Markos aanleiding tot Michaels abdicatie Viering van de nationale gedenkdagen HET MIJNENGEVAAR II OP DE NOORDZEE BESTAAT NOG II A/Luzieh in het Ooden=sfeegje DONDERDAG 15 JANUARI 194» DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 r\E NIEUWE ROEMEENSE REPUBLIEK zal waarschijnlijk binnenkort het regiem van generaal Markos in Griekenland erkennen, al dus een lid van de hofhouding van ex-koning Michael. De troonsaf stand van de koning is, volgens hem, een rechtstreeks gevolg van de Rus sische druk op de Roemeense regering, om het bewind van generaal Markos te erkennen. Omdat volgens de grondwet van Roemenië een der gelijke erkenning onmogelijk is, heeft de communistische regering de jonge koning gedwongen af te treden. v Russische Balkanplannen De ex-koning is niet ingegaan op het aanbod van de bevelvoerende of ficier van zijn lijfwacht, om gewa pende tegenstand te bieden. De Roemeense militairen mochten gedurende drie dagen na de abdica tie de kazernes niet verlaten. Volgens de woordvoerder is Rus land waarschijnlijk van plan, Roeme nië, Bulgarije en Zuid-Slavië samen te voegen in een federatie, die later in de Sow jet-Unie zal worden opge nomen. Hij zei, dat Petro Groza, de pre mier van Roemenië, binnen een maand zal moeten aftreden. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Griekse Spitfires zijn in actie ge komen tegen guerilla-troepen, die aan de Golf van Corinthe tot de aanval zijn overgegaan. Volgens Griekse mi litaire kringen worden versterkingen uit Missolonghi naar Arahova gezon den, dat gistermorgen door 700 gue- rillastrijders werd omsingeld. Andere versterkingen uit Patras hebben zich in de strijd gemengd, die woedt op de met sneeuw bedekte hoogten van Pendacorfi, vanwaar men de stad Le- panto kan overzien. De aanval op Arahova wordt be schouwd als deel uitmakend van het plan der guerillastrijders om het Griekse leger over geheel Grieken land te verspreiden, teneinde gene raal Markos- in de gelegenheid te stel len zijn hoofdmacht na de nederlaag bij Konitza te hergroeperen. Franse franc gedevalueerd MET VIJFENVEERTIG PROCENT. De Franse regering heeft besloten tot een devaluatie van de franc met 45 pet. ten opzichte van de dollar, aldus de Parijse correspondent van de „Evening Standard. Voortaan zal do koers zijn: 220 franc 1 dollar. Tot dusver was de pariteit 120 franc. RADIO VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Caecilia Kamerkoor, 8 00 Nieuws, 8.30 Klassiek morgencon cert, 9.30 Non-stop-programma, 10.30 Morgendienst, 11.00 Concerto grosso, 11.15 Gram.platen, 11.35 Zang met piano, 12.00 Scala sextet, 12.33 Toon. kunstkamerkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Composities van Johan Strauss, 13.45 Orgelconcert, 14.20 Van oude en nieu we schrijvers, 15.15 Wialna trio, 16.00 Voordracht, 16.20 Fluit en piano, 17.10 Sans- Scuci, 18.15 „Het evangelie in Esperanto", 19.00 Nieuws, 19.15 Gees telijke liederen, 20.00 Nieuws, 20.15 Stafmuziekkorps, 20.45 De jeugd maakt werk, 21.30 Die Haghe Sanghers, 22.00 Vragen aan voorbij gangers ,22.30 Rosa Spier, harp; 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte avondklanken. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Operette-selecties, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Een romantische suite, 9.35 Serenade van Beethoven, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Spaanse volksliederen, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Camille Saint-Saens, 11.20 „De twee katten", 11.35 Gram.platen, 12.00 Walsen en tango's. 12.38 The Skymas ters, 13.45 Lyrische suite, 14.00 Kook kunst, 14.20 Het Virtuoso-sextet, 15.00 Ons volk in zijn dichters, 15.30 Gram. platen, 16.00 Johan Jong, orgel; 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Licht orkestconcert, 18.00 Nieuws,'18.35 Vir- tuoso-trio, 19.00 Denk, 20.00 Nieuws, 20.05 Concert, 20.30 Cursus, 21.00 Gram.platen, 21.30 Schuldig of on schuldig, 22.00 Buitenlands1 weekover zicht, 22.40 Vandaag, 22.45 Avondwij ding, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonisch Vrij dagavondconcert. TRUMAN WAARSCHUWT VOOR INFLATIE GEVAAR. President Truman heeft gisteren het Congres in een economische bood schap gewaarschuwd, dat een depres sie in de V.S. zeker zou zijn, wan neer niet onmiddellijk maatregelen genomen worden om de lopende in flatie tot staan te brengen. Het is vol gens de president niet mogelijk nauwkeurig te zeggen, wanneer de ineenstorting zou komen. Er kan slechts met zekerheid gezegd wor den, dat wanneer men de zaak op zijn beloop liet, de ineenstorting met ver nielende kracht zou komen, en hoe ernstig en van hoe lange duur een dergelijke toestand zou zijn in dit geval, kan niet voorspeld worden. Van welke aard de depressie ook moge zijn, zij zou veel meer schade toebrengen aan de menselijke wel vaart en de regering tot veel dieper ingrijpen in het economische leven van het land noodzaken, dan de maatregelen, die noodzakelijk zyn om haar te voorkomen. De woelingen in Palestina Britse politie in pantserwagens heeft zich op weg begeven naar twee geisoleerde Joodse nederzettingen aan de weg van Jeruzalem naar He- bron. Volgens Jpodse bronnen zou een grote Arabische strijdmacht deze nederzettingen in de vroege och tend hebben aangevallen. De Arabie ren zouden de wegen versperd en mijnen gelegd hebben. De politie werd uit heuvelstellingen onder vuur genomen. Een auto met de vlag van Iraakse consul-generaal in Jeruzalem werd op de weg van Jeruzalem naar Hebron overvallen. De chauffeur werd ernstig verwond en twee vrou welijke inzittenden liepen lichte kwetsuren op. Een Britse burger en zijn Joodse vrouw werden in de buurt van het hoofdkwartier van de tweede Britse infanteriebrigade te Jeruzalem dood geschoten. In een andere wijk van Jeruzalem werd een Joodse vrouw aangetroffen met drie kogels door het hoofd. Van Arabische zijde wordt verno men, dat vele honderden Arabieren aan de aanval op genoemde Joodse nederzetting hebben deelgenomen. Bij het invallen van de duisternis trokken de Arabische aanvallers, naar schatting meer dan 1.000, zich in de heuvels boven Hebron terug, terwijl beide partijen hun doden en gewon den uit niemandsland bijeenzochten. Uit Arabische bron wordt gemeld, dat de voorhoede van de Arabische stoottroepen op twee punten door de Joodse verdedigingslinies heen bra ken en een onbekend aantal wond den, terwijl hun eigen verliezen 10, doden en 30 gewonden bedroegen. Naar verluidt, hebben alle consu laten te Jeruzalem van de Palestijn se regering toestemming gekregen troepen uit hun eigen land te laten komen voor consulaire bewakings diensten. De Irgoen Zwai Leoemi heeft de Haganah er van beschuldigd leden van haar organisatie ontvoerd te hebben. Zij waarschuwen er tegen, dat Palestina „een tweede Grieken land" zou worden. GANDHI IS BEREID OM TE STERVEN. Dertig uur na zijn laatste maaltijd heeft Gandhi tegen het advies van zijn dokters in, op hese fluistertoon een gehoor van vijfhonderd personen toegesproken, die zijn gebedsbijeen komst bijwoonden. Er is geen verandering in de toe stand van de Mahatma te bespeuren, behalve dan dat hij niet zo veer krachtig meer loopt en bedaarder spreekt dan gewoonlijk. „De dag is niet ver meer, dat ik niet genoeg kracht zal bezitten om te spreken of mij te bewegen, zei hij. Ofschoon de dokters mij hebben aangeraden deze bijeenkomst niet bij te wonen, ben ik toch gekomen. Mijn leven is niet in de handen der dokters, maar in die van God. Ik zie er zelfs niet te gen op, te sterven." De geneesheren van Gandhi heb ben een bulletin uitgegeven, waarin zij er bij de bevolking op aandringen om te bedenken, dat elke dag, die Ghandi vastend doorbrengt, het ge vaar voor zijn leven vergroot. HET ONDERWiJS IN 1948 De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen, dr J. J. Gielen, heeft aan de besturen van onderwijs inrichtingen een schrijven verzojpden, waaraan wij het volgende ontlenen: Het jaar 1948 zal ongetwijfeld tal rijke en sterke historische herinne ringen wökken en aanleiding geven tot vele feestelijke herdenkingen. Onze gedachten gaan hier in de eerste plaats uit naar het gouden re deringsjubileum van Hare Majesteit. Ik zal het van harte toejuichen als alle scholen als zodanig een werk zaam aandeel zullen nemen in de organisatie en de uiting van het feestbetoon. Deze deelname en de organische inschakeling van hen, aan wie het onderwijs, de vorming en de opvoe ding van onze jeugd is toevertrouwd, kan bovendien een zeer gewenste invloed hebben tot verhoging van de stijl van het Nederlandse feestbetoon. Van de talrijke nationale ge denkdagen die in 1948 aan de orde komen, vermeld ik alleen de herdenking van de in 1648 ■gesloten vrede van Munster, te vieren op 5 Juni 1948, vervol gens de herdenking van het feit dat H.M. Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde op 31 Augustus 1898, welke gebeurte nis wij vieren op 31 Augustus van dit jaar, en tenslotte de her denking van de plechtige afkon diging van de herziene grondwet 1848, te vieren op 3 November 1948. Deze gedenkdagen kunnen niet al leen een uitstekende gelegenheid bie den om een band te leggen tussen school en leven, maar kunnen boven dien en juist daardoor tegemoet ko men aan de wens van vele opvoed kundigen, die de school niet slechts zien als een instituut, waar kennnis en inzicht word verworven, maar waar ook het hart en het gemoed van de leerlingen het voedsel ontvangen dat zij niet kunnen ontberen. Aan het onderwijs de taak om de jeugd te doordringen van het ideaal: ons volk dat vernederd en geslagen zich moeizaam opricht weer te ma ken tot een groot volk. De jeugd is blootgesteld aan aller lei invloeden, die de volkskracht en de volkszeden ondermijnen. De school zal ongetwijfeld middelen vinden, om mede te werken tot het aankweken van die oud-vaderlandse deugden, die ons volk in het verleden groot ge maakt hebbben en die het in staat gesteld hebbeii, vijf jaren van druk te weerstaan. De gedenkdagen zullen ook een ongezochte en bij uitstek geschikte gelegenheid bieden, om bij het op groeiende geslacht een diepe eerbied te wekken voor onze nationale mo numenten en onze nationale symbo len. zoals de vaderlandse driekleur en ons volkslied. De gedenkdagen zullen nog op an- deze wijze ten nutte gemaakt kunnen worden. De school zal de gelegenheid om waardering te wekken voor onze democratische vrijheden en rechten, niet ongebruikt voorbij laten gaan en medewerken tot versterking van het plichtsgevoel in nationaal opzicht, zonder hetwelk de democratie steeds aan gevaren bloot staat. Ik vertrouw, dat iedere school de middelen zal vinden om de gedenk dagen in de bovenaangeduide zin te benutten. Door inschakeling van de zelfwerkzaamheid der leerlingen bij het onderwijs, door het aanmoedigen van eigen initiatief bij het verzame len van gegevens en documentatie, door het aanleggen van actualiteiten- borden en verzamelcahiers, door het organiseren van goed geleide excur sies kan de school deze gedenkdagen maken 'tot werkelijke belangstellings centra, waardoor niet alleen, zoals de ervaring leert, de onderwijsresul taten gunstig beinvloed worden, maar waardoor ook een gewenste band ge legd wordt tussen het leven in de school en het leven van ons volk. VERVOERSKWESTIE IN DE TWEEDE KAMER. Minister Vos heeft gisteren de spre kers beantwoord metde toezegging, dat hij de gemaakte opmerkingen ui overweging zal nemen. In zijn antwoord aan de heer Ser- rarens (K.V.P.) was hij heel positief: De vliegvelden, welke in ons land cijn geprojecteerd, zijn stuk voor stuk verantwoord, aldus de minister. Schiphol moet internationale haven worden aan één internationale ha ven hebben we echter niet genoeg Eindhoven wordt uitwijkhaven en verder zijn de vliegvelden voor bin nenlands verkeer noodzakelijk, al is het alleen maar om de internationale reizigers dichter bij hun bestem ming te brengen. De begrotingskosten passeren nog verder de revue. Vrijstelling voor broeder- dienst uitgebreid Ook voor hen, van wie twee broers dienen of gediend hebben. Tot dusver kan vrijstelling van de militaire dienst worden verleend aan hen, die kunnen wijzen op drie broe ders. die een voor broederdienst gel dige dienst hebben volbracht. Thans hebben de ministers van Oor log en Marine, teneinde tegemoet te komen aan de gezinnen, die reeds een belangrijk aandeel bij de vor, ming van het leger hebben geleverd, voorlopig voor de lichting 1948 be slist, dat ook dienstplichtigen, die twee broeders hebben, die dienen of gediend hebben, in aanmerking kun nen komen voor bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige. Zij moe ten daartoe voor 1 Februari een aan- vraeg indienen bij de burgemeester van de gemeente voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Vna hen, die reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inschrijving heb ben ontvangen, kan geen aanvraag in behandeling worden genomen. INSTALLATIE NATIONALE VERTROUWENSRAAD. Op 17 Januari zal in hotel De Witte Brug te 's-Gravenhage de Nationale Vertrouwensraad van de GOIWN op plechtige wijze worden geïnstalleerd, waarbij H. M. de Koningin zich zal laten vertegenwoordigen door haar secretaresse mej. J. Geldens. De Nationale Vertrouwensraad zal het orgaan zijn, dat namens de GOIWN in concrete gevallen van be. rechting, zuivering en rechtsherstel naar buiten optreedt, terwijl de GOIWN haar systematische behande ling van deze gebieden tot de uiterste noodzaak zal beperken. „Willem Barendsz' doet haar best Reeds 3433 ton geproduceerd Hoewel de weersgesteldheid dit jaar in het Zuidpoolgebied blijkens be richten van Noorse expedities min der gunstig zijn dan verleden jaar t/-baalt de Willem Bareridszl'' be langrijk betere resultaten. In de twee weken tussen 20 December en 3 Januari j.l. werden 1523 ton traan en 19 ton spermolie geproduceerd tegen 1209 ton traan en 68% ton spermolie in de voorafgaande tien dagen. Van de potvissenjacht, welke plaats vond voor de aanvang, van het wal visseizoen, werd reeds 699 ton spermolie geproduceerd tegen ca. 120 ton in Ihet gehele seizoen 1946- 1947. De totale productie van de „Wil lem Barendsz" beliep tot 3 Januari blijkens een communiqué van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart 16405 barrels (2734 ton) traan en 4193 bar rels (699 ton) spermolie. Maar de scheepvaart heeft een veilige route SCHEEPSRAMPEN, welke vooral in de laatste weken meer dan anders op de Noordzee zijn voorgekomen, hebben weer eens de vraag opgeworpen, of de zee dan nog steeds niet geheel van mijnen gezuiverd is en zo niet, hoelang het .dan nog zal duren voordat het zo ver is. Daarover heeft dezer dagen de Commandant van de Marine Op ruimingsdienst, kapitein Luit. ter zee B. C. Mahieu enige mededelin gen gedaan, welke ongetwijfeld de moeite waard zijn hier weer te geven. Vooraf heeft de heer Mahieu, als bijna geen ander hier te lande des kundig op het gebied van het Mijn wezen en van het opruimen van deze gevaarlijke projectielen, daar aan vooraf laten gaan een demon stratieve uiteenzetting van de ver schillende soorten mijnen, welke door de Duitsers in de afgelopen oor log zijn gebruikt. Als zodanig de monstreerde hij de constructie en de werking van de magnetische mijn, de inductiemijn, de drukmijn en de accoustisch-magnetische mijn. Daar naast toonde spr. aan welke afweer middelen tegen al deze helse projec tielen door de Geallieerden werden uitgedacht, om vervolgens te laten zien de constructie en werking van de Engelse mijnen. De levensduur van de diverse soorten mijnen werd aanvankelijk geschat op rond drie jaar, doch uit een nauwgezet onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat de duur op minstens 8 a 8^ jaar te bepalen is In aanmerking nemend, dat in 1945 nog tal van mijnen zijn gelegd zul len er dus nog verschillende jaren overheen gaan aleer dat oorlogstuig onschadelijk te noemen is. Intussen heeft de Mijnen Oprui mingsdienst der Marine ruim twee, jaar gewerkt om de zee althans ge deeltelijk schoon te maken door een voor de scheepvaart veilige baan te maken, bij gebruik waarvan het mijn- gevaar tot een minimum wordt ge reduceerd zoal niet geheel uitgeslo ten wordt. Deze route van de Neder landse Routeringsdienst is over de gehele Noordzee op een breedte van twee mijl en uitlopend op alle toe gangswegen tot de verschillende landverbindingen aangebracht en biedt voor de scheepvaart een vrij veilige route. Evenwel kunnen b.v. de stormen van de laatste tijd nieu we mijnen doen losslaan van hun ankers, zodat een geregelde controle nodig blijft en dus ook gehandhaafd wordt, al is het daarvoor beschik- Brand tijdens kinder voorstelling in bioscoop Tijdens een voorstelling voor kin deren van de film „Het lied van Ber- nadette" in een bioscoop te Brun- sum brak gisterenmiddag brand uit in de filmcabine. De zaal was met ongeveer vijfhonderd jeudige toe schouwers gevuld. Enkele kinderen stormden onder hét geroep van „brand" naar buiten. De directeur van het theater wist echter erger te voorkomen, zodat de ontruiming or delijk en zonder ongelukken in haar werk ging. De operateur bleek op zijn post, hij kreeg brandwonden in zijn ge zicht. Drie machines verbrandden. BRAND IN OPVOEDINGSGESTICHT Gisteravond is brand uitgebroken in het opvoedingsgesticht te Harre- veld onder Lichtenvoorde. In dit ge sticht worden ongeveer tweehon derd regerings- en voogdijpupillen verpleegd. Alle bewoners zijn volgens mede delingen, ontvangen door de admi nistrateur van het gesticht, onge deerd uit het gebouw gekomen. VERWALTER TWENTSE TEXTIEL FABRIEKEN GEARRESTEERD. Op verzoek van het bureau opspo ring oorlogsmisdadigers is in Duits land gearresteerd, de Duitse doctor in de economie Franz Reible, die gedu rende de bezetting verwalter is ge weest bij verschillende Twentse tex tielfabrieken, welke eigendom waren van Joden, o.a. N.V. Menko, N.V. Spinnerij Roombeek te Enschede en N.V. Spanjaard te Borne. Dr. Reible, die verdacht wordt van verschillen de economische delicten, is gisteren naar het Huis van Bewaring te Zwol le overgebracht. bare materiaal slechts gering. Vol gens de begroting 1948 kunnen slechts vier mijnenvegers in dienst blijven voor deze controle en voor :.V. speciale gevallen, waarbij de hulp van deze dienst wordt ingeroe pen. Het is inderdaad waar, dat de Mij nen Opruimingsdienst veel geld kost. Becijferd is, dat het schoon vegen van een vierkante zeemijl met een divisie van zes mijnenvegers met 150 man aan boord en 200 man landper- soneel de Engelsen niet minder dan duizend pond kostte. Hoeveel werk er in de afgelopen' twee jaar door de Mijnen Oprui mingsdienst is verzet is eigenlijk niet onder woorden te brengen. Maar enkele cijfers zeggen genoeg. Zo werden niet minder dan 9000 mijnen opgehaald uit alle vaarwateren en havens. Geen enkele brug, sluis of waterkering in het land, dat door de oorlogshandeling schade had op gelopen, werd vernieuwd zonder dat eerst de Mijnen Opruimingsdienst ee.i onderzoek had ingesteld of zich nog geen explosieven in de nabij heid bevonden. Over het gevaar voor de schepen op zee thans nog het volgende. In het afgelopen jaar zijn in het zee gebied ten westen en noorden van ons land 16 schepen vergaan, waar van 7 Noorse. In de'meeste gevallen heeft men kunnen bewijzen, dat de schepen zich evenwel buiten de aan gegeven en aan boord van elk schip aanwezige aangegeven route bevon den. Vooral is zulks het geval met de schepen, welke zich ruim 40 mijl ten noorwesten van Tei-sohelling be vonden, z.g. verboden terrein. Bo vendien bleek geen der vergane schepen in het bezit van het Degaus- sing-demagnetiseringsapparaat, het geen in verband met de vele mag netische mijnen buiten de geveegde route een voortdurend gevaar blijft. Dat het in verband met de heersen de stormen van d^ laatste tijd niet altijd doenlijk is voor een gezag voerder zijn schip in de aangegeven route te houden, is begrijpelijk, doch daartegenover staat dan, dat men de schepen zoveel mogelijk moet bevei ligen. Dat is b.v. geschied met de „Willem Ruys", welk schip een De- gaussing-apparaat bezit, dat niet minder dan 160.000 kostte. Doch welk bagatel is dat tegenover de totale kosten van hèt schip, zijnde 25 mil- lioen gulden? Hetzelfde geldt trouwens voor de visserij Weliswaar zal misschien niet elke trawler met een Degaus- sing-apparaat kunnen worden uitge rust, maar op het ogenblik is men toch druk bezig met deze beveili ging. Maar voor de visserij is nog een andere oorzaak van gevaar en daar door van verlies van mensenlevens en materiaal. Het is bekend, dat de trawlers dikwijls worden gebracht buiten de wateren, welkg alleen voor de visserij zijn aangewezen. Daardoor wordt onnodig risico aan vaard voor een spoedige volledige besomming, welke later dan blijkt tal van mensenlevens te hebben ge vraagd. Voor de visserij is het daar om gebiedende eis zich aan de voor geschreven reglementen te houden. Hiermede dient men niet alleen de rederij en zichzelf inclusief de ge zinnen van de opvarenden, doch ook het gehele land. Want scheepsram pen op onze kust zij het soms ver verwijderd van de kust brengen de scheepvaartroute en het werk van de Mijnen Opruimingsdienst in discrediet en daardoor zullen buiten landse rederijen hun schepen liever b.v. naar Amerika laten gaan en ons land mijden. Dat levert groot nadeel voor onze deviezenpositie en nadeel dus voor ons gehele land. In het te genovergestelde geval zal onze naam als zeevarende mogendheid en onze handel van wereldreputatie er wel bij varen, indien de scheepvaart op de Noordzee door opvolging van de veiligheidsvoorschriften ongestoord voortgang kan hebben. 21) Het was blijkbaar haar bedoeling de jeugdige dienaar van Hermandad met een paar vrij kaartjes te verras sen. Jupp moest vast beloven niets aan Kukuk 'te verraden, want zij stonden er op in "net geheim goed te doem Jupp trachtte met behulp van al zijn charmes, de woordenstroom al was het dan maar voor een ogenblik, te stuiten. Op deze manier was het hem onmogelijk een woord te verstaan van wat in de kamer ernaast gespro ken werd. Alleen van tijd tot tijd hoorde hij een woord, een opmerking opgewonden, van <Je man, of de kalme, beheerste stem van de vrouw. „Er gaat vandaag vast wat gebeu ren', kweelde Mily. „Ik heb n.l. het zesde zintuig. Schottler was in ieder geval niet schuldig, die wist precies wat ze deed. Zelfs een man moest het legen haar afleggen. Mily had geen door STEFAN BROCKHOFF ogenblik aan haar schuld geloofd en Lily ook niet, want die wist wat..." Plotseling zwijgen. Uit het kan toortje drong de harde stem van Friedrich Kampschulte. „Ik ben uw bondgenoot niet. Mijn belangen zijn dezelfde als die van mijn broer", schreeuwde hij. Wat Trude antwoord de was niet te verstaan maar het scheen de man niet te kalmeren. Hij bulderde door. Lily en Mily keken elkaar ver wonderd aan. „Waarom sdhreeuwt hij toch zo?" vroeg Mily verwon- drd. „Die Schottler heeft nu toch weer geld? Zij heeft ons het achter stallige betaald. En die tienduizend kan zij Kampschulte ook teruggeven. De gehele dag heeft ze rondgelopen om geld te lenen. En het is haar ge lukt ook. Ik zou Qit eenvoudig niet durven geld van een vreemde man te lenen". Waarop de andere dame in een honend hi-hi uitbrak. „Jij krijgt het liever cadeau", merkte ze venij nig op. „Gélukkig, dat ze het mij cadeau geven. Ik ben in het sterrenbeeld van Venus geboren". Jupp slaagde er gelukkig in de op komende strijd te bedwingen. Het interesseerde hem maar matig, wie er lust in had, geld in Lily of Mily te beleggen. Maar daartegenover des te meer, dat er tussen Kampschulte en Schottler nog moeilijkheden wa ren,, nadat de tienduizend) mark be taald waren. De deur van het kantoortje piepte. Jupp hoorde voetstappen en toen de stem van Kampschuit vlak voor de deur. „U hoort nog van (mij. U weet, dat ik u geheel in mijn macht heb." Daarna werd het stil. De beide da mes gaapten luid en ontdekten, dat zij nog geen behoorlijk avondmaal hadden genoten, waarop Jupp ont dekte, dat hij de dames al veel te lang lastig gevallen had en zo vlug mogelijk afrekende en verdween. Trude was overigens niet meer in de zaal verschenen. Hij ademde diep de koele nachtlucht in en dacht na. Of zij na die opwindende bespreking naar bed zou zijn gegaan? Niet aan te nemen. Hij slenterde een paar pas sen verder. Kijk, hij had gelijk gehad zij ging nog weg. Zij kwam uit de achterdeur en stak de straat over. Jupp overlegde bij zich zelf wat te doen- Aan die zijde van de straat stonden alleen huurhuizen, daar kon zij op dat uur niets te maken hebben. Aan het eind van de straat bevond zich het postkantoor. Misschien ver gistte hij zich, maar hij moest het in ieder geval proberen. Hij maakte een omweg en liep zo snel mogelijk naar het kantoortje. Alleen voor het loket Telegraaf, stonden nog een paal mensen. Tegenover dat loket waren twee lessenaars, waarboven formu lieren hingen. Jupp liep er op af en ontdekte, dat de vloeibladen nog ta melijk schoon waren en draaide ze snel om, zo dat de minst gebruikte zijde boven kwam te liggen. Daarna verdween hij nog juist bijtijds in de telefooncel, want inderdaad trad op dat ogenblik mevrouw Schottler binnen. Hij draaide zich om en dankte de hemel, dat het licht in zijn cel niet werkte. Hij stond in het donker en de vrouw kon hem beslist niet zien Trude aarzelde geen ogenblik. Zij nam een formulier en vulde dat in, waarop zij aan het loket trad. Het duurde tamelijk lang, Jupp zag, dat de beambte een grote tarieftabel raadpleegde. „Dus buitenland", dacht Jupp. Trude betaalde en ging snel naar buien en Jupp vloog op de les senaar af. Het was gelukt. Hij haalde 1 zijn zakspiegeltje te voorschijn en hield het boven het vloeiblad. De tekst van het telegram was niet te lezen, daarvoor was de afdruik te on duidelijk. Alleen de plaats van be stemming, die zij blijkbaar met extra grote en duidelijke letters had ge schreven, kon hij gemakkelijk her kennen: Amsterdam. En nog iets, dat hem met verbazing vervulde. De naam van de geaddresseerde eindig de met.dt! Peinzend trad hij naar buiten Dat wat ten minste een verrassing. Een nieuwe weg lag nu open. Die moest gevold worden. HOOFDSTUK 20 Voor jonge mensen had juffrouw Wasser een zwak. En als het dan bo vendien nog een jongmens betrof, dat zo geduldig naar de geschiedenis van Pfüsi en zijn duivelse meesteres luis terde, dan had hij direct haar hart veroverd. Dat dit jongmens Lüthy niets te maken had met de slagerij Lüthy, waar zij altijd alles kocht, wilde er eerst helemaal niet bij haar in. Maar die moeilijkheid wist Jupp schitterend te omzeilen. Hij toonde zoveel begrip voor de onaangenaam heden, die de hoogblonde juffrouw Stol juffrouw Margriet bezorgde, hij toonde zich zo deelnemend in diepe smart, die het verscheiden van haar werkgever berokkend had,, dat zij hem na vijf minuten al uitnodigde bij haar in de keuken en kopje kof fie te drinken. Daar kon je ten minste zonder gevaar voor de aanvallen van juffrouw Stol rustig babbelen. Dat deze jongeman ook al weer begon te vragen naar de spijzen, die Kamp schulte op de dag van zijn dood ge nuttigd had, beviel haar overigens maar matig. Maar zij was al spoedig weer met hem verzoend, toen hij de ongeschiktheid van de politie laakte, die haar bij de eerste visite ook reeds zo opgevallen was. Zij zelf, juffrouw Wasser, koesterde trouwens vermoe dens, maar zij zou zich wel wachten die te uiten. Maar een dame, die een cabaret bezat namen wilde zij niet noemen was als het ware voor beschikt tot moordenares. Dergelijke vrouwspersonen konden het wat ver dorvenheid betreft slechts met be paalde perse n opnemen, waarvan ij de naam ni;t zou noemen, en daar -ij knikte zij veelbetekenend in de kh'ing van de Hebelstraat. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2