Minister Spaak „Minerva" op de sociëteit te Leiden Leidenaars kopen stukjes Amsterdam DINSDAG 13 JANUARI 1948DE LEIDSE COURANTPAGINA 3 In zeer besloten kring werd heden morgen omstreeks tien uur de Bel gische ministef-president de heer Paul Henri spaak op Sociëteit Mi nerva ontvangen door het Collegium van het Leids Studenten Corps. Dit bezoek van minister Spaak aan Lei den gedurende zijn tweedaagse toer langs Nederlandse steden 'ter beves tiging en vergroting van de Neder lands-Belgische samenwerking vond plaats op initiatief van het Neder lands comité voor Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking, doch het doel van deze tocht werd bij de ontvangst te Leiden genegeerd met 'n weigering door de recipierende instanties om Vertegenwoordigers van de pers bij deze plechtigheid toe te laten en daardoor de gelegenheid te schenken, het Nederlandse Volk de goede gedachten over internationale samenwerking, tijdens de biieen- komst door minister Spaak geformu leerd, deelachtig te doen worden. Zelfs een tweetal Belgische journa listen, zich bevindend in het gevolg van de hoge gast, werd de toegang tot de plechtigheid ontzegd. Minister Spaak werd onmiddellijk na zijn aankomst bij de sociëteit ge leid naar de Collegiumkamer, waar het voltallig collegium zijn opwach ting maakte. Voorts waren aanwezig de heren L. C. Nemry, Belgisch am bassadeur in Nederland, ambassade raad P. Poswick, A. Boelaerts en A. Nys, attache's van het kabinet van minister Spaak, mr. K. Wiersma na mens het college van curatoren van de Leidse Universiteit, de rector- magnificus prof. mr. J. C. van Oven, de secretaris van de academische se naat prof. mr. C. C. Berg, jhr. F. Bee- laerts van Blokland als voorzitter van het nationaal comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwer king, de secretaris van dit comité E. W. P. van Dam van Isselt, de voorzit ter van het Leidse ccmité prof. mr. R P. Cleveringa en de secretaris mr. W. B. H. A. Heskes, de commissie van orde en vertegenwoordiging van de sociëteit, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en ereleden van het col- degium. Minister Spaak werd in de colle giumskamer welkom geheten waarna hij reeds onmiddellijk belangstellend informeerde naar verschillende as pecten van het Leidse en Nederland se studenten- en universiteitsleven. De praeses van het collegium, mr. G H. Hintzen, sprak minister Spaak in het Frans toe, waarbij hij de waar dering van het collegium onder woor den bracht voor dit bezoek aan de oudste Nederlandse universiteit, in de vorm van een bezoek aan het centrum van het studentenleven. Verheugend achtte spr. het nauwe Belgisch-Ne derlandse contact, dat in de oorlog tot uiting kwam in een grote gast vrijheid voor Nederlanders, die over de grenzen een groter vrijheid zoch ten. Na de bevrijding ziet Nederland zijn zuidelijke buren als bewoners van een soort paradijs, waarvan het zo gauw mogelijk hoopt te mogen meeprofiteren. Op een groeiende toe nadering en deelgenootschap in goed kwaad bracht mr. Hintzen tot slot een dronk uit. Minister Spaak prees zijnerzijds het goede idee, om hem door deze ontvangst te tonen, dat de Neder landsBelgische samenwerking zich ook tot de intellectuele jeugd uit strekt. Beide landen zijn klein, doch gezamenlijk kunnen zij een krach tige stem laten horen tegen de rest an de wereld. Speciaal de intellec tuele jeugd heeft hier een grote taak te vervullen. Een paradijs noemde spr. zijn land allerminst! Desniettemin bracht hij eenzelfde dronk op groeiende waar devolle samenwerking speciaal tus sen de jeugd der landen uit. Nadien onderhield minister Spaak zich nog geruime tijd met de aan wezigen, terwijl enige leden van het collegium hem door het gebouw rondleidden, daar.bij 'n bezoek bren gend aan de commissie-kamer, waar minister Spaak grote belangstelling toonde voor het portret van mr. van Kleffens. Ook de societeitszaal Had zijn aandacht. Reeds tegen elf uur vertrok de hoge Belgische gast, die om half twaalf in Amsterdam' werd verwacht, Bij het afscheid bracht hij nogmaals zijn dank tot uiting voor de ont vangst, die. hoewel kort, een harte lijk karakter had gedragen. „NAAK HET U LIJKT". Vierde abonnementsvoorstelling. Het is een wonderlijk sprookje, dit blijspel van Shakespeare, een sprook je, dat zich afspeelt in het woeste woud van Arden, waar men allerlei goede lieden aantreft, die de „we reld van het hof" ontvlucht zijn of verbannen zijn door 's hertogs onge nade. Deze ballingschap is wel te dragen, wan: het is er een vrolijk en vrij leven; er wordt gejaagd, er wordt gezongen en de liefde speelt er zijn spel. De Liefde, met een grote L., tussen Rosalinde en Orlando, een bekoorlijk ex geestig minnelied, een daarnaast de liefde met een kleine 1. van de potsenmaker, de nar Toets steen met zijn Audry, en van de boe renknaap Sylvius met zijn wanhopig aangebeden Phebe, een echte Sha- kespeareaanse klucht. Het voorspel doet eerder een dra ma vermoeden als de edele Orlando van Gijsbert Tersteeg snood naar het leven wordt gestaan door zijn broeder en in een allerkostelijktse scène met de worstelaar bijna ge kraakt wordt onder de ogen van de ook al ongelukkige Rosalinde. Een werkelijk uitstekende Shakes- peareaanse figuur, die worstelaar van Otto Sterman! Maar hij kan nog zo rollen met zijn ogen, zijn herculi sche gestalte moet het afleggen te gen de' jeugdige kracht van Orlando en met de zegepraal draagt deze laatste meteen de liefde weg van Rosalinde Die daarom prompt in ongenade valt bij de hertog (Cor Hermus) en als man verkleed vlucht naar het Araens foreest, tegelijk met haar nicht en vriendin Ceiia en de hofnar Toetssteen. Rosalinde is de centrale figuur van dit behoorlijke sprookje en Mary -Dresselhuys heeft er iets heel moois van gemaakt, Geps- tig en guitig speelt zij haar spel met Orlando, die geen vermoeden heeft, dat deze jongeling zijn geliefde is. Met een onnavolgbare lichte maar rake toets tekent zij' deze grappige gril van Shakespeare met een zeker heid en een innerlijke bewogenheid, welke deze rol doet tintelen van dar tel leven. En dan die nar van Bob de Lange, eveneens vol kleur en schalks hejd. Er waren trouwens onder de regie van Cor Hermus weinig zwakke plekken overgebleven. Het zingen in het Ardens foreest ging bijv. niet bepaald overtuigend, maar overigens was de hele opvoering van de To neelgroep „Comedia" een gave en prachtige vertolking van het oude sprookje. De vertaling van Burgers-- dijk deed het nog zeer goed, in de bewerking van J. C. Bloem, en de decors van Lucas Wensing verplaat sten ons volkomen in de gewenste sfeer; voora] het woeste woud van Arden was voortreffelijk. De' volle Schouwburg genoot van ideze op voering, die een der hoogtepunten van het toneelseizoen is geweest. DE ZAAK A. D. Een interessant toneelexperiment. Gisteravond vond in het Leidse Volkshuis een interessant toneelex periment plaats onder auspiciën van de stichting K. en O. Het bekende gezelschap Bouber voerde een stuk op van Hans Tiemeijer, dat de titel draagt „De zaak A. D." en het pro bleem stelt van de na-oorlogse jeugd criminaliteit en de berechting er van. Het bijzondere van deze voorstelling was, dat de' toeschouwers fungeerden belangstellenden op de publieke tribune in een rechtzaal, terwijl ieder tijdens de pauze gelegenheid kreeg zijn visie op het probleem te geven. Gedurende de rechtzitting werden drie jeugdige personen, die tengevolge van de oorlog het goe de pad waren bijster geraakt, aan dc tand gevoeld in verband met een moord, die door een van hen was ge pleegd. Nadat de daderes had be kend, werd de psychologische achter grond van deze misdaad behandeld en de wijze, waarop dit geschiedde, was zo indrukwekkend, dat velen een dui delijk beeld hebben gekregen van de geestelijke nood, waarin een groot gedeelte van onze jeugd verkeert. Ans Koppen, die de moeilijke taak had, om de enigszins pathologische figuur van Annie Daalders tot le ven te brengen, is hierin zeer goed geslaagd. Met felle bewogenheid ver tolkte zij haar rol. Ook Wim Kouwen- hoven, als de opgeschoten, slungeli ge zwarthandelaar zonder enige geestkracht en Piet van der Meulen als een jongen van goede inborst, maar door de omstandigheden volko men ontspoord, gaven prachtig spel te zien. Aaf Bouber speelde de in- spectrice eenvoudig en diepdoor- voeld-, terwijl Herman Bouber als de zachtaardige vader, maar vooral Em my Arbous als de emotionele moe der het succes van dit optreden ver volmaakten. Tenslotte een woord van hulde aan de auteur Tiemeijer, die dit stuk volkstoneel van hoog gehal te schreef en de verschillende karak ters op knappe wijze tekende. In de rol van kinderrechter regelde hij het verloop van deze uitvoering. Hedenavond vindt in het Volks huis nog eén opvoering van dit spel plaats, dat wij van harte aanbeve len, maar in verband met de gehele strekking slechts voor volwassenen toelaatbaar achten. HET WORDT WEER KERMIS! Aan de hooggeachte katholieke burgerij van Leiden wordt hierbij medegedeeld dat het weer kermis wordt. Nu gisteren, met Kopper maandag, de Vastenavond begon,, is het de geschikte tijd om nog eens flink pret te maken en daartoe krijgt men overvloed op 6, 7 en 8 Februari. Vooral verenigings-bestu- ren gelieven deze data vlijtig in hun zakboekje aan te tekenen. Zij zullen verstandig doen in die dagen geen gezllige vergaderingen met spreek beurten te beleggen, omdat er tóch geen belangstelling voor zal zijn. De toeloop en toestroming van de ka tholieken in die vreugderijke dagen is tóch enkel en alleen op de kermis gericht. Het is niet de eerste kermis van ditwinterseizoen! Zeer juist' Maar dit wordt wel een heel bijzon dere kermis namelijk een koppen- snellers-kermis, die in koppensnelse taal Pom-pong is gedoopt, welk woord zelf ook: koppensneller bete kent Over die Pom-pong-kermis zal in de dagen van voorbereiding nog menig woord vuil gemaakt worden. Waar we nu voornamelijk de wel willende aandacht op vestigen is dit. Voor de kermis, welke, zoals u ge wis reeds lang dóór hebt, bestemd is om mgr. Buis bij zijn afscheid naar Borneo een „enveloppe met inhoud" ter hand te stellen voor deze kermis wordt de veelgeplaag de middenstand opnieuw afge stroopt. Ter ere van de katholieke middenstand kunnen we reeds me dedelen: met heerlijk succes. Maar ook ieder katholiek, die niet tot de middelmoot der samenleving be hoort, wordt in de gelegenheid ge steld, een prijs voor de Porh-pong- kermis te geven, ter verloting of ten verkoop. Het slagwoord luidt: „Ieder gezin brengt minstens één prijsje in". Wat men denkt, dat voor het doel geschikt is en met een edelmoedig hart wil afstaan, kan bezorgd wor den bij de -volgende adressen; mej. B. Buis, Waldeck Pyrmontstraat 31, B. van Cleef, Regentesselaan 14, te Oegstgeest, mevr. Koeiewijn, Haar lemmerstraat 51B, firma Vlasveld!, Lage Rijndijk 36, mej. Vreeburg. Zeemanlaan 16A, firma Van Zijp, Haarlemmerstraat 295 Eten derge lijke zelfwerkzaamheid van toekom stige kermjpklanten is iets heel bi- zonders, waarbij men het wonder baarlijk geluk kan smaken het eigen prijsje terug te winnen. Snuisterijen, boeken, borduurwerken en wat al meer het zal alles zeer welkom zijn. en u geeft nooit te veel, want het is de bedoeling van de Mi va. onder wier toezicht de pret wordt georga niseerd, deze kermis te maken tot de kermis der kermissen. ZESTIG JARIG HUWELIJK De heer en mevrouw M. Hooger- vorst-van Duivenvoorde wonende aan de Kaasmarkt alhief, zullen 3 Febr. 60 jaar getrouwd zijn. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van 7 kinderen, hun verdere nageslacht telt 18 kleinkinderen en 14 achter kleinkinderen. De bruidegom is 83, de bruid is 80 jaar oud. NA-UITREIKING BONKAARTEN. De na-uitreiking van bonkaarten voor niet-zelfverzorg?rs, de bonkaar ten K 802, alsmede tabaks-versnape ringen en gemengde kaarten, schoe nenbonnen en toeslagaartjes voor jonge en a.s. moeders zal voor de let ters A. t.m. K. plaats vinden te Lei den op Woensdag 14 Jan. Meebren gen stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, event, in legvellen voor schoenenbonnen en controlekaart voor toeslagkaarten moeders. Het kantoor aan de Steen- schuur is gepend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. K.A.J. „St. Petrus*' Voor Woens dagavond slechts één wens. Laten wij de nu ingeslagen weg blijven volgen. Jullie zullen het ondervinden. De Aalmoezenier heeft het geestelijk le ven onder handen en het programma zal verder in een gezellige sfeer wor den gegeven. Competitie voor de kaart- en dam liefhebbers zal hoog tij gaan beleven. De stoere Toekomst zal in spelvorm worden behandeld. Dus, jongens, komt allen om 8 uur naar het Don Boscohuis, want in goede geest wordt de Woensdagavond een feest. „St. Martinus". De afd. Leiden van de Ned. R.K. Onderofficiersver eniging „St. Martinus" heeft haar eerste jaarvergadering gehouden. Ge ïnstalleerd werd als nieuw lid de heer J. Verkuilen. Het bestuur werd met algemene stemmen herkozen. De Aalmoezenier kapt. Pater Gas man sprak een opwekkend woord ter gelegenheid van de jaarwisseling. Na enige opmerkingen van practische aard ging spreker nader in op zijn functie als geestelijk verzorger dei- militairen. De geestelijke verzorging is primair. De militaire zielzorg is een moeizame zielzorg, waarvoor de aal moezenier steeds op de bres staat. In het militaire leven staat men onde: de krijgstucht. In het militaire milieu vervalt stand en staan principes naast elkaar. Deze samenleving nu dient door de aalmoezenier doordron gen te worden van de waarheden van het Kath. Geloof. Men vroeg zich wel eens af, wat doet de aal moezenier. Hij is er niet slechts om de militairen hun godsdienstige plich ten te laten vervullen, doch hij heeft ook tot taak: de verchristelijking van het militaire leven. Militairen leven niet slechter dan anderen, maar wel kunnen velen de weelde niet verdra gen. Daarom is het de taak van de aalmoezenier, in samenwerking met een voorbeeldig kader, hen die zwak staan op hoger peil te brengen. Wat men als burger kan, moet men als militair zeker kunnen. De beroeps- onderofficier fungeert als kern van het leger. Hij begint meestal als jong mens en blijft op zijn post tot zijn pensionnering. Zijn principiële le vensvoorbeeld, zijn kath. geest cn overtuiging voeren naar de verchris telijking van het leger. Vergeten wij niet, dat wij uiteindelijk ons leger no dig hebben om de christelijke levens beschouwing te mogen behouden; en dit is onze grote taak. Sta daarom als Christenen in het leger en han delt naar de christelijke beginselen. Spreker besloot met de wens, dat „St. Martinus" in 1948 dat moge be reiken, wat voor zieleheil en sociale belangen nodig is voor de leden even als voor hun gezinnen. Dat liep nog goed af! Vermoe delijk doordat kinderen in de bed stede met vuur speelden, ontstond er brand in het perceel Duizenddraad- steeg 9 Door het brandende bed on middellijk op straat te gooien, werd erger voorkomen en behoefde de spoedig gearriveerde brandweer niet veel werk te verichten. die zeer bewogen, maar heel ge compliceerd is. Met thematisch ma teriaal tot zelfs van de inleiding, aanverwant aan hoofdthema en an dere. Ter verduidelijking werden verschillende gedeelten door gramo- foonmuziek ten gehore gebracht, welke niet alleszins welluidend was. Hennie Schouten sprak de wens uit, dat zijn toelichting moge bijdragen tot meer begrijpen en tot groter muziekgenot bij Flipse's interpreta tie. Met hartelijk appleus werd de inleider gedankt voor zijn leerrijke voorlichting. J. KORTMANN. De Burgemeester is verhinderd morgen spreekuur te houden BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardus Comelis, z. v. G. A. van der Pijl en M. A. van der Hut; Willy Marina, d. v. P. J. G. Versteegen en A. H. Kamhoot; Cor nelia Helena Johanna, d v. E. Klin kenberg en M. W. Kooreman; Johan nes Jacob, z. v. J. Pronk en G. Schaap Maria Engelberta, d. v. A. J. Kreu- ger en E. M. Verleun; Bartholomeus Johannes, z v. J. H. Janson en V. A. C. den Elzen; Gijsbertus, z. v. I. Monteba en H. E. W. Barten; Fran- ciscus Antonius Marie, z. v. C. J. Koevoet en G. M. Rewijk; Saskia, d. v. C. J. Piena en S. Buiteveld; Ber- tus, z. v. B. Kuijt en D A. de Jager; Adriana Wilhelmina, d. v. P. van der Plas en W. Colpa; Comelis Johan nes, z. v. A. van Velde en A. Kramer; Ynzen Jan, z. v. H. A. Steenhuis en J. Veersma; Hielkje, d. v. S. Brands- ma en A Barnhoom. Gehuwd- C. W. Diessen jm en M. J. A. Helversteijn jd.: H. A. van In- gen Schenau jm en A. Y. Mollema jd.; J. F. van Lith jm en J. D. Cop- pens gesch.; B. van Straten jm. en A. Blom jd Overleden: M. G. Yntema man 31 jaar! A. de Jong, man 42 jaar. I'VE EERSTE WEEK van de plaatselijke actie tot verkoop van certifi caten midden-Damterrein ten bate «van een nationaal monument en ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verzetsslachtoffers heeft niet het resultaat opgeleverd, dat de organisatoren meenden er van te mogen verwachten. Eerste week was geen succes De verkoop stond in geen verhou ding tot het aantal certificaten, dat aan onze gemeente is toegewezen en dat 65.000 bedraagt. Volgens deze toewijzing zou het aandeel van Lei den en omgeving in de landelijke actie derhalve f 32.500 moeten zijn of gezien over de gehele duur der actie, welke zich. tot het einde dezer maand uitstrekt een gemiddelde weekopbrengst van ruim 10?000, Het resultaat van de eerste week blijft daar vér beneden, maar niet temin ziet het plaatselijk comité, ge vormd door het bestuur der Stich ting Dodenherdenking 5 Mei 1945, de uiteindelijke opbrengst met vertrou wen tegemoet. Het acht het eenvou dig ondenkbaar, dat niet duizenden in en rond onze stad voor het luttele bedrag van twee kwartjes zouden willen en kunnen deelnemen in een actie, welke enerzijds beoogt de her innering levendig te houden aan cV heldhaftige strijd voor de Neder landse vrijheid en anderzijds ten doel heeft de nagedachtenis te eren van hen, die daarvoor hun leven ga ven door zich te belasten met de materiële verzorging hunner nage laten betrekkingen. Vooral dit laatste moet toch een ereplicht voor ons gehele volk wor den genoemd, waaraan geen Neder lander zich mag onttrekken. Op uitdrukkelijk verzoek van de burgemeester is naast de verkoop plaatsen in de hall van het postkan toor en op de eerste verdieping van Vroom en Dreesmann (beide ge opend van 104 uur) ook nog een verkoopplaats ingericht ip de hall van het Stadhuis, waar men iedere morgen van 912.30 uur terecht kan. Bovendien is een beroep gedaan op de m'edewerking van de hoofden van alle inrichtingen van onderwijs in onze stad, zodat ook de Leidse Jeugd haar deel kan bijdragen. Laten wij besluiten met het uit spreken van de wens, dat na deze LISSE GESNEUVELD IN INDIë. Te Djalatiga Ned. Oost-Indië is ge sneuveld op 6 Januari 1948 de ser geant J. J. Kortekaas, wonende te Lisse, Hereweg 416a. Auto vloog in brand. In de ga rage van het Lisser-Automobielbe- drijf ontstond een begin van brand, doordat bij het vullen van een car burateur de motor terugsloeg en hierdoor benzine in brand vloog, als mede een bus gevuld met benzine. De bus werd uit de auto gegooid, doch kwam tegen de monteur K. van Werkhoven aan, die onmiddellijk in de vlammen stond. Hij werd direct in een deken gewikkeld, waardoor de vlammen doofden. Het slachtoffer moest per ziekenauto naar Leiden worden vervoerd, alwaar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. De mon teur Lascaris liep brandwonden op. eerste week voldaan is aan de spe cif iek-Nederlandse voorwaarde om „eerst de kat uit de boom te willen kijken". Het woord, neen dc daad, zij thans aan de Leidse burgerij! K. EN O. MUZIEKBESPREKING DOOR HENNIE SCHOUTEN. Voor een goed bezette zaal gaf Hennie Schouten een uitleg over de verschillende werken, die op Don derdag 22 Januari door Eduard Flip- se met het Rotterdams Pnilharmo- nisch Orkest uitgevoerd zullen wor den en overeenkomstig het aange kondigde programma behandelde Schouten eerst César Franck zijn tijdgenoten, zijn persoonlijkheid als kunstenaar in zijn tijd zijn per soon als mens. nobel, eerlijk, niet er kend, maar daarom niet verbitterd, zijn geest uitstijgend boven de materie horend en gevend mu ziek van hoger orde. Volgde de be handeling van Franck's sym'phonisch gedicht „Psyche" naar een antieke legende. De inleider besprak en speelde voor, de prachtige motieven van elk der delen de mystieke sfeer duidde hij aan, de stijging, de daling, de bedoeling: geluk der vol maakte liefde. Wie deze toelichting aandachtig volgde, zal bij de uitvoe ring beter.de gedachtengang van de „Compositeur Angélique" kunnen begrijpen, diens zuivere verklanking van het dichterlijk gegeven. Het 2e punt van bespreking was het Con cert in b voor viool en orkest, dat Dick de Reus die avond zal spelen. Saint-Saëns gaf heel andere kunst virtuoos als uitvoerend kunste naar (organist) maar ook als com ponist. Hij beheerst de compositie, maar door het gemak van werken is zijn kunst niet schokkend. In dit vioolconcert (de betekenis van con cert werd uitgelegd) schittert de viool virtuoos misschien zelfs met iets te veel virtuositeit. De sonate vorm met hoofdthema, zangthema en doorwerking werd in het kort toegelicht en eveneens werden de motieven der delen voorgespeeld. Na de pauze volgde uitleg van Brahm's le symphonie. Brahms kwam niet zoals Debussy met een nieuwe richting. Hij keek naar de ouderen zich aansluitend bij Beethoven, maar toch iets geheel persoonlijks brengend. Wil men het gecompliceerde werk van deze mees ter enigszins begrijpen, dan moet men ook iets van zijn persoon weten. Hij leefde voor zichzelf moeilijk, was ernstig, zelfs somber en sarcastisch. Wat hij voortbracht is absolute, zeer gecompliceerde muziek. Veel zorg besteedde dc spreker om duide lijk aan te tonen het velband tussen inleiding en le deel van deze sym phonie, waarvan de thematiek ruig en stoer is; de machtige stijging en de bas. Het 2e deel het „Andante" contrasteert door innigheid met het felle 1ste deel. Het 3e deel „Alle gretto is feitelijk een Scherzo. Het Adagio is de inleiding tot de Finale, WEERSVERWACHTING REGEN EN WIND. Op vele plaatsen opnieuw aan- g zienlijke regenval bij tijdelijk 9 stormachtige winden tussen Zuid 9 West en West. Later wat afne- o mende wind en enige daling van 5 8 temperatuur. OOOOOOOOUOUUUUOOOOOOGOOOOOOOOOOÜOU 13 Jan. te Londen verwacht. Arkel- dijk, 12 Jan. te New York. Amedijk, 11 Jan. te Mobile. Bali, 13 Jan. van Le Havre. Bredero. 12 Jan. naar Hongkong. Britsum, 12 Jan. te Bal- timore. Delftdijk, 12 Jan. naar Los Angelos Hestia, 13 Jan. te Punta Cardon. Leerdam, 12 Jan. naar Phi ladelphia. Lamberg, pass. 12 Jan. Kaap Finisterre. Lieve Vrouwenkerk, 12 Jan. te Kuwait. Poelau Laut, 10 Jan. te Batavia. Prins Alexander, 12 Jan. 400 mijl Oost v. Malte. Prins Willem IV, pass. 13 Jan. Finisterre. Tabian, 12 Jan. van Port Said. Talis- se, 12 Jan. te Mobile. Van 't Hoff, 12 Jan. naar' Boston. HILLEGOM HONDERD-JARIGE OVERLEDEN. In huize „St. Joseph" is Zondag morgen in de ouderdom van 100 jaar overleden de heer Th. van der Helm, geboren 7 December 1847 te Hazers- woude. LAATSTE BER'CHTE-*' BINNENLAND. DE BESPREKINGEN TE DJOGJA. Volgens het republikeinse persbu reau Antara heerst in welingelichte republikeinse kringen te Djogjakar- ta de mening, dat de republikeinse regering haar standpunt zal hand haven en de Nederlandse voorstel len met betrekking tot wapenstil stand en politiek accoord niet zal aanvaarden. VOORLOPIGE FEDERALE REGERING VOOR INDONESIë INGESTELD. Hedenmiddag is in een klein zaal tje van het gebouw van de voorma lige Volksraad te Batavia door dr. v. Mook de „voorlopige federale rege ring voor Indonesië" ingesteld. De al gemeen secretaris, mr. K. Verboeket, las het regeringsbesluit voor. De ceremonie duurde vijf en twin tig minuten. Na de installatierede van dr. van Mook voerde prof. Hoes sein het woord, v/aarmede de plech tigheid was afgelopen. GESPANNEN TOESTAND TE SOEKABOEMI. Volgens een correspondent van „Keng Po" leeft men te Soekaboe- mi de laatste tijd weer in een ge spannen toestand. Iedere nacht worden er schoten gehoord. Volgens binnengekomen berichten willen ter roristen Soekaboemi binnenvallen Nederlandse troepen hebben de stel lingen aan de stadsgrens ingenomen. Zondag werden leden van de alge mene politie buiten de stad door ter roristen, gewapend met handgrana ten en geweren, aangevallen. Twee Indonesische leden van de algemene politie werden hierbij gedood. HET BEZOEK VAN PAUL SPAAK AAN AMSTERDAM. Bij zijn bezoek aan de Nederlandse hoofdstad heeft de minister-presi dent van het koninkrijk België. Paul Spaak, de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, bezochi. Hij werd hier behalve door de burgemeeeter zelf, door het voltallige college van wethouders ontvangen. Voorts waren op deze receptie aanwezig de secre taris van Amsterdam, mr. C. G. Spruyt, de rector magnificus van de Amsterdamse universiteit, prof. dr. G. C. Heringa, de secretaris prof. mr. W. G. Vegting, de commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk, de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Iloltrop, de president van het Indisch instituut, de heer Her- bert Cremer, de directeur van de Maatschappij Nederland, de heer A. F. Bronsing en Jhr. van Kretschmor van Veen, de voorzitter van de K. van K., mr. Chr. P. van Eeghen, de president van de Nederlandsche Han del Maatschappij mr. Ernst Heldring, alsmede de bestuursleden van het Beneluxexcomité. Na de receptie in de ambtswoning van de burgemees ter begaf het gezelschap zich per boot naar de „Johan de Witt, waar op het als gast van de Mij. „Neder land' het noenmaal gebruikte. MATERIELE OORLOGSSCHADE. Naar het A.N.P. verneemt, kan thans binnen enkele weken tegemoet worden gezien de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp, regelende de materiële oorlogs schade. BRANDSTOFFENBON DIE BINNENKORT AFLOOPT. Het C.D K. deelt mede, dat de bon 74 BV van de brandstoffenkaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (ka merbewoners) met ingang van 18 Januari a.s. zijn geldigheid zal ver liezen. De bonnen 74 B V dienen derhalve voor genoemde datum bij de hande laren te worden ingeleverd. POSITIE NED. SCHEPEN. Aardijk, 11 Jan. te New Orleans. Algorab, 12 Jan. van St. Vincent. Aludra, 13 Jan. te Genua. Amsteldijk, DE BESTE ZWEMSTERS TER WERELD BIJEEN. De „Zwemkroniek" geeft een lijstje van de beste tijden door dames en heren in 1947 gemaakt op de meest voorkomende nummers. Wij laten ze hier, samengesteld door de heer E. G Drigny, volgen. Dames: 100 Meter vrije slag: 1. F. Nathansen (Denemarken) 1.05.8; 2. G. Andersen (Denemarken) 1.06; A. M. Curtiss (Amerika) 1.06.8; 4. B. Helser (Amerika) 1.06.8: 4. H. Termeulen (Holland) 1.06.8; 6. G. Tildhom (Zwe den) 1.07: 7. Caroen (België) 1.07.9; 7. I. Fredin (Zweden) 1.07.9; 9. K. M' Harup (Denemarken) 1.08; 10. N. Merki (Amerika) 1.08.1; 10. C. Gib son (Engeland) 1.08.1. 19 Dames beneden de 1.10 sec. 100 Meter rugslag: 1. K. M. Harup Denemarken) 1.14; 2. I. Novak (Hon garije) 1.15.8; 3. C. Gibson {Engeland) 1.15.9; 4. J. Galliard (Holland( 1.16.5; van Feggelen (Holland) 1.17.1; 6. S. Zimmerman (Amerika) 1.17.6; 7. Berlioux (Frankrijk) 1.17.8; 8. -Petersen (Denemarken) 1.18.8; 8. Heerbruck (Duitsland) 1.18.8; 10. I. de Gans (Holland) 1.19; 10. S. van Slochteren (Holland) 1.19. 16 Dames beneden de 1.20 sec. 400 Meter vrije slag: 1. A. M. Cur tiss (Amerika) 5.07.9; 2. K. Harup (Denemarken) 5.13.7; 3. C. Gibson (Engeland) 5.14; 4. G. Andersen (De nemarken) 5.19; 5. F. Caroen (België) 5.20.9; 6. H. Termeulen (Holland) 5.21.8; 7. M. O. Wellington (Enge land) 5.23.4; 8. F. Nathansen (Dene marken) 5.25; 9. P. Coutinho (Brazi lië) 5.26.1; 10. E. Szekely (Hongarije) 5.23. 16 Dames beneden de 5.40 sec. 200 Meter schoolslag: 1. N. van Vliet (Holland) 2.49.2; 2. Markarova (Sovjet-Unie) 2.54.7; 3. J. de Groot (Holland) 2.55.8; 4, E. Szekely (Hon garije) 2.56.1; 5. E. Novak (Hongarije) 2.58.2; 6. W. Haverlag (Holland) 2.59.2; 7. M. Ferlund (Zweden) 3.00.3; 8. G. Sonnensen (Denemarken) 3.00.5; 9 Van Broekhoven (Holland) 3.01.3; 10 Y. de Kerkhove (België) 3.02. 11 Dames beneden de 3.04 sec. Heren-: 100 Meter vrije slag: 1. A. Janu (Frankrijk) 55.8; 2. P. O. Ols- son (Zweden) 57.2; 3. W. Ris (Ameri ka) 57.6: 4. S. Szathmary (Hongarije) 58.2; 5. R. Weinberg (Amerika) 58.3; 6. B. Smith (Amerika) 58.7: 7. G. Ka- das (Hongarije) 58.8; 8. M. Lunden (Zweden) 59.5; 8. J. Marik (Tsjecho- Slowakije) 59.5; 8. S. Rodriguez (Bra zilië) 59.5. 18 Heren beneden de 60 sec. 200 Meter vrije slag: 1. A. Jany (Frankrijk) 2.05.4; 2. B. Smith (Ame rika) 2.08; 3. P. Girdes (Amerika) 2 10; 4. J. Hill (Amerika) 2.10.4; 4. E. Rogers (Amerika) 2.10.4; 6. W. Ris (Amerika) 2.11; 6, A. Yantorro (Ar gentinië) 2.11; 8. G. Hoogerhyde (Amerika) 2.11.4; 9. J. Mc. Lane (Amerika) 2.11.6; 10. L. O. Oestrand (Zweden) 2.11.8; 10. G. Stager (Ame rika) 2.11.8. 18 Heren beneden de 2.15 sec. 400 Meter vrije slag: 1. A. Jany (Frankrijk) 4.35.2; 2. H. Furuhashi (Japan) 4.38.4; 3, J. Mc. Lane (Ame rika) 4.41.9: 4. B. Smith (Amerika) 4 42.5: 5. J. Hill (Amerika) 4.42.7; 6. A. Yantorno (Argentinië) 4.45.7; 7. Ryan (Amerika) 4.47; 7. G. Mitro (Hongarije) 4.47: 9. M. Duranoma (Argentinië) 4.48.5; 10. J. Hale (En geland) 4.48.5. 19 Heren beneden de 4.55 sec. 100 Meter vriie slag: 1. H. Furuhas hi (Japan) 19.15.4; 2. G. Mitro (Hon garije) 19.28; 3. G. Hoogerhyde (Ame rika) 19.44.2; 4. TL Voros (Hongarije) 19.53; 5. W. Heusner (Amerika) 19.54.8; 6. Matt Mann III (Amerika) 19.57.2; 7. J. Mc Lane (Amerika) 19.57.5; 8. C. Oda (Amerika) 19.59.9; 9 Stewart (Amerika) 20.02; 10. G. Vallerey (Frankrijk) 20.07. 17 Heren beneden de 20.30 sec. 100 Meter rugslag: 1. G. Vallerey (Frankrijk) 1.06.8; 2. H. Holiday (Amerika) 1.06,9; 3. A. Stack (Ame rika) 1.07.8; 4. R. de Groot (Amerika) 1.08.9; 5. Tonseca Silva (Brazilië) 1.08.9; 6. L. Zins (Frankrijk) 1.09; 7. J. Kovar (JVijecho-Slowakije) 1.09.2; 7 B. Borg (Zweden) 1.09.2; 7. P. O. Olsson (Zweden) 1.09.2; 7. M. Chaves (Argentinië) 1.09.2. n^Heren beneden de 1.10 sec. 200 Meter schoolslag: 1. J. Verdeur (Amerika) 2.35: 2. De Forest (Ameri ka) 2.36; 3. B. Sohl (Amerika) 2.38.8; 4. A. Szegedy (Hongarije) 2.39; 5. J. Linhart (Tsjecho-Slowakije) 2.40; 6. R. Romaine (Engeland) 2.40.1; 7. W. O. Jordan (Brazilië) 2.40.2; 8. D. Sei- bold (Amerika) 2.40.5; 9. C. Espejo- Perez (Argentinië) 2.41.1; 10. A. Ne- meth (Hongarije) 2.41.5. 16 Heren beneden de 2.45 sec.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3