Het lijden van de Kerk in China „DE AMBACHTSSCHOOL TE s-GRAVENHAGE" ZATERDAG 10 JANUARI 19*8 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Maar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten van de Bibliotheek: Profane Ontwikkelingslectuur: A. Borret, Sociologie; Ch Boyer. Handboek der Wijsbegeerte, Dl I II; J. W. Hofwijk, De hitte van de dag; J. Huizinga, Herfsttij der Mid deleeuwen; Ch. J. H. Maatje jr. e.a., Jacob Cats; J. Nota, Max Scheler; A. A. v. Schelven e.a., Van hoepelrok tot pruikentijd; KI. Steur, Het lied van Orpheus; D. Wijnbeek, Prins en Prinsenhof. Godsdienstige Ontwikkelingslec- tuur: H. Augustinus, Belijdenissen; J. J. M. Doornik, Mode, film, dans verkering; A. van Dijk, Cornelius Musiüs; H. de Greeve, Lichtflitsen, jg. 4 en 5; H. de Greeve, Terra Pro- missa, dl. II; H. van Groessen en C. van Vlissingen. Het kerkelijk recht, Commentaar op de codex; P. Polman, Godsdienst in de Gouden Eeuw; A. D. Sertillanges, Jesus; J. de Swart, De H. Joannes Chrisostomus. Nederlandse Werken: E. v .d. Berg- Boldingh, Wat zijn je plannen, Han- n'e?; J. Derks, Ik zorg voor mijn kin deren; J. Kneppelhout, Klikspaan- Studententypen. Dl. 1/3; D. v. d. Mei- c'en-Coolman, Met zij beiden op een flatje; D. Ouwendijk, Het beenen voorhoofd. Vertaalde werken: Th. Kernan, Ge lijk met de morgenster; E. Multon, De monnik met het duivelsmasker. Engelse werken: W. Saroyan, Peace it 's wonderful; Th. Walpole, The captives. Jeugdlectuur: E. B. White. Toni Trikkelhout. De Kalender van Batteljee en Terpstra. De erepalm voor de Ka lender voor 1948 gaat ditmaal, aldus de Drukkersweekblad", naar de ka lender van de N.V. Batteljee en Terp stra te Leiden. De dertien bladen zijn verlucht met lithografieën uit de vo rige eeuw, voorstellende stadstafere- len van Leiden De reproducties zijn in meerkleurige autotypieën, op kunstdrukpapier, zeer zorgvuldig ge drukt. Het kalendarium is gezet uit de Garamont, in rood. bruin en zwart; ondanks het relatief kleine corps toch zeer duidelijk, dank zij de grote een voud en het ruime wit. Met ingange van 1 Febr. a.s. is aan de heer C. A. L. P. Kakebeeke. referendaris der P.T.T.. hier ter stede, eervol ontslag verleend. Geslaagd voor het examen Staatspraktijkdiploma voor Handel en Administratie 1947 (S. G. D.): G. J. Witesnburg, en A. J. G. Roze- meijer, beiden te Leiden, opgeleid door H. v. d. Horst, de Goejestraat 40, Leiden. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdiens der huisartsen wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: P. van Es, Kortmann, Lahr en Teeuwen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Januari 13 uur tot Zaterdag 17 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek ..Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest do'or de Oestgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tele- fon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Wouter Ferdinand, z. v. M. Overdijk en J. Roelandse; W'il- helmina Maria, d. van P. H. J. Bleijswijk en G. E. Hünike; Gerrit, z. van T Molema en B. Kloppen burg; Wilhelmus, z. van J. A. G. van Beek en M. Slingerland; Petronella, d. van C. G. Baart en A. van Kam pen; Arie Hendrik Willem, z. van A. H. W. van Ingen en N. Oudshoorn; Piet Bernhard. z. van J. C. Leurink en N. van Dijk. Overleden: J. B. A. Zeldenthuis, z., 1 maand; P. Plomp, 23 jaar; G. Starre, man, 66 j.; J. Nagtegaal, wed. van C Hillebrand, 73 j.; C. W. Wervel man, hsvr. van T. Mooten, 52 j.; J. B. van den Ouweelen, wdnr 79 j.; H. J. Roelofsen, man, 34 jaar,. Vervolging en rode terreur In Zijn jongste Kerstboodschap sprak Z.H. de Paus met name over „het verre en gemartelde China". Omtrent het lijden, waaraan de Kerk in China vooral tengevolge van de terreur der Roden op dit ogenblik blootstaat, geven de volgende berich ten, aan het K.N.P. verstrekt door het „Interdiocesane Nieuwsblad der Pe ping Academie Verbist", een duide lijk beeld. BISDOM JEHOL. Barbaarsheden in Chanwanze. Dit ligt in Noord-China; het is ge deeltelijk in handen der Communis ten. De catechist Tchang-shih, Li-kin - kui, Ts'ao, Zuster Yu en Zuster Tchang (dochter van eerste), verder nog een katholiek en een katholieke vrouw werden gedwongen, om van het geloof af te vallen. Toen zij be slist weigerden, werd hun een stok onder de knieën en boven de ellebo gen gebonden, zodat hun kin tegen de knieën rustte. Daarna werden zij met lange trekkoorden aan muil ezels vastgebonden. De roden sloe gen toen op de ezels, die in volle draf cle martelaren over de stenen sleepten, totdat de slachtoffers dood waren. Een missionaris, Pater Nols, zat in Chanwanze opgesloten in zijn kamer. BISDOM NINGSHIA. Hoe een christen stierf. Wang-king-kiang (christen van Tui-ze-liang) is een voorbeeldige dood gestorven. De roden hebben op hem wraak genomen voor de accie van de nationalisten, waarvoor zij met Pasen moesten terugtrekken. Zij verweten hem erg, dat hij de viering van Mgr. van Melckebeeke (bij zijn plechtige intocht in het bisdom) op touw gezet had (zij zeggen; geld af getroggeld van het volk om die Euro peaan te vieren). Toen hij gevangen genomen werd zat hij geknield op een binnenplaats onet het gezicht naar de kerk en bad hardop. De ro den sloegen hem de ogen uit: „Wat wil je die onzin van die Eouropeaan nog bidden? Wat helpt je dat?" In de gevangenis te Anpien preek te hij., voor de gevangenen over het lijden van O.L. Heer en de Martela- -ren. De roden verboden het hem, maar hij ging er mee door zo vlag ze weg waren. Hij zei ook: „De rt-sl is van geen belang meer, alleen onze ziel redden is van belang." Biddend ging hij de dood tegemoet er» h'-t volk, dat voor hem ten beste wilde spreken, spoorde hij aan dit na te laten. Hij werd doodgeschoten. Balg;ison. In een brief van 16 Oct. 1947 schrijft dc (enige) Mongoolse pries ter Ma Jo Meungke Tjiral, hoe hij meezwerft met de christen-Mongo len, die gewapend zijn. Hij leidt ex- een hax-d leven, en heeft geen vaste woonplaats. „Ik kwam bij dfe chris- fensoldaten, een uur van Balgason we waren juist klaar om te gaan eten, toen er uit de versterking van Balgason enige tientallen roden kwamen om or.s te bevechten. Onze soldaten trokken tegen hen op. Na een uur trokken de roden terug. Wij aten verder, 's Anderendaags kwa men ze ons opnieuw aanvallen, twee uur lang. Weer verloren ze. De vol gende dag geen gevecht, maar daags daarna een grote slag bij de oude en een ten Westen van de kerk van Balgason. De roden overal ver slagen. Nog eens gevechten bij Kejik- bayer, wel 4 uur lang. Uitgescheiden omdat het donker was geworden. Ge durende die gevechten was ik altijd bij hen. Na enkele dagen zaten wij zonder kogels en verhuisden naar Woesjin. Daar bleven wij 20 dagen. Wij had den er weinig te eten. Op 13 Augus tus verlieten de roden Balgason. Op 15 Aug. las ik er de H. Mis, waar tot mijn grote verbazing (de roden za ten nog in de buurt)' zeer veel chris tenen naar toe kwamen. Ik leef voortdurend op de rug van mijn paard, want de roden lopen 's nachts overal rond en komen onverwacht dan hier, dan dahr bij de christenen binnenvallen. Ik blijf altijd bij de soldaten; zo ben ik min of meer in veiligheid." BISDOM TCHEU-FEENG (MONGOLIë). Vervolgingen in Mongolië. Hier heerst een vex-schrikkelijke vervolging. Dc Christenen worden verplicht hun priesters dood te mar telen. De Chinese px'iesters geven ech ter voor-beelden van heldhaftige trouw. Priester Cheu werd door een afgevallen zuster aangeklaagd van slecht gedrag met Zuster Kouo. Bei den ontkenden. Toen werden de ar men langs het lijf gebonden, met lange koorden aan de voeten gebon den, werden zij toen voortgesleept, terwijl er een man op hen ging zit ten. De priester was halfnaakt. Zo ging het over straatstenen en Kao- liangstoppels, drie uur lang. De chris tenen. werden verplicht hun pries ter te slepen. Op 9 Oct. j.l. wei-d Priester Tchang 2 uur gesleept en toen doodgescho ten. Priester Ta Soen werd gesleept met zijn jongex-e bx-oer; deze werd ge dood. de priester vrijgelaten. Priester Ta Sia gesleept. Gaf wat zilveren dollars en werd vrijgelaten. Drie Zusters uit Maochantoung wer den gesleept, omdat ze niet wilden trouwen. Ook nog 8 christenen wer den gesleeot en doodgeschoten. Priester Thou van Koanti werd 12 li's (ongeveer 7 k.m.) ver gesleept om hem tot afval te dwingen. Priester Ho werd gevangen geno men^ hij moest afvallen en commu nistisch soldaat worden. Hij weiger de en werd doodgeschoten. De chris tenen verdeelden de bebloede kleren en bewaren ze als reliklieën. Ex- worden 'verschillende wonderen over hem verteld. Een blinde vrouw bestreek haar ogen met het bloed van de martelaar en ze zag. Een or chidee (teken van x-einheid in Chi na) vex-scheen op zijn hoofd; ze ver dween, toen een rode soldaat haar wilde afrukken. LAATSTE RES'CHTP' SAMENSTELLING DER INTERIM REGERING. Naar Aneta verneemt, zullen he den de namen van zes der leden van de interim-regering worden be kend gemaakt. Deze zouden zijn; Raden Abdoelkadir, Wisaksono Wir- jodihardjo (burgemeester van Bui ten zorg), professor Hoessein Djaja- diningrat (voorzitter van bet Komite Indonesia Ssrikat), Pangeran Kax'ta- negara (voorzitter van de raad van zelfbestuurders in Oost-Borneo), eer lid van de vooidopige raad van Su matra's Oostkust (naam verminkt, Red, A.N.P.). De zesde naam is San- toso, doch Aneta kon niet te weten komen, welke Santoso dit zou zijn, Verwacht wordt, dat de officiële be: kendmaking der namen nog heden middag te Batavia zal plaats heb ben. (Vermoedelijk wordt m'ct San toso bedoeld Raden Soerio Santoso, adviseur van dr. van Mook. Hij was te Pangkal Pinang afgevaardigde namens de Eenheidsgroep. Red. A.N.P.). noetïid te kunnen worden. Zij zijn door de Nederlanders opgezet, doch zijn in de ogen der republikeinen slechts marionettenstaten. MIJNONTPLOFFING BIJ METZ. Minstens 50 mijnwerkers zijn door een explosie in een kolenmijn te Pe tite Rosselle, nabij Metz, van de bui tenwereld afgesloten. POSITIE NED. SCHEPEN. Alcor, 9 Jari. van Santos naar Buenos Aires. Aldabi, pass. 9 Jan. Lissabon; AJkaid, 9 Jan. van Sint Vincent naar Natal (Brazilië); Al- phard, 9 Jan. van Rio Grande te Pa- ranagua. Amsteldijk, pass. 9 Jan. Corvo (Azoren). Annenkerk, 9 Jan. te Genua. Averdijk, wordt 11 Jan. v. Havanna te Rotterdam verwacht. Bantam, HalifaxNew York, 9 Jan. van Port Said. Bali, 10 Jan. te Ha vre. Blijdendijk, 9 Jan. van New York via Antwex-pen naar Rotterdam Baoissevain, 9 Jan. van Kaapstad naar Montevideo. Ceram, pass. 9 Jan. Minicoy; Kedoe, 9 Jan 20 uur van Port Said. Kertosono, 9 Jan. van Ba tavia naar Singapore; Leerdam, 9 Jan van Rotterdam te New York; Maaskerk, 9 Jan. te Duala. Maasland pass. 9 Jan. Las Palm as. Mariekerk, 9 Jan. te Sydney; Noordam vertr. 10 Jan. nam. van Rotterdam naar New Yoi-k. Oranje 9 Jan. van Gi braltar. Poelau Laut, 10 Jan. van Tandjongpandan te Batavia verw. Ruys, Dui'banSingapore, 9 Jan. op 300 mijl West van Mauritius. Rijnkerk passa 9 Jan. Quessant. Tamo, 10 Jan. van Montevideo te Rotterdam. Tas man 9 Jan. van Batavia naar Ma kassar. Tjibadak 9 Jan. van Batavia naar Hongkong. Van 't Hoff, 7 Jan. te Halifax. Zuiderkruis 8 Jan. te Sabang. wordt 17 Jan. te Batavia verwacht. Republikeins antwoord binnnen enkele dagen geëist Uit bronnen die in nauw contact staan met de Republiek, wordt ver nomen, dat de Nederlanders een antwoord inzake het „Cease-fire" binnen enkele dagen zouden eisen. Deze eis zou door één lid van de Commissie van goede diensten, wiens naam niet genoemd is, aan Sjari- foeddin vóór diens vertrek naar Singapore zijn medegedeeld. In een intei'view met de „Mor ning Ti-ibune" te Singapox"e, zeide Sjarifoeddin,. pessimistisch te zijn over de situatie. Hij zou naar Fort de Koek vertrekken om overleg ie plegen betreffende de sensationele politieke ontwikkelingen en de si tuatie op Java. Hij bevestigde, dat de republi keinse regering de uitnodiging van de conferentie van de Negai-a's en Daerahs had aangenomen, doch hij zeide, dat de aanvaarding van deze uitnodiging geenszins betekende, dat de republikeinse regering de Neder landse voorwaarden zou accepteren. Sjarifoeddin zeide, dat vele staten, welke samengekomen waren om de Verenigde Staten van Indonesië te vormen, te klein waren om staten ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Distributie van rijwielbanden cn rijwielen. 1. Toerrlj wiel banden. In het tijdvak van 12 t/m 17 Jan. a.s. zal in het kantoor te Alphen aan den Rijn en in de agentschap pen tijdens de zittingsdagen ge legenheid worden gegeven tot het afhalen van aanvraagformulieren voor rijwielbanden. K.A.J. De rijkelijk beladen agenda was voor de kijkers geen beletsel om in zeer groot getal in de St.-Josephzaal aanwezig te zijn en zich onverschrokken op de „kluif" te werpen. Een kort openingswoord van de voorz. J. van Kampen, open de de deur. De aalmoezenier, kap. Chr. Vriesekoop. vertelde het een en ander ter inleiding. Uit het hier na volgende interne gedeelte bleek dat het afgelopen verenigingsjaar een heel vruchtbare is geweest, aan het einde waarvan ten spijt van allen Jaap de Groot het in volle zee veilig varende schip, wegens zijn benoeming in Nijmegen, heeft moeten verlaten. Vervolgens werd het actie-program voor 1948, dat in het teken staat van de actie „Red dend Christendom" belicht. Het be stuur werd uitgebreid en gekozen werd de heer Feike Bouman, die zich vervolgens met bijna alg. st. tevens tot voorz. zag uitverkoren. Het was door de leiding goed ge zien om de saaie sfeer, die een „za kelijke jaarvergadering" dikwijls aankleven, voor het uiteengaan, te doen verwisselen met een vrolijk programma van zang, muziek en een welkome tractatie! BOSKOOP Geboren; Ningetje, d. v. A Pols en L. C. Schouten; Helena A. d. v. Th. van Hevelingen en E. A. Stra- ver; Johanna Gerrie d. v. J. C. Schoorel en R. Polman; Rsné V., z. v. D. Veerman en A M. Voskuilen; Nico'aas J., z. v. P. Uitenbroek en Th. M. Romijn; Helena M., d, v. K. C Houdijk en E M. Louwers; Johannes, z. v. G. Houtman en G. A. Zwarten dijk; Johannes H M„ z. v. J. J. M. Korver en A. E. Mathot; Adriaan C„ Ondertrouwd: A. H. Ki*op 34 jaar en W. van den Bei-g 30 jaar; Th. van Pelt 23 jaar en M. Sepei-s 18 jaar; A. W. Hogerdijk 22 jaar en J. Wens- veen oud 23 jaar. LEIDSCHENDAM Het boterde niet. Op de Leidse- kade stond een auto geparkeerd van de firma B. te Zoetermeer. Een op lettende voorbijganger herkende de auto als te zijn van een boterhan- delaar. Ongemerkt stapte hij in de auto, doch stapte weer spoedig uit, maar met medeneming van onge veer 30 K.G. margarine. De gauw dief was zo vlug met zijn zware last, dat hij niet meer te achter halen was, zodat de boterfirma nu naar zijn margarine kan fluiten. Clandestien geslacht. De politie •heeft gearresteerd zekere T. en V. uit de Venestraat, die verdacht worden van clandestiene slachting. Twee schapen werden in beslag ge nomen. Geboren: Hendrikus Th. M. L., z. v. D. v. d. Bijl en B. H. van Ooij; Andreas Th. P. J„ z. v. C. van Op stal en J. H. Kuijpers; Gerarda M„ d v. P. Vogelaar en G. M. Hoger*vorst Henricus A. J., z. v. P. C. Mooijman en A. A. van Schie. Ondertrouwd: C. J. Scheenaard en H J. M. Meeuwisse; W. van der Oest en M. H. Parent; W. P. Keukemees- ter en W. Vermeer. Getrouwd: J. v. d. Steen en Adr. J. Knijnenburg; G. van Leeuwen en Anna M. S. v. d. Meer. ROELOFARENDSVEEN IJsclub „Wilhelmina". De uit slag van het prijsschaatsen is: Win naarsronde: le pr. M. Verdel en P. Koek; 2e pr. P. Oomen en J. Wes- selman; 3e pr, N. v. Berkel en J. Broesterhuizen; 4e pr. Jac. Riet broek en Ad. v. Beek. Verliezers- ronde: le pr. Th. v. Es en D. de Blanken; 2e pr. P. v. d. Meer en Koos Bakker; 3e pr. G. Rietbroek en H. Spruit; 4e pr. W. Schouten en G. v. d. Meer. STOMPWIJK Gidsen. Gisterenavond heeft de Imeldegroep haar eerste Ouderavond gegeven in Café „Het Blesse Paard". Pastoor Sistermans hield een korte toespraak over de jeugdbeweging in het algemeen. De Guido Rie Luiten gaf hierna nog een korte uiteenzet ting van het Gidsenspel, waarna de Gidsen op voortreffelijke wijze de verdere avond vulden. Het is niet doenlijk al het gebodene afzonderlijk te noemen en daarom wordt volstaan met de stukjes „De Preek v. d. Aal moezenier", „het Poppenhuis", „Het Wenteltrapje" en de film van het vo rig zomerkamp van verkenners cn welpen. Na het Kampvuur werd de bijeenkomst weer op Gidsenwijze ge sloten. Het moet de Gidsen en hun staf wel veel voldoening gegeven hebben, dat zo velen aan de uitnodiging ge hoor gaven. Het zal hun ook tot steun zijn in de verderè opbouw van de groep. Smit; Hilda, d. v. W. Meijer en M. C. Bannink; Cornelia M., d. v. P. Verhart en A. C. M Bellekom; Jan R., z. v. J. Stam en C. M. Taylor; Jo hanna A. A. M.. d. v. A. H. W. Beijersbergen en J. C. van Eeden; Bernard, z. v. C. Kromhout en A. de Graaf; Elisabeth M. F., d. v. J. W. van Elk en H. T. Weyman; Anna M„ d. v. T. J. van Beek en G. C. Um- melen; Titia A., d. v. M. Langbroek en S. J. Tanis; Jacoba C. L. d. v. P. v. d. Wouden en C. M. van der Beek; Peter R., z. y. J. Lips en J. I. Wil son; Arnoldus M. P., z. va. P. W. Nederhof en W. G. Ty nagel; Jacobus z. v. J. G. Buitink en C. C, vqp Ber ge; Hendrik W. L., z. v. H. W. L. Heijning en H. M. Halbertsma; Ali- da. d. v. W. F. Nell en A. Slootweg; Johannes Az. v. A. R. de Kievit en J. A. Alkemade. TER AAR Geboren: Gerda B. de Bruijn, d. v. J. C. de Bruijn en J. Ambagts- heer; Gerarda A. A., d. v. C. J. van den Boogaard en Th Baars; Antonia A. J., d. v. A. Vale en A. M. J. van Leeuwen: Herman, z. v. J. C. Schuur hof en H. Koers. Ondertrouwd: J. L. M. Koelman 26 jaar en J. M. H. Dobbe 23 jaar; J H. van Wagensveld 26 jaar en A. van Vilet 24 jaar. Gehuwd: J. Oosterman 28 j. en A. van Harten 21 jaar. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Tot besluit van het lustrumfeest van de K.J.M.V. was er Donderdagavond „Groot Bal", dat goed was bezocht. De leiding had de heer E. Castelein, terwijl „De Willo's" en de eigen K.J.M.V.-band „The Rhythme Tigers" voor de mu ziek zorgden. Tussen de dans door een loterij als bijzondere attractie, Vrijdag de sluitingsavond. Met lichtbeelden werden herinneringen aan de voorbije 10 jaar opgehaald. Vanzelfsprekend werden de overle den leden herdacht en ook aan de jongens in Indië werd de aandacht geschonken. Een parodie op Tristan en Isolde, en een dansje verhoogden de feestvreugde WASSENAAR Geboren; Quirinus C. M„ z. Q J. Voorham en C. H. Nooi'der- meer; Lambex^tus, z. v. G. Versteeg en W. C. de Jonge; Leonardus, z. v. F. Vex-steeg en W. C. de Jonge; Hans, z. v. A. Korenhof en M. H. Zijlstra; Yvonne J. d, v. J. P. Plak en A. P. v. d. Nol; Ester J. A. W., d. v. D. G. Knijnenburg en A. C. Besseling; Ve ronica A., d. v. A. v. d. Heijden en J. M. de Wit; Andreas P.. z. v. A. v. d. Heijden en J- M. de Wit; Bregje D., d. v. D. Nell en C. den Heijer; Emmanuela W G. M. M., d. v. W. F. C. M. Smeets en E W. M. Meijs; Johannes F„ z. va J. P. v. d. Kroft en C. Hiebendaal; Geertnxida H. J.. d. v. L. G. Knijnenburg en W. M. van Leeuwen; Rudolph, z. v. A. W. Zomer en E. M. Visser; Hubertus E. I. M., z. v. J. C. Caris en A. W. I. MAALTIJDEN IN JANUARI. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt ons: Stevige, voedzame maaltijden, dat vormt ook voor de maand Januai-i het parool. Maar laten wij daarbij niet vergeten, om voor afwisseling te zor gen .Ook in deze tij-d van het jaar is dat zeker mogelijk. Mits wij maar met overleg onze maaltijden samen stellen. In het bijzonder is het in dit jaar getijde gewenst om zo nu en dan een vrucht of wat rauwe groente aan de warme maaltijd of bij de boterham te geven. De wintervoeding zal an ders te weinig van bepaalde onmis bare voedingsstoffen bevatten. Hier volgt een voorbeeld van een weekmenu: Zondag: tomatensoep-witlof, koud vlees, aardappelen-custardvla met vruchtensapsaus; Maandag: rode kool, haché, (rest vlees), aardappelen, ge bakken appelschijven. Dinsdag: ver- micellisoep-wortelen .erwten, aard appelen. bruine saus. Woensdag: bie ten, vis, botersaus, aardappelen-ha vermoutpap. Donderdag: knolraap, gebakken leverworst, aardappelen. Vrijdag: stokvisschotel-vrucht Zater dag: kerrysoep-savoyekool, worst, aax-dappelen. Recepten voor 4 personen. Kerrysoep. 1 liter water oi bouil lon (1/4 dit melk), 1 ui, 40 gr. (4 eetlepel) bloem, margarine of vet, kerry, peper, zout, aroma. De ui fijn- snipperen, en in de margarine of het vet met de kerry fruiten. Het vocht toevoegen, aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem. De soep enige minuten doorkoken en op smaak afmaken met zout en aroma. Stokvis met gort: 500 gi\ onge- weekte stokvis, 1/2 kg. aardappelen, 1/2 kg. uien. 500 gr. (4J4 kopje) gort, margarine of vet, mosterd, zout. De stokvis 24 uur in koud water weken, schoonmaken, wassen en er rolletjes van maken. Deze met een touwtje of draadje garen dichtbinden. Dc stokvis in ruim water met zout (10 gr. per liter) gaar maken, door het water tegen de kook aan te hou den, gedurende VA uur. Hierna de touwtjes van de vis afhalen en de vis in stukken verdelen. De aardap pelen schillen en gaar koken. De gort gaar en di'oog koken. De uien snip peren en in margarine of vet gaar frpiten. De stokvis, aardappelen, uien en gox-t dooreen mengen en op smaak afmaken met mosterd en zout. MARKTBERICHTEN TER AAR. 9 Jan. Groente. Witlof 12 cent, spruiten 530 cent, witte kool 1 cent, rodekool 610 cent, was. peen II 4 cent, uien 1314 cent p£r kilogram. ROELOFARENDSVEEN, 9 Jan. Groente. Witlof 1228, spruiten 13—36, knolselderij f 821. Bloemen. Tulpen: White Sail 0.95—1.30, Cop'and f 0.90—1.30, Krelage 0.601.05, All Pierson 55 75 cent, Pink Gen f 0.851.10, Pi- quante 1.201.0, Golden Harvest 1.301.0, Crown Imperial 0 85 1.05, V. d. Eerden 0.90—1.20, Fred Moore 5070 cent, Delicate 6080; Nax-cissen: l'Innocense 6080 cent, Early Glory 150 cent Magnificense 4144 cent, Helios 3442 cent, Whrestle 42—48 cent. Am. Glory 43 53 cent, Blauwe Druifjes 1316 cent, Crocussen 16—19 cent, Cyclamen 50 tot 65 cent. KATWIJK a. d. RUN, 9 Jan. Groete. Waspeen I 15.5031.75, idem II 7.7511.50, andijvie 30- 40. kroten f 6.75—9.—. idem II 3— 4.25, gele kool 2.205.90. groene kool 420. rode kool f 7 8012.90. spruiten f 15—46, boerenkool 9.10 14.50, witlof 2528. breekpsen 10.25—11.50, rapen f 6.20—6.40. knolselderie I 1320, idem II 4 —13, idem III 1—2, uien 5—15. Veieniyiny INSCHRIJVING van leerlingen voor de afd. LETTERZETTEN en BOEKDRUKKEN op 12, 13 en 14 Januari 1948 van 911 uur v.m.; 24 uur en 7.309 uur nam. Complete opleiding duurt 3 jaren, waarna het bedrijfs- diploma kan worden toegekend. 865 Getuigschriften en rapport van de laatst bezochte school medebrengen. NIEUWE HAVEN 95. KRAAMCENTRUM LEIDEN In Maart begint nieuwe cursus voor opleiding Kraamverzorgster uitgaande van Groeue Kruis en Wit-Gele Kruis, onder staatstoezicht op de Volksgezondheid. Duur opleiding: 15 maanden. In aanmerking komen: beschaafde onge huwde R.K. meisjes, leeftijd 21-35 jaar met huishoude lijke aanleg. SCHRIFTELIJK melden, adres Kraamcentrum Leiden, OUDE SINGEL 72, waarna persoonlijke oproep volgt. JONGEMAN gevraagd voor MAGAZIJN-ADMINISTRATIE. Vereiste: Accuraat werker en bekend met alle voork. expeditie-werkzaamheden. 4057 Eigenhandig geschreven br. mat verm, van leeft., opl. (MULO!), px*aktijk, enz. te richten tot: BACKER CO, C.V., TURFMARKT 8, LEIDEN. Fabriek van Caramel en Bakkerijgrondstoffen. £eie£aantjea MINGEBODEN 3 Vletscliouwen. Te koop, te huur en in huurkoop bij C. J. Kerkvliet en Zoon4 Scheepmaker-s Hazex'swou- de (Dorp) D 31. 897 3* De Diefsteeg volle neef, dat is een zijstraat van de Breestraat. Daar woont Spier de feestartikelen spe ciaalzaak met een reuze- sertering: feestmutsen, maskers, slingexxs, bruilofts liedjes, fopartikelen, scherts artikelen, voor-drachten, srnink enz. 4058 3 Te koop een mooie trouwjapon met tasje, zon der punten voor billijke prijs. Brieven onder no. 4064 bur. van dit blad. 3 Winterhanden? Probeer beslist eens onze St. Jans- kruidolie. Haar genees krachtige warmte dringt diep in de huid door. Ook voor rheumajicht. spit en exceem. Reformhuis Ligt. hart. Terweeweg 84. Oegst- gcest tel. 25610. 4054 3 Onze solide potlood- shjpjer, waarin oude scheer mesjes gebruikt kunnen worden en waarvan wij tijdens Sinterklaas honder den te kort kwamen, zijn weer in beperkte mate le verbaar. Prijs f 1.25. Pa pierhandel N. Paddenburg Nieuwe Rijn 11. 065 3 Te koop aangeboden voor slank persoon een he- rencostuum, 1.75 m. zon der punten f 85.—, tevens een bontjas, kleine maat 1.95. Br. onder no. 4012 bur. van dit blad. 3 Aangeboden 5 H.L. aardappelen, v. Tux-enhout, Hoekstraat 15. Sassenheim 3 Attentie. Wij repareren al uw gebroken porselein, Saksische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Tevens restau- rreen van schilderstukken en reparatielijsten Inkoop goud en zilver. Bremmer, Haarlemmerstraat 99. in gang Goegeiritstraat no. 1. Tel 22791. 3967 3 Te koop aangeboden: een 2 pers. ledikant, tafel. 2 stoelen, nachtkastje ei; divan voor f 50.Te be vragen Koningstraat 58. Leiderdorp. 4045 3 Te koop een dressoir, 4 stoelen, 2 armstoelen, schuiftafel, rookstoel, thee- kast. schemerlamp, vloer kleed 34 m. alles nieuw. Jac. Bakker. Zuidweg 17. Ri.ipwetering 877 3 Honing. Juist in de win termaanden is honing goud voer uw gezondheid. Voor al voor bronchitislijdei-s zéér heilzaam, per pot /4.10_ Reforrnhuis Lighthart. Ter-' weeweg 84, Oegstgeest, tel. 25610. 4053 GEVRAAGD 3 Net R. K. Echtpaar zoxi- der kinderen vraagt drin gend twee lege of gestof feerde kamers met keuken tje of gebruik ervan. Br. onder no. 4055 bureau van dit blad. 3 Aankomende schippers knecht gevraagd. Fa. Groe- newegen, Utr. Veer 6, Lei den. 4046 3 R. K. Meisje gevraagd goed loon. Mevr. Wed. A Heijman, Rijswijksewcg 48 Den Haag. Tel. K 1700 116466. 4067 3Te koop gevraagd an tieke en oude mahonie- meubelen, zoals stoelen, ronde tafels etc. Iets be,- schadigd geen bezwaar Br. onder no. 3939 bur. v. d. b. 3 Flinke jongen voor di rect gevraagd in timmerbe drijf, leeftijd ongeveer 17 jaar. Koppenhinksteeg 4, :ia 5.30 uur. Hoge Rijndijk no. 106a. 4066 3 Woonschuit te huur ge vraagd door net R. K. Echtpaar zonder kinderen, ligplaats Leiden of omge ving. Br. onder no. 4056 bureau van dit blad. 3 R. K. Meisje gevraagd met Mei of eerder pl.m. 16 a 17 jaar voor de dag of dag en nacht bij J. A. PERSONEEL 3 R- K. Meisje b. z. a. als winkelmeisje, liefst manu facturen. wil ook in de huishouding behulpzaam zijn. Br. Jac. Sikking, agent L. Crt. Warmond. 4059 de Dorp D 208. 898 3 R. K. Meisje b. z. a.,18 jaar, middenstand, om ge plaatst te worden als win keljuffrouw onverschillig v/at. Br. aan Jac. Meijer, Katwijk Rijn. 891 3 In klein gezin gevraagd een hulp in de huishouding of een werkster voor meer dere dagen per week. Mevr. Houthoff, Rijnzichtweg 7. Oegstgeest. 889 3 R. K, Werkster b. z. a. voor 2 dagen per week, liefst omg. Leiden of Oegst geest. Br. onder letter K aan R. Paauw. kantoorboek handel, Roelofarendsveen. Gevraagd per 1 Maart een aankomende bloemist knecht 16 a 17 jaar en een jongen van 14 a 15 jaar door wed. C. v. Steijn. Jac. ven Beierenweg 19, Voor hout. 3 In Zweden kan actieve ongehuwde Jongeman of Kvvekei-szoon geplaatst worden, deskundig in Rijns burgse cultures van vaste plaqten en bloembollen. Levenspositie met beste vooruitzichten voor prima vakman. Brieven Alkema de Voorstraat 56, Noord- wijk. 4021 -VVFRSEN 3 Leids Dierenasyl, Valk Bcumanweg.Leiderdorp. Door vexjioogde belasting veel aardige honden in het asyl. Ook leuke poesen voorradig. Wie helpt zoo'n dier aan vriendelijk tehuis? Komt U eens kijken! 4062 Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3