar niet voor de bewoners zelf. Spr. kan zich herinneren, dat vroeger in de raad werd uitgesproken, dat een simpele boven-woning geen geschik te arbeiderswoning is. Spr. blijft er bij, dat van de 100 arbeiers 80 de voorkeur geven aan één-gezinswo ningen en zeker geen 20 aan flat. De ze flats zullen alleen bewoond blijven als er woning-nood is. Zijn er één gezinswoningen dan stromen zij leeg. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) vond het idee van een tentoonstel lingsruimte zeer aanbevelenswaardig. Weth. Jongeleen kon nog geer toe- zegging doen voor een tentoonstel- lings-ruimte. In dit plan is er niet veel plaats voor. Bovendien is in dit plan alles tegen elkaar afgewogen. Het uitbreidingsplan Zuid-West werd daarna z.h.st. vastgesteld. voor de wethouders een andere re geling moet worden gevolgd als voor alle andere mensen. De heer Van Weizen (Comm.) verklaart zich vier kant tegen kindertoeslag. De heer Hendriks (Prot.) heeft echter geen bezwaar tegen de kinderbijslag. De wethouders hebben een volledige dagtaak. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat de wethouders- salarissen worden bepaald door Ged. Staten, gehoord de mening van de Raad. De Raad behoeft zich dus niet gegriefd te voelen, (als Ged. Staten een.andere weg volgen dan de Raad heeft aanbevolen. De Raad is echter ook nu volkomen vrij in zijn advies aan G. S. Indien de wethouders ambtenaren waren, zou hun salaris belangrijk hoger moeten zijn dan thans wordt voorgesteld. Deze salarissen zijn naar sprekers inzien te laag. Spr. zou zich dit sa laris willen denken als 50 pet. van het minimum-salaris van de burge meester. Wethouders zijn geen amb tenaren, dat geeft spr. toe; maar als wethouders wél pensioen, wachtgeld enz. genieten, is het een consequent doortrekken hun ook kinderbijslag te geven. De Raad maakte zich korte tijd tot een onder-onsje, waaruit te voor schijn kwam een voorstel-D. J. van Dijk (P. v. d A.), het salaris vast te stellen op 5500. Dit voorstel werd verworpen met 1514 stemmen. (Tegen stemden >de leden Vijlbrief, Vos, Hendriks, Knut tel, Stolp, Van Iterson, Frohwein, Wilmer, Aalders, A. van Dijk, van Staveren, v. Oijen, Lombert, Catz en Van Weizen). Het voorstel van B. en W. het salaris Vast te stellen op 5200. (dit voorstel gescheiden van de kin dertoeslag) werd z- h. st. aangeno men. De kinderbijslag werd verworpen met 1613 stemmen. Vóór stemden de leden Riemens, Hendriks, Stolp, v. Iterson. Woudstra, Lichtvoet, Knetsch en de K. V. P.-fractie. Daarna was aan de orde onteige ning van gronden in de Stadspolder en de Bosch- en Gasthuispolder, heer v. Iterson (Prot.) vroeg of het windrecht v d. fa. Noordman bestaat en de Bosch- en Gasthuispolder. De maakt? Spr. vindt hét niet conse quent, dat de firma Noordman ener zijds op het windrecht wijst en an derzijds aandringt op middenstands. woningbouw daar ter plaatse, welke hoger is dan arbeids-woningbouw. De heer Lombert (K.V P. acht het voor de betrokkenen buitengewoon hard, als hun de toekomst wordt ontnomen. De gemeente heeft de taak zoveel mogelijk tegemoet te ko men. Spr. hoopt niet, dat het voor het gemeentebestuur een „morele" 'taak, tussen aanhalings-tekens, zal zijn. ge lijk de prov. directeur van de Volks huisvesting in zijn rapport, naar spr's inzien, cynisch neerschreef. De heer Riemens (P. v. d. A.), dringt erop aan, de tuinders in een tuinbouwstreek in Zuid-Holland aan een bedrijf te helpen, en niet in de Noord-Oost-polder. De heer Frohwein (V. D.) verklaart zich tegen onteigening van de Stads- p^lder. Z.i. is het plan te royaal aan groen en speelterrein. Spr. herirlhert aafi de belofte van de heer Riemens, in een van de vorige vergaderingen gedaan, dat hij ruimte wist om de tuinders een bedrijf te bezorgen. De heer Riedel (P. v. d. A.) merkt op, dat men dit voorstel in ruime tijds-omtrekken moet zien. De heer A. v. Dijk (K.V.P.) consta teert uit de stukken, dat niet tege moet is geikomen aan zijn bezwaren, eerder geopperd, ten opzichte van de van hun bedrijf te beroven tuinders. Wat doen B en W, als deze tuinders geen bedrijf kunnen vinden? De heer Schüller P. v. d. A.) merkte op, dat het uitbreidingsplan reeds in 1933 bekend was. De tuin ders zijn rustig doorgegaan. Voor een groot gedeelte hebben zij zichzelf in deze narigheid gebracht. In Leiden is voor deze mensqn geen grond te vinden. Wel bepleit spr. de uiterste tegemoetkomendheid. Wethouder Jongeleen erkent als juist de opmerking van de heer Van Iterson, dat de firma Noordman wind wil hebben en tegelijk een scherm wil opzetten. Juridisch staat de zaak zo, dat- de klager zelf moet komen met een „titel van aankomst". In het kadaster is tot 1830 gezocht naar het windrecht, dooh niets ge vonden. Vóór 1830 was er geen ka daster. V Wat de tuinders betreft, het is waar dat zij sinds 1933 hebben kunnen uit kijken naar andere grond maar spr. ziet zelf de moeilijkheid daarvan in. Over de schadevergoedingen kunnen B en W geen vaste toezegging doen. Er komt een schade-vergoedings- commissie. Niets liever zou spr. zijn, dan voor deze mensen iets te doen, doch spr. wacht zich er voor meer te vertellen dan hij verantwoorden kan. Spr. had gaarne overlég gezien met Prov. instanties en 'heeft daar ook op aangedrongen. De suggestie van de dir. van gemeentewerken: de N.O... polder, is door B en W niet overge nomen. Nagegaan is, of er nabij de stad grond beschikbaar is, wat nu niet kan, is misschien in de toekomst mogelijk. Dat het plan-Noorcl te royaal is ontkent spr. ten stelligste. S,pr. ad viseert de heer Frohwein eens te gaan wandelen in de wijken bij de Heren-singel- Er is geen groentje te zien. Het is een „armtierige" wijk. Eigenlijk is in het nieuwe plan nog groen 'te weinig. Bij de replieken herhaalde de heer Riemen? dat hij tuinbouwgronüen wist in Zuid-Holland. De heer Hen driks (Prot) vroeg Inlichtingen over de bouw-capaciteit in Leiden. Zit er geen grond-overschot in de weg-aan- leg 4B. Weth. Jongeleen vepwees naar het schema in het vorig jaar gegeven. In de wegaanleg 4B zitten wellicht enige mogelijkheden. Het voorstel van B en W werd z.hst. aangenomen. De heren A. J. van Dijk, Vos en Frohwein wénsten aantekening van tegenstemmen. De vergadering wordt hierna geschorst.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5