Een blik achteruit en 'n blik vooruit De overval op de doktersauto te Zoetermeer MAANDAG 26 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Nieuwjaarsrede van Leidens Burgemeester De zon breekt door, al drijven er zware wolken Bij de aanvang van de Raadszit ting van hedenmiddag hield de bur gemeester, jhr. mr. F H. van Kin schot de volgende Nieuwjaarsrede: Vandaag is het de eerste maal in 1948, dat de gemeenteraad van' Lei den in vergadering bijeenkomt. Van deze gelegenheid wil ik gebruik ma ken om U allen mijn beste wensen aan te bieden voor het kort geleden aangebroken jaar. Moge het U en Uw gezinnen brengen, wat gij ervan verwacht. Tevens spreek ik de wens uit, dat 1948 ook voor onze gemeen te een jaar moge zijn van vooruit gang en opbloei, waartoe naar'ik hoop Uw arbeid een belangrijke bijdrage zal zijn. Het vorig jaar sprak ik de hoop uit, dat in 1947 door aller samenwer king en met vereende kracht veel tot stand zou mogen kernen in het belang van onze gemeente. Deze hoop is niet beschaantd, al is in vele opzichten, helaas niet bereikt, wat wij* zo gaarne wensten v' Bij het verleden wil ik niet lang stilstaan, noch u vermoeien met een opsomming van alle min of meer be langrijke feiten, die zich hebben voorgedaan Ik kan ech'ter niet na laten enjcele gebeurtenissen te me moreren. Dit geld in de eerste plaats het feit, dat drie leden van uw raad, mevr. de Cler en de heren W. F. Smit en Ouwerkerk, hun zetel ter beschikking moesten stellen. Zij wer den vervangen door mevr. v. Sta- veverl en de 'heren A. Smit en van Weerlee. Voorts zou ik als een belangrijk feit willen aanmerken de behande ling van de begroting voor het jaar 1947. Dit was de eerste maal na de tijd van oorjog en bezetting, dat te Leiden een begroting op vrijwel nor male wijze werd behandeld. Dit is hierom zo belangrijk, omdat de be handeling van.de begroting van ouds de gelegenheid is voor het .plegen van overleg tussen u en het met de voorbereiding en uityoering en de dagelijkse leiding belaste college van B. en W. Deze gedachtenwisse- ling tussen Raad en College is in ons democratisch bestel te beschou wen als het centrale punt, waarbij gelegenheid is aangaande het ge voerde en te voeren beleid uwerzijds verantwoording te vragen, inlichtin gen te verzoeken en aanwijzingen te geven en Van de zijde van het Col lege om verantwoording af te leg gen, inlichtingen te verstrekken en te peilen, wélke denkbeelden bij u omtrent allerlei vraagstukken leven. Is deze gedachtenwisseling vrucht- baar, dan kan dat niet anders zijn dan tot voordeel van de gemeente. Maar dan dient zij vooral de grote lijnen en de belangrijke vraagstuk ken te betreffen en kleine en onbe tekenende details voorbij' te gaan. In verband met de begroting zou ik nog willen wijzen op het besluit tot het verhogen van bestaande of het verlenen van nieuwe subsidies aan instellingen, werkzaam op so ciaal-hygiënisch en cultur-eel ge bied en ten behoeve van de jeugd zorg en de jeugdbeweging. Door het voteren van een zo belangrijk bedrag, zal het een ieder duidelijk zijn, dat het het gemeentebestuur ernst is om al het mógelijke «te doen, opdat •de gemeente zich ook op de genoem de terreinen herstelle van de in de oorlog geslagen wonden. DE ACCOUNTANTSDIENST EN DEBRANDWEER. Met betrekking tot de in het oog springende mutaties" bij de gemeen tebedrijven en -diensten komt aller eerst naar voren de instelling van een accountantsdienst, een dienst, welke er niet alleen op gericht is om controle uit te oefenen op de juistheid van de bij verschillende instanties geproduceerde cijfers, doch die tevens ten doel heeft adviezen te verstrekken over boekhoudkundige financiële, bedrijfs-economische en organisatorische vraagstukken, opdat de gemeentegelden zo zuinig en doel matig mogelijk worden besteed. In aansluiting hierop memoreer ik de benoeming van een Directeur van deze dienst. Voorts wijs ik op de benoeming van een commandant van de Brand weer; 'hierdoor wordt onze aandacht direct weer bepaald bij de nieuwe organisatie van de Brandweer, wel ke in" de laatste vergadering van 1947 hdar beslag kreeg. Tepslotte wil ik in dit verband nog vermelden de benoeming van een gemeente-ontvanger. DE VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS. Wanneer rnen over benoemingen spreekt, denkt men ongetwijfeld ook aan het onderwijs. Niet minder dan Punten van de raadsagenda's voor 1947 waren gewijd aan benoemingen van onderwijzend personeel. Het is niet alleen deze vernieuwing, waar op ik wil wijzen, maar ook de ver nieuwing van het onderwijs zelf. De deskundigen op dit terrein zijn aan dit vraagstuk nog dwak bezig; wan neer het eindresultaat tegemoet ge zien kan worden, is nog geenszins zeker. Niettemin heeft Leiden een bescheiden stap gedaan óm tot mo derner opderwijs te komen: er is nl. besloten tot het oprichten van een Montesson-kleuterschool en tot het geleidelijk omzetten van een oplei- dmgsschoo1 voor U. L. O. in een Mon- tessöri-lagere school. DE VOLKSHUISVESTING. De sector: woonruimte-verdeling, volkshuisvesting en stadsonitwikke-' Üng heeft eer- belangrijk deel van uw aandacht opgeëist. In het kort wil ik aanstippen: de samenstelling van éen commissie van advies inge volge de vvoonruimtewet 1947, het vaststellen van een verordening be treffende de toepassing van art. 1 dier wet; het besluit inzake de bouw van 103 woningen in het Noordelijk deel van de stad; het vaststellen van het partiëel uitbreidingsplan „Lei den—Noord", het voorloog besluit tot onteigening van gronden; het beschikbaarstellen 'van gelden voor de verruiming van een viaduct over de spoorbaan LeidenWoerden en voor de aansluitende werken bij de provinciale weg VoorschotenLam- mebrug. In dit verband verdient te vens vermelding de Hinderwetsver ordening. Over hét algemeen kan gezegd worden, dat de achterstand op het gebied van de openbare wer ken langzaam maar zeker wordt in gelopen. Van de gemeente-bedrijven kan; wanneer men de hogere kosten voor scalarissen, materialen en onderhoud, alsmede de rantsoenering in aan merking neemt, gezegd worden, dat ook in deze sector zij het hier en daar langzaam het herstel voort gang vindt. Hetzelfde geldt voor de markten. Met betrekking tot de gemeente- financiën kan zulks mindernadruk kelijk gezegd worden. De financiële nood der gemeente is nog groot. Wel is in 1947 tot stand gekomen de Noodwet-Ouderdomsvoorziening, wel ke niét alleen een verbetering bete kent vbor onze ouden van dagen, maar ook een verlichting van de financiële druk, die op de gemeente rust. Een ander zeer belangrijk punt vormt het wetsvoorstel noodvoor- ziening-gemeentefinanciën, voortge vloeid uit de voorstellen van de zgn. Commissie-Oud. Deze regeling is échter in 1947 niet meer tot stand gekomen en behoort in deze terug blik dus geen uitvoerige vermelding Wanneer men zich zo in het kort mét het nabije verleden bezighoudt, rijst als vanzelfsprekend de vraag: wat zal de nabije toekomst, dus 1948, voor deze" gemeente brengen? EEN ZEER BELANGRIJK JAAR LIGT VOOR ONS. Uiteraard kan ik geen voorspellin gen doen, maar niettemin -heb ik de overtuiging, dat het pas aangebroken jaar voor Leiden zeer belangrijk zal zijn. Hiervan leggen immers al getuigenis af de drie Ingekomen Stukken, die u als eersten in dit jaar bereikten; no. 1 voorstel om te komen tot oplossing van het voor ons zo belangrijke overweg vraag stuk, hetwelk al zoveel jaren een be lemmerende factor is geweest voor onze stadsontwikkeling, no. 2 voor stel tot het vaststellen van het par tiëel uibreid.ingsplan „LeidenZuid- West", welks uitvoering o.m. voor ziet in de bouw van 4000 woningen; no. 3. voorstel tot het onteigenen van ongeveer 165 H.A. grond, be grepen in de plannen „Leiden Noord" en „LeidenZuid-West". Deze drie voorstellen hebben alle betrekking op dat gebied van het gemeentebeleid, dat naar mijn me ning in de toekomst de volle aan dacht van het gemeentebestuur zal eisen. Het besluit moet er nl- op ge richt zijn om Leiden die plaats té geven, w^lke het naar zijn aard en ligging moet innemen. Daartoe zal o.m. aandacht besteed moeten wor den aan de ontwikkeling en verbe tering van de stad, het aantrekken van industrie en de bouw van wo ningen. Ik hoop, <lat voorstellen van een dergelijk gehalte als de genoemde in 1948 nog vele malen aan U voorgelegd kunnen worden.' - DE FINANCIëLE HEMEL BEGINT OP TE. KLAREN. Men kan zeggen, dat de financiële hemel voor de gemeente'langzamer hand enigszins begint op te klaren Reeds voor de oorlog werden gelei delijk aan de meeste belastingbron- den aan de gemeente ontnomen; dit proces heeft zich tijdens de bezet ting ,in versnelde mate ontwikkeld. Hierdoor werd het onmogelijk een zozeer geëiste en gèwenste sluitende begroting te .bewerkstelligen. Van daar dat aile grote gemeenten, en ook onze gemeente, met omvangrijke tekorten hadden te kannen; zij wor den noodlijdend. Een van de meest- ernstige gevolgen hiervan* was het stringente toezicht van hogerhand, waardoor alleinitiatief werd ge- .dfod. Het onhoudbare van deze toestand werd ook door de Regering erkend; zij gaf dan ook aan de z.g.n. Commis sie-Oud opdracht' maatregelen te be ramen om te komen tot herstel van de financiële zelfstandigheid der ge meenten. In zijn rede tot installatie van deze commissieoeide de toen malige Minister van Binnenlandse Zaken, dat het strenge toezicht van Hogerhand funest is voor. de ont plooiing van het gemeentelijk leven, voor haar zelfwerkzaamheid en voor het verantwoordelijkheidsbesef van haar bestuurders. De geest, 'die uit de opdracht aan de commissie en de voorstellen tot voldoening aan die opdracht spreekt, is, evenals het uit de voorstellen voortgevloeide wets ontwerp, voor de gemeenten ver blijdend. Immers hier wordt beoogd een volledige sanering van de ge- meente-financiën. Afgezien van het feit, dat het nog slechts een wets ontwerp betreft, zijn van de uitein delijke resultaten van deze tijdelijke (immers tot én met 1950 geldende) 'voorziening geen positieve gegevens beschikbaar, vnl. omdat Leiden niet zal kunnen volstaan met de alge mene en belastinguitkering, maar ook een subjectieve uitkering nodig zal hebben. Niettemin mag, gezien het doel, dat aan de wet ten grond slag ligt, vrewacht worden, dat de zon zal doorbreken, al kunnen wij *er van overtuigd zijn, dat in de eerst volgende jaren nog genoeg zware wolken het werk, zullen verduiste- Dit is zeer verheugend: alleen zo is een beieid mogelijk, dat op .die naam aanspraak kan maken. Van harte, hoop ik, dat de nieuwe regeling weer perspectief zal bieden op de mogelijkheid om naar eigen inzicht het belang der gemeente 'te behartigen. Moge 1943 ook in dit opzicRt het begin te zien geyen van een nieuwe opbloei onzer gemeente! Met.de wens, dat God ons de kracht zal geven om in het nieuwe jaar de op onze schouders rustende taak naar behpren en in onderlinge, goede verstandhouding te vervullen,' moge ik thans besluiten. De Nederlandse Vrouw 1898-1948 En het Regerings jubileum van H.M. de Koningin Er heeft zich hier te lande eén vrouwencomité gevormd met het doel Hare Majesteit onze Koningin te huldigen ter gelegenheid van Haai 50-jarig Regeringsjubileum in 1948 namens alle Nederlandse vrouwen. Dit comité, waarin alle geledingen- van ons volk vertegenwoordigd zijn,, stelt zich voor van 18 Augustus tot 15 September 1948 een grote tentoon stelling in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage te orgapiseren, waar het leven en werken van de Neder landse vrouw zal worden afgebeeld. Wil men dit doel bereiken, dan moet een grote en omvangrijke or ganisatie worden' opgebouwd, waar voor- reeds een stichting onder de naam „De Nederlandse Vrouw 1898 1948" in het leven is geroepen. Voor het plan dient tot in de uiterste hoe ken van het land belangstelling te worden gewekt en» medewerking gezocht. Uiteraard spelen ook de fi nanciën een grote rol, daar de voor bereidingen veel gelid eisen. Het hoofdbestuur van de Stichting ,De Nederlandse Vrouw 18981948" heeft verzócht voor Leiden een* co mité uit alle groeperingen der be. volking samen te stellen; wier taak het zóu zijn, de plannen van de Stichting plaatselijk zou goed moge lyk te verwezenlijken. In verband hiermede zal een ver gadering worden gehouden op Don derdag 29 Januari a.s. te 14.00 uur ten Stadhuize te Leiden! Mevrouw J. Seret—Sijthoff, een der leden van het- hoofdbestuur, zal hierbij eveneens aanwezig zijn, ten einde een en ander te vertellen over de organisatie ^en de opbouw van de tentoonstelling! ledenvergadering „st. christoffel". De Ned. R.K. Ver. van Handelsrei zigers en Handelsagenten *„St. Chris- toffel", afd.- Leiden, hield een goed bezochte ledenvergadering, die o.a. werd bijgewoond -door het hoofdbe stuurslid, de heer de Wit. Van de uitgebreide agenda, die vlot werd afgewerkt, vermelden wij de installatie van 11 nieuwe leden, door de geestelijk adviseur, pater J. Tes. ser Ó.F.M. en de'accurate jaarversla gen van penningmeester én secretaris. In verband met het afscheid van de' le secretaris, de heef.de Jong, die wegens verandering van werkzaam heden, deze functie neer moest leg gen. werd déze toegesproken door de 'heer de Wit. de voorzitter en verschil lende leden, die gewaagden van"een trouw lid en, een grote vriend, wat de heer de Jong steeds is geweest. Bij deze gelegenheid werd de scheidende secretaris het ere-lidmaatschap en een boekwerk aangeboden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter, de heer Co- nijn, bij acclamatie herkozen. Als nieuwe leden werden gekozen de he ren H. Wert.er, L. van Leeuwen, en J. Burgmeyer. Het bestuur telt nu zes leden. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de Voor zitter om. tien uur de vergadering met de Chr. groet. bonkaarten afhalen. Dinsdag zijn aan de 'beurt gezin nen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een sUmkaartnum- mer heeft van l.t.m. 3600. Meebren gen: de stamkaarten, inwisselings bonnen van de lopende bonkaart, eventueel inlegvel voor schoenen bonnen) en controlekaart moeders (voor - toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. 1 - Kringwedstrijden e.h.b.o. De Kring Leiden van de Ned. Ver. E.H.B.O. heeft Zaterdagmiddag in de Foyer van de Stadsgehoorzaal Kring- wedstrijden georganiseerd, die bijna volkomen aan de verwachtingen heb ben voldaan, y/are het niet, dat een te grote puntentelling de jury voor een bijna onmogelijke taak stelde. Een vereenyoudigin^ in het E.H.B.O.- verk w;.s dit niet en mogelijk zal een dergelijke waardering voor dit pjachtige werk" zeker op moeilijkhe den-stuiten! Ondanks deze opmerking niets dan lof voor het gebod ene, voro- al ^aar het hier een moeilijke opga ve betrpf en zeker gedacht moest worden aan alle mogelijke kleinighe den. Ook voos de leiders was-deze middag lang niet gemakkelijk, ech ter bleken*velen voor hun-taak vol komen berekend en wisten zelfs 4wee van de te behalen 135 punten er resp. 125 en 126 „in de wacht te slepen". De uitslag werd: Ned. Verg. E.H. B.O. Leiden 590 pnt. leider 125 pnt; Lisse -617 pnt., leider 112 pnt.; Voor schoten 514 prit., leider-126 pnt.; Oegstgeest 487 pnt., leider 119 pnt.; Katwijk 442 pnt.. 106 pnt.; Hillegom 292 pnt., leider 70 pnt. de „gijsbrecht van aemstel" Wij wijzen er op, dat de voorstel ling die hedenavond onder auspi ciën van K. en O. in de Schouwburg gegeven .wordt, om half 8 aanvangt. „Hat Nieuwe Schouwtoneel" bracht gisteravond in de Schouwburg een opvoering van „De martelgang van kromme Lindert", een drama in vïjf bedrijven naar de- roman van A.' M. de Jong. Deze geschiedenis is. zoals men dkt pleegt te noemen, niet erg geschikt om onder de kerstboom te worden verteld. Zij tekent de tragi sche levensloopvan «'een lichamelijk minderwaardig mens in een milieu, waar de rauwe zelfkanten- van onze samenleving de boventoon voeren. Er zijn. sterk melo-dramatische ten- denzen, die op een zekere categorie mensen diepe indruk maken en daar om worden betiteld met fel-realis- ^isch. De karaktertekening van kromme Lindert was het meest ge- gd, evenals die van de „Puit" De overige vertolingen waren mid delmatig. Wij achten dit stuk voor behouden voor strikt volwassenen, maar kunnen het in geen enkel op zicht aanbevelei). burgerlijke stand. Geboren-: Hendrik' Jacobus z. van H. J. Lens en J. M. van Heerde; Jo hanna Maria d. van J. van der Meij en Ma de Koning; Geertrui Jacoba d. van P. van der Walle en G. J. Lafr- celTeunis z. - van, T. van Iterson en J Verver; Hermanus Leonardus z van T. J. Straathof en M. A. van Dijk Jannetje Johanna d. van H. v Eerden en G. van der Hoek. Jannetje d. van G. W. Kortland en S.. van Leeuwen. Overleden: J. Groene veld z. 22 j.; J. G. Cramer wed. vai| M. R. Ra- sink 78 j.; A. Brandt 4- 4 maanden; P.* van der Haven. d. 14 j.; A. M. Eg berts wed. van J. M. Godthelp 70 j De dader een ontslagen SS-er Nader vernemen wij, dat de dader van de overval op dr. Roodzant een jonge S.S.'er is, genaamd Breedveld, woonachtig in Den Haag.- Aan de overval hebben vermoede lijk nog meer personen meegedaan, hetgeen -kan worden afgeleid uit het verhaal van twee personen uit Bleis- wijk, die Vrijdagavond met een auto uit Den Haag naar Bleiswijk terugkeerden^ Zij 'zagen op de weg tuisen Den 'Haag .en Zoetermeer twee wagens langs 4e weg 'staan en een jongeman in een gabardine re genjas vroeg hem om een lift. Eerst reden ze door, doch daarna bedach ten zij zich én reden terug. De jon- gemaif .zeide. dat hij naar Utrecht moest, waarop de beide inwoners van Bleiswijk ten antwoord gaven, dat hij mee kon tot Bleiswijk. Dit aanbod werd niet geaccepteerd. Evqn later reed de Chevrolet van dr. Roodzant hun met een razende snel heid voorbjj, met het vermelde nood lottige gevolg onder Zoetermeer. Boewél de jongeman elke inlich- \LPHEN AAN DEN RIJN PATER ADELBERTUS VAN DER PUTTE O.P. TOT DOCTOR GEPROMOVEERD. .Pater J. C. M. van der Putte O.P. promoveerde Vrijdag aan -de R.K. Universiteit te Nijmegen cum laude tot doctor in de Godgeleerdheid, op proefschrift.: „De dogmatische waar de van de theologische redenering" Promotor was prof. mag, dr. P. Kre- ling O.P. Naar wij vernemen zal pater Van der Putte, na een kort verblijf in de ouderlijke Woning alhier, waar hij Woensdag zal arriveren, voor verdere study enige tijd naar Rome vertrek- ken, om'vervolgens nog enkele maan- den in Parijs te studeren^, Ernstig geval van Kolendampvergiftiging te Alphen a.d. Rijn Zondagmorgén heeft zich te Alphen aan den Rijn een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarvan de 74-jarige, alleenwonende weduwe v. d. Woensel-Hoogendoórn in de Emmalaan, het slachtoffer is geworden. In bewusteloze toestand is zij in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het was heel toevallig, dat een fa milielid Zondagmorgen een bezoek wilde brengen aan de 74-jarige we duwe 'van Woensel. Het bevreemdde hem echter, dat hij op dat late och tenduur de woning nog gesloten vond en geen gehoor kreeg op zijn her haald bellen en rammelen aan de deur. Informaties bij 'de buren be vestigden hem* dat de weduwe toch beslist thuis moest zijn. Nogmaals tcog de bezoeker op onderzoek en toon hij .door het raam van de woonkamer keek, zag hij haar in de bedstee lig gen. Op zijn kloppen op de' ruiten gaf de bewoonster geen enkel teken van opmerkzaamheid Het ergste nu vre zend, werd de pölitie van het geval .op de hoogte gesteld. Zij verschafte^ zich', door het openschuiven van een raam ^toegang tot de woning. Men nam een sterke kolendamp in de wo ning waar en trof de vrouw in be wusteloze toestand in bed aan. De ontboden geneesheer dr. J. v. Eek, constateerde bij het slachtoffer ko lendampvergiftiging in ernstigê graad en achtte spoedige.overbrenging naar het Acadamisch ziekenhuis noodzake lijk. De oorzaak van dit ongeval moet worden toegeschreven aan het te ver afsluiten van de kachelpijp, door mid del van een schuif. VOORSCHOTEN Werkkleding. Zelfstandige perso nen of personen werkzaam in bedrij ven tot en met 4 werkkleding dragen- de arbeiders kunnen, onder overleg ging van' hun stamkaart, een aan vraagformulier voor werkkleding af halen en indienen, mits zij volgens de vastgestelde normen voor ^werkkle- ding komen en na 30 September 1947 geen bon voor werkkleding hebben ontvangen. Afhalen van formulieren: 27 en 29 Januari van 9.3012 uur. Indienen van formulieren en tevens afhalen van werkkledingbonnen: Fabruari 1948 van 9.3012 uur er van 1415.30 uur. ZOETERWOUDE Inbraak. In de. nacht van Vrij dag op Zaterdag is ingebroken in het huis van de heer H." aan de Hoge Rijndijk. De dieven doorzochten het gehele benedenhuis. Van waarde heb. ben zij niets meegenomen. Uitvoering Thuisfront. Zondag avond gaf het Kath. Thuisfront ter versteviging van de .kas een opvoe ring van het toneelstuk „Doh Garcia Moreno". Medewerking verleende de toneelgroep van de K.A.J. van (Toog made. Dit historische stuk uit de „oude doos" gaf ons een kijkje op de strijd van het liberalisme en vri.irnet selarij tegeri het Katholiek gelooLom- streeks 1875 in Ecuador. ting weigéit, ipeent men de toedracht van de zaak aldus te .kunnen recon- trueren. De jongeman heeft met be hulp van de inzittenden in de twee de wagen de auto van dokter R- aangehouden en de dierenarts be wusteloos geslagen. Zij hebben daar na getracht hetzelfde spelletje te her halen met de wagen van de Bleiswij- kers, doch toen de jongeman, die om een lift vroeg, zag, dat zij met z'n tweeën waren, is hij er verder niet op ingegaan Men heeft toen het lichaam van de dokter achter in de auto gelegd en de jongeman is achter het stuur gaan zitten. Onder Zoeter meer is de bewusteloze bijgekomen en heeft getracht het stuur te grij pen. Daarop is het ongeluk gebeurd. ,De tweede wagen blijkt naar Den Haag te zijn teruggereden. Het num mer is bekend. De dader is een voormalig S.S.'er, die indertijd- de wijk heeft genomen naar Denemarken. Hy is enige tyd hier te lande in een kamp-opgesloten, doch sedert 1946 uit de internering ontslagen. 'Naar wij vernemen is gisteravond Prinses Juliana tegenwoordig ge weest op de plek van het ongeluk, om de situatie aldaar in ogenschouw te nemen. LAATSTE BERICHTEN In aansluiting op de berichten, dat de delegatie ,van Curasao nog vóór het begin der Rijksconferentie be paalde verlangens bij de Nederland se regëring klemmend r»ar voren zou willen brengen zonder inwil liging van welke verlangens de de legatie niet bereid zbu zijn, aan'de Rijksconferentie deel te nemen verneemt het A. N. P., dat de leden der delegatie hedenmorgen te 10.30» uur door de minister van Overzeese Gebiedsdelen zijn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop was de delegatie niet bereid, een verklaring af té leggen, doch wel deelde men desgevraagd mede, dat men „morgen hoogstwaar schijnlijk bij de opening van de Rijksconferentie aanwezig zal zijn". Aan de vooravond der Rondetafel conferentie* had een redacte.ur van het A.N.P. gelegenheid, aan de ver tegenwoordiger van Suriname in Ne derland, tevens lid der Surinaamse delegatie ter conferentie, mr. R. H. Pos. te vragen naar zyn verwachtin gen omtrent het verloop der bespre kingen. Mr. Pos antwoordde hierop als volgt: „Ook hier geldt „il.faut être d'accord pour se discuter". Daar van Nederkmdse zijde herhaal delijk bereidheid is te kennen gegeven, de conseqenties van de zelfstandig ïeid gelijkberechtig-i- heid en het zelfbeschikkings recht der Overzeese Gebiedsde len te aanvaarden, kan ik niet anders verwachten, dan dat ae besprekingen ten aanzien van de practische uitvoering dezer be gin:-wen zich jUitsiuitend on za kelijk terrein zuren bewegm De Surinaamse délegatie wacht rustig de ontwikkeling der con ferentie af. 'Zij is eensgezind en weet in hoofdtrekken wat zij wenst ten t aanzien van de toe komstige'verhoudingen van Su riname tot Nederland." doodstraf voor lid polizei freiwilligerbataillon x niederlande. Het bijzonder gerechtshof te r>m sterdam, onder presidium van mr. E. A. M. Lamers, veroordeelde heden morgen de 33-jarige J. F. v. d. H. uit Amsterdam tot de doodstraf. Veer tien dagen geleden 'eiste mr. J. Be sier levenslange gevangenisstraf te gen van der H., die in de oorlogsja ren toegetreden was tot het PoPz-.-i Fi*e;willigersbataillon Niederlande en in die functie verscheidene Neder landers heeft gearresteerd en een maal een arrestant neerschoot, waar- dooi deze overleed. de verhoging der vermakelijkheidsbelasting. Met betrekking tot de tweede cir culaire van de minister van binnen landse zaken, gedateerd 18 Januari, inzake de verhoging van de verma kelijkheidsbelasting, .deelt het lande lijk Comité van Actie tegen verho ging van vermakelijkheidsbeüasting (in deze commissie zijn alle onderne mingen van vermakelij kheidsbedrij- ven en alle werknemersorganisaties vertegenwoordigd) het volgende mede: In de nieuwe circulaire stelt de minister aanzienlijk mildere eisen. Werd in de eerste circulaire een ver hoging van de vermakelijkheidsbe lasting tot 50 pot."bijna over de ge hele linie van het ajnusecentsbedrijf gevraagd alleen dé bioscopen zou den 45 pet. moeten opbrengen en het percentage yoor concerten en toneel; voorstelling zou op 20 blijven ge handhaafd mu is het aantal bedri;,- •ven, waarvoor de minister 20 pel: voorstelt, veel gróter. Het bestrijkt bijna het gehele terrein, voorzover met levende kunstenaars wordt ge werkt. Voor de bioscopen, welke ten minste 500 M. Nederlandse films ot Nederlands journaal draaien, wordt volstaan met een heffing van 35 pet. met dien verstande, dat voor biosco- pèn in kleine plaatsen nog een afwij king van- dit percentage naar bene den mogelijk" is. Daar het comité van Actie, naar het voorts mededeelt, Hééft kunnen aantonen, dat de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting door de bedrijven, welke revue, operette, va riété, cabaret,, circus enz. exploite ren, niet te dragen is„ en éen doorbe rekening op de toegangsprijs tot een belangrijke verlaging van hel bezoek, dus tot daling der inkom sten uit deze belasting zou leiden, suggereert de minister zijn nieuwe circulaire vsoor deze instellingen 20 pet. als uitgangspunt te stellen. Voor# nachtclubs, dancings en andere luxe" bedrijven handhaaft de minister het standpunt, dat een belasting tot 50 pet. kan worden geheven. Ook sen sationele sportevenementen zullen volgens de minister 50 pet. vermake lijkheidsbelasting moeten opbrengen. Het Actiecomité zegt over de be reikte resultaten zeer tevéeden te zijn. ook over het feit, dat de „stok achter de cleur" in verband friet de uitkering uit het gemeente-fonds nu is weggenomen. de sinaasappelen'zijn er Zaterdag 24 Januari is het s.s. „Ti- ,tüs" van de K.N.S.M. te Amsterdam aangekomen met een volle lading Jaffa-sinaasappelen, dmvattendc 33.600 kisten. Dit is de eerste zen ding van de Palestina-oogst die naar Amsterdam komt, zodat de hoofdste delingen deze sappige vruchten bin nenkort bij hun 'groentenhandelaren kunnen verwachten. Tijdens een vergadering van de algemene raad van de Belgische So cialistische Partij, verklaarde de Bel gische eerste minister spaak heden morgen: „Ik ben getn voorstander van een onmiddellijk aftreden van de koning. Eèn dèrgelijik aftreden zou namelijk in. September van'dit'jaar Prins Boudewijn op de 'troon bren gen, hetgeen een ongeluk voor hem zelf zou zijn, voor de dynastie.en voor België". „Men vraagt mij, zo vervolgde Spaak, of ik er goed aan heb gedaan rrfij naar de koning te begeven. Ik kan hierop volmondig: ja antwoorden' Indien wij tot een oplossing van dit probleem willen komen, zullen 'wij vroeg of laat "toch mét de koning in contact moeten treden. Een linkse noch een rechtse meerderheid kan tot een oplossing komen en daarom dringt persoonlijk contact met de vorst zich op. Verder is het goed ge weest, datdé koning ook eens ge sproken heeft met iemafrd, die nu niet fuist behoorde tot de Katho lieke Volkspartij of het Nationale Koningscongres.'" OEGSTGEEST Middénstand. Medegedéeld werd, dat het ledental 59 bedraagt. De cur sus in welsprekendheid is een succes en alle deelnemers zijn zeer tevreden. De vastenavondviering zal plaats hebben op Woensdag 4 Febr, Het woord was daarna aan de heer Sontrop die sprak over „Onbelastba re reservering en vermogensaanwas- belasting".. - POSITIE NED. PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. Abbedijk, pass. 23/1 23.uur Vlissin-' gen; Alhena, 23/1 van Buenos Aires te Montevideo; Alphacca, pass 24/1 Ouessant; Amstelkerk, pass 23/1 Gi braltar; Amstelland, pass. 23/1 Fi- nisterre; Amstelstad, 23/ van Monte video naar Rio Grande do Sul; Aver- dijk, 23/1 van Antwerpen. Blanipa pass. 22/1 Malta;. Bantam, 23/1 van Port Said te Halifax; Bloemfontein, 24/1 van Lorenzo Marquez naar Dur ban; Delftdijk, 22/1 te San Fcancisco; Eemdijk, 22/1 van Tampa te Mobile; Johan va'n Oldenbarnevelt, 21/1 van Colombo; Kalianda, 23/1 te Singa pore; Kertosono, pass. 23/1 3 uur Mj. nicoy; Lievevrouwekerk, 23/1 van Kuwait naar Khorramshar, alwaar 24/ verw.. Leuvekerk, 23/1 van Am sterdam te Londen; Loenef-kerk, 24/1 15 mijl Oost Kaap Palos; Maetsuycker. 23/1 van Antwerpen naar Batavia; Merwede, pass. 23/ Madeira; Marv Luckenbach. 22/1 van New York te Batavia; Molcnkerk. 24/1 van Hong kong te- Shanhai; Nieuw Amsterdam, 23/1 van Rotterdam naar New York: Prins Maurit, 24/1 nog te Tel Aviv, Prins Willem 4, 24/1 nog te. Haifa. Salatiga, 23/1 bij Oporto; Stuyvesant, 23/1 van Port of Spain naar de Azo- ren; Sibajak, pass. 23/1 20 uur Ques- sant; Singkep,*24/1 van Amsterdam te Rotterdam; Stad Schiedam, 21/van Madras; Tabian, 23/1 van Batavia ie Amsterdam; Tarakan, pass. 22/1 on- derhaJf Graadskanaal; Utrecht. 24/1 van Panamakanaal naar Trinidad; Volendam, 24/1 van-Batavia te Hbt- terdam. Zeeland (K.R.L.), 21/1 van New York naar Batavia; Waterman. Rotterdam-Batavia, pass. 24/1 Dun- gene&s.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3