De Internationale Bidweek De kermis voor de missie van mgr. Buis Naar HU3BERS Ambtsaanvaarding prof. dr. A. M. J. Chorus Vergadering jongeren K. V. P. ZATERDAG 17 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VAN 18 TOT 25 JANUARI Krachtige deelneming der Katholieken van de Oosterse Riten Op verzoek van Z. Em. Eug. Kardinaal TLsserant, Secretris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, waarvan de Paus zelf prefect is, zullen alle gelovigen van de Oosterse Katholieke Kerken over heel dje wereld deelnemen aan de Internationale Bidweek om eenheid van Kerk te verkrijgen, Het idee dezer Internationale Bidweek, die thans voor de 40ste maal zal worden gehouden, ging in 1908 uit van de Anglicaanse gees telijke Paul J. Wattson. Nog voor diens overgang tot de Katholieke Kerk verwierf de Bidweek in 1909 de goedkeuring van Paus Pius X. Bezorgd over het heil der afgescheiden Christenen, hebben de Pausen deze week van gebed, waaraan katholieken, Anglicanen en Protestanten deelnemen, aan de gelovigen aanbevolen. In de loop der jaren breidde de beweging zich steeds verder uit, en in 1922 richtten di'ie Oosterse prela ten, de thans overleden Patriarch van de Melohiten van Anticchië, de Pa triarch van de Armeniërs en Bis schop Calavassy, Hoofd van de Griek se Katholieke ritus in Griekenland en Europees Turkije, een verzoek tot Paus Benedictus XV, om de Gebeds week universeel te maken. Sinds dien nam ook de Congregatie voor de Oosterse Kerk het initiatief voor de uitbreiding van de deelname der katholieken van de Oostese riten. De Oosterse Kerken, katholieke zowel als afgescheidene, staan thans op een kritiek tijdstip van de geschie denis, doordat het grootste deel der Oosterse christenen, in de groep van de Sovjet valt. Anderen bevinden zich binnen de grenzen van de Ara bische Liga, waar, met uitzondering van de Republiek van de Libanon, die voor het grootste deel christelijk is, zij voortdurend in gevaar verke ren, door de Mohammedanen opge slorpt te v/orden. De meeste Oosterse katholieke groe pen zijn takken van vroegere ortho doxe volkeren, wier voorvaders en- Bioscopen kele eeuwen geleden "tot het gezag van de Paus terugkeerden. De groot ste groep hiervan zijn de £laven van de Byzanthijnse ritus, maar men vreest voor hun lot onder het Sovjet bewind. Voor de oorlog waren er 3.500.000 katholieken van de Byzan tijnse ritus in Polen en 500.000 in Tsjechoslowakije, onder wie een ge weldige propaganda wordt gevoerd, om de door de Sovjets aangestelde Patriarch van Moskou te erkennen als hun Hoofd. Hongarije telt 150.000 katholieken van de Oosterse ritus, Joegoslavië 50.000, die nog steeds van vervolging te lijden neben. In Roe menië, waar ruim 1.500.000 katho lieken van de Byzantijnse ritus zijn, functioneert de Kerk nog, doch wordt ernstig belemmerd. Bulgarije telt 6000 katho'ieken van de Byzantijnse ritus. In Washington wordt de Bid- veek geopend met een pontificale H. Mis in de Syro-Malabaarse ritus, op gedragen door Mgr. Ivanics, aarts bisschop van Trivan drum De aarts bisschop, die 50.00 leden van de secte der Jacobieten tot de Moeder kerk terugvoerde, zal daarbij preken in het Aramees, de taal die Christus zelf sprak tijdens zijn omwandeling op aarde. Verschillende redenaars zullen tijdens de Bidweek te Washing ton het woord voeren. Lido. Al zijn we persoonlijk ver zot op de 1001 Nacht-sprookjes, na het zien van de film „Ali Baba en de veertig Rovers" hopen wij, datHolly wood niet al de duizend en één ver halen van Prinses Shehererade in kleurenfilms zal omzetten. Het zou van het goede teveel worden. Dat neemt niet weg, dat na de film „Ara bian nights", dat een uittreksel was van sommige sprookjes, de film „Ali Baba en de 40 rovers" nog zeer wel te genieten is. Wie van het sprookje houdt, ga er heen. Het wordt opge diend als werkelijkheid, waarin alle moeilijkheden tot niets herleid wor den. dank zij de techniek van de mo derne studio. Spel moet men bij een dergelijke film niet verwachten. Dé cors, intriges en kleuren moeten- ver goeden wat aan acteertalenten en sfeer ontbreekt. Voor alle leeftijden. Casino. Wie van populaire mu ziek houdt, richte deze week zijn schredennaar Casino, waar Gloria Warren triomphen viert in „Always in my heart". Als Gloria huilen wil of lachen, plezier heeft of verdriet, dan zingt zij en natuurlijk zingt zij dan „Jij bent altijd in mijn hart". En daar bedoelt zij haar vader mee, die onschuldig in de gevangenis te recht komt en als hij dan eindelijk weer vrij is, wil hij de moeilijkhe den, die zijn terugkomst in het gezin teweeg gebracht heeft, ontvluchten door uit te wijken. Na een prachtige scène, waarin Gloria met een motor bootje op de kokende zee zwalkt, volgt het happy-end. Voor de vrolij ke noot zoigt het mondorgelorkest van Borrah Minevitch. die in de laat ste scène Gloria begeleidt als zij voor de radio het „Always in mij heart" zingt. Het is de zang die deze film genietbaar moet maken: het ietwat sentimentele verhaal vermag noch te boeien, noch te ontroeren, terwijl het bovendien niet helemaal strookt met onze opvattingen van huwelijksmo raal. waardoor deze film is voorbe houden voor volwassenen. Rex heeft van de week „De dui vels van de Rode Cirkel", een sensa tioneel en avontuurlijk filmwerk, zo als de titel reeds doet vermoeden. Het gaat om een ontsnapte tuchthuisboef en een wilde jacht op een wraak- zuchtinge moordenaar. Voor 14 jaar. Luxor. Ernst Lubitsch heeft tal van uitstekende films vervaardigd en de Poolse verzetsfilm „Gevaarlijk Spel" overigens 'n Engelse film behoort tot een van deze. Het is een samenvoeging van luchthartige speelsheid en gevaarvolle doodsver achting, maar de regisseur heeft het nu eenmaal in zijn hand' de dood te laten optreden waar hij wil. Want met een eigen Hitier werkte deze Poolse verzetsgroep van toneelspe lers en herhaaldelijk treden zij mas saal in Duitse uniformen op. Schijn en werkelijkheid zijn somtijds zo fantastisch goed dooreengewezen, dat men dikwijls niet weet waar men aan toe is. De ernstige ondergrond van deze film laat evenwel ruimte in overvloed voor hoogst, humoristi sche situaties, waardoor de toeschou wers meermalen heerlijk kunnen ge nieten. De vrouwelijke hoofdrol was in handen van de in de oorlog veron gelukte actrice Carolle Lombard. Jack Benny, Robert Stack, Stanley Ritches e.a. staan haar daarbij uit stekend ter zijde en in de strijd met de Gestapo zien we de ene spannen de scène na de andere, waarbij de grote vermommingskunst, voortreffe lijke mimiek en brutale komedie hun volle aandeel opeisen. Trianon. Programma afgekeurd. Abusievelijk werd Donderdagavond door ons vermeld, dat de keuring van de K.F.C. zou zijn „voor volwasse nen". Het oordeel van de K.F.C. luidt: ontoelaatbaar. de gedemobiliseerden. Het is een plicht, waarvan de ver waarlozing een schande voor het Ne derlandse volk betekent: de gedemo biliseerde Indische vrijwilligers te helpen en te steiinen, geestelijk en stoffelijk voorzover nodig bij hun terugkomst in het vaderland. Over deze plicht sprak gisteren avond luitenant a. J. Bal (van de So ciale Dienst van het Ministerie van Landsverdediging) op een contact avond van de Katholieke Centrale voor gezinszorg. De spreker gaf o.m. een overzicht van wat de Regering doet, en wat reeds in ons blad is vermeld. Wij me nen ook, dat de Regering niet meer kan doen. Maar zonder hartelijke me dewerking van de particulieren, in 't bijzonder van werkgevers wordt het beoogde resultaat niet op bevredigen de wijze bereikt. En daarom moeten de particulieren doordrongen wolden van hun plicht, hun ere-schuld aan de stoere vader landers, die naar Indië zijn gegaan in het belang van de gemeenschap. Ter vergadering werd ook de vraag gesteld, wat de Regering doet voor de gedemobiliseerde, die niet behoren tot de Indische oorlogs-vrijwilligers. De veel verspreide mening, aldus de heer Bal, dat de Regering voor hen niets doet (zoals vóór de oorlog) is niet waar. Maar heel veel en voldoende doet de Regering, ook naar de me ning van spr., voor dè2e gedemobili- seerden toch niet. Doch er zijn wette lijke bepalingen in voorbereiding. In en^ge steden zijn reeds de gede mobiliseerde Indische vrijwilligers op feestelijke wijze ontvangen. Dat is goed voorbeeld voor andere gemt ten. Op de juiste wijze moet het de gedemobiliseerden duidelijk worden gemaakt, dat gewaardeerd worden hun offers- en hun strijd met inzet van eigen leven voor het algemeen welzijn. ereschuld en dankbaarheid. De filmavond die de afdeling Zuid- Holland van de vereniging „Ere schuld en dankbaarheid" op Maandag 19 Jan. a.s. organiseert, is reeds ge heel uitverkocht. Ten gerieve van de vele teleurgestelden wordt op 9 Maart een herhaling gegjeven, waarover nog nadere berichten zullen volgen. Waar blijven de presentjes? Ter inleiding en inluiding van de reeds aangekondigde Pom-pong-ker- mis is door het Mgr. Buis-comité aan kloosters- en zakenlieden de volgende circulaire gezonden, waarvan ook particulieren met belangstelling zul len kennis nemen. Want niet alleen kloosters en zakenlieden, maar iedereen wordt aangemoedigd een presentje te geven. Hoe dat het beste kan geschieden, vindt men in onder staande circulaire: „Toen enige maanden geleden Mgr. Buis zijn blijde intocht in Lei den deed, waren het niet alleen Ka tholieken die dit feestelijk gebeu ren meevierden. Ook andersden kenden, vooral uit de arbeiders-mi- lieux, waren verheugd, dat een der hunnen een zo grote uitverkiezing was ten deel gevallen. Zij onder vonden „aan de lijve" het democra tische van de R.K. Kerk. Die blijde intocht is al, weer ver leden tijd en binnen enkele maan den zal Mgr. Buis weer naar zijn Missie vertrekken. In hoeverre dat eén blijde uit tocht zal zijn met betrekking tot zijn verwoeste missies, zal geheel aan ons liggen. Wij zullen hebben te bewijzen dat zijn uitverkiezing voor ons diepgang had, dat zijn zorgen de onze zijn, dat het ziele- heil van zijn kudde evenzeer ons ter harte gaat. Daarom met man en macht en met groot en klein de hand aan het werk om Hem bij zijn vertrek iets goeds mede te geven. Niet alleen de heilwens „God zegene U Mon seigneur!", niet alleen een vurig gebed tot Hem die onze werken wasdom geeft maar ook de gevulde hand is noodzakelijk om de arme heidenen te voeren naar de warmte van het Goddelijk Hart. Ook U kunt helpen! Op 6-7-8 Februari wordt hier in Leiden onder auspiciën van de MIVA een fancy fair georganiseerd waarvan de baten geheel aan Mgr. Buis zullen worden afgedragen. Een knal grote fancy fair. Daarvoor hebben wij van alles- nodig: Kleed jes, borduurwerkjes, poppenkamers, tafel-, schoorsteen- en dressoirkle- den, knikkerzakjes, stukjes han denarbeid enz. enz, Zij, die niet over de tijd beschikken het een of ander te maken kunnen toch hun medewerking geven door iets be schikbaar te stellen, b.v. een sui ker-, tabaks-, boter- of snoepbon of wel een gift op girorekening 215040 van de penningmeester, de heer P. Walter, Zeemanlaan 8, met vermelding „voor Mgr. Buis". Ook de kleintjes op de scholen kunnen hun beste beentje voorzet ten door hun verzamelijver voor postzegels enz. enz. extra aan te wakkeren. U zult wellicht zelden een zo in tense bedelbrief hebben ontvangen als deze is, bedenk echter dat het gaat om onze eigen Leidse priester missionaris in het hoge kerkelijke paars, en ojn de arme heidenen ver weg in de verwoeste missies van Borneo". Gaven worden gaarne in ontvangst genomen by: inej. B. Buis, Waldeck Pyrmontstraat 31. B. van Cleef. Re- gentesselaan 14. te Oegstgeest, mevr. firma Vlasveld, Lage Rijndijk 36, mej. Vreeburg, Zeemanslaan 16A, firma Van Zijp, Haarlemmerstraat 295. Ook kunt u bellen 22082, om de goederen te doen afhalen. AFSCHEIDSAVOND MGR. BUIS OP MAANDAG 26 JANUARI. Men make zich niet ongerust Mgr. Buis blijft voorlopig nog thuis. Maar op 20 Januari wordt hem een afscheidsavond aangeboden, bij voor baat. Boosaardige geesten zouden hieruit de gevolgtrekking maken, dat deze avond een aanmaning is om zo spoedig mogelijk te vertrek ken. Bij prelaten verloopt een af scheid enigszins anders dan bij Jan- en-alleman: er is eerst een algemeen daarna nog een bijzonder af scheid. Het'algemene afscheid moest velerlei samenspannende rede nen gesteld worden op Maandag 26 Januari, in de Stadsgehoorzaal. Het zal geen droevig afscheid zijn omdat het eigenlijk afscheid nog niet voor de deur staat maar wel een plechtig afscheid. Rector Drost zal een klinkende rede ten geleide uitspreken, het Dekenale en het Sleui eikoor zullen ten geleide zingen en Cia van Boort zal de beroemde poppenkast vertonen en opvoeren „De wonderbare Genezing" een stuk, dat misschien wel van toepas sing is op het helen van de in de oorlog zwaar-gewonde Borneo-mis- sie. Voor de kinderen worden 's mor gens en 's middags filmvoorstellin gen gegeven. De belangstelling daar voor is zeer groot. Voor de prijzen van de plaatsen zie men de aan plakbiljetten, NEDERLANDS KAMERMUZIEK- ENSEMBLE Op Woensdag 21 Januari treedt het Nederlands Kamermuziek-Ensemble voor het eerst sedert haar ontstaan in Leiden op en wel in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal.. Voor deze avond zijn uitvoerende kunstenaars, George Lindeman, viool; Wim van Os, alt viool, Leo J. C. Dée, violoncel en Joos Lindeman piano. Nog zij er op gewezen, dat dit en semble op brede basis is opgesteld. Onder het N.K.E. berusten de com binaties: solo-instrument en piano, duo (bijv. 2 violoncelles, 2 violen,enz. enz.), trio (strijk zowel als piano-trio) kwartet (strijk- zowel als piano kwartet), kwintet in verschillende combinaties). Bovendien hebben pro minente figuren in Nederland yit blazerswereld hun medewerking ver zocht. Op Woensdag 21 Januari a.s. kan men kennis nemen van de volgende combinaties: piano-kwartet, strijk- en piano-trio. Er worden werken uit gevoerd van Beethoven, van Otterloo en Turina. De werken van Joaquin Turina worden hier in Nederland weinig op het podium gebracht. In Spanje is Turina echter een zeer be kende figuur als pianist zowel als componist. Tot slot wordt nog medegedeeld, dat onze stadgenoot Leo J. C. Dée (cellist en dirigent) de oprichter van het Nederlands Kamermuziek-Ensem ble is. De bedoeling van de concer ten, die het N.K.E. overal geeft is, dat alle mensen, van welke rang of stand zij ook mogen zijn, in de gele genheid worden gesteld door de zo laag mogelijk gehouden toegangsprijs kennis te nemen van de kamermuziek LEIDSE KUNSTKRING. Laurens Bogtman - Hans Schouwman Maar zelden wordt men op een liederavond zó geboeid als Laurens Bogtman gisterenavond deed. Hij nam onmiddellijk aller aandacht in beslag, en bLef dit tot het einde toe volhouden. Laurens Bogtman is een begenadigd zanger, niet 't meest door z'n stem, maar 't meest imponerende zijn grootheid is de al omvatten de poëzie, zijn geest en grote be schaving. Zijn zingen is een bewust herscheppen van de geestelijke waar den, gelegen in liederen van Schu bert. Wolf, Ravel en anderen, met volkomen beheersen van de materie. In zijn zingen is een merkwaardige geestelijke overheersing merkbaar Het lijkt, dat hij het technisch an ders. misschien nog beter wilde doen, maar dan kwam van binnen uit een drang om de dingen naar eigen, niet te verbeteren visie te geven. Zeld zame muzikale eigenschappen zijn hem eigen als: karakter, klaarheid van ctyl, woordverllaerlyking dis tinctie cn wil. Deze eigenschappen zijn treffend Hij achterhaalt de dingen in eigen atmosfeer, verplaatst zich in de situatie. Zijn evenwichtige beheersing en onderscheiding stelt hem in staat Schubert's „Prometeus" indrukwekkend te herscheppen, (de wedergave van der Wachtelschiag en „Das Lied im Grünen" moeten wij als fijne liedkunst onderstrepen). Wolf in zijn vergeestelijkte lyriek, Mahler in ziin grootmenselijkheid fe interpreteren. Niet minder gedispo neerd was de zanger in de merkwaar dige liederen uit „Reisebuch aus den Oesterreichischen Alpen" van Ernst Krenek, waarvan deze zelf de proza teksten schreef, 't Is karakteristieke soms sterk geaccentueerde muziek. Het eigenaardige karakter ligt niet zozeer in de expressieve me'odie, maar in de déclamatorische effecten, de intentie van de tekst Eenvoudige omspelingen komen voor naast schrille intervallen. De nieuwe Ne derlandse componisten waren ver tegenwoordigd door Strategier's „Drinkliederen' een groep liede ren met opwekkende stemming een levendige pointe, die Bogtman met frisheid weet te kleuren. Maar meer bewonderden wij hem in liederen van Ravel „Dor. Quichotte DDulcinée", ..Chanson épique" „Chanson a boire", die hem prachtig liggen, en waaraan alweer de muzi- kaliteiten en poëtische aanleg zo'n bekoring 'ge\en. Volgzaam en con sciëntieus was Schouwman in zijn begeleidingen. De eenheid was hecht. Vlot en gevoelig was het spel van de acccmpagnateur, die met het nodige stijlgevoel de belangrijke partijen speelde. Bogtman liet z'cv na enthousiast applaus tot twee toegiften overhalen. Onvergelijkelijk schoon was bet oud-Franse lied; Passion de Jésus Christe est moulte 'triste et dolente^* waarin hij zong., en bad. J Kortn^ann. PROF. DR. A. M. J. CHORUS. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Vrijdagmiddag heeft prof. dr. A.J. M. Chorus, benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs-begeerte aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de psy-chologie, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugurele rede over het onderwerp: „Kwalita tief Intelligentie-onderzoek". Rede o/er: „Kwalitatief intelligentie-onderzoek „Degenen, die de psychologie wil len beoefenen als een soort bevredi ging van menselijke heerszucht of als een vorm van pseudo-religie, zul len in mij geen medewerker vinden", aldus prof. Chorus aan het slot van deze rede tot de studenten. ..Allen echter, die met goeden wille streven naar de kennis, die in staat stelt, om de noden van hun medemensen te lenigen en de gemeenschap te die nen", zullen in mij steeds een hel per vinden. Zo zullen wij samen bouwen aan deze wetenschap, die geroepen is om een belangrijke bij drage te leveren voor het welzijn van ons vaderland en voor de verbe tering van de betrekkingen in de ge meenschap der mensen." Deze woorden schetsen reeds vol doende hoe de nieuwe Letdse hoog leeraar zijn taak opvat, v/elke hij in een heldere betoogtrant uiteen zette. Spr. herinnnerde eraan hoe nu ongeveer veertig jaar geleden de geniale Franse psycholoog, Alfred Binet, zijn gestandaardiseerde intel- ligentieschaal openbaar maakte. Ter wijl men van de ene kant vooral in de Angelsaksische landen op deze methode heeft verder gebouwd met vrijwel kwantificerende bewer kingen, ;ets wat Binet zelf reeds te voren als een gevaar had aangeduid, heeft men van andere kanten ernsti ge, soms schijnbaar vernietigende kritiek op het metrisch intelligen tie-onderzoek laten horen. Van deze kritiek heeft dr. Maria Wens onlangs nog een voortreffelijke samen vating geboden en de twee punten, waarom deze kritiek vooral blijkt te draaien, zijn: 1. De madaequaatheid van een metrische methode voor het onder zoek der intelligentie; 2. Het niet of onvoldoende rekening houden met de intelligentie als een aspect van de persoonlijkheidsstructuur. In zijn conclusie betoogde (prof. Chorus, dat het intelligentie-onder- zoek, zoals dat door Binet voor het -en prac- tisch onmisbaar hulpmiddel is ge worden van de psychologische diag nostiek. Spr. meende te mogen con stateren, dat de intelligentie-test van 't Binet-type iets geheel anders wordt dan een rekensom met hindernissen. Zij wordt meer zelfs dan een intel ligentie-test en wel: een gestan daardiseerd interview, dat zeer be langwekkend is voor de onderzochte persoon en het mogelijk maakt zijn reacties te beoordelen in een grote veelvormigheid van natuurlijke situa ties. En voor de alzijdige klinische beoordeling van een persoon heeft zij dan als methode van onder zoek geen ernstige mededinger. Prof. Chorus bes'oot dan met de gebruikelijke toespraken, waarin hij 2^0 LANGZAMERHAND gaat de Jongeren Organisatie in de K. V. P. afid. Leiden vastere vormen aannemen; weliswaar is het geen grote massa, doch de belangstelling van een vaste kleine kern wordt steeds groter. Dit nu is het juiste begin en als deze kleine kern de nodige poli tieke scholing heeft opgedaan, zal zij ongetwijfeld het nodige enthousias me opbrengen om ook anderen te trekken en steeds meer jongeren in het werk van de Jongeren Organisatie betrekken. Interessante discusies Koelewijn, Haarlemmerstraat 51B, in de ruimste zin des woords. Het programma bestond uit de eerste les van de politieke cursus, welke door het commissariaat der J. V. P. is samengesteld, handelend over Staat, Regeringsvorm, Demo cratie en Partij" en werd behandeld door Frans van Dieren, die deze 4 grondbegrippen definieerde en daar na uitwerkte, hierin zijn eigen ideeën verwerkend, wat een vruchtbare stof tot discussie bood. Verschillende zeer interessante on derwerpen kwamen hierbij aan de orde, zoals de verhouding tussen de gemeenschappen Kerk en Staat welke zeker niet geheel onafhanke lijk naast elkaar staan, omdat de staat in al haar doen en laten reke ning zal moeten houden met de zede wetten. Ook de regeringsvorm had de volle aandacht, speciaal waar het ging om de voor- en nadelen van democratie en dictatuur en, in verband met de vrijheid in de democratie, het sys teem van verplichte verzekeringen. Zeer terecht werd de opmerking gemaakt dat de stof, die op een avond te verwerken gegeven werd. veel te omvattend was om in z'n ge heel c vei zien te worden, laat staar gedetailleerd uit te werken. Verschil lende kwesties konden slechts heel even aangesneden worden terwijl er vele vragen onbesproken moesten blijven. Dit is echter niet anders mo gelijk. omdat de cursus dan veel te uitgebreid zou worden: het doel is bovendien alleen maar belangstel ling te wekker voor bepaalde pro blemen m de politiek. Blijkt dan dat er voor een b^naald onderwprp meer dan normale belangstelling Instaat, dan is er altijd nog gelegenheid om daar op aparte avonden dieper op in te gaan. De voorzitter Joop Leicher deelde in zijn operingswoord nog mede, dat de leden in de gelegenheid gesteld worden om eind Januari een avond zitting van de Tweede Kamer mee te maken. Waarschijnlijk niet in alle opzicn- ten geheel Levredigd, maar toch wel voldaan over het verloop van deze vergadering, s.oot de voorzitter om half elf deze eerste cursusavond. curatoren dank zegde voor hun be langstelling voor de wetenschap der psychologie, omdat zij een groot aandeel hebben gehad in het tot standkomen van deze nieuwe leer stoel. Hiermede toch is een stap ge zet, die nog door menig ander ge volgd moet worden: de opbouw van een psychologische opleiding eist nu eenmaal practische scholingsmoge lijkheden. Na afloop volgde een druk be zochte receptie, waar curatoren, hoog'eraren en tal van geestelijken de nieuwe hoogleraar hun geluk wensen kwamen aanbieden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Let teren en Wijsbegeerte (Klassieke Letteren) de heer B. L. de Koek té Pretoria; doctoraal examen Genees kunde; de heren J. W M. Keunen te 's-Gravenhage, Liem T. H. te Leiden, J. Nauta te Rotterdam, J. Reepmaker te Wassenaar; artsexa men 1ste gedeelte: de heren E. Ch. Kanters te Voorburg; II. R. Kylstra té Velp; artsexamen 2de gedeelte: de heer H. F. Eibers te 's-Graven hage. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Leden van bovengenoemde bond, die in hun bedrijf zitting hebben in een kerngroep, het zij groot of klein bedrijf, kunnen een model reglement voor de kern afhalen tot uiterlijk Woensdag 21 Jan. a.s. Aan het secr J. P. Prins, Waldeck-Pyrmontstraat 35, Leiden. BATAVEN HANDBALTRAINING. Zondag a.s. wordt er weer een inandbaltraining gehouden voor de dames- en herenleden van de R.K. A.V. „De Bataven". In verband met de grote handbaldemonstratie, die op Zondag 25 Januari georganiseerd wordt, is deze training van groot belang. Aller opkomst is dus dringend ge wenst. Verzamelen om kwart voo: twaalf op het Stationsplein. Lahad Datu Cultuur Mij. In de jaarlijkse vergadering van aandeel houders der N.V. Lahad Datu in Brits Noord-Eorneo, te houden óp 22 Januari a.s„ zal verslag worden uitgebracht over de jaren 1940 1946. Daarin worden bijzonderhe den vermeld omtrent de oorlogsja ren. Toen in October 1946 de heren Peralta en Murenbeeld, administra teur en oud-administrateur op de onderneming terugkwamen was de toestand aldaar niet zeer bemoedi gend, want alle opslagplaatsen aan de pier waren verbrand, waaronder ook die der Lahad Datu. Verder wa ren de droogplaatsen voor copra en de rubberfabrieken vernield. Trans portmiddelen waren niet aanwezig: alles moest te voet geschieden. De administrateurswoning was vernie tigd; zo1 ook het kantcor en de ga rage De verdere gebouwen op de onderneming zy'n er betrekkelijk goed afgekomen, hoewel allé min of meer gerepareerd moeten worden. De Tamoy-afdeling is er het beste aan toe; de Lahad-Datu-afdeling heeft echter het meest geleden. De rubberaanplant staat er betrek kelijk goed voor, hcewel in de oude rubber-aanplant te Lahad Datu circa 15 acres zijn uitgekapt voor startba nen voor vliegtuigen. Op Tamoy is schade aangericht in de in 1940 aan geplante 40 acres, hoofGzakelijk door wild gedierte, dcch vele bomen her stellen zich weer. In het algemeen zijn alle rubberbomen door de ge dwongen rust er op vooruit gegaan. De kleur is goed en de bastvernieu- wing bevredigend. De klapperaanplant heeft helaas veel geleden. Vele acres rond Lahad Datu zijn vernield; bommen en mi- trailleurvuur deden hier hun ver nielend werk. De jonge palmen, die in 1936—'39 werden bij geplant, zijn alle uitgekapt door de Japanners. Verder zijn vele-iicres van de oude aanplant uitgekapt voer aanleg van een vliegveld. Het ligt in de bedoe ling dit land, indien mogelijk, met tertijd met rubberbomen te beplan ten. Over het algemeen is de kleur en vruchtdracht der overige palm bomen goed, doch er wordt steeds veel schade ondervonden door wild gedierte. Het werkvolk-probleem is zeer moeilijk en men is voornamelijk op de Kampong-bevolking aangewezen. Van de vroegere werknemers zijn naar schatting 90 pet. door Japanse terreur gestorven en van nieuw ge- importeerde werkkrachten is nog geen sprake Dit vraagstuk zal de eerste tijd netelig blijven. Ook zijn de lonen, die geëist vyorden, zeer hoog. Verder speelt ock het rijst-te- kort een voorname rol. Het Gouver nement doet echter al het mogelijke om hierin verbetering te brengen. Later binnengekomen berichten van de heer Murenbeeld melden, dat hij op kleine schaal met tappen is begonnen met een gering aantal ar beiders. Het in orde brengen van de aan plant is, wat betreft de rubber, ge makkelijker dan de klapperaanplant, omdat bij deze laatste de grote moei lijkheid daarin gelegen is, dat er uit de neergevallen noten vele jonge klapperplanten zijn gesproten, die alle moeten worden verwijderd. Hiermede wordt echter gewacht tot de droge moesson is aangebroken. Aan het jaarverslag zijn toegevoegd de cijfers over die jaren, waarbij een verliessaldo staat genoteerd van 54.606.62 en een bedrag van 95.000 volgens getaxeerde schade. Voor het in 1947 afgenomen Staatspractijk-examen voor Handel en Administratie slaagden mejuf frouw S. A. Veerman, Alphen aan de Rijn en de heren L. Braggaar, A. van den Broek. Th. L. van Kam pen. allen te Leiden, Th. C. Verte- gaa1, Hazerswoude, cursiten van op leiding PerquinRotteveel, hier ter stede. Zondagsdienst dokters. De Zon dagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de dokters: van Bockel, de Graaff, Kors en Postel. Dienst der apotheken. De avond- nacht. en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden, wordt van Zaterdag 17 Jan. 13 uur tot Zaterdag 24 Jan. 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok Rapenburg 9 tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest dor de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel. 26274.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2