Gelijk spel van Docos-Alph. Boys MAANDAG 19 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ONTEIGENINGSPLAN. Bij besluit van de Gemeenteraad van 29 September 1947 werden voorlopig goedgekeurd de plannen van onteigening van gronden in en nabij de Stadspolder (plan „Leiden- Noord") en in en nabij de Bosch- en Gasthuispolder (plan „Leiden- Zuidwest"), zulks ten einde uitvoe ring te kunnen geven aan de voor die gronden goedgekeurde plannen van uitbreiding. Binnen 6 maanden na de dagtekening van dit besluit, derhalve vóór 29 Maart a.s., moet overeenkomstig het bepaalde in art. 80 der Onteigeningswet het defini tieve besluit tot onteigening worden genomen. Ingevolge genoemd wetsartikel zijn de plannen, rivet bijbehorende stukken, gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage gelegd, ten ein de belanghebbenden in de gelegen heid te stellen hun eventuele be zwaren kenbaar te maken. Tegen het plan „Leiden-Noord" is slechts één bezwaarschrift ingeko men, en wel van de N.V. Neder landse Spoorwegen, eigenares van enkele percelen. Dit bezwaarschrift heeft niet zozeer betrekking op het onteigeningsplan, maar is veeleer een bezwaar tegen het uitbreidings plan. B. en W. oordelen dit bezwaar niet ter zake dienend. Tegen het plan „Leiden-Zuidwest" zijn zowel door vele eigenaren als door enkele pachters bezwaren in gebracht. Met betrekking tot het bezwaar, dat de N.V. Nederlandse Spoorwe gen ook tegen dit plan kenbaar heeft gemaakt, zou hetzelfde kun nen worden opgemerkt als bij dat betreffende 't plan „Leiden-Noord". Intussen is met de Spoorwegen nader overleg gepleegd, waarbij is gebleken, dat de door haar bedoel de percelen voor spoorwegdoelein- den nodig zullen zijn, zodat B. en W. voorstellen deze percelen niet in de onteigening op te nemen. De, overige ingekomen bezwaar schriften brengen in verschillende vorm nagenoeg uitsluitend één en kel bezwaar naar voren, n.i. dat de eigenaren of pachters hun bedrijven moeten verlaten en dus hun brood winning gaan verliezen. Deze 'be hoeven. aldus B. en W. niet elk af zonderlijk te worden besproken. B. en W. merken hierbij het vol gende op: Hoewel ons College overtuigd is van de ernstige gevolgen, welke de onderhavige plannen voor de adressanten met zich brengen, menen wij toch. dat de onteige ningsplannen niet uitgesteld mo gen en kunnen worden en dat de ingediende bezwaren geen grond kunnen opleveren daarin wijzi gingen aan te brengen. De onder havige gronden zijn door hun lig ging aangewezen voor de stads uitbreiding en reeds in 1933 dan ook in het uitbreidingsplan onzer gemeente grotendeels daarvoor bestemd. Zoals wij reeds in ons voort tel betreffende de voorlopige goedkeuring der onteigeningsplan- r>eh hebben medegedeeld, zal er door inbezitneming van de gron den in etappes naar gestreefd wor den de tegenwoordige eigenaren en gebruikers zo lang mogelijk in het genot van hun gronden te laten. Voorts zullen wij ernstige pogingen aanwenden om te berei ken, dat zij, die op de te ohteige- nep gronden hun bedrijven heb ben, op andere gronden worden geplaatst. Reeds thans zij er ech ter op gewezen, dat dit, naar wij verwachten, ernstige moeilijk heden zal ontmoeten. In zijn bezwaarschrift brengt P. J. Kolderman naast het bezwaar, dat zijn gehele bedrijf moet verdwijnen en hij dus ook uit zijn broodwinning gaat verliezen, ook nog het bezwaar naar voren, dat het naast zijn wo ning gelegen stukje grond mede in de onteigening zou worden begre pen. Deze grond is door hem n.l. be stemd voor de bouw van een woning voor zijn zoon. Hij verzoekt de grens van de te onteigenen grond achter zijn huis zo ver te verleggen, dat hij een grotere achtertuin behoudt. Aan dit verzoek wenst B. en W. te voldoen. Een bezwaarschrift van D. D. Noordman richt zich niet teeen. de onteigening, aldus B. en W„ maar spreekt de vrees uit, dat de toekonv- stige bestemming van de te onteige nen percelen schade aan het naar zijn mening bestaande windrecht ten behoeve van zijn molen zal be rokkenen. Aangezien ingevolge art. 59 dei- Onteigeningswet de eigendom bij onteigening op de onteigende partij overgaat vrij van alle lasten en rechten, daarop rustende, .behoeft dit bezwaarschrift, zo vervolgde B. en W. de verdere voortgang van de onteigening niet te belemmeren. Mocht later alsnog een titel van aankomst worden overgelegd en de omvang van het windrecht niet te bezwarend blijken te zijn voor de bestemming, welke aan de desbe treffende percelen wordt gegeven, dan kan overwogen worden door toepassing van de laatste zinsnede van evengenoenvd wetsartikel het windrecht gevestigd te doen blijven. PROF. DR. J. HAANTJES Naar het „Handelsblad1' verneemt is binnenkort een benoeming te ver wachten van prof. dr J. Haantjes, thans hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. -tot gewoon hoogleraar in de analytische en de beschrijvende meetkunde en de mechanica aan de Leidse universiteit, als opvolger van prof. dr. W. van der Woude K.A.J. Dek. Par. In tegenstel ling met wat op de laatste ploeg- avond is gezegd, zijn er deze week geen ploegavonden. Tweede lustrum van St. Franciscusstam Met deze temperatuur en ijzige wind kan zelfs de gedachte aan een romantisch kampvuur met flikke rende vlammen een mens koude ril lingen bezorgen. Echter niet wan neer het een imitatie-kampvuur is dat, binnen de veilige mui-en van het St. Antonius Clubhuis, onder het spaarzame licht van een klein lamp je wordt gehouden. Dan is het beha- gelijk en, hoewel de romantiek dan enigszins ontbi-eekt, ook wel stem mig. Trouwens de gehele dag van gisteren was stemmig voor de Voor trekkers van de St. Franciscusstam (Hartebrug) die zijn tienjarig be staan hèrdacht en dit deed met een H. Mis, opgedragen door aalmoeze nier Spruyt, onderlinge wedstrijden in de middaguren, gevolgd door een diner en tenslotte het kampvuur, waarbij alle voorti-ekkersstammen uit Leiden waren uitgenodigd. Het was inderdaad een experi ment om bij een kampvuur een klankbeeld uit te voeren, doch baas Stumpel heeft het er op gewaagd en met succes. Door middel van gespro ken tekst, declamaties en liedjes, werden de afgelopen tien jai-en als een revue aan de toeschouwers ge presenteerd, die daaruit ongetwijfeld de conclusne getrokken hebben, dat er in die jaren, ondanks de vele moeilijkheden, hard gewerkt is. Spe ciaal de periode van de oorlogsjaren wex-d goed weergegeven; ook voor trekkers hebben gestreden voor ons vaderland-, zowel legaal als illegaal, ook voortrekkers hebben de dag dei- bevrijding niet mogen aanschouwen, omdat zij gevallen zijn in de strijd tegen dé onderdrukker, trouw aan hun vaderland en trouw aan hun devies „lek ditn". Doch het leven gaat voort en men kan niet terug blijven zien op wat achter ons ligt; we moeten vooruit, de toekomst tegemoet. En weldra schalde het vrolijke lied weer dooi de schemerige ruimte. De St. Paulusstam van de R.K. H. B.S. toonde zijn waardering voor het werk van hun feestende voortrekker broeders door het aanbie.den van een trompet voor hun band, die bij de aanvang enige tijd het voogdijschap over de St. Paulusband heeft waar genomen. Zij hielden het echter niet bij een stoffelijke cadeau en lieten in een geestig schetsje een waarzeg ger verleden, heden en toekomst der Franciscusstam uit de doeken doen, waaruit bleek dat deze stam bij zijn 25-jarig bestaan een luchtvaartclub zal zijn, die met vliegertjes op de weide van de Leidse Hout zal spe len. De stam van de St. Jozefparochie wilde niet achterblijven en bracht een Buffallo-Bill-scène voor het voetlicht, waarvan vooral het muzi kale gedeelte te loven viel! Al bij al mag de St. Franciscus stam op een geslaagd lustrumfeest terugzien, wat een stimulans zal zijn om met enthousiasme de volgende ten jaren tegemoet te gaan. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het voorjaarsprogramma 1948 der archaelogische lezingen vermeldt de volgende- avondlezingen: 27 Januari. Dr. J. H. Jongkees (Utrecht), Indrukkken van een reis naar Rome. io Februari. P. Glazema (Den Haag), Opgravingen in de Ned. Herv. Kerk te Eist (Betuwe). 24 Februari. Prof. J. Doresse (Pa rijs), Monastères copte's de la region thébain. 9 Maart. Dr. B. H. Sticker, Het La byrinth. 23 Maart. Dr. W. D. van Wijngaar den, Schetsen en studies van Egyp tische schilders. De wethouder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, is verhin- POSITIE NED. SCHEPEN. Algenib, pass. 17 Jan. St. Vincent. AJgorab, pass. 17 Jan. Fernando No- ronha. Alphacca, 17 Jan. te Barcelo na. Alpliard, 13 Jan. te Riod de Ja- nero. Alkaid, 18 Jan. te Bahia. Am- stelkerk, pass. 18 Jan. Vlissingen uitgaand. Annenekrk; 19 Jan. van Suez. Balanipa, pass. 17 Jan. Kaap Carveiro. Bali, 19 Jan. te Genua. Baralt, 14 Jan. te Port au Prince. Bloemfontein, 17 Jan. te Durban. Boissevain, 17 Jan. te Montevideo. Congostroom, 17 Jan. van Loanda. Hedel, 18 Jan. 200 mijl Zuid Cape Race. Indrapoera, 17 Jan. te Batavia. Kedoe, pass. 17 Jan. Gibraltar. Ker- tosono, 18 Jan. van Penang. Kota Gede, 17 Jan. van Semarang. Lco- polskerk, 17 Jan. van Shanghai. Lin" dekerk, 17 Jan.van Djibouti. Loe- nerkerk, 17 Jan." van Antwerpen. Lutterkerk, 17 Jan. te Bahrein. Maetsuycker, 18 Jan. 22 uur te Ant werpen. Manoeran, 14 Jan. te Port Elisabeth. Nijkerk, 18 Jan. te Ant werpen. Prins Alexander, pass. 19 Jan. Finisterre. Prins Willem 4, pass. 18 Jan. Malta. Rijnland, 17 Jan. te Santos. Salland, 19 Jan. van San Fransisco do Sul. Sibajak 17 Jan. 8 uur Kaap Verde gepass. Straat Ma- lakka, 16 Jan. van Penang. Straat Soenda, 18 Jan. te Penang. Talisse, 17 Jan. van Mobile. Tegelberg, 16 Jan. te Singapore. Tjipondok, 18 Jan. te Soerabaja. AFSCHEID BIJ HET SLACHTHUIS Zaterdag kwam het personeel van het Openbaar Slachthuis bijeen, om afscheid te nemen van de bankwer ker H. Heidema, die na een diensttijd van meer dan 30 jaar het bedrijf verliet. Wethouder Van der Kwaak dankte namens het Gemeentebestuur de heer Heidema voor de steeds door hem betoonde plichtsbetrachting. Indien de reglementen zich niet daartegen hadden verzet, zou het gemeentebe stuur gaarne nog enigie tijd van zijn nog steeds grote werkkaracht hebben geprofiteerd. De directeur dr K. Reitsma prees de grote vakbekwaamheid en ijver van de scheidene beambte. De heer Hoogteyling, zijn directe chef, con stateerde, dat zich in het geheel geen dalende lijn in de prestaties van de heer Heidema als bankwerker had vertoond. Dat zou ook niet hebben gestrookt met diens algemeen be kende liefde voor het werk. Nadat de voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer Vochteloo, namens het gehele personeel een af scheidsgeschenk had aangeboden en nog enige collega's hem een geze gende levensavond hadden 'toege wenst. namen allen met een hand druk afscheid van de scheidende collega, die gedurende vele jaren door karakter en plichtsbetrachting een voorbeeld voor allen was. JAARVERGADERING KATH. VER. VAN KLEINHANDELAREN IN AARDAPP. GROENTE EN FRUIT „ST. PETRUS". Donderdag 15 Jan. hield de afd. Leiden en omstreken van bovenge noemde vereniging haar 11de jaar vergadering, welke goed bezocht werd. De voorz., de heer G. A. Sas sen, bracht in het kort jn herinne ring het verloop der zsken in het afgelopen jaar en uitte de wens, dat de leden steeds trouw de vergade ringen zullen bezoeken in '48. Hij kon melden dat de 2de Februari a.s. een feestvergadering zal worden ge houden in de Harmonie. Breestr. 16. De G. A. kap. W. E. M. Bende, hield nu een korte toespraak, waarin de leden werden opgewekt, ook meer Godszoekers te zijn en niet alleen de materiele zorgen te dienen. Bekend werd gemaakt, dat na 19 Jan. de zuurkoolprijs met 1 cent per pond wordt verlaagd. Verder, dat cr op 5 April een Bondscongres wordt gehouden in Amsterdam De leden kunnen voorstellen indienen tot 26 Jan. bij de secretaris. Nu werden de jaarverslagen uit gebracht door de secr. en penningm. Deze hadden de complimenten te in nen van de voorz. voor hun accurate afwerking. De kascontrole vond de boeken en bescheiden Van de pen ningm. in do puntjes verzorgd. De drie aftredende bestuurs'eden, hadden z:ch wederom herkiesbaar gesteld. Op voorstel van de G. A. werden allen wederom bij acclama tie gekozen De voorz. dankte de le den voor het in hen gestelde ver trouwen. Nu stelde de voorz. aan de orde contributie vaststelling, wat regle mentair ieder jaar moet worden her zien. Voorzitter meldde dat het be duur van mening is, dat er van de leden, meer gelden moeten binnen komen. Op de eerste plaats tot ver heviging der kas, daar er verstrek kende veranöering-n op til zijn. o.a. definitieve aansluiting R K. Bond, vorming van een Ziekteverzekering en waarschijnlijk collectief inkopen, werd voorgesteld om per 1 Febr. een contributie te gaan heffen van 1. por lid per week. Enkele leden brachten hierover hun bezwaren naar veren. Nadat de voorz. en ook onze G. A. de arbeider.; en verklaarden, dat deze meer con tributie afdroegen aan hun kas, dan onze middenstanders, was het pleit beslecht en werd het voorstel van ƒ1.per week contributie door alle aanwezige leden aanvaard. De inning hiervan,zal nader worden uitge werkt. Bij de rondvraag werden veel vragen gesteld, welke betrek king hadden op het Veilingwezen en Vacantieregeling. Alle vragen en voorstellen zullen worden behandeld in een a.s. Contact-commissie-verga dering en vervolgens in een confe rentie met het Veilingbestuur. De voorz. dankte nu de leden voor de prettige samenwerking en drukte de wens uit, dat verschillende mistoe standen zullen worden opgelost. Daarna gezellig samenzijn. „St. Cosmas". De leden van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", afd. Leiden en Omstre ken, worden verzocht rekening te houden met de te houden jaarbijeen komst op 27 Januari, in de boven zaal van de ..De Harmonie". Bree- straat 15 des avonds 7.30 uur. Het be looft niet alleen een nuttige, maar ook een prettige avond te worden. Het bestuur rekent nu vooral ook op diegenen die voorheen nog al eens verhinderd waren en vertrouwt er op ook hen die avond welkom te mogen heten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Pie ter e. van H P. van Duiken en I. M. Hermans; Gerrit z. van G. Mieremet en C. Boezelijn; Elisabeth Henderina d. van W. J. Fukken en J. Hoek; Wou ter z. van P. Teske en E. C. van Oosten; Gerardus Jacobus An toon z. van J. A. Beekman en G. van Eijk. Overleden: E. Blom huisvr. van M. van Polanen 83 j.; M. van den Oever wed. van J. Brieër 77 j.; G. M. Speet vr. 3. LAATSTE BERICHTEN Politieke grondslagen op de »Renville« aanvaard Hedenmiddag om kwart voor vijf plaatselijke tijd hebben de Neder landse en do republikeinse delega ties aan boord van de „Renville" dc zes punten van de Commissie voor Goede Diensten, welke gevoegd zijn bij de politieke grondslagen van de overeenkomst, officieel aanvaard. Het betreft de volgende punten: a) Kwestie van de souvereniteit. b) De representatie van de voor lopige federale regering. c) Het continueren van het ge bruikmaken van de goede diensten der Commissie van de Veiligheids raad. d) Het plebisciet. e)De conventie voor het samen stellen van de grondwet. f) De speciale verhouding tot de Verenigde Staten van Indonesië. In de openbare vergadering van hedenmiddag werd een brief over handigd van de Nederlandse delega tie, waarin wordt verklaard, dat de Nederlandse delegatie van de Neder landse regering toestemming heeft ontvangen, deze zes punten te accep teren met de toevoeging, dat de Ne derlandse delegatie op deze zes pun ten commentaar zal geven in een la ter te zenden brief, zodra instructies van de Nederlandse regering zullen zijn binnengekomen, hetgeen zeer binnenkort per telegram wordt ver wacht. In de vergadering van hedenmid dag werd besloten subcommissies in te stellen ter bestudering van de di verse onderdelen der politieke grond slagen en voor het uitbrengen van rapport. Hierna kunnen t.z.t. op basis van de rapporten in plenaire vergadering besluiten worden genomen. WEERSVERWACHTING ..ZUIDWESTELIJKE WIND. o Matige, later weer toenemende o krachtige wind tussen Zuid en West. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verande- g ring van temperatuur. oooooooooooooooooooooooooooooooooo derd Woensdag spreekuur te houden, organisaties tot voorbeeld aanhaalden ^LS ER OOIT in een wedstrijd de stelling: „Men speelt net zo goed.. als detegenpartij je toestaat te spelen bewaarheid is dat wel in deze wedstrijd. Leiden en Alphen ontlie pen elkaar niets en gaven elkaar niets toe. De Boys speelden misschi en iets feller, maar dan was daar weer de betere techniek der Docosmensen die het evenwicht herstelde. Die gelijke kracht heeft dan ook geleid tot de gelijke stand, al scheel- cie het weinig of Docos had in de laatste minuut de stand op 2-1 ge bracht, doch midvoor Verplancke was 'te zeer beduusd van de hem ge boden kans, dat hij slecht richtte en net naast schoot. De eerlijkheid ge biedt evenwel te vermelden, dat Do- cos dan meer gekregen had dan haar tGekwam. Het begin van de wedstrijd kenmerkte zich door het glijden, val len en opstaan Docos was in de meer derheid. maar het voorhoedespel was en bleef peuterig. Tot een schot kwam men niet. Langzamerhand kwamen de Alphenaren er beter in. Zij schoten wei, maar zeer slecht an ders had het er voor Docos lelijk uit gezien. Voor de rust werd er niet gescoord. Na de rust is Docos onmid dellijk in de aanval, maar verder dan tot enige corners brengen de Leide- naars het niet. Na 20 minuten spe len is een klein misverstand tussen Varkevisser die overigens weer een solide backpartij speelde en keeper Rooyakers, Docos noodlottig. De boys linksbuiten heeft makkelijk inschieten en doet dat dan ook prompt (0-1) Docos valt nu heftig aan en Ouwerling ditmaal mid- half maakt met een goed schot ge lijk (1-1) De strijd wordt nu feller, maar de scheidsrechter blijkt de beste man van het veld te zijn. De verde digingen houden evenwel stand, al stichtten enige vrije schoppen op het Alphense doel nogal hevige ver warring. Onveranderd komt dan het 'einde van deze goede wedstrijd. Van de lagere Docos elftallen speel den alleen de C-junioren. Met 4-0 werd ^an V.V.SJ3. (c) verloren. In verband met het feit, dat de gymzaal Woensdagavond niet beschikbaar is, is er deze week geen indoortraining. AlphenS.J.C. 12. De Alphe naren hebben geen kans gezien on danks een groot overwicht in dc tweede helft van de wedstrijd te gen S.J.C. de punten thuis te hou den. Het gemis aan een goed schut ter in de voorhoede werd terdege gevoeld, terwijl tevens dient ve- meld, dat paal en latwerk verschil lende malen de Noordwijkers te hulp moest komen. Na een half uur spe Jicvcei Jiimeü en de „Mit£iaenen~e*fenfo" 43. In het huis van Pablo Paljasso was het erg gezellig. Het hing er vol schilderijen en tekeningen met alle maal bollen, punten en kubussen er op. Mijnheer Tuf, die het toch weten kon, vond ze niets mooi. Mijnheer Paljasso had daar veel plezier in. „Als je het zelf beter kunt. beste jongen5", zei hij, „ga je gang dan maar." Dat "liet Theodoor zich geen twee keer zeggen, Hij zou wel eens laten zien, hoe goed een Amerikaan kon schil deren. Hij tufte naar een groot leeg doek toe, nam een kwast en binnen vijf minuten stond er een levensgroot portret op van mijnheer Paljasso, „Prachtig", zei deze. „dat is voor waar een schoon schilderij. Dat moet in het museum komen hangen5'. „Ja", zei Theodoor heel voldaan, „bij ons in New-York kunnen ze ook nog wel iets55 Ondertussen had Pablo echter eeh schetsboek voor de dag gehaald. Hij zette zijn wekker klaar, trok aan zijn pijp en toen het rinkeld,ing na een minuut afliep stond daar inplaats van een verzameling bollen en pun ten. een leuke carricatuur van mijn heer Theodoor Tuf. Van verbazing sperde deze ogen en mond wagenwijd open. Zoiets had hij nog nooit mee gemaakt. Maar reeds liet Pablo een nieuw kunstwerk zien: Theodoor Tuf open mond, schetsboek in de hand. „Ik geef me over55, zei Theodoor, „zo vlug kan ik het niet5', "„O, maar dat is nog niéts55', zei Pablo. „Toen ik straks met mijn wagen op weg was naar buiten om daar te gaan schil deren. ontmoette ik een grote auto. Daarin zaten enkele mannen en een jonge dame. Die heb ik dus maar een minuut gezien. Wedden, dat ik haar tekenen kan? Enkele vlugge lijnen in het schetsboek en vol vexbazing riep Karei Kwiek, toen hij de teke ning zag: ..Nee maai-; dat moet onze Kitty geweest zijn5'. icn wist van Leeuwen met een ferm schot zijn elftal de leiding te geven (10). Hierna ontstond een mocie strijd, waarbij de gasten het geluk aan hun zijde getroffen toen Goedhart ten voorzet verkeerd beoordeelde en ue toesnellende rechtsbinnen voer het inkoppen hacl (11). Kort daar na was het weer raak voor de S.J. C.'eis en weer door de rechtsbinnen (12), met welke stand tevens ge draaid werd. Na de hervatting is het vrijwel steeds een strijd geweest van de Al phenvoorhoede tegen de stug verde digende S.J.C.-achterhoede. Wat er echter ook geprobeerd werd, doei punten bleven uit en zo kwam het einde met een overwinning voor die partij, die er krachtens de verhou ding in het vf ld, de minste aanspraak op kon maken. LisseHillegom 23. Lisse is er r:ei in geslaagd om zich door een overwinning veilig te stellen, inte gendeel de bezoekers wisten deze moeilijke uitwedstrijd tot een goed c.ude te brengen, waardoor de span ning tussen de degradatiecandidaten aanmerkelijk is toegenomen. Hille gom liep in deze wedstrijd hard van stapel, daar reeds na 10 minuten Hil legom met 20 leidde. Het duurde geruime tijd alvorens Lisse door Kapteyn tegenscoorde en kort voor de rust wist Kortekaas de gelijkma ker te scoren (22). Spoedig na de hervatting had Hil legom opnieuw succes 23. Hoewel Lisse een grote veldmeerderheid had, slaagde de voorhoede er niet meer in om de partijen op gelijke voet te brengen. Onder grote spanning on- cerging de stand echter geen ver andering meer. Door deze nederlaag is Lisse heel gevaarlijk degradatie- candidaat geworden. WLVForeholte 51. Op een slecht bespeelbaai terrein heeft VV LV in een noch fraaie, noch span nende wedstrijd Foreholte een over tuigende nederlaag toegebracht en daarmede de derde candidaat voor het kamDioenschap het zwijgen op gelegd. De Voorschotenaren nemen tegen wind in het initiatief in han den eh reeds na 10 minuten kan rechtsbuiten v. d. Assem met een tam schot de bal onder de vallende keeper in het net werken (10). Dan gelooft WLV het reeds en geeft zij Foreholte de gelegenheid het spel in handen te nemen, wat zij, enkele VVLV-aanvallen uitgezonderd, voor de rust inderdaad blijven doen. Toen duurt het nog 20 minuten voordat de gasten het doel kunnen vinden, als keener Stikvoort eerst een prach tige safe verricht heeft, doch direct darna moet vissen (11). De Voor- houtse vreugde is echter van korte duur. want binnen 5 minuten ziet de VVLV-linksbinnen Kneiber, die eerst wegens een blessure het veld had verlaten, doch weer terug gekomen was, kans om door te breken en een kogel op het Foreholte-doel af te vuren, welkt door de keeper via de paal in het doel wordt gestompt (21). Dc tweede helft is nog geen drie minuten oud als de WLV- rechtsbuiten goed voorgeeft en Piet v. d. Berg de stand op 31 kan brengen. Met de wind mee is de ge hele tweede helft voor de gastheren en, hoewel zij het spel te kort hou den en door slecht plaatsen geen mooi spel vertonen, kan ook midvoor Stikvoort een keer het net vinden (41). De spanning is nu geheel ge weken, doch Foreholte blijft zwoe gen, echter zonder resultaat. Vijf minuten voor het einde bezegelt v. d. Berg deze stevige overwinning door uit een corner de stand op 51 te brengen, waarmede het einde komt. HAAR MAN VERRADEN. Vanmorgen is voor de bijzondere raad van cassatie behandeld de zaak Willemina Opinen te Leiden. Ter zake van het feit, dat zij haai man had verraden als communist en verspreider van illegale lectuur tengevolge waarvan hij is gearres teerd cn doodgeschoten, is zij door het bijzonder gerechtshof te 5s-Gra venhage veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De raaadsman mr. Tj. Schaper te Leiden wees er op, dat requivante van het begin af ontkend heeft. Overigens wees hij op de mogelijk heid van een crime passionnelle we gens de ontrouw van de man. De pro cureur-fiscaal mr. Bakhoven weer er o.m. op, dat requirante haar kinde ren zelfs had aangespoord bezwaren de verklaringen tegen hun vader af te leggen. Spr. concludeerde tot aanhouding van de zaak teneinde een voorlichtingsrapport van de stichting teezicht politieke delinquenten en een psyohiatrisch rapport in te win nen. ALPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE AANRIJDING. De heer W. de J., die Zondagmid dag met zijn motorrijwiel dat niet wilde lopen, op de Herenweg aan het experimenteren was en dit op een gegeven moment aansloeg, werd aangereden door een juist passerende personen-auto. bestuurd door de heer J. de B. uit Rijnzaterwoude, met het gevolg, dat een zijner benen op drie plaatsen brak. Het slachtoffer is naar een der Leidse ziekenhuizen overge bracht. Wie is slachter van ongestempeld vlees bij slager? Ambtenaren van de C.C.D. deden Zaterdagmorgen een inval bij de slager M. in dc Prins- Hendrikstraat. Zij troffen daar een partijtje ongestempeld vlees aan. De slager beweert het dier niet te heb ben geslacht en ook niet te kunnen verklaren, hoe het in zijn zaak is te rechtgekomen. De ambtenaren, ten deze rijk aan ervaring, meenden zulks voorlopig niet te kunnen aanvaarden. De politie stelde de slager in arrest. RIJNSATERWOUDE DOOR MOLENWIEK GEDOOD. Zaterdagmiddag had bij de molen van de H. Geestpolder een vreeselijk ongeluk plaats, dat een jongen van 14 jaar het leven heeft gekost. Om streeks 4 uur zag een zoon ^an mole naar Kraan, dat zijn broer hevig bloedend uit hoofd en oren tegen een hek lag. Niemand was getuige van het ongeval, maar het is zeker dat de jongen over het hek nabij d'e wieken wilde gaan, waardoor hij door de snel draaiende wiek is geraakt, zodat zijn hersenen verbrijseld zijn, en hij op slag gedood is. Dr. v. d. Bijl van Oudewetering was spoedig ter plaat se. De pastoor van Leimuiden heeft 5t slachtoffer het H. Oliesel toegediend. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 19 Jan. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 715 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paar den 600—900, werkpaarden 375— 650, oude paarden 225425, paar den boven drje jaar 0 350650, paarden beneden drie jaar 250 500, veulens 150—300, hitten 150 650. De handel was redelijk. HOCKEY Dames Zuidwijck IEver Swift I 11. Een zware felle wedstrijd, waarbij beide partijen vochten om de overwinning, welke hun meer kans zou geven op het kampioenschap. De strijd was spannend, doch er werd niet altijd fraai hockeyspel te zien ge geven. Lange tijd stond Zuidwijck met 10 voor. doch toen Ever Swift de gelijkmaker scoorde, gaf de stand een juister beeld aan van de sterkte van beide partijen. Dames Zuidwijck IIKieviten III 80. Er werd grotendeels op de helft van Kieviten gespeeld. In de eerste helft wist Zuidwijck slechte eenmaal te doelpunten, na de rust brak echter een ware doelpuntenre- gen los. Dit was voor Zuidwijck de laatste competitie-wedstrijd Heren Leiden VIZuidweijck II 42. Na de rust, die inging met een 21 voorsprong voor Zuidwijck, kwamen Leiden met een gewijzigde opstelling veel sterker opzetten en wist driemaal te scoren. WIELRENNEN Swift-combinatie. De renners der Swift-Combinatie reden gisteren 2x1 K.M. op de Hometrainers-. Daar er enkele renners een te hoge ver snelling hadden staan werd nog niet voor de competitie gereden. 1. Jan Riethoven 28 2/5 -f 31 58 2/5 over 2 K.M.; 2. Borst 32 4/5 28 4/5 61 3/5; 3. Jac. de Groot 62 sec.; 4. ge lijk P. Riethoven en W. Rijsbergen 62 1/5 sec.; 6. J. Vermeulen 65 4/5; 7. G. Wolvers 65 3/5 sec.; 8. G. v. Vel- zen 76 sec. Junioren 2 x 500 Meter: 1. Nieuwen- burg 54 2/5; 2. M. Maas 66 sec. Aan de tijden kan men de snel heden nagaan van de eerste 5 ren ners, dat is 1 minuut lang een snel heid op de homotrainers van ongeveer 120 K.M. en op vrye versnelling ko men zij tot ongeveer 150 K.M. snel heid. Mochten er weer kampioen schappen van Ned. komen, dan kan Swift net als voor de oorlóg weer voor de dag komen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3