8.000.000.000 Gulden voor herstel van oorlogsschade gevraagd De Leidse jeugd trad aan ZATERDAG 24 JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Voorgesteld wordt o.a. een huur belasting en verzwaring omzetbelasting gIJ DE TWEEDE KAMER DER ST ATEN-GENERAAL is thans .inge- diend het wetsontwerp op de Ma teriële Oorlogsschade. Bij aanvaar ding van dit ontwerp zullen alle tot dusver in verschillende besluiten verspreide bepalingen op het gebied van de door particulieren geleden oorlogsschade komen te vervallëh en zal van het oorlogsschaderecht een overzichtelijk geheel zijn verkregen. Minder-gegoeden krijgen alles betaald Het wetsontwerp geeft echter n dan een overzichtelijke samenvat ting van hetgeen tot heden reeds gold. Het ontwerp kent geheel nieu we grondslagen, welke tot uitkom sten leiden die voor de getroffenen belangrijke verbeteringen betekenen. Het wetsontwerp komt tot een totaalcijfer van 5.132.000.000. De geldenide maatstaven bleven hier ruim 2 milliard onder en zouden tot een totale verplichting hebben geleid van ƒ3.104.000.000. Ondanks deze haast astronomische bedragen verstrekt het wetsontwerp toch nog niet over de gehele lijn een integra-. le vergoeding van de geleden scha de. Ben oplossing van het vraagstuk van de materiële oorlogsschade in deze zin. welke nog een /2!miliard meer zou hebben gevraagd, heeft de regering riiet kunnen aanvaarden. VERDELING VAN HETGEEN MEER TER BESCHIKKING IS GESTELD. De verdeling van de 2 milliard, -welke het ontwerp meer aan scha devergoeding toekent dan volgens de geldende maatstaven zou wor den uitgekeerd, geschiedt naar heel nieuwe maatstaven. Volgens het geldende oorlogsschaderecht wordt bij de verdeling van de voor vergoe ding van oorlogsschade beschikbare geilden in het algemeen slechts re kening gehouden met de omvang van de geleden schade. Ingevolge het ontwerp zal echter bij de verdeling vajn voormelde 2 milliard ook in zeer ernstige mate rekening worden gehouden met de draagkracht van de getroffene. Het ontwerp leidt er dus toe, dat de schadevergoeding aan de econo misch zwakkeren vollediger zal wor" den gemaakt dain die aan de econo misch sterkeren. De Bankwet in de Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Ka mer mr. van Schaik heeft gisteren weten te bereiken, dat de Tweede Kamer de Bankwet 1948 heeft gehandeld. Dinsdag zal alleen nog over een paar kwesties moeten wor den gestemd. Minister Lieftinck bleek erg vast houdend en opposanten hadden niet veel succes. De heer Sassen (KVP) mocht echter constateren, dat de minister meerdere wensen van hem overnam, o.a. die betreffende de sa menstelling van de Bankraad, waar in de gezamenlijke .arbeidersorgani saties drie personen als hun verte genwoordigers zullen kunnen benoe men. KONINKLIJKE ROTTERDAMSE LLOYD LAAT DRIE SCHEPEN BOUWEN De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft grote plannen. Nog dit jaar zul len drie nieuwe vrachtschepen op stapel gezet worden; de „Langkoeas" de „Blitar" en de „Mataram1'. Ook wordt gerekend op nog twee nieuwe schepen welke Slamat" en „Garoef' gedoopt zullen worden. - Het ligt in de bedoeling om twee oude schepen, de „Tosari" en de „Kedoe'\ van de hand te doen. Voorts is de mogelijkheid niet uit gesloten dat t.z.t. een tweede „Wil lem Ruys" op stapel gezet zal worden DE ZEEMAN EN WIJ Het Apostolaat ter Zee heeft zich tot taak gesteld de zeeman in zijn moeilijkheden te vinden, hem het contact te bezorgen met de Priester die hem verstaat en begrijpt, en naarnaast hem een thuis en een kring van oprechte vrienden te bezorgen in de vreemde haven. In de meeste havensteden van de wereld kan men nu"de zeemansclubs van het Aposto laat ter Zee vinden. Ook in onze grote Nederlandse havens. In Rotterdam is onder een ener gieke en begeesterende leiding van Pater Koevoets S.C.J. een voorlopig zeemanshuis gevestigd aan de Van Vollenhovenstraat 33. Het bleek ech ter al spoedig te klein. Vooral met de Kerstdagen die we pas beleefden, mochten we onder vinden in welke behoeften ons huis voorziet, maar vooral ook hoe veel meer we zouden kunnen doen. als we meer ruimte hadden, meer mid delen. Havenaalmoezeniers en mede werkenden van het Apostolaat ter Zee kunnen zich geheel in dienst stellen van het prachtige werk onder de zeevarenden, ze zullen veel werk ongedaan moeten laten als de Katho lieken van het achterland niet be reid zijn de voortdurende steun van bun gebed en geldelijk offer 'te geven. R. v L. VOLLEDIGE VERGOEDING VOOR DE KLEINE EIGEN WONING EN HET KLEINE EIGEN BEDRIJF. Bij de toepassing van het begin sel, dat bij de vergoeding van de ge leden oorlogsschade mede rekening wordt gehouden met de draagkracht, is er in de eerste plaats van uit ge gaan, dat als de zwaarst getroffenen kunnen worden aangemerkt zij, die schade hebben geleden aan een door hen zelf bewoonde of gebruikte wo ning of bedrijfspand1 (mitsgaders schip). Aan deze categorie van getroffe nen kent het ontwerp een integrale vergoeding toe, althans voor zover het betreft kleinere woningen en kleinere bedrijfspanden. Voor woningen is aangehouden een grens van boujvkosten Mei 1940 5.000, voor de bedrijfspanden be draagt deze, grens eveneens f 5.000; voor woningen annex bedrijfspand 8.000 en voor schepen 9.000. De omstandigheid dat het hier betrek kelijk kleine panden betreft, ge voegd bij de eis van het eigen ge bruik, hetgeen ook weer met zich brengt dat hier niet de economisch sterkeren in het geding zijn, is voor de Regering motief geweest om in deze gevallen een vergoeding op 'ba sis vain vervangingswaarde te ver strekken. Deze regeling geldt uiter aard, gezien de eis van het eigen ge bruik, slechts voor 1 woonhuis en 1 bedrijfspand of voor 1 onroerend goed bevattende woon- en bedrijfsruimte, of voor 1 schip. AANZIENLIJKE VERBETE RING IN DE VERGOEDING VAN HUISRAADSCHADE In dezelfde richting vergoeding naar draagkracht werkt-voorts de in het ontwerp opgenomen huisraad schaderegeling. Boven de bijdrage, wel'ke krachtens de oude regeling is toegekend, wondt op de bijdrage welke in 1943 of later is vastge steld, een aanvullende bijdrage ver leend, welke het mogelijk zal ma ken, dat het oorlogsslachtoffer zich in de meest voorkomende gevallen weer in zijn oude staat zal kunnen inrichten. Oude bijdrage wordt in de ze regeling gebonden aan het maxi mum van 2 x de ouide bijdrage en bo vendien aan het bedrag van 11.250, vermeerderd met een toeslag wegens inwonende gezinsleden. Deze toe slag bedroeg tot heden 150 per ge zinslid heneden 6 jaar en voor elk ouders gezinslid 250.Thans is deze toeslag gebracht op onderschei denlijk 300 en f 500. MOGELIJKHEID VAN AAN VULLENDE FINANCIERING VOOR ALLE ANDERE GE VALLEN. In alle andere gevallen dan de hiervoren besprokene, kunnen de ge troffenen bij de herbouw van hun pand1 of de wederinrich ting van hun bedrijf, worden gesteund met over- heidscredieten of althans met een periodieke bijdrage in de vorm van een rentevergoeding welke het de getroffenenmogelijk zal maken cp de particuliere markt een crediet op te nemen. De omvang dier credieten en de faciliteiten welke daarbij zul len worden verleend, zullen zoveel mogelijk naar objectieve maatsta ven worden bepaald. Iedere getroffene die zijn bijdrage wil besteden, voor de bouw van een woning of de aankopp van een na de bevrijding gebouwde woning, niet groter dan 500 M.3,- zal steeds op zodanige faciliteiten kunnen rekenen dat het pand op zichzelf genomen voor hemeen rendabele belegging wordt. Er zal daarbij worden uitgegaan van een bouwsom, welke ten tijde dat met de bouw zal worden begon nen, redelijk is te achten. Het be drag waarvoor de getroffene de bouw zal weten te gunnen, zal mitsdien buiten beschouwing blijven. Als men er in slaagt goedkoper te bouwen, is dit een voordeeltje vor de getrof fene. Verwacht wordt dat het voor deel, hetwelk dit systeem voor de getroffenen kan opleveren indien zij in staat zijn te gunnen beneden het bedrag waarop de met hen aan gegane financieringsre'geling is ge grond in belangrijke mate een druk op de bouwkosten zal uitoefe nen. Degenen, die hun bijdrage zullen aanwenden voor herstel of vervan ging van bedrijfspanden en uitrls- ting, zullen in het algemeen even zeer, mits het bedrijven betreft met een bedrijfsvermogen. beneden 500.000.op creddeten met finan ciële faciliteiten kunnen rekenen. In deze gevallen zal op grond van het thans in de Wet neergelegde draag krachtbeginsel, een meer individuele methode worden gevolgd. En bepa ling van de draagkracht zal naast de vermogenspositie de rendabili teit van het bedrijf eén rol spelen. De regering acht het mogelijk aan dit systeem een zodanige toepassing te geven dat een minder goed be heer niet in verdergaande faciliteiten zijn beloning zal vinden. De renda biliteit«nogelijkheid zal zoveel mo gelijk naar objectieve maatstaven v-orden vastgesteld. OORLOGSSLACHTOFFERS ONTVANGEN ƒ2 MILLIARD MEER DAN VOLGENS DE GELDENDE MAATSTAVEN De mogelijkheid is geopend om in bijzondere gevallen of groepen van gevallen in plaats van ide credieten met faciliteiten, welke, zoals gezegd, te gelegernertijd zullen uitlopen op uitgestelde bijdragen, een reeds thans te bepalen extra bijdrage te verle nen. Blijkens de Memorie van Toe lichting zal deze'mogelijkheid in het algemeen worden opengesteld voor die bedrijven, welke financiële steun behoeven voor de heraanschaf van bedrijf sin ventaris. Deze zullen een extra-bijidrage tot maximum 100 pet. van de reeds verleende bijdrage kunnen ontvangen. BELASTINGVERZWARING OP KOMST. Hierboven is aangegeven dat het totaal van de omvang van de ver plichtingen welke uit de wet voort vloeien, moet worden gesteld op 5.132.0O0.0U0.— In de Mtii.'Oi-'C van Toelichting is voorts naar voren gebracht dat naast deze uitgave nog enkele soort gelijke evenzeer uiterst omvang rijke uitgaven van volkomen gelijke aard door de staat zullen moeten wor den gedaan. Deze uitgaven, welke m de eerste plaats betreffen de vergoe ding van oorlogsschade van .publiek rechtelijke lichamen, en voorts uitga ven verband houdende met de uit voering vain de Zee- en Luchtvaart- verzekeringswet en van het Zeesche penbesluit, alsmede vergoeding van defensieschade, worden in totaal' ge raamd op ƒ2.601.000.000. Het behoeft geen betoog, dat het totaal van deze verplichtingen, t.w. ƒ7.733.000.000 gedurende een lange reeks van jaren een zware belasting zal vormen voor 's Rijks schatkist. De Regering heeft het daarom noodzakelijk geoordeeld een schema te ontwerpen yoor belas tingverhoging en belastingherziening welke per jaar een bate van 250 millioen zullen moeten afwerpen. Langs deze weg zal in 50 jaar de oor logsschuld zijn afgewikkeld. Als nieuwe belastingen zijn ge dacht in de eerste plaats een huur" belasting en voorts een belastisig op ouroerende goederen met uitzon dering van kerk- en schoolgebouwen toebehorende aan instellingen van de dode hand, het registratie- en ze gelrecht, de personele belasting, de inkomstenbelasting, de vermogens" belasting en de omzetbelasting. Wat de huurbelasting betreft, deelde minister Lieftinck op een persconferentie mede, dat deze belas ting naar alle waarschijnlijkheid niet zal kunnen worden toegepast, tenzij met toestaan van een huur-verla- ging. Een zeer belangrijk bedrag zal geput worden uit de verhoging van de omzetbelasting. Deze belasting zou tóch gewijzigd moeten worden, om te komen op gelijk niveau met onze Benelux-partners. Wel zal de belasting niet op hetzelfde niveau worden gebracht als in België. Het is een stapje in die richting. De voor stellen tot belastingverhoging zullen niet te gelijkertijd met het wetsont werp worden" ingediend, doch later. Ten slotte regelt de wet de uitke ringen van de molestverzekeringen. HONGAARSE KINDERACTIE. Mgr. Knebel komt a.s. Woensdag 28 Jan. in de dekenale kerk, waar hij om elf uur de Hongaarse kinderen uit Leiden en omgeving wil toespreken, om deze daarna gelegenheid te geven bij hem te biechten. NEDERLANDSE KINDEREN UIT DUITSLAND. Gistermiddag arriveerden in Lei den, onder leiding van het Rode Kruis, ongeveer 150 (o.w. 80 katho lieke) Nederlandse kinderen uit Duitsland. Zij hadden eerst enige tijd ter observatie vertoefd in Hors- Seve- num (L.). Zij zijn liefdevol opgeno men in gezinnen te Leiden, Hoogma- de, Oegstgeest, Rijpwetering, Wasse naar, Woubrugge. De „Eltax" had belangeloos een bus beschikbaar gesteld voor het vervoer. En bij de aankomst te Leiden bood „Zomerzorg'' zaal en consumptie aan. Onze stadgenqot, de heer S. M. Brugmans, werd 14 Januari 1.1. door de Arr. Rechtbank te 's Gravenhage toegelaten als beëdigd makelaar, taxateur in meubilaire goederen. Luid schalden gisteravond de trompetten door de hoge ruimte van de grote Stadszaal en oorverdovend kinken de trommels, zodat het oorvlies tril de, doch niets was in staat het helse lawaai, dat uit de zaal opsteeg, te overstemmen! Wat was er aan de hand? Wel, de Leidse Jeugdcommis sie, waarin qlle jeugdverenigingen vertegenwoordigd zijn, gaf een pro- paganda-avond met het doel de nog niet georganiseerde jeugd te doen in zien wat er allemaal in de jeugdbeweging te bereiken is. En dat is veel! Gisteravond waren wij er getuige van. Gelukkig temperde het lawaai na de opening wel enigszins, doch geheel stil is het geen ogenblik geweest, wat «/oor verschillende demonstranten wel hinderlijk was, maar enfin, we zullen het maar op de rekening schrijven van hen, die nog geen lid zijn en die dus nog niet weten, dat discipline in de jeugdbeweging een onmisbare fac tor is voor een goed functionerend verenigingsleven. We zouden het ook enthousiasme kunnen noemen en dan is het lawaai een prachtig bewijs, dat al die jongens en meisjes in dé jeugd beweging datgene zullen vinden, waar zij van houden, want ook enthousias me is een onmisbare factor. Het wés overigens een echte jeugd'- be weginsavond; geen onwerkelijke show, maar een programma dat ook in kleiner verband uitgevoerd kan wor den en ook werkelijk uitgevoerd wordt. En mocht het succes van alle nummers.' dan niet even groot geweest zijn, het doel is bereikt, de belang stelling bij vele niet-aangeslotenen gewekt en daar was het tenslotte om begonnen. Wat er allemaal te doen was? Te veel'om op te noemen, we zullen het dus niet proberen, noch namen noe men van verenigingen; zij deden alle maal haar best en dat is het voor naamste. De jeugd, die de hele zaal vulde, heeft kunnen genieten van volksdans, met haar sierlijke vormen en gracieuse bewegingen, Japans worstelen, een combinatie van lenig heid en kracht, vendelzwaaien," scher men, zwaarddansen, muziek en niet te vergeten de volkszang. Dat bad u moeten horen! De canon „Brand in Mokum" in vier partijen gezongen door 1000 „brulapen", het is onbe schrijfelijk. En het bleef maar bran den, er kwam geen eind aan. „Brand, brand, brand, brand, en daar is geen water, en daar is geen waterEin delijk luwde het lawaai wat en bij het volgend liedje ging hét al veel beter. „Des winters als het regent" klonk zelfs bepaald beschaafd! Om half elf stroomde zaal weer leeg. De Leidse Jeugdcommissie kan met voldoening terugzien opdeze avond, want dat de belangstelling ge wekt is, konden wij uit de diverse uitlatingen duidelijk opmaken. Of het werkelijk succes opgeleverd heeft in de vorm van nieuwe aanmeldingen, zullen we moeten afwachten. In ieder gpval heeft de jeugdbeweging aan al len een kans gegeven, zij heeft haar poorten wijd geopend en Leidens jeugd heeft maar binnen te stappen. Mogen velen de drempel overschrij den! Voor de wereldvrede De tijd van ongestrafte uitbrei ding is voorbij".f». woorden die 10 jaar geleden ook werden uitge sproken op diezelfde plaats: het En gelse Parlementsgebouw. Toen was het minister Chamberlain, nu minis ter Bevin; toen was het de laatste waarschuwing om een oorlog te voor komen, en het was tevergeefs. En nu?. Wat bouwen de werklieden, als God niet zegent? Laten we daarom beginnen met nederig Zijn Hulp in te. roepen onder de bescherming van onze Moeder, de Lieve Vrouwe van de Vrede, het is meer dan tijd! Alle parochianen van de Dekenale Kerk worden verzocht deze week ijverig mee te doen meVde grote gebedsactie tot het behoud van de vrede. Beginnend Dinsdagavond zal gedurende de volgende week iedere avond om 7 uur in de parochie kerk een lof ter ere van Maria koningin van de Vrede, worden gehouden met rozenkrans en korte meditatie, opdat wij mogen gespaard blijven van alle ellende, die ëen oorlog met zich brengt. Tijdens de oorlog hebben wij ge beden en gesmeekt om kracht, om hulp, bijstand en uitkomst; laten wij thans beginnen met te vragen: „Van ziekte, hongersnood en oorlog, ver los ons Heer!'' Het zal verkieselijker zijn wat la ter te eten of de huishouding'even anders te regelen dan geen eten of oorlogstoestanden, zo als u zelf «hebt beleefd. AFSCHEID AVOND MGR. BUIS Mgr. Buis gaat heen! De vacantie- rust na zoveel jaren werk en concen tratiekamp is voorbij. Nieuwe arbeid wacht, nieuwe taalstudie begint, op nieuw worden de geruïneerde sta- tie's opgebouwd, ophieuw worden de netten uitgeworpen ter visvangst. Maandagavond om half 8 worden de katholieken van Leiden in de Stadsgehoorzaal, verwacht. Rector Drost zal Mgr. toespreken, en Deken Homulle zal hem de tot nu toe binnengekomen- giften overhan digen. 'n Groot man van vaderland en Kerk gaat ons dan weer verlaten. Zal Mgr. nog eenmaal zijn stadge noten, missievrienden en weldoeners om zich heen zien? Zal hem mèt de finantiële steun ook de moreie steun meegegeven worden van 'n overwel digende toeloop en 'n prachtig meele ven? Wij hopen het van harte- De firma Huibers, Haarlemmerstr., ver koopt nu reeds de toegangskaarten a 50, 75 en 1.De plaatsen kunnen daar besproken worden. De kaarten die over zijn, zullen tot bij half 8 aan de zaal verkrijgbaar zijn. Maandag avond. Om deze avond aantrekkelij ker te maken zingen er twee koren en zal Cia van Boort met haar pop pentheater ons aangenaam verrassen. Burgers en geloof Genoten; óp, naar de Stadsgehoorzaal. Geen plaats blij- ve er onbezet. Het batig saldo komt Mgr. Buis ten goede. Zorgt vóór half 8 binnen te zijn, 'n Mooie avond wacht u! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Rechst geleerdheid: de heren F. Italianer te Wageningen, J. H. Leuyerink te 's-Gravenhage; doctoraal examen Geneeskunde: de heren A. M. v. d. Berg, te Leiden; J. L. Ellis te 's-Gravenhage, M. Wijnans te 's-Gra venhage:; arts-examen 1ste gedeelte; de heer H. B. van 't Hoff te Dor-' drecht; artsexamen 2de gedeelte: de heer C. van Noort te Leiden. ISKAR ARIBO SPEELT DEBUSSY. 't Is een bijzonder concert geweest, dat Iskar Aribo in de mooie zaal van de Lakenhal ,ter herdenking van de sterfdag van Claude Debussy (juist dertig jaar geleden) heeft gegeven. Eén kunstenaar gelijk Debussy is geweest verdient herdacht te wor den, Hij heeft een geheel eigen plaats ingenomen. Zijn muziek is een genre maar dan geniaal en absoluut zelfstandig volgens eigen wetten en niemand heeft hem in zijn genre kunnen evenaren. Ook niet na de schepper van deze kunst. Voor de pauze speelde Aribo het le Boek „Préludes" en hierna het 2e Boek. 't Was een bonte reeks van beelden, schilderijtjes (als men wil), kleurig en fonkelend; klanken, die bekoren, nieuwe uitbeeldingsmiddelen. Zijn genie stelde hem in staat elke kleur in een instrument op te roepen, rag fijne emoties en volle klankvloeiing. De vaardigheid van het weergeven van water, spelend licht, wind, stem mingen (Le Vent dans la Plaine, La Cathédrale engloutie, Ondine, La Ter- rasse des Audiences du Clair de Lune) is ongelooflijk. Ook eenvou dige emoties zingt de piano: La fille au cheveux de lin. Uiteenlopende' gegevens verwerkt hij, geestig, Min strels (of wel negerzangers) myste rieus. Capone. Hoe moeilijk muziek te horen in „Les pas sur la neige", hoe prachtig is dit, en hoe uitstekend werd dit gespeeld. Aribo's vertolking van de Prélude was stuk voor stuk boeiend van voordracht en mooi van kleur, 't Is een ontzaglijke opgave, deze twee reeksen, die het uiterste aan pianistische slagvaardigheid en uithouding eisen en een doordron gen zijn van de geest van deze wer ken. Aribo was uitstekend op dreef, voelt muziek aan en weet ze vrij-uit te vertolken, elk schilderijtje naar aard en karakter. De zaal was goed bezet, er was belangstelling en waar dering en d'e toehoorders hebben ae kunstenaar met veel aplaus vereerd. Er volgden twee dansen van Ravel J. Kortmann. GRAFISCHE TENTOONSTELLING. In het Prentenkabinet der Rijks universiteit, Kloksteeg 25, is een ten toonstelling geopend van drie jonge Franse grafici: Michel Ciry, Jacques Houplain en Roger Vieillard. De bedoeling van deze tentoonstel ling is een» overzicht te geven van de zeer uiteenlopende stromingen in de moderne Franse prentkunt, die door dit drietal zeer karakteristiek 'geil- lusteerd wordén. Het tentoongestelde omvat niet alleen prenten, maar ook een aantal opmerkelijke boekillustra- tiesj die. een goed inzicht geven in de verzorging van het moderne Fran se. boek. De sluitingsdatum is bepaald op 1 Maart. Bezichtiging alleen op werk dagen van 2 tot 5 uur. DE BROODPRIJZEN TE LEIDEN. De kwestie van de broodprijzen blijft actueel te Leiden. De Con troledienst van de Prijsbeheersing verbaliseerde de directeur van een stoombroodfabriek, ditmaal niet we gens het uit andere zaken bekende in vieren geknipte witbrood, doch omdat in tweeën gedeeld brood van 800 gram voor 64 tent verkocht werd. Tegelijk kwam een ander de lict aan het licht. Al het brood, ook het' gewone te gen normale prijs verkochte, bleek onderwicht te vertonen. Nader on derzoek wees uit, dat de directeur, om een groot meeltekort te dekken, zijn personeel opdracht had gege ven. het droge-stofgehalte te ver lagen. Dat tijdens zo'n onderzoek door de ambtenaren wel eens op vreemde dingen gestuit wordt, ondervond de bedrijfsleider der fabriek. Vastge steld werd, dat deze al drie jaren lang per dag ongeveer 70 broden van 800 gram had verduisterd. Een der broodbezorgers stond hem hier bij als handlanger terzijde. Nadat de bedrijfsleider aan het bureau van politie te Leiden in verzekering was "gesteld, leidde het onderzoek, dat in samenwerking met de Leidse re cherche werd uitgevoerd, voor de beide verdachten tot voorgeleiding voor de Officier van Justitie te 's-Gravenhage. Beiden werden daai> na in het Huis van Bewaring inge sloten. JAARVERGADERING „DE ZIJL". Donderdagavond werd in café „Royal" de jaarlijkse algemene ver gadering van de Leidse Zwem- en Polovereniging „de Zijr' gehouden. Doordat verschillende bestuursleden niet voor een herverkiezing in aan merking wilden komen, had er eni ge wisseling plaats. Het bestuur is nu volgt samengesteld: V{. v. d. Steen voorz., J. H. Key secr., H. P. de Wekker penn., H. J. v. Veggel 2e secr., R. Dragt, I. Stoute en J. Ver biest. leden. Aan de heer P. Duij verman werd wegens zijn véle en goede diensten voor de vereniging het erelidmaat schap aangeboden. De rest van de agenda had een huishoudelijk karakter. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de b'eurt de ge zinnen van niet-zelfsverzorgers, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 1 t.m. 3600. Mede brengen de stamkaarten, de inwisse- hngsbonnen van de lopende bon- kart, eventueel inlegvel (voor schoe nenbonnen) en controlekaart Moe ders (voor toeslagkaarten). Het kan toor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Jaarvergadering „St. Paulus". De jaarvergadering van de Ned. R.K. Bond v. Overheidspersoneel „St. Pau lus' 'is verzet naar Vrijdag 30 Januari op de zelfde tijd en plaats. De Schade-enquête-commissie wordt met 1 Februari opgeheven en overgedragen aan Den Haag, Zee straat 771B. KATWIJK TER HERINNERING AAN PIETER MAASKANT UIT OEGSTGEEST. In de vestibule van het gemeente huis zal op verzoek van de ex-ille galiteit ter herinnering aan de ver zetsman Pieter Maaskant uit Oegst geest een bronzen gedenkplaat wor den aangebracht, vervaardigd door prof. Wenkenbach uit Noordwijker- hout. Pieter Maaskant was 23 jaar; aan meerdere overvallen van ge meentehuizen en distributiekantoren werkte hij mee, totdat de overval op 8 April'1944 hem noodlottig werd en hij door een N.S.B.-politie werd dood geschoten. Op de plaats waar hij de dood vond zal op verzoek van zijn vrienden een gedenkteken geplaatst worden, ter herinnering aan deze jonge strijder. LISSE DE DERDE BLOEMLUST-TENTOONSTELLING. Deze tentoonstelling wordt Dinsdag a.s. des namiddags om 2 uur door ir. A. Vlag, Rijkstuinbouwconsulent ,te Lisse geopend. Er zit in de 4 tentoon stellingen van Bloemlust, die elk jaar gehouden worden een zekere climax, vooral wat kwaliteit en verscheiden heid betreft. Men is nu alweer een maand dich ter bij de Lente, dan toen het Kerst mis was. Het forceren gaat steeds ge makkelijker en de latere soorten, waaronder men juist de fijnste tinten vindt, laten zich nu ook vervroegen.. Van de andere soorten worden de bloemen steeds van betere kwaliteit, de kleuren worden warmer. Deze derde tentoonstelling vormt ëen preludium van kleuren en vor-t men voor de vierde tentoonstelling, die met recht elk jaar de triomf van de Bloembollenstreek wordt genoemd. Wat lezers ons schrijven MIEKE HOE IS DE STAND Wist u, dat u geheel zonder ver gunning in het bézit kunt raken van een gouden zakhorloge? Neen, natuurlijk is het geen zwart horloge, daar mogen 'wij als Chris- tenrriensen niet aan mèedoen. Begrijpt u niet hoe dat mogelijk is? Het is ook eerlijk gezegd wel iets - «fantastisch maar het is de waar heid. Veel geld kosten zegt u? Daar zit hem nti net de kneep. Voor 10 cent is het misschien uw eigendom. Bestaat het niet? Wij verkopen hier geen onwaar heden. Heeft u er nog nooit van .gehoord? Dat is misschien mogelijk hoewel ondenkbaar maar dan weet u het nu. Er is een Mgr. Buis Horloge Lo terij, waarvoor u voor tien cent in het bezit van het gouden zakhorloge kunt komen. Had u het alvast maar, hè? Ja en het mooiste komt nog; wij gaan als hele moderne mensen met onze tijd mee. Iedereen houdt "op ruiming. Wij ook. Wij ruimen op alle loten, die nog in omloop zijn. Doet u ook mee? Het is onze laatste stoot voor het vertrek ven Mgr. Buis. Doe ook eens zo als een onbe kende, die de missie van Mgr. Buis een .buitenkansje wilde bezorgen. Hij neemt het zelfde aantal loten, dat u bestelt, «tot een maximum van 5000 loten. Niet gek bedacht hè. La ten wij zorgen dat die onbekende zijn 5000 loten zal moeten nemen. (Het geld heeft hij reeds gestort, hoor). Weet u niet waar de loten verkrijgbaar zijn. Heel eenvoudig; wij zullen u wel helpen. Telefoneer 25450 of gireer het bedrag op giro nummer 426414 of wanneer u dat nog te bezwaarlijk is stelt u zich dan even mondeling of schriftelijk in verbinding met de Eerw. heer Kap. J. J. Kooij, Heerensingel 3 Leiden. De uitslag van de trekking zal waarschijnlijk half Februari plaats hebben. Dit wordt u echter in de plaatselijke pers nog wel nader be kend gemaakt. N aar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankandigingen Zondagsdienst doktoren. De Zon dagsdienst .der doktoren wordt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandag morgen uur waargenomen dooi de doktoren: de Bruijne, Langezaal, Meijboom en Nieuwzwaag. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 24 Jan. 13 uur tot Zaterdag 31 Jan. 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74i, tel. 20552 en de Haven-Apotheek Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- terapotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wouterus Antonius, z. v. W. Klijmeij en A. H. W. van Veg gel; Geertruida Johanna Maria, d. v. M. E. Uljee en L. J. E. Goddijn; Rudolf Clemens Maria, z. v. M. B. Röling en C. Splinter; Johannes Ja cob, z. v J. J. van den Berg en J. van der Hart; Margaretha Anna Maria, d. v. J. C. van Schravendijk en G. Momberg; Simon, z. v. W. van der Linden en H. Springer; Johan nes, z. v. J. de la Rie en J. Hensing; Cornells, z. v. W. Minnee c en J.# Klaassen. Overleden: G M. Treling huisvr. van F. M. Ribot 64 jaar; A. M. Vië- tor wed. van F. W. Kooning 73 jaar; A. van Vliet, man 70 jaar; J. Roele m. 48 jaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2