Amerika aast op Nel van Vliet Afdeling Leiden R.K. Textiel- detaillisten opgericht Jlcutel Jiwiek en de „Milliaenen-etfenió" te VRIJDAG 16 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Galante bruidegom bleek 'n oplichter Buit bedroeg 20 mille Ben ergerlijk geval van huwelijks- zwendel heeft zich, aldus „Trouw", 'in Velp voorgedaan, waar een oplich ter een bewoonster een bedrag van 20.000 vrijwel haar gehele op gespaarde kapitaal afhandig heeft gemaakt. De bedoeling was, al thans zo luidde het bedrieglijke voor stel van de man, zekere A., dat hij met de Velpse bewoonster in het hu welijk zou treden. Het echtpaar zou zich naar het buitenland begeven, waar A. een be trekking zou aanvaarden. Zijn ver loofde verstrekte hem geld voor de overtocht. Op zijn voorstel werd al les wat zij aan geldswaardige papie ren bezat, verzilverd en tersond in buitenlands geld omgezet, bij wijze van belegging. In volkomen vertrou wen ontving de galante en welbe spraakte minnaar in korte tussenpo zen bedragen van 1500 tot 4500, in totaal 20.000. Toen de spaarpot van de Velpse da me tot op de bcdem leeg was, besloot haar toekomstige echtgenoot zijn aanstaande schóonzuster in het spel te betrekken. Hij inviteerde haar mee te gaan naar het buitenland, maar had een aanzienlijk bedrag no dig om haar overtocht te regelen. De zuster was echter bedachtzamer en kreeg argwaan. Er werd een onder zoek ingesteld bij het scheep vaar t- bureau, dat A. genoemd had. Hier bleek niets van een passage op zijn naam bekend te zijn. De politie werd in het geval gemoeid, die A. bij zijn woning arresteerde. De man werd in een auto gelokt, aangezien iedere bezoeker, die bij hem aanbelde, uit het raam werd getaxeerd. Het huis lag bovendien zeer gunstig voor een ontvluchtingspoging. Inmiddels kwam aan het licht, dat A. over twee dagen in Amsterdam in het huwelijk zou treden. Niet met db beroofde Velpse, maar met een ander. De woning, ^pk in het bui tenland was reeds ingericht. De ker kelijke inzegening in de hoofdstad stond eveneens vast. De zwendelaar werd geconfronteerd met zijn Velose verloofde en haar huisgenoten. Hij' vertrok geen spier van zijn gezicht en zei, hen niet te kennen. Na een langdurig verhoor viel hij tenslotte door dc mand. Het feit. dat hij een royaal leven leidde, wijst er oo. dat de VelDse niet veel van haar geld zal terugzien. SALARISSEN NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Naar het A.N.P. verneemt is in de salariscommissie voor de leraren en leraressen bij het Nijverheidsonder wijs overeenstemming bereikt en zijn haar voorstellen door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aanvaard. BEURSOVERZICHT De berichten omtrent de wapen stilstand in Indonesië bleven giste ren niet zonder uitwerking op de effectenbeurs. Deze berichten werden in gunstige zin geïnterpreteerd, in het bijzonder voor de cultuuraande len en de Indische fondsen, waarvoor zich onmiddeHiik een goede vraag openbaarde, kf'geen gepaard ging mc een behoorlijke opleving van de handel. De tabakken bijvoorbeeld werden vrii druk verhandeld en wa ren over de gehele linie verschei dene punten hoger dan Woensdag. De scheepvaartmarkt was kalm en niet veel veranderd. De industrieaan delen waren prijshoudend, over het algemeen genomen niet veel veran derd. De PhiliDsaandelen daarente gen waren enige orocenten lager, tengevolge van enig aanbod, waar tegenover maar weinig vraag bestond De oude en nieuwe aandelen Kon. werden weer tamelijk druk verhan deld. Doch bovengenoemde berichten omtrent Indonesië oefende hier vrij wel geen invloed uit en in doorsnee waren de koersen niet noemenswaar dig gewijzigd. De Afherikaanse markt was stil. De koerse« waren in enkele gevallen een fractie hoger. De 3 pro cents Indische leningen waren een fractie beter. Prolongatie 2 yK procent. RADIO Zaterdag HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Gram. pl. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de Vrouw, 9.05 Tsjechische kamer- muzicit. 10.15 Gram. pl., 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orgelwerken, 12-03 Zang met orgel, 12.33 Orkest o.l.v. Klaas v. Beeok, 14.10 The Kentucky minstrels, 15.15 Concert der jongeren, 16.00 ..Mannenkoor", 17.00 De wig wam. 18.00 Pianoduo André de Raaif en Jacques Schutte, 18.15 Journali stiek weekoverzicht door Paul de Waart, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Volkslieclerenkwartet, ..Cantus Populorum'', 19.35 Banden die binden. 20.00 Nieuws, 20.12 Gram. pk. 20.30 Lichtbaken, 21.00 Italiaans operaconcert, 21.40 Wachtend op de Wegenwacht, 22.00 Weekend-serena de, 23.00 Nieuws, 23.20 Omroep-ka- merorkest. HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. pl., 8.00 Nieuws, 8.18 Johang Jong, 8.40 Lichte morgenklanken. 9.35 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Radio-feuilleton 10.30 Liederen van Ned. componisten 11-00 Uitzending voor arbeiders, 12.00 Gram. pl. 12.33 Ensemble Vincentino, 13.00 Nieuws, 13.20 Gram. pl., 14.00 Als een bonte vogelvlucht. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.15 Gram. pl. 16.00 De organisatie van -het onder wijs. 16.15 Binnen zonder kloppen, 17.15 Volksconcert. 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje, 18.30 Om en nabij de twintig, 18.55 Hongaars strijkkwartet^ 19.30 Voor de jeugd, 19.45 De bijbel in steen. 20.00 Nieuws, 20.15 En nu. Oké!, 9.30 Weekend-orkest, 22.00 La dy Dona. hoorspel 22.30 Malando en orkest 23.00 Nieuws, 23.15 Hobby hoek, 23.30 Lest best. Tientallen inwoners van de Resi dentie zijn het slachtoffer geworden van het woningbureau „Het Spui", waarvan de 24-jarige G. J. van T de directeur was. Velen woningzoeken den werd verteld, dat er wel aan een woning was te komen. Het woning bureau, aldus van T., had relaties met een invloedrijke ambtenaar van het huisvestingsbureau. Om echter bij deze door hem ten tonele gevoerde ambtenaar wat te kunnen bereiken was geld nodig. Een bedrag van f 150 weid meestal voldoende geacht. Kwam de woningzoekende enige tijd later eens informeren hoe het er mee stond, dan had van T altijd wel een uitvlucht. De ene keer heette het„ dat de betreffende relatie juist was ge arresteerd, een andere keer bleek het gestorte bedrag niet voldoende. Vaak werd dan weer een bedrag gestort. Er waren zelfs slachtoffers, die f 400 betaalden om dan tot de ontdekking te komen, dat ze nog geen huis had den. Hoeveel personen op deze ma nier zijn opgelicht staat nog niejt vast, ,daar de politie nog iedere dag gegevens van gedupeerden ikrijgt. POSITIE NED SCHEPEN. Bali, pass. 14 Jan. Quessant. Groote Beer, 14 Jan. te Amsterdam. Grootekerk, 14 Jan. te Adelaide. Hel der, 15 Jan. te Curasao. Hydra, pass. 14 Jan. Dungeness. Indrapoera, wordt 17 Jan. te Batavia verwacht. Kota Baroe. vermoedelijk 17 Jan. van Batavia. Kota Inten, 13 Jan. van Batavia Marken, 14 Jan. 14 uur van Port Said. Oranje, 14 Jan. te Port Said. Lutterkerk, 14 Jan. van Khor- ramshahr. Meerkerk, 14 Jan. te Aden. Mclenkerk 14 Jan. van Singa pore. Nigr est room pass 14 Jan. te Finisterre. Streefkerk, 18 Jan. te Bombay verwacht. Tasman, 14 Jan. te Makassar. Tjimenteng 14 Jan. V. Makassar. Tosari 13 Jan van Ma kassar. Willem Ruys, 14 Jan. te Suez. Abbedijk, 15 Jan. van Londen naar Antwrpen. Alkaid, 14 Jan. te Natal (Brazilië). Alphard, 14 Jan. naar Santos. Amstelkerk, 15 Jan. te Ant werpen. Balanipan, pass. 13 Jan.' Quessant. Bali, pass. 15 Jan. Kaap Vilano. Bloemfontein. 13 Jan. te Pon Elisabeth Delftdijk 11 Jan. te en 13 Jan. van San Jose. Leerdam, 14 Jan. te Philadelphia. Lisskerk 15 Jan. naar Calcutta. Loenerkerk 15 Jan. te Antwerpen. Muron, (tanker), 14 BINNENLAND. In de vacature van wijlen mr. J. C. A. M. van dc Mortel te Til burg heeft de voorzitter van het centraal Stembureau benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer de heer Th. R. J. Wijers te Vught. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat een koe van de veehou der K. Boer te Roden vier kalve ren heeft geworpen. De kalveren zijn dood geboren. Breda heeft thans 85.805 inwo ners; dat ia 1309 meer dan op 31 Dec. 1946. Waalwijk heeft voor 1948, even als voor 1947, een sluitende begroting, en de opcenten op de personeele be lasting zullen worden verlaagd. De 52-jarige dr. T. C. te Hilver sum is tengevolge van een hartver lamming in de tram overleden. De 39-jarige kantoorbediende A. H. te Amsterdam wilde op een tram springen, kwam te vallen en geraakte onder de tram. Hij is aan de beko men verwondingen overleden. Voorlopig zal er geen tunnel on der het IJ worden aapgelegd, ondanks de aandrang, die B. en W. van Am sterdam bij de regering hebben uit geoefend. De regering wil de bouw van tunnels bij Velzen en de Hem- brug laten voorgaan. De bezoldiging der Haagse wet houders wordt voorgesteld cp 8500 per jaar. BUITENLAND. Nog altijd zijn de personen, die tijdens de ooi-log vermist zijn ge raakt. Er is thans een internationaie dienst voor opsporing van vermisten in voorbereiding, welke te Brussel zal worden gevestiged en diet ten doel heeft deze personen op te snor ren. Vijf bandieten overvielen te Na- bloer in Noord-Palestina een bank. Zij wilden juist met de kas van de kassier er vandoor gaan, toen zij buiten een mepigte Arabieren in da armen l'**>en. Wat 'n pech. Ze wer den ingerekend. Tengevolge van de voortduren de regenval der laatste dagen zijn verschillende bron rivieren van de BenedenRijn buiten haar oevers getreden. Vooral in het gebied var Saverne is de toestand ernstig. In de streek van Diemeringen en Saar- werden hebben de Saar en de Eichel, Jan. naar Rouen. Volendam wordt I zijrivieren van de Moezel, overstro- 21 of 22 Jan. te Rotterdam verw. mingan veroorzaakt. De Hilversumse zwemster Nel van Vliet, Europees en Amerikaans kampioen 200 M. schoolslag, voert, naar wij vernemen, reeds geruime tijd met een impressario in Chicago onderhandelingen om daar als prof. op te treden. Aanbod om prof te worden Direct na haar overwinning te Chi cago in de afgelopen zomer, kreeg zij de eerste verzoeken om naar het professiona'isme over te gaan en naar Amerika te komen. Na haar terugkomst kwamen schriftelijke en telegrafische aanbie dingen en zelfs ging een vrouwelijke impressario uit Chicago zover, dat zü reeds geheel opgemaakte en door de Amerikaanse partij getekende contracten toezond, v/aarbij Nel zich verplichtte voor twee jaar als prof in Amerika te werken. De onderhandelingen waren reeds zover gevorderd, dat zelfs passage voor Nel van Vliet op -de „Nieuw Am sterdam", die op 23 Februari naar Amerika vertrekt, was besproken. Trainer Jan Stender, aan wie ten slotte om advies werd gevraagd, constateerde echter, ovenals de va der van de zwemster, dat de finan ciële garantie, van de zijde van de impressario voor deze grote stap onjbrak. Wel zou de overtocht naar Amerika worden betaald, maar de overige inkomsten zijn slechts in zoverre geregeld, dat de zwemster met het .percentage der baten tevre den zou moeten zijn. Aangezien het tevens voor Nederland een groot ver lies zou zijn als onze wereldrecord houdster niet op de Olympische Spe len zou starten, drong vooral ook Stender er sterk cp aan. dat Nel met de verleidelijke overtocht zou wachten tot na de Olympische Spe len. Zeker is dit echter nog niet. Toen wij gisteren ten huize van de zwemster informaties inwonnen, zei Nel van Vliet openhartig, dat zij er zeker vee! voor voelde, om direct naar Amerika te vertrekken. „Maarje kunt niet gaan zon der mijn toestemming", zei Pa van Vliet, „ik moet de contracten teke nen", waarmede Nel het overigens niet eens w.as, omdat zij immers meerderjarig is geworden. DE OLYMPISCHE ZWEMMERS EN DE EXTRA-RANTSOENEN. Het in de zwemwereld -bestaande conflict over de training voor de Olympische Spelen heeft zich op nieuw toegespitst. Een aantal zwem sters en zwemmers, die niet aan de centrale training van mevr. Braun willen deelnemen en in het conflict de zijde van Jan Stender, hun trainer hebben gekozen, hebben op het dis tributiekantoor vernomen, dat de toegewezen extra rantsoenen levens middelen zijn ingetrokken. Bij deze zwemsters bevinden zich ook Nel van Vliet en Hanny Termeulen. Zoals bekend ontvangen de candi- daten voor de olympische ploeg maandelijks een flinke hoeveelheid extra rantsoenen voor levensmidde len. De vader van Hnny Termeulen, heef over deze aangelegenheid een onderhoud gehad met de voorzitter van de K. N. Z. B. de heer J. de Vries, die mededeelde, dat deze maat regelen door het Nederlands Olym pisch Comité waren genomen. De heer de Vries voegde er, aldus de heer Termeulen aan toe, dat zo dit de betrokken zwemsters en zwem mers er nog niet in mocht brengen aan de training van mevr. Braun deel te nemen, in overweging zou worden genomen voor hen een start verbod /oor wedstrijden in het bui tenland uit te vaardigen. Naar men ons van de zijde van de Kon. Ned. Zwembond meedeelt is de maatregel, waarbij de extra rant soenen levensmiddelen zijn ingetrok ken voor die zwemmers en zwem sters, die niet aan de centrale trai ning van mevr. Braun willen deel nemen, genomen door het N. O. C. op advies van de Kon. Ned. Zwem bond. Er wordt voorts op gewezen, dat de toewijzing van extra rantsoenen alleen geschiedt ten behoeve van diegenen, die zich in het kader van de bond actief op de as. Olympische Spelen voorbereiden. SCHAATSENRIJDEN De Nederlandse ploeg te St. Moritz Een beetje onwennig door de gro te overgang van Noorwegen met zijn strenge vorst via het in regen ge hulde Nederland naar het zo hoog in de bergen gelegen St. Moritz, ston den de vier leden van de Olympi sche ploeg, Broekman, Langedijk. Huiskes en de Koning op het wat stroeve ijs van de Olympische 403 meter baan. Om hen heen draaiden Amerikanen, Belgen. Zwitsers, Ca nadezen en Koreanen hun rondje, in stijlvol glijden of met kleine nijdige spurtjes, waarbij vooral de drie Ko len de aandacht trokken. Van hen gaan verhalen in schaatenrij- dersiatijn rond, welke zelfs een Jan Langedijk, die overal en op elke baan haantje de voorste is door zijn grote internationale routine, een beetje doen griezelen. Een 500 meter van zo'n Koreaan in 43.8 sec. is inder daad geen kleinigheid, maar trai ningstijden moet men nu eenmaal met een flink korreltje zout nemen. En verder vertelt men van een van hen, dat hij de 10.000 meter in 17 min. 24 sec. heeft gereden, een tijd, welke het wereldrecord van Charles Mathiesen al aardig benadert. Of deze verhalen waar zijn of ver zinsel, de tijd zal het wel leren, masr een feit is het, dat zij oersterke lichamen hebben en dat zij ongetwij feld op de lange afstanden heel wat zullen presteren. Het was jammer, dat de baan niet op de juiste afmetingen was uitge zet, zodat onze jongens hun bochten maar een beetje zelf moesten raden. De chef d'equipe van der Scheer zal met de organisatoren over dit euvel gaan praten, opdat ook bij de trai ning de baan aan de vereiste afme tingen voldoet. Overigens hebben al le vier het op deze eerste dag dc rpis met het vliegtuig en de trein was heel prettig verlopen kalm pjes aan gedaan. De eerste eis is, dat de rijders zo spoedig mogelijk accli matiseren. Ten slotte hebben zij nog ruim twee weken om zich aan de andere omstandigheden aan te pas sen en dit dient zo geleidelijk mo gelijk te geschieden. Langedijk er» Broekman vonden de baan een beet je stroef en vooral de laatste had even moeite om aan het ijs te wen nen. Inderdaad is de samenstelling van het ijs. te St. Moritz geheel an ders dan dat te Hamar. Jan Lange dijk, die zo menigmaal in Zwitser land is geweest, weet dat natuurlijk- wel, maar Broekman, de Koning en Huiskes, zijn er voor het eerst. De stemming onder het groepje is voor treffelijk. Hoewel de grappen niet van de lucht zijn, voelt men toch wel een ondertoon van ernst en inder daad hebben wij kunnen merken, dat zij zich alle vier bewust zijn, wa' men tijdens de winterspelen van hen verlangt: een zo goed moge lijke prestatie, opdat de naam van sportief Nederland weerklank vindt in het uitgebreide koor van vrijwel alle landen, die te St. Moritz verte genwoordigd zijn. Donderdag sneeuw de het een beetje, maar er wordt voor de komende dagen matige vorst verwacht. J-JET GAAT DE GOEDE KANT OP met de R.K. Middenstands Vereni ging in Leiden; niet alleen omdat de vergaderingen zich in een stij gende belangstelling mogen verheugen, doch vooral ook omdat verschil lende vakorganisaties verrijzen of herrijzen. Waren het enkele dagen voor Kerstmis de Kath. Rijwielhandelaren, die zich verenigden, gisteravond sloegen de textieledetaillisten de handen ineen en besloten tijdens een ver gadering in de „Harmonie" tot herop richting van een Leidse afdeling van de Ned. Bond van R.K. Textieldetail listen „St. Willibrordus". Heroprichtings vergadering Dfe goede opkomst van texiieldetail- listen "uit Leiden en omgeving bewees reeds, dat het initiatief van het voor lopig bestuur in een reeds lang ge voelde behoefte voorzag en toen dan ook de heer van Mansum, voorzitter van de vakgroep en lid van het hoofdbestuur, in een bezielende toe spraak de verschillende problemen belicht had, waaraan de directeur van het bondsbureau, drs. Neefs, het no dige toevoegde, daarbij vooral de ideële zijde van de organisatie be lichtend, was de zaak beklonken en meldden de aanwezigen, voor zover nog niet geschied, zich als lid aan. Men moet het ijzer smeden als het heet is en daarom werd er direct een bestuur gekozen, waarvan de heer H. Snijders zich het voorzitterschap zag toebedacht, terwijl hier nog aan toe gevoegd werden de heren Cl. War- necke, C. van Leeuwen, J. Vlasveld, allen uit Leiden, C. Schmidt, Sassen- heim, Cl. J. J. Stokman, Roelof- arendsveen, en M. Jansen, Voorhout. De heer van Mansum wilde niet zo- (Sport in het kort Maar of die autobus nou kapot was. of dat ze om 'n andere reden niet liep die dag: onze vier vrienden hadden al twee uur langs de weg gestaan en nog steeds was er niets voorbij gekomen. Mijnheer Tuf wilde zijn viieg-Ford al gaan halen, maar die zou zo opvallen in Parijs dat iedereen direct zou weten, dat zij er waren. Ook de Pief-paf-poef-broe ders. Ha, daar kwam een auto aan gereden. Er zat een mijnheer in van n jaar of vijftig. Hij had mooie lange haren een grote pijp hield hij in zijn mond. De auto was ook erg mooi en deftig. De banden waren gewoon zwart, maar de wielen hemelsblauw met Iblauwe dwarsstrepen. Hij haalde vuurrood jasje en een witte broek De spatborden heel donkerrood en de carosserie was wit gelakt met prach tige, rode, gele, groene, blauwe, oran je en andere stippen en bollen erop. Midden in de open auto stond een tuinparasol. Het gevalletje kwam langzamerhand dichterbij. „Dat is er zeker eentje uit een circus", zei Theodoor Tuf. Die hield veel van cir cusmensen. Hij wilde juist ojj zijn tenen de wagen tegemoet tuffen"; toen een groot gedruis weerklonk. De mooie auto begon te dansen en te springen. Een bel begon te luiden en de wagen stond stil. De mijnheer stapte uit. Hij was gekleed in een uit de wagen een schildersezel en zette die op de weg neer. Hij ging er achter zitten op een kleine klap- stoel en begon te schilderen. De vier mannen kwamen eerbiedig dichter bij. Deze mijnheer moest wel een groot kunstenaar zijn, anders zou hij niet zulke mooie lange haren hebben. Er stond een wekker naast hem op de grond. Wat schilderde de man? Hij keek wel naar het landschap, maar op zijn doek zette hij alleen maar gekleurde bollen, haken, hoe ken, punten en triangels. Wat dat precies zijn weet ik ook niet, maar in ieder geval, de Parijse mijnheer zette ze op zijn doek. Het Ned. tafeltennisteam heeft :n uitnodiging ontvangen om na de wereldkampioenschappen op 11 Feb». wedstrijd tegen Schotland te spelen. Voor de open Nederlandse tafel- tenniskampioenschappen, welke op 31 Jan. en 1 Febr. te Utrecht wor den gehouden, bestaat grote belang stelling. De beste Ned. spelers en speelsters, resp. 19 en 7, hebben in geschreven. Uit het buitenland ko men o.m. de wereldkampioen Far- kas (Hong.), de oud-titelhoudsters Depetriosova, Votrubcova en'Turto- va (allen Tsj. SI.), de Belg. kam pioene mad. Dutournay en mej. Ro land, finaliste van de laatste Belg. kampioenschappen. Bij de heren zijn vrijwel alle grote cracks van de partij. De Leidse Zwemclub speelde enige oefenwedstrijden. Het Dames zevental won, met 41 van de AZC- dames, het herenzevental speelde ge lijk (4—4) tegen HPC en LZC V won van een Swift Comb, met 61. Het eindklassement van de Europese kampioenschappen kunst rijden dames luidt: 1. Barbara Aan Scott (Can.). plaatsingscijfer 7, 181.66 p., 2. Eva Pawlik (Oost.) 22, 177.03 p.. 3. Alena Vrzanova (Tsj. SI.) 23, 174.43 p. De ski-wedstrijden voor de vier vlakke landen Nederland, ^3el- gië. Engeland en Denemarken, "ein digde in een overwinning van Bel gië, .dat in het eindklassement 1.48 punten behaalde. Daarop volgde En geland met 7.62 punten, Nederland met 48.93 en Denemarken met 73.23 punten. Europ. biljartkampioen- schap 45/2 Gabriëls en v. d. Pol maken beiden een serie van 100 Gistermiddag zijn in de zaal van de Kon. Luikse Biljart Academie de wedstrijden begonnen om het kam pioenschap van Europa gr. biljart anker kader 45/2, nadat de deelne mers verwelkomd waren door de heer Troffaes, president van de Bel gische Biljart Bond. Hier volgen de uitslagen der eer ste partijen: Van Hassel (B.) 400 13 64 30.77 Gabriëls (B.) 352 13 200 27.07 Van de Pol (N.) 400 9 217 44.44 Van Vliet (N.) 369 9 108 41.— Reicher (O.) 400 32 54 12.50 Nusbergen (Zw.) 289 32 61 9.03 In de partij Van VlietReicher kwam goed tot uiting dat de Oosten rijker niet tot de zwakkeren behoort, want in een fraaie constante partij moest onze nationale kampioen dc vlag strijken. De score van Reicher: 126-20 38 34 56-106-20. De uitslag werd: Reicher 400 7 126 47.14 Van Vliet 191 7 88 27 28 De avondpartijen waren van nog beter gehalte dan die van de middag. De Belg Gabriëls versloeg de Frans man Albert in 4 beurten, waarbij hij de volgende series maakte: 90-0- 34-360. Chassereau (Frankrijk) won de partij tegen Van Hassel in 6 beurten: 0-29-1-124-49-197 en Van Hassel: 0-1- 12-41-211-7. Van de Pol overmeesterde de Zwit ser Nusberger totaal, hij begon met een sedie van 26, poedelde een keer en beëindigde de partij met twee series, een van 211 en een van 163. De uitslagen zijn: abriëls 400 4 360 100— lbert 92 4 90 23,— hassereau 400 6 197 66.65 an Hassel 236 6 211 44.66 Van de Pol 400 5 211 100.— Nusberger 16 4 10 4. zeer meer spreken van een vakgroep, alawel van een federatie, waarin de vrije organisaties elkaar vonden. Hoe sterker die vrije organisaties zijn, des te meer zeggingschap zulen zij heb ben in de toekomstige bedrijfsorgani satie. Overigens moet niet de meeste nadruk gelegd worden op de vakorga nisatie, doch meer op het overkoepe lend orgaan, de standsorganisatie: de Ned. Kath. Middenstands Vereniging. Spr.ging vervolgens diep in op ver schillende zakelijke problemen, o.a. de textielvoorziening aan repatriërende militairen, en besloot met een enthou siaste opwekking tot de aanwezigen om zich aan te sluiten, opdat, even als voor de oorlog, ook thans het rayon Leiden een vooraanstaande plaats zal innemen in de landelijke bond. Drs. Neefs constateerde bij de mid denstand een gebrek aan belangstel ling voor de standsorganisatie, terwijl er tegenover de zich steeds meer uit breidende overheidsbemoeiingen, een grote solidariteit moet staan, waarbij de leden zich niet op de eerste plaats moeten afvragen of die tien gulden contributie „er wel uit zal komen". Dit kan men bij reclame ook niet al tijd in cijfers berekenen. Ook sneed de heer Neefs een kwes tie aan, waarop de aanwezigen reeds lang gewacht hadden, n.l. de vraag waarom de katholieken zich confes sioneel moeten organiseren. Hiervoor zijn twee redenen. Op de eerste plaats zijn er ideële motieven; in Frankrijk en Italië kan men ondervinden, dat met het loslaten van de principiële beginselen de stabiliteit verloren gaat. .Als het Episcopaat na de bevrij ding geen richtlijnen gegeven had be treffende de organisatievorm der Ka tholieken, dan zou het ledenaantal der E.V.C. thans schrikbarend hoog zijn! Vervolgens zit er ook een zake lijke kant aan. want ook in zakelijke aangelegenheden moeten de katholie ken zich laten leiden door hun prin cipiële beginselen. Overigens wilde spr. niemand dwingen lid te worden. Wie bezwa ren heeft, doet beter nog wat te wachten, want aan leden, die de in nerlijke bezieling missen, heeft de bond niets! Slechts zij, die ervan overtuigd zijn, dat een katholieke organisatie noodzakelijk is, moeten hun schouders onder dit werk zetten om van de afdeling Leiden de mooiste te maken van geheel Zuid-Holland. Zoals al gezegd, hebben deze heren niet tevergeefs al hun enthousiasme en overtuigingskracht in hun toespra ken gelegd, getuige de vlotte aanmel ding en verkiezingen. De Leidse afdeling heeft met deze vergadering zee gekozen. Zij zullen menige storm op hun tocht ontmoe ten, doch in eendrachtig samenwer ken zullen de tegenslagen hen slechts tot grotere activiteit prikkelen, waar bij de successen niet zullen uitblijven „Goede vaart!" Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met SCHAKEN A.S.C. II wint moeilijke wedstrijd. Dinsdag moest het 2e tiental van A.S.C. de strijd aanbinden tegen „Schaakgenoegen'' te Oegstgeest. Beide tientallen waren nog onge slagen, zodat tevoren vaststond, dat beide partijen hun uiterste krachten zouden inspannen. De uitslag is: Schaakgenoegen Alphen II P. C. SegaarA. Borgmeyer 1/21/2 ZwaanH. de Ruiter 10 A. SpekJ. Kempen 01 A. MonbergH. Verhagen 1/21/2 HakemullerA. Kooi 1/21/2 v. RenswouwA. H. Balk 10 HoogendoornA. Breedijk 01 B. RobbersF. Van Beek 1—0 G. SpierenburgP. Hofman (res) 01 W. NollesA. Volbeda 01 Totaal 4 1/2—5 1/2 Biljarten in de wildernis Over het tournooi om het Europees biljartkampioenschap, dat gisteren in Luik aanving, lezen we het sensationeel ver loop van de strijd van de we reldkampioen Gabriëls tegen zijn landgenoot v. Hassel in het „Algemeen Dagblad". „Neen, het was niet de echte Gabriëls, de Belgische leeuw, die daar .aan de eerste tafel tegen de kwikzilveren Van Hassel het tournooi opende. Het werd een gevecht tussen een leeuw en een terrier, waarbij de kleinere, de minder sterke, attaqueerde waar hij kon, en de leeuw, log en loom, kennelijk liiet tot strijd gereed, kreeg geen vat op hem. Maar plotseling stond de leeuw op, schudde zijn manen en wierp zich met zijn volle gewicht op zijn tegenstander." Als men niet wist, dat hier overigens zeer vreedzame biljar ters tegenover elkaar stonden, zou men zich in de oerwouden wanen, waar twee wilde dieren een strijd op leven en dood vechten

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2