WOENSDAG 14 JANUARI 1948 DE LEID SE COURANT PAGINA 3 katholieke volkspartij. Jongeren-Organisatie. Voor J. O.-leden en belangstellen den houdt Frans van Dieren op Vrij dagavond S-S. om 7.45 uur, in het Federatiehuis. Gerecht 10, een inlei ding over: ..Staat, regeringsvorm, democratie" Dit is de eerste inleiding van een reeks van vijf, die tezamen de z.g. „politieke cursus" vormen. Er is ruime gelegenheid tot ge- dachtenwisseling en we verwachten dan ook een groot aantal jongeren, zowel leden als belangstellenden. Het Bestuur. filmavond van de k. a. b. In een geheel gevulde Stadsge hoorzaal werd gisteravond, ais af wisseling van het program van de K.A-B. met zijn culturele- en ge zinsavonden, een filmavond gege ven. De voorz., de heer J. A. M. van Oijen sprak het openingswoord, waar in hij wees op de activiteit in 1947 ontplooid, maar hij voegde er aan toe, dat het bestuur in 1948 een nog gro tere werkzaamheid aan de dag zal leggen. Gebleken is, dat er meer vat op de leden is en daardoor meer be langstelling en medeleven met de K. A B. Deze gelegenheid aangrij pende, deed hij een beroep op hen, die voorheen nog nalatig waren ge bleven de gegeven avonden te be zoeken, daarop terug te komen en voortaan ook dan van hun belang stelling te doen blijken. Voorts sprak hij een aanbeveling voor de verschil lende instellingen van de K. A. B o. a.; vacantie-ontspanning, kinder uitzending, Credo Pugno, de K. A. B.-symphonie en de afd. Toneel, wel ke beide laatste nog dienen versterkt te worden. Nadat spr. nog gewezen had op het 60-jarig bestaan de Dioc. Haarlemse Bond, ter gelegenheid waarvan alles in het werk gesteld zal worden, om door offers van de leden, het Dioc. Bestuur een rusthuis aan te bieden voor hulp en rust be hoevende moeders, zette de sympho- nie het strijdlied in, waarbij de aanwezigen hi woorden medewer king verleenden. De symphonic liet zich daarna nog horen, waarna met de afwerking van het filmprogram ma een aanvang werd gemaakt. Het gebruikelijke filmjournaal,, wereld nieuws en als slot voor pauze een tekenfilm ,,De Toverfluit". Na de pauze werd de prachtige hoofdfilm ..De Notre Dame van de sloppen" vertoond, welke met gespannen be langstelling werd gevolgd. Tot be sluit van de avond ..Aan U o Koning der Euwen" begeleid door de sym- phonie onder leiding van de heer J.' Gordijn, de K. A. B.-mars, en de zeer goed geslaagde avond behoorde weer tot het verleden. ereschuld en dankbaarheid De afdeling Zuid-Holland van de Vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid" tot steun van Nederlandse mi litaire oorlogsgewonden en weduwen sinds Mei 1940 organiseert op Maan dag 19 Januari des avonds te 8 uur in de stadsgehoorzaal een propagan- da-filmavond. Vertoond zullen wor den de originele documentaire films afkomstig van het Ministerie van Oorlog, betreffende^ de mobilisatie van het nederlandse leger in 1939, de strijd in de Meidagen van 1940, de bevrijding van Nederland en de ca pitulatie der Duitsers. De opbrengst komt ten goede aan de Nederlandse militaire oorlogsgewonden en wedu wen, zowel uit de Meidagen van 1940 als daarna. Dit werk begon reeds bij de Kerst viering in het militaire Hospitaal te Utrecht in 1940, waar de res veld prediker Ds. Rignalda sprak, wiens woordlen per radio werden uitgezon den met het gevolg dat talrijke giften bij deze binnen kwamen. In Februari 1941 werd daarop op zijn initiatief het comité Ereschuld en Dankbaar heid opgericht, daft gedurende de ge hele bezetting zich het lot van de invaliden en oorlogsweduwen heeft aangetrokken. Uiteraard moest dit met het oog op de bezetters en hun handlangers zeer omzichtig en grotendeels in het ver borgene geschieden, .doch rrjet de hulp van velen was het mogelijk al le bekende gevallen te helpen. Niet alleen werd gesteund met geld,, doch tevens zo veel mogelijk in natura, zoals textiel e.d. terwijl ook grote aandacht werd besteed aan de ar- beidstherapie en omscholing. Thans na de bevrijding werd ook de kinder uitzending op grote schaal ter hand genomen. Hoewel dit alles veel geld kost, waren de financiële resultaten zeer gunstig, gelijk b.v. uit het ge publiceerde jaarverslag over 1946 blijkt, hetgeen voor een niet gering deel te danken is aan de omstandig heid, dat allen, zowel zij die zitting hebben in het Hoofdbestuur als de genen, die in de 16 afdelingen mede werken, die arbeid geheel belange loos, dus zonder enige vergoeding, verrichten. Oudstrijders en belangstellenden, laat u die avond niet ontgaan en helpt aldus mede aan het sympathie ke doel. burgerlijke stand. Geboren; Franciscus Andreas, z. v. P. J. van de Wetering en J. P. Houps; Johannes Theodorus Klaas, z. v. J. Schouten en C. J. Koet; Fre- dericus Maria, z. v. W. F Meijers en M. Bogaart; Emma Elizabeth, d. v. A. van Egmond en M. van Starken- burg; Adrianus Cornells Gerrit, z. v. J. Welboren en P. G. Spreeuw; Hen- drica Maria Petronella. d. v. J. van Egmond en P. Verstraaten; Anthonia Maria, d. v. A. Blok en K. M. Haas noot. Overleden: N. Steenks dr. 2 mnd.; P. A. Boorsma man 77 j.; E. C. van Mels wed. van L. Alings 77 jaar: W. L. Leget wednr. 88 jaar; A. van Ton geren wednr. 64 jaar; J. van Hoven man 80 jaar; H Kooreman wednr. 74 jaar; E. Rietkerk, dr. 1 maand; A. M. van Bemmel vr. 79 jaar. NIEUWE Q BOEKEN rH Coen Bot, Van schipbreukeling tot redder. Geïll. mét teken dr Jos Lussenburg Haarlem, De Librije, IV-V. Coen Bot redde 054 mensenlevens. Zonder op smuk vertelt dit boeiende boek deze heldendaden. Dr P. J. de Bruine Ploos van Amstel, Medische Encyclopaedic. Voor gezin en verpleging A'dam, Allert de Langen. III-IV. Duidelijk enbeknopt naslawerk. Natuurlijk geen huiskamerlec- tuur. J. I. Dorgelo, Spanning, op spoor elf. Geïll. met teken, dr Hans Bolieman Adam, Allert de Lange, (Carrière-boeken) IV- V. Spanend jongensverhaal, zich afspelend rond de N.S. De opzet van de Carrière-reeks is voor treffelijk. Dr. Sis Heyster, Opvoeden in de praktijk. Het boek voor iedere opvoeder Den Haag; Gent, Succes. (Pop.-Wetensch. Bibl.) IV. Geen dorre wetenschap, maar levende opvoed-kunst, vol humor en afwisseling. Voor alle opvoe ders hoogst interessant. Dr. A. J.'M. Lamers, Dokter mag ik eens vragen.Een spie gel voor jonge moeders. Geïll. met teken. dr. H. Krijger As sen, Van Gorcum «Si Comp. IV. Een aardig en nuttig boekje mét raadgevingen. Vlot en humoris tisch, geput uit de praktijken van het Consultatie-Bureau. Dexter Master en Catharine Way, Een wereld of geen, Met een voorwoord van prof. Niels Bohr en een inleiding van Arthur H. Comp'ton. Vert. uit h. Ameri kaans One worldi or none dr. K. H. R. Schut-van Nierop Adam; Brussel, Elsevier. IV. Belangwekkend en beangstigend werk over de atoombom, over zijn betekenis voor de interna tionale verhoudingen. Eensge zindheid of ondergang is het al ternatief. Frangois Mauriac, Een voor treffelijke vrouw. Vert. uit het Frans (La Parisienne) dr. H. Tiel- rooy- Bottenheim Haarlem, De Gulden Pers. III-IV. Een knap maar somiber boek. Alleen ont wikkelde lezers kunnen het met vrucht lezen. Dr. A. Melchior, De eerste Walvisvaart van, de „Willem Barendsz". Met een inleiding van W. H. Bierman. Geïll. met teken, dr. A. Meldhior Haarlem, J. H. Gottmer, (Juwelen-serie) III. Een deze zo bij uitstek nationale aan gelegenheid. Naast bekende aan klachten ook veel interessants over de reis, de natuur en de walvisvangstzelf. Dr. Johanna K. Oudendijk, Koningin Victoria. Een mensen leven en een eeuw. Geïll met 18 'blz. pitn. Adam, J. M. Meu- lenhoff, IV-V. Een prachtboek over een der imponerendste ko ninginnen van alle tijden. Voor- uw kolengeld zelf gaan halen? Het wordt steeds moeilijker om aan geld te komen, maar gelukkig de regering heeft bevolen het teveel be taalde kolengeld terug te geven! Nu zijn er natuurlijk velen, die zeg gen: die paar gulden, die kunnen mij toch niet redden! En zo is het. Maar zij kunnen ons wel redden. Als de katholieken van Leiden, dat geld aan ons willen afstaan, zijn zij niet armer geworden en wij zijn door uw kolenbonnen uit de brand. Reeds verleden week informeerden wij bij de postautoriteiten, hoe de uit betaling zou geschieden, maar deze wisten hier nog niets van. Maar wij hopen het u zo gemakkelijk mogelijk te maken. Dan behoeft u niet lange tijd in de rij te staan. Mogen wij op uw hulp rekenen? Ons bureau helpt iedereen van el- ken stand bij de oplossing van alle soort moeilijkheden. Helpt ons met al onze katholieke sociale en charitatieve verenigingen een echte christelijke onderlinge hulp op te bouwen. Mogen wij op u rekenen? U hoort spoedig van ons. Het Bestuur ,van het Kath. Sociaal Bureau. ALPHEN AAN DEN RIJN Middenstand. Onder grote be langstelling hield de Kath. Midden standsvereniging, o.l.v. de heer C. Y. Ponsioen, haar jaarvergadering. Het Tweede Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooij, tevens lid van 't hoofd bestuur sprak over het regerings beleid t.o.v. de middenstand, over heidsbemoeiing, prijsbeheersing, om zetbelasting, kinderbijslag voor de middenstand, kadervorming, vak organisatie en nog meer actuele on derwerpen, betreffende de midden stand. Hierop volgde een geani meerde gedachtenwisseling. De middenstandstentoonstelling 1948 kwam ter sprake. Men besloot tot het instellen van een onderzoek naar het economisch verantwoord zijn hiervan. In principe is besloten tot gezamenlijke reclame-voering. Besproken werd credietverlening en e.v. invoering van „zwarte lijst". De uitvoering hiervan werd aan het be stuur toevertrouwd. Het bestuur werd aangevuld door de verkiezing van de heren A. Breukel en P. v. d. Bosch, in de vacature van de heer Van Engelen, wegens bedanken en van de heer Van der Heijden, we gens overlijden. Kapdemonstratie. De nog jonge „Technische Club voor het kappers- bedrijf „organiseerde Dinsdagmid dag in de bovenzaal van hotel Cen- al voor lezeressen hoogst aan trekkelijk. Willy Pétillon, Mevrouwtje. Meisjesroman. Geïll met 'teken, dr. B. J. Brienen Jr. Soest, Deniso, IV-V. Een jong me vrouwtje dreigt af te dwalen maar keert met haar baby tot een betere levenswandel terug. Een aardig boek. P. A. Popma R.K. Pr., Advents- gedachten. Korte overwegingen voor ellke dag van de advent Bussem, Paul Brand, V. Dit een voudige boekje is rijik aan frisse vormende adventmeditaties. Emery Reves. Een democra tisch manifest. Vert. uit h. Engels (A. Democratie Manifesto) dr mr H. van dén Bergh A'dam, El sevier. TV. De tekortkomingen der huidige democratie en de vier grondslagen van de ware democratie. Deze studie getuigt van een scherpe kijk op on.ze samenleving. Prof. dr. Wilhelm Röpke, Civitas Humana. Met een voor woord van prof mr C. A. Verrijn Stuart. Vert uit h. Duits (Civitas Humana) dr. A Picard A'dam Brussel, Elsevier, IV. Sociolo gische en economische maat schappijleer, tegen het collecti visme en voor interventionisme. Een glasheldere en aanbevelens waardige studie. Daniël-Rops Het uitverkoren volk. Vert. uit h. Frans (HLstoire Sainte, Le peuple de la Bible) dr J. P. Gribling A'dam, H. Nelissen. IV. De bijbelse oudheid in het kader der voor-Aziatische cultuurgeschiedenis. Een mooi boek, hoewel vertaling en be werking niet feilloos zijn. Johan Schwencke, Exlibris- kunde. Een nieuwe kunstweten schap met een 'beschrijvende bi bliografie van het exlibris in Ne derland en België A'dam; Ant werpen, Wereldbibliotheek. IV. Voortreffelijke documentatie, be staande uit een imposante reeks publicaties van de exlibriskenner. Typografisch goed verzor'gd. Prof. dr Klaas Steur pr, Liefde Iste deel: Liefdesstreven. Confe renties voor verloofden, Ilde deel Liefdesleven. Conferenties voor longgehuwden Bussurn Paul Brand, IV. Beide delen zijn de neerslag van door prof. dr Steur gehouden conferenties. Zij ver dienen door alle volwassenen ge lezen 'te worden. Ten zeerste aanbevolen. Dr,. A. C. J. de Vrank rijker Naevdincklant. Gooise studies over; koptienden, boekwijt en bijen, kerken en kloosters, we- versheiligen. Geïll met 1 uitsl. Ju:t en pltn en teken. Den Haag, De Kern, IV Een viertal uitvoerige studies over het Gooi eertijds een van de karakteris tiekste gouwen van ons land. Regionale geschiedenis van uit stekendie kwaliteit. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; TVV rijpere jeugd; VI voor allen traal een kapdemonstratie waarvoor grote belangstelling bestond. Tal van kapsters en kappers uit de Rijn streek waren aanwezig. De voorz., de heer Snel, sprak een openingswoord, waarna de heer D. Limburg, lid van het hoofdbestuur, een propagandistisch woord sprak. Het werken trok vanzelfsprekend veel belangstelling, eveneens de nieuwe Phecoline-Golf, een perma nent-wave zonder machine. Na afloop werd het gemaakte werk deskundig besproken, waarbij de heer Limburg de leiding had. Resumerend, een middag die voor de kapsters en kappers bijzonder leerzaam is geweest. HAZERSWOUDE Toneel. Het boerenstuk ligt de komedianten van ons dorpstoneel toch maar het best. Typering en op vatting zijn dan goed, een sfeer die ze aanvoelen. Dit bleek weer eens te meer Zondagavond, toen in het parochiehuis door enige jongeman nen van de N.K.J.B. Grosfeld's „Een zwerver kwam, in keurig decor voor het voetlicht' werd gebracht. Van een buitenman is moeilijk een stadsheer te maken. In de meest chique colbert lukt dat nog niet. Met blauwe kiel, rode halsdoek en hoee zije is het boerentype dikwijls volkomen. Gelukkig Ondanks het afbrokkelen der scheiding tus sen stad en dorp bleef dit nog be houden. Een „eigen" kledij voor de boer zou nog veel markante koppen te zien geven, zoals hier boer Harm, de stugge. Was van dit spel geen costuum-stuk te maken geweest? Er kwamen scènes in voor die me de den denken aan een schilderij van Van Ostade: „Vechtende boeren". Rolkennis was voldoende. Hier en daar wat meer „spel" en minder „opzeggen" zeer gewenst vooral toon. De levenswijze zwerver was een goed type, 't lag er wel eens fe dik op. Al met al veel goeds. De regisseur, onze kapelaan Pater Ber- tholdus, had eer van zijn werk en heeft het talrijk en dankbaar pu bliek een keer temeer aan zich ver plicht. Distributie Van 12-23 Januari wordt gelegenheid gegeven banden aan te vragen voor transportrijwie len en tour-rijwielen. Voorts aanvra gen in -te dienen voor rijwielen alles volgens de reeds eerder gepubli ceerde voorschriften. KOUDEKERK Werpt voortaan huisafval 'op straat! De Waterpolitie heeft verscheidene inwoners gewaar schuwd in verband met het gooien van vuil in de Rijn. Bij constatering van deze overtreding zal zonder pardon worden overgegaan tot het maken van proces-verbaal. Op de vraag waar dan het afval te laten, wees de politie er op, dat het deponeren van de afval op de straat niet strafbaar is, doch wij hebben zo'n stil vermoeden dat van andere zijde daar wel ernstig be zwaar tegen zal bestaan. Intussen is het aantal problemen weer met een vermeerderd en de vraag is: W'ie doet de Rijnbewoners een afdoende oplossing aan de hand? KATWIJK Jubilea Dinsdagavond waren op initiatief van de Oranjevereniging te Katwijk aan Zee in de trouwzaal van het gemeentehuis vele genodig den bijeen 'ter bespreking van de diverse jubilea als Regeringsjubi leum, het 300-jarig bestaan van de vrede van Munster en het 100, jarig bestaan der Grondwet. De leiding was bij de heer Volbeda, voorzitter der Oranjevereniging. De besprekin gen droegen een voorlopig karakter en tot slot werd vastgesteld, dat op later tijdstip een dag en datum voor de viering deze jubilea zal worden vastgesteld in de maanden Juli, Au gustus en in November. Definitieve plannen zullen later aan de orde ge steld worden Geboren; Gerard P. J. z. v. K. v. d. Plas en G. v. d. Oever, Catha- rina W. d. v. J. P. Bekker en G. Gil- lebaart. Pieter z. v. P. Guyt en N. Guyt, Aldert z. v. P. Guyt en N. Guyt Petronella A. d. v. A. v. Dijk en A. Nijgh. Gerda M. d. v. J. v. d. Plas en M. Parlevliet. Arie z. v. P. Twigt en A. H- Rijnsburger. Ondertrouwd: A. de Haas en M. Kuyt. J. v. Duyvenbode en H. A. Remnielswaal. D. Parlevliet en A. D. de Jagei\ Getrouwd: J. Zanenburg en A Klaassen. P. Varkevisser en M. L. v. Zwet Overleden; P. Schaap 78 jaar. L. schaap 60 jaar, KATWIJK AAN DEN RIJN Distributie Donderdag bonnen halen voor de bewoners van v. Eg- mondstraat,. Grote Steeg. Kerklaan, Kerkpad, Molenweg, Molentuinweg, Nieuwsteeg, Noordw. weg, Overrijn, Pepers teeg, Provinciale weg. Vrijdag de Rijnstraat. Kantoor open 8.30- 11.30 en van 2-3 uur. LEIMUIDEN Vernieuwing Rolbrug Al gerui- me tijd is de brug over de Ringvaart heel slecht, en voor het zware ver keer absoluut gevaarlijk. Op aandrin gen heeft de Haarlemmerpolder nu toegezegd, dat zij de brug zal ver nieuwen, en de hoofdeinden zal ver sterken. Stille Omgang. Leimuiden en Rijnzaterwoude zal dit jaar de bede vaart maken op 29 Februari- Evenals vorig jaar zal na de omgang de H. Mis bijgewoond worden in de Krijt berg. k.a.b. De afd. Leimuiden en Rijnzaterwoude gaf een feestavond ter gelegenheid van haar eerste ver jaardag. In zijn openingswoord waarschuwde voorz. Broekhuizen te gen de bedrieglijke propaganda, die vooral op het platteland van com munistische zijde wordt verwacht. In de non-stop revue onder leiding van Mr. Lawoe, blonk vooral Arie de Vries als humorist en conferen cier uit, hoewel ook het optreden van Mr. Lawoe als goochelaar en jongleur een spontaan applaus op leverde. Het werk der plaatselijke afd. in het eerste jaar werd in dichtvorm door Dora Martini voor gedragen. In de pauze maakten de dames van het werkcomité zich ver dienstelijk door het plaatsen van talrijke loten, zodat iedereen in de gelegenheid kwam om een der vele prijzen te winnen. De geestelijk ad viseur zette het tweede gedeelte van het programma in. Spr. was zeer tevreden over het afgelopen verenigingsjaar met 135 leden, maar spoorde ieder aan: Kan Altijd Beter. De Haarlemse artisten vervolgden hun programma met o.a. De dank van een Alems Moedertje door Do- ra Martiny. Mi\ Lawoe als xylofo- nist en goochelaar, alsook 'n samen zang onder leiding van de accor deonist Herman Kristal. De jongens in Indië werden niet vergeten in gedicht- en lied, terwijl de afd. van Kath. Thuisfront werd verrijkt met 44,Het was bijna middernacht toen ieder voldaan huiswaarts ging. NOORDWIJKERHOUT Distributienieuws. Uitreiking van bewijzen van inschrijving voor rijwielbanden wegens vervanging BI 702 tot en met BI 706. Dorp: Dinsdag 20 Jan. 1315 uur de letters AH. Woensdag 21 Jan. 1315 uur de letters NZ. Na-uitreiking te Noordwijk op Don derdag 22 Januari van 1416 uur- Van 11 tot 24 Januari e.k. wordt de gelegenheid opengesteld tof het aan vragen om rijwielen per formulier MD 33308. Van 11 tot 24 Januari e.k. wordt eveneens wederom gele genheid gegeven tot het aanvragen van transportbanden voor transport rijwielen en carriers van hen, die deze moeten gebruiken voor de uit oefening van hun, beroep. Aanvragen om werkkleding: Col lectieve aanvragen van 16 tot en met 28 Februari. Individuele aanvragen kunnen wor den ingediend: Dorp: Maandag 2 Februari van 1315 uur voor de letters AH. Vrijdag 6 Februari van 1315 uur voor de letters IP. Maandag 9 Februari vön 1315 uur voor de letters QZ. Zilk: Dinsdag 3 Februari van IS IS uur voor de letters AM. Dinsdag 10 Februari van 1315 u. voor de letters NZ. Na-uitreiikng tc Noordwijk op Vrijdag 13 Februari van 912 uur voor de letters AM; van 1416 u. voor de letters NZ. resultaten met gesegmenteerd. bietenzaad Een verslag over de ervaringen in Californië opgedaan met gesegmen teerd bieten zaad vermeldt, dat de kosten van op een zetten met 25% werden verminderd. Er werd gezaaid met ongeveer 5 cm tussenruimte tussen de zaden, waarna met de handhak gedund werd. Er stonden ten slotte 60.000 planten op de hec tare. Uit 7% van de zaden kwamen twee planten. Volmaakt/ Men klaagt er vooral over, dat te veel bieten ver loren gaan of gebroken worden, dan wel te kort of te lang worden getopt Als de machine goed werkte, zou op 'iedere ton bieten ongeveer f 2.50 kunnen worden bespaard, maar dik wijls lopen de verliezen aan bieten zo hoog op dat er geen sprake is van bezuiniging. deense productie daalt De toestand in Denemarken wordt, evenals ons land, hand over hand ernstiger. De regeringscrisis, die daar thans uitgebroken is, heeft iq de eerste plaats een economische onder grond, doordat ook daar de invoer vee lgroter is dan de uitvoer. In de eerste acht maanden van dit jaar bleef de uitvoer niet minder dan 350 millioen gulden bij de import ten achter. Het bedenkelijkste daarbij is, dat de invoer nodig is om producten voor uitvoer te kunnen voortbrengen. Als nu b.v. de invoer van veevoeder producten nogmaals moet worden verminderd, is het onvermijdelijke dat de landbouwproductie daalt. Men rekent er 'thans op, dat de boterpro- ductie over 1948 niet hoger zal komen dan 118.000 ton tegen in 1947 135.000 ton; aan bacon verwacht men in 1948 115.000 ton tegen 140.000 in dit jaar. Een grote verarming van het Deense volk is daarvan onvermijdelijk het gevolg. Dit wordt nog verergerd, doordat de Unrra-aankopen van vee 'thans afgelopen zijn. In de eerste twee jaren na de bevrijdng kocht de UniTa niet minder dan 217.000 paar den en 31.000 vaarzen, waarvan een zeer belangrijk gedeelte in Denemar ken. Dit vee werd gegeven aan de zeer geteisterde Oost-Europese lan den. Aan deze aankopen is inmiddels een eind gekomen en daarmee is de mogelijkheid voor Denemarken om overtollig vee tegen contante betaling uit te voeren voor het grootste deel verdwenen. Men moet thans trachten de vee-export gaande te houden door ruiltransacties met het buitenland, doch de landen, die daarvoor in aan merking komen kunnen geen van allé in voldoende snel tempo 'tegen pre staties leveren. De toestand van De nemarken is hierdoor zeer ongunstig geworden. STOMPWIJK Rectificatie. Men d.eelt ons mede, dat abusievelijk is bericht, dat de 5-jarige C, J C. alhier is gearres teerd wegens heling bij een meeldief- stei. De betrvkkene had meel zonder bon gekocht. Na enige dagen is hij or- vrije voeten gesteld. VOORHOUT DE SCHIETVERENIGING „ST. HUBERTUS". Op koppermaandag hield de schiet vereniging haar jaarlijkse bijeen komst. Het was voor de 28ste keer, dat voorzitter P. J. v. d. Hulst, de aanwezigen het welkom kon toeroe pen, op déze jaarlijkse vogelschiet- ■dag_ Aangezien men door diverse omstandigheden nog niet over jacht geweren kon beschikken, werd met windbuks op schijf geschoten. Er wa ren 28 deelnemers, terwijl 5 schoten werden gelost. Ie prijs W. Kerkvliet 48 p., 2e pr. J. v. Deursen 47 p., 3e pr. F. A. Stikkelbroek 46 p., 4e pr. C. J. Stoop 46 p., 5e pr. C. S M. Prins' 46 p. De prijzen bestonden uit mooie luxe huishoudelijke voorwerpen, •Na gezellig een kaartje te hebben gelegd, volgde de traditionele snert- met-kluif-maaltijd. Tijdens deze maaltijd, nam burgemeester de Graaff het woord. Spreker zag gaar ne, dat mede in verband met de schaarste aan jachtgeweren, begon nen werd met schieten met pijl en boog, omdat hierin de sport veel meer uitkomt dan met geweer. Voor gesteld werd om een schuttersgilde uit Brabant, in Voorhout een demon stratie te laten geven, om te komen tot het houden van een schuttersdag in Voorhout. Vóór dit voorstel waren zowel voor als tegenstanders; speciaal de vetera nen voelden hier niets voor. Een col lecte voor Thuisfront en Stichting '40—-'45 bracht op 28.84. Hierna ging men over tot prijsjassen. VOORSCHOTEN Distributie Het distributiekan toor tc Voorschoten is voor alle dis tributie- aangelegenheden slechts ge opend op Dinsdag en Donderdag van 9.30-12.30 iiur en van 1,30-3.30 uur. Voor detaillisten is het kantoor ge opend op Woensdag van 9-12 uur. Kath. Vrouwenbond. Uit het jaarverslag bleek,wel, dat de Vrou wenbond niet ontevreden mag zijn over het afgelopen jaar. Bij de be stuursverkiezing werden gekozen: mevr. van Dongen, mevr. van Vliet en mevr. de Haas. De contributie werd vastgesteld op 2,per jaar. SCHAKEN, R.K.S. „DE ZWARTE PION". 13 Jande grote dag voor de Zw. Pion is een groot succes gewor den!! 's Middags te ruim 2 uur begon de heer Bosscha zijn rondjes te draaien in een machtige simultaanseance. Van de 26 tegenstanders, waaronder zes gasten; velde hij er binnen 5 uur LAATSTE BERICHTEN DE EERSTE VROUW IN NEDERLAND TERECHTGESTELD. Voor het eerst na de oorlog is van ochtend een doodvonnis voltrokken', dat uitgesproken was over een Ne derlandse" vrouw. Het betrof hier de beruchte Joden verraadster Ans van Dijk, die voor de S.D. in Amster dam werkte. Zowel het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam als de bij zondere raad van cassatie hebben haar ter dood veroordeeld. Zij was de tweede vrouw in Nederland, die door een bijzonder gerechtshof ter dood veroordeeld was en haar be roep door de bijzondere raad van cas satie zag verworpen. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl. In deze zaak heeft de ver dedigster echter een revisie-aan vrage ingediend. Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewe zen. JONGENSBENDE OEFENT TERREUR UIT. Een groep opgeschoten jongens oefent de laatste tijd op de Linker- Maasoever te Rotterdam, een ware terreur uit, door speciaal op Zater dag- en Zondagavond, onder het uit roepen van de strijdkreet „Bastio voorbijgangers zonder meer aan te grijpen en hen te mishandelen. Naaf- aanleiding van de mishandeling van een 19-jarige electricien heeft de po litie een onderzoek ingesteld, dat leidde tot de arrestatie van de 16-ja rige leerling-monteur K. A. G., die na een streng verhoor de na-men van zes van zijn vriendjes opbiechtte. Ook deze jongens werden door de politie gearresteerd en in het Huis van Be waring aan de Noordsingel opgeslo ten. De leeftijden van de jongens va riëren van 16 tot 18 jaar. Het zijn bijna allen fabrieksarbeiders. Het slachtoffer moest een week tc bed blijven om dc gevolgen van de mis handeling te boven te komen. BOEKINGSFOUT VAN ƒ30.000 IN ZAANDAMSE GEMEENTE BEGROTING. Twee journalisten, die de Zaan- damse gemeentebegroting doorna men op de avond/nadat deze door ce drukker was afgezonden aan de' ge meenteraadsleden ter voorbereiding van de besprekingen er van in de gemeenteraadszitting van 22 Januari a.s „ontdekten een verschil van ƒ30.000. Dit was veroorzaakt door dat op de verzamelstaat i.p.v. 182.593 als uitgave voor het ge meentelijk ziekenhuis f 152.593 was geboekt. Uit de bedrijfsbegroting bleek, dat het tekort op 131.713 ge raamd was, terwijl op de verzamel staat als nadelig slot f 101.713 was geboekt. Het resultaat van deze boe- kingsfout is, dat de bijzondere uitke ring uit het gemeentefonds i.v.m. de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente i.p.v. ƒ272.254 op ƒ302.245 moet worden gebracht. B. en W. heb ben thans deze wijziging aan de Raad ter kennis gebracht. SPINHULZENFABRIEK TE TILBURG AFGEBRAND.. In de afgelopen nacht is brand ont staan in de opslagplaats van kunst wol en lompen van de firma A. van Grinsven en Zn aan de Ringbaan te Tilburg. De aangrenzende spinhui- zenfabriek van de N.V. Roosmalen, gelegen aan de Oude Molenbocht- straat, werd eveneens door de vlam men aangetast en brandde geheel uit. Het mocht de brandweer gelukken om een belendend woonhuis en meu belfabriek te behouden. In anderhalf uur was men het vuur meester. De oorzaak van de brand is onbekend. „GROOTE BEER" MET GEWONDE MILITAIREN TERUG IN NEDERLAND. In de loop van dc middag werd vandaag het hospitaalschip de „Groo- te Beer" in IJnruiden verwacht. Na een kort oponthoud zal het zijn reis naar 'Amsterdam voortzetten. Aan boord bevinden zich 732 personen, waaronder zieke en gewonde Neder landse militairen, die gedemobili seerd zullen worden, van de land- maéht, de marine, d-e K.N.I.L. en een aantal mariniers. POSITIE NED. SCHEPEN. Amstcldijk, 13 Jan. te Londen. An- nendijk, 14 Jan.' te Alexandrië. Ba" lanipa, pass. 12 Jan. Plymouth. Nieuw Amsterdam, 13 Jan. 19.30 uur- van New-York naar Rotterdam. Ruys, 12 Jan. van Mauritius. Muron, 8 Jan. van La Pallice naar Goole, daarna naar Rouen. Nigerstroom, 13 Jan. van Bordeaux naar Dakar. Prins Alexander, pass. 14 Jan. Malta. Stuy- vesant, 13 Jan. van Curirgao naar Pa ramaribo. Veendanr, 16 Jan. 10 uur voorgaats verwacht. elf, terwijl 9 partijen voor hem ver loren gingen, zes remise. Als de voorzitter der feestcommis sie om ruim 8 uur z'n Zw. Pionnen en dames welkom heet, is dit het begin van een uitstekend geslaagde avond, waaraan de zeereerw, heer pastoor- met de nieuwste lachfilms en de on vergetelijke conferencier-humorist accordeonist, de heer Westgeest uit Noordwijk, welke laatste zelfs kans zag enkele dames het luchtruim te- laten kiezen en landen op pl.m. 2 M.2 vliegveld zéér veel tot het slagen bij droegen. Een machtige rijmelarij, die goede en minder goede eigenschap pen van club en spelers (waarbij niet één de dans ontsprong) open baarde, was samengesteld door de heer Elsgeest uit Hillegom. Deze eerste lustrumviering in ons clublo kaal café A. v. Diemen, welks eige naar met z'n staf alles tot in de puntjes verzorgde en die wij hierbij hartelijk danken is een gulden blad zijde in de annalen van onze jonge club. Toen dan ook de heer Scholtes om pbm. 3 uur sloot, kon hij met z'n zwoegende feestcommissie een har telijk welverdiend applaus in ont vangst nemen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3