JfCavte (g,aCfi J BAKKERS PROTESTEREN De Katholieke Middenstand in jaarvergadering J[/luziek in (iet Doden-steegje WOENSDAG 14 JANUARI 1948 i DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HARTELIJKE ONTVANGST VAN GEDEMOBILISEERDE MILITAIREN. Gistermiddag werd in de Raadzaal der gemeente Nijmegen officieel ver welkomd een 70-tal Nijmeegse solda ten, die in Indië gediend hebben en die dezer dagen zijn gerepatrieerd. Namens Nijmegen heette de burge meester de mannen welkom in het vaderland. Er zal niet vergeten wor den, wat jullie onder de moeilijkste omstandigheden voor het algemeen vaderlands belang gedaan hebt, al dus de burgemeester. Aan jullie rechtvaardige en redelijke verlangens zal zo veel tegemoet gekomen wor den, als de economische toestanden van het ogenblik toelaten. Nog andere sprekers voerden het woord. BUNKERKOLEN GENOEG IN ROTTERDAM. Ons van het A.N.P. afkomstige bericht van gisteren als zouden de kolen voorraden in de Rotterdams^ haven dérmate zijn. geslonken, dat het voor schepen niet meer mogelijk zal zijn, er te bunkeren, was, naar blijkt, .onjuist. De voorraden zijn groot genoeg om schepen 'zonder be zwaar van brandstoffen te voorzien. Het voorschrift om dollars te vra gen voor dit bunkeren, heeft in in ternationale scheepvaartkringen wel onrust verwekt. De Finnen en Noren bijvoorbeeld, die al hun vrachten in ponden hebben afgesloten, zal het heel moeilijk vallen Nederlandse ha vens aan te doen. Buitenlandse rede rijen denken er hard over in het ver volg dan maar Engeland aan te doen, waar zij de kolen in. ponden kunnen betalen. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen - dan is het hcog tijd een Kruschen- kuur te' beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking^ioet zich spoedig -voelen. Kruschen staat be kend om zijp stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw apo theker of drogist. RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.-platen. 8.00 Nieuv/s. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw 9.05 Suite. 9.30 Lichte or kestmuziek. 10.00 Leger des Heils. 1G.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Orgelwerken. 12.03 Zang met piano. 12.33 Orkest. 13.00 Nieuws.-13.20 Welk boek? Een goed boek! 14.00 Continen- al quintet. 14.30 Orgel. 14.40 Cause rie voor de vrouw. 15.00 Uit de „Pla neten suite". 15.15 Amsterdams strijkkwartet. 15.45 Gr.-platen. 15.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.-platen. 17.00 Radio jeugdjournaal. 17.30 Zang met piano. 18.00 In de Poesta. 19.0C Nieuws. 19.15 Gram.platen. 20.00 Nieuws. 20.15 „In het sprookjes land". 22.30 Nieuws. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Ned. kamermuziek voor blaasinstrumenten. 23.30 Gram. platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.43 Concert. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Ar- beidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Graih.-platen. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11.20 Willy Ruygrok, pia no. 11.50 The light opera company. 12.38 Gram.-platen. 13.00 Nieuws. 13fl5 The Romancers. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.30 De Kwintetspelers. 15.00 Voor zieken en gezonden. 17,00 AVRO Kaleido- scoop. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Pierre Palla, orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Hij- en zij. 19.00 Voor de kleuters. 19.15 Gram.-platen. 19.30 De Radiovolks- muziekschool. 20.00 Nieuws. 20.45 Het Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Huize ,.De gouden regen". 22.30 Fluit met piano. 22.45 Rond het Zui- derzeeyraagstuk. 23.00 Nieuws. 23.15 Ambrose en orkest. DE POSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL Bij liet kabinet bestaat het voor nemen te bevorderen, dat de op 1 Juli j.l. in feite ingevoerde incorpo ratie van de voorzieningen ingevolge reeds verschenen koninklijke beslui- en voor het burgerlijk rijkspersoneel gepaard zal gaan met een aantal an dere maatregelen, die voor een deel eveneens reeds toepassing vinden. De vorm van deze maatregelen staat nog niet geheel vast. Intussen heeft de minister van binnenlandse zaken aan de colleges van B en W een overzicht toegezon den van de maatregelen, die succes sievelijk door het rijk zijn ingevoerd met betrekking tot de rechtspositie van het rijkspersoneel. In deze cir culaire wordt erop aangedrongen, dat de gemeenten een overeenkomstige gedragslijn zullen volgen. BEURSOVERZICHT De handel op de effectenbeurs te Amsterdam was gisteren wel niet omvangrijk, maar op enige afdelin gen ging toch meer om dan de laat ste tijd gebruikelijk was en daarbij bestond een vaste stemming waarbij echter ook voor enige rubrieken een uitzondering diende te worden ge maakt. De grootste omzetten konden worden waargenomen in de oude en de nieuwe aandelen Koninklijke.-De industriëlen waren bijna alle iets ho ger. In het bijzonder werd in dit ge val de aandacht getrokken door Uni levers, die op 301 ingezet, naar boven liepen tot 308, Aku's waren iets la ger, doch overigens vielen meren deels koersverbeteringen te consta teren, ook voor de minder courante soorten. Voor cultuurfondsen be stond behoorlijke belangstelling en ook voor deze papieren was een goede stemming waar te nemen, waaraan de regeringsverklaring inzake Indo nesië klaarblijkelijk niet geheel vreemd was. De rubberfondsen, wa ren, voor zover genoteerd iets betel en ook was dit het geval met de tabakken de meeste suikeraandelen. De scheepvaartmarkt echter was in mineur gestemd. Aandelen Holland- Amerika Lijn waren een paar pun ten lager en ook was dit het geval met scheepvaart -unies. De bankaandelen, die Maandag be houdens een enkele uitzondering eni ge punten had moeten prijsgeven, konden zich thans gedeeltelijk van het Maandag (geleden verlies her stellen. De aandelen in Indische bankinstellingen waren goed prijs- prijshoudend, hoewel niet veel ver anderd. De Amerikaanse markt was stil en de koersen waren lager, in navolging van Wallstreet. Op de be- leggingsmarkt was <de conversiele ning 1947 vrij goed gestemd en bij een aanvangsprijs van 98 7/8 werd spoedig daarna tegen 99 1/16 gehan de]^ Ook de andere Nederlandse staatspapieren konden zich meren deels gemakkelijk handraven. Prolongatie 2yt procent. BINNENLAND. De 52-jarige heer H. de Hoop, directeur van gemeentewerken en commandant van de brandweer te Waalwijk, is op de onbewaakte over wegen de Putstraat aldaar door een uit 's Hertogenbosch komende trein overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Minister Spaak heeft gisteren nog na het bezoek aan de Johan de Witt een bezoek gebracht aan de ge meentelijke Universiteit, waar hij werd toegesproken door prof. m'r. dr. Verrijn Stuart, voorzitter van het co mité van Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse samenwerking. - Bij Kon. Besluit is de heer Hen drik Andriessen. componist en direc teur van het Toonkunst-conservato rium benoemd tot officier van de Or de van Oranje Nassau. De Koningin heeft gisteravond de voorstelling van Glazen Speel goed, opgeveerd door het gezelschap Comedia in het Centraal Theater te Amsterdam, bijgewoond. De grote zomertentoonstelling van het Rijksmuseum zal dit jaar worderi gevormd door een keuze uit de zeeö belangrijke collectie kunst- werken'uit de Pinakotheek te Mün- chen. - De 33-jarige bedrijfsleider, S. W. v. d. V. te Den Helder is wegens verduistering van ca. ƒ33.000 ten na dele van de Algemene verbruiks- en productievereniging „Helder" U.A., gearresteerd. Van de 105 jonge landbouwers aan wie dezer dagen een bedrijf in de Noord Oost-polder werd aangewezen, zijn 40 van katholieke en 65 van protestantse huize. De jonge boeren, de z.g. pioniers in de polder, komen uit alle delen van ons land. Een nieuw type bon voor gedis tribueerde soorten vlakglas zal eerst daags in omloop worden gebracht. De indeling der coupures blijft dezelfde. Een nieuwe prijsregeling voor zg. klantenwerk en kleine aannemin gen is ingegaan. In deze beschikking is vastgesteld, welke prijzen een on dernemer aan zijn klanten per uur in rekening mag brengen. De kosten van de voorgenomen uitbreiding der provinciale electrici- teitscentrale te Velsen zijn geraamd op 12 tot 15 millioen gulden; op de provinciale begrooting 1948 komt de eerste termijn van 10.000.000 voor. BUITENLAND. De Duitsers in het Westen van hun land hebben zich een hoedje geschrokken, toen zij vernamen, dat hun rantsoenen van 1550 calorieën zone en is nu door generaal-majoor George P. Hays, plaatsvervangend Amerikaans opperbevelhebber in Duitsland, categorisch tegengespro ken. De Oostenrijkers verkopen thans hun goud om aan eten te kunnen komen. Vooral de Ameri kanen kopen het graag, want zij krijgen er in Amerika minstens zes maal zoveel voor als zij er in Oos tenrijk voor geven. Hotelhouders zijn optimisten, zelfs in West-Duitsland. Daar wor den al weer maatregelen getroffen om het vreemdelingenverkeer aan te moedigen Als de toeristen dan maar een beetje meer krijgen dan 1200 calorieën per dag. -- Bij botsingen te Mogadiscio (Somaliland) zijn Zondag j.l. 42 Italianen gewond. De dagelijkse vliegongelukken- lijst is gisteren uitgebreid met twee ongelukken. Een Amerikaans vlieg tuig is bij Washington in noodweer geraakt en verongelukt. Vijf doden. In Yorshire (Engeland) is een vlieg- per dag zouden slinken tot 1200. Dit j tuig van de R.A.F. neergestort en bericht kwam echter uit de Sovjet- in brand gevlogen. Drie doden. r\E BESTUREN der Leidse Broodbakkerspatroons Organisaties had- den inderdaad reden om gisteravond in de bovenzaal van „Amici- tia" een protestvergadering te beleggen want vele moeilijkheden en ambtelijke rompslomp belemmeren het bedrijfsleven ernstig zich te ont wikkelen, en ook de bakkers ondervinden daarvan dagelijks de gevol gen. Oh, die keuzebon! Uit het veelal nutteloze heen en weer gepraat bleek toch wel duide lijk, dat de voornaamste grieven ge richt waren tegen het zeer ingewik kelde systeem van bonnenaanwij zing, waarbij de bakkers in deze periode b.v met niet minder dan 17 soorten van bonnen te maken hebben, waarvan er verschillende met eenzelfde waarde, zodat, vol gens de bakkers, vereenvoudiging zeer goed mogelijk is. Ook de kwestie van de inmiddels reeds beruchte keuzebon deed het stof hoog opwaaien. De bakkers be schouwen dit n.l. als een verkapte rantsoenvermindering, waarbij de regering in gebreke bleef het pu bliek voldoende en juist voor te lichten. De toestand is n.l. zo; Vóórdat de bloemproducten, zoals beschuit, vermicelli, e.d. weer op de bon kWamen, was het broodrantsoen 2000 gram per week. Thans zijn er keuzebonnen aangewezen, waarop het publiek gebak, beschuit e.d. kan kopen tot 400 gram per week, met dien verstande, dat het broodrant soen in twee weken 1800 en 1600 gr. bedraagt. Met de keuzebon, waarop ook brood verkrijgbaar is, beschikt men dus over 2100 gram per week. Rekent men, dat men per week 100 gram bloemproducten kan kopen, dan is dit dus geen rantsoenverla ging, doch het ongelukkige is, dat het publiek meent, dat het brood rantsoen gehandhaafd is, terwijl zij daarbij 400 gram per week aan bloemproducten kunnen besteden. Deze opvatting leidt tot vele onaan genaamheden, want rekent m.en de keuzebon voor 400 gram per week, dan blijft er gemiddeld per week 1700 gram voor brood over. Niet zelden krijgt de bakker hiervan, ge heel ten onrechte, de schuld, omdat het publiek niet met de situatie be kend is en dus meent, dat het be drogen wordt. De verdere pilhten van bespreking waren van meer interne aard en be handelden het respijt van 3 tot 4 procent aan de bezorgers het zon der' bon verkopen van brood, het bakken van z.g. blank brood en de gebakjes, met of zonder, inlevering. Er gingen verschillende stemmen op om gezamenlijk af te spreken radi caal hiermede te breken, dóch tot een definitief besluit kwam men niet. Het bestuur verschoof deze kwesties naar de eerstvolgende huis houdelijke vergadering. Twee bestuursvoorstellen werden met algemene stemmen aangenomen Men besloot n.l. tot het zenden van telegrammen aan de Centr. Ned. Bakkerspatrconsbond, de R. K Bak' kerspatroonsbond en de Christelijke bond van Bakkerspatroons, met de volgende inhoud: „De bakkers uit Leiden en om geving, in vergadering bijeen, dringen eensgezind aan op ver eenvoudiging van de brooddistri butie en spreken hun afkeuring worden is, waardoor de bakkers de indruk krijgen, dat de moeilijk heden der regering op' hun ru£- gen worden uitgevochten." Tenslotte werd besloten tot het afvaardigen van een commissie van 5 personen, die hedenmiddag bij het bestuur van de Vakgroep verschil lende problemen zullen bespreken, waarbij zij zullen aandringen op vereenvoudiging van het bonnen stelsel en indien mogelijk tot het uitgeven van een aparte broodkaart. Om kwart over tien sloot de voor zitter. de heer C. Kuypers, deze enigszins runvoerige vergadering, in afwachting van de resultaten der commissie. WEERSVERWACHTING WISSELEND BEWOLKT. g Wisselende bewolking met en- g o kele verspreide buiten. Aan de o kust tijdelijk krachtige, overi- 5 o gens meest matige westelijke wind. Iets kouder des nachts. ooooQooooooooouoooouuoouoouuoooooS LEIDEN INBRAAK IN HET KOOIPARK. Hedenmorgen rond 5 uur werd een politie-agent door een bewoner van de Balistraat gewaarschuwd, dat hij in het Kooipark drie verdachte per sonen met een zak had zien lopen. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt en een klopjacht had tot gevolg, dat dooi de politie werden aangehouden de gebrs. J. de W. en H. de W. uit Kou dekerk, resp. 24 en 26 jaar, alsmede de 40-jarige G. v. L. uit Leiden. Het bleek, dat er was ingebroken in de Coöperatie „Vooruit" in de Park straat, waar margarine, chocoladq»en vet was ontvreemd. Dit alles werd teruggevonden in een zak, welke ach ter de nieuwe bank in het Kooipark was gedeponeerd. De aangehoudenen ontkennen natuurlijk alle schuld. NOG EEN INBRAAK. In de broodfabriek, der fa. K. N. aan de Geeregracht zijn door inbraak een aantal toewijzingen en rantsoen bonnen ontvreemd. NA-UITREIKING BONKAARTEN. De na-uitreiking van bonkaarten voor niet-zelfverzorgers1, de bonkaar ten K. 802, alsmede tabaks, versna peringen en gemengde kaarten, schoenenbonnen en toeslagkaartji voor jonge en a.s. moeders zal voor de letters L. t.m. Z. plaats vinden te Leiden op Donderdag 15 Jan. Mee brengen inwisselingsbonnen en de lo pende bonkaarten, eventueel inleg vellen voor schoenenbonnen en con- trolekaart voor toeslagkaarten moe ders. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. doch 39 nieuwe leden werden uit over de verkapte rantsoenver- worven, zodat het aantal thans 217 laging, welke door de laatste re- bedraagt. Het jaarverslag werd geringsmaatregelen een feit ge- goedgekeurd, waarna de kascommis- J^E JAARVERGADERING van de afd. Leiden van de Katholieke Mid denstandsbond, gisteravond in de Turk gehouden, kenmerkte zich door een bijzonder aangename sfeer, waarbij tal van huidige kwesties en vraagstukken onder het oog werden gezien en afgedaan. Daarb be vond zich o.m. de kwestie van de 6- uur-winkelsluiting uit de St. Nico- laastijd, waarbij de voorzitter .een he ldere uiteenzetting gaf, waarmede de vergadering genoegen nam. sie gunstig verslag uitbracht over het finantieel beheer over 1946 van de penningmeester, de heer H. C. Doove, waarna deze de cijfers over 1947 gaf. Bij een totaal van ruim 4400 aan inkomsten en uitgaven is er een saldo van 906.56. De voorz. bracht hierna dank aan rector Bernefeld voor de door hem gegeven adviezen, alsmede aan zijn medebestuursleden voor hun steun in het afgelopen jaar. Spr. wees voorts op de heroprich ting van van de slagers- en melkhan- aelarenaf-ielingen, terwijl opgericht werden de afdelingen rijwielhandel en textieldetaillisten. Met waardering maakte spr. gewag van de meerdere waardering bij of ficiële instanties t. a. v. de Katho lieke Middenstandsbond. Een blik in de toekomst werpend, meende de voorz., dat de economi sche toestand in het komende jaar een geheel ander aspect zal geven door grotere productie en meerdere afname. Dat brengt weer nieuwe verplichtingen mee voor de midden stand, b.v. inzake het maken van reclame en het inrichten van de eta lages. Spr. wees echter ook op het toenemende gevaar van het crediet- wezen, gepaard aan grotere lasten en personeelskosten. Bovendien daalt de koopkracht van het publiek, het geen hij staaft met enkele voorbeel den uit de laatste tijd. Souplesse en service ten aanzien van het publiek mogen niet uitgeschakeld worden, doch men moet zorgen zijn zaak niet te laten ondermijnen door lakse be talers. Spr. deelde voorts mede, dat bin nenkort weer de oprichting te ver wachten is van een Leidse Midden stands Centrale, Op 9 Februari Vastenavondfeest De voorzitter, de heer F. C. de Hosson, heette alle aanwezigen har telijk welkom en uitte zijn beste wensen voor het nieuwe jaar, zowel persoonlijk als in zakelijk opzicht. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering waren de in gekomen stukken aan de orde. Hier onder was een schrijven van het or ganisatiecomité Leiden inzake de vie ring van het Regeringsjubileum. Aan de afdeling werd verzocht plan nen hiervoor yóór 1 Febr. in te zen den. Van het Bondsbureau was ingeko men 'n schrijven inzake het gezamen lijk optreden tegen wanbetalers. Be sloten wordt met de andere midden standsverenigingen ter plaatse te komen tot een commissie in die geest. Van de Bedrijfsunie van Werkne mers was een circulaire ingezonden betreffende de vrije middag. Deze kwestie is reeds eerder ter zijde ge legd in verband met een komend wetsontwerp in die geest. Thans is door die Unie een verzoek aan B. en W. gericht om te komen tot een ge meentelijke verordening, doch het bestuur meent, dat ook de gemeente wel op het wetsontwerp zal wachten. In het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. Pierrot, memoreerde deze, dat het afgelopen jaar niet on gunstig mag worden genoemd, ook al waren de georganiseerde lezingen niet altijd even druk bezocht. Het ledental daalde van 212 tot 178 door verschillende oorzaken, RECHTZAKEN KAPPERS VOOR DE TUCHT RECHTER. Voor de Leidse tuchtrechter, mr. A. van Vuure, stonden weer eens ver schillende kappers tercht. F. v. d. B. te Noordwijkerhout had prijzen be rekend, die juist een klasse te hoog lagen. Mr. Eriks, de verdediger, er kende dit, maar zijn cliënt was nu op zijn aanvraag in deze hogere klas se ingedeeld. De tuchtrechter wilde hiermede rekening houden en legde geen straf op. Wel echter voor het niet-ophangen van een prijslijst, na melijk 10. Th. H. K. te Hillegom had ook en kele artikelen niet geprijsd; 15 boete De dameskapper J. Ph. W .te Wasse naar, die geen enkele prijslijst in zijn zaak had gehad, zal 40 moeten dok ken. H. Th. J. v. d. V., eveneens te Wassenaar, die te hoge prijzen had berekend, kreeg hiervoor ƒ90 boete en voor het niet-aanbrengen van prij zen op tandenborstels en andere ar tikelen 10. HAAGSE RECHTBANK. De roofoverval te Alphen. De Haagse Rechtbank veroordeelde de timmerman C. J. B. uit Bodegraven, die had deelgenomen aan de roof overval op een landbouwer te Al phen aan den Rijn en bij zijn arres tatie op de politie schoot, tot acht jaar gevangenisstraf. De betonwerker P. M. de L. uit Alphen, die aan de overval zijn medewerking had gege ven, doch zich later terug trok, werd tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. De machtigen van toenDe landarbeider G. O. uit Leiden, had op de lagere school zeven jaar over vier klassen gedaan, maar dit verhin derde niet, dat hy in bezat tings tijd een gevreesd iemand in zijn buurt werd. De caféhouder Z. liet eens en kele druppels water over de laarzen van D. vallen, prompt sloeg deze er op los, en de caféhouder werd naar de S.D. gebracht. Een ander liet zich minder vriendelijk over de weer macht uit, ook hij werd aan de S.D. overgeleverd, nadat hij eerst met D te maken had gekregen. Zo waren er nog meer bewijzen van zijn optreden in bezettingstijd. Thans concludeerde het rapport van de psychiater tot ver minderd toerekenvatoaarheid, waar door de feiten D. niet toegerekend konden worden. Op grond hiervan vorderde de adv.-fiscaal ontslag van rechtsvervolging en voorwaardelijk' ter beschikking stellen der regering, om event, nieuw agressief optreden af te remmen. samenwerking tegenover de nog steeds van verschillende kanten drei gende gevaren. Hierna werd de begroting voor 1948 vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 3450. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren v. Zijp, Sasse en P. v. Berge Henegouwen. De aftredende bestuursleden de heren H. C. Doove, H. P. Jansen en G. P. Bergers werden herkozen. De voorz. deed vervolgens» medede ling over het te houden Vastenavond feest, dat zal plaats vinden op 9 Fe bruari in de zalen van ..Zomerzorg". Toegang hebben alleen leden van de afdeling met hun echtgenoten of ver loofden. De Kaarten zijn strikt per soonlijk. De voorz. deelde vervolgens ^nede, dat van 2124 Februari te Noordwij kerhout een retraite voor de midden stand zal worden gehouden. De rondvraag bracht nog heel wat tongen in beweging. Uit de vloedgolf van aangesneden onderwerpen ver melden we slechts een woord van hul de van de heer H. P. Jansen aan het adres van de voorzitter, de heer de Hosson voor het vele werk, door hem voor de afdeling verricht. Na afhandeling van de gestelde vragen sprak de voorz. nog een woord van opwekking voor de vergadering op 29 Januari, waar de heer B. Ter- steeg zal spreken over „De belasting vrije reservering". Ieder lid kan op deze avond zijn boekhouder mede brengen. Hierna volgde sluiting met de chr. groet. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (L) W. S. Verder wekte spr. op tot hechte van der Berg te Pernis. het is niet te begrijpen, dat men hem heeft vrijgelaten. Voor een kenner, moet het wel duidelijk zijn, dat er hier een vrouw in het spel is. De dame. in wier vorstelijk ingerich te vertrekken zich al veel moet heb ben afgespeeld, zou, naar het ons voorkomt nog een heleboel te ver tellen kunnen hebben. Een blonde Venus. Wie weet. wat het slachtof fer heeft moeten doormaken, voor de dood hem achterhaalde? Wij zien de grote handelsman voor ons, hoe hij streed tegen een verterende passie, hoe hij desondanks zijn plicht bleef doen. hoe de onbekende tegenstan der ten slotte greep naar pijlvergif der. Indianen, het hyacintin, waar door reeds hele volksstammen hun einde hebben gevonden." Hier brak Jupp in lachen uit en veerslikte zich bijna in de ommelet. „Hyacintin, was onbetaalbaar! Maar door STEFAN BROCKHOFF misschien was het goed, dat het pu bliek zo verkeerd werd ingelicht. On getwijfeld las de werkelijke dader nu dit ook. en verheugde hij er zich in, de politie op een vals spoor te zien geleid. Hy bladerde verder maar veel nieuws was eer niet. Een spoor wegongeluk in Frankrijk, een vlieg tuig in Amerika neergestort en een schouwburgbrand in Spanje, Barce lona. daar woonde die rijke oom van Alex, die zo goedgunstig was hem maandelijks vijf mark te'sturen. „Het Lope de Vegatheater volko men afgebrand" Jupp betaalde en verliet het res taurant. De avond was over de stad gedaald. Jupp ging de grote brug over, duizend lichtjes weerspiegelden in het waterHier is het heerlijk wonen, dacht hy, hier is het'koel. Albanweg 12. daar woonde hij. Hij keek naar het hoge huis, waarvan de 'benedenverdieping verlicht was en Jupp zette zich op een bank om op te letten. Na enige tijd ging het licht uit en opende de voordeur zich. Fel straalde het licht van het trap penhuis naar buiten en Jupp verborg zich snel achter een boom. De man, die naar buiten kwam be merkte hem niet. Hij droeg een bre de vilthoed en liep snel. Jupp zag, dat hij onder zijn overjas avondkleding droeg. Jupp volgde hem voorzichtig. In de Albanstraat waren op dat ogenblik geen andere voorbijgangers en Jupp was bang dat Friedrich Kampschulte zou bemerken, dat hij gevold werd. Deze ging de brug over naar de markt. Hij scheen zijn weg precies te kennen, want hij aarzelde geen ogenblik. Hij stak de markt over en ging de Gerberstraat in. Jupp was verbaasd. Daar ging hy dus heen? En toen hij snel de hoek om ging zag hij hem inderdaad de Odeon binnen stap pen. HOOFDSTUK 19 Glimlachend gleed Trude Schottler tussen de tafeltjes. Voor Maandag was het goed bezet. Ht schandaal had haar voordeel gebracht, meer dan vijf en twintig tafeltjes waren bezet. In de eerste rijen zaten inwon enden, die vergeefs probeerden zich als vreem delingen voor te doen. Zij dronken niet bediend door Katel, want die was ontslagen van de duurste wij nen. Trude zond hen een strenge blik toe. Dat verwachtten de mensen nu van haar. Zij droeg een groene japon groen maakte haar bleek, dat wist zij nog uit de tijd dat ze zelf optrad. Daarom idrrf.g zij vandaag groen, waar ze niet van hield. Zelfs op de oogleden had ze wat groen opgelegd. Dat maakte een geheimzinnige in druk. Toen zij tegen de bar leunde ditmaal legde zich geen warme man nenhand op haar rug - doorvoer haar een heftige schrik. Daar zat Herman Kampschulte! Maar dat was toch niet mogelijk! Natuurlijk, dat moest zijn broer zijn, die had vanmorgen nog met haar getelefoneerd. Vandaag kon .Trude het zich veroorloven te zuch ten en dat deed ze dan ook lang en smartelijk. Haar rug deed weer £ijn, en haar besluit er mee op te houden stond nu vast. Op (het toneeltje dansten, tegen halve gage, Milly en Lily. Trude zoog verveeld aan haar lange cigaretten- pyp, toen ontdekte zij iets, dat we derom schrik aanjoeg. Naast Kamp schulte zag zij 'n jonge man die Jupp Lüthy heette en bij de politie was. Hij was een Zaterdagmorgen met Wienert bij haar geweest. Het leek wel alsof er sindsdien jaren verlopen waren... Niet alleen door Allmers. Daaraan wilde zij niet eens denken zij wist, dat hij nog achter haar stond zoals hij vele avonden achter haar had gestaan, maar zij wist ook, dat het haar niet meer deerde, en nimmer meer deren zou. Het ware beter ge weest, als zij maar rechtstreeks naar Baden-Baden was gereisd. Dan had zij nu niet met Friedrich Kamp schulte behoeven te sprekenMaar, zolang de mensen nog over deze af faire praatten ging haar cabaret goed. En daarvan moest zij profijt trekken. Ze kon het geld goed gebruikeiv. Langzaam ging zij naar Kamp schulte toe, die hoffelijk opstond. Op zyn tafel stond een halve fles wijn. Beleefd liet hij Trude voorgaan. Ho pelijk is hij niet vergiftigd, dacht zij, want het frappeerde haar, hoe dit alles een herhaling was van het ge beurde van een paar dagen geleden. Hét enige verschil was dat nu die vervelen.de juf niet zong, die eigen lijk wel had moeten zijn. Maar zij had zich laten verontschuldigen, om dat zij verkouden was, wat overigens vry onwaarschijnlijk leek met die hitte. Mily en Lily dansten voor haar in de plaats haar nieuwste creatie „De dans der Teddyberen" die eigenlijk voor de Astoria bedoeld was Jupp zag Friedrich Kampschulte met mevrouw Schottler in het kantoortje verdwijnen. Dat was vervelend, want hy hal zich voorgenomen, Kamp schulte niet uit het oog te verliezen. Hij ging hen na en ondekte, dat de kleedkamer van de beide bedaagde danseressen naast het kantoortje lag. Dat trof goed. Hij besloot de dames een bezoek te brengen. Misschien hoorde hij wat. Gelukkig was de be- rendans ten einde. Hijgend huppel den Lily en Mily de klee.<:an-f:r binnen. Zij toonden op dat ogenblik haar 38 jaren openlijk. Jupp haalde aan de bar een grote doos bonibons, waarop rose engeltjes rond om een met guirlanden getooide zuil dartelden,, en bétrad daarmede de kleedkamer. In het 'begin verklaarden Lily en Mily bescheiden, dat zij onder geen enkele voorwaarden dat konden ac cepteren. Vervolgens rukten zij ze nuwachtig 't cellophaan en de linten er van af en begonnen uitgehongerd de kostelijke producten van de Zwit serse chocoladeindustrie op te knab belen. Van hét gehele verhoor was eigenlyk wachtmeester Kukuk het enige wat haar in gedachten geble ven was. Jupp herinnerde zij zich totaal niet meer. Voor het adres en de financiële staat van de bekoor lijke wachtmeester hadden zij daar entegen de grootste belangstelling. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2