De nieuwe- of St. Ursulakerk te Delft VRIJDAG 23 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Waardige omgeving voor nationale herdenking Nu Vrijdag 30 Jan, a.s„ vermoede lijk in het bijzijn der Kon. familie, te Delft het feit zal worden herdacht, dat vóór 300 jaar de Vrede van Munster werd getekend, welke een einde maakte aan onze 80-jarige strijd tegen Spanje, wordt daarmede te vens de aandacht gevestigd op de Nieuwe- of St. Ursulakerk, waarin de herdenking plaats heeft. Dit historische monument, manso- leum der Oranjes, heeft een even rijk als bewogen verleden. Aanvanke lijk stond op dezelfde plaats, aan de achterzijde van het Delftse markt veld, een houten kerkgebouw, dat in de vasten van het jaar 1381 werd in gewijd door de toenmalige Bisschop van Utrecht en als parochiekerk dien de. Deze kerk bevatte drie altaren; rondom was een kerkhof aangelegd, zodat er nog heden, bij het verrich ten van graafwerk, soms beenderres- ten worden gevonden. In 1384 werd, achter deze houten kerk begonnen,met het metselen van een stenen koor en vijf jaar later was men zover met deze arbeid gevor derd, dat de houten wand kon wor den doorbroken en het hoogaltaar naar dit stenen koor kon worden ver plaatst. In de volgende jaren, onder de Bourgondische vorsten, toen Holland zijn eerste gouden eeuw beleefde, ging Delft, naar de Delftse historicus Van Peer in zijn „Flitsen uit Delft's verleden" aantekent, sterk in wel vaart vooruit, zodat met milde hand geofferd werd voor de afbouw van het Godshuis, dat in 1430 werd vol tooid. Het prijkte toen weldra, vol gens Van Peer. met 27 kostbare alta ren en vele kunstschatten, terwijl 32 vicariën en 22 broederschappen, o.w. die van de ,,Sept dolores" (de Zeven Smarten) wel de belangrijkste was, binnen zijn muren gevestigd waren. Daar de nieuwe kerk ook enige relie ken van de H. Ursula bezat, werd zij, ofschoon dé oude parochiekerk aan O. L. Vrouw was toegewijd, onder patronaat van St. Ursula gesteld. De grote brand van Delft, welke op 3 Mei 1536 de stad voor een groot deel verwoestte, liet gelukkig de St. Ursulakerk gespaard. Niet zo even wel de door de Reformatie ontketen de beeldenstorm, die dertig jaar later zich vergreep aan zovele religieuse kunstwerken en monumenten, en al dus een zwarte bladzijde toevoegde aan onze vaderlandse historie, wijl hij noodlottig was óók voor ons1 na tionaal kunstbezit. Deerlijk gehavend en van haar luister ontdaan, werd eindelijk in 1572 de St. Ursula door de Hervormden voor hun eredienst in bezit genomen. Twaalf jaar later, in 1584, herkreeg zij iets van haar oude glorie, toen het stoffelijk overschot van de grondleg ger van onze vrijheid, Willem de Zwijger, de „Vader des Vaderlands", er in werd begraven. Van toen af werd de Nieuwe- of St. Ursulakerk de laatste rustplaats der Oranjetel gen, die bijna allen in haar Kon. graf kelder, waarop 39 namen staan ver meld, zijn bijgezet. Bekend vooral is het monument van de beeldhouwer Hendrik de Key- ser, als praalgraf van Willem I van Oranje, met de oprichting waarvan, volgens de jongste gegevens, in 1614 werd begonnen en dat door Pieter de Keyser, zijn oudste zoon. na de dood zijns vaders in 1621, werd voltooid. Aan.de Noordzijde van dit vorste lijk praalgraf bevindt zich het een voudige en sierlijke monument ter ere van. de grote staatsman Hugo de Groot, Delft's grootste zoon en Euro pa's roem in 1781 opgerichc door de Delftse beeldhouwer H. van ZwoR. Een gebrandschilderd raam in noordgevel van het dwarsschip der kerk werd in 1931 ter ere van de grondlegger van het Volkenrecht ge plaatst, als geschenk van de Neder-, landse-Amerikaanse Fundatie. Het was ontworpen door Joep Nicolas, de bekende Limburgse glazenier. In 1923, bij de viering van het 25- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, heeft het Nederlandse volk de restauratie mogelijk gemaakt van het koor van hét kerkgebouw, dat destijds in zeer bouwvallige staat ver keerde. Deze restauratie was het Na tionaal geschenk, dat onze Vorstin toen werd aangeboden. Ter herinnering aan dit zilveren regeringsjubileum is later, in 1927, in de Zuidgevel nog een gebrand schilderd raam aangebracht, geschon ken door Edward Bok, Amerikaans staatsburger van Nederlandse af komst en geboorte, ontworpen door de kunstenaar W. A. van Konijnen burg en vervaardigd in de ateliers van ,,'t Binnenhof" te Delft. Nog andere, in het koor geplaatste, geschilderde ramen, verhogen met hun rijke kleurenpracht de luister van het kerkgebouw, dat zowel in BINNENLAND. De tuchtrechter voor de prijzen te A'dam heeft de directeur van het - hotel Het Hof van Holland te Hilver- historisch als m monumentaal opzicht, sum, die in een jaar tijds voox onge veer 2J.000 zwart had gekocht, tot een boete van 10.000 veroordeeld. In het water langs de Soestdijk- sekade te Den Haag verdronk de 6- jarige E. K., doordat hij op een-schuit trachtte te springen, welke onder de brug van de Troelstrakade voer. Hij sprong daarbij mis en verdween on middellijk in de diepte. Op het kruispunt Nassaukade- de Clercqstraat te Amsterdam is een personenauto tegen de gevel van een cafe opgereden waarbij twee bur gers tussen auto en muur benlemd geraakten. De 33-jarige Amsterdam se stuurman H. A. liep zeer ernstige verwondingen op. De 49-jarige M. eveneens uit Amsterdam die minder ernstig werd gewond, wist zichzelf uit zijn benarde positie te bevrijden. De personenauto wilde het kruispunt in de richting Haarlemmerweg nog passeren, hoewel het verkeerslicht reeds op rood was gesprongen. Voor het uit de Clercqstraat komende ver keer moest hij echter remmen. Hier bij slipte de wagen, vloog over de trottoirrand met het bovenvermelde gevolg. Op de overweg bij de Scherpen- drechtsekadc te Rotterdam is een personenauto, die 'tijdens het passe ren van de overweg van de biels geraakt en niet meer los kon komen, door een locomotief aangereden en 30 meter meegesleurd. De bestuurder de 26-jarige bedrijfsleider P. de Ko ning van de Hoofdweg en zijn pas sagier, de °7-jarige monteur L. Ver kerk, l:o V n, toen zij de fluitsi gnalen hooiden, nog uit de wagen stappen. De auto werd flink besaha-' digd. De D-trein naar Hoek van Hol land ondervond 3-0 minuten vertra-, ging. BUITENLAND. Canada heeft de Sovjet militaire vertegenwoordigers in Canada het privilege om Canadese militaire in stallaties te bezoeken ontnomen, daar soortgelijke privileges niet worden verleend aan de Canadese militaire attaché te Moskou. Te Berlijn is bekend gemaakt, dat de Sovjets in de loop van de tweede helft van 1947 365.000 Duitse krijgsgevangenen gerepatrieerd heb ben. Hoeveel zouden er nu nog zijn? De Deense regering overweegt een plan, om het schrijven van zelf standige naamwoorden met_ een hoofdletter af te schaffen. Niet te lang piekeren! In een circus te Manchester is een koorddanser uitgegleden en in een kooi met vijf leeuwen gevallen. De leeuwentemmer snelde met een stalen vork te hulp en droeg daarna de acrobaat naar buiten. Tijdens de avondvoorstelling trad de koorddan ser. weliswaar met zijn aim in het verband, weer op. De Roemeense premier Groza is gisteren te Boedapest aangekomen om een verdrag van wederzijdse hulp en bij'stand tussen Roemenië en Hon garije te tekenen Groza verklaarde, dat beide landen leden zijn van een grote familie van vrije naties, welke met de Sovjet-Unie, „de grote be schermer van de kleine volkeren", kan strijden „zelfs tegen de atoom energie''. Hij is braaf! zulk een waardige omgeving vormt voor de ophanden zijnde, plechtige herdenking van het oude Vredesver drag, dat voor ons volksbestaan van zo groote betekenis is gebleken. Kamer voor naasting der Nederlandse Bank De Tweede Kamer heeft zich gis teren met 52 tegen 23 stemmen uitge sproken voor naasting van de Neder landse Bank. De stemming tegen kwam van de anti-revolutiönn ai- ren, de christelijk historischen. Partij van de Vrijheid en de Staat kundig Gereformeerde Partij. Tevoren hadden dr. Bierema (vrijh.), mr. De Wilde (anti-rev.) en mr. Van der Feltz (chr. hist.) zich bij de replieken nog eens tegen na tionalisatie van onze circulatiebank verzet. Zij waren van oordeel, dat daarmee de eerste stap op de weg naar socialisatie zou worden gezet. Toen de uitspraak was gevallen, kwam het Bankstatuut aan de orde. Lange tijd werd gestreden om artikel 9 van het statuut, waarin de voor- naamste werkzaamheden Van de Bank worden genoemd, zoals het reguleren van de waarde van de Nederlandse geldeenheid, de verzorging van de geldsomloop, het toezicht op het cre- dietwezen enzovoort. De heer De Wil de wenste de bevoegdheid van de Bank bij het toezicht op het crediet- wezen, te beperken, maar minister Lieftinck wilde slechts een klein stukje van zijn terrein prijsgeven Vandaag zou de Kamer hierover ver der spreken. DE BIOSCOOPTARIEVEN. In aansluiting aan hetgeen de re gering aèm de gemeentebesturen heeft medegedeeld over de a.s wijzi gingen in de belastingheffing op ver makelijkheden. wordt erop gewezen, dat vrijwel alle bioscopen 500 meter culturele film brengen, zodat in het algemeen het publiek niet duurder zal uit zijn. Mocht in enkele gemeen ten de vermakelijkheidsbelasting niet worden verhoogd, dan zal de prijs verlaging, waarvan in bedoelde me- deling sprake is, ten goede komen van het publiek. Daar waar aan be doelde voorwaarden niet zou worden voldaan, ontstaat een kleine prijsver hoging (van 5 a 10 cent per plaats) Bovendien kan de directeur-gene raal voor de prijzen, wanneer de be lastingverhoging niet door de exploi tant uit de winst kan worden opge vangen, dispensatie van prijsverla ging geven. LENTEBODEN. Deze week trof de IJsselmeervisser S. P. de Boer het eerste glasaaltje in zijn netten aan. Voorzover bekend was de vroegste vangst tot dusver 26 Februari. In visserskringen bestaat voor het eerste glasaaltje grote be langstelling, omdat men hierop de berekeningen baseert voor de pa lingtrek. Ook in de vogelwereld zijn er teke nen, die wijzen op een zachte winter. Grote troepen zaagbekken staakten hun trek naar het Zuiden en houden thans verblijf op de Wadden of op ihet IJsselmeer. DE KONINGIN MAAKTE RIJTOER DOOR DE JOKDAAN. De Koningin heeft gistermiddag de traditionele rijtoer door de Jor- daan gemaakt Zij was vergezeld van haar dame du palais, mevr. D. Th. de Beaufort en een adjudant. Na de rijtoer, waarvoor grote belangstel ling bestond, maakte de Koningin een rondvaart dor de Amsterdamse havens. Het ligt in het voornemen van de Koningin om Zaterdagavond met Prinses Juliana in de Stadsschouw burg de vertoning bij te wonen van Shakespeare's Richard de Derde. MELKPRODUCTIE EN OMVANG VAN DE VEESTAPEL. De gemiddelde melkproductie per koe wordt in ons land over 1947 ge schat op 3000 liter. Voor de oorlog was dit gemiddelde 3150 liter. Daar echter de rundveestapel nog slechts 84 pet. van de voororlogse groot is, is de totale melkproductie nog niet oneer dan ruim 4/5 van vroeger. In tussen zijn nog geen cijfers bekend over de verliezen, die de veestapel heeft geleden door de gedwongen afslachting in de herfst van 1947 ten gevolge van de droogte. Wanneer wij een groeizaam jaar krijgen mag ver wacht worden, dat mede door de rui mere beschikbaarheid van kunst meststoffen, de gemiddelde produc tie per koe in 1948 minstens het vroe gere gemiddelde zal halen. Of ech ter de veestapel zijn volle omvang terug ,zal krijgen in ddt jaar is nog niet te bezien. Voor 1948 rekent men op een melkproductie die het mo gelijk. zal maken 13.000 ton kaas, 35.000 ton volle condens en 3000 ton volle melkpoeder uit te voeren. Boter zal nog steeds geen exportproduct worden, ten eerste doordat voor con- sumptiemelk meer nodig is dan voor de oorlog, terwijl onze produc tiekosten nog steeds veel te hoo zijn om boaer zonder verlies te kun nen exprteren. RIJKSBUREAU GAAT FIETSEN VERKOPEN. Per 1 Januari is het invoerrecht op complete rijwielen verhoogd, waar door nog te importeren Franse fietsen in prijs zullen stijgen. De vakgroep en de groothandel in rijwielen wenst, dat deze verhoging ten laste van het Rijksbureau voor metalen komt. Dit is hiertoe niet bereid. Per circulaire heeft het aan de kleinhandel bekend gemaakt, dat de Franse rijwielen buiten de groothandel om recht streeks van het Rijksbureau betrok ken kunnen worden voor 95 a 110. Het gaat om een betrekkelijk gering aantal daar van de 100.000 stuks reeds 90.000 vóór 1 Jan. waren aangekomen. Overigens kan op grond-van de productie best tot afschaffing van de rijwielbandendistributie worden overgegaan hetgeen binnenkort dan ook wel zal gescheden. WERKLOOSHEID EN WERK VERRUIMING. Eind December j.l. bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklo zen, volgens gegevens van de ai-beids- bureaux, 30.600 tegen 24.600 eind No vember, 47.000 eind December 1946 en 90.400 eind December 1945. Eind 1947 ontvingen 1400 (Nov. 1200- per sonen geheel of gedeeltelijk wacht geld en bedroeg het aantal geregi streerde DUW-arbeiders 22.200 (13.700). Bij de arbeidsbureaux waren eind. December jl. 44.100 aanvragen van manlijke werknemers aanwezig tegen 58.100 aanbiedingen van werknemers. De vrouwelijke aanvragen op die da tum waren groot 21.100 en de aanbie dingen van werknemers 6900. Het indexcijfer der lonen in de landbouw, op basis Juni 1938 tot Juni 1939 100. bedroeg 243,9 en in de nijverheid 173,6. In het derde kwartaal van 1947 was, volgens het CBS, de personeel- strekte in rond 9800 industriële on- dernemnigen groot 754.796 personen tegen 661,051 in het derde kwartaal van 1946 en 447,092 in he derde kwartaal van 1945. De totaal omzet van deze ondernemingen maakte een bedrag uit van 2,108,360.000 gulden tegen 1,516,705.000 gulden in het der de kwartaal van 1946 en 575,147.000 gulden in het derde kwartaal van 1945. Op basis van tweede halfjaar 1945 100. was de index voor de personeelsterkte 153 en voor de om zet 273. NIEUWE FRANKEERZEGELS ONTWERPER: S. L. HART2 ZEGELGROOTTE: 21 23 mm KAMTANDING: 1 si/, 12«/, m„ WATERMERK: CIRKELTJES 45 cent blauw 50 cent sepia 60 cent oranjerood 4807 v. PELT TWEEDE DRUK VAN DE KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE. Hoewel de „Katholieke Encyclopae- reeds geruime tijd uitverkocht was. heeft men het raadzaam geacht met een tweede druk te wachten tot de historische gebeurtenissen en de wetenschappelijke vorderingen van de' oorlogsjaren vanuit Nederland en Vlaanderen beter te overzien waren. Reeds acht men, naar wij vernemen, het ogenblik gekomen om aan de voorbereiding voor de tweede druk te beginnen. Prof. dr. P. v. d. Meer O.P., hoogleraar aan de Amsterdam universiteit, zal optreden als hoofdredacteur voor Nederland, Prof. dr. F. Bauer, hoogleraar aan de Gent universiteit als hoofdredacteur voor België. Over de verdere samen stelling van de staf van redacteurs en medewerkers zullen binnenkort nadere mededelingen volgen. De bedoeling is, ook deze tweede druk tot een gezamelijk werkstuk van de Katholieke geleerde wereld in Ne derland en Vlaanderen te maken. De uitgave is weer in handen van de N.V. Uitgeversmij. „Joost van den Vondel" te Amsterdam, en De Stan daard Boekhandel te Antwerpen. SITUATIE BIJ DE AMSTERDAMSE MEELFABRIEKEN. Aangaande de situatie de Meel fabrieken „Holland" en "Ceres" te Amsterdam, waar een deel van het personeel thans bijkans vijf maanden in staking is, delen de directies het volgende medc :Bij "deCeres" wordt sedert het be gin van deze week weer in drie ploe gen cpntinu gewerkt met het gevolg, dat de - productie het normale peil weer heeft bereikt, te weten 100 ton per dag .De personeelsterkte bedraagt ruim. 70 man, d.w.z. iets meer dan voor de .taking. het geyal was. Deze arbe'ders zijn allen in vaste dienst genomen. Bij de „Holland1" zijn uit het bui tenland 11 jongeliedeh aangenomen, die een driejarige molenaarscursus in hun resp. landen, Frankrijk, België en Engeland, hettben gevolgd en thans voor enige maanden practische kennis komen opdoen. Zij ontvangen boven hel norrpale loon een vergoe ding voor logieskosten een en ander in overleg met de betrokken ii^stan- iiès. - Hiermede is de kern van geschoold •personeel aanzienlijk uitgebreid.-Men zal in de loop van de volgende week de grote molen in continu-bedrijf stéllen. Het p irsoneel breidt zich na de plaatsing van advertenties gestadig uit en telt thans ruim 110 man. S.O.S.-SEIN VEROORZAAKTE VIER DAGEN VERTRAGING. DE ERFENIS WORDT TOCH VERDEELD. Bij de Haagse recherche kwam een man vertellen, dat hij bij een val van zijn fiets 44.000 gulden had ver loren. Dit bedrag zou in een porte feuille uit zijn zak zijn gegleden. De politiemannen vonden het verhaal ongeloofwaardig en gingen de fiets eens nauwkeuriger bekijken. Hun wantrouwen bleek gegrond, want het „verloren" bedrag vonden zij in een 'linnen zakje, dat onder het za deldek was verborgen. Het geld was afkomstig van een erfenis en be trokkene moest het onder enige fa milieleden verdelen. Omdat hij daar weinig lust toe had, wilde hij zich met deze valse aangifte het hele be drag toeeigenen, AANVAL OP PRESIDENT BIJZ. HOF HAD AVERECHTS GEVOLG. Niet zonder nieuwsgierigheid wachtten gisteren belangstellenden op de publieke tribune van het Am sterdams Bijzonder Hof bij de be handeling van de zaak*tegen twee Haarlemse vrouwen het moment af, waarop getuige W. M. Willemsen zou worden binnengeleid. Het was deze reeds ter dood veroordeelde agent van de Haarlemse inlichtin gendienst, die 8 dagen geleden in een andere zaak eveneens als ge tuige a charge zou worden gehoord en toen, over de groene tafel sprin gend, president van Vught naar de keel vloog. Ook gisteren presideerde mr. van. Vught de zitting en i verwachtte, dat ditmaal de nodige maatregelen zouden zijh getroffen, die een herhaling van de wilde scène onmogelijk zouden maken. Willemsen verscheen echter niet. Ook vandaag, voor de zaak tegen S. Th. Bakker uit Vlaardingen, was Willemsen als getuige opgeroepen. De president, mr. F. W. van Schaeck Mathon, moest het echter eveneens zonder de verklaringen van de in lichtingenagent doen, want Willem sen is opgenomen in de ziekenzaal van het huis van bewaring m'et een hersenschudding. Niet mr. v. Vught, maar de ter dood veroordeelde zelf .1. het slachtoffer geworden van zijn plotselinge aanval op de man, die hem zijn doodvonnis had voor gelezen. Blijkbaar zijn de klappen, die de toegesnelde oarketwachten met hun gummiknuppels op het hoofd van Willemsen lieten neerdalen, toen de- over de grond rolde met de pre sident, zo hevig aangekomen, dat zij een hersenschudding ten gevolge hebben gehad. AMSTERDAMS GEMEENTE BEGROTING VOOR 1948 SLUITEND B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad de gemeentebegro ting 1948 aangeboden. Voor het eerst sedert jaren sluit deze begro ting zonder een tekort. In inkomsten en uitgaven sluit de begroting met een bedrag van 176.358.555. Het is aldus de toelichting niet de opleving van handel, indus trie en scheepvaart, die deze gunsti ge becijfering mogelijk maakte; zij is geheel gebaseerd op de verwach ting van het wetsontwerp „Nood voorziening voor de gemeente-fin an - ciën". Uit de toelichting valt voorts op te maken, dat de tarieven van de ver makelijkheidsbelasting wel tot ge middeld 45 pet. zullen moeten wor den opgevoerd1. PATERS MARISTEN. Z. H. de Paus heeft goedgekeurd de stichting van een nieuwe provincie van de paters Maristen, welke provin cie België, Luxemburg, Nederland en Noorwegen omvat. Tot provinciaal hiervan werd benoemd pater dr. Eduard Pisters, geboren te Hulsberg (L.), in 1903. Pater Pisters was pro fessor te Fuerstenzell (D.) en te Dif- ferts (B.). In 1939 werd hij benoemd tot overste van het scholasticaat der paters te Diffelt, hij is lid van het generaal kapittel der paters Maris ten, dat binnenkort zal vergaderen voor de verkiezing van een nieuwe generale overste. Met ruim vier dagen vertraging liep gisteren de Union Vietorg de ha ven van Rotterdam binnen. De ge zagvoerder G. Eber bracht verslag uit van zijn avontuurlijke tocht: „Op dé tweede morgen na het vertrek uit New York, melde de marconist S.O.S.-seinen opgevangen te hebben van de Joseph V Conolly, waar in de machinekamer brand uitgebroken was. De opgegeven ligging was on geveer 60 mijl ten Z.O. van ons en we veranderden onmiddellijk van koers om assistentie te verlenen. Binnen vier uur tijds legden we de afstand af, maar vonden niets en wa ren juist van plan na enige malen rondgecirkel te hebben de reis te vervolgen, toen een vliegtuig ons te hulp kwam en de weg wees. Zo be reikten we de Joseph V Conolly, die brandde als een fakkel en waarvan de" bemanning reeds in de redding boten Haar toevlucht had gezocht. Op enige afstand dobberden zij rond. en wij slaagden er in allen aan boord te krijgen, We moesten ze te rugbrengen naar de diohtsbij zijnde haven en verloren op de kop af vier dagen en twee uur, maar hadden het er graag voor over, aldus eindigde captain Eber zijn verhaal. FRAUDE OP ENSCHEDESE POSTKANTOOR. Bij de eind-controle van de afre geling van financiële regelingen op het postkantoor in Enschede is een fraude aan het licht gekomen van aanmerkelijks omvang Er zijn in le loop van de ttfd op het Enschedese postkantoor verscheidenen postwis sels aangeboden, waarop nooit geld is gestort. Het vermoeden bestaat, dat zich aan deze fraude een of meer ambtenaren van het Enscherese post kantoor hebben schuldig gemaakt. De lichamen van de uitbetaalde post wissels, waarop zoals men weet de adressen altijd staan, waren even- wel verdwenen, zodat het moeilijk is om op het juiste spoor te komen. Intussen is wel komen vast te staan, dat voor een bedrag van enige dui zenden guldens is verduisterd. De rijksrecherche die de Zaak onder zoekt kon nog niet tot een arrestatie overgaan. Gistermorgen is de 15-jarige A. J. L. M. uit de Berberisstraat te 's-Gra- venhage door gasverstikking om het leven gekomen, Bij onderzoek bleek, dat-de slang van het gasstel, dat in het vertrek stond waarin de jonge man sliep was losgeraakt. Een en ander werd ontdekt toen een kennis een bezoek ging brengen. Deze rook een gaslucht en toen met een andere kamerbewoonster van dit perceel de keuken werd betreden, werd M- in nachtkleding bij de deur van de keu ken aangetroffen. Een dokter van de G.G. en .G.D. heeft de dood vastge steld. TWEE PAARDEN VERDRONKEN. Woensdag geraakte op de los- laadplaats nabij de Echteldsedijk te Tiel een wagen bespannen met twee. paarden, eigendom van O. te Maurik, te water. Dit ongeluk gebeurde toen de wagen, die juist geladen was- met zand uit het schip „Stefania", weg wilde rijden De dieren konden niet tijdig uit de tuigen losgesneden wor den, zodat zij verdronken. De wagen geraakte onder het schip. Naar wij vernamen is de eigenaar niet verze kerd. ACHT STOUTE MEISJES. Acht Groningse meisjes van om streeks dertien jaar oud maakten er de laatste tijd een géwoonte van, om van marktkramen en uit winkels kleinigheden weg te nemen. Alles was van hun gading, zoals lippenstif ten, sigarettenkokers, potloden, zak messen, poederdozen enz. Een hunner werd dezer dagen door een politie-agent op heterdaad be trapt bij het stelen van een vulpen, hetgeen tot gevolg had dat acht meis jes uit de hoogste klasse van een lagere school tegen de lamp liepen. Dit is sinds 1 Januari 1948 het vier de soortgelijke „bende-geval" onder ide schooljeugd in Groningen. BEURSOVERZICHT Na de reactie, die zich Woensdag onder nivloed van dé berichten uit Indonesië op de effectenbeurs te Am sterdam voltrok, trad gisteren wel- is waar geen tekenend herstel in, maar de markt was toch veel -beter gedisponeerd en terwijl Woensdag onder invloed van de berichten uit n-edenwaartse richting volgden, kon gisteren worden opgemerkt, dgt de koersrichting naar boven was ge richt. De fluctuaties tijdens het beursuur waren echter niet van gro te afmetingen. Oude en nieuwe Kon. werden tamelijk druk verhandeld en daarbij kon geleidelijk aan een ver betering worden waargenomen. De oude aandelen werden ingezet op 339 en stegen tot 342, terwijl de nieuwe aandelen zioh bewogen tussen 326 en 339. De Amerikaanse markt was stil en de koersen waren lager, in ver band met de reactie in Wallstreet. De beeggingsmarkt was rustig. De conversielening 1947 was aan de ge drukte kant en werd afgedaan tegen 98 9/16 bij de opening, terwijl daar na werd gehandeld tegen 98 7/16 Pandbrieven waren goed prijshou dend, zowel voor de 3 V- procents als voor 3 procents pandbrieven. De han del gemeentelijke en provinciale le ningen was van geringe afmetingen en de koersen waren bijna onver anderd. Prolongatie 2% procent. LEIDEN Mr. P. J. Oud sprak in de academie Mr. P. J. Oud, die met de voorz. van de Partij van de Vrijheid, de heer Stikker, het initiatief naam tot oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, sprak in een overvolle filmzaal van de academie voor een bijeenkomst van studenten, georganiseerd door de studentenver eniging voor staatkunde, welke avond door de heer Talsma werd geopend. Mr. Oud beschreef de ontwikke ling van het politieke leven in Ne derland, dat reeds sinds lange tijd wordt gekenschetst door de tegen stellingen tussen geloofsovertuiging en de controverse tussen progressief en conservatief. De schoolstrijd bracht de geloofsovertuiging in de politieke partijkeuze tot volle kracht en deze heeft tot in het begin van deze eeuw de oestand hier te lande beheerst. Omstreeks 1900 ontstond als reac tie van het laissez faire der libera len, dat bleek sociale misstanden voort te brengen, de "socialistische gedachte als andere uiterste, ftame- lijk strenge staatsbemoeienis. Dat socialisme hinkt, niet alleen hier te lande doch evenzeer elders, op tweeërlei gedachten, n.l de gedachte van Marx en Engels dat slechts via sociale ellende der arbeiders de ver lossing brengende socialistische maatschappij bereikt kan worden, en de wens om in strijd met de als noodzaak geziene ellende de so ciale positie van de arbeidersmassa omhoog te brengen en dus mede te werken aan sociale overheidsvoor zieningen. Hieruit vloeit het sterk dualistische karakter, revolutionair en parlementair tezelfdertijd, voort. De grondwetsherziening van 1917 door Cort van der Linden bracht het algemeen kiesrecht en het einde van de schoolstrijd, doch niet wat men wèl verwacht had de „door braak" naar een nieuw partijenstel sel, nu de schoolstrijd als basis voor het confessionele stelsel was wegge vallen. Tot 194Q bleef ons land daar door in een doorlopende politieke crisis verkeren. In Michielsgestel ontstodn geduren de de bezetting een nieuwe door braak gedachte, gebaseerd op de in het verzet gevonden eenheid van ons vak, doch tezeer werd daar vergeten, dat dit een eenheid naar buiten doch geen innerlijke eenheid was. Spr. per soonlijk heeft hier steeds huiverig tegenover gestaan, doch wilde niet breken met zijn politieke vrienden, die als Vrijz. Democraten in de Partij van de Arbeid zulk een doorbraak" naar een nieuw partijenstelsel' voor spelden. Bij de verkiezingen van 1946 beek duidelijk, dat deze doorbraak niet gekomenis. en spr. is dan ook van mening dat de. godsdienstige overtuiging zo diep in aïle lagen van ons volk worte't, d*t ö~ze steeds richtlijn voor het gehele Jeven, dus ook voor de politiek zal bTijven. Het daardoor blijvend zuiver socia listische karakter van de P. v. d. A. werd oorzaak, dat sur. met zijn geest verwanten naar een ander politiek onderdak zocht, terwijl anderzijds de Partij van de Vrijheid naar nieuwe idealen streefde. Het „gesprek" Oud- Stikker bracht toen een gemeen schappelijke basis van politiek den ken aan het licht, waarop de dezer dagen op te richten Voks-par'tn voor Vrijheid en Democratie wordt ge bouwd. Mr Oud omschreef de beginselen der nieuwe partij. Bovenal zal deze partij steeds stre ven naar samenwerking met anders denkenden naar de gemeenschappe lijke idealen. (Wat ook de K. V. P. krachtens haar beginselen beoogt Red, L.C-). Slechts dan is het -moge lijk het Nederlandse volk als geheel te dienen. Van groot belang is, dat de poli tieke strijd op een open en behoor lijke wijze wordt gestreden, op grond van eerlijke overtuigingen. De jeugd heeft daarbij een belang rijke taak te vervullen, omdat zij eens de leidinggevende krachten zal op brengen. Ten bate van allen moet derhalve ook de jeugd de schouders zetten onder de zware taak van eer lijke politieke opbouw van ons volk. SENSATIONELE VERLOTING. Voordat Mgr. Biiis, wiens naam in Leiden alom bekend is, weer naar zijn missiegebied zal terugkeren, wordt er een verloting gehouden van een gouden horloge. Daar zult u waarschijnlijk ook wel zin in hebben nietwaar? Zo'n gouden tikkertje in uw vestzakje te kunnen dragen. Op onze grote -sensationele opruiming krijgt u de kans. Veel ge gadigden zijn er reeds geweest, maar we kunnen er nog veel meer ohtvah- fen. Onze grote opruiming zal onze laatste stoot moeten zijn. T;amand, die onbekend wenst te bliiven heeft reeds de spits er van afgebeten, De ze onbekende wil door middel van de horlogeloterij Mgr. Buis een bui- t°nkansje bezorgen, en wat voor een? Wanneer u 50,. 100 of meer loten be stelt, neemt de onbekende eenzelfde aantal loten voor zun rekening, tot 'n maximum van 5000 loten, het geld daarvoor berust reeds b'ü Monseig neur. Hoe meer u bestelt des te groter is uw kan-s endes te gro ter het voordeel voor de missie. Het aantal geldt tot en met Dins-, dag 3 F-ebr. T.nten kunnen monde ling. schriftelijk, per telefoon C 25450) of per giro (4°414) besteld worden bij kao. Joh. J/ Kooy, He rensingel 3, Leiden. Prijs per lot 10 cent. Trekking waarschijnlijk^ half Fe bruari. Datum wordt nader in de pers bekend gemaakt, LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- mèn Rechtsgeleerdheid: de heer J. - Haasnoot, te 's-Gravenhage.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2