Gemeenteraad van Woubrugge ZATERDAG 17 TANUARI 194S DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Oplossing spoorwegvraagstuk Rijnsburgerweg B. en W. stellen de gemeenteraad yoor, om. behoudens de vereiste, goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, een bijdrage van 5.000.000.— toe te zeggen in de op 20.000.000.geraamde kosten van de oplossing van het spoorweg- vraagstuk overeenkomstig het plan 1943, waarop de latere wijzigingen zijn aangebracht, met dien v erstande, dat die -bijdrage bij toeneming van de kosten boven de 20,000.000. gehandhaafd blijft op 25 pet. en dat bij daling, van die kosten daarin 30 pet. wordt bijgedragen met een ma ximum van 5.000.000 Wij komen hierop uitvoeriger terug.' LEIDSE VER. VAN PHILATELIST LEIDSE VERENIGING VAN PHILATELISTEN. Onder voorzitterschap van de heer K. Ensingh hielde de Leidse Ver eniging van Philatelisten gisteravond in „Amicitia" de algemene jaarver gadering, welke goed bezocht was. De voorz. wees er in zijn openings woord op. dat de belangstelling voor de philatelie weer stijgende is, gezien de belangrijke prijzen, welke op de laatste veilingen zijn genoteerd. Na goedkeuring der notulen, deed de voorz. enkele mededelingen, waar na vier nieuwe leden werden aange nomen. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. De secretaris, de heer Minnema. memoreerde in zijn jaarverslag het overlijden van de penningmeester, de heer Joh. Brouwer. Het ledental steeg van 185 tot 302. De belangstel ling voor de bibliotheek was matig te noemen, weshalve de secr. de leden opwekte meer daadwerkelijke belang stelling voor het innerlijke der phila telie te tonen. Het verslag van de penningmees ter gaf aan inkomsten een bedrag van ruim 1913.—, de uitgaven beliepen 1747.Aangezien er evenwel nog verschillende posten te betalen zijn, is er een nadelig saldo van 600. dat evenwel grotendeels werdt opge vangen door de verhoogde contribu tie. Na enige besprekingen werden bei de jaarverslagen goedgekeurd. Aan het jaarverslag van de admi nistrateur voor de rondzendingen ont lenen we, dat in totaal 503 boekjes werden rondgezonden, waaruit voor 2076.werd gekocht. Het jaarverslag van de jeugdafde ling v.-as zeer optimistisch vanwege het. stijgende enthousiasme bij de le den. Het finantiecl verslag dezer af deling gaf een saldo aan van ruim 36.—. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de voorz., de heer R. En singh én de overige bestuursleden werden herkozen. In de pauze vónd een verloting plaats, de veiling volgde en nog ge- ruimen tijd bleef men bijeen voor di verse besprekingen, ruiling of bezich tiging van verzamelingen en bijzon dere stukken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anthonye, z. v J. Ouwer kerk en C. W. Braxhoven; Wilhel- mina. d. v. M. Wolleswinkel en W. vati Leeuwen; Cornelia Maria, d. v. H. Buis en M. Cornelisse; Cornelia Helena, d. v. P. van Waaij en M. G. Hertog; Theodora, d. va. A. Tegelaar en T C. la Lau; Christina Maria,, d. van H. J. Brasker en M. C. A. Vorst. ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 23 Januari, des avonds te 7.30 uur, in het Raadhuis. KATWIJK Onderscheiding. De heer J. Ve nekamp is door de Min. v. Oorlog on derscheiden met het oorlogsherinne- ringskruis Mei 1940. KATWIJK AAN DEN RIJN L.T.B. In een belangrijke verga dering van de L.T.B. kwamen in be spreking de voorstellen van diverse afdelingen voor de Alg. vergadering op 26 Januari te Haarlem. Afgev. naar deze verg. zullen zijn de heren C. J. Boskamp en Hub. N. van Pari don. Het rapport van de Commissie voor deze voorstellen werd na lang durige bespreking aangenomen met alg. st. Het voorstel HUlegom werd niet geaccepteerd. Het voorstel Noord- -wijkerhout wel. Voorstel Beverwijk was men tegen. Lutjebroek en Velsen werd aangenomen. Punt 1 en 3 van Grootebroek was men tegen, 2 en 4 voor. Ook het voorstel Zillc werd aan- genpmen. Noordwijk werd geaccep teerd, evenals Voorhout cn Venhui zen. Voor andere voorstellen werd de afgevaardigden vrij mandaat gege ven. Met het praeadvies van het hoofdbestuur was men het in de grote lijnen eens. Bericht was ingekomen dat 4 oliepakken voor de L.T.B. be schikbaar zijn. Hierom zal geloot wor den. Dan nog de mededeling, dat 22 Jan. de afd. het 12J/2-jarig jubileum zal vieren in een te houden feest avond. KOUDEKERK Voor de luidklok. Het batig saldo van de luidklokavond is f 127.50 De eerste specie voor de klokke-spijs is binnen. Wie zorgt voor de rest? Loop der Bevolking De bevol king vermeerderde door geboorte met 59, door vestiging met 54 per sonen en verminderde door overlij den met 13 en door vertrek met 105 personen, zodat de totale vermeer- I dering bedroeg 8. Het aantal inwo ners bedroeg op 31 Dec. 1947: 1855 (977 mannen en 878 vrouwen). Aan tal huwelijken 14. LEIDSCHENDAM De R.K. Tuinbouwschool. Het bestuur van de L.T.B. is van me ning, dat een land- en tuinbouw school hier te plaatse voldoende be staansrecht en bestaansmogelijkheid heeft. Dienovereenkomstig zijn po gingen gedaan om in „De Koppels" een R.K. tuinbouwschool te stichten. Deze pogingen zijn niet geslaagd zo dat het bestuur van de L.T.B. paar andere mogelijkheden uitziet om toch tot vestiging alhier van bedoel de school te geraken. Niwin-Comité. Door de activi teit van het plaatselijk Niwin-comi- té zijn van hieruit 86 pakketten naar de rrilitairen in Indië gezonden. Geboren: Franciscus Johannes Maria, z. van J. L. Strampraad en C. M. de Groot: Bernarda Cornelia Maria, d. van J. C. P. van Leeuwen en P. C. de Groot; Cornells Jacobus Maria, d. van C. van Leeuwen en A. A. Kulker; Elisabeth Hendrica, d. v» J. H. RocYmburg en E. v. d. Hoorn; Johanna, d. van B. Meulenbroek en J H. Schreur. -Ondertrouwd: Jacob Bekker en Engelina Meijer. LEIMUIDEN ..Hulp aan Oostenrijk Voor de Bisschoppelijke Hulpactie van Lei- muiden en Rijnzaterwoude is door Verkenners en Gidsen 309 (k,g evens- mildöelen verzameld dit is dus gelijk aan 60 pakketten. Geboren: Adrianus Gerardus z. v. .A J. Beuk en H. J. v. Ruiten. Pe trus Martinus Mattheus Emmanuel z. v. C. M. Cozijn en A. F. Rewijk. Getrouwd: A. K. v. d- Meer 24 j. te Warmond en P. S. v. Oostwaard 22 j. LISSE De openbare vermakelijkheden. Uit de opgemaakte statistiek van de belasting op de openbare vern^ke- lijkheden in het jaar 1947 blijkt, dat dit een opbrengst heeft opgeleverd van 13.964. Hiervoor zijn uitgege ven 91.618 toegangsbewijzen. Het be zoek in het tijdvak JanuariApril 1947- bedroeg 19.257; in het tijdvak MeiAugustus 1947 25.474 en in het tijdvak SeptemberDecember 1947 46.887. De grootste aftrek heeft de bioscoop, terwijl daarop spoedig volgt ds sportwedstrijd. Door het publiek is aan vermakelijkheden en kel -door het betalen van toegangs bewijzen besteed een bedrag van ƒ71.012. Verkeersweg. B. en W. stellen voor van de erven Krusemann aan te koDen 510 M.2 grond voor ƒ6. per M.2, met 100 voor schade aan de bomen. Deze grond, gelegen Gla- diolenstraathoek Kanaalstraat, is nodig voor de verbinding Oranjelaan 'Laan van Rijckevorsel. De grond zal voor een gedeelte worden benut voor de bouw van een nieuw winkel woonhuis voor de heer J. Rhijnsbur- ger, dat, in verband met de door braak voor de verkersweg in de Ka naalstraat, zal moeten worden afge broken. Loop der bevolking. De bevol king is vermeerderd door geboorte met 346 personen, door vestiging met 458 stemmen; de bevolking nam af door overlijden met 75 personen en door ver-rek met 547 personen. De aanwas der bevolking bedroeg dus 182 nersonen. Het aartei inwo ners on 1 Jan. 1948 was: 5609 man nen, 5602 vrouwen, totaal 11211. Geboren: Catharina W'i'he'nïina, d. van H C. Koek en G. C. J. van Dijk; Petrus Gerardus Franciscus Josenhus, z. van G. F. Ligtvoet en M. P. J. van Vugt; Maftmus Jo hannes, z. van J, M. de Blieck en D. P. de G^aaf; Cornelis Adrianus Maria, z. van A. S. Leijten en M. A. van Dorp; Alida Petroneila Maria, d. van C. H. Dofferhoff en A. M. van den Berg; Cornelia, d. van E. Baak en H. de Reus; Gerardus Wij nand Johannes, z. van W. van Graas en Th. E. Jürcsik. Getrouwd: S van der Velden te Leiden met J. S. H. van Kampen te Lisse. Overleden: Hugo Josinus Roelof- sen, 34 jaar, echtg. van M. C. Stu- len; Willem Vrijburg, 62 jaar. NOORDWIJKERHOUT L.T.B. Dc voorzitter, de heer J. R. Zonneveld kon in zijn kort ope ningswoord een flink aantal leden alsmede een groep L.T.J.-ei's wel kom heten. De heer Bles van het bondsoureau der L.T.B. hield een interessante en vlotte lezing over „Vrije of geleide economie".-Na de ze causerie werd de houding van het vakgroepbestuur ten aanzien van het uit te brengen advies van de L.T.B. over de toekomstige teelt maatregelen aan de minister. De vergadering kon zich niet verenigen met het prae-advies van het vak groepsbestuur naar aanleiding van het rapport vari de commissie, inge steld om de bedrijfsmaatregelen te bestuderen en eventueel nieuwe te ontwerpen, en de diverse voorstellen der afdelingen voor de vergadering van 26 Januari a.s. De afd. is van m*ening, dat het rapport van de commissie onveranderd gehandhaafd moet worden. De afgev., als hoeda nig werden aangewezen de heren v. Leeuwen. Blauw en Langeveld, kregen echter vrij mandaat om ter vergadering eventueel nodige be slissingen te kunnen nemen. Met alg. st. besloot men om op de vak groepvergadering een motie van af keuring inzake de houding va.n het groepsbestuur en het door dit be stuur ingediende prae-advies in te dienen. De lezer zal begrijpen, dat een en ander een zeer uitvoerige discussie vergde doch het niet mo gelijk is deze discussie uitgebreid weer te geven. De vergadering bleef eensgezind en verklaarde zich accoord met het bestuursvoorstel om op 3 Februari a.s. het 30-jarig bestaan van de afdeling te vieren met een feestavond. Slechts één lid hield niet van feest. OUDE-WETERING R.K. Sportver. Wet. Boys. Voor de Wet. Boys-supporters Zondag een mooi wedstrijdprogramma met als hoofdschotel Wet. Boys I-Morsch- kwartierl. Aanvang 2 uur. Wet. Boyr II gaat naar Alphia III. Aanvang 1.30 uur. Op eigen terrein als voorge recht Wet. Boys IIIAlphen IV te 12 uur. En tot slot gaan de B-junioren naar Altior C, welke wedstrijd even eens om 12 uur begint. Voort zij al vast medegedeeld, dat in verband met d-e Missie volgende week Zon dag geen wedstrijden zullen worden vastgesteld. RIJPWETERING Uitvoering Maria Congregatie Woensdag 14 Januari j.l. gaven de meisjes hun 'eerste uitvoering. De spanning was groot. Zou :t een sof worden of een succes? 't Werd een succes en een van een behoorlijk formaat „Meisjes in bezettingstijd'5, is een goed stuk en de kwaliteit van hat spel, die werkelijk uitstekend is, zal voor de regisseur de heer -Sie- ringh een mooie beloning zijn voor zijn met liefde gegeven zorgen. Dé zang vormde een andere parel aan ds toekomstige kroon. We hopen nog dikwijls mej M. Wagenaar op het podium te zien verschijnen en dan weer te genieten van haar succes- voHe club. Als afwisseling en blad vulling zagen we enkele vólksdans jes terwijl de speldjes actie fris aan deed. Alles v/as keurig verzorgd. Het liep allemaal vlot van s'taipel. Een uitvoering op hoog peil. Het inzicht van onze Zeer eerw. heer Pastoor aan het einde van de avond geuit n.l. dat dit een belofte inhield voor een scho ne toekomst moge de meisjes moed geven op de ingeslagen weg voort te gaan. We durven gerust voorspellen dat de zaai van Café Bakker Zondag te klein zal zijn. In verband hiermee wijzen wij op de advertentie die nog een laatste uitvoering meldt op Don derdag 18 Januari. TER AAR Geboren: Theodora Johanna An toinette d. van L. Slof en A. G. Ba der; Leonardus Johannes z. van J. L. Bosman en J. C. van der Laan; Pe trus Antonius z. v. Th. C. van Leij- den en C. J. Th. van den Bei*g; Mar- garetha d. van A. Leune en C. Mer- bis. Ondertrouwd: Jacobus van Voorst 25 j. te 's-Gravenhage en Petroneila Jannetje Snijders 24 j. In de vei-gadering van de raad der gemeente Woubrugge hield de voorz. een Nieuwjaarsrede, waarin de voor deze gemeente belangrijke gebeurte nissen naar voren werden gebracht. In verband met een reclame van de provincie Zuid-Holland tegen de aanslag straatbelasting 1947 werd be sloten deze aanslag met f 0.27 te ver lagen. Het besluit van Ged. Staten van Z.-H., houdende toekenning van eep gratificatie van 2 pet. aan Secretaris sen en Ontvangers werd eveneens zonder discussie aanvaard. Ten aanzien van de begroting 1948 werd, in verband met door G. S. ge geven richtlijnen, besloten deze te wijzigen en aan te passen aan de re geling Noodvoorziening Gemeente- financiën. Grondaankoop Hoogmade, t.b.v. wo ningbouw. De voorz. geeft een résu mé van de gerezen moeilijkheden, eindigend met het voorstel de aan koopprijs te verhogen van ƒ0.35 op ƒ.0.50, waarmede accoord wordt ge gaan. Grondaankoop Woubrugge. De voorz. geeft een weergave van de on derhandelingen met de grondeigena ren en noemt tevens de bezwaren van de Ned. Herv. Kerkvoogdij tegen ver koop van een gedeelte pastorietuin, en betreurt het, dat er hieromtrent moeilijkheden zijn gekomen, temeer daar in 1943 tegen het hierop betrek king hebbend uitbreidingsplan geen bezwaren bestonden. De heer Boon zegt, dat men toentertijd onverschil liger was door de tijdsomstandighe den. De heer v. d. Eng is teleurge steld, dat men het algemeen belang hiervan niet meer inziet. Weth Ange- nent licht de bezwaren van de N. H. Kerkvoogdij toe, waarna de heren v. d. Eng en weth. Bank de hoop uit spreken, dat de woningbouw en grondaankoop een vlot verloop zullen hebben. Salariëring wethouders. Het voor stel van B. en W. de wedde op 350. per jaar voor te stellen wordt zonder meer aangenomen. De voorz. brengt de instructie voor het secretarie-per soneel ter tafel, welke een brede dis cussie uitlokt. Nadat besloten is de verordening niet van toepassing te doen zijn op volontairs, wordt het voorstel aangenomen. De presentiegelden voor de Woon ruimtecommissie en de Commissie van advies voor het Consumenten- crediet werden vastgesteld op resp. ƒ1.50 en ƒ3.Na enige bespreking wordt een verordening tot voorko ming van ontsierende reclame (re clameverordening) aangenomen. Tot restauratie van het oksaal van de N. H. kerk wordt na het opperen van enige bezwaren besloten. Van de rondvraag wordt door 4 le den gebruik gemaakt, t.w. de heren Angenent, Zwetsloot, den Hertog en Schraverus. De onderwerpen betrof fen voornamelijk straatverlichting, wegafscheiding, verbetering wateraf voer. Vervolgens geeft de voorz. naar aanleiding van een reeds eerder be sproken onderwerp, n.l. subsidie aan de voetbalver. Woubrugge, een over zicht van de financiën dier ver. en doet enige suggesties, waarna de le den hun meningen te kennen geven. ROELOFARENDSVEEN Ontwikkelingsdag tuinbouw. Door de goede weersomstandighe den voor de werkzaamheden in de tuinbouw, was de belangstelling voor deze ontwikkelingsdag beneden de verwachting. Toch waren de le zingen van die aard, dat zij zeer zeker de volle belangstelling waard waren. Maar er waren slechts een kleine vijftig tuinders naar de St. Pancratiuszaal gekomen, om aan deze dag deel te nemen. Zowel de morgen als de middagbijeenkomst stond onder leiding van de rijkstuin- bouwconsulent Ir. G. W. v. d. Helm, waarvan deze ontwikkelingsdag is uitgegaan. Allereerst sprak de heer van Harten over het gebruik en voordeel van dubbele oakken Daar na ir. Stadhr.uder, adjunct Rijkstuin. bcuwconsulent, over de teelt van aardbeien in de volle grond. In de middagbijeenkomst behandelde de heer Abrahamse, als vertegenwoor diger van het U. C. B., de sortering en verpakking, van diverse produc ten. zoa's aardbeien, peulen en dop erwten, snijbonen en augurken, krop salade en witlof. Speciaal het on derlinge verend van deze producten ten behoeve van de export werd na der belicht. Tot slot sprak de heer Machielse, hoofd van de tuinbouw school te Roelofarendsveen, over de selectie en keuring van de aarid- beienplanten. Al deze lezingen had den een leerzame discussie en aan gename gedachten wisseling tenge volge. Terecht kon ir. v d. Hehn zijn tevredenheid betuigen over het vele leerzame van deze dag. Hij vroeg de aandacht voor de a.s. witlcfdag wel ke op 12 Febr. in Amsterdam gehou den zal worden, voorts voor de aan zijn bureau op te richten dienst voor beroepsvorming en sloot met de wens, dat de ontwikkelingsdag in het volgend jaar, weer de belang stelling van vorige jaren zal genieten. STOMPWIJK St Deus Dedit". De afd. Stomp- wijk van St. Deus Dedit hield in café „Het Blesse Paard" een feest avond ter gelegenheid van haar 15- jarig bestaan. De voorz. C. Bolle- boom opende de avond en heette in het bijzonder welkom burgemeester Banning en kap. v. Paaschen. Hst feestelijke gedeelte werd ver zorgd door de toneelvereniging St. Tarcicuis, die „Mijnheer en me vrouw" op de planken bracht. Daar de spelers zeer weinig tijd hadden °ehad orr? zich voor te bereiden op dit stuk kon niet het peil bereikt worden wat St. Tarcicius gewend is, wat niet wegneemt, dat zij toch h"n beste krachten gegeven hebben. In de pauze hield kap. v. Paaschen een korte proDaeanda-toespraak, waarin hij vooral de niet-georcaniseerden opwekte zich aan te sluiten bij de voor hen geschikte R K. organisatie. De voorz., de heer C. Bolleboom. die 15 jaar achter de groene tafel pre sideert. zag zich een aardige bloe menhulde toebedacht. VOORHOUT K.A.B. Doordat de ontvangsten ƒ1161.09 en de uitgaven ƒ911.05 be droegen. was er een batig saldo van 250.04. De districtsbestuurder, de heer v. d. Veldt, spoorde aan om dit jaar nog actiever te zijn, omdat we in 1948 weer voor grote problemen geplaatst zullen worden, De aftr. bestuursleden, de heren A. J. v. d. Lans, J, v. d. Poll, A. Augustinus en Th. Koelewijn, wer den bij acclamatie herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd toege voegd P. Angevare, lid van de Bond voor overheidsoersoneel St Paulus. Namens de N.KJB zal L v Velzen zitting in het bestuur nemen 29 en 30 Jan. zal de Vastenavond-uitvoering plaats hebben. De toneelvereniging „St. Pancratius5' uit Sassenheim zal opvoeren het toneelstuk „De man die terug kwam". De plaatselijke vereni ging „Spel en Klank55 was met haar tarieven voor déze avond veql te hoog. Medegedeeld werd nog, dat het Ka nunnik van Schaikfonds in Voorhout ruim 300 thermometers heeft ge plaatst. Met de bakkers zal in over leg getreden worden om dagelijks vers brood beschikbaar te stellen. Aan de G. A. zal medegedeeld wor den, dat de leden hoge prijs stellen op zijn aanwezigheid en hem zal ver zocht worden toch zoveel mogelijk aanwezig te zijn. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Na de opening en de diverse verslagen van penningmees ter en secretaris had de bestuursver kiezing' plaats. Na driemaal gestemd te hebben werd Kees v. d. Peet tot voorzitter gekozen. Jan Schrama werd bij acclamatie herkozen tot se cretaris. Tot leden van de Kas-com- missie werden benoemd: August Wagtendonk en Wim v. d. Krogt. De afgetreden voorzitter Bert Pee- ters werd door het bestuur en diver se leden bedankt voor het vele werk dat door hem als voorzitter is ge presteerd. Na een dankwoord van de scheidende voorzitter werd de jaarvergadering gesloten. Na afloop der vergadering werd aan de wegens ziekte afwezige nieuwe voorzitter een serenade ge bracht, welke begrijpelijker wijze veel belangstelling trok. Geboren; Johannes C., z, v. A. J. L. van der Heijden en B. A. de Vos: Johannes J. A., z. v. G. J. Bou- dewijns en G. J. Karremans; Jan, z. v. P, Zwaan en W. van Rij; Cathari- nus D. J., z. v. W. H. van der Nat en M. E. Pronk; Maria Chr., d. v S. P. Roessen en A. Ammerlaan; Pe trus A. J., z. v. P. J, Karremans en C. M. Slingerland. Gehuwd: J. Q. Warmenhoven 27 j. en M. H. van Leeuwen 22 jaar. Ondertrouwd: A. G. Bouw 28 j. en J. Bouw 22 j.; P. van Rooijen 33 j. en J, Th. van Leeuwen 37 j.; Adr. van der Zalm 29 jaar en G. C. van Maanen 34 jaar; Jan van der Bijl 40 j. en H. Overduin 28 jaar. Overleden- Maria C. van Loon 79 j. wed. van A. Smits; Jannetje Me- chelse 84 i. wed. van A. Waasdorp. WARMOND Ouderavond Verkenners. Zoals reeds gemeld, is de Burcht ver bouwd, speciaal met het doel de Verkennerij wat rrpeer ruimte te ver schaffen, om hun spel van verken nen ook in de wintermaanden goed te kunnen beoefenen. Het program ma, dat geboden werd, was geheel in verkennérsstijl gehouden en was afwijkend van een gewone uitvoe ring. De opening van de avond dooi de tambours, die de Reveille sloe gen, was beslist fris te noemen, We werden geheel opgenomen in de sfeer door de hiernavolgende ope ning met het Verkennersgebed, vlagbreken en het voorlezen der wet waarna de Aalmoezenier een wel komstwoord sprak tot de aanwezige ouders en zijn vreugde uitsprak, dat de ouders nu in de gelegenheid ge steld werden om van nabij te kun nen meemaken wat hun zonen op de troepavonden doen en leren. Het volgende numnrer. „Samenwerking" was een symbolische demonstratie die onder leiding stond van vaan drig van Tongeren, waarin werd aangetoond, dat in samenwerking met de overige verenigingen één groot geheel zou kunnen ontstaan. Het „Pionieren" o.l.v. de Hopman Witsenburg liet zien, wat de jongens uit eenvoudig materiaal konden samen stellen. Spannend was het verhaal van de Aalmoezenier, dat de geschie denis van de trouwe paladijn van Richard Leeuwenhoek behandelde, in het onderdeel van het programma „Lichtkring55. Tevens droegen verschillende verkenners hierbij aardige schetsjes voor, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Stijlvol was het Li turgisch avondgebed, dat de sluiting vooraf ging. Nadat de verkenners naar huis waren gegaan, zette Hop man Witsenburg in een korte bespre king het ontstaan, het doel en de groei van de verkennerij uiteen. Hij betreurde het, dat er in Warmond zulk een groot gebrek aan leiders was, waardoor zovele jongens afge wezen moeten worden. BELGISCHE POLITICI VER WACHTEN KABINETSCRISIS. Bizet, de Voorzitter van de Socia listische Partij, heeft in het socialis tisch dagblad „Le Peuple55 zijn me ning te kennen gegeven over de huidige politieke toestanden in Bel gië en daarbij de mogelijkheid on der ogen gezien, dat aldaar in de komerde weken een kabinetscrisis zal voorkomen. In een gelijksoortig artikel in het dagblad „Le Soir" wordt dezelfde verwachting uitge sproken door de Voorzitter van de L'bcrale Partij, Motz. Tijdens de laatste parlementszit- ting voor het Kerstreces openbaar den zich n.l tussen de leden van de twee parlementaire meerderheids- groepen (de Christen- Socialen en de Belgische Socialisten) tamelijk ernstige meningsverschillen betref fende de regeringsplannen inzake de hervorming van de nationale econO' mische structuur, in het bijzonder die op het gebied van de mijn-in dustrie, waartegen enkele leden van de Christen-Sociale Partij zich ver zetten Ook valt een krachtiger herleving van de koningskwestie te voorzien als gevolg van een schrijven, het welk Koning Leopold aan de Eerste Minister Spaak gericht zou hebben er waardoor de weg geopend zou zijn tot het ondernemen van nieu we staopen door de Premier, ten einde deze zaak opnieuw te onder zoeken en aan de orde te stellen. Evenwel wordt aangenomen, dat zulke staopen noodzakelijk zouden stuiten op de onverzettelijkheid, wa^mie^e ahe partijen en voorna melijk de beide voornoemde reee- rin^snartijen op hun teeenoverge- "teVe star^niirden in d°ze bl'iveo staan, de Christen-Sorialen eisen de terugkeer van de Koning, tei'wiil de Socialisten h°t probleem slechts on der o?en zien voor wat de troons afstand van de Souverein betreft. Oo een bijeenkomst, welke te Hoei in de Provineie Luik werd ge houden en waar hii sprak ove^ de algemene politieke toestand in Bel gië heeft Premier Spaak niettem'in verklaard, dat een kabinetscrisis oo dit ogenblik geen oolossinT van de "enoerode meningsverschillen zou bevorderen Evenwel bliikt 'n nieu- Wo rcTerin'Tscn'>litio onmogelijk: de LjP--u Partij distancieert zich str j> meer van de sociale politiek. we1 Soa»k nodig oordeeU voor het welziin van het land: een regering, waarin communisten zouden zetelen kan daarentegen op het huidige ogenbHk niet tot stand komen, ge ien de internationale oositie, welke de-7r>n hebben ingenomen. H^t is van belang om inzake de koningskwestie aan te stippen, dat de Eerste Minister verklaard heeft, dat dit probleem, hetwelk uitslui tend tot het politiek terrein behoort, de eer van de verschillende Belgi sche partijen niet op het spel zet, zodat wederzijdse concessies redelij kerwijs mo<*eliik hliiven. LAATSTE BERICHTLN Wapenstilstand eerst effectief over 14 dagen De bepalingen van de heden on dertekende wapenstilstandsovereen komst worden pas effectief over 14 dagen, dus op 31 Januari a.s. De overeenkomst, welke oorspron kelijk een termijn van 48 uur stelde, liet tevens de mogelijkheid open tot liet verlengen van deze termijn tot 14 dagen na ie ondertekening, in dien één van beide partijen aan de andere partii het verzoek hiertoe zou doen. Sjariioeddin heeft per brief aan de Nederlandse delegatie zijn wens te kennen gegeven deze termijn te verlengen, zodat thans de termijn van 14 dagen geldt. Deze brief van Sjarifoeddin werd in de openbare zitting van heden op de „Renville" overhandigd. VOORDRACHT GRIFFIER DER STATEN VAN ZUID-HOLLAND Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan de heer mr P. O. F. M. Cremers verleend ontslag als griffier der Staten van Zuid- Holland hebben Ged. Staten thans aan de Provinciale Staten een voor dracht voor de benoeming van zijn opvolger aangeboden. Deze voor dracht luidt als volgt: dr A. H. Gün- ther, administrateur ter Provinciale griffie, en jhr. mr J. de Brauw, refe rendaris ter directie van de Water staat by het ministerie van Verkeer en Waterstaat, De benoeming zal geschieden in de vergadering der Provinciale Stat'cn van Dinsdag 27 Januari a.s. POS. NED SCHEPEN Bloemfontein 16 Jan. van East Lon den. Boschfontein 16 Jan Kaap Guar- dafui gepass. Boskoop, 16 Jan. te Antwerpen Groctekerk, 16 Jan. te Melbourne verwacht. Kelder 15 Jan. van Cristobal, Johan van Oldenbar» nevelt, 16 Jan Eatavia. Kota Baroe, 16 Jan. van Batavia. Kota Inten, 16 Jan. van Belawan, wordt 25 of 26 Jan. te Aden verwacht. Lemsterkerk, 16 Jan. te Bahrein. Lindenkerk, 16 Jan. van Aden- IVIapia, 15 Jan. van Colom bo, Overijsel 16 Jan te Los Angelos Salatiga, 16 Jan van Freetown, Sal- land, 14 Jan te San Francisco Sloter- dijk pass. 16 Jan. 16 uur Perim. Stuy- vcsant 16 Jan. te Pamaribo. Utrecht, 16 Jan van Los Angelos. Van Ostode pass. 16 Jan. Wight, Voïcndam 17 Jan. te Algiers, wordt 23 Jan. te Rotterdam verwacht. Zuiderkruis 16 Jan. te Soerabaya. MMÜCTFERÜJKTEN KATWIJK a d. RIJN. 16 Januari Groenten. Waspeen I f 7.5030.75, idem II 3.00—1625, breekpeen 2.90—10.70, gele kool 2—5.60, orocnc kool f 1225, rode kool f 2 12.80, witte kool 8.20—8.30, boe renkool 6.20—8, spruiten f 4—34, knolselderie I 1221, idem II J 7 14, idem III f 15, prei f 1529, idem II 611, kroten 4.758.75, idem II f 1.752.75, uien 1415, rapen f 2.803. peterselie 6.20 6.30. scldcr.o f 2.80—2.90. TER AAR, 16 Jan. Groente. Witlof I 11---24 ct„ idem II 3—8 ct., spruiten I 1624 ct., idem II 10 ct., andijvie I 6477, idem II 2859 ct., groene kool 1017 ct.. savoye kool 7 ct., rode kool 710 ct., per kg; boerenkool 2530 ct., per bak; kroten 3—6 ct.. per kg: selderie 3— 10 ct„ per bos; sjalotten 3 ct.. per kg; knolselderie 715 ct., per stuk; prei 314 ct., aardappelen 10 ct., per kg. ROELOFARENDSVEEN, 16 Jan. Groente. Spruitkool 1231, Groene kool 1922. knolselderie 823, witlof 1123. tomaten 46, krop- s'a 2732 sla-vellen f 68. Bremen. Krelage 5570 cent, Copland f 0.751.20, v. d. Eerden 70—95 cent White Sail f 0.70—1.10. Sirius 9095 cent, Golden Harvest 1.15—1.40. Piquante f 1.20—1.40, Bright!ing 5964 cent, King of the Rsd 3857 cent, Cronw Imperial 4867 cent. Zenober 6072 cent, Pierson 3855 cent, Pink Gem 6390 cent Narcissen: lTnne.cense 4456 cent. Ear'y Glory 4058 cent, Whrest- ler 3855 cent. Helios 3647 cent. Magnificens* 4052 cent, Crocus 12 20 cent, Am. Anjers 1.50-rl.60. Azalea 1.152.00, Cyclamen 45 tot 65 cent. Dc voorbereiding voor dc a.s. Ronde Tafelconferentie zijn in volle gang. Voor de journalisten wordt in een der benedenverdiepingen van de Ridderzaal een aantal telefooncellen in gereedheid gebracht om zo snel snel mogelijk de berichten van deze belangrijke conferentie de wereld in te sturen. Foto tijdens dc werk zaamheden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3