Wedstrijdprogram voor Zondag Sleutel Slwieb en de Milliaenen-exfenfo 1 r' fe"' A/Luziek 'ui bet Doden-steeg jZYTERDAG 10 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Docos. Het eerste elf tel ontvangt a.s. Zondag Spoorwijk. Door de ne derlagen van de laatste weken zijn zij nog lang niet veilig voor de onderste plaats. Dus moet er nu ein delijk weer eens gewonnen worden De opstelling is: Doel: R. Rooyak kers; achter: W. Varkevisser, J. Juf fermans; midden: G. Pollmann, Jac. Post, C. v. Schoten; voor Th. Ludla- ge, Jac. Bavelaar, W. Verplancke, G. Ouwerling, G. v. Dam. Het 4e speelt om 1.30 uur in Al phen tegen Alphense Boys 4. Vertrek per trein 12.30 uur. Junioren A ont vangen om 1.15 uur SJC A. De E- jun. vertrekken om 11 uur vanaf de remise naar Lisse B. Aanvang 12 uur. C Speelt om 12 uur in Oegst- geest tegen UDO (B), terwijl D thuis tegen Alph. Boys C speelt om 12 uur De junioren en aspiranten avond is deze maal Donderdag 15 Ja nuari om 7.30 uur in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg (naast de Overdekte). V.V.L.V. Het eerste gaat z'n kampioenskansen in Warmond ver dedigen en zal alle zeilen moeten bij zetten om succes te kunnen boeken V.V.L.V. kan geen punt mee* mis sen, dus is uiterste, krachtsinspan ning geboden. Het zal er spannen! Aanvang 2 uur. Het tweede gaat om 2 uur op bezoek bij Altior en kan met een overwinning kampioen zijn Het derde dat ook bovenaan staat, heeft een vrije dag. Het vierde staat 3 punten achter op de leider Oranje Groen, die echter 4 wedstrijden meer gespeeld heeft. Zij hebben dus nog een mooie kans en moeten die RADIO Zondag HILVERSUM I (301 m.) 8.00 Nieuws. 8.15 Concert voor trompet en orkest. 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis in de kapel van de paters Montfortanen te Oir- schot. 9.30 Nieuws. 9.45 Zondagmor gen (grm. pl.), 12.15 Apologie door prof. <tr Kors O.P.. 12.30 Lunchcon cert door het Orkest zonder Naam, 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek!, 13.20 Lunchconcert ver volg, 13.35 Pluvier 'knapt het op, radio-feuilleton, 14.05 Utrecht Ste delijk Orkest, Grm. pl. verzoeikpro- igramma, 16.10 In 'het Boeckbuys, 16.25 Vespers, 18.30 (Regeringsuitzending, 20.05 De gewone man, 20.12 Don Gio vanni, opera van Mozart, 20.55 De ge vleugelde dolk, luisterspel, 22.07 Ac tualiteiten, 22.30 Nieuws, 22.45 Kath. nieuws 22.50 Uitzending Kerstnacht in Indie. HILVERSUM II (415 m.) 8.00 Nieuws, 8.40 Zondagmorgen- melodieën, 9.12 Sportmededelingen, Kunst na arbeid, 12.40 Gemengd koor 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.30 Brieven van beroemde mannen, 11.00 Duinwaterleiding, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaudeville orkest, 14.05 Boekenhalf uur, 14.30 Vijfde Brandemburgse con cert, 15.20 FÜmpraatje L. J. Jordaan, 15.35 Skymasters, 16.30 Reportage- dienst met sport, 17.00 Meisjeskoor ..De Krekels Ome Keesje, L7.50 Voetbal. 18.00 Nieuws, 20.15 Walz- time, 20.50 Hersengymnastiék, 20.21 Gerard v. Krevelen, 21.40 Paul Vlaan deren, 22.15 Kamerorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Filmmelodieën. Maandag HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn., 7.30 Reveille, 8.00 Nieuws, 9.30 Licht klassiek morgenconoert, 11J5 Vain, oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Lich te discoklanken, 12.00 Populaire or gelbespeling, 12.33 Amati trio, 12.55 Bach koraal, 13.00 Nieuws, 13.15 Man- dolinata, 15.30 Orkestwerken van Russische componisten, 17.45 Rege ringsuitzending, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Regeringsuitz. 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking. 20.00 Nieuws, 21.30 Sweelinck kwartet, 22.30 Nieuws, 23.00 Cesare Trio, 23.35 lichte avondklanken. HILVERSUM H (415 m.) 7.00 Nieuws. 7.15 Frans progr., 8.00 Nieuws, 9.35 Instrumentaal kwintet van Parijs, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De regenboog, 11.45 De toekomst heeft vleugels, 13.00 Nieuws, 13.20 Malando en zijn orkest, 14.30 Voor de jonge moeder, J5.15 Onbewoon baar verklaard, luisterspel, 15.55 Om- roepkamerorfcest, 17.00 Kees de zwer ver, gespeelde fabel. 18.00 Nieuws, 18.15 Muziek A'damse politie, 19.45 Muset'teklanken, 21.05 Ramblers, 21.35 Gram. muziek. 22.30 Gala-avond Be nelux. 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte avondklanken. Zondag verdedigen tegen L.D.W.S. 6, aanvang 2 uur V.V.L.V. (A)—Fore- holte (A) 12 ur, Foreholte (B)—V.V. L.V. (B) 12 uur. Blauw Zwart. Zondagmiddag om half drie speelt Blauw Zwart op eigen terrein aan de Katwijkse weg een zeer belangrijke wedstrijd tegen Tonegido. Blauw Zwart dat weken achtereen onderaan de ranglijst heeft gestaan heeft zich door een kranige 51 overwinning op SIOD een plaats naar boven weten te werken. Nu op het ogenblik is het Tonegido dat de rode lantaarn draagt. Slaagt Blauw Zwart er Zondag in de wedstrijd te gen dé hekkesluiters te winnen, dan is de kans al veel kleiner geworden dat de Wassenaarse ploeg op de on derste plaats de competitie zal be ëindigen. In het omgekeerde geval verhuist Blauw Zwart weer naar de onderste plaats. Altior. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Foreholte 2Altior 2, 2.30 uur, vertr. met de Busdienst. S.J.Z. A Altior A, 12 uur, vertrek met de Busdienst. Rijp weteringAl tior B. Vertrek per fiets 10.30 uur. UDO. Als de weergoden mee werken komen alle elftallen in het veld. Het eerste gaat op bezoek bij Hazerswoude 1 voor haar laatste competitiewedstrijd. Aanvang 2 uur vertrek per tram 12.30 uur van Leid- se Buurt en om 1 uur per bus van Beestenmarkt, Leiden. Het tweede elftal gaat een zware wedstrijd tege moet tegen Stompw. Boys 2; aan vang 1.30 uur. Vertrek eveneens om 1 uur per bus van Beestenmarkt. De A-junioren gaan de dito's van K.R.V. opzoeken, en wanneer zij deze wed strijd winnen, zijn zij ongeslagen kam pioen. Aanvang 12 uur; vertrek per fiets om 11 uur. Tenslotte krijgen de B-junioren om 12 uur op eigen ter rein bezoek van Docos (C). Nic. Boys. Nic. Boys 1 gaat Zon dag op bezoek bij RCV 1. en gezien haar prestaties tegen VEP heben wij vertrouwen in een gunstige uitslag Nic Boys 2 ontvangt Bodegraven, welke met vier wedstrijden meer ge speeld te hebben de bovenste plaat? thans bezet. Nic. Boys 3 gaat naar de leider van de 3e klasse E. KUNSTRIJDEN DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN TE PRAAG. Van 13 t/m 17 Januari zullen in het stadion te Praag de Europese kampioenschappen kunstrijden plaats vinden. Aangezien dezë wedstrijden twee weken voor de aanvang van de Olympische winterspelen te St. Moritz worden gehouden, vormen zij voor de Olympische deelnemers en deelneemsters een prachtig on derdeel van hun laatste voorberei dingen. Dit is dan ook de reden, dat er dit jaar van een buitengewoon grote en belangrijke inschrijving sprake is. Bij de dames zullen o.a. deelne men: Barbara Ann Scott (Canada), wereldkampioene en houdster van de Europese titel, verder de 17-jari- ge kampioene van Groot Brittannië Jeanette Altweg, Shirley Adams (Groot Brittannië). Marion Davis (Groot Brittannië). Eva Pawlick (Oostenrijk), M. Musilek (Oosten rijk) en de Amerikaansen Gretchen van Zandt-Merill en Eileen Seight. Als belangrijkste heren hebben ingeschreven: Gerschwiller (Zwit serland), Rada (Oostenrijk), Sharpe (Groot Brittannië) en Button (Ver. Staten) terwijl in het nummer paar-rijden de wereldkampioenen Micheline LannoyPierre Baugniet (België) op de baan zullen ver schijnen. SKISPORT INTERNATIONALE DAMESWED STRIJDEN TE GRINDELWALD. Te Grindelwald begonnen gisteren de internationale damesskiwedstrij- den met de slalom van de combina tie. Zes landen waren vertegen woordigd waaronder Nederland met dames Renee van Pallandt en Marlies Hulsinga. Winnares werd de Italiaanse Ce- lina Segli in 1 min. 40.4 sec. voor May Milsson (Zweden) in 1 min. 48 en Andrea Mead (Ver Staten) in 1 min. 55.2 sec. De Nederlandse da mes bleken, hoewel het aan goede wil niet ontbrak, nog lang niet op het peil van de internationale top klasse te staan. Zij moesten zich dan ook met de laatste plaatsen tevre den stellen. Renee van Pallandt werd in 2 min. 58.4 sec. 22e, gevolgd door Marlies Hulsinga, die 4 min. 12.6 noteerde. SCHAATSENRIJDEN DE TRAININGS WEDSTRIJDEN TE HAMAR. Broekman eerste. Vrijdagavond werden bij tien gra den vorst de trainingswedstrijden te Hamar voortgezet Er was sneeuw gevallen, zodat het ijs stroef reed, hetgeen ook in de tijden tot uit drukking kwam. Pannekoek reed tegen Buyen, Broekman tegen van der Voort, de Koning tegen Huiskes en Kortenoever tegen Langedijk. Het resultaat was: 1. Broekman 2 min. 27.6 sec.; 2. van der Voort 2 min. 28.8 sec.; 3. de Koning 2 m. 29.8 sec.; 4. Langedijk 2 min. 30.4 sec.; 5. Huiskes 2 min, 32.6 sec.; 6. Buyen 2 min. 33.4 sec.; 7. Panne- koek 2 min. 39.8 sec.; 8. Korten oever 2 min. 43.6 sec. Kortenoever reed door tot 5000 m. en noteerde voor die afstand 9 min. 9 sec. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE 1948. De organisatoren van de Tour' de France, de bladen „Le Parisien< Li bre" en „l'Equipe" hielden gisteren een bijeenkomst, waarbij ook de heer Kaouza aanwezig was. De rij wiel-fabrikanten en' hun sport-direc- teuren brachten hun ideeën omtrent de formule van de ronde in 1948 naar voren. Na een lange discussie, die, hoewel de meningen op enkele punten nogal uiteen liepen, in de beste verstand houding plaats vond, werd men het in grote lijnen over de volgende pun ten eens: 1. De tour zal door landenploegen worden gereden, 2. Twee Belgische ploegen zullen deelnemen, waarvan één B-ploeg, be staande uit jonge profs, teneinde er varing op te doen. 3. De renners zullen slechts mo gen starten met toestemming van hun fabriek. 4. De coureurs zullen gerechtigd zijn. de naam van hun merk op de borst en in witte letters op hun pet te dragen. 5. De renners zullen gerechtigd zijn hun eigen fabrieksrijwiel te be rijden. 6. De fabrikanten en de sport-di recteuren hebben het voorstel dat een van hun zun zou worden geko zen als technisch directeur van de Franse ploeg, afgewezen. Deze functie zal worden toegewe zen aan een persoon, volkomen on afhankelijk van de rijwielindustrie I-Ietzelfde is besloten omtrent de per soon, die de Franse ploeg zal kiezen SCHAKEN HET HOOGOVEN SCHAAK- TOURNOOI Voor de zevende ronde van het hoogovenschaaktournooi werden gis teren de volgende partijen gespeeld: Van Steenis—O'Kelly 0—1; Van ScheltingaRossolimo YiY', Cort- leverPrins afgebr.; KramerWood y*—X- De stand luidt thans: 1. Prins 4J4 punt 1 afgebr. partij; 2. Van Schel tinga 4 pnt 1 afgebr. partij; 3. Van Steenis VA pnt. en 1 afgebr. partij; 4, 5 en 6 O'Kelly, Rossolimo en Hen- neberke 2% punt, 7 en 8 Kottnauer en Wood 3 punten; 9 Kramer 2y3 punt; 10. Cortlever 2 punten en 1 afgebr. partij. Voor de derde ronde van de da mes-zeskamp werden gespeeld: mevr van Schaikmevr. Penning afgebr.; mevr. van der Veenmevr. Rood- zant 01; mevr. van Aalst'mevr. Klijn afgebr.; mevr. Roodzant heeft thans de leiding met 2 y3 punt. BRIDGE Alphense Bridge Club. De vier tallencompetitie begonnen. De uit slag van de eerste wedstrijd is: Eerste klasse A: Teams: Kuyf 1 2 52 43 v. d. Horst1 0 43 52 v. d. Horst Kromhout Eerste klasse B: Harting 1 2 65 46 Ottens 1 2 55 39 Hooyer 1 0 46 65 Jongelen 1 0 39 55 Tweede klasse: Carsjens 1 2 64 53 Rozestraten 1 2 33 32 v Wijk 1 0 53 64 Vrisekoop 1 0 32 53 Derde klasse A: Arlman 1 2 96 35 nievr. Jongeleen 1 2 96 35 Noordenbos 1 0 36 53 Leeuwenhoek1 0 35 96 HET REGIME SALAZAR IN DE PRACTUK Schuldigen aan poging tot Staatsgreep binnenkort voor het gerecht (Speciale K.N.P.-correspondentie.) Uit het aanstaande proces tegen hen, die betrokken waren bij de (overigens mislukte) staatsgreep in April 1947 tegen het régime van Sa- lazar, zal moeten blijken in hoeverre dit bewind, zoals het voorgeeft, aan allen recht doet wedervaren. Het pro ces zou, volgens een hooggeplaatste Portugese regeringsambtenaar, „over een maand of welilcht over twee maanden gehouden worden" en „voor het publiek en de pers toegankelijk zijn." De behandeling van de gevangenen is reeds vaak ter sprake gekomen in Portugal. Alhoewel zij gedurende het vooronderzoek niet de bepaalde, aan burgers toegekende persoonlijke rechten genieten, omdat zij militai- 36. Hierop vlogen onze vrienden rustig verder. Het Amerikaanse vrijheidsbeeld zwaaide him met de beroemde fakkel een hartelijk vaar wel toe en toen sprak Theo Tuf de gedenkwaardige woorden: „Zo ver zijn we nou en als het niet heel bard gaat waaien, komen we nooit verder ook," Hiervan 'kelken zijn metgezel len 'toch wel op. Wie gaat er nu naar Aralbië met een vliegtuig, dat niet zo ver vliegen kan. Ze begrepen nu tevens, waarom mijnheer Tuf zoveel moeite had gedaan om in 'n normaal passagiersvliegtuig te komen. Zijn toestelletje was goed om er 'n eind mee de hoogte in te gaan; een verre reis kon je er bijna niet mee maken. Theodoor Tuf echter bleef cnver- stooibaar. Hij haalde een groot zeil te voorschijn en hees het aan een mast, die hij midden in zijn auto had opgericht. Nu gebeurde er iets pret tigs. Zo gauw de wind het gespan nen zeil in de gaten kreeg, begon hij er uit alle macht tegenaan te blazen. De snelheid van de Tuf-auto werd steeds groter. „Tuf, tuf, tuf" riep Theo en steeds sneller doorklief de het eigenaardige toestel het lucht ruim. Een vishengel werd vooi- de dag gehaald en de heer Tuf zocht naar een wormpje om zo enkele vliegende vissen te verschalken. Omdat er toch geen luohtroer aan het toestel zat, behoefde er niet ge stuurd te worden. Op de motorkap die erg heet was, bracht Theo water aan de kook en onder hét genot van een lekker kopje koffie vloog men in de richting van het goede oude Europa. Het was echt gezellig in het ouderwetse Fordje. Een kleine ra dio begon te spelen, de beer Tuf haalde tijdschriften en kranten van onder de zitbanik uit, waarin zij al len de grapjes die er van hun vriend in afgedrukt waren, gingen zitten lezen. Zo werd het avond en nacht en steeds sneller vloog het potsier lijke toestel door de lucht boven de Atlantische Oceaan. PERSSPIEGEL j HET OUDE JUK. Uit het Katholieke Schoolblad: De .admissie-examens van H.B.S., Gymnasium en Lyceum zijn velen een voortdurende bron van ergernis en voor een deel van het 1. onder wijs een gestage kwelling. De zogenaamde opleidingsscholen en dito klassen hebben nog enkel maar 't oog gericht op de eisen, die de toelatingsexamens stellen en het doel van het onderwijs is daar nog slechts dit éne: klaar stomen voor dat examentje! Men werkt daar onder een zekere angstpsychose, die het onderwijs drukt, het schoolleven versombert en de jeugd enerveert en afmat. Wie neemt 't op vóór dat examen- gedoe? Over het algemeen noch het m.o. noch het l.o., maar niettemin leeft het creatuur voort, met al de daai aan onafscheidelijk verbonden ap- en dependenties: drilmethode, huiswerk, afjakkeren, volpompen etc. Welbe kende termen in onze beroeps-voca bulaire. Hoe kan zo'n instituut het houden als niemand er van houdt? Hoe kan dat? Waar ligt de schuld? Hoe is 't mogelijk, dat als maar allerlei oppervlakkige weterij 'en dorre feitenkennis, wordt gevraagd, waarbij men zich om begrip en in zicht niet bekommert? Er zijn twee mogelijkheden: Of de middelb. school vraagt zo, omdat de 1. sch. haar niets anders presenteert, óf de 1. sch. richt zo haar onderwijs, omdat de m. sch. dit eist! In het K.O.G. schreef onlangs een collega 't ging over aardrijks kunde de volgende merkwaardige zin: „De werkwijze voorgestaan door Nijmegen (bedoeld is het „Aardrijks kundig Instituut" te Nijmegen T.) hoe voortreffelijk zij ook moge zijn, zal helaas geen schijn van kans ma ken, zolang de Middelbare Sch. bij haar admissie-examens vrijwel uit sluitend een beroep blijft doen op parate feitenkennis, bij die gelegen heid althans, en maling heeft aan begrip en inzicht. Hier wordt 't vierkant gezegd: de middelb. school dwingt ons! Dwingt ons om te blijven lopen op de platgetreden paadjes, om antiek, conservatief, onpaedagogisch en on- practisch, dor en saai te zijn. Als dat geldt voor het vak aard rijkskunde, zal 't ook wel zo zijn voor Ned. taal, rekenen, enz. Maar..'., dan wordt 't hoog en hoog tijd, dat de 1. sch. zich aan die dictatuur ontworstelt. Want dan vormt het m.o. bij ons streven naar vernieuwing een sterke en onduldba re belemmering. Intussen wordt ons van de kant van het m.o. pertinent verzekerd, dat deze voorstelling van zaken onjuist is en de meerderheid van 't leraren corps stellig progressistisch en mo dern georiënteerd en met verlangen uitziet naar anders voorbereide leer lingen. Valt er nu in deze situatie niets te bereiken door een breed opgezet over leg tussen m.o. en l.o.? Waar men noch hier noch daar wil vastroesten in oude, versleten vor men, maar 't onderwijs nieuwe ge stalte en veredelde inhoud wil ge ven, daar moet toch door samenspre- king" een vergelijk mogelijk zijn. Wie pakt deze oude koe bij de horens? Wij moeten onder 't juk uit. T. ren zijn, wordlen zij klaarblijkelijk goed verzorgd tijdens hun voorarrest. De Portugese regering geeft voor, dat er bewijzen zijn voor buitenlandse steun aan poging tot staatsgreep, doch zij vermeldt niet waar deze steun vandaan kwam, en bovendien dient een en ander nog bewezen te worden. In iedier geval is het bijna zeker, dat het voorgenomen proces de aandacht zal vestgien op een inventarisatie van het Salazar-bewind. De Economische toestand. In Portugal heerst veel armoede en de algemene levensstandaard is laag. Het is hoofdzakelijk een landbouw - staat, doch het régime van Salazar is enigermate gepoogd, het te industria liseren Twee grote stuwdammen zijn in aanbouw en zullen vermoedelijk over vijf jaar in gebruik kunnen wor den genomen .Op het ogenblik zijn alle middelen tot opwekking van electriciteit nog in het bezit van bui tenlanders en is volgens c(e Portuge zen de prijs van de electriciteit bui tensporig hoog, waardoor een gepaste industrialisatie onmogelijk blijkt. Alom in den lande geprezen plannen tot het bouwen van ziekenhuizen en wegen worden in tamelijk vlug tem po ten uitvoer gelegd'. De woningbouw wordt krachtig be vorderd volgens de theorie, dat een land, waar de meerderheid der bevol king een eigen huis bezit, hierin een krachtig tegenwicht tegen het com munisme vindt. Het woningbouw programma is dan ook gericht op het bouwen van kleine gezinswoningen, ieder met 'n klein stukje grond erbij. Deze woningen voor de Portugezen met geringre inkomens zijn verdeeld in drie categorieën. Afhankelijk van de inkomsten van de koper worden 'n huurkoop gegeven voor 60 a 80 escudo's, voor 100 a 300 en voor 300 600 escudo's per maand. Na twintig jaar worden de huizen het eigendom van de bewoner: zou in die tijd het gezinshoofd overleden zijn, dan wordt het gezinsbezit. De armste Portugezen worden al dus geleidelijk van huizen voorzien, doch in verschillende gedeelten van Lissabon zijn de woningtoestanden nog zeer slecht. De enige klacht hierover is, dat het bouwprogramma gemeenlijk te veel tijd vergt. Een Portugees regeringsambtenaar schatte, dat met de volledige afwer king van dit program nog wel een vijftien jaar gemoed zullen zijn. Het onderwijs. Luidens officiële gegevens kan 45 percent van de Portugese bevolking lezen noch schrijven. Buitenlandse waarnemers stellen dit getal op 65 percent. Kosteloos verolicht onder wijs is nu bij de wet vastgesteld voor de eerste vier klassen; indien de scho lieren niet met vier jaar toekomen, mogen zij zes jaar op school blijven. Hogere vormen van onderwijs moe ten door de ouders worden bekostigd naar gelang van htm inkomen Uit muntende leerlingen kunnen studie beurzen krijgen; voorts zijn ei koste loze ambacthsscholen. De meesten, die hun kinderen beter onderwijs wil len verschaffen betalen 450 escudo's (f 48.per jaar voor de lagere klas sen en minimaal 750 escudo's (f 80. jaarlijks voor de hogere klassen. ZWARTE HANDEL IN GESTOLEN JENEVER. De grote vraag naar jenever deed de kantoorbediende J. de G. uit Lei den op het idee komen, zijn patroon 24 liter van dit begeerde vocht af handig te maken. Hij verkocht de ouwe klare voor ƒ19 per liter aan S. N., die op zijn beurt ƒ25 en ƒ30 be rekende bij K. D de J., caféhouder te Noordwijk. J. de G. zal zich voor de politierechter nog moeten verant woorden. De tuchtrechter, mr. A. van Vuure, veroordeelde hem voor de zwarte handel, al vast tot een boete van 300. S. N. kreeg 200. K. D. de J. had bovendien de jenever versne den en te duur verkocht. Dit, om per sonen, die hij niet in zijn café wilde hebben, te weren. De rechter vond dit allemaal vreemde dingen en wüde eerst de zaak sluiten, temeer daar de J. een extra „winst" had gemaakt van ƒ1100. Omdat De J. voor de eerste maal terecht stond, werd hij veroor deeld tot 600, met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen jenever. door STEFAN BROCKHOFF HOOFDSTUK 14 Des avonds om 6 uur werd profes sor dr Leopold van Hagen tegen een borgstelling van honderduizend mark voorlopig uit hechtenis ontslagen. Hij sloot zich direct in zijn laborato rium op en kwam de hele nacht niet in zijn woning. ..Wij gaan rijden", zei Jupp ener giek. „Bebo wordt van stal gehaald (de zon schijnt en van bedroefd thuis zitten wordt je toch ook niet beter'1. Gerda wierp een peinzende blik op het verlaten steegje. Toen gaf zij 'toe, want zij was een verstandig meisje. In het kleine kamertje van Alex imoesten zij een kwartier wachten. Hij zou mee gaan, maar Zondags verbleef hij om elf uur nog in de badkamer. „Haast je toch een beetje, je bent schoon genoeg", riep Jupp door de deur, anders is de dag voor bij, voor we er iéts aan hebben ge had"'. Over de piano lagen, rommelig verspreid, pianostukken. Bovenop de tanga „Mooie madonna uit Madrid", en daarop een brief met een Spaanse postzegel. „Altijd in stijl", lachte Jupp. „Nu zorgt hij zelfs al voor een toepasselijke postzegel bij zijn mu ziek". Gerda haalde de schouders op. Zij was bleek, maar beheerste zich vol komen. Opeens werd de deur openge rukt en een diepe mannenstem riep „Alex"! Dat was mijnheer Zarke, de hospes van Alex. Hijgend en overmatig dik, met on gekamde vettig zwarte haren, stond hij in de deur. „Neem me niet kwa lijk, ik dacht, dat mijnheer Bühring hier was", verontschuldigde hij zich met een krakende stem. Daarna ver dween de dikbuik weer. Jupp keek hem verbaasd na. Gerda trok min achtend de bovenlip-op. „Stel je voor dat je met zoiets getrouwd, zou moe ten zijn, dian nog liever je hele leven lang een oude-vrijster". Toen Alex eindelijk, zijn Zondags toilet voltooid had, werd Bebo ge haald. Bebo woonde in een garage in de Faliknerstraat. Bébo heette eigenlijk Joachim en was een ge deukte sportauto. Gerda had hiem vier jaar geleden van haar oom ten geschenke gekregen. Toen was hij nieuw en droeg de naam Joachim met ere. Maar in de loop der tijden en door Gerda's stuurkunst, had hij veel van zijn oorspronkelijke glans ingeboet en heette nu nog maar kort weg Bebo. Bebo spande zich 'ter ere van de Zondag dubbel in. Zoals zij dat vaker deden, reden zij zonder een vast omlijnd plan de stad uit. „Wij zijn al in Münchenstein'', stelde Jupp verbaasd vast. „Dan kun nen wij de oude heer in het klim ophuis bezoeken". „Die zou ons netjes op straat smij ten'', lachte Alex. De oude heer was een ryke zonderling, die drie maal per week pianoles nam van Alex, liij betaalde goed, maar aangenaam wa ren de lessen niet. „Die Maandag- Woensdag- en Vrijdagmiddagen zijn voordelig, maar Oh, zo hinderlijk placht Alex te zeggen. „Maar we rijden in ieder geval voorbij zijn huis", riep Gerda. „We kunnen hier links afslaan, dat is 'korter'', zei Alex. De weg werd steeds néuwer en ten slotte stonden ze voor een hek met „Verboden, toe gang.' „Een doodlopende weg", consta teerde Gerda zakelijk. „Je bent een domoor Alex. Driemaal in de wede kom je hier en je wéét nog niet eens de weg. Nu heb je ons laten verdwa len.'' Alex verontschuldigde zich verle gen met zijn slecht orientatie-vermo- gen. Met veel moeite bereikten zij eindelijk het klimophuis. Door al de klimop zag je het huis niet. Op het balcon stond een oude man, Alex trok zijn pet diep over de ogen en Gerda moest gauw gas geven. „Wij zijn zeker niet voornaam ge noeg voor de klimopman'', plaagde Gerda toen Alex haar bezwoer snel ler te rijden. „Dat niet", antwoordde hij, maar als hij me in een auto ziet, halveert hij one vast mijn lesgeld", By een mooie weide, vol boter bloemen verklaarde Gerda dat Bebo beslist even moest rusten. Het drietal viel in het groene gras neer en staar de naar de blauwe hemel. „Jullie moeten wat voor me doen", zei Gerda. „Mijn vader is nu wel in vrijheid, maar er rust nog altijd ver denking op hem"'. „Dat is toch waanzin", riep Alex spontaan. Jullie politie, vergeef me Jupp, heeft zich al vaker geblameerd. Eerst houden jullie c'abaretmensen vast en dan kunnen jullie niets beters loen dan de beroemde chemicus van Hagen arresteren". ..Natuurlijk is het kranikzinnig", zei Jupp zacht. „Maar wat kunnen we beginnen? Tegen dergelijke aanwij zingen is Wienert machteloos. Hij vond het zelf een ellendig geval je vader te moeten arresteren. Maar die gedroeg zich zo halsstar rig als een schooljongen"'. „Dat is het", gaf Gerda toe. „Hij is de laatste tijd erg zonderling. En daarom moeten wij alles doen om die zaak op te helderen. Want hij is alleen in staat nieuwe domheden te doen". „Ben je er nog achter kunnen ko men, wat er van die pakjes gewor den is, die de dames destijdds zo ge heimzinnig meegenomen hebben", vroeg Jupp. „De dames vertrokken en werden niet meer gezien"', antwoordde Gerda slagvaardig „Ik zal jullie eens wat zeggen jongens Wanneer wij die zaak niet ter hand nemen, dan gaat het verkeerd. Helaas ben jij zo'n beetje een officiële persoonlijkheid, Jupp. Maar je hoeft geen gewetens bezwaren te hebben. Dus, wij 'begin nen met het vooronderzoek." Alex plukte een madeliefje uit el kaar en mompelde snel: „Hij erft, hij erft niet, hij erft, hij erft niet''.... „Gelijk heb je", merkte Jupp op. „Zo moeten wij beginnen. Wie erft?" Kampschulte heeft een broer, Fried- rich. Oo-k met hom is hij op de mid dag van de moord tezamen geweest. Gesproken hebben wij die mijnheer* overigens nog niet. Hij is onmiddel lijk na ontdekking van de moord af gereisd". „Aha"', zei Alex. „Dien moeten we eens wat nauwkeuriger beschouwen. Het zou wel interessant zijn te weten hoe hun verhouding was". Gerda kauwde ingespannen op een grashalm. „Laat hij veel na", vroeg zij. Jupp knikte tegen de goudien bergen, die in de zomerse verten verschemerden. „Dank je. Meer dan voldoende. De Vinum, op een na de grootste wijnfirma aan de Rijn, het huis in de Hebelstraat, de villa in Münchenstein en nog een dozijntje ander bezittingen, waaronder die twee huizen in het Dodensteegje". Alex schrok. „Bij ons? Waar dan?" „Dertien en vijftien. Die twee die leeg staan. Wist je dat niet?' Dertien heeft hij pas kort geleden van jouw hospes gekocht."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6