Ereteken Voor Orde En Vrede Naar een nieuw arbeids-contract in het Bloembollenbedrijf jVtuziek 'ui het Boden-steegje DINSDAG 13 JANUARI 1946 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bij Koninklijk besluit is ingesteld een Ereteken voor orde en vrede, waaraan gespen kunnen worden ver bonden. Dit uit brons vervaardigde ereteken bestaat uit een rond medaillon, met in het midden de letter W. Boven deze letter staan de woorden Orde Vrede. Het medaillon is geplaatst in het midden van een achtpuntige ster, waarvan de bovenste punt is vervan gen door een koninklijke kroon, ge dragen door twee gekruiste zwaar den. Het ereteken wordt gedragen op een zijden lint uit vijf even brede banen van links naar rechts in de kleuren rood-wit-blauw-wit-rood. .De gespen geven een der jaartallen 1945, 1946 enz. tot een nader te be palen jaartal aan. Het wordt toegekend aan de mili tairen van dc Koninklijke Marine, DISTRIBUTIENIEUWS RESTITUTIE KOLENPRIJS BEGINT 19 JANUARI Uitbetaling op bonnen 78 BV en 81 BV Voor de reeds aangekondigde te rugbetaling aan particulieren op de in 1947 verhoogde kolenprijzen, zijn de volgende bonnen der brandstof- fenkaarten als waardebonnen aange wezen: Op bon 78 BV zal door de plaatselijke P.T.T.-kantoren van 19 Januari af een bedrag van f 2.40 worden uitbetaald aan de houders van de brandstoffen kaarten TA 707 en TB 707. De houders van de brand- stoffenkaarten TA 707 ontvangen bovendien op de bon 81 BV een be drag van f 1.60 terug. De P.T.T. zal nog een letterschema bekendmaken, dat nader aangeeft op welke dagen im-en zich in alfabetische volgorde op de postkantoren kan vervoegen. GELDIGHEIDSDUUR VAN DE NIEUWE BROODBONNEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de broodbonnen 110 Algemeen 610 Algemeen. 105 Reserve, 108 Re serve en 104 Reserve geldig zijn tot en met 17 Januari a.s. De keuzebonnen 111 Algemeen en 611 Algemeen, recht gevend op 400 gram brood of een rantsoen gebak blijven geldig tot en met 7 Februari a.s. De keuzebonnen blijven dus vier weken geldig. RADIO HILVERSEUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.pl. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgenklanken. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.pla- ten. 8.35 Koorzang. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Gram. platen. 10.45 De driesprong. 11.00 Gram.platenprogramma. 12.38 The Kilima Hawaiians. 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers. 13.50 Gr.platen. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconeert. 15.00 Rumoer om dikke Dries. 15.30 De Roodborstje. 15.45 De Regenboog. 16,15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Ac- ccrdeon-orkest. 18.00 Nieuws. 18.20 André de Raaf en Jacques Schutte. 19.00 Jodelzang. 19.30 CursuS „Am sterdam 1948". 19.45 Lezen in de Bij bel, 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.00 „De familie Carré". 22.00 Grampl. ..II Trovatore". 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.platen. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 9.00 Och tendbezoek bij jonge zieken 9.30 Werken van Edward Grieg. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hobo-kwarteft. 11.15 Peter Nobino's Musette-orkest. 12 00 Light opera company. 12.33 An- cora trio. 13.00 Nieuws, 13.15 Piano. 13.45 Radio cembalogezelschap, 14.15 Musette klanken. 15.00 Jeugdconeert. 16.00 Voor de kleuters. 16.15 Koor „Zanggeno". 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.35 Viool m. piano. 18.00 Strijdkrachten. 19.15 Piano. 19.45 En gelse les, 20.00 Nieuws. 20.15 Orgel improvisatieconcert. 21.20 Ensemble „Extase". 21.45 Kamerorkest. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.30 De slapende prinses. van de Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands-Indi sche leger, die in Nederlands-Indië en aangrenzende zeegebieden in het tijdvak, aanvangend op 3 September -1945 en eindigend op een bij K.B nader vast te stellen datum, ten min ste drie maanden in werkelijke dienst zjjn geweest. Bovendien worden gespen toege kend aan hen, die rechtstreeks in mi litair verband tegen kwaadwilligen hebben moeten optreden. Onafhan kelijk van de tijd van actie, wordt voor elk jaar, waarin is opgetreden, de desbetreffende gesp verleend. Zij, die in aanmerking komen voor de gesp, hebben tevens aanspraak op het ereteken, ook indien zij niet vol doen aan de eis van drie maanden Aan burgerpersonen, die zich in het bovenbedoelde tijdvak in Neder- .'ands-Indië in militaire zin verdien stelijk hebben gemaakt, kan het ere teken worden toegekend. Nijmeegse deviezen- smokkelarij was onder neming op grote schaal Betreffende de deviezensmokkel in Eindhoven vernemen wij nog het volgende: De smokkelaffaire werd reeds in de zomer van 1945 begon nen. Naar tc Eindhoven verluidt zou loslippigheid van een der bij het com plot betrokken vrouwen de fiscale recherche te Eindhoven op deze af faire attent gemaakt hebben. Hierop is door deze dienst een uitgebreid onder-zoek ingesteld. De vrouw, die voor het overbrengen van edelste nen, effecten en andere waarde- objecten in de arm genomen was, schijnt van origine Duitse B. C. te zijn. Twee der bij het uitgebreide smokkelcomplot betrokkenen, heb ben zich door de vlucht aan arres tatie onttrokken, te weten de oud zeeman B. uit Amsterdam, thans verblijf houdende in_ Tsjecho-Slowa- kije en de Amsterdammer S., wiens verblijfplaats onbekend is. De Eind- hovense recherche zag echter kans de Eindhovense assuratiemakelaar J. v. d. P., die juist van een reis uit En geland terugkeerde, te arresteren. Hij werd op het vliegveld Schiphol óp gevangen en naar Eindhoven over gebracht. Kort daarop volgde de aanhouding van de notaris B. en van de accoutant Gr. De Vrouw B. C. kon te Amsterdam worden aangehou den. Van der P. trok reeds eerder de aandacht, doordat hij direct na de bevrijding allerlei artikelen wist aan te bieden, die toen nog moeilijk te krijgen waren. DE IJSLANDSE VISFILETS. Van officiële zijde wordt onze aan dacht er op gevestigd, dat juist van Overheidszijde aanvankelijk be zwaar is gemaakt tegen de h.i. te hoge prijs van de zo langzamerhand berucht geworden IJslandse visfilets. De Regering is tenslotte gezwicht voor de aandrang van de particulie re handelsmissie, die aanvankelijk de besprekingen had gevoerd en meen de tot een aanvaardbaar resultaat tc zijn gekomen, een aandrang, die werd gesteund door het Centraal Orgaan (van de handel) voor de Nederlandse Economische betrekkin gen in het buitenland. Bij de beoor deling van het geval móet voorts niet uit het oog worden verloren, dat de aankoop was gekoppeld aan die van vismeel en haringolie. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de effecten beurs ite Amsterdam was gisteren van bescheiden omvang en daarbij was het koersverloop onregelmatig. Wederom waren het de oude en de nieuwste aandelen Koninklijke, die de meeste attentie trokken en waar voor zich wederom kooplust open baarde. met het gevolg dat de koers opnieuw een flinke verbetering te zien gaf. De gehele markt was bij de opening goed prijshoudend. De In dustriëlen, voor zover verhandeld, waren merendeels iets beter. De Phi- lipsaandelen lagen goed in de markt en werden afgedaan tegen prijzen, lopende van 374 a 376. Hoewel in deze aandelen de laatste tijd weinig is omgegaan, hebben zij het verlies, dat zij onlangs kregen te boeken, toch weer vrijheid geheel ingehaald. Prolongatie 2% procent. Pierre Balledux, de bekende acteur regisseur zal op 20 Januari a.s. in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag in verband met zijn 25-jarig to neeljubileum worden gehuldigd. De acteur,, die ook een postzegelver zamelaar is, thuis. In het district Delft, waartoe be halve Delft nog vele andere plaatsen behoren, onder welke Voorburg, Rijs wijk en Leidschendam, wil men de bestrijding van tuberculose bijzonder krachtig ter hand gaan nemen. Dit besluit is genomen, nadat de school- artsendienst had gerapporteerd, dat zeer vele schoolkinderen bij het on derzoek op t.b.c. positief hadden ge- raegeerd. Men wil er nu toe overgaan alle ingezetenen op t.b.c. te laten on derzoeken. Daarbij zal een apparaat worden gebruikt, waarmede men ook andere longziekten dan t.b.c. zal Kunnen constateren, aldus meldt het „Algemeen Dagblad". De voorraden bunkerkool in de Amsterdamse haven zijn sinds enige dagen zo sterk geslonken, dat het rijkskolenbureau geen toewijzingen aan schepen meer kan verstrekken, zo vernamen wij heden van welinge lichte zijde. De toestand heeft zich dientengevolge zodanig toegepitst dat vaartuigen, Nederlandse zowel als buitenlandse die hier kolen willen in nemen, de boodschap krijgen zich naar Antwerpen te begeven, aange zien men hen hier niet kan leveren. Van de resterende kleine hoeveelheid worden de schepen slechts bijgebun- kerd om Antwerpen te bereiken. In Rotterdam doet zich precies dezelfde toestand voor. Ook daar moeten de schepen naar Antwerpen verwezen worden. Deze in de betrokken kringen zeer betreurde situatie is ten dele een gevolg van onvoldoende kolenaan- voer uit de Ver. Staten verbandhou dend met onze deviezenpositie, ten dele een gevolg van de hoge water stand, waardoor de aanvoer uit Westfalen heeft gestagneerd. De vooruitzichten zijn nog zeer on zeker, doch men hoopt, dat het rijks kolenbureau spoedig een oplossing zal weten te vinden. POSITIE NED. SCHEPEN. Alwaki, 12 Jan. van Buenos-Aires te Rotterdam: Amsteldijk, pass. 12 Jan. Scillies. Annenkerk, pass. 12 Jan. Straat van Messina. Blommersdijk, pass. 12 Jan. Bishop Rock. Boschfon" tein, 12 Jan. van Portsoedan naar Mombassa. Duivendijk, 12 Jan. op 250 mijl Zd. West van Quessant. Ko- ta Agoeng, 13 Jan. van Soer'abaja te Pladjoe verwacht. Kota Baroe, ver moedelijk 15 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Molenkerk, 12 Jan.nog te Singapore. Muiderkerk, 12 Jan. van Karachie te Bombay. Willem Ruys, pass. 12 Jan. 13 uur Perim Zuiderkruis, 12 Jan. 8 uur te Ba tavia. DE STAND VAN DE MAAS. Bij de BelgischNederlandse grens is de Maas op verschillende plaatsen buiten haar oevers getre den. zoals bij Neerharen, Stokken, Boorsem, Uikhoven en Koten? aan de Maas. Te Neerharen staat het gehucht Herbricht geheel onder water en liggen ,de baggerwerken volledig stil. Te Kotem steeg het water onrustbarend en staan ver schillende hectaren wei en bouw land blank. Ook op Nederlands ge bied, n.l. te Berg, 'is het water dus danig gestegen dat het grensver keer tussen Nederland en België ten zeerste wordt belemmerd. EERHERSTEL VOOR IR. F. H. E. GULJE EN IR. J. E. COLIN. Mr. Kortenhorst schrijft in „De Kath. Werkgever": „Het ligt nog vers in het geheugen, dat op 1 Maart 1946 Ir. F. H. E. Guljé door moor denaarshand om het leven is geko men. De dader(s) is (zijn) niet op gespoord. Er bestaat een sterk ver moeden, dat deze moord verband houdt met „zuivering". Eindelijk op 25 November 1947 is een definitieve uitspraak ge vallen over het door de Directie van de Hollandse Constructie Werk plaatsen en van de daarmede ver bonden ondernemingen tijdens de bezetting gevoerde beleid. De aanklacht van collaboratie te gen de mede-directeur van de Heer Guljé, Ir. J E. Colin die liefst vanaf 10 Augustus 1945 tot 13 Sep tember 1946 in 3 kampen en 2 ge vangenissen zoals nu blijkt vol komen onschuldig geïnterneerd is geweest, werd nadat eerst de Zui veringsraad voor het Bedrijfsleven hem zuiver'had verklaard (Zie Ne- derl. Staatscrt. van Vrijdag 31 Oc tober 1947 No. 211) op de reeds ge noemde datum door de Advocaat- Fiscaal te 's-Gravenhage, Mr. Hol lander, zonder meer geseponeerd. Ten aanzien van de nalatenschap van wijlen Ir. Guljé werd eveneens de zaak terzijde gelegd. De Heer Guljé is dus eigenlijk in het geheel niet berecht, noch gezuiverd, doch alleen maar „verdacht" geweest. Er is voor de autoriteiten te lange leste geen aanleiding geweest op deze „verdachtmakingen" in te gaan of ze serieus te nemen. Het zal een zwarte bladzijde vor men in de vaderlandse geschiede nis, dat tengevolge van het wanbe leid der officiële instanties een man als Guljé heeft moeten ondervinden, dat hij le. op 25 Mei 1945 door het M.G in zijn functie werd geschorst en hem een gedwongen verblijf plaats werd aangewezen; 2e. op 10 Augustus 1945 nadat het M.G. op 8 Augustus 1945 de schorsing enz. had opgeheven door de P.O..D zonder opgave van redenen werd gearresteerd eri in de gevangenis te. Leiden werd opgesloten; 3e. op 1 Maart 1946 nadat hij op 9 Octo ber 1945 was vrijgelaten zonder dat de schorsing werd opgeheven, ter wijl hem bovendien huisarrest werd opgelegd werd vermoord. Het onderzoek door de P.R.A. heeft geduurd van 25 Mei 1945 tot 3 Januari 1947 Het doet mij uit de aard der zaak genoegen, dat zowel Ir. Colin als Ir. Guljé volkom'en zijn gerehabiliteerd, maar ons mede leven en ons medelijden met de slachtoffers van dit drama en met hun gezinnen zijn er niet minder door geworden. Het tegendeel is het geval. Met mij zullen velen zich af vragen: wat is er geschied ten aan zien van hen, die het Nederlands recht tot een aanfluiting hebben ge maakt? Gelukkig is door de huidige minister van Justitie een wetsont werp aangekondigd, waarin het recht op schadevergoeding zal wor den geregeld ten aanzien van hen, die ten onrechte geïnterneerd zijn geweest. Maar wat betekent een materiële vergoeding tegenover .zo veel onverdiend toegebracht leed? Met schadevergoeding alleen is het geschonden recht niet hersteld." Ontevredenheid bij de arbeiders over de voor stellen van het hoofdbestuur Aan een verslag in de „Nieuwe Haarl. Courant" is het volgende ont leend: Werknemers in het Bloembollenbe drijf zijn te Hillegom bijeengekomen. De bondsvoorzitter, de heer v. d. Ploeg, gaf een overzicht van de moei lijkheden rond de c.ollectieve con tracten in de laatste jaren. In twee-en-half jaar is dit contract nu voor de vierde maal op de helling. Dit is niet bevorderlijk voor het hoog nodige vertrouwen. Nadat de werkgevers en werkne mers langdurige besprekingen hadden gevoerd, om te komen tot de vaststel ling van een nieuw contract, bleek al spoedig, dat er groot verschil van me ning was-en besloot men de zaak in handen te stellen van een kleine com missie, die tot opdracht kreeg voor stellen te doen voor de samenstelling van het nieuwe collectieve contract. De voorstellen van deze commissie zijn nu behandeld en zijn door de dis- trictsbesturen en de besturen der drie landarbeidersvakbonden goedgekeurd. Zij alleen hebben gemeend deze voor stellen te moeten aanvaarden en we derzijds is- aangenomen om de voor stellen in de verschillende vakbonden te verdedigen. Deze voorstellen lui den als volgt: 12 vacantiedagen per jaar voor de vaste arbeiders, waarvan zes dagen achtereenvolgens kunnen genomen worden voor 1 Juni. Een weekloon extra als vacantie- toeslag. Eén gulden toeslag op het diploma, zowel voor jonge en oudere werk nemers. Vacantiebonnen voor losse arbei ders (de z.g. 2 pet.). Spr .wijst op de waarde van deze verbeteringen op sociaal terrein. Daartegenover staan echter, zegt spr., enige verslechteringen op materieel terrein. Er wordt voorgesteld, wat langer te werken. Deze meer uren- arbeid zal moeten worden gevon den in een kwartier minder middag per dag gedurende negen maanden en een half uur in de drie drukke maan den. Ook bestaat er bij de werkgevers bezwaar tegen de volledige handha ving van het privilege van vrij aard appelen en -of land. In het voorstel komen ook de lonen ter sprake. Voorgesteld wordt de weeklonen van de vaste arbeiders te brengen van 39 op 42, voor de losse arbeiders van 42 op 45. De spittarieven worden ook ver hoogd en wel als volgt: 20 duim van 0.95 op 1.24 duim van 1.15 op 1.25 en 30 duim van f 1.50 op 1.60 alles 'p. R. roe. Na een uitgebreide toelichting op deze voorstellen verwacht spr. geen applaus voor deze voorstellen, maar toch waardering voor het resultaat, dat na langdurige besprekingen en veel moeite werd bereikt. Nadat uit de vergadering door 16 sprekers zeèr scherpe critiek op het voorgestelde was uitgebracht, is de Bondsvoorzitter er nogmaals aan be gonnen de zaak toe te lichten en dui delijk te maken, dat de voorstellen niets inhouden wat buitengewone of fers vraagt. Het is zelfs zo, dat de bloemisten-arbeiders nu op een bete re grondslag komen op sociaal gebied, doordat zij in het vervolg bij hun plichten ook rechten kunnen laten gelden, wat bij de komende Bedrijfs organisatie van groot belang zal blij ken te zijn. De voorzitter der afde ling wees er-op hoe deze voorstellen met grote moeite tot stand zijn geko men en hij acht het* onverantwoord wat de verschillende aanwezigen heb ben gezegd aan het adres van Hoofd bestuur en anderen en hoe men over de voorstellen denkt. Handhaving en stipte naleving van het collectief con tract moet leiden tot betere orde en arbeidsverdeling. Ook de heer L. Seij- sener (bestuurslid) deed een beroep op de aanwezigen, nadat hij op het enig juiste standpunt der vergadering had gewezen, de voorstellen zonder verdere bespreking aan te nemen. De Geest.-adviseur wees er op, dat de werknemer en de werkgever samen moeten werken. Maar alles was te vergeefs. Het slot was zo onwaardig aan katholiek georganiseerden, dat v/ij er geen verder verslag van ma ken. Het moet wel een grote teleur stelling zijn voor de meeste werkers, die zoveel tijd en moeite offeren voor het algemeen belang, als men er zo op reageert. PERSSPIEGEL j OPMERKINGEN OVER KAMERLEDEN. Eenige tijd geleden heeft de Haag se briefschrijver van de Tijd de R.K. Tweede Kamerfractie onder de loupe genomen en daarbij enkele opmer kingen gemaakt, die de overdenking wél waard zijn. Hij schreef o.m.: „Van de zittende Katholieke Minis ters beschikken er twee over parle mentaire ervaring en vier niet. In mijn tijd werd als regel een goed deel van de ministers uit ervaren Kamer leden gerecruteerd en ik meen te mogen zeggen, gezien de politieke mouvement na 1945, dat er geen ge ringe wijsheid stak in deze methode, maar de ervaring is als een arts, die pas komt als de ziekte voorbij is. Er bestaat daardoor een ontstellend tekort aan all-round politici. Oor zaak? De ver doorgevoerde speciali satie en een dreigend teveel aan be langenvertegenwoordigers. Een oud-Minister, die bij het ge sprek tegenwoordig was, achtte dat slechts één der oorzaken. ,.Als ge volg van de oorlog is er een hiaat ont staan tussen de generaties, die pas na verloop van tijd kan worden opge vuld. De Kamer telt een aantal veel belovende, ijverige en toegewijde jon gere leden, maar in de staatkunde is dikwijls een grein ervaring meer waard dan een pónd jeugdig enthou siasme. De Katholieke fractie is jong ge worden met haar 15 na oorlogse nieuwe leden: 7 waren reeds in 1937 gekozen. 5 komen voort uit de jaar klasse 1933 en er zijn slechts .vier, die al dan niet met een lange onder breking uit een daarvoor liggende pe riode stammen. Ik maak me sterk, dat de jonge Kamerleden en ministers de eersten zullen zijn om dat te erkennen. In de politiek heeft alles een geschiede nis en een verleden en die leer je niet kennen uit intuitie alleen". Het zijn behartigenswaardige op merkingen, maar.... men vergete hierbij niet, dat de huidige Kamerle den met routine óók begonnen zijn als onervaren jonge Kamerleden! BINNENLAND. De Katholieke Bond van Rij wielherstellers zal 28 Januari a.s. in „Hotel Bristol" te Eindhoven voor het eerst na de bevrijding in alge mene vergadering bijeenkomen. De leden van het hoofdbestuur der Stichting voor de Landbouw tre den ingevolge de statuten elk jaar op 31 December af. De zes samenwerken de organisaties hebben, met uitzon dering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, dezelfde bestuurs; leden voor het jaar 1948 aangewezen, die in het afgelopen jaar zitting had den. De Stormschool te Bloemcn- daal zal worden gevestigd te Roosen daal in de Engelbert van Nassau- kazerne. Een van de 14 slachtoffers van de vliegramp nabij Parijs op 6 Jan. is ir. Félix Leo Pelster, Nederlander van origine. Tot burgemeester van Nieuw Vossemeer is benoemd de heer E. P. A. M. Janssens te Hoge Zwaluwe. De passagierslijst van het s.s. „Volendam", dat 26 Januari a.s. te Rotterdam wordt verwacht, ligt op ons bureau ter inzage. Dodentransport- schip in brand Op de Atlantische Oceaan is brand uitgebroken in de machinekamers van het Amerikaanse doden trans portschip ..Joseph Connolly" waar door het schip onbestuurbaar werd. De manschappen en de enige passa gier zijn in de reddingboten gegaan. Alle zesenveertig personen, die zich in de vier reddingboten van het brandende schip bevonden, zijn ge red. Twee Amerikaanse schepen vol brachten de redding: de „Union Vic tory'' en de „R. E. Callan" Het doden transportschip was op weg naar Antwerpen met 5.000 dood kisten om gesneuvelde Amerikanen naar Amerika 'te vervoeren. door STEFAN BROCKHOFF Hij bezat het grote hoekhuis een winkel en daarbij zag hij er vuiler en armoediger uit dan een bedelaar Bo vendien verhuurde hij nog gemeu bileerde kamers. Zo'n «man had dat toch niet nodig. Hij zag er uit als een. „Als een pad', ziet hij er uit" viel Gerda hem in de reden. „Nu weet ik het, al een tijd zit ik er over te piekeren." Zij waren het er over eens, dat Zarke een pad was en niet de moeite waard om door Bebo overreden te worden. Buiten speelde het orgeltje zijn laatste wals. „Ach lieber Tod von Basel", neu- ride Gerda zacht mee. Toen zweeg zij plotseling verschrikt. Toen zij het lied het laatste hoorde leefde Kamp- schulte nog. En de schaduw van die afschuwelijke ontdekking was nog niet over haar vader komen. Snel wierp zij het raam dicht. In het Dodensteegje nam het meisje afscheid van de papagaai. De geldstukken in dó pet van de oude Borro glansden in het zonlicht. En het scheen Gerda of die vergulden leeuw op de pomp haar boosaardig aangrijnsde. HOOFDSTUK 17. „Scheid toch uit over die Zarke", bromde Wienert boos. „Wat heb je toch tegen die kerel?" Kampschulte heeft toch geen vogel tjeszaad gegeten". „En ik zeg u voor de honderste maal, dat die verdenking tegen van Hagen belachelijk is," antwoorde Jupp even boos. „Gelooft u nu heus dat een zo be roemd geleerde. „Ook beroemde geleerden schrik ken soms niet voor een misdaad terug Vooral niet als hun werk in gevaar komt. Die mensen zijn bezeten. Sinds hét geval Tavreen vertrouw ik geen mens meer „Ik ben het niet met u eens. Wel, zijn er heel wat mensen, dié ik niet* vertrouw" „Ik wilde maar liever, dat je wat minder vindingrijk was", mopperde Wienert, nu werkelijk boos. „De kwestie is al moeilijk genoeg. En wat voer jij voor deze zaak eigenlijk uit? Friedrich Kampschulte heb ik ook voor mijn rekening moeten nemen''. „Maar u hebt me 'toch zelf van middag weggestuurd", zei Jupp. „Omdat ik je domme gezicht niet voortdurend voor me wel zien", ant woordde Wienert onlogisch, waarop beiden in een hartelijk gelach uit barstten. „Die Friedrich is overigens nogal gesloten. Daar is weinig uit te krijgen. Maar èèn ding staat vast: erg broederlijk was de verhouding niet en de middag voor de moord hebben die twee een flinke ruzie gehad. Herman had grootse plannen en Friedrich, die in zaken nogal aan de voorzichtige kant is, moest daar blijkbaar niet veel van hebben." „Heeft hij u nog gezegd waar het precies overging?" vroek Jupp. „Ja en nee antwoordde Wienert. „Eerst trachtte hij de zaak volkomen onschuldig voor te stellen. Maar hij begon al gauw zich zelf tegen te spreken. Herman had zakelijke plan nen waaraan Friedrich niet mee wil de doen. De Vinum gaat goed. Heel zelfs, maar Herman was nu een maal niet gelukkig, wanneer hij zijn geld niet in alle mogelijke zaken kon steken. Onlangs had hij nog duizen den verloren in een horlogefabriek. Hetgeen hem overigens niet belette zijn geld in een uiterst bedenkelijk speelgoedfabriekje te steken. Fried rich vertelde me, zich daar met hand en voeten tegen verzet te hebben... de zakelijke opvattingen van zijn broer waren volkomen gewetenloos, waarbij ik overigens betwijfel of Friedrich zo achttien karaats is als hij beweert, tenminste, wanneer het .en minder oirbare zaak betreft, die volkomen safe is." „Maar Herman heeft tot nog toe dan toch maar goed geboerd'', merkte Jupp op. „Alleen, dat hij zijn waaghalzerij met de dood heeft moeten bekopen." „Trouwens, zijn broer beweert, dat zijn machtdorst met de jaren steeds groter is geworden. Over hét parti culiere leven van zijn broer heb ik niets uit hem kunnen krijgen en ik kan me voorstellen, dat hij daar niets van weet. Over mevrouw Schottler is hu slecht te spreken, en hij liet doorschemeren, dat Herman haar al lang kende en dat er al vaak ruzie tussen die twee geweest is. Ik kon er niet goed wijs uit worden en nog minder uit wat hij over die huizen vertelde". „Wat voor huizen"? „Kampschulte scheen alle moge lijke huizen op te kopen en liet die dan afbreken. Daarvoor in de plaats wilde hij moderne woningen van twee kamers zetten, volgens hem „het huis'" van de toekomst. Fried rich raakte tamelijk in de war toen hij er over sprak. Trouwens dat was de eerste keer. Herman had ver schillende processen met huurders die er niet gauw genoeg naar zijn zin uittrokken. Met Zarke was dat het geval erf met Van Hagen ook. Natuurlijk heb ik -dat niet tegen Friedrich gezegd". Het lijkt bijna of hij de bedoe ling had Van Hagen te belasten. Ik bij er van overtuigd, dat hij wist van die besprekingen over het laborato rium ook al sprak hij daarover niet. Heeft hij Van Hagen rechtstreeks be last? „Nee, hij deed als of hij van de hele geschiedenis niéts afwist. Ove rigens hebben die twee samen een fles wijn gedronken, op verzoek van Herman beweert Friedrich". Jupp sprong op. „Het is afschuwe lijk. Steeds meer verdachten en geen een, waarvan men kan zeggen, dat hij het zeker gedaan heeft". „Tja, mijn beste, dat komt bij der gelijke gevallen meer voor. Het zou misschien wel verstandig zijn, als jij die mijnheer Friedrich voorlopig in het oog hield." HOOFDSTUK 18 Het avondeten in ..Greifenhof' was niet gevarieerder dan anders. Jupp kende de menu's al uit het hoofd Maandag ommelet die overigens in de verste verte niet te vergelijken was met die van juffrouw Wasser en sla. Dinsdag worstjes met gebak ken aardappelen. Woensdag koud vlees en Donderdags begon het pro- grammma weer van voren af aan, met die verstande, dat de Zondag met een kalfsoester opgevrolijkt werd. De studenten zouden niet geweten heb ben, hoe ze het hadden als Maandags bijv. het menu van Woensdag ter ta fel zou verschijnen. Jupp's toch al niet grote eetlust werd tot een mi nimum gereduceerd bij het lezen van de krant. Want de filmverslaggever Cinemax had de zomervacantie van de rechtbankverslaggever benut om de geestige opmerkingen die hij an ders aan Greta Gar-bo's edel gevorm de gestalte of aan Lilian Harvey's betoverende poppevoetjes wijdde, voor de affaire Van Hagen 'te mis bruiken.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2