„AvicuItura" thans Europees Onze keuken-inventaris vraagt aanvulling Tinus Osendarp voor zijn rechters VRIJDAG 23 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 LS „AVICULTURA" ROEPT, wo rqlt die roep door binnen- en buiten land verstaan. Dan „stromen" de dieren weer naar Den Haag, dan wordt de grote Houtrust-tentoonstellingshal gevuld met een keur van pluimvee en konijnen. Ruim 6000 inzendingen w.o. 1500 buitenlandse „Avicultura" heeft altijd een zeer bijzondere naam gehad onder de tentoonstellingen en menigmaal heeft het internationaal tintje daar toe het zijne bijgedragen. Evenwel is het aspect der tentoonstelling dit maal nog geheel anders dan voor heen. Hier vindt men „Avicultura" terug temidden van haar Europese vrienden, maar die nu op meer of ficiële wijze vertegenwoordigd zijn. Wat toch is het geval? Werden buitenlanders vroeger per soonlijk uitgenodigd tot de „Avi- cultura"-tentoohstellingen, thans staat achter de vereniging de mach tige „Entente des Commissions In ternationales", waarvan de voorzit ter van „Avicultura", de heer J. B. W. A. Giesbers tevens voorzitter is. Deze Entente bestaat reeds meer dan tien jaar, doch door mobilisatie- en oorlogshandelingen werd zij in haar plannen tot het houden van een Europese show steeds gedwars boomd. Vorig jaar evenwel werd Neder land, en dus „Avicultura", door alle deelnemende landen, t.w. België, Frankrijk, Luxemburg en Zwitser land, aangewezen tot het organi seren van deze grootste internatio nale tentoonstelling, ooit op het vasteland gehouden. Het internatio naal karakter wordt gevormd door een deelname van niet minder dan 1500 dieren. Wat dit aan organisatie, aan vervoer, aan convoyering en verzorging, aan grensoverschrijding en andere moeilijkheden gekost heeft, laat zicb niet in woorden uit drukken, doch mede dank zij het doortastend werk van de Commis sarissen-generaal der Entente, de hulp tevens van douane, en veteri naire diensten, zijn de resultaten verbluffend te noemen. Wat de tentoonstelling te zien geeft. Een volledige beschrijving te ge ven van alles wat deze prachtige tentoonstelling biedt, behoort tot de onmogelijkheden. Een tentoonstelling met 6160 die ren laat zich niet gemakkelijk be schrijven. Zo ooit, dan is deze ten toonstelling er een voor de kijker, die zijn eigen favorieten hier in grote concurrentie bij elkaar kan zien. Van die 6160 dieren gaan zoals gewoonlijk voorop de grote hoen ders ten getale van 1472. De Hollandse Witkuiven openen als steeds de rij, een ongelooflijk moeilijk ras wat de verzorging be treft, vooral bij vriezend weer. Van de echte Hollandse hoenders zijn er circa 200, terwijl ook de oude_ Ne derlandse rassen als de Kraaikop- pen, Uilebaarden, Lakenvelders, flink vertegenwoordigd zijn. Ook van de bedrijfshoenders als Barne velders, Welsunvers en N H. Blau wen zijn grote klassen ter beoorde ling ingezonden, klassen, die vooral de buitenlandse deelnemers zullen interesseren, die in grote getale ver wacht worden. De Belgische rassen zijn natuurlijk veel groter in getal en verscheiden heid dan voorheen. Braeckels en Mechelse hoenders zijn er de mooi ste van. Dan' volgt Frankrijk met haar Faverolles en La Bresse en daarna de Engelse rassen met de Sussex en de grote Orningtons, waarbij zich de Middellandse zee rassen aansluiten met niet minder dan 320 Leghorns in alle denkbare kleuren. De Nederlandse Minorca- Vereniging houdt hier haar club- -show en zond een groot aantal Mi norca's in. koolzwarte vogels met hun reuzekammen. De Amerikaanse afdeling is nog steeds een der meest geliefde met 176 Wyandottes en een kleine 100 Plymouth Rocks en een evengroot aantal Rhode Island Reds. In de klasse jonge hennen van dit laatste ras kampen 37 dieren tegen elkaar om' de medaille van de Minister van Landbouw van België, die werd uit geloofd voor de le prijs in de groot ste klasse der tentoonstelling. Vermelding verdienen voorts een mooie inzending Buff Cochins, ver tegenwoordigers van de Aziatische rassen. Na deze reuzen onder de hoenders volgen de dwergrassen, waarvan de leden der Nederlander Dwerghoenderfokkervereniging er, eveneens in clubshow, 1646 in de kooien brachten. Ook hier zijn het weer de Hol landse krielen, die in aantal winnen (180), direct gevolgd door de Ant werpse Baardkrielen (170), de Wy andotte krielen (156) en de Engelse vechtkrielen (148). Het is vreemd, dat de watervogels in ons waterland het meest werden ingezonden door buitenlandse lief hebbers; een 125 dezer pracht-een- den tezamen zijn er te zien. Het is bekend, dat gedurende de oorlog .alle sier- en postduiven in Nederland moesten worden doodge maakt. Is het dan geen bijzondere .prestatie, dat op deze tentoonstelling reeds 1122 sier. en postduiven aan wezig zijn in de mëest gevarieerde soorten? Van de kropperrassen natuurlijk weer de in ons eigen land zo gelief de Hollandse en Holle Kroppers, ter wijl een speciaal in Den Haag popu lair ras de Valensiana's in een 50-tal RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.09 Voor de vrouw. 9.15 Engelse kamsrm''- ziek. 10.10 Voor de kleuters. 10.15 Werken van Franck D'Indy. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gitaar. 12.03 Ar thur Schnabel, piano. 12.33 Orkest. 13.00 Regeringsuitzending. 13.30 Ver volg orkest. 14.10 Gram.platen. 14.20 Engelse les voor beginners. 14.40 Omroep kamerorkest. 15.15 Concert der jongeren. 16.00 Musique de France. 17.00 De wigwam. 18.00 Gram platen. 19.00Nieuws. 19.30 Orkest zonder naam. 19.50 Banden die bin den. 20 00 Nieuws. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Stoelen aan de kant. 23.00 Nieuws. 23.20 Kamermuziek van W. A. Mu- zart. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Silvestri kwartet. 9.35 Licht orkest concert. 10.00 Morgen wijding. 10.35 Russische liederen. 11.00 Uitzending voor de arbeiders. 12.00 Koorzang. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.20 Miller sextet. 13.50 "Mu sette klanken. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonieorkesten. 15.00 Organisatie van het onderwijs. 15.15 Populaire disco matinee. 16.00 Het recht van de mensen. 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 16.45 Philharmonisch orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en na bij de twintig. 19.00 Mozart Debussy 19.30 Voor de jeugd. 19.45 De Bijbel in steen. 20.00 Nieuws. 20.15 De Win kel van Sinkel. 21.30 Vindobona- tegenwoordig is, een „tiT'ras, dat hier tal van aanhangers telt Deze keer zijn het de Vleesduiven, die in gro te getale aanwezig zyn, maar dit zijn voornamelijk Franse inzendin gen. Overigens is het een bonte men geling van Raadsheren, Pauwstaar ten, Vinkdiuiven, Hoogvliegers, Tui melaars, Speelderkes en Meeuwen. Thans nog de langoren, 1138 bij el kaar! De grootste klassen worden ge vormd door de Vlaamse Reuzen, Bel gische Hazen, Tan konijnen, Polen, Angora's en Rex konijnen, deze laatste zijn kortharige, die door de bekende Franse keurmeester Alex Wiltzer worden gekeurd. Van de 639 kanaries noemen wij, behalve de meesterzangers, een gro te inzending Kleurkanaries, die zelfs in de kleuren oranje, rood, wit en blauw te bewonderen zijn. Uit deze opsomming blijkt, dat de ze ,.Avicultura"-teptoonstelling er een is zoals nog nimmer is gehou den. En daaronder bevinden zich ook tal van inzendingen uit Leiden en omgeving. Een catalogus van ruim 250 blad zijden zal de bezoeker alle bijzon derheden omtrent de bekroningen, waarvan wij er slechts enkele kun nen publiceren (hetgeen dan mor gen zal geschieden). De pluimveelief hebber vindt hierin alles wat hij wenst, in tegenstelling met de bui tenlandse catalogi, welke geen be kroningen geeft. Tal van buitenlandse gasten be volken thans Den Haag en Scheve- ningen in verband met deze tentoon stelling. Hedenmiddag te 2 uur werd de tentoonstelling geopend door de mi nister van Landbouw, ir. S. J. Mans- holt in tegenwoordigheid van de ver tegenwoordigers der gezantschappen van de deelnemende landen. De tentoonstelling zal Zondagmid dag te 5 uur worden gesloten. Metaa'.warenindustrie werkt op volle toeren maar.... HET DIRECTORAAT VAN DE PRIJZEN kondigt in de krant nu en dan prijsverlagingen aan. Wat dit betekent? „Over u en zonder u. Als de Prijsbeheersing iets wil, dan krijg je een papier op je tafel, en, tevoren weet je niet hoe het zit. In elk geval staan de zogenaamde utilityi>cpducten in de belangstelling van de Haagse heren." OLLJKE PRUSVERLAGER. „Door een wijziging in de handels, kortingen voor de belangrijkste elec- trische huishoudapparaten, zoals straalkachels, wasmachines, strijk ijzers, waterkokers, theeketels, com- foren, broodroosters, zaklantaarn batterijen en strekkers kan door het vaststellen van algemene maximum prijzen een prijsverlaging van 10 tot 50 procent worden verwacht". De doorsnee-krantenlezer zal dit een pracht-bericht vinden: prijsver laging tot 50 procent! En hij is alweer verzoend met de overheid, die op zulk een tastbare wijze zelf een prij zenslag levert. Doch verheugt u zich deswege niet te vroeg. In Tiel, ondanks de ge seling van bombardement van 1945 nog steeds het hart van de metaal- waren-industrie, wist men ons anders te vertellen. Het gaat in bedoeld bericht slechts om prijsverlaging van artikelen, die men pleegt te betrekken van con junctuur-profiteurs. Mogelijk zullen nu deze zogenaamde prutsers worden uitgeschakeld, maar dat levert uit eindelijk een „verkropping van de markt" op. Er komt dan vermoedelijk minder aanbod, dus groter vraag naar metaalwaren en electrische ap paraten voor huiselijk gebruik. Nu is het merkwaardig, aldus de heer Daalderop, dat, terwijl de maxi ma niet gelden voor geimporteerdé artikelen, buitenlandse importeurs worden bewogen, bij de overheid de viezen aan te vragen om toch maar te kunnen leveren. Aldus komen o.a. uit Zwitserland huishoudelijke apparaten gemakkelijk ons land bin nen. Intussen kunnen bij onze bonafide fabrikanten van metaalwaren de prijzen zeker niet omlaag, eenvoudig omdat men reeds voldoende wordt uitgebeend. AMERIKA DRIJFT OP. Bij de invoer van materrialen ligt de prijs van- het plaatijzer reeds tweemaal zo hoog als die van het Ne derlands product. En in verband met het famcuse plan-Marsliall is nieuwe prijsverhoging te verwachten. „Dat kan een Amerikaans grapje worden", aldus onze zegsman, „waarmee men ons vrijwel finaal zal uitkleden." 43n ga zo maar door! Nog pas is de tinprijs gestegen met ongeveer 25 pet., hetgeen allerminst gering is. De oorzaak? Men heeft ons dui delijk gemaakt, dat het 'm zit in de internationale verhoudingen. Bij voorbeeld Billiton levert zijn ganse tinproductie via de internationale pcol; en dan moeten er veel devie zen aan te pas komen, teneinde dat tin te kunnen betrekken. Het kunstje was, dat de handel tevoren was inge licht en dus alles kon vasthouden. De metaalwarenfabrikanten zien 'een nóg. verder stijgende tendenz in het internationale prijspeil. Dit alles is niet op te vangen door het opvoe ren van de productie. De gehele in-, dustrie van Tiel zit met orders vol en thans is de productie per man alweer 100 procent van 1938. Straks hoopt men er over heen te gaan. Ook hier ge'dt: wij fabriceren en leveren, waar mogelijk; dat het pro duct duur is, ligt in omstandigheden buiten onze wil. (Van onze bizondere medewerker). Dit ten dele minder vleiend getui genis hebben wij herhaaldelijk ver nomen op onze tocht naar de indus trieën, waar practische artikelen worden vervaardigd, die wij voor huishoudelijk gebruik niet kunnen ontberen, maar die op enigerlei wij ze gerantsoeneerd zijn. De termen, die wij hier aanhaalden tekenden wij op uit de mond van een fabrikant, die naam en reputatie bezit. Men mag de betekenis van de groot-industrie in het nijvere Oos telijk deel van ons land niet onder schatten. Potten en pannen, metaal waren en allerlei keukengerei vin den hier hun geboorte en de fabri kanten er van zouden graag meer willen vervaardigen, wanneer zij de kans wregen. Waarom goud! Geef ons ijzer", luidt de slagzin van Dru te Ulft. En inderdaad: ijzer voor onze huishoudelijke artikelen is waarlijk duizend maal nuttiger dan het blin kend goud.... Ook hier dus de levensvraag naar grondstoffen. MET HORTEN EN STOTEN. In het bijzonder voor wat betreft de fabricage van geëmailleerde pot ten en pannen en voor metaalwaren, komen de materialen uit het buiten land slechts met horten en stoten hier aan; vroeger ging het vloeiend en geleidelijk. Er is nochtans vol doende, om de bedrijven behoorlijk op gang te houden: dat moet een troost "ujn.. En de arbeiders? informeerden wij. „Die zyn er wel", aldus de di rectie van een emailleerfabriek; „maar zij moeten uit alle richtingen worden opgehaald. Zij produceren dermate, dat het binnenland regel matig kan worden voorzien. Maa$ dit betekent allerminst, dat er reeds voldoende is voor eigen ge bruik. Wat de grossiers en winkeliers van de fabriek ontvangen, vindt aan stonds zijn weg naar de klanten. En deze megen blij zijn, wanneer zij althans iets kunnen bemachtigen, om hetgeen vers.elen is, ten de.e te kun nen vervangen. Gelukkig is men hier beperkt in de verplichting tot uitvoer; export zou de open vakken van onze keu kenplannen nóg langer zó laten. Twintig procent uitvoer van Neder lands emai. leerwerk is daarom rij kelijk voldoende. RUIMER BORSTELWERK. Gelukkig is het iets ruimer gesteld met ons borstelwerk. De fabricage er van treft men onder meer in Rotter dam. Kwantitatief en kwaliteit komt de productie aardig op streek en van export heeft men hier geen last. He laas is de prijs van allerlei borstel werk hoog gestegen, meer dan het viervoudige van vóór de oorlog. Dat vindt ten dele zijn oorzaak in de vereiste materialen. Het plantaardig pyoduct, als heide, wordt gebruikt voor de vervaardiging van bezems, het dierlijk product, vooral varkens haar, vindt zijn weg in de kleerbor stels. Tegenwoordig is ook borstelwerk van nylon ruimschoots in de handel. De winkelier verkoopt vooral tan denborstels van dit procédé; en de vraag er naar is merkwaardig groot, zo groot misschien als de vinding rijkheid van zijn fabrikanten. Eis vijftien jaar De - oud-athleet Tinus Osendarp stond gisteren terecht voor het Haags Bijzonder Gerechtshof, verdacht van tal van arrestaties ten behoeve van de Duitse „Sicherheitsdienst" en het neerschieten van vluchtelingen. Osendarp kwam op 1 September 1940 bij de Haagse politie, werd in 1941- lid van de N.S.B. en in Octo ber 1943 lid van de Germaanse SS. Van Oct. 1944 tot Mei 1945 maakte hij deel uit van het „Einzatzkommando -den Haag van de Sicherheitsdienst". Een der eerste getuigen in deze zaak was de Leidse medische stu dent H. K. Jacobs, lid der „vrije ver zetsgroepen", die zich op zekere dag in de buurt van het huis Thomson- plein 5 te den Haag bevond om daar enige andere verzetslieden te spre ken. Dit huis werd door de S.D. be waakt. Jacobs zag een auto van de S.D. en kon niet meer wegkomen Hij werd met die auto door Osendarp naar de Nassaustraat gebracht. Maar Osendarp achtervolgde hem en gaf twee waarschuwingsschoten in de lucht. Daarna vuurde hij op Jacobs, die in het onderlijf getroffen werd. Volgens Jacobs schoot Osendarp op twee meter afstand, terwijl Osendarp beweert, dat het vijftien meter was. President jhr. mr. F. van Meeuwen: „Waarom moest u schieten. Ik krijg toch de indruk, dat u harder kon lo pen, dan getuige". Osendarp: „Ik kon hem niet in halen". Pres.: „U kon toch harder lopen? U liep 75 meter op hem in voordat u hem raakte". Osendarp: „Ik kon niet meer. U moet rekenen, dat ik niet in athletiek- kleding was. maar in uniform met zware laarzen". Pres. tot getuige: Ben u getraind hardloper?" Get.: „Ik heb wel eens aan lichte athletiek gedaan". De arrestatie viel samen met een overval in het huis Thomsonplein 5, waar de adiudant van de commandant van de B. S., de heer H. M Rijk van Ommeren, de heer Abbenbroek en zes anderen in handen van de S.D. vielen. De heer A„ die het illegale werk van zijn gefusilleerde zoon had overgenomen, werd volgens getuigen verklaring de volgende dag te Rotter dam gefusilleerd. Een reeks verklaringen toonde de activiteit van O. bij de S.D. Hij erken de verschillende ten laste gelegde fei ten volmondig, al meende hij op eni ge punten kleine correcties te moeten suggereren.' Hij verklaarde steeds in verband van de S.D. onder comman do van zijn chef Leehuis te zijn op getreden. Een reeks grotere en kleinere S.D. overvallen, aan welke O. actief er kent te hebben deelgenomen, pas- s'eerde de revue% Verschillende ar restanten van de' groep keerden na de oorlog niet terug. Geen der getuigen klaagde tij dens de verhoren over het optreden van de rechercheur der S.D. Osen darp op het gebied van mishande ling. Wel bleek, dat Osendarp ac tief aan tal van arrestaties, het op rollen van illegale organisaties en het overvallen van illegale centrales heeft deelgenomen. Zo nam hij deel aan een overval op het centrum van het illegale blad „Het Nieuws" in de vroege morgen van 6 Maart 1945. De hier aanwezi gen werden gearresteerd. Terwijl de arrestanten zioh aankleedden sprong een hunner, Frans Lem, door een raam naar buiten. Twee man vuur den op hem. Een getuige verklaarde, dat Osendarp met een revolver en een ander met een machinepistool geschoten heeft Osendarp ontkende zulks ten stelligste, maar een andere getuige verklaarde eveneens dat de hardloper geschoten zou hebben. „Ik zou eerlijk bekennen, als ik gescho ten zou hebben. Ik deed het echter niet", zo zeide Osendarp. Volgens getuigen zei Osendarp tegen Lem, die gewond was aan een arm en een been ongeveer: „Je mag blij zijn, dat ik niet dit ding (een machinepis tool) inplaats van het pistool ge bruikt heb, anders was je om zeep geweest". Osendarp ontkende ook dit ten stelligste. F. Lem werd, kort na zijn arrestatie te Rotterdam bij wijze van repressaile voor het leven van een Duits officier gefusilleerd. De dagbladdirecteur S. van „De Telex" vervoerde in Maart 1945 on geveer 30.000 nummers van een be- viijdingsnummer in een verhuiswa gen. De S.D. greep dit transport. Bij verhoor verklaarde de heer S. ge slagen te zyn, waarvan een keer door Osendarp. „Ik kreeg van hem een zodanige veeg om mijn oren met de vlakke hand, dat ik drie maanden na de bevrijding nog last van doof heid had", aldus deze getuige Osen darp ontkende de heer S., „die hij zo goed van de sportvereniging V. U. C. .kende", geslagen te hebben. Uit een rapport bleek de opvat ting, dat Osendarp, „wiens geeste lijke kwaliteiten omgekeerd evenre dig waren aan zyn sportieve presta ties", slachtoffer werd van de Duit se propaganda en van zijn N.S.B.- omgeving. Dit rapport kwam van de voorzitter van P.S.V. te Eindhoven. Deze verklaarde voorts, dat O. wist zonder zijn sportprestaties niets te zijn, dat hij serieus leefde en spaar de om te trouwen en dat hij in een anti-omgeving even anti zou zijn ge bleven, als bij de capitulatie in '40, toen O. zijn N.S.B.-vader vreselijke verwijten heeft gemaakt. Een dergelijke verklaring over geestelijke vermogens, milieu en om standigheden werd afgelegd door ir. A. Paulen, voorzitter van de KNAU. Mr. P. S. de Gruyter, advocaat-fis caal somde de daden van Osendarp als S.D-agent op. Hij legde de na druk op het feit, dat de grote be langstelling veeleer de fameuse hard loper, dan de delinquent betrof. Spr. achtte Osendarp's aandeel in een aantal arrestaties en het schieten op Jacobs en Lem bewezen. Zijn hande lingen droegen een ernstig karakter, aldus mr. de Gruyter. De activiteit van verdachte O. ten behoeve van de Duitsers was groot, Mr. de Gruy ter achtte een strenge straf, afgezien van verdachtes bekendheid, op zijn plaats. Hij eiste derhalve een gevan genisstraf van 15 jaren wegens hulp verlening aan de vijand, het bloot stellen aan opsporing en vervolging van landgenoten in tijd van oorlog, de dood of vermissing van deze ten gevolge hebbend, en het opsporen met dezelfde gevolgen. Voorts eiste mr, de Gruyter tegen O. ontzetting uit de kiesrechten en uit de rechten om openbare ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Osendarp is nu 32 jaar. Toen de eis werd uit gesproken had Tinus Osendarp de grootste moeite zich te beheersen. Hij slikte herhaaldelijk moeizaam en zakte toen zijn rardsman mr. W. van der Chys uit Delft, aan het oleidooi begon, als gebroken in zijn bank terug.. Mr. W. van der Chys ging uitvoe rig in op het N.S.B.-milieu waar zijn cliènt uit voort kwam en de omstan digheden, waaronder de athleet, die oorspronkelijk bij de politie-foto- dienst was om hem voor de sport te sparen, in de voor de Duitsers cri- tieke tijd in 1944 bij de „Sipo"'ge- plaats werd. Weigeren kon hij niet, dat werd als dienstweigering be schouwd, aldus de verdediger. Men herkende Osendarp overal. Zoveel hij kon heeft hij onderduikers en illigalen laten lopen. Ter staving van deze laatste bewering legde mr. Van der Chys enige verklaringen over. Indien de omstandigheden van zijn milieu anders waren geweest, dan zou O. nog steeds een der meest sympathiek® figuren in de interna tionale sportwereld zyn geweest. Het gebeurde heeft hem aangegre pen. Hij heeft een vrouw en twee kleine kinderen en- wacht in over gave uw vonnis af, aldus mr. van der Chys. Tinus Osendarp kreeg het laatste woord. „Mijnheer de president, ik erken, dat ik fout ben geweest en ik be treur het, dat ik een schandvlek voor mijn vaderland was", zeide hij. De uitspraak van het Hof werd op 5 Februari bepaald. Nogmaals de Haagse bomaanslag Het gehele drama van en om de bomaanslag op de familie Boer aan de Prinsengracht in Den Haag op St. Nicolaasavond van het jaar 1946 is weer behandeld voor het Hoog Mi litair Gerechtshof, daar de veroor deelden, kapitein F. J. J. baron Van Heemstra, sergeant A. T. de Boer, korporaal J. Peterse, soldaat J. J. H. van Haastrecht, sergeant S. W. Hoger huis en soldaat Tj'ighelaar, appèl had den aangetekend tegen het op 4 Oc tober van het vorig jaar door de krijgsraad te vele-West gewezen vonnis, waarbij aan de twee eerstge- ncemden een gevangenisstraf van 13 jaar en aan de overigen 9 jaar, ander half jaar en één jaar, alien met af trek van voorarrest, en aan Tighelaar een gevangenisstraf van 6 maanden werd opgelegd. Mr. van Gilse, de advocaat-fiscaal, zeide in zijn requisitoirs over het al gemeen wel vrede te kunnen hebben met de vonnissen van de krijgsraad. Behalve een bevestiging van het vonnis tegen Peterse eiste hy tegen deze verdachte bovendien een extra boete van 10 gulden of 10 dagen hech tenis, wegens het overtreden van de vuurwapenwet. Voor Van Haastrecht vroeg mr. Van Gilse evenwel op for mele gronden vermindering van straf tot een half jaar, zonder aftrek van preventief, doch met vermeerdering van een geldboete van 25 gulden voor het overtreden van de vuurwapenwet. Vermindering van straf vroeg de ad vocaat-fiscaal voor Tichelaar tot vier maanden voorwaardelijk en twee maanden onvoorwaardelijk, voor ser geant De Boer 10 jaar met aftrek van voorarrest. HAAGSE POLITIERECHTER. De valse bonnen. Er waren door de koonman W. van R. te Leiden valse distributiebonnen verhandeld. Dat ze vals waren zou verdachte wel hebben geweten, zo meende de Officier, die vier maanden gevan genisstraf met aftrek preventief en acht maanden plaatsing in een Rijks werkinrichting vorderde. De raads man, mr. J. P. v. d. Plas wees er op, dat verdachte de bonnen zelf had gekocht, en pleitte clementie, doch het vonnis werd conform de eis. Bonnenhaaidcl. M. H. te Leiden verkocht distributiekaarten, die hij van 'n kennis had betrokken. De Of ficier vorderde zes weken gevange nisstraf, omdat het feit enkele ma len had plaats gevonden, en de rech ter veroordeelde conform de eis. Clandestien geslacht. Er was clandestien een koe geslacht, die in de zwarte vleeshandel gebracht, zou worden, voor welke affaire J. A. D. te Voorschoten zich had te verant woorden. De verdachte ontkende echter te hebben geslacht, hoewel een getuige verhaarde hem met be- oloede handen te hebben zien rond lopen. De Officier vorderde vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, en vier maanden Rijkswerkinrichting. Mr. J. P. v. d. Plas pleitte vrijspraak; de rechter veroordeelde echter conform de eis van de Officier. Strafbare gelegenheid. Er was door E. J. K. te Zoeterwoude gele genheid gegeven in zijn schuur clan destien te slachten, waarvoor hij zo een en ander zou hebben gekregen. Doch de Officier wilde dat buiten kansje ongedaan maken door ƒ2000 boete of 4 maanden hechtenis en voorwaardelijk drie maanden gevan genisstraf te eisen. De politierech ter veroordeelde tot 1000 boete of 2 maanden hechtenis en drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Jicviel Slwiek en de ,,MdEiaenen-mtenfa 47. En de arme mijnheer Pablo Pal- jasso was het ook maar slecht ver gaan. Zo gauw Kitty zich had om gedraaid om met de electricien te spreken, had hij een doffe klap op zijn hoofd gevoeld. Dat was natuur lijk weer iets van die akelige Pief- paf-poef-broeders. Die doen blijk baar nietsiever dan iedereen maar sohopipen slaan en op de een of an der wyze in het verderf storten. Zo zyn die Amerikaanse boeven nu. Ze deugen geen van allen en het is maar goed dat er in Amerika ook veel nette mensen wonen die nie mand iets doen. Mijnheer Paljasso hadden ze flink te pakken. Kijk maar 'ns op het plaatje hierboven. Daar staat de arme man niets vermoedend te wachten, terwijl een van de boe ven achter hem zyn mooie hoed op licht en tegelijk met een zware hamer op zijn schedel zit te timmeren. Pa- blo werd er helemaal door versuft. De omgeving draaide voor zijn ogen in het rond en alles werd pikzwart om hem heen. Toen hij een half uur bewusteloos was werd hij haastig door 'twee boeven de trap o,p gesleurd de uitgang uit en daar in een wach tende auto geduwd. In Kitty scheen men geen erg hebben gehad... Onze vriend de kunstschilder echter werd met grote snelheid dwars door Parijs gereden. Opeens merkte de bestuur der van de wagen, dat hij werd ach tervolgd door een andere auto. Dat was die van mijnheer Paljasso zelf. Zijp huisknecht was ongerust gewor den en was eens gaan kijken wat er aan de hand kon zijn. Met een snel heid van wel honderd kilometer per uur slingerde de achtervolgde wagen zich door het verkeer. Naast de be roemde hallen stond een man met een groentenwagen. De deur van de auto vloog open,Pablo Paljasso werd eruit gegooid, op de groentewagen tussen een massa groenigheid verstopt en meteen door de groenteman, die blijk baar ook in het complot zat wegge reden, een donkere zijstraat in.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5