Stm Burgemeesters bestormden tollen Reisplannen I PONDERDAG 22 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 is ongetwijfeld een attractieve film, echt iets voor de jeugd. Een paar kinderen in Australië ontmoeten paardendieven, aan wie zij in hun ar geloosheid het geheim verraden, dat hun vader een kostbare merrie heeft. Deze wordt natuurlijk gestolen en dan gaan de kinderen er op uit om het spoor van de paardendieven tc zoeken. Een avontuurlijke tocht door de wildernis van Australië volgt, met de nodige humor verlucht en met de gelukkige afloop aan het slot. De proef is in elk geval de moeite waard en wij kunnen niet anders dan de directie veel succes toewensen. Men kieze echter ook het bij-pro gramma met zorg en vergete daarbij de humor niet. De jeugd zoekt ont spanning en lacht graag. LEDENVERGADERING „ST. ANTONIUS" Dinsdag 20 Januari j.l. des nachts 12 uur hield de Ned. R.K. Bond van Hotel- Café- Restaurantgeëmploy- eerden „St. Antoniua" Sectie Bio scoop- en Theaterpersoneel zijn eer ste ledenvergadering van het jaar 1948 in het café van de heer H. Rooyakkers. Door de verhindering van de voorz. P. Feiten wegens familieomstandig heden, opende de waarn. voorzitter Fr. Goddijn de vergadering en ves tigde de aandacht op, dat op 28 Jan. a.s. avonds 8 uur in de foyer der avond zal worden gehouden en voor diegene die de vorige maal geen toegang konden krijgen, kaarten kun nen worden afgehaald bij de heer P. Feiten Sophiastraat 60 sere. K.A.B. afd. Leiden. Verder dat de bonds voorzitter J. P. Bijsterveld op 6 Febr. a.s. 10 minuten zal spreken over foo- ienstelael tussen 16.20-16.30 uur K.R.O. Bij de agenda-voorstellen voor de a.s. Bondsraad, werden enkele voor stellen met algemene stemmen aan genomen o.a. kleding voor kellners en koks en verhoging van vacantie- geld voor niet loontrekkend perso- nee. Betreffende enkele voorstellen o.a. candidaten voor hoofdbestuurder, afgevaardigden en loonbelasting werd door de vergadering goed ge keurd, dezé op de bestuursvergade- rng 'te behandelen. Geest, adviseur kap. N. Bende in stalleerde het lid W. Teunissen. Na een geanimeerde gedachten wisseling over het gesprokene deelde de waarn. secretaris de heer J. M. v. Asperdt een en ander mede over de nieuw gebruikte convocatieboekjes de leden aansporend steuntoonnen te kopen voor de afdeling Maastricht. Na de rondvraag, waarvan ver scheidene leden gebruik maakten, sloot de waarn. voorzitter de verga dering circa 3 uur met de christelijke groet. BUURTVERENIGING TUINSTADWIJK. Gisteravond hield de heer L. Groe nendijk een inleiding over de ..Ver nieuwing in het Onderwijs". Nadat de heer J. v. <1 Reyden, voorzitter van de culturele commihsie de aan wezigen had welkom geheten, ving de heer Groenendijk met een al gemeen inleidend ovei^icht van het onderwijs, waarna hij kwam tot het verschil tussen het „oude onder wijs" en het „nieuwe onderwijs". Duidelijk kwam hierbij tot uitdruk king, dat het vroegere onderwijs was gemaakt om het onderwijs vaak zonder rekening te houden met het kind, terwijl juist in het nieuwe on derlijs dit onderwijs wordt aange past aan de psychologie van het kinid, waarbij dan weer rekening wordt gehouden met de verschillen de ontwikkelingsperioden en de in vloeden op 't kind in deze perioden. Hierna ging hij over tot het be spreken van de practische uitvoer baarheid, waarbij hij de vele voor delen met voorbeelden uit de prac- tiik tot uitdrukking deed» komen. Met een hartelijk woord dat hij naméns de aanwezigen uitsprak, dankte de voorzitter de heer Groe nendijk voor zijn inleiding en wenste hem succes in zijn streven. K.J.M.V „St. Petrus". A.s. Vrij dag bijeenkomst Hugo de Vriesstraat 46 om 8 uur. Programma: Ki*oniek, gebruik je Psychologische kracht; vacantie 1948; ontspanning. Voor het examen voor werktuig kundig ingenieur is te Delft de heer A. Verduin. Gevolgd door twintig toespraken In een besneeuwde omgeving, in aanwezigheid van een groot aantal van de koude trappelende belangstel lenden zijn gistermorgen de tollen aan de straatweg GoudaBodegraven op geheven. De opheffing duurde een twintigtal toespraken lang, waarbij de burgemeesters van Gouda. Reeu- wijk, Bodegraven, Zwammerdam en Waddinxveen, vertegenwoordigers van Waterstaat, Gedeputeerde Sta ten, K.N.A.C., A.N.W.B. en niet te vergeten de commissarissen etc. van de associatie straatweg GoudaBo degraven en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Gouda het woord voerden. De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James verwijderde met behulp van een koevoet het tolhek bij Gouda, dat van tevoren uit zijn hengsels was gelicht. Het bordje, waarop de toltarieven vermeld sten den wierp men in een naast de straat weg lopende sloot. Nadat de afgevaardigde van Ge deputeerde Staten, ir. C. H. Witten berg, de weg van de associatie straat weg GoudaBodegraven had overge nomen, droeg laatstgenoemde deze weer over aan de zorg van de ge meenten Gouda, Reeuwijk, Waddinx veen, Zwammerdam en Bodegraven. De burgemeester van Gouda wees op het belang dat de tollen voor Gou. dat hebben gehad. De tollen leverden een rijk inkomen op, dat alle ver wachtingen te boven ging. De weg werd hiervan in prima staat gehou den en daar profiteerde Gouda van, aldus spr. In café De Sport te Reeuwyk had de tweede plechtigheid plaats, daar het weer van dien aard was, dat in de buitenlucht niet gehouden kon worden. Hier werd onder een aantal toespraken de tweede tol ten dode opgeschreven. De voorzitter van de associatie straatweg GoudaBode graven, die evenals bij de tol te Gouda ook hier het woord voerde, was van mening, dat, wanneer Gouda zo'n profijt van de tollen heeft gehad, een Gouwenaar eigenlijk tollenaar moest heten. Het tweede verkeersobstakel bij oud-Reeuwijk werd door de burge meesters van Reeuwijk, Zwammer dam en Bodegraven verwijderd. In hun enthousiasme gingen zij echter zo ver, dat zij met behulp van de ex-tolgaarders ook de afsluitboom voor de ophaalbrug, die juist voorbij de tol ligt verwijderden. In Bodegraven werd de serie spee ches voortgezet, Hier kreeg de burge meester van Waddinxveen, de heer Warnaar het woord. Hij hoopte op een goede samenwerking tussen de gemeenten waar de weg doorheen liep doch hij stak ook zijn ongerust heid voor de toekomst niet onder stoelen of banen. (Hierbij doelende op de verlangens van Gouda ten aan zien van Waddinxveen). Ir. dr. Hoitema van de K.N.A.C. bracht speciale dank aan de tollen- commissie die zich inspant alle tollen in Nederland te doen verdwijnen. Er zijn er in Nederland ongeveer nog een twintig. Ook de A.N.W.B. liet zich in dank niet onbetuigd. 7e LUSTRUMVIERING VAN „DISPEREERT NIET". In aanwezeigheid van de directrice het. docentencorps en verschillende zusterverenigingen vierde de Leidse Meisjes H.B.S.-vereniging „Dispe- reert niet" gisteravond in de Schouw burg haar 7e lustrum met een artis tiek programma, waarvan het roman tische toneelspel „Het lied van alle tijden" de hoofdschotel vormde. Het stuk speelt zich af tijdens het schrikbewind van Robespierre. De idealistische drijfveren van de revo- lutionnairen zijn allang in het ver geetboek geraakt en de losgeslagen dnsaincten van een redeloze massa hebben de overhand gekregen. Dage lijks vallen de hoofden van talloze on- schuldigen onder de guillotine, ter wijl de tribunalen geregeld voor nieu we slachtoffers zorgen. Het volk, van haat bezeten, juicht en het leven van van alledag is doordrenkt van spion- nage en verraad. Temidden van dit alles klinkt het lied van alle tijden, het lied van de liefde, die geen re kening houdt met revolutie, rang en stand, maar onafhankelijk van de om standigheden de burgeres Yvonne en de graaf André bijeenbrengt. „Dispereert niet" heeft een goede opvoering van dit spel gegeven. Zelfs de hereqrollen, die in dit geval door meisjes' vertolkt werden, hebben het geheel geen afbreuk gedaan. Zonder de andere medewerkenden te kort te willen doen,-konden wij het spel van Kid Burgersdijk als Yvonne, Gerda Teljeur als La France, Tet Sannes als Crochet en Mieke Buizing in de ver tolking van graaf het meest waar deren. De costumering en de aankle ding van het toneel waren geheel in stijl, terwijl het geschreeuw van het volk dat meestal op de lachspieren pleegt te werken hier een behoor lijk effect maakte. Een woord van 'hulde voor mej. J. Jonquiere. die de regie had, is ongetwijfeld op zijn plaats. Een meisjeskoor onder leiding van mej. F. Kruyt, bracht op sublieme wijze enige liederen ten gehore, die een warm en welverdiend applaus uitlokten. Bij de aanvang van het programma werd een menuet uitgevoerd, waarbij een zekere nervositeit aan de kant van de danseressen viel waar te ne men. Ook dit optreden mag men ech ter zeker als geslaagd beschouwen. ..Dispereert niet" kan op een stijl volle 7e lustrumviering terugzien. DE LEIDSE SPAARBANK EN DE GEBLOKKEERDE REKENINGEN. In een annonce in ons nummer van heden worden door de Leidse Spaar bank bijzonderheden bekend gemaakt betreffende Beschikking Afwikkeling Geldzuivering, d.w.z. betreffende de geld-deblokkering. In verband daar mede heeft de Bank een folder uitge geven, waarin alle bijzonderheden, welke voor de spaarders van belang zijn. worden bekend gemaakt. Daar om is het voor iedereen noodzakelijk van deze folder kennis te nemen. Met uitzondering van geblokkeerde tegoeden beneden f 100.komt er niets zonder medewerking van de in leggers vrij. Het is echter in 't geheel niet nodig, dat men zich, na lezing van de folder, onmiddellijk naar de Spaarbank haast. De eerste termijn wordt op 1 Juni a.s. vrijgegeven en men heeft dus alle tijd om deze zaak in orde te maken. C. J. de Jongh. f Gistermorgen vond de begrafenis plaats van de heer C. J. de Jongh. Onder de aanwezige merkten wij o.a. op de heren P. J. Mulder, en H. W. PhilipDo van de gem. comm. van de Ned. Herv. Kerk het voltallig college van collectanten, E. W. Wichers Rollandet namens het best. van de 3 Oct.vereniging, de he ren de Koning, Hofman, Pieck en v. Helvert namens de Midzacombinatie. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de zoon van de overlede ne, de heer C. J. de Jongh Jr., de heer Pont voor het collect, college en door dominee W. H. Kelder. De kist, met talrijke bloemstukken gedekt, werd door de leden van het collectantencollege naar de groeve ge dragen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Louis z. van G. Spierenburg en H. C. de Wolf; Geer- truida Cornelia Theodora d. van N. van Leeuwen en E. A. M. Uljee; Alida Francina d. van A. J. J. Lam- booij en S. Koet; Maria Josephina d van J. Bekooy en A. M. Maczkowiak; Jacqueline Adriana Martina d. van A. J. Memmerswaal en C. M. Ver- bage; Johanna Christina Maria d. van A. J. Oostdam en M. H. Barends. Gehuwd: L. van der Wijngaard jm en M. Brieër jd.; F. L. Smit jm. en M', Binnendijk jd.; W. van Katwijk jm. en C. C. Landman jd,; W. Erwich jm. en E. Sierat jd.; J. Jaspers jm. en G. M. Bonnet jd.; G. H. Bentveld gesch. en M. Tegelaar wed.; W. F. Brouwer jm. en A. Boom jd.; C. van den Dop jm. en G Hansen jd.; J. Eradus jm. en F. de Roode wed.; N. van den Hout jm. en J. Vermond jd.; N. Kluivers jm. en J. J. van Oosten jd.; M. Kriek jm. en J. M. A. van Velzen jd.; J. Laterveer gesch. en E.'Verlind gesch.; J. A. Mallo jm. en A. van Loe jd.; L. Plug jm. en M. C. Warners wed.; J. M. J. Reijnders jm. en M. Hou weling jd.; J. J. Rozier jm. en A. Nieuwenbxxrg jd.; W. Sjar- dijn jm. en H. Stokkel jd.; A. Sloos jm. en M. Holverda jd.; K. Vreeken jm. en M. Smit jd,; H. G. Wildschut jm. en J. Metscher jd. Overleden: M. J. F. van Velsen zn. 11 jr.; D. van Nobelen man 67 j. 3iwtoi JCiuied MiiCiaeneti-ertienió LEIDEN ZILVEREN JUBILEUM VAN HET ST. PETRUS LIEFDEWERK. Op 23 Januari a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat in de St. Joseph's Gezellen Vereniging het St! Petrus Liefdewerk, voor oplei ding van priesterstudenten, werd opgericht door de toenmalige vice- praeses Th. T. H. van Outersterp, thans Pastoor te Amstelveen. Men heeft gemeend dit zilveren feest niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, doch op een een voudige wijze te moeten herdenken, n.l.: Zondag 1 Februari a.s. om half elf, een Hoogmis in de St Petrus- kerk, op te dragen door de Zeereerw. heer H. Schrama, diocesaan direc- texir, uit Den Haag, waaronder al gemene H. Communie der leden. Maandag 2 Februari, des avonds om acht uur, een Missiefeestavdnd voor alle leden, in het St. Antonius Club huis. Mare 47. Ook huisgenoten worden in de gelegenheid gesteld deze avond bij te wonen, doordat een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar is ge steld a 50 cent, terwijl de leden een toegangsbewijs gratis ontvangen. Een dezqr dagen zal een zelateur u kaarten komen aanbieden. De kaar ten zijn ook verkrijgbaar bij: Th. B. Kriek, Hoofdzelateur S. P.. L., Haar lemmerstraat 295B. LEIDSE STUDENTEN FILM LIGA. Het is de bedoeling van de Film Liga om haar leden telkens iets te laten zien, dat niet of niet meer in de gewone bioscoopprogramma's wondt vertoond en deze bedoeling is gisteravond in de voorstelling in Ca sino ongetwijfeld tot haar recht ge komen in de oude Franse film „Nos- fex-atu, de Vampier", een griezelfilm uxt het jaar 1922. Een vampier is een bloedzuigend monster, dat 's nachts zijn schuilplaats verlaat en zich voedt met het bloed van zyn slacht offer. Een luguber bijgeloof, dat in deze uiteraard nog stomme film is verwerkt op een dergelijke manier, dat er onder de studenten herhaaldelijk een schaterend gelach losbarste. Wanneer men in aanmer king neemt dat de film in die jaren nog in haar kinderschoenen stond, is deze spookachtige historie een merk waardig staaltje van suggestieve filmkunst. Om nu eenmaal in de sfeer te blij ven heeft men een moderne Ameri kaans griezelfilm Flesh and Fanta sy" er bij doen aansluiten. Deze film bestaat uit een drietal verhalen met parapsychologische inslag, een the ma, dat in de Angelsaksische wereld altijd graag aftrek vindt. Er zit cli max in deze losse verhalen, een toenemende spanning welke in de laatste z'n hoogtepunt bereikt, als men de z.g. dronken koorddanser (Charles Boy er) zijn halsbrekende toeren ziet verrichten. Hij heeft een nachtmerrie gehad en is er van over tuigd, dat hij zal neerstorten. In zijn droom hoorde hij een vrouw gillen en enige dagen later ontmoet hij die vrouw. Zal hij de volgende keer wer kelijk neerstorten of was ook deze droom bedrog? Fascinerend was ook het verhaal van de man, die door de voorspelling van een waarzegger de obsessie kreeg, dat hij terst een moord moest doen en maar geen slachtoffer kon vinden! Wij zouden deze verhalen-serie niet graag aan Jan en alleman voor zetten. maar wie dergelijke dingen met de#nodige korreltjes zout weet te nemen, vindt er een spannend vermaak in. HET „ORCHESTRE DU CONSERVATOIRE" IN LEIDEN. Op Donderdag 29 Januari a.s. treedt in de serie abonnementsconcerten van het Residentie Orkest een van de oudste en beroemdste orkesten van Parijs op. het orkest van de „Socièté des concerts du Conservatoire". In 1803 werd een ensemble gevormd door leerlingen en leraren van het Conservatoire. In 1828 ontstond hier uit een beroepsorkest dat geheel zelf standig, zijn werkzaamheden voort zette, onder tal van voortreffelijke di rigenten, waarvan we, voor de laatste jaren alleen Charlés Munch en André Cluytens noemen. Het orkest van de „Société des Concerts du Conserva toire" zal in Leiden onder leiding van André Cluytens het volgende pro gramma uitvoeren: Berlioz, Ouvertu re „Carnaval Romain'; Wagner, Wald- weben en Ouverture Taanhauser en van Ravel, Alborada del gracioso, het pianoconcert voor de linkerhand en de Bolero. Soliste is de jeugdige Franse pianiste Janine Dacosta. LIDO'S JEUGDPROGRAMMA'S. Het probleem van de Jeugdfilm is niet gemakkelijk. Men kan op het standpunt staan, dat de jeugd niet in de bioscoop thuis hoort, maar daarmede is het probleem niet op gelost. Want de jeugd komt> wel in de bioscoop en dweept met films, waarin veel geschoten en gevochten wordt en dat zijn gewoonlijk niet de beste films. Beter is de jeugd iets aan te bie den, dat zowel aantrekkelijke ont spanning als richting gevende opvoe ding verschaft. De directie van Lido wil er een proef mee nemen en heeft zich he: 'alleenrecht voor Leiden verworven van de Engelse jeugdfilms, vervaar digd door de Jeugdbeweging o.l.v. J. Arthur Rank. Gistermiddag werd een aantal genodigden, onder wie de wethouder van financiën en ver scheidene hoofden van scholen en onderwijsinrichtingen in de gelegen heid gesteld kennis te maken met de eerste in de serie paedagogisch ver antwoorde jeugdfilms, n.l. „De Spoorzoekers", die Zaterdagmiddag en Woensdagmiddag, resp. 31 Jan en 1 en 4 Febr. a.s. zullen worden ge bracht. De hoofdfilm wordt bege leid door sportfilms en tekenfilms, terwijl bovendien de onder-comman dant van de Leidse Brandweer, de heer W. Kosten, de jeugd een inte- resant lesje zal geven over het werk van de brandweer. De hoofdfilm „De Spoorzoeikers" 46. En Kitty en mijnheer Paljasso? Die waren de ingang van de Metro (zo heet de ondergrondse tram in Pa rijs) dus binnengehold. Toen ze be neden kwamen bleek het tramme tje al vertrokken te zijn. Ze keken lelijk op hun neus. „Tja", zei mijn heer Paljasso op zijn Frans, „C'est la vie", wat zoveel betekent als: Zo gaat nu eenmaal. Maar Kitty legde zich niet zo gemakelijk bij de feiten neer. Ze was niet voor niets een zus van Karei Kwiek en liet zich nooit uit het veld slaan. „Wacht u maar even'', zei ze tegen Paiblo Paljasso, dan ga ik even aan die man daar ginds vragen of hij Karei hiér heeft gezien." De man die Kitty bedoelde was een niet al te snugger uitziende electrieien, die een eindje verderop in de tunnel het licht aan het na zien was. O je, hij wist wel waar de heren te vinden waren. Ze waren met tram 1184 meegegaan, helemaal naar de andere zijde van de stad. Over acht minuten zou de volgende ver trekken, Kitty bedankte hem, keerde zich om en mijnheer Paljasso was verdwenen!... Ondertussen waren Karei Kwiek en zijn vrieden binnen geduwd in een van de oude huizen, die rondom het pleintje stonden, je weet wel waar die taxi hen naar toe had gebracht. Ze gingen door enkele Inage gangen, een paar 'trappen op en bereikten zo een kamer, waarvan de deur wijd open stond. Aan weers zijden van die deur stond een man met een maohinegeweer. De boef die hun in de auto niet zijn revolver had bedreigd stapte nu naar voren. Hij haalde een bel uit zijn binnenzak en begon daarmee een luid lawaai te veroorzaken. Toen hij ophield hoorde men een zware stem, die vanuit de kamer kwam. „Wie is daar?!" in formeerde de eigenaar van die on vriendelijke stem- „Ik ben het maar' was het antwoord, „Piet Pummel- mans, chef-boef nummer 54, lid van de Nationale Boevenbond. Ik heb vier gevangenen meegebracht en ik geloof wel dat het de jongens zijn die u bedoelde mijnheer de Boeven- baas. Mogen wij binnenkomen..." „Zeker", antwoordde de Boevenbaas nu heel wat vriendelijker, komt er in''. Onze vrienden werden ruw de kamer binnengeloodst, en wie zat daar achter een bureau? Mijnheer Julius Ceasar uit New-York...! DE WETHOUDERS-SALARISSEN. Op aandringen van Ged. Staten zullen de wethouders-salarissen op nieuw worden vastgesteld en wel op 5200.De burgemeester voegt aan dit voorstel toe, dat er z. i. alle aanleiding is om ten behoeve van de wethouders, op gelijke voet als voor de burgemeester en de ambtenaren der gemeente is geschied, een rege ling voor kinderbijslag te treffen. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Luxor: „Twee jaren voor de mast". 18 jaar. Rex: „De duivels van de Rode Cirkel", II. 14 jaar. Lido: „Het huis aan de 92e straat", 18 jaar. Casino: „Rio de Janeiro", 18 jaar. Trianon: „49th Parallel", 14 jaar. LAATSTE BERICHTE* TOETREDING VAN FRANKRIJK TOT DE BENELUX De „New York Times" meldt uit Parijs, dat de Franse regering voor nemens is met België, Nederland en Luxemburg in overleg te treden over de mogelijkheid van toetreding tot de Benelux als voorbereiding of onderdeel van de Frans-Italiaanse douane-unie. Frankrijk neemt aaan, dat Engeland hiertegen gekant is, en dat de kleinere landen van de Benelux aarzelen wat betreft het kiezen van de Britse of de Franse zijde. Volgens de Parijse correspondent van de „New York Times" is Frank- rijk's belangstelling voor een eco nomische band met de Benelux hoofd zakelijk toe te schrijven aan zijn verwachting dat Nederand zijn rijk in het Verre Oosten zal herstellen en aan het feit. dat België in Afrika uitgestrekte koloniën bezit. „ANTARA" MELDT SCHENDING BESTAND. Een Indonesisch voorlichtingsbu reau te Rangoon heeft heden een bericht uit Djogja van het republi keinse persbureau Antara bekend ge maakt, volgens hetwelk de Neder landers binnen 48 uur na onderteke ning van de Wapenstilstandsovereen komst het bestand geschonden heb ben. Volgens dit bericht zouden drie honderd man Nederlandse troepen, gesteund door luchtmacht en zwa re mortieren, Maandagochtend twee kampongs van Malang hebben aan gevallen en hierdoor zware schade hebben veroorzaakt. Er zouden doden gevallen zijn. BIJZONDER GERECHTSHOF. BUNKERBOUWER VAN GROOT FORMAAT. Bunkerbouw nabij Oost-Kapelle, gevechtsbunkers en machinegeweer- s tellingen in de duinen bij Scheve- ningen, Wassenaar. Katwijk en Kam perduin. de aanleg van een vlieg veld onder Loosdrecht, straatversper ringen te Katwijk en het graven van een tankgracht tussen deze plaats en Noordwijk, dit alles ongeveer vorm de het program, dat de aannemer Jan Spinter te Leiden, in de periode Mei 1940 tot aan Dolle Dinsdag, on danks zijn anti-Duitse gevoelens, voor de vijand had uitgevoerd. Alles bijeen had deze vroegere kleine aan nemer voor ongeveer vijf millioen omgezet en daaraan vanzelfsprekend een slordige duit verdiend. Alhoewel geen opmaker had hij er toch maar royaal van geleefd en er zelfs een hele vloot, waaronder een woon schip, zeilboot e.a. op nagehouden. De proc.-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag, waar Sp. gis teren terecht stond, zeide hier met 'n collaboratie van groote omvang te doen te hebben. Vooral de bunker bouw in Oost-Kapelle legt hier groot gewicht in de schaal, daar deze hier het tempo van de doorbraak voor de geallieerden, naast vele mensenof fers, aanzienlijk heeft vertraagd. Wel heeft verd. nadien het verkeer de van zijn daden ingezien en zelfs anderhalve ton aan de ondergrondse geschonken, waarmede de P. F., even als met het door dr. van Laar uitge bracht psychiatrisch rapport, dat van geringe mate toereken vatbaarheid ge waagde, rekening wilde houden. Mits dien eiste hij een straf van 4 jaar, door te brengen in een Rijkswerkin richting, alsmede een verbeurdsver- klaring van 20 duizend gulden. De raadsman mr. M. B. Vos, rectificeer de in zijn pleidooi enkele punten uit de dagvaarding en vroeg voor zijn cliènt, die oprecht berouw toonde, clementie. Het verzoek om onmid dellijke invrijheidstelling werd door het Hof afgewezen en de uitspraak op 4 Februari a.s. bepaald. IN DIENST VAN DE VIJAND. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde heden morgen de 27-jarige smid W. M. Koe- voets, uit Alphen aan den Rijn, die vrijwillig dienst genomen had bij de Waffen S.S., tot 6 jaar gevangenis straf met aftrek. De eis was 8 jaar. Eveneens werd veroordeeld de 26- jarige kantoorbediende N. van Duu- ren uit Leiden, die tot de landstorm was toegetreden, tot 7 jaar gevan genisstraf. Hier was de eis 12 jaar. Beide veroordeelden verkregen het recht tot cassatie. Het Haagse Bijzonder Ge rechtshof heeft bij vervroegde uit spraak, de landarbeider J. G. Vroege te Bodegraven, die terecht heeft ge staan wegens dienstnemen bij de S.S., en verrichten van bewakingswerk in een concentratiekamp, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De is was tien jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventief. WEERSVERWACHTING TIJDELIJK OOSTELIJKE WIND 5 Meest zwaar bewolkt met nu g en dan enige regen of sneeuw en o g plaatselijk vorming van nevel of o 2 mist. Aanvankelijk zwakke en g veranderlijke wind, later wat 2 o toenemend en draaiend naar 5 Oostelijke richtingen. Tijdelijk g 5 enige daling van temperatuur, g o J» oooooooooooooooooooooooooooooooooo Touringcars bespreken Kantoor H. Rijndijk 90, Tol. 22444 ERKENNING VAN STAAT OOST" INDONESIë DOOR REPUBLIEK, INDONESIë. 'Het republikeins per bureau An tara meldt, dat heden om achttien uur Javatijd van de zijde der Repu bliek en van de zijde van Oost-Indo- nesië gelijktijdig de erkenning door de Republiek van Oost-Indonesie als deelstaat in de Verenigde tSaten van Indonesië is hekend gemaakt. De verklaring luidt: De regering der Republiek Indone- ië maakt heden bekend: 1) Op dit ogenblik is de nationale beweging reeds zover gevorderd, dat Oost-Indonesië een eigen staat met staatsmiddelen heeft kunnen vormen om zijn streven naar souve- reine democratische Verenigde Sta ten van Indonesië voort te zetten. 2) Zoals in de Republiek moeten ook in Oost-Indonesië het volk en de nationale regering actief werken aan de vervolmaking van dit stre ven. hetgeen in de eerste plaats be tekent vervolmaking van de staats middelen en van de staat zelf als middel om tot een onafhankelijk, welvarend en veilig vaderland te ko men. 3) In de huidige toestand kun nen de republikeinse regeringen en haar volk samenwerken met dc na tionale regering en het volk van Oost-Indonesië tot een spoedige ver wezenlijking van de idealen van het Indonesische volk. 4) In verband hiermede erkent de republikeinse regering de staat Oost-Indonesië als deelstaat in de Verenigde Staten van Indonesië. 5) De Republiek stelt aan rege ring en volk van Oost-Indonesië voor samen te werken aan de verwezen lijking van de gemeenschappelijke idealen van het volk van geheel In donesië. BINNENLAND HERTOG VAN GLOUCESTER IN ONS LAND. Gast van het Prinselijk Paar. Prins Bernhard. die Dinsdagmid dag naar Engeland vloog, keerde gis teravond met de Hertog van Glouces ter, de broer van de Engele koning die enkele dagen de gast van het Prinselijk Paar zal zijn, naar Neder land terug, -t toestel van de Prins, de Dakota ?BA, werd bestuurd door kapi;.* G. Sonderman. Van daag neemt de Hertog van Gloucester deel aan een jacthpartij, welke in de omgeving van Apeldoorn wordt ge houden. Morgen keert hij per vlieg tuig naar Engeland terug. Moord te Tiel In de afgelopen nacht omstreeks een uur is te Tiel een moordaanslag gepleegd waarvan de 37-jarige fruit handelaar B. van Dee uit Tiel het slachtoffer is geworden. De moorde naar is reeds gearresteerd. De dader van de moordaanslag, de 31-jarige havenarbeider D. van den Broek (eveneens uit Tiel) stak Van Dee met een broodmes neer in dc Tolhuisstraat. Van Dee zat gisteravond in gezel schap van enkele' kennissen, onder wie van den Broek, in een café aan de Westluidensestraat. Er ontstond ruzie, waarbij van Dee, die enigszins onder invloed van alcohol zou heb ben gestaan, enkele minder prettige opmerkingen tot v. d. Broek richtte. Na een hooglopende woordenwisse ling verliet van den Broek het café Hij ging naar de woning van zijn va der aan de St. Walburgbuitensingel, waar hij een broodmes haalde. Daar op keerde hij terug naar de Westlui densestraat, waar hij voor het café van Dee opwachte. Nadat deze de deur uit was ge gaan, volgde van den Broek hem en sprak hem aan. Er volgde in de Tol huisstraat een korte woordenwisse ling, waarna van den Broek plotse ling zijn broodmes te voorschijn haalde en van Dee enige steken in hoofd en tussen schouderbladen toe bracht. Dodelijk gewond stortte van Dee neer. Voorbijgangers, die van de moord getuige waren, zagen de dader vluch ten en waarschuwden onmiddellijk de politie en een dokter. Noch het slachtoffers noch de moordenaar stonden in Tiel gunstig bekend. De dader heeft inmiddels voor de politie een volledige bekentenis afgelegd. HAAGSE RECHTBANK. Een dievegge. De dienstbode J. P. H. ging in Leiden en in andere plaatsen bij kennissen logeren, en dan gapte ze hetgeen naar haar ga ding was, zodat horloges, distributie, bescheiden etc. verdwenen. De Offi cier bij de Haagse rechtbank vorder, de tegen verdachte twee jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft haar overeen komstig die els veroordeeld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3