3iwtoi Jiwied en de „MiiCiaenen-exfenh MAANDAG 12 JANUARI 1948 DE LEID SE COURANT LEIDEN DE „ZUSTERS VAN BETHLEHEM" IN LEIDEN VERWELKOMD. Vernieuwing. Er wordt veel over gepraat en geschreven. Ieder onzer is er van overtuigd, dat het leven moet worden vernieuwd. Doch ten slotte komt het aan op daden. En ten slotte is de kern-daad. waaruit al het an dere. wat noodzakelijk is, kan voort- bloeien: de vernieuwing d.w.z. de ver levendiging en verdieping van het persoonlijk christelijk leven. En daarom is de oprichting van een convent van religieusen, als van de „Zusters van Bethlehem", die zich tot direct doel stellen, de mensen dichter te brengen tot God, al is 't dan ook slechts een klein convent (drie Zus ters) een zeer verheugde gebeurte nis,- zoals de pastoor der parochie, waarin het huis (Pieterskerkkoor- steeg 15) is gevestigd, pastoor Beu kers gisteren bij de officiële ont vangst der Zusters verklaarde. Met de Zusters en haar Overste uit Nijmegen waren gistermiddag in de eenvoudige kapel van de'„Vrolijke Ark" te zamen gekomen de hoogeerw. Deken en de Pastoors der stad (pas toor Smitz was verhinderd), de be sturen van St. Francisca Romana- werk en Katholieke Centrale voor Gezinszorg, de leidsters van eerstge noemd) liefdewerk, en ook de stichter van de Congregatie der Zusters pa ter Kooien, en pater de Gruyter, O.S.Cr, uit Zoeterwoude. Pastoor Beukers celebreerde een Lof. Na het Lof kwamen allen te zamen in een der zalen. Hier voerden het woord achtereenvolgens rector Ber- nefeld ak, voorzitter van het St. Fran cisca Romana-werk en mr. Donders als voorzitter van de Katholieke Cen- trale voor Gezinszorg. Beiden heten de Zusters oprecht welkom. Rector Bemefeld zeide o.m. er volkomen ge rust op te zijn, dat in het Francisca Romana-werk de samenwerking tus sen de*Zusters en de leken, die hier veel en goed werk hebben verricht, uitstekend zal zijn. Mr. Donders wees er op, dat de Katholieke Centrale voor Gezinszorg, speciaal het Bureau eigenlijk nog moet beginnen en dat hier de opbouw gezamenlijk kan ge schieden. Hij is er ook zeker van, dat Zuster Agnes, aan wie de leiding van het Bureau is toevertrouwd, haar de licate taak met grote tact zal uitvoe ren. Vervolgens.zeide de hoogeerw. heer Deken Homulle de Zusters hartelijk te willen verwelkomen namens de Katholieken van Leiden, speciaal na mens de geestelijkheid. De komst der Zusters valt samen met het Oc taaf van het Drie-Koningenfeest: mo gen de Zusters velen brengen tot het vinden of hervinden van de- Waar heid. Vandaag vieren we het feest der H. Familie: dat de Zusters in vele ge zinnen mogen brengen of vermeer deren de kennis van en de liefde tot God. De Deken wenste de Zusters heel veel zegen op haar werk in een lange toekomst. De zeereerw. pater Kooien O.P., stichter van deze Congregatie, wier leden officieel heten: Zusters Domini canessen van het H. Sacrament, bracht dank voor zoveel sympathie en welwillendheid. Allereerst aan Zijne Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haarlem, mgr. Huibers. aan de Deken en pastoors van Leiden, aan de besturen, in het bijzonder aan rec tor Bernefeld, die spr. de ziel van de hele zaak noemde, en aan mr. Don ders, die de onderhandelingen had gevoerd1 met evenveel zakelijkheid als begrip voor de doelstelling der Zusters. Pater Kooien schetste ver volgens, hoe het doel der Zusters al dus kan worden samengevat: mensen gelukkig maken. De zeereerw. heer pastoor Beukers sprak vervolgens zijn vreugde uit over dit nieuwe Zusterhuis in zijn pa rochie het vijfde. En de zeereerw. heer pastoor v. d. Schoot O.F.M. ver klaarde niet alleen als pastoor maar ook als Franciscaans pastoor hij wees op de verhouding tussen St. Franciscus en St. Dominicus de komst der Zusters hartelijk te begroe ten. Ten slotte sprak de hoofdleidster mej. N. v. Paridon een kort woord, waarin zij namens alle leidsters van het St. Francisca Romana-werk de volle medewerking toezegde. Rector Bernefeld dankte in zijn slotwoord alle aanwezigen.. GROTE ONTSTEMMING IN HET BAKKERSBEDRIJF. De nieuwe distributieregeling voor de broodvoorziening heeft in het broodbakkersbedrijf grote ontstem ming gewekt. In de wekelijkse bij eenkomsten van de Unie voor het Bakkersbedrijf kwam dat zeer sterk tot uiting, doordat een groot aantal personelen met klem kwamen aan dringen, een krachtig protest te doen horen tegen deze regeling, die blijk geeft zonder enige overleg met de bedrijfsorganisaties tot stand te zijn gebracht. Niet alleen dat de bakkers met 10 verschillende bonnen te ma ken heeft een regeling welke geen I enkele practische betekenis heeft doch ook het broodetend publiek wordt door deze regeling op een dwaalspoor gebracht, welke aller minst een goede distributie in de hand werkt. De bestuurders van de Unie waren het volkomen met deze protesten eens, en deelden mede, dat deze aan gelegenheid de volle aandacht heeft van de landelijke Unie. Verder zal mede namens de be- tfrijfscommissie voor het bakkersbe drijf waarin werknemers en werk geversorganisatie samen werken bij de bevoegde instanties met klem v/orden aangedrongen, op korte termijn tot een betere regeling geraken. Dienst der apotheken. Doordat wij Zaterdag een aan ons verstrekte foutieve opgave plaatsten, geven wij nu de juiste nachtdienst der apothe ken tot Zaterdag 17 Jan. 8 uur, die wordt waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en Apotheek Doeza, Doezastraat 31. tel. 21313. VEERTIG JAAR „UNO SUMUS ANIMO". Stijlvolle viering in de Schouwburg. In aanv/ezigheid van burgemees ter F. H van Kinschot, de wethou der van onderwijs v. Schaik, rector A. Scholte, de curatoren en docen ten van het Leids gymnasium en vele genodigden vierden de leerlin gen en oud-leerlingen van dit gym nasium "Zaterdagavond in de Schouw burg het veertigjarig bestaan van de Leidse Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" en het tweede lustrum van het schoolgebouw met een op voering van „Gloriant*, een „abel spel ende edel dine van den hertoghe van Bruyswyc, hoe hi wert minnen de des Roedelioens dochter van Abelant". Van de adellijke toneelliteratuur zijn drie spelen, bekend onder de naam van abele spelen in het mid- delnederlands bewaard geblevenè Gloriant is hiervan het meest karak teristiek Middeleeuws-hoofs Men zou dit spel de dramatisering van het begrip van de hoofse liefde kun nen noemen. De grondgedachte van het spel is, dat de liefde een zelf standige macht is in het leven en niemand er zich aan kan onttrekken. Dit laatste ondervindt Gloriant, wan neer Florentijn, de oosterse prin ses van Abelant, hem haar beeltenis doet toekomen. Bij het aanschou wen ervan ondergaat de hertog een innerlijke ommekeer en wil ogen blikkelijk naar Abelant gaan. Alle pogingen om hem hiervan te weer houden mislukken. Bij zijn eerste ontmoeting met Florantijn vvordt Gloriant echter overvallen en in de gevangenis geworpen, terwijl zijn geliefde eveneens in ongenade valt. Het slot is ondanks alle sombere pers pectieven een glorieuse terugkeer in Bruyswyc, waar het jonge paar met vreugde wordt ontvangen. De opvoering van dit spel onder regie van Dr. J. F. Heybroek is een schitterend succes geworden. De ge hele opzet, het aardige décor, de costumes en tal van kleinigheden verrieden de grote toewijding, waar mede dit optreden was voorbereid. Gloriant vond in W. Holleman een buitengewoon goed vertolker, ter wijl Florentijn, door Miek de Jager gespeeld, eveneens goed voldeed. Haar gelaatsexxpressies waren bijz. leverig, waarbij haar gebaren soms wat schril afstaken. Verder denken wij aan P. de Buck en H. Weiland, die respectievelijk als Gheraert en Go- devaert een zeer goede indruk maak ten. Het zou ons te ver voeren, in dien wij alle medewerkenden een voor een bespraken, waarom wij vol staan met te constateren, dat geen der spelers hoewel er vanzelf sprekend verschil in artistieke pres taties viel aan te wijzen uit de toon is gevallen. Tussen de verschil lende delen werden liederen ten ge hore gebracht door het Leidse Gym nasiasten Zangkoor. Gelijk in de Middeleeuwen gebrui kelijk, werd de voorrtelling met een klucht ueslotéri; in dit geval „Die sotternie van den busk en blazer", een van die destijds zeer geliefde spelen, waarin echtelijke onaangenaamheden werden vertoond, die in het uitde len van oorvijgen haar hoogtepunt vonden. Ook voor deze opvoering een woord van lof, in het bijzonder voor R. Hazelhoff en Helga Kokail. Het was een zeer originele ge dachte van rector A. Scholte, om aan het einde van deze avond, zijn toe spraak waarin hij zijn waardering voor het spel tot uitdrukking bracht in het Middelnederlands te hou den Spreker bood de praesces van U. «S. A., da heer P. de Buck, 'een bouquet bloemen aan. Ook namens „Lugdunum Batavorum" werden bloemen aangeboden. De heer de Buck sprak tenslotte een dankwoord, waarbij de damestonelisten in de bloemen werden gezet. Zaterdagmorgen is de 39-jarige A. B.. alhier woonachtig, voor het terrein van de fa. v. Hoeken, toen hij van een schuit op de walkant wilde stappen, gevallen en met het hoofd op de langs het water gelegen rails terecht gekomen. Hij liep bloedende verwondingen op aan de rechterslaap en een lichte hersenschudding. Door de E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. Vrijburg m. 62 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Martha, d. v. T. Ver sluis en N. N. Kom, Jan z. v. J. C. Blok en J. L. Mol, Francis Maria d. v. J. P. Vrolijk en C. A. Dieleman, Johanna Berendina Francisca d. v. B.. F. Leuverink en J. B. Evertzen, Federik z. v. P. A. v. Ballegooijen en Kom, Dirk Hermanus z. v. E. v. Harskamp en J. de Jong. Jan z. v. J. P. Belt en P. G. v. Tol, Petrus Fran ciscus z v. P. Dongelmans en>E. de Korte, Reinder z. v. D. Posthuma en P. C. den Hoed, Gijsbertha d. v. J. Metselaar en C. Annaars, Alida Eli sabeth d. v. P. v. Werf en J. Heijne Ondertrouwd: Hendrik Smits 27 j. en Margaretha E. J. Korver 24 j. Jan Oppelaar 32 j. en Gijsbertha v. d. Quast 33 j. Jan Stigter 37 j. en Theodora G. v. Egmond 30 j. Arie Spruijt 38 j. en Johanna Vonk 36 j. Gerrit Lage 21 j. en Mietje v. Har selaar 17 j. Bastiaan v. d. Dool 24 j. en Helena Colijn 26 j. Getrouwd: Paulus v. d. Heyden 29 j. en Naatje L. de Bruin 25 j. Jan C. Treur 28 j. erf Gijsbertha B. West maas 23 j. Overleden: Hendrikje Helmus 80 j. wed. van Pieter v. Veen, Willemijntje Vastenhout 81 j. wed van F. Com missaris, Lammert G. v. Eijk 13 dagen Leendert Sneeuw 6 dagen Klaas G. v. Slogteren 53 j. BOSKOOP R.K. Blindenbond „St. Odilia". Ten bate van de verzorging der blin den houdt bovengenoemde bond op 16 Jan. a.s. zijn jaarlijkse donateurs- en propaganda-avond in het R K. Ver. gebouw. De avond wordt verzorgd door het Zuid-Hollands Kleinkunst- gezelschap. De medewerkenden, o.w. Bas Leon, Geraldini en Johny Bou- man, zijn voor Boskoop geen onbe- kencien. De jaarfuif van de Sociteit „Welgelegen" op 5 Jan. j.l. luisterde zij nog op en oogstten daarbij een ge weldig succes. U kunt dus a.s. Vrijdag 16 Jan. genieten van de prestaties van genoemd gezelschap en tevens steunt u daarbij het prachtige werk van St. Odilia. Personalia. Mej. J. de Haan, en de heren P. v. d. Erf, A. H. Loef en W. Kloosterhuis behaalden het vaar digheidsdiploma machineschrijven. Hun opleiding ontvingen zij van de heer C. Jonker leraar aan de Middel bare Handelsavondschool alhier. De heer J. K. Rees, onderwijzer aan de N.-H. school alhier is per 1 April a.s. in gelijke functie benoemd te Genderen (N.B.). Toch oppassen. Over het alge meen heeft Boskoop weinig hinder van „langvingers". Zo nu en dan siaan de „heren" echter hun slag. Nu was de fzm. Groen aan de Rozenlaan het slachtoffer. Tijdens afwezigheid van de bewoners zagen onbekenden kans de woning binnen te dringen en het radiotoesetl mede te nemen. Het Perzisch tafelkleed hetwelk mede werd ontvreemd diende waarschijn lijk voor verpakking. De politie stelt een onderzoek in. HILLEGOM INTERNATIONAAL CONCOURS VAN MUZIEKKORPSEN Voor het internationaal concours van muziekcorpsen dat de Hillegomse Harmoniekapel ter viering van haar gouden jubileum dit voorjaar orga niseert, heeft reeds meer dan een do zijn buitenlandse korpsen ingeschre ven, waaronder verenigingen uit En geland, Frankrijk, Noorwegen en België. Het koninklijk R.K. Stedelijk Or kest van Lookeren uit België ver schijnt met 90 musici. Verder komen er verenigingen uit Luik, Lille, Ant werpen, Stopford uit Engeland en zelfs een vereniging uit Narvik. De bedoeling is, dat ook hierdoor de aandacht gevestigd wordt op onze na tionale producten. HAZERSWOUDE Ongeval. Terwijl Zaterdagmor gen dc vrouw van de boomkweker L. H. alhier bezig was haar werk zaamheden in haar woning te verrich ten, brak plotséling de trap waar op zij stond. Het gevolg was dat zij zo- d.anig kwam te vallen dat zij haar linkerarm brak. Per auto is zij naar het Ziekenhuis te Leiden gebracht. Na aldaar verbonden te zijn, kon zij I weer huiswaarts keren. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Thuisfront. Ten bate van het Kath. Thuisfront afd. Katwijk a. d. Rijn traden Zondag in het Paro chiehuis op de Gezellen Spelers uit Voorhout met het toneelstuk „Domi nic als butler" (of: Wie is de dader). Waar de Gezellen Spelers dezer da gen dit stuk reeds opvoerden achten wij ons ontslagen hierover uitvoerig te zijn. We kunnen volstaan met te zeggen dat de opgekomenen genoten hebben en de niet-opgekomenen veel hebben verzuimd want het was een avond vol spanning en humor en men had een prachtgelegenheid het mooie werk voor „Onze jongens over zee" te steunen. Bovendien was er het ge bruikelijke „gezellig samenzijn" na afloop van de uitvoering. KOUDEKERK Voor een nieuwe luidklok. De eerste pogingen van hét comité „Nieuwe Luidklok" zijn met succes bekroond. In de gerestaureerde zaal van hotel De Bruin werd een mu ziek- en toneelavond gegeven, waar voor goede belangstelling bestond. De Burgemeester, de heer G. Ver heul, opende als voorzitter deze avond met een enkel woord, waarin hij het feit memoreerde, dat de vroe gere luidklok door de „beschermers" werd geroofd. Hij bracht dank aan ai degenen die geiden willen verza melen en een nieuw exemplaar, in het bijzonder de medewerkende ver enigingen van deze avond, n.l. het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en de toneelveijfniging o. 1. v. de heer C. v. d. Molen. Onder leiding van de heer H. v. d. Veld, voerde het fan farecorps een populair programma uit, hetwelk door de aanwezigen gelet op het applaus zeer gewaar deerd werd. Ook de toneelgroep had een goed suces met de opvoering van het blij spel „Muggen om de kaars". Tot het laatste toe slaagden de spelers er in het publiek in aangename spanning bezig te houden met de dartele po gingen der vrijgezellenmuggen rond de kaarsfiguur Jo. Alle hulde, zowel voor de executanten als voor de re gisseur, die zelf een kostelijke crea tie gaf van de mug Gerard. Het eerste stukje edel metaal voor de klok is binnen. Dat de rest spoe dig mogq volgen. Moedercursus. Het bestuur van de plaatselijke afdeling van het „Groene Kruis" is er in geslaagd een z.g. Moedercursus te organiseren. Als docente zal optreden Zr. R. Loth districthuisbezoekster te Rotterdam. LISSE Ouderavond. Op Zondag 18 cn Maandag 19 Jan. des avonds half 8, zullen de leerlingen van de St. Wil- helmusschool in 't Verenigingsge bouw aan de Beekbrug een Ouder avond verzorgen. Zondagavond voor ouders en genodigden. Maandag avond voor oud-leerlingen, vrienden en verdere belangstellenden. OEGSTGEEST „Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging". Het bestuur van de afd. Oegstgeest verzoekt ons het vol gende te publiceren: Woensdag avond 8 uur in het Patronaatsge bouw: Cia van Boort en haar pop penkast. Zij zal vertonen: „Het Vrouwtje van Stavoren". Na de pauze: „Peerken in de Biechtstoel". Leden vrij. Introducé's (vrouwelijke huisgenoten boven 17 jaar) 0.50 per persoon. Lidmaatschap 1.50 per jaar. Opgave-voor lidmaatschap en plaatsbespreking bij de secretaresse: mevr. J. Staal- -van Santvliet, Anna van Burenlaan 12, Oegstgeest. Tele foon 21125. (En 's avonds aan de zaal). Verwacht wordt 6 Febr. a.s.: dr. Sis Heyster, met een lezing over „Vrouwenrijkdom". Op komst: lichtbeelden en films over Rome en het Elfde Internatio nale Congres, Sept. 1947, met audiën tie bij Z.H. de Paus. De Bischop van Haarlem roept de vrouwen op, en zegt: ..Opdat de vrou wen zich van haar taak bewust zullen zijn en deze zo goed mogelijk zullen vervullen is het Ons uitdrukkelijk verlangen, dat er in Ons Bisdom een krachtige Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging zal zijn van en voor alle vrouwen!" Dus: sluit u aan! RIJNSBURG Jubileum. Op 27 dezer hoopt het echtpaar H. v. d. Weijden-H. M. v. d. Weijden-Minck de dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. 37. Na enkele dagen kwamen onze vrienden tegen de avond in Neder land aan. Men Ihad ze daar ver wacht. Kitty had naar huis geschre ven dat ze de ex-president van Fal- deralia verwachtte. Daarom waren vader en moeder Kwiek met al de grote, half-grote en kleine Kwieks- kes expres uit Brabant overgekomen om hem af te halen. Ze stonden alle maal netjes op Schiphol te wachten, toen de reuze K.L.M.-vogel langzaam daalde. Maar wie er ook uit het toe stel stapte; geen Karei Kwiek. Al lerlei gure en ongure type kwamen er uit. 'n Heleboel nette mensen maar ook 'In stelletje pief-ipaf->poef-broe- ders. Gelukkig mocht de kwieke fa milie met de K.L.M.-bus naar het Leidseplein, waar ze 'n trammetje kon pikken naar het Centraal Sta tion. Van Kitty werd hier afscheid genomen en haar werd op het hart gedrukt toch vooral geen gekke stre ken te gaan uithalen in Arabië, alleen maar het geld te halen en dan direct met haar broer naar huis te komen. „Denk er om kind'", zei vader Kwiek nog, „het is gevaarlijk in Arabië', waarbij hij vergat dat-ie er zelf nooit was geweest en er dus niets van we ten kon. Zijn jullie wel eens in Ara bië geweest? Ik wel. Het is er erg mooi, maar warm en je moet er goed oppassen voor rondtrekkende Bedoui- nenstamimen. Die Bedouinen zijn al lemaal slechte mannen. Zij doen niets dan maar vals en gemeen in het rond gluren, wie ze nu weer 'ns zullen uit schudden en beroven, 's Avonds gaan ze in een grote kring om de hoofd man zitten en drinken dan wyn tot ze tegen elkaar rollen van slaap. De volgende morgen beginnen ze dan di rect om negen uur weer te roven en te plunderen. Het is maar het beste om stilletjes ergens achter te krui pen als er van die heren in de buurt zijn en. niet voor de dag te komen, vóór ze weer verdwenen zijn NOORDWIJKERHOUT Personalia. Benoemd is alhier tot wachtmeester 1ste klasse rijkspolitie VOORSCHOTEN N. K. J. B.-jaarfeest. Gisteren vierde de N. K. J. B. haar tweede jaarfeest, dat werd ingezet met een Hoogmis, opgedragen door de aal moezenier pater A. van Heusen, S.MM., die voor de H. Mis vier nieuwe leden installeerde. Na de Hoogmis vond in het paviljoen „De Oude Vink" een gemeenschappelijk ontbijt pls\ts, waarna het gezelschap per bus naar de schouwburg in Den Haag vertrok. In de „Grote Vink'' werd 's avonds een feestavond ge houden voor de leden. Een gezellig programma van toneel, zang en dans werd geheel door eigen krachten uit gevoerd. Terecht kon de voorzitter, Harry van Noort aan het einde de feestcommissie namens alle.leden be danken voor de goede organisatie van deze prettige dag. WARMOND Kath. Thuisfront. Het uitgege ven devies „Achter iedere frontsol daat een burger" is hier niet ten on rechte gegeven, als wij de opkomst bezien van de uitvoering die het mandoline-ensemble „The Herry Fel lows" ten bate van Kath. Thuisfront verzorgde in hotel „De Zon" op 10 en 11 Jan. Beide keren tjokvol. De nummers die vlot achter elkaar werden opgevoerd, gaven blijk van een intensieve studie. Na afloop kreeg de leider van dit ensemble, de heer Brunt uit Leiden, die het programma geheel had samengesteld en die ook de tekst van de liederen had gedicht, een welverdiend applaus, dat tot een ovatie aanzwol. De voorzitter van het organiserend comité, de heer C. Zoetemelk, dankte dan ook namens alle aanwezigen, de heer Brunt voor het gebodene en meende dit niet beter uit te kunnen drukken, dan aan de leden van het ensemble een herineringslint aan te bieden, om aan hun instrument te bevestigen, de wens uitsprekend, dat de verzameling linten weldra tot een 25-tal zou zijn aangegroeid. Een der ouders van de jongens in Indië, dankte mede namens alle ouders voor de steun die Kath. Thuisfront, door haar activiteit aan hun zoons geeft. Alvorens aan de verloting te be ginnen, dankte de heer Zoetemelk nog de milde gevers, die het moge lijk hadden gemaakt, de verloting te kunnen houden. „De Burcht" Hoewel het huis veel ruimte bevat, voldeed het ech ter in het geheel niet aan de te stel len eisen voor de mannelijke jeugd beweging voor de verkennerij, terwijl er ook het consultatiebureau, de naai school en een gedeelte van de la gere school in gevestigd is. Het kerk bestuur heeft daarom gemeend hier in verandering te moeten brengen, met als resultaat, dat na geruime tijd van breken en bouwen, een zaal i? verkregen, waarin de verkenners royfial gehuisvest zijn. A.s. Donderdagavond 15 Januari geven de verkenners een ouderavond in het nieuwe trooeplokaal aan hui. ouders en genodigden, om liee te la ten zien, wat er in hun nieuwe huis vesting gepresteeerd wordt en za! worden. Gemeenteraad De Raad dezer ge meente komt morgenavond 8 uur in openbare vergadering bijeen. ZEVENHOVEN Uitvoering. -- Verleden week gaf de toneelverenignig „St. Jansclub" haar jaarlijkse uitvoering in het Bondsgebouw, welke zeer geslaagd mag heten. De uitvoering word ge opend door pastoor J. P. Doeswijk met een welkomstwoord, inzonder heid aan burgemeester v. d. Weijden en zijn echtgenote. Zeer gaarne heeft Z.Eerw. het gebouw voor deze uitvoe ring beschikbaar gesteld, ondanks het feit, dat het momenteel in gebruik is als kleuterschool. Opgevoerd werd hierna de vrolijke geschiedenis in drie bedrijven, getiteld ..Van Deursen <Sr Co." Hoofd- en nevenrollen werden door dc spelers op vlotte wijze ver tolkt, hetgeen door de aanwezigen met daverend applaus werd beloond. Vooral het optreden van de hoofd personen gebroeders van Deursen dead' menigmaal een lachsalvo losbre ken. Tussen de bedrijven dooi werd ten bate van de verenigingskas een verloting gehouden. Dat de prijzen, die voor deze verloting waren be schikbaar gesteld, in de smaak vielen, getuige het feit, dat de lotenverkoop zeer vlot ging, hetgeen het succes van deze avond wel heeft verhoogd. Alle medewerkers, kunnen dan ook met veel genoegen op deze avond terug zien en hun daaraan bestede tijd als nuttig besteed beschouwen. Aan het slot van deze uitvoering wist dc bur gemeester zich als tolk van de aan wezigen, toen hij de spelers dank bracht voor deze gezellige en op hoog peil staande avond en hij sprak de wens uit, dat de St. Jansclub het vol gende jaar met stijgend succes voor het voetlicht zal treden. ZOETERWOUDE Sint Jansfanfare. Na de vele en grote successen in 1947 is het eerste concert in 1948 zeer goed geslaagd. Wegens ziekte van de voorzitter werd de persman gevraagd de avond te openen, die van de gelegenheid ge bruik maakte eei) huldigingswoord te spreken tot directeur B. v. Veen en zijn muzikanten bij de behaalde pro motie op de drie concoursen. De ouverture „De Oude Toren" waarmede op het Nat. concours te Amersfoort de eerste prijs werd be haald en niet minder „Secret de Phins" het vrije nummer voor het volgende concours werden zeer ver dienstelijk uitgevoerd. „Jubelklange" werd in te roemen zuiverheid, fris en goed rythme geblazen. De vasten avondnummers „Daisy Bell", „Twee oogen zoo blauw" en de Marspot- pourri „Daar komen ze aan", vielen vooral goed in de smaak van het tal rijk publiek, dat zich door ongekende stilte en applaus zeer dankbaar toon de. Aan het einde brak een ovatie los, waarin de directeur zijn blazers liet delen. Directeur van Veen gaf tus sen "de nummers een prachtige solo voor trombone uit „De Heilige Stad". De toneelvereniging „St. Pancra- tius" uit Roelofarendsveen gaf als een „toetje het toneelspel „Een die niet geteld wordt", dat zeer verdienstelijk opgevoerd werd en .door het publiek beloond werd met aandachtig volgen. Woensdagavond is herhaling van het concert. FRANSE CLERUS OP MATERIEEL DIEPTEPUNT GEKOMEN. Als gevolg van de prijsstijgingen en de daarmee samenhangende ver mindering van de geldswaarde is de Franse geestelijkheid in een moeilijk parket gekomen. Verscheidene Fran se bisschoppen zagen zich reeds ge noodzaakt in herderlijke brieven openlijk te spreken over de noodtoe stand, waarin hun clerus zich be vindt. De Bisschop van Clermont, die in Dachau met geestelijken uit alle Europese landen in aanraking kwam en die nog onlangs de Verenigde Sta ten en Canada bereisde, stelde vast, dat nooit in welk land dan ook de materiële toestand van de geestelij ken zulk een dieptepunt bereikte als thans in Frankrijk. De Bisschop doet dan ook een beroep op zijn diocesa- nen, dat zij het betalen van de kerke lijke belasting als een gewetensplicht zullen beschouwen. Een franc van vroeger, zo zegt hij, betekent heden 100 francs. Jaarlijks zou volgens- hem het gezinsinkomen van een dag als kerkelijke belasting moeten worden afgestaan. De Aartsbisschop van Albi ver klaart in een herderlijke brief: „Het is thans voor vele priesters een on oplosbaar probleem, hoe zij hun kle ding in orde moeten houden, de al lernoodzakelijkste levensmiddelen moeten kopen en een dienstbode of een werkster moeten bekostigen". Tengevolge van de waardeverminde ring van het Franse geld zou de ker kelijke belasting in het bisdom Albi 40 millioen francs moeten opbrengen, doch de 8 millioen worden amper ge haald. De Bisschop van Ar ras dankt zijn diocesanen voor hun bijdragen en stelt tegelijkertijd vast, dat de kerke lijke belasting geen gelijke tred houdt met de toenemende levensduurte. Deze tijging bedraagt in vergelijking met 1938 ongeveer 1000 pet., terwijl de kerkelijke belasting slechts met 500 pet. is toegenomen. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 12 Jan. Paardenmarkt. 854 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden 600900. werkpaarden 350640, oude paar den 225400.paarden boven drie jaar 300—600.paarden beneden drie jaar ƒ250—500.—veulens ƒ150 —300.—, hitten 150—650. De handel was redelijk. SPORT Het Westelijk hockey-elftal, dat op Zondag 18 Januari a.s. in Den Haag tegen het Zuidelijk elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: P.ichter Be Fair; achter: de Looper Hilversum en Drijver Leiden; midden: Langhout Hilversum, Log gere Laren en Tiel HHIJC: voor: van Heel, Boerstra, Bromberg, Krui- ze allen HHIJC en Esser Togo. GYMNASTIEK Victorie We herinneren de le den nog even aan de ledenvergade ring welke Dinsdag, 13 Jan. a.s. s'-avonds te 8 uur precies gehouden zal worden in de zaal in de Maria Gijzensteeg naast de „Overdekte"). Alleen zij. die een uitnodiging ont vingen. hebben toegang. We vertrou wen er op, dat allen tijddig aanwezig zullen zijn. ATHLETIEK A.V. Holland Op de gehouden jaarvergadering van de A.V. Holland werd het bestuur als volgt samenge steld; C. W. Tieleman voorzitter, B. D. de jager secretaris, Haarl. straat 112, telf. 23428, H. Kips penningmees ter, H. v. Dijk en J. J. Guldemond commissarissen. Voorzitter Tieleman roemde de geest, die momenteel de A.V. Hol land groot maakt en met trainer M. v. d. Bergen, gesteund door een 90- tal athleten en 100 donateurs, kan de toekomst met vertrouwen worden 'te gemoet gezien. Tot slot werd nog mellding gemaakt van de komende Ned. Estafette kampioenschappen, aan Holland opgedragen, en een feestavond in de Foyer. DAMMEN „Lisse Vooruit". Uitslagen bor denwedstrijden: J. v. d. PoelJ. N. van Hal 1—1; N. J. v. Hal—N. P. Deker 11; C. BaartmanH. v. d. Kemp 11; S. AlgeraJ. Langbroek 11; Th. DuivenvoordeA. Balke nende 02; G. 't HortA. Balke nende 11; P. VerdegaalG. Bal kenende. 02; J. v. PijpenH. van Drunen 2; N. J. v. HalG. 't Hort 20; A. WijnhoutJ. v. Pijpen 20. BILJARTEN Lisser Biljart Kring. Competitie uitslagen: 1ste klasse: Oude Post 1 LUTO I 4—4; D. Rijkers I—VIOS I 26 Excelsior ID. Rijkers I 44; Flora I (Noordwijk)Bonte Koe I 8—0. 2e klasse: Oude Post IP. Gijzen- brug 1 44; VIOS 2 Flora 2 (Noord- wijk) 26. 3e klasse: Concordia 2Flora 3 (Noordwijk) 35; VIOS 3P. Gij- zenbrug 2 44. 4e klasse: Excelsior 2LUTO 4 2—6; D.K.V 1—Excelsior 2 6—2; VIOS 4—D. Rijkers 6—2. 5e klasse: Excelsior 3VIOS 2—6.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3