ifi Pm1 Oplossing kruiswoorden-puzzie 3{,a%te Waar blijft onze kleding nieuwe Jttaziefi in (iet Dodensteegje MAANDAG 12 JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kerstklok'-kruiswoord- raadsel is: HORIZONTAAL: 2. Pen. 4. Korea. 6. Est. 8. Ede. 9. Are. 11. De. 12. Oma. 13. Or. 15. Rij. 17. M.S. 19. Nut. 21. Lisse. 24. Som. 25. EL 26 Ho. 27. PoL 29. Praam. 32. Sta. 35. p.k: 36. Do. 37. In. 39. IJs. A 40. K.O. 41. B.g.g. 42. Ot. 44. Strop. 45. Loods. 47. Up. 48. H.M.S. 50. Dr. 51. O.l. 52. Beest. 53. Nu. 55. P.s. 57. Les. 59. K.P. 61. I-a. 62. Al 64. Ui. 65. En. 67 Kerstklok. 68. Kalkoenen. VERTICAAL: r 1Kerstmis. 2. Poe. 3. Net. 5. Oder. 7. Eros. 1 8. E.d. 10. Er. 14. Au. 16. IJl. 17. Me. 18. N.O. 20. Tel. 22. Ier. 23. Sta. 24. S.O.S. 27. P.P. 28. O.K. 29. Po. 30. Algemeen. 31. ML 33. Tij. 34. As. 36. Doop. 38. Nood. 40. Krul. 43. Torn. 44. Sr. 46. S.M. 48. Hel. 49. S.S.S. 51. Os. 54. Uk. 55. Pas. 56. Pal. £8. Pil. 60. Pee. 61. Ir. 63. L.o. 64. u a. 66. Nn. DE WINNAARS ZIJN: le prijs: beeldengroep voor de kerststal, G. W. Bisschop, Overtocht C 19, Bodegraven. 2e prijs: Dagmissaal, J. J. H. van Ree, Rijnsburgersingel 8, Leiden. 3e, 4e, 5e, 6e en 7e prijs: zilveren rozenkransen, toegekend aan C. N. de Boer, Dr. v. Noortstraat 148, Stomp- v/ijk; Willy Vreeburg, Lijsterstraat 1, Leiden; H. J. Bouchier, Oude Vest 31, Leiden; Sergt. J. H. v. Beek, Joh. Speelmanweg 4, Voorhout; A. H. A. v. Wieringen, Plantage 2, Oude-Wete- ring. De prijzen worden een dezer dagen verzonden. hulp De Amerikaanse aan Nederland Omtrent de hulpverlening weLke Nederland in het kader van het Mar- snall-plan van Amerikaanse zijde heeft te verwachten en omtrent het standpunt, dat de Nederlandse rege ring hiertegenover inneemt verne men wij van officiële zijde, dat zo lang de Nederlandse regering niet beschikt over de officiële gegevens, zoals deze bij het Amerikaanse Con gres zijn ingediend, en zij niet in de gelegenheid zal zijn gesteld de hierin voorkomende cijfers omtrent de door Nederland te verwachten steun, te bestuderen enigerlei mededeling om trent het standpunt der Nederlandse regering mogelijk kan worden ver wacht. De Nederlandse regering hoopt het betreffende officiële zeer uitvoe rig document zeer spoedig te ontvan gen en zal eerst na bestudering hier van in staat zijn dienaangaande na dere mededeling te doen. RADIO DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.45 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.30 Ochtendconcert; 10.15 Opera-favorieten; 10.40 Bezoek in de avond; 10.55 Lichte Engelse orkest werken; 11.40 Strijkkwartet; 12.03 Zang met piano; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Harmonieconcert; 15.00 Stichts pianokwartet: 15.30 Slavische dansen; 15.45 Zang; 16.00 De Zonne bloem; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Ne derlands kamerkoor; 18.00 Licht pia nospel; 18.20 Sportpraatje; 19.00 Nieuws; 19.15 Negro spirituals; 20.00 Nieuws; 20.12 „Het voorste legioen"; 22.30 Nieuws; 22.50 „In memoriam Willem Landré"; 23.05 Pianoconcer ten; 23.30 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Aubade; 9.15 Morgen wijding; 9.35 Arbeidsvitaminen: 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Granxplaten; 11.00 Droomsymboliek; 11.30 Orgel concert; 12.05 Gram.platen; 12.33 Ons Platteland: 12.43 Pierre Palla; 13.00 Nieuws: 13.15 AVRO-tournée-orkest; 13.45 Orgel; 14.00 Met naald schaar; 14.30 „Kleurcontrasten''; 15.00 Gram.platen; 16.25 Reginald Dixon, orgel; 17.00 Dat kun jij ook, 17.30 Zi geunerorkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 19.00 Voor de klei nen; 19.15 Concert; 19.45 Gesprekken met dokters; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Con tact; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Beroemde liederen reeksen; 23.00 Nieuws; 23.15 Robert Schuman. concert. EINDHOVENSE DEVlEZEN- FRAUDE DATEERT VAN 1945. Omtrent de grote deviezenfraude, waarvoor, zoals wij reeds enige da gen geleden Mededeelden, notaris D., de makelaar P. en de accountant G. te Eindhoven zijn gearresteerd, ver neemt „Het Dagblad" nog het vol gende. Het betreft hier - een oude zwendelzaak uit het jaar 1945, waar bij de Nederlandse deviezenbeschik- kingen voor enige millioenen Belgi sche francs werden ontdoken. Eerst thans is men achter deze knoeierij gekomen. Tot nog toe zijn de drie genoemde vooraanstaande ingezetenen van Eindhoven gearresteerd. Een aantal andere verdachten in deze zaak is nog spoorloos. De deviezenzwendel heeft niets te maken met de aankoop van brillanten en diamanten, die over de Nederlandse grens zouden zijn gesmokkeld, zoals de radio me dedeelde. ROUTE NED. PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. Aldabi, pass. 10/1 Finisterre; An- nenkerk, 11/1 van Genua naar Alexandrië; Averdijk, 11/1 van New Orleans te Rotterdam; Bantam, pass. 12/1 6.45 uur Kaop Bon; Duivendijk, pass. 11/1 Ouessant; Groote •Beer, pass. 11/1 Gibraltar: Grootekerk, 10/1 van Fremantle; Kota Agoeng, 10/1 van Soerabaya naar Pladjoe; Noord- dam, pass 11/1 Scillies; Prins Alexan der, 11/1 van Haifa naar Rotterdam; Riouw, 10/1 van Colombo; Salatiga, 11/1 van Pointe Noire; Sarangan, 8/1 van Karachi naar Basra; Streefkerk, pass. 11/1 Perim; Tarakan. 11/1 van Makassar naar Suez; Tjikampek, 10/1 van Makassar te Melbourne; Volen- dam, 10/1 20 uur van Suez; Wester- dam, 10/1 van New York naar Rot terdam. BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft Zater dagavond een bezoek gebracht aan het theater ,.De la Mar" te Amster- danf, waar zij het toneelstuk .Schip per naast God" van Johan de Hartog bijwoonde. Prof. dr. J. M. Burgers, hoogle raar in de aërodynamica en hydro dynamica aan de Technische Hoge school te Delft, is benoemd tot doctor honoris causa in de faculteit van de toegepaste wetenschappen bij de vrije universiteit van Brussel. Als aanvulling op de hulp, wel ke de wegenwacht van de A.N.W.3. verleent bij pech onderweg, legt de A.N.W.B. thans de laatste hand aan de organisatie van een net van auto- hulpstations langs de grote verkeers wegen, waarmee in 1939 was aange- vangen en welk werk door de oorlog was onderbroken. Deze hulpstations bestaande reparatiebedrijven zul len na telefonisch waarschuwing uit rukken om de gestrande automobi list te hulp te komen. Het huis van Vclsens burge meester mr. M. M. Kwint, „Schoo- nenberg", is met een merkwaardige voorjaarsprimeur verrast. Langs de gevel bloeit ieder jaar in Juni een oude klimplant, de pirus jaonica. De zachte winter heeft deze pirus dit jaar er toe gebracht, reeds op de 10e Januari een aantal oudrose bloem trossen te vertonen. De politie te Roosendaal heeft twee messentrekkers aangehouden, die de stad onveilig maakten en ve len hadden bedreigd en mishandeld. Te Breda is een complete smok- kelinlichtingendienst achterhaald, die bestemd was om de veesmokkelaars aan de nodige gegevens te helpen. Zelfs kinderen waren bij deze dienst ingeschakeld1. Op de hoek van de Kamperfoe- Iistraat en de Loosduinse weg te 's-Gravenhage is een jeep van de verkeerspolitie in botsing gekomen met een luxe auto. Twee dames, die cp het trottoir liepen werden gegre pen en bekwamen beiden een her senschudding. De twee agenten, die in de jeep zaten, liepen lichte hoofd wonden op. Op het Kobbemaplein te 's-Gra venhage is een taxi tegen een lang zaam rijdende locomotief gereden. Twee inzittende dames kregen een hersenschudding. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De 33-jarige wachtmeester bij de Koninklijke marechaussee A. Herwij nen uit Dubbeldam, gelegerd te Rot terdam, is gisteren geslipt.. Hij kwam voor een tramwagen van lijn 14 te recht, werd twintig meter meege sleurd en was op slag dood. Een inbrekersbende van vier per sonen is door de politie te Velp inge rekend. De bende had in verschei dene plaatsen haar operatie-terrein. De „Oranje" heeft, na hersteld te zijn, Vrijdagavond zijn reis voort gezet. BUITENLAND. Het vliegongeluk van de dag was Zaterdag het brandend neerstorten van een Franse twee-motorige jager in de buurt van Parijs. De enige in zittende, de piloot, heeft zich met een parachute kunnen redden. Geheel zonder "kleerscheuren is hij er echter niet afgekomen, want hij is met hoofd- en beenwonden naar het zie kenhuis te Val de Grace vervoerd. Zondag werd de dagelijkse serie vliegongelukken voortgezet door het neerstorten van een militair vliegtuig bij Florence. Hier kwam de beman ning van 4 personen om het leven. In Florence is het er ook op andere wijze aan toe gegaan. Stakers leverden daar gisteren straat gevechten en hadden een barricade opgeworpen. De politie en de stakers bestookten elkaar met vuurwapens en handgranaten, waardoor aan beide zijden 6 gewonden vielen. Tenslotte bleef de politie meester van het ter rein. Te Saloniki zijn 4 communisten ter dood veroordeeld, terwijl de mi litaire rechtbank te Missolenghi 26 doodvonnissen velde. Aan de lopen de band Hitiers tolk, dr. Paul Schmidt, is gearresteerd. Hij weet te veel. Een zeven-jarige jongen te Me- lun (bij Parijs) stal 15.000 francs uit een slagerswinkel. Hij was reeds be zig om het bedrag te versnoepen, toen hij gepakt werd. De achtergebleven leden van de Roemeense koninklijke familie zijn thans allen naar Zwitserland vertrok ken. Het wordt er thans gezellig, want ook prinses Anne de Bourbon Parma is op weg. De Berlijnse gemeenteraad wil de dit jaar het eeuwfeest van de Duit' se revolutie van 1848 herdenken en had daarvoor een half millioen Mark uitgetrokken. De geallieerde Kom- mandantura heeft er een stokje voor gestoken. Herdenken is best, maar geen cent voor een feestviering! Moskou zit in de kou. Het vriést er op het ogenblik 30 graden. Er zijn zeer veel oplossingen bin nengekomen, zodat we besloten er nog een paar extra prijzen aan toe te voegen. Export mag fabricage voor binnenlands gebruik niet belemmeren 70 JUIST zijn twintig nieuwe textielpunten geldig verklaard. Veel ia het niet, als men bedenkt, dat ernog steeds kledingnood heerst. Twen te heeft nog onvoldoende katoen, linnen en kunstzijde beschikbaar, om de dames te kunnen kleden; Tilburg kan niet voldoende wol opbrengen voor heren- en jongenskleding. De grondstoffen komen wel ruimer bin nen, doch er moet zóveel worden uitgevoerd, dat rantsoenering door mid del van punten voorlopig gebiedende eis is. Vorming van deviezen is na tuurlijk prachtig; maar wordt niet al te vaak veronachtzaamd de noodzake lijke leeftocht van eigen volk tegen redelijke, prijs? Toen wij in verschillende textiel-' centra van ons land de fabrikan ten en de leiders der vakgroepen be zochten, was men het vrijwel eens met de gedachte, die wij hierboven ontwikkelden. Men ging zelfs verder, met deze verklaring, dat de prikkel tot arbeid verslapt, wanneer de toe voer van kleding stagneert. En over arbeidstekort weet men ginds mee te praten! Men zou geneigd zijn, te menen, dat de fabrikanten liever voor het buiten land werken vanwege de betere prij zen; doch reeds op de jongste Utrecht se Jaarbeurs zeide ons een bekend schoenindustriëel uit Noord-Brabant, dat men handelsman genoeg is om te weten, dat het behoud van eigen cliën- tèle een beveiliging voor de toekomst betekent. Men exporteert omdat de overheid de deviezen hard nodig heeft. Merk waardig in dit verband was de ver zekering, die men ons gaf, dat het buitenland geen artikelen van ons verlangt, die wij zelf graag kwijt wil len, doch slechts wat men ginds ge bruiken kan. En daaronder vallen tex- tielgóederen. Buitenlandse markt. Bij onze export blijkt intussen een sterk voelbare concurrentie op de buitenlandse markt. Het zqu daarom kunnen gebeuren, dat reeds dit jaar uitvoer van textiel gaat luwen. Dan is er geen compensatie meer voor wat men noemt de „uitgekookte" binnenlandse prijzen. Dan ook zou de ,.\Tijwillige" prijsverlaging van vijf (en straks nóg eens vijf) procent wel eens een afroming kunnen betekenen, naast de totale belastingen en ande re kosten. Meer dan één fabrikant in Ensche dé heeft ons becijferd, dat hier iets dreigt en dat men niet kan beweren, dat er hoge winsten worden gemaakt, zeker niet, nu hoge bedragen nodig zijn voor. investeringen. Deze zijn niet te voorkomen, wijl er toch een scha de van tien jaar is« in te halen en men niet bij het buitenland mag ten achter komen. Over de export hoorden wij ook in Tilburg enkele merkwaardige bijzon derheden. Daar vindt men ze nodig, hoezeer het tekort aan textiel in eigen land nijpt. Zij was bovendien nodig, om oude exportmarkten te kunnen heroveren en nieuwe te scheppen; nodig verder, om deviezen te kweken voor de invoer van grond stoffen en machines. Vermoedelijk terwille van de ex port, doch in elk geval wegens de be tere wolpositie, is de productie van kunstwol sterk gedaald, wat intus sen ten goede komt aan de oude stiel. Meer arbeiders kunnen nu beschik baar komen voor de fabricage van degelijke wollen stoffen en van de kens. Wat dit laatste artikel betreft, gaven wij reeds in een vorige be schouwing het inzicht van een Leids drapenier. Groeiende toevoer van grond stoffen. DE textiel-industrie heeft een bewo gen tijd achter de rug en is nog niet op dragelijk peil teruggekeerd. Hier gelden economische moeilijkhe den, die de textielvoorziening van de Nederlandse bevolking hinderlijk in de weg staan. Hoe was de toestand kort na de be vrijding? Onze regering in Londen had kwanta garens aangekocht, die vrij vlot binnenkwamen en waar door de productie öp gang kon ge rak-en. Gelukkig kon reeds in het begin van verleden jaar een bezettings graad worden bereikt van 85 pet. ir. de spinnerijen en 60 pet. in de weve rijen. Het verschil tussen weverijen en spinnerijen hield verband met de gro te behoefte van de industrie aan bui tenlandse garens. Er bestond toen een gebrek aan garens over de ganse we reld en de handelsaccoorden met het buitenland ontbraken ten ene male. Nadien vloeiden belangrijke devie zen-bedragen toe, hetgeen grote ver wachtingen opleverde. Maar de zeer beperkte scheepsruimte bracht aan merkelijke vertraging van aanvoer. De voorraad is in 1946 daarom sterk teruggelopen, kon eerst in het begin van dit jaar wederom redelijk wor den genoemd. In één jaar tijds kon de productie van wollen stoffen stij gen van één tot twee-en-een-half millioen vierkante meter. In het vo rige kwartaal beliep de omzet in de gehele Tilburgse textielindustrie een bedrag van rond 38 millioen gulden, waarvan 6 millioen is te danken aan de mogelijkheid van export. Distributie en zwarte handel. nPWENTE is er van overtuigd, dat de vooruitzichten van de textiel voorziening parallel lopen met de ge hele volkshuishouding. „Het gaat er ten dele om hoe binnenkort de koop kracht in het buitenland zal zijn En voor wat het binnenland betreft. ,waar zal het volgend jaar de koop kracht van de gemiddelde Nederlan der liggen?" Vooralsnog schijnt er meer vrije koopkracht te zijn dan goederen, vandaar, dat de zwarte handel als maar welig tiert.Zolang het nog de moeite, het risico en de kosten loont, dat men textielpunten zwart ver koopt, kan de distributie nog niet wor den opgeheven. De fabrikanten zelf zijn daar niet voor, vanwege het gro te textiel-tekort. Intussen zijn de vakken van de kledingmagazijnen nog schaars ge vuld. De opbouw kan naar het .oor deel van onze zegslieden nu eenmaal niet worden geforceerd, en daaraan zit verbonden de minder aangename omstandigheid, dat alles voorlopig nog wel op punten zal blijven. En zestig punten voor een herencostuum zijn wèl kostbaar, evenals veertig punten voor een damesmantel. Gelukkig hebben deskundigen ons verzekerd, dat bij voldoende aanvoer van grondstoffen de achterstand met de dag zal slinken, ook de bin nenlandse Voorraden kunnen groeien, zonder dat de nodige export behoeft te worden verwaarloosd. Er is een oud gezegde, volgens welke Twente aan een katoenen draad hangt; maar dan hangt Til burg aan een wollen draad. Daarmee houdt de textiel-industrie rekening op het huidige moeilijke ogenblik van ons economisch bestel. WEERSVERWACHTING ZACHT MET VEEL WIND. g Opnieuw toenemende wind, aan de kust waarschijnlijk tijde- lijk tot volle storm. Meest zwaar g bewolkt met enkele tijdelijke op- g klaringen en nu en dan regen of motregen. Zacht voor de tijd van 5 5 het jaar 8 ooooooououoooooooooooooooooooooooS PERSSPIEGEL HET PAROCHIEBLAD. Wie enkele jaren werkzaam is aan de redactie van een katholiek dagblad heeft ondervonden, hoe vaak feilen en fouten breed worden uitgemeten in een afbrekende cri- tiek. terwijl waarderende mede werking, waar nodig in opbou wende critiek, vaak wordt onthou den van een zijde, waar men een an dere houding mag verwachten en verlangen. Het schijnt, dat ook de redactie van „Sursum Corda" een dergelijke ondervinding heeft opgedaan. In de Tijd lezen we een artikel, onderte kend „hoofdredactie Sursum Corda", waarin wordt gewezen op de bete kenis van de kerkelijke weekbladen in het algemeen, en van genoemd weekblad in het bijzonder. Gaarne maken Mie de hoofdzaak van wat daarin wordt gezegd in bredere kring bekend, en ontlenen hier aan bedoeld artikel de volgen de passages: „Nog op het Allerheiligen-congres der katholieke publiciteit te Utrecht en daarna in de perspolemieken is het parochieblad terloops nog te veel beschouwd als. enfin, als „het parochieblaadje", met alle gevoels waarden, die dit verkleinwoord in houdt ten aanzien van de stof, die het bood, en hen die het samenstel den. En men staat soms lichtelijk ver baasd, hoe dit oude oordeel met een vlot gemak is gehandhaafd ten aan zien van bladen, die reeds verschil lende jaren een geheel nieuwe koers zijn ingeslagen. Vraagt m'en concrete bezwaren tegen de huidige vorm en inhoud, dan blijkt heel vaak de titel zelfs nog onbekend, terwijl men fei telijk geen enkel artikel als „ge lezen" kan opnoemen. Hoe is dan de huidige situatie? Parochieblaadjes in de oude zin, dus eigen weekbladen of blaadjes voor een bepaalde parochie, zelf standig beheerd en daardoor vaak vol advertenties geplaatst en door de meestal reeds overbezette paro chiegeestelijkheid zelfstandig geredi geerd en volgeschreven, bestaan er al jaren niet meer. Inderdaad, .er waren reeds voor de oorlog verschil lende uitstekende parochiebladen. Doch dit waren er. om bij het Bis dom Haarlem te blijven, enkele tien tallen. zodat ruim 300 parochies of wel een „parochieblaadje" ofwel in. het geheel niets hadden. De huidige situatie is deze, dat het Aartsbisdom als officieel blad „Omhoog" heeft, het Bisdom Haar lem^ „Sursum Corda" in letterlijk alle parochies verspreid ziet, het Bisdom' Den Bosch zijn „St. Jans- klokken" in alle parochies doet lui den, en sedert een half jaar het Bisdom Roermond het parochieblad „Limburg" bezit, dat reeds in zijn naam de gevraagde eenheid weer spiegelt. Wat het Bisdom Breda be treft, daar zijn besprekingen gaande. Het wezenlijk verschil met Vroe ger is dus, dat thans elke parochie in het land, met behoud van eigen parochie- en verenigingsnieuws dat gene krijgt, wat vroeger bij hoge uitzondering kon gegeven worden: een goed geredigeerd, actueel, vor mend weekblad. Zo is, in het kort geschetst, de toestand na de oorlog en zonder overdrijving mag dit eelden als een goede en gezonde bijdrage tot de geestelijke wederopbouw. Het moét toch iets waard zijn. dat b.v. in het Bisdom Haarlem alleen reeds in 250.000 gezinnen, katholiek en niet- katholiek, een katholiek weekblad van formaat komt. Dit brengt vandaar deze nieuw jaarsoverpeinzing de nodige-ver antwoordelijkheid met zich mee. Naar mate het aantal lezers groter is stijgt de vraag naar het elck wat wils. De wens is, dat het parochie blad overeenkomstig zijn doelstel ling „sticht". Neem echter ..stich ten" in zijn zuiverste betekenis van bouwen, vestigen, dan maakt ge de beste kans niet ongenietbaar devoot (en daardoor ongelezen) te zijn, maar een goede en gezonde katho lieke denk- en levensstijl te bouwen in geesten en harten. Over de parochiebladen der an dere Bisdommen kunnen wij uiter aard geen gedetailleerd oordcel ge ven. Elk kan het best de situatie in eigen diocees overzien en er naar handelen. Op de buitenstaander ma ken deze bladen een uitstekende in druk en ook hier moet de term „pa rochieblaadje" als volkomen uit de tijd beschouwd worden. Wat Sursum Corda betreft niet om te roemen, doch om' het nood zakelijke juiste oordeel te helpen vormen de balans is niet ongun stig." (Er wordt dan door de schrij ver een respectabele lijst van schrij vers in S. C. genoemd, welke uit be scheidenheid nog onvolledig is gela ten). dnnr STEFAN BROCKHOFF 18) „Spreek me niet over dat monster weerde Alex laohend. af. „Met hem kom ik nooit in aanraking. Een nare kerel. Wat die overigens aan geldt verdient met zijn vogelwinkel! En daarbij is (hij vuil en gierig.'" „Laten we mijnheer Zarka maar met rust laten. Die heeft met Kamp- schulte niets te maken", meende Gerda. „Wie weet", riep Jupp. „Ik zou best zin hebben, die mijnheer eens op de vingers te kijken Op de weide met de gouden boter bloemen werd nog velerlei besloten die midldag onder de vredige hamel. Er werd overlegd en tenslotte wa ren ze het samen volkomen eens wat er gebeuren moest. Jupp zoiwbui ten de dienst om mijnheer Fried- rich Kampschulte voor zijn rekening nemen. Alex zou een oogje op Zarke houden. Eerst verzette hij zich daar tegen, maar hij liet zich overhalen. Gerda zou voorlopig in reserve blij ven. Misschien kon zij tp weten ko men, wat er in die geheimzinnige pakjes gezeten haid, die haar vader aan de dames had overhandigd. Toen de zon begon te dalen reden de jongelui, met zich en de mooie Zondag tevreden, weer naar de stad. Overigens riep de plicht Alex al weer, want op Zondag begon de As toria al om half acht. Jupp probeer de Gerda nog voor een bioscoopje over te halen, maar daarin had ze geen lust Zij wilde haar vader niet alleen laten. Hopelijk kwam hij dit maal 's avonds thuis. HOOFDSTUK 15 Het Dodensteegje, droomde ver laten, stoffig en warm in de stille middaguren. De zonnewijzer op de St. Pieterskerk wees aan. dat het drie uur was. Slechts weinig voorbij gangers, die van de markt naar het plein gingen, passeerden het straatje. Van haar kamer uit kon Gerda ze allemaal ongezien bestuderen. De ka mer lag geheel in de schaduw, half verscholen achter de hoge boom. Van haar jonge jaren af, was dat haar lievelingsplekje. Zij zat met opge trokken benen op de brede venster bank. Vandaag stond haar venster wijd open, het was heel warm buiten. Opeens werd de stilte verbroken. De valse schrille klank van een orgel verscheurde de rust van het Doden steegje. Ja, daar was de oude Borro, hij ook behoorde bij het Doden steegje, zoals de spitse gevels, de pomp en de hoge muren. Driemaal in de week, Maandag, Woensdag en Vrijdag hinkte hij mot zijn groene papagaai de treden op, ging bij de pomp zitten en speelde zijn sombere deuntjes, die Gerda treurig en stoffig tegelijk voorkwamen. Onvermoeid kraste de Lorre zijn „dank u wel", onverschillig of de smerige pet van Borro zich vulde of niet. De zonder linge oude Italiaan had zo zijn stam- klanten. „Ah, daar is Borro'\( zei den de beide dikke oude heren, als zij precies half vier de steile trappen hijgend beklommen. Dan hapten zij moeizaam naar lucht en tasten in de zak. Maar de beste klanten wai-en de kinlderen en die dienstmeisjes* De laatsten werden door Santa Lucia welhaast tot tranen bewogen. De kinderen kwamen tegen die tijd juist in dichte drommen uit school. Zij be delden bij hun moeder om wat klein geld, dat zij dan trots in de 'pet wierpen. Dan zei de oude: „Dansen jullie eens", en de kinderen dolden wild over de trappen, terwijl hun moeders zich in eindeloze gesprek ken verdiepten. Een kind was Gerda bijzonder op gevallen. Het verscheen pas als de anderen wegwaren. Kijk, daar kwam het weer aangehuppeld, met een grote papieren zak in de hand. De oude knikte het meisje vriendelijk toe en de papagaai danste ongedul dig op zijn schouder. Nog voor het kind de zak had geopend, schreeuwde hij al ,.Dank u wel''. Maar zo gemak kelijk zou hij zijn pinda's niet krij gen. Driemaal moest hij kopje duike len. en drie maal dansen, zoals het meisje zijn onbeholpen bewegingen noemde. Met zijn poot moest hij sme kend op het hout van het orgeltje krabben, maar dan kreeg hij ook Eijn eerste nootje. En al gauw daarna was het zakje half leeg. „Genoeg", zei Borro en nam het kind het zakje af. „Anders wordt hij ziek". Daarop borg hij de zak in zijn jas weg. Toen begon pas het echte spel, waar alles om begonnen was. De vogel klom langs de versleten jas van de orgel draaier naar beneden tot hij bij de zak gekomen was. Stilletjes kaapte hij uit het papier een paar nootjes, zonder de minste aandacht te wijden aan de sentimentele melodie die Bor ro ondertussen aan zijn instrument ontlokte. Het meisje jubelde van ple zier, klapte in de hand-jes en danste om ht orgeltje heen. „Kijk toch eens wat enig", juichte zij tot Borro als de papagaai eindelijk weer op zijn schouder zat, en als hij de papieren zak definitief sloot. Gerda had dit alles al verscheidene malen gezien. Maar'steeds had zij er weer plezier in. Ook nu volgde zij de kleine comedie weer met zoveel aandacht, dat Jupp er zich bijna aan ergerde. „Je let helemaal niet op. Ik kan hier wel staan praten en je hoort niet eens wat ik zeg. Je let al leen maar op die dwaze orgeldraaier met dat rare dier", mopperde hij. „Ik heb ieder woord gehoord," verdedigde het meisje zich. „Jullie hebt vastgesteld, dat er toch een ze kere betrekking .bestaat tussen Otto Zarke en de vermoorde. Dat hij zelfs op de dag van de moord een onder houd heeft gehad op het kantoor van de Vinum en dat Wienert er ook achter is gekomen, waarover! Kamp schulte wilde steeds meer huizen hebben en hij wilde No. 17 ook af laten breken, maar Zarke schijnt merkwaardigerwijs aan dat huis ge hecht te zijn en wil er niet van af. Heb ik iets vergeten?" Borro ging voort met het sombere lied, tot hij er plotseling genoeg van scheen te hebben. Geheel onverwach zette hij in „Püppchpn du bist mein Augenstern". Uit de richting van de markt versoheen de heer Alois Baust de waker van de Chef a die het labo ratorium moest controleren. Hij krie belde de papagaai welwillend met zijn wandelstok, maar oogste slechts eeh woedend „Dank je wel". „Wat dunkt jou nu eigenlijk van die Zarke vroeg Jupp en streek peinzend door zijn blonde aren. „Onsympathiek, smerig, dik, maar ongevaarlijk. Hij kan hem niet ver giftigd hebben. Want hij was s mor gens bij Kampschulte en dan zou die vroeger dood geweest zijn.'' Jupp knikte. Daar scheen wel C^en aanmerking op te maken te zijn. Maar een onverklaarbare inwendige stem scheen hem toch voor Zarke te waarschuwen. Die donkere vette kerel met zijn vogel winkel had iets verdachts. Bovendien vormde zijn levenswijze een grove tegenstelling tot zijn financiële toestand. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2