De overval op de doktersauto te Zoetermeer De Russen maakten van Koningsbergen Kaliningrad DINSDAG 27 JANUARI 1948 DE LEEDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 NOORDWIJKERHOUT 10-jaar E.H.B.O. Voorzitter Barnhoorn verheugde zich in zijn kort openingswoord over de groei der vereniging en prees het afdelings- werk. Momenteel telt de afdeling 28 leden en 25 aspirantleden. 24 Cursis ten hebb^.i zich voor de cursus 1948 gemeld. Achtereenvolgens werden fe licitaties aangeboden door de afge vaardigden van de afdelingen Sas- senheim. Noordwijk en het „Wit Gele Kruis" alhier. Een der afgevaardig den stelde* voor om de onderlinge band te versterken door net houden van wedstrijden. Door de verleden jaar geslaagde cursisten werd aan clr. van Praag als blijk van waardering voor de prettige gegeven lessen een boek aangeboden. Mevr. van Praag ontving een bloemstuk. Na het offi ciële gedeelte werden verschillende tractaties rondgebracht en zorgde het duo Ste- .voorde-Hermans voor de vrolijke noot. STOMPWIJK K.V.P. Na opening door de voorz., de heer A. van Wijk, en notu- len-lezing door de secr., de heer L. Waayer, las d heer Schrader het fin. verslag, dat een batig saldo van 709.89 had. De contributie wordt vastgesteld op 1 25. Nadat de voorz. verslag had uitge^ bracht van de Kamerkieskring, hield het lid der Tweede Kamer M P. v. d Weijden, zijn rede, waarin hij de door de K.V.P. gevoerde politiek ge durende de laatste jaren op eenvou dige maar duidelijke wijze met tal van humoristische voorbeelden ver duidelijkte en een overzicht gaf van de doelstellingen welke de K.V P. in de toekomst met uiterste kracht zal nastreven. Ó.a. ging spreker iets die per in op de loon- en prijspolitiek, de kinderbijslag voor zelfstandigen, en de bekende motie-Groen. Bij de beantwoording van de door de vergadering gestelde vragen kreeg spreker nog gelegenheid enige on derwerpen speciaal te belichten en wel het verder in cultuur brengen van de Zuid-West- en Zuid-Oostpol der, de grondwetswijziging, vertegen woordiging van de middenstanders in de Tweede Kamer en het beleid van Min. Mansholt op het gebied van de loon- en prijspolitiek voor de land bouw. De spr. eindigde met zijn vreugde er over uit te spreken, dat zo velen de vergadering bijwoonden, waaruit hij concludeerde, dat de te genwoordig weer opkomende kwaal van politieke onverschilligheid in de afd. Stomp wijk nog niet was doorge drongen. Na oprechte dank te hebben ge bracht aan spreker, deelde de voorz. mede, dat door het bestuur candidaat gesteld zullen worden voor de Twee de Kamerverkiezing de Kamerleden v. d. Weijden, Hooy en Kuipers, waar aan door de vergadering nog werden toegevoegd het Kamerlid Groen en Jan Bakker, directeur van de R.K Middenstandscentrale. Tijdens de rondvraag kwam, even als vori? jaar, het slechte onderhoud van de Kniplaan ter sprake. Omtrent de woningbouw in Stompwijk werd medegedeeld, dat de tekeningen van de geprojecteerde woningen aan de Dr. v. Noortstraat bij de architect Koldewey gereed liggen en het bouw plan zeer waarschijnlijk in de ge meenteraadsvergadering van 4 Febr. а.s. behandeld zal worden. Wanneer de verdere behandeling vlot verloopt, zal wellicht in het voorjaar met de bouw een aanvang gemaakt kunnen worden. Gevraagd werd ook de huizen in de Kleine Westeindse Polder van een drinkwaterleiding te voorzien. De heer P. Hoogeveen, die door het be stuur is aangesteld als propaganda leider, riep de medewerking in van de leden voor de inning van de con tributies, waartoe de leden reeds a.s. Zondag bezocht zullen worden. Tegen het middernachtelijk uur sloot de voorzitter. K.A.B. en St. D. D. Vrijdagavond hield de K.A.B. en St. Deus Dedit een jasavond ten bate van Kath Thuis front. De prijzen hiervoor bestonden uit huishoudelijke artikelen en en kele worsten. De resultaten waren: le prijs: J. Zonderop en J. Verhagen; 2e pr. K. de Groot Klz. en J. Voge laar; 3e pr. Q. Wensveen en W Oley- hoek; 4e pr. L. Schrader en Jac.- de Groot; 5. J. Scholtes, A. Knijnenburg; C. de Groot, W. van der Meer; 7. W. Klijn, J. den Elzen; 8. C. Knijnen burg, N. Wensveen. Troosprijzen: le prijs: C. de Heij en C. Baak; 2 j. van der Horst, D. Knünenburg; 3. J. Groe- neweg, M. 'Verhage; 4. J. Groene weg Jz., Chr. Bolleboom; 5. G. Verhage, D. Wilting; 6. F. van Rijn, Th. van der Meer; 7. R. Droog, W. l^ijsveen; 8. C. Groeneweg en J. van der Meij. WARMOND Monumentenzorg. Er is een aanvang gemaakt met de bekende symbolische verkoop van het Dam plein in f.m.2. Op een 10-tal plaat sen in het dorp, bij vele winkeliers enz., kan nven zich van het eigen domsrecht van een stukje grond verzekeren. De actie is door de bur gemeester oogedrageh aan de plaat selijke leiding van de ..Stichting 1940'45". Voor degenen die collec tief een aantal cm2 willen kopen, kunnen speciale certificaten worden afgegeven Het secretariaat, dat ge vestigd is Herengracht B 284, ver schaft gaarne alle gewenste inlich tingen. ZEVENHOVEN Vergunning autobusdienst. Door de Inspecteur-Generaal van het verkeer is aan de autobusdienst- onderneming Maarse Kroon te Aalsmeer vergunning verleend tot het instellen van een 2 uurs-bus- verbinding van Uithoorn naar Lei den over Zevenhoven en een 2 uurs dienst van Zevenhoven naar Am sterdam. Beide diensten zullen ver moedelijk per 1 Februari a.s. gaan functionneren. Geboren: Franciscus, z. van A. A. Epping en P. C. Huisman: Al- bert, z. van L. Spek en C. Kleij- beuker. Overleden: Martina Maria Bathil- da, 1 maand, d. van J. P. van Toi en van M. M. B. Egberts. De dader bekent Hedenmorgen vernamen wij, dat de Rijkspolitie te Zoetermeer het geheimzinnige auto-ongeluk bij Zoe termeer, dat aan de Haagse dieren arts dr. P. Roodzant het leven gekost heeft, tot opheldering heeft weten te brengen. Dr. R. had de 19-jarige L. G., die ten tijde van het ongeval achter het ZOETERWOUDE Een onderscheiding. Onze oud plaatsgenoot de heer G. van Slin gerland, wethouder ep waarn. Bur gemeester van Alkmaar, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. stuur zat, als lifter uit Den Haag medegenomen. Onderweg heeft G. de dierenarts gedwongen te stoppen en hem daarna buiten de wagen beroofd. Na de ste vige worsteling, die hieraan vooraf ging, nam dr. R. opnieuw achter het stuur plaats, waar G. hem echter weg sloeg. In snelle vaart ging de dader er toen van door. Op een bepaald ogenblik heeft dr. R., die naast G. op de voorbank zat, weer getracht het stuur in handen te krijgen. Tij dens dit gevecht is de wagen op de scheidingsmuur gevlogen. De dader, die inmiddels een volle dige bekentenis heeft afgelegd, is ter beschikking van de justitie gesteld en bevindt zich thans in verzekerde be waring. LEIDEN STAATSBURGERLIJKE VORMING OP SCHOOL. De wethouder van Onderwijs, de heer v. Schaik, heeft aan de hoofden en het onderwijzend personeel van de openbare en bijzondere inrichtin gen van V.H.M.O., Kweekschool- onderwijs, N. H. O., U.L.O. en V.G. L.O. te Leiden een circulaire ge richt inzake de kwestie, of de staats burgerlijke vorming en opvoeding tot democratisch denken en handelen op de school wel voldoende tot hun recht komen. De wethouder zou daaromtrent gaarne de mening ho ren van het onderwijzend perso neel van- het gehele Leidse opder- wijs. Ter oriëntering stelt de wet houder zich voor een inleiding te doen houden door prof. dr. M. J Lange veld uit Utrecht op 28 Jan. a.s. voor het onderwijzend personeel van V.H.M.O., Kweekschoolonderwijs, N. H.O. en U.L.O., en op 4 Febr. door de heer H. Broeren, inspecteur van het B. L. O. te Nijmegen voor het on derwijzend personeel van L.O. en V. G.L.O. Beide inleidingen zullen wor den gehouden in de Kleine Stadszaal, telkens te 14.30 uur. Ook schoolbe sturen, besturen van jeugdverenigin gen en andere belangstellenden bij deze lezingen v/elkom zijn. Het ligt in de bedoeling, dat na deze inlei dingen op alle scholen een rapport wordt samengesteld, waarin de me ning van leraren en onderwijzers wordt opgenomen. Aan de hand van die rapporten zal een overzicht wor den opgesteld. GOED AFGELOPEN. Gistermiddag is een paard dat voor een sleperswagen gespannen was en dat de Doezabrug af de Doezastraat inreed, op hol geslagen, doordat eni- jongens de pinnen uit de achter klap van de wagen getrokken had den, waardoor de klap is gaan klap peren, tengevolge waarvan het paard schrok en op hol sloeg. Gelukkig kon het paard op de hoek van de Heren straat en Zceterwoudse Singel tot stilstand gebracht worden, waardoor ernstige ongelukken uitbleven, die op dit zo drukke verkeerspunt anders gemakkelijk zouden kunnen voor vallen. Naar aanleiding hiervan verzoekt de dierenbescherming ons er nog eens drukkelijk op te wijzen hoe verkeerd het is van de jeugd om op rijdende wagens te klimmen. Niet alleen dat zij daar zelf een ongeluk mee kunnen krijgen, doch ook in het belang van de paarden, die van hoge brug afkomend, toch al moeite genoeg hebben de zware last tegen te houden, vooral daar er Leiden helaas nog steeds geen verordening bestaat dat wagens van remmen voorzien moeten zijn. Voor ouders en onderwijzers ligt hier een taak om de jeugd ook wat haar ge dragingen op straat betreft, op te voeden. PAROCHIE „ST LEONARDUS" Buiten-kerkelijke vergadering Derde Orde. We komen hier nog even herin neren aan de buiten-kerkelijke ver gadering der Derde Orde, morgen Woensdagavond, 28 Januari, om 8 u. in de Pastorie, Verwacht worden de leden der Derde Orde alsook allen, die lid wensen te worden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned; Ind. recht: Mej; C. M. H. Kol stee te 's-Gravenhage; de heren M. Sprée te 's-Gravenhage, A F. Ompi te Oegstgeest, en K. G. P. Michielsen te 's-Gravenhage. K.A.J. „St. Petrus". Ondanks het zomerweer gaan wij stevig door met het doorvoeren van ons winter- program'. Woensdagavond staat dan ook weer aangeschreven als een goede avond. De aalmoezenier be handelt in Reddend Christendom „De arbeid in het Katholieke mi lieu". De competitieleiders zorgen voor een spannende ontspanning. En tot sloi geeft de Stoere Toekomst ons een touwspel. Jongens, een pro gramma wacht jullie, laat het niet tevergeefs wachten. Denkt ook aan de kaarten voor de Vastenavond revue Tot Woensdagavond 8 uur, Rapenburg 52. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan-de beurt gezin nen van niet-zelfverzorgers1, waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 7201—10800. Meebren gen: de stamkaarten, inwisselings- bannen van de lopende bonkaart, eventueel inJegVel voor schoenen bonnen en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING. De Burgemeester der Gemeente Leiden maakt bekend, zulks ter vol doening aan artikel 84 der Onteige ningswet, dat ter Gemeente-Secreta rie (Stadhuis, kamer no. 106) van Januari 1948 af gedurende 21 dagen ter inzage van een ieder is- nederge- legd het besluit van de Gemeenteraad d.d.' 26 Januari j.l. tot onteigening krachtens artikel 77, eerste lid, on der 4e, der Onteigeningswet, ten na me van de gemeente Leiden, van percelen, gelegen in en nabij de Stads- Folder en de Bosch- en Gasthuispol der, zulks ten einde uitvoering te kunnen geven aan voor die gronden goedgekeurde plannen van uitbrei ding. 1140 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 27 Januari 1948. De Wethouder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, zal Woens dag spreekuur houden van 2 uur3 uur. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. Maandag a.s. zal voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" optreden de vermaarde cellist Bernard Miche- lin. die een paar jaar geleden hier met het Res. Orkest met groot suc ces concerteerde. Hij wordt begeleid door Jean Antonietti. Het program vermeldt werken van Pergolese. Beet hoven. Boccherini, Blainville. Grana- dos en Fauré. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marianne, d. van J. van Leeuwen en W. C. Splinter; Johanna, d. van J. Wied ijk en A. J. Bovers; Theodoor Jacob, z. van Z. A. van der Zeeuw en H. J. Dekker; Hubertus Jo hannes. z. van C. Smit en C. Verstraa- ten; Willem, z. van K. Teslce en J. van der Mee; Jacoba. d. van H. van Es en J. J. C. Te Water. Johanna, d. van K. Boehlee en H. de Water; Neeltje Wijnanda, d. van W. Leuge- ring en N. de Tombe; Cornells Johan nes, z. van J. W. Trouwee en M. C. van der Meii; Nico Dirk, z. van N. Taat en M. Eoke; Gerardus Leon ar- dus Jacobus Marja. z. van M. J. van Goozen en J. P. N. van den Ing; Pleuntje Wilhelmina, d. van W. Huis man en M. E. Brugman; Wilhelmus Hendricus, z. van W. H. Schelvis en M. van Polanen; Arnold Paul, z. van H. J. Verbeek en K. de Jong; Grietje Jacoba, d. van G. J. Sterk en J. A. Riedstra. Susanna Elisabeth Maria. d. van G. Pï C. de Winter en P. H. De- vilee. Gehuwd: C. M. Barning jm. en^C. H. O verduin jd. Overleden: J. Otgaar huisvr. van P. J. de Nobel 64 j.; J. J. Pronk zn. 2 weken; M. M. B. van Tol dr. 3 we ken; J. Groen man 70 j.; C. van Es wed. van J. van der Pool 78 j. GEVAREN VAN DE ZACHTE WINTER De zachte winter is zeker een ver ademing na de felle kou van vorige jaar, doch brengt anderzijds ook ge varen met zich mee. n.l. vooral het gevaar van een te vroegtijdige ont wikkeling der gewassen. Dit gevaar is trouwens groter nog voor landen met een ru/wer klimaat dan het onze, zoals Duitsland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije enz. Normaal is daar de grond in Januari hard bevroren en met sneeuw bedekt, terwijl dë gewassen er thans een abnormaal vroege ont wikkeling te zien geven, die fataal kan worden wanneer nog een koude periode mocht invallen. Voor ons eigen land is het gevaar gelukkig niet zo groot. Nu eenmaal half Ja nuari gepasseerd is, is de kans op felle koude niet groot meer, omdat er meer naar het Oosten geen' grote sneeuwvelden liggen, die een sterke afkoeling van de lucht zouden kun nen veroorzaken. Onder deze om standigheden is het voortduren van de kwakkelwinter het meest waar schijnlijk, hoewel er natuurlijk toch nog vrpl matige vorstperiode zou kunnen optreden. Veel meer last le vert de overmaat van water op. zo dat men vrijwel geen onderhouds werken aan de weilanden kan ver richten. Toch is het juist thans zaak alle greppels en afvoerbuizen goed open te maken, zodat het water zo •nel mogelijk afgevoerd kan worden. Mochten we een vroeg en zacht voor jaar krijgen, dan zal het droge land daarvan het eerste profiteren. SNOEPEN OF NIET. Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad deelt mede: sinds de bevrijding woedt een haast onstil bare snoeplust onder ons. Al is deze zucht naar iets lekkers te verklaren na al die jaren, waarin men zich zoveel heeft moeten ontzeggen, goed te praten is ze daarom niet. Want, terwijl er in menig gezin geen kluitje margarine op overschiet voor het bakken van vis of het sma kelijker maken van de groenten, hopen de stapels van ingeleverde pakjes boter of margarine zich bij de bakkers op. Ook zijn snoeperijen duur, zodat zij voor de goede duurdere levens middelen dikwijls te weinig geld beschikbaar laten. En daardoor doen zij onze gezondheid tekort. Deze zoetigheden immers zijn in het algemeen arm aan de opbou wende en beschermende stoffen (ei witten, mineralen, vitaminen), die wij, en vooral onze opgroeiende kinderen, voor een goede gezond heid zo nodig hebben. Als voedings middel hebben ze maar weinig waarde. Wel verzadigen ze ons snel, maar dat is een nadeel te meer: veel snoep bederft de eetlust voor belangrijker voedsel. Dit geldt voor al voor kinderen: vaak eten zij aan tafel met lange tanden, omdat ze kort tevoren snoep hebben gekregen. Geef liever uw kinderen geregeld vruchten: deze zijn rijk aan bouw en beschermende stoffen en be nemen hun de eetlust niet. En laat het snoepen een feestelijke uitzon dering blijven. Zoetigheden voor het slapen gaan, nadat de tanden al gepoetst zijn, veroorzaken bovendien gemakkelijk tandbederf. LAATSTE BERICHTLN Geen stap verder met Djogja Volgens „Antara" heeft Moh. Hat- ta Zondag j.l., nadat de besprekingen met de Commissie voor Goede Dien sten had plaats gehad, te Djogja aan journalisten verklaard, dat de komst van de Commissie voor Goede Dien sten naar Djogja ten doel had, aan de republikeinse regering de vraag te stellen, of zij de zes punten der Commissie onvoorwaardelijk aan vaardt als basis voor de politieke be sprekingen met Nederland. Moh. Hatta heeft toen medegedeeld, dat de Republiek deze punten inderdaad onvoorwaardelijk aanvaard heeft. Ook heeft de Republiek op deze zes punten geen eigen interpretatie; zij houdt zich slechts aan de verduide lijkingen van de Commissie zelf, wel ke verduidelijkingen bestaan uit vijf punten. Hij voegde hieraan toe, dat de aan vaarding der zes punten van de Com missie voor Goede Diensten in het geheel geen verandering zou bren gen in de status der beide partijen, voornamelijk op het stuk van de ver houding tot de Veiligheidsraad. In j,Merdeka" schrijft Mochtar Loebis nog, dat er tijdens het bezoek der Commissie voor Goede Diensten te Djogja, een uitgebraeide gedach- tenwisseling heeft plaats gevonden. Uit deze gedachten wisseling is duidelijk gebleken, dat de aanvaar ding dezer zes punten niet betekent, WEEnSVERW.GHTING S WEINIG VERANDERING. g o Meest matige wind tussen Oost° o en Zuid. Enkele overdrijvende o wolkenvelden en overwegend O 2 droog weer. In de nacht plaatse- 8 C lijk lichte vorst en hier en daar o g vorming vap nevel of mist. Over- 2 o dag ongeVeer dezelfde tempera- g o tuur als vandaag. o OOOUUUOUUOUUUUUUuUOOOOOOOOOOOOOOOO Wie niet Russisch wordt moet eruit! 'p'OT DUSVERRE waren nog vrijwel geen berichten tot Duitsland doorgedrongen omtrent de loop, die de gebeurtenissen in het door do Sovjet-Üniq bezette gedeelte van Oost-Pruisen hebben genomen. Men kan zeggen, dat Koningsbergen en zijn omgeving het minst besproken deel vormden van die Duitse gebieden, die bij de afloop van de oorlog in geallieerd beheer overgingen, In de laatste weken zijn evenwel een aanzienlijk aantal transporten van Duitsers uit Kaliningrad de nieu we naam voor Koningsbergen „heim ins Reich" gegaan en de me dedelingen dezer Duitsers vat de Berlijnse correspondent van het A.N.P. samen in het volgende. Anders dan de Polen in het door hen geadministreerde gebied hebben de Russen de Duitse bevolking, die niet aan de massale vlucht in de oorlogsdagen had deelgenomen, niet terstond doen evacueren. In Konings bergen en omgeving waren na de oorlog- nog 120.000 Duitsers. Zij heb ben tot Maart 1947 in het Qnzekere verkeerd over hun toekomst, doch werden daarna voor de keuze ge steld naar Duitsland te gaan ofwel de Russische nationaliteit aan te ne men. Volgens de mededelingen van de geëvacueerden bestond er voor een verder verblijf in het Sovjetge bied weinig animo en zo moeten er aan het einde van het jaar nog slechts 15000 tot 25000 Duitsers in dit gebied gevestigd zijn gebleven. De Russen hebben na de bezetting der stad Duitse burgemeesters aan gesteld, die onder het militaire be stuur werkten. In de loop van 1946 werd evenwel het militaire bestuur door een burgerlijk Sovjetbestuur vervangen. Reeds toen was er een aanzienlijke Russische bevolking ge vestigd, die in het algemeen in de zelfde armoedige omstandigheden leefde als de Duitsers. Aan het Ku- risnhe Haf zijn veel vissers uit As trakan neergestreken. De Duitsers, die nog een behoor lijke behuizing hadden, hebben deze in de meeste gevallen moeten af staan voor de Russische beambten. Velen hebben de gelegenheid gekre gen om als bediende in het eigen huis te blijven. Van een Duits cultureel leven is vrijwel geen sprake meer en het be perkt zich tot enkele voorstellingen en voordrachten in een Duitse club te Kaliningrad. Duitse kranten wor den niet meer gedrukt en het enige wat er van tijd tot tijd te lezen valt is een exemplaar van de „Taeglische Rundschau", het Berlijnse blad der Sovjetbezetting, of van „Neues Deutschland", het partijblad der So cialistische Eenheidspartij. Het reizen is nog uiterst bezwaar lijk en Duitsers moeten er bovendien bijzondere vergunning voor heb ben. Het Duitse leven concentreert zich in deze jaren eigenlijk uitslui tend nog om de kerken. Zowel de Katholieke als de Protestantse gees telijken kunnen nog zonder gehin derd te worden dienst verzorgen. Levensmiddelenkaarten worden aan de geestelijken echter niet uit gereikt, tenzij zij nog een ander be roep uitoefenden. Op de enkele Duitse scholen, die buiten Koningsbergen op het plat teland nog bestaan, mag geen gods dienstonderwijs meer gegeven wor den. ORGAAN VOOR KATHOLIEK GENOOTSCHAP VOOR GEESTELIJKE VERNIEUWING Voor hulpverlening aan Duitsland In aansluiting op de besprekingen die te Londen gevoerd zijn tussen een delegatie van het Katholieik Ge nootschap voor Geestelijke Vernieu wing en vertegenwoordigers der der Katholieke organisaties in Enge land heeft „S-word of the Spirit'' (het Zwaard van de Geest) op zich ge nomen op te treden als contact-or gaan voor Engeland tussen het Ka tholiek genootschap en de Britse or ganisatie voor geestelijke en mate riële hulpverlening aan Duitsland. Het internationaal Congres, dat om streeks Pasen in Nederland is be legd, zal vermoedelijk op Draken- burgh worden gehouden. CONTACT-LENZEN VAN PLASTIC. X— Ai meer dan honderd jaar geleden werd voor het eerst gedacht aan z.g. contact-lenzen (zeer dunne, vrijwel onzichtbare glaasjes, die onder het ooglid op de bal van het oog wor den gedragen) ter vervanging van gewone brillen, maar pas omstreeks 1938 verschenen de eerste bruikbare lenzen op de markt. In de allerlaat ste tijd zijn ze zo verbeterd, dat ze waarschijnlijk een uitkomst zullen betekenen voor alle mensen, die slecht zien doch voor wie een bril minder practisch is. Ze worden nu van plastic gemaakt en zijn volko men veilig, zelfs wanneer de drager boksen of een andere overeenkom stige talc van sport beoefent. Om een lens van plastic te breken zou namelijk een klap van zodanige kracht nodig zijn, dat de uitwerking ervan ook voor een oog zonder con tact-lens fataal zou zijn. Het was de sterrekundige Her- sche'l, die in 1827 het eerst op de ge dachte van dergelijke lenzen kwam, en een zekere Müller uit Wiesbaden heeft het idee vijftig jaar later over genomen. Sinds 1938 zijn de con tact-lenzen vrij populair geworden, en duizenden Engelsen dragen ze. Men moest er echter erg voorzichtig mee zijn, zodat ze voor sportmen sen eigenlek niet in aanmerking kwarpen. In de afgelopen week hoorde men, dat twee bekende sportlui de lenzen voor het eerst gedragen hebben, en dat een derde, te weten Alex Jany, er een paar besteld heeft. Jaroslav Drobny, de beroemde Tsje chische Davis Cup speler, die tevens lol de ijshcckey-stcrren behoort, droeg de lenzen tijdens een wedstrijd op het ijs. En op diezelfde dag speel de Jack Howe, de back van Derby County, er mee in een bekerwed strijd tegen Chesterfield. Hij was er zeer over te spreken en zei, dat hij er absoluut geen hinder van had ondervonden Alex Jany, de bekende Franse zwemmer, heeft een paar lenzen besteld en verwacht van een verscherping van zijn gezichtsvermo gen, vooral bij het keren, snellere tijden! Voorts worden ze gedragen door de Engelse kampioene schoon- springen Peggy Winterton, die zo kippig is, dat ze het water niet on derscheidt wanneer ze van de plank duikt,, door Dennis Bale, de bokser van Cambridge University, die ver klaarde, dat hij ze in verschillende wedstrijden tot zijn grote voldoening gebruikt heeft -en door de Speedway renner Jack Parker, die ze veel vei liger vindt dan gewone glazen. De reden hiervan is, dat de lenzen, op het oog gekleefd, op dezelfde ma nier als het oog door wenkbrauwen en jukbeenderen beschermd worden, dat een speciale vloeistof, tussen de lens en het oog, als een hydraulische schokbreker functionncert*en dat het oog zelf ook als stootkussen werkt.. Tijdens de oorlog werden deze contact-lenzen gemaakt voor R. A F. piloten, Amerikaanse vliegtuig-be manningen, soldaten, zeelui en ma chinisten. De escadrille-commandant Geoffry Warner ,die eerst afgekeurd was, doorstond het examen voor jacht vlieg er nadat hij zich een paar lenzen had aangeschaft. Tien jaar geleden kostten de con tact-lenzen ongeveer. 50 pd. st. per paar, nu 30 pd. sf. dat er in de huidige status der re publiek een verandering komt. Volgens republikeinse kringen is het derhalve duidelijk aldus Loe bis dat dit standpunt is vervat in het eerste der zes door de Commis sie toegevoegde punten, zodat de status der Republiek blijft, gelijk zij thans is, d.w.z. het behoud van een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. De status der beide partijen zal zich eerst dan wijzigen, wanneer eenmaal de Verenigde Staten van Indonesië 'zullen zijn gevormd. Naar Aneta nader van bevoegde republikeinse zijde te Batavia ver neemt, geven de verklaringen van Moh. Hatta en Loebis inderdaad het officiële republikeinse standpunt weer. De „Nieuwsgier" meent, dat er dan blijkbaar niets is veranderd. Het blad zegt: „Vermoedelijk zijn we nog niet veel verder." SPIONNAGECOMPLOT IN HONGARIJE ONTDEKT. De Hongaarse regering heeft een spionnage-organisatie ontdekt, welke militaire gegevens aan Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk verstrekt zou heben, aldus meldt het Joego slavische nieuwsagentschap Tan- joeg uit Belgrado. Een zekere Janos Tot zou gearres teerd zijn en terecht moeten staan wegens het illegaal passeren der Oostenrijkse grens en het verstrek ken van gegevens aan „Hongaarse fascisten". Mr. F. A. HELMSTRIJD TOT GRIFFIER VAN ZUID-HOLLAND BENOEMD. De heer mr. F. A. Helmstrijd, se cretaris der gemeente Arnhem, is heden tot Griffier van Zuid-Holland benoemd met 39 stemmen tegen 31 op de heer dr. G. A. Günther, hoofd ambtenaar ter griffie. Mr. Helmstrijd begon zijn ambte lijke loopbaan in Dec. 1923 als se cretaris van de gemeente Zevenhui zen, alwaar hij tevens de functie van gemeente-ontvanger vervulde. In 1931 werd de heer Helmstrijd tot ge meente-secretaris van Boskoop be noemd, welke gemeente hij na enige jaren weer verliet, toen hij op 1 April 1935 de toenmalige Boskoopse burgemeester, de heer P. A. Colijn bij diens benoeming tot burgemees ter van Alphen a. d. Rijn volgde, al waar hij de heer K. Salverda, die om gezondheidsredenen ontslag had genomen, als gemeente-secretaris opvolgde. Gedurende tien jaren ver vulde de heer Helmstrijd deze func tie, waarin hij zich als een zeer be kwaam, humaan en rechtschapen ambtenaar onderscheidde. Bij de be vrijding van ons land in 1945, werd de heer Helmstrijd belast met de waarneming van het bestuur dezer gemeente, toen de N. S. B.-burge- meester Zuidervliet, die tot die da tum, bij de ontslagname van de heer Colijn, hier als hoofd der gemeente had gefungeerd, door de B. S. in arrest werd gesteld. Deze functie bekleedde mr. Helmstrijd niet lang, want reeds half September 1945 volg de zijn benoeming tot secretaris der gemeente Arnhem, welke functie hij 15 October aanvaardde. POSITIE NED. SCHEPEN. Alchiba, pass. 26 Jan. St. Vincent K. V.; Alhena, 24 Jan. van Monte video naar Santos; Alphacca, pass. 27 Jan. v m. Vlissingen en wordt 27 Jan. ca. 17 uur van Montevideo te Rotterdam verwacht; Amstelkerk, wordt 29 Jan. te Dakar verwacht. Borneo, 26 Jan. te Newport News. Boschfontein, 26 Jan. van Mombassa naar Tanga; Delfidijk 26 Jan. van San Francisco naar Vancouver; Dui- vendijk 26 Jan. van Christobal; Ja para, 23 Jan. van Manilla te Los An gelos; Java, pass. 25 Jan. Vlissingen (uitgaand); Jchan de Witt, pass. 26 Jan. Kaap St. Vincent; Limburg, 24 Jan. van San Francisco naar Ned. Indië; Loenerkerk, 26 Jan. te Genua; Lombok, 25 Jan. te Manilla; Maas land, 28 Jan. te Santos; Mapia, 26 Jan. te Suez; Meliskerk 27 Jan. te Bordeaux; Prins Willem van Oranje 26 Jan. van Algiers; Rijnland 25 Jan. van Bahia, pass. 27 Jan. Vlis singen naar Antwerpen; Talisse, 26 Jan. van Vera Cruz naar Jucaro en «Nederland; Utrecht, 27 Jan. van Los Angelos te Trinidad; Van Heutsz, 25 Jan. van Hongkong naar Singa pore; Zuiderkruis 24 Jan. van Bata via naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 27 Jan Kaas. Aanvoer 9 partijen. Prijs le soort 1.57—1.61; 2e soort f 1.51—1.55. Han del flauw. R'VEEN, 26 Jan. Bloemveling. Copland 0.701.00; White Sail 0.70— 0.90; Harvest 0.901.30; Piquante 0.80 1.10; Krelage 0.4&0.60; Zenober 0.420.55; Pierson 0.50—0.58; v. d. Eerden 0.67—0.82; Carnaval 1.00—1.10 Pr. van Oostenrijk 0.380.43, Sonja 0.360.51; Nansen 0.600.70; Scarlet Wonder 0.450.58; Moore 0.530.58; Crown Imperial 0.460.60; Pink Gem 40.60—0.72; v. d. Hoef 0.90—1.00; Whrestler 0.42—0.54; Helios 0.36—0.49 Magnificense 0.440.56; Victoria 0.47 0.55; Am. Glory 0.450.54; l'Inno- sence 0.470.56; Crocussen 0.08—0.19; Cyclamen 0.490è85; Azalia 1.25 1.40.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3