Verbetering spoorwegover gang Rijnsburgerweg 3{j0-*te Cfotf jVLuzied in fiet II' Doden^sfeegie MAANDAG 19 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Salarissen bij het Nijverheidsonderwijs Regeling gaat in met 1 Jan. 1947. De nieuwe regeling gaat er van uit. dat de bezoldiging van leer krachten in het bezit van de hoofd- acte voor een lestijd van 26 a 28 uur wordt gebracht op ongeveer dezelfde hoogte als die van onderwijzers met hoofdacte bij het G.L.O. Per weke lijks lesuur per jaar is het minimum 106, het maximum 164; met 2 jaar lijkse verhogingen zes van 7 en vier van ƒ4. Boven de 2 uren worden tot 38 1/2 uur per week, de overige uren voor 0.6 berekend. Een grondige verandering is ook, dat de leerkrachten, in het bezit van een N-akte voor technische, theore tische en tekenvakken en leerkrach ten met N-akte voor de practische vakken, gelijkgesteld worden. Hun salaris is per wekel. lesuur per jaar 102152, met vijf verhogingen van 7 en vijf van f3. Boven de 28 uren 0.6. Voor bij-akte of tweede N-akte wordt ƒ240 per jaar gegeven, mits de akte door het onderwijs vereist wordt, het desbetreffende vak in het leerplan opgenomen en de bezitter 20 uur minstens les geeft. Voor het'avondonderwijs wordt, voor het L.N.O. per maand per wekel. les van 50 minuten f 13. Van 60 minuten f 15.vergoed. Voor de U.L.N.O. CMTO en VD scholen resp. 15 en 18. De administratieve beambten zijn gelijkgesteld met rijksambtenaren in dezelfde functie n.l. schrijver 140 DE VOEDSELTOESTANDEN IN DUITSLAND De mogelijkheid, dat verhoogde voedselimport zal kunnen bijdragen tot het oplossen van de stagnaties in de voorziening van West-Duitsland. is Zondagavond door het Britse mili taire bestuur bevestigd. Het militaire ibestuur doet thans pogingen om op de wereldmarkt voedsel, waaronder vet aan te kopen, teneinde de tekor ten in Duitsland aan te vullen. Wan neer deze pogingen succes hebben dan zal de gehele bevolking der ge combineerde zóne er van profiteren, zo werd officieel verklaard. Het ziet er naar uit, dat de voor lopige maatregelen ter verbetering der voedselvoorziening van het Ruhr- gebied voor het ogenblik de stakings woede hebben beperkt. Voor de eerst volgende dagen zijn geen demonstra ties meer afgekondigd en een in Dort mund voorgenomen proteststaking is afgelast. Algemeen blijft men echter de komende periode met zcrg tege moet zien en voor het geval in de eerstvolgende weken geen verbete ringen worden bereikt, dreigen begin Februari stakingen van veel groter omvang dan 'tot dusverre te begin nen. Men zou dan ook d#a vitale mijnindustrie daarin betrekken. In de mijnsteden Bochum en Gelsenkirchen hebben bedrijfsraden reeds besloten op 2 Februari in permanente staking te gaan, indien de voedseleisen niet ingewilligd zijn. RA OlO ƒ240, p.m. ambt 2e klas ƒ140—ƒ300 amt le klas ƒ230365. Verdere wijzigingen: meisjesscho len: 6 per wekel. les per maand voor middelbaar N.O.. 4.per la ger N.O., voor ten hoogste 20 lessen per week. Concierges van dagscholen 160 0 p. m., grootste scholen 160 p. m. Idem aan avondscholen (meer dan 1000 leerlingenlessen 6.per wekelijks lesuur p.m., zonder perio dieke verhogingen. Huishoudsters A ƒ175 tot ƒ250; B 160210, net 5 tweej. verhogin gen van resp. 15 en 10 p. m. Stokers en machinisten 184196 p m., portiers 182194 p .m., hel pers 167—179. Dag- en avondlessen gelden mee voor bepaling aantal garantie-uren. Voor leraren gelden practijkjaren (niet studietijd) voor 2/3 mee tot maximaal 6 jaren, diensttijd bij L.O. geheel, bij avond N.O. voor de helft Voor huishoudsters, die van assis tentie voor de helft. I.p.v. 15 pel. wordt 10 pet. gekort voor niet bezit ters van de paedagogische verkla ring. Voor „onbevoegde" lessen wordt de korting toegepast, voorzover het aantal „onbevoegde lessen" meer bedraagt dan de helft van het aan tal „bevoegde". De bedragen gelden voor gehuwden, volledig bevoegd met standplaats le klasse. Onge- huwden krijgen 5 pet. minder. De regeling ging 1 Januari 1947 in. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de voorstellen eerst nog bij K.B. moeten worden vastgelegd. Aan Amsterdamse Universiteit. Naar „Trouw" verneemt, zijn in re geringskringen ernstige bezwar en ge uit tegen het besluit van de gemeen teraad van Amsterdam in zake de be noeming van twee gewonene en twee buitengewone hoogleraren voor de sociaal-economische faculteit der Gem. Universiteit aldaar. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt ernstig re kening gehouden met de mogelijk heid, dat de Kroon, die deze benoe mingen heeft te bekrachtigen, die be krachtiging, althans ten aanzien van enkele benoemingen, niet zal verle nen. Dit zou een novum zijn. daar een dergelijk ingrijpen der regering ten aanzien van de benoeming van een hoogleraar aan de Amsterdams: universiteit tot nu toe nog nooit heetf plaats gehad. Zoals bekend, heeft een aantal le den der Prot. Chr.-, K.V.P.- en Partij van de Vrijheid-fractie in de raad be zwaren bij de regering ingebracht tegen hetbetreffende raadsbesluit. Voorts heeh het de aandacht getrok ken, dat bij het jongste begrotingsde bat in de Tweede Kamer de eenzij dige oriëntering der nieuwe faculteit aan de Amsterdamse universiteit bij geen der fracties met uitzondering van die der Communitsen verdedi ging heeft gevonden. De beslissing der Kroon is nog niet genomen, doch in de kringen, die nauw contact hebben met het depar tement van Onderwijs, wordt ver wacht dat een afwijzende beschik king binnenkort zal worden gegeven. DE K.V.P. IN 1948 De secretaris van de Katholieke Volkspartij, dr L. A. H. Albering, gaf gistermiddag voor de KR.O.-micro- foon een korte uiteenzetting over de K.V.P. in 1948". Het jaar 1948, aldus dr Albering, zal de belangstelling voor elke poli tieke partij zien groeien met het oog op de verkiezingen in dit jaar. In 1946 ging de K.V.P. de verkiezingen in onder de leuzen „haar beginsel be proefd'' en „haar program vooruit strevend". En al zullen de woorden op de aanplakbiljetten misschien an- c.ers luiden, de sfeer en de doelstel ling blijven dezelfde. Spr. wees er op, dat de K.V.P. enerzijds gebonden is aan de wezen lijke kenmerken van haar program ma, ook in haar samenwerking met anderen bij de steun ener regering doch dat de partij anderzijds niet gebonden is aan enige partij, tenzij uit vrije wil, met het oog op de door voering van dit programma, gezien in het licht van een waarachtige landspolitiek. Na in het kort gesproken 'te -héb ben over de door de K.V.P- te voeren propaganda-acties deelde dr Albering mede, dat de ledenwervingsactie op 1 Februari zal sluiten. Tenslotte ging spr. in op de wijze waarop de leden der KV.P. zelf hun candidaten voor de verkiezingen stellen. RESTITUTIE VERHOOGDE KOLEN- PRIJS. Vandaag is-de terugbetaling der verhoging van kolenprijs aan de P.T. T.-kantoren begonnen, n.l. voor de let ters A tot en met Ba, morgen voor de letters Be tot en met BI, Woensdag voor de letters Bo tot en met Bre, enz. Men zie verder mededelingen o.a. in ons blad van Zaterdag. Aan de postkantoren kan men terecht tussen 9 en 3 uur. En andere verkeersverbeteringen. Totale kosten 20.000.000. - voor de gemeente Leiden 5.000.000 HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7.45 Sonatine; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.30 Viool met piano; 10.00 Wie komt er in mijn hokje; 10.15 Licht orkest-programma; 10.50 gram. platen; 12.03 Jan Nederpelt, piano; 12.30 weeroverzicht; 12.33 Omroep orkest; 18.00 Franse chansons; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgelmuziek van de 15e t/m 20ste eeuw: 19.30 „Ra- diogenes"; 20.00 Nieuws; 20.12'Radio Philharmonisch orkest; 21.50 bariton. 22.30 Nieuws; 22.50 De pianoconcer ten van Mozart; 23.25 Hongaars strijkkwartet. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 8.00 gram. platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Aubade; 8.4:. gram. platen; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 piano; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Voordracht; 12.00 De Papavers; 12.33 Ons Platte land, 12.43 Vaudeville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.45 gram .platen; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinée, 16.30 viool; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Staf muziek korps der Amsterdamse politie; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano. 19.00 Het klokje van zeven uur; 19.05 Voor de kleuters; 19.15 De serenade in de kamermuziek; 19.45 Radiokrant voor de werkende vrouw; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Beroem de liederenreeksen23.00 Nieuws; 23.15 gram. platen. BINNENLAND. Een vissersscheepje, de H A 105 uit Harlingen is ter hoogte van Zou- telande gestrand De bemanning is door een ander vissersvaartuig opge pikt. Het scheepje is waarschijnlijk vergaan. Brand is uitgebroken in de ge meentelijk petroleumhaven aan het Noordzee Kanaal te Amsterdam. Dit is voor de tweede maal in enkele maanden. De brand was gelukkig weer gauw geblust. De schade is ge ring. Een brand, waarvan de oorzaak onbekend is, heeft in de nacht van Zatérdag op Zondag een viertal wo ningen aan de Antwerper straatweg te Bergen op Zoom vrijwel in de as gelegd. Een groot aantal valse biljetten van tien gulden schijnt in omloop te zijn. Men zij voorzichtig. Tot ridder in de orde van Oran je Nassau is benoemd de heer G. B. J Vermeulen, secretaris van de Ar menraad, rnet de persoonlijke titel van rijksinspecteur der gemeentefi- nanciën, gedetacheerd bij het ministe rie van binnenlandse zaken Een openluchttheater wil een aantal ingezetenen van Bloemendaal stichten nabij het bekende Kopje al daar. De kosten zullen 75.000 bedra gen, waarvan ruim da helft al bijeen gebracht is. De stichters hopen reeds deze zomer openluchtspelen te kun nen laten geven. Gearresteerd is het lid van de vierde Kamer van het Zeeuwse tri bune 1 G. W., die er van verdacht wordt, zich te hebben laten omkopen in een zaak, welke onlangs voor dit tribunaal heeft gediend. Een vrachtauto met smokkel waar is op de rijksweg Wernhout— Breda aangehouden. De auto, eigen dom van een Rotterdamse beschuit en koekfabriek, kwam uit België te- De langdurige en moeizame on derhandelingen met de verschillende bij de verbetering van de verbin ding van de gedeelten dezer ge meente ter weerszijden van de spoorbaan Amsterdam'Rotterdam, in het bijzonder ter plaatse van de tegenwoordige spoorwegovergang StationswegRijnsburgerweg, be trekken instanties hebben thans tot een resultaat geleid, hetwelk naar het oordeel van B. en W. voor deze gemeente aanvaardbaar is. Wij hebben het reeds Zaterdag in het kort bericht. In 1937 is, na vele besprekingen, ten slotte het volgende plan vast-, gesteld. Het plan 1939 omvat de opho ging van de spoorbaan van de Vink tot voorbij de Haarlemmer weg en gaf derhalve gelegenheid ter plaatse van de Haarlemmer weg, de Maredijk, de Rijnsburger weg, de Lage Morschweg en de geprojecteerde gordelweg onder doorgangen te maken. Het projec teert een ruim Stationsplein o.m rug en vervoerde tussen de lading ledige biscuitblik'ken een partij radio onderdelen ter waarde van enige duizenden guldens. De beide inzitten den zijn gearresteerd. Twee dekschuiten met bunker kolen kapseisden in de IJmuidense vissershaven, doordat geen rekening gehouden werd met het dalen van het water bij het vastleggen van de schuiten. Tweehonderd ton bunker kolen verdwenen in de diepte. buitenland Te Battle Creek in Amerika zijn twee goederentreinen op elkagr ge reden waardoor ze in brand- vlogen. Een machinist, een stoker, een con ducteur en nog een vierde man wor den vermist. Het Hongaarse ministerie van financiën heeft een leuk kunstje uit gehaald. Vorig jaar wees de begro ting een tekort van 375 millioen fo- rint aan. doch thans heeft het de partement net zo lang gerekend tot er een begroting is verschenen, die een overschot van 22 millioen forint laat zien. Kan minister Lieftinck niet eens naar Boedapest gaan om dat kunstje te leren? De Roemeense minister-presi dent Groza komt deze week naar Boedapest om een Hongaars-Roe meens verdrag van vriendschap en wederzijdse hulpverlening te sluiten. Straks komt Dimitrof ook. Bij het communistische bureau te Rome is een bom ontploft. Wie wind zaait, zal storm oogsten. In Athene staken de journalis ten. Zondag is er slechts één blad verschenen. Ze eisen een salaris verhoging van 60%. De „Leipziger Zeitung" heeft een meningsverschil gehad met de Sow- jet-autoriteiten. Prompt is de papier schaarste ingetreden waardoor de „Leipziger Zeitung" niet meer kan verschijnen. En tenslotte het vliegtuigonge luk van de dag. Bij Civita-vecchia (Italië) is een vliegtuig neergestort, waardoor 3 Engelsen gedood zijn, KOOS VORRINK OVER DE HUIDIGE POLITIEK. De heer Koos Vorrink van de P. v. A. heeft te Veenendaal een rede gehouden over de huidige politieke situatie. Omtrent het Marshall-plan merkte de heer Vorrink op, dat hij de over tuiging had, dat Amerika Europa wilde helpen, omdat zij er zelf be lang bij heeft. Dat was beter, aldus spreker, dan wanneer Jiet sentimen tele gedachten waren. De .,16-Mar shall-landen" zijn niet van plan on der de druk van Amerika te gaan staan. En dit is ook geenszins de be doeling van Amerika. In verband met de Indonesische kwestie merkte spreker op, dat er thans een machtige garantie is vooi het welslagen van dit wapenst.il- standsverdrag, n.l. dat niet alleen Nederlanders de reis naar Djokja ge maakt hebben, maar ook de Commis sie van Drie. Vele en ongetwijfeld grote moeilijkheden zullen nog op gelost moeten worden. Het betreft hier 100 pet. liquidatie van het ko loniale stelsel. De heer Vorrink behandelde ver volgens de loon- en prijspolitiek der regering. De grote arbeidsdiscipline van het overgrote deel der Neder landse bevolking heeft er toe bijge- dagen, dat Nederland een voorname plaats inneemt in het herstel van Europa. Als voorbeeld van misluk king noemde spreker Frankrijk! De heer Vorrink viel in zijri rede de corhmunisten fel aan. Spr. wees er op, dat men niet 6 jaar gevochten had tegen een dictatuur om door een andere dictatuur geregeerd te wor den. JUSTITIE NAM GESPREK O? PLATEN OP. Vorig jaar werd voor het tribunaal Terneuzen behandeld de zaak tegen G. J. F. van der P., die tijdens de be zetting directeur was van de N.V. de Hoop. Het tribunaal adviseerde tot verbeurdverklaring van f 150.000 aandelen, doch op dit advies werd fiat geweigerd en de zaak werd ver wezen naar het Goesse tribunaal. Het kort geleden gearresteerde lid v: het Tribunaal G. W. te Axel, schijnt geweten te hebben, dat het fiat in de ze zaak geweigerd werd, omdat de op gelegde verbeurdverklaring te hoog werd geacht. Via een tussenpersoon, de commissionnair D., die inmiddels ook werd gearresteerd, bood bij v. d. P. zijn bemiddeling aan om een lage re verbeurdverklaring te bewerkstel ligen. De heer v. d. P. ging hier op in, doch waarschuwde de gerechtelij ke instanties, waarna op 27 December te Antwerpen werd onderhandeld. Ambtenaren van Justitie hadden zich verdekt opgesteld en namen het ge sprek op gramofoonplaten op. W. stelde als eis 10 pCt. van het bedrag, dat minder dan 150.000 zou worden verbeurd verklaard. De gramofoon platen werden als bewijs aangevoerd, dat W. zich wilde laten omkopen. Hij zelf houdt echter vol. dat hij deze zaak op touw gezet" heeft om achter de waarheid in de kwestie N.V. Hoop" te komen. door amovering van „Zomerzorg" en omgeving, ten gevolge waar van alle verkeer van en naar de Rijnsburgerweg door één onder doorgang zou kunnen worden ge leid en vervolgens, via het ruime Stationsplein, naar de Stations weg of, via een verbindingsweg, naar de ontworpen weg over het Schuttersveld en omgekeerd. Alle goederenvervoer zou gecon centreerd worden op het emplace ment aan de Haagweg; de spoor baan Leiden-Woerden zou tot voor bij de Haagweg worden opgehoogd 'en voorzien worden van onderdoor gangen in de Morschweg en de Haagweg en een beweegbare brug over de Rijn Later is in dit plan nog een onderdoorgang ter plaatse van de kruising met de Gevangen laan opgenomen. De kosten van uit voering van dit plan werden, basis van de prijzen van 1939, raamd op 4.230.000,zonder de werken aan de spoorlijn Leiden- Woerden op 3.740.000,een e ander exclusief de waarde van de door de Nederlandse Spoorwegen beschikbaar te stellen gronden, wel ke op 150.000,kon worden steld. De werken ten behoeve van spoorbaan LeidenWoerden werden, aangezien zij niet in on middellijk verband stonden met de overige werken, voorshands verder buiten beschouwing gelaten. Aan de uitvoering van dit plan scheen, nadat de erbij betrokken oartijen ook omtrent ieders aandeel in de kosten tot overeenstemming waren gekomen, afgezien van moei lijkheden, welke zouden kunnen voortspruiten uit de bijzondere tijdsomstandigheden, niets in de weg te staan. In 1943 werd evenwel door de Nederlandse Spoorwegen een nieuw 'plan ingediend. Nadere bestudering van het vraagstuk had deze maatschappij aanleiding gege ven omvangrijke wijzigingen in het elan 1939 aan te brengen. De afwij kingen van het plan 1939 zijn de volgende. le. In plaats van één middenper ron zijn twee middenoerrons gepro jecteerd. Het aantal sporen wordt van vijf op zeven gebracht. De lijn LeidenWoerden zal „hoog binnen komen" en een goedererspoor zal worden doorgetrokken tot de spoor- aansluitirig naar de Lichtfabrieken. 2e. Het cmplacemènt aan de Haag weg is aanzienlijk ruimer ontwor pen, zulks onder meer in verband met het vergrote Stationsplein. 3e. De onderdoorgangen Rijnsbur- gerwe". Gevangenlaan en gordel- weg zijn royaler getraceerd De ontworpen onderdoorgang ♦en behoeve van de Gevangenlaan is later zonnig gewijzigd, dat znj ook geschi' t zal z"n voor rijver- keer, terv/ji! in het z.g. we.der- opbonwplan een verb ir r1 if "s w eg van het Statmnsolein raar de Ge- vange™laan is ontworpen. Het plan 1943 biedt inderdaad een afdoende oplossing van het spoor- wegvraagstuk. De kosten van uit voering. van het plan, eveneens m'st uitzondering van de werken tot verhoging van de spoorbaan Leiden Woerden, worden geraamd, bere kend naar de prijzen van 1939 en inclusief de waarde van de door de Nederlandse Spoorwegen beschik baar te stellen gronden, op 6.680 000,—. Het grote verschil in kosten van de plannen 19391943 wordt gro tendeels veroorzaakt door de uit breiding van de spoorwegwerken. De kosten van uitvoering van het plan 1913 worden naar de thans geldende prijzen geraamd plm. 20.009.000.—. DE FINANCIëLE ZIJDE. De onderhandelingen over de fi nanciële zijde leidden tot het resul taat, dat de bijdrage der gemeente werd bepaald op 30 van de kos ten van het plan 1939, met uitzon dering van die, welke betrekking hadden op de geprojecteerde verho ging van de spoorbaan Leiden Woerden. De Nederlandse Spoor wegen zouden 40 van die kosten dragen het Departement van Finan- Lciën zou 20 voor haar rekening nemen; de rest zou worden gevon den uit bijdragen van de Provincie, het Departement van Sociale Zaken en van belanghebbende gemeenten. De Gemeente meende in een bij drage van 30 van de kosten te moeten bewilligen. Bij de inzending van het plan 1943 gingen de Nederlandse Spoor wegen er van uit, 4dat de eenmaal vastgestelde procentuele bijdrage der Gemeente in de kosten gehand haafd zou blijven. De hierna gevoerde besprekingen hadden tot gevolg, dat de Minister van Verkeer bij schrijven van 20 Juni 1947 deed weten bereid te zijn de onderhandelingen met de Neder landse Spoorwegen voort te zetten, uitgaande van een van deze Ge meente te verwachten, voorlopig gefixeerde, bijdrage van 5.000.000 of van 25 van de geraamde kos ten, met dien verstande dat ten minste 25 en ten hoogste 30 van de kosten ten laste dezer ge meente zou komen. Ons College, al dus B. en W. heeft toen, in aanmer king nemende, dat deze regeling voor de Gemeente de bijdrage van 30 in de geraamde kosten of 6.000.000.teruggebracht tot 5.000.000,en er van overtüigd zijnde, dat, indien op dit voorstel niet werd ingegaan, de oplossing van het spoorwegvraagstuk voor lange tijd zou worden uitgesteld, gemeend, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, deze regeling te moeten aanvaarden. Indien derhalve de gemeenteraad zich eveneens met de plannen en met de regeling omtrent de bijdrage van de Gemeente kan verenigen en Gedeputeerde Staten dezer Provin cie geen bezwaar tegen de voor de gemeente uit de verbetering voort vloeiende jaarlijkse lasten maken, is er geen beletsel meer om tot oplos sing van het zo dringende spoor wegvraagstuk te komen. De uitvoe ring van de werken zal ongeveer vier jaren duren. B. en W. voegen hieraan het vol gende toe: W'ii ontveinzen ons niet, integendeel, wij zijn er diep van doordrongen, dat pen bijdrage van nlm. 5.000.000,de gewone dienst der begroting gedurende een lange reeks van jaren in erns'ige mate zal belasten en tenzii een gelukkige keer ir, de mogelijkheden om voor noodzakelijke uitgaven dekkings middelen te vinden mocht komen, de armslag van de Gemeente om an. dere noodzakelijke voorzieningen te financieren in niet geringe mate zal belemmeren. Met de onTossing van het sooorwegvraagstuk zijn evenwel zowel voor het thans levende, als voor het toekomstige geslacht, zo- dani* overheersende belangen ge moeid. dat wij desondanks van oor deel zijn, dat het verantwoord is de oplossing mogelijk te maken door medewerking der gemeente op vo- renaangegeven voet. UITBREIDINGSPLAN ZUID-WEST. Als onderdeel van de algemene herziening van het uitbreidingsplan der gemeente kan thans een partieel plan voor het gebied, begrensd door het Galgewater, de Korte Vliet, de Trekvliet, de Zoeterwoudseweg en het goederenemplacement der Ne derlandse Spoorwegen worden vast gesteld. B. en W. bieden de Gemeenteraad een ontwerp-plan voor dat gebied met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften ter vaststelling aan. Het ontwerp heeft met de daarbij be1" ende bebouwingsvoorschriften gedurende de in de Woningwet voor geschreven termijn op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Er werden drie bezwaar schriften tegen het ontwerp bij de vergadering ingediend, n.l. door Th. J. M. Noordman, enig firmant van de firma D. D. Noordman, de Neder landse Spoorwegen en mevrouw W. Lolkes de BeerBrakel. Laatstbe doeld bezwaarschrift werd niet bin nen de bij de Woningwet gestelde termijn ingediend, zodat reclamante niet-ontvankelijk is in haar bezwaar schrift. Met betrekking tot de overige be zwaarschriften delen B. en W. het volgende mede. Het bezwaar van reclamant Noord man is gericht tegen de bestemming van de gronden aan de Haagweg. ge legen ten noorden van de gordelweg. voor de bouw van arbeiderswonin gen. Tegen inwilliging van zijn ver zoek, om aldaar een bebouwing M. A (middenstandswoningen A) te projecteren, bestaat onzerzijds, aldus B. en W., geen bezwaar. Deze wijzi ging zal bij de eerstvolgende herzie ning van het plan worden ontwor pen. Aan het bezwaar wordt der halve tegemoet gekomen. door STEFAN BROCKHOFF Maar tegelijkertijd bood zijn dood de gelegenheid de dader te achter halen. Want op dat ogenblik had Jupp de vaste overtuiging, dat hij nu zijn weg wel verder vinden zou door het duister. Want één ding was natuurlijk dui delijk. Seppi was een factor, waar de dader niet mee gerekend had. Het feit. dat de kater daar lag, in dat vervallen prieel, geveld door het gif, dat ook zijn meester had gedood, zou misschien oorzaak kunnen wor den, dat de dader ten val gebracht zou kunnen worden. Maar, bedacht Jupp zich, dat was allemaal nog voorlopig, nog illusie. Eerst moest worden vastgesteld, of de kater wérkelijk aan een vergifti ging door hyoscyamin gestorven was. Hij moest dat zo spoedig mogelijk la ten onderzoeken. En juffrouw Wasser moet het verlies van haar lieveling met berusting trachten te dragen. Hij wikkelde het lijkje zorgvuldig in houtwol en droeg het naar buiten. V/ij zullen de fijngevoelige lezer een beschrijving van de volgende scene besparen. Juffrouw Wasser vervulde er de hoofdrol in.Jupp moest haar heilig beloven dat hij haar het lijkje zou terugbrengen. Een prachtige be grafenis zou zij haar schat bezorgen. Daar, onder de grote kersenboom, daar was de juiste plaats, aan bloe men zou het er. zeker niet ontbre ken. De dode kater werd in karton verpakt, waarin vroeger koekjes had den gezeten. En Jupp beloofde, dat hij spoedig terug zou komen. Nu, dat hij Seppi had leren kennen, zij het dan ook als lijk, zou het hem zeker horen uit zyn rijke katerbestaan. Juffrouw Wasser was zo ontdaan, dat zij het voor het eerst zonder een weloverwogen kwaadaardigheid zijn woordj liet passeren, dat Pfusi met kromme pootje direct voor de huis deur optilde, begeleid door de aan moedigende kreten van juffrouw Stoll. HOOFDSTUK 21 Gerda's koele kamertje was de ideale plek om eens rustig na te den ken. En Gerd'a zou maar wat ver baasd zijn, als zij alle nieuwtjes ver nam. Merkwaardig, zij bleef weer veel te lang weg. Jupp behoorde niet tot die angstige mannen, die maar onmiddellijk aan een ongeluk geloven, als iemand een paar minu ten te laat is. Maar de laatste tijd, dat moest hij toch zelf bekennen, begon hij zenuwachig te worden. De sectie had zonder twijfel bewezen, dat Sep pi aan hetzelfde gif te gronde was gegaan als zijn meester, dat had hij ook zonder de hulp van dr Palut kunnen vast stellen. Jupp had iets gedaan, wat hij eigenlijk niet had mogen doen. maar na rijp beraad, was hij toch bij zijn besluit gebleven. Noch Wienert, noch Palut hadden iets over zi.in vondst vernomen- Jupp zou misschien niet eens precies hebben kunnen verklaren, waarom hij dat gedaan had. Zijn verstand zei hem, dat die twee wanneer hij ze op de hoogte bracht, misschien iets zouden kunnen ontdekken, dat hem ontgaan was, maar een inwendige stem waar schuwde hem. Zo had Jupp lang ge twijfeld maar ten slotte was hij zijn intuïtie maar gevolgd. Hij wist nu dat Seppi en Kampschulte beiden hef zelfde gif binnengekregen hadden en dat er één voedsel was, dat zij bei den genuttigd hadden: de melk. Jupp dacht lang na. Het Doden- steegje zond wat namiddag geluiden in Gerda's kamer, de blaren van de hoge boom ruisten in de luwe zomer wind, in het voortuintje geurden de rode rozen. Een ding stond nu wel vast. Niet de wijn bij Friedrich, niet de cognac bij van Hagen en evenmin de drank die misschien genuttigd was tijdens hét onderhoud met die geheimzinnige mijnheer Barneveldt konden de dood toegebracht hebben. De vraag was alleen, kon het toch niet een van die drie geweest zijn, die de melk vergiftigde? Kon men nu maar op eens aannemen, dat die drie onschul dig waren? Eigenlijk, niet, in feite was er niets veranderd, als je streng logisch redeneerde. Zelfs Trude Schottler zou op de een of andere wijze in deze de hand gehad kunnen hebben. Alleen één ding scheen moeilyk aan te nemen, n.l. dat die drie- of die vier liever gezegd, die vrij geregeld; met Kampschulte in aanraking kwam, die lastige en ge vaarlijke omewg met de melk ge maakt zouden hebben. Dan was er een glas wijn of een cognac ook nog, en veel gemakkelijker. „Maar Juppi Jupp. wat zit je hier eenzaam"! riep Gerda en ze wierp een zware actent&s op het bed. „En dan met die dikke rimpels in je voor hoofd". Zij begroetten elkaar hartelijk en Jupp mocht zelfs een hele tijd lang het venster sluitenomdat men an ders binnen kon kijken.... Maar daarna moest het toch weer open. Gerda luisterde ademloos. Die ge schiedenis met Seppi leek haar onge looflijk- Alles moest ze precies uit gelegd hebben. Dat Jupp niets tegen Wienert had gezegd, vond ze erg ver standig. En daarbij had zij ook nog een goed idee. Men moest eens in- fornteren bij Banga. Natuurlijk zou die wijzen op haar onge-evenaarde hygiënische verpak king en de betrouwbaarheid van de knechts, maar wie weet, misschien kreeg je een nieuw aanknopings punt. Een ding begreep zij goed. men kon niet zeggen, dat haar vader nu opeens vrij gepleit was. Men zou be weren, dat de kater van een geheel andere zijde vergiftigd was gewor den, ten slotte bleef de aanwijziging in het laboratorium bestaan. 1 Gerda merkte een bekende gestal te in het Dodensteegje op. Het meis je van de pinda's kwam langzaam met gebogen hoofd de trappen af. Gerda was verbaasd. Vandaag speelde Borro toch niet? Het kleine meisje kwam langzaam dichterbij. Het huilde, dat zag Gerda duidelijk. Het hield de vuile handjes voor haar gezichtje en struikelde over iedere trede. Jupp moest niet veel van huilende kinde ren hebben, maar Gerda trok hem gewoon mee de straat op. Zij was eenvoudig te nieuwsgierig. „Waarom huil je zo' vroeg ze vriendelijk, en hield het kind staande Het kleintje gaf geen antwoord en snikte verder. Gerda liet zich echter niet ontmoedigen. „De papagaai komt tocih vandaag helemaal niet? Die rust uit en droomt van de pinda's die hij van je krijgt Maar die mag hij niet iedere dag hebben, dat is te veel voor zijn maag." Het meisje nam de handen van het gezicht, dat vol vuile strepen zat van de tranen. „Ik heb vandaag van moer der geen geld gekregen om nootjes te kopen", jammerde ze. „En nu kan ik ze morgen niét aan Koko geven. Omdat ik ze niet heb". Tegen deze logica was inderdaad niets in te bren gen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2