Minister Mansholt over onze voedselsituatie Seys-lnquart over de N.S.B. ZATERDAG 10 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Minister S. L. Mansholt heeft gis teravond over de beide zenders een toespraak gehouden over de voedsel situatie in ons land en over het prijs beleid in zake de levensmiddelen. In verband met het inflatiegevaar bij een te vèr doorgevoerde subsidie politiek bij de prijsbepaling der le vensmiddelen achtte minister Mans holt het juist, dat de prijs van melk en van andere zuivelproducten werd verhoogd. Dat de kaasdistributie niet ver hoogd is, nu de extra vleesbonnen zijn komen te vervallen, is te wijten aan de slechte melkpostie. De minister zeide, dat het weer op de bon brengen van de meelproducten een werkelijk ingrijpende achteruit gang heeft voorkomen. Minister Mansholt ontkende, dat de binnenlandse consumptie van mar garine verhoogd werd, omdat er meer roomboter naar het buitenland zou zijn uitgevoerd. Minister Mansholt betoogde in zijn rede, dat de regering bij de bepaling van het binnenlandse prijspeil mede afhankelijk is van de wereldprijzen. Niettemin kan worden geconstateerd, dat Nederland een eiland van goed koopte is in een dure wereld. Dit is vooral te danken aan het feit, dat de regering er met kracht naar streeft lonen prijzen in dè hand te houden en er voor te zorgen, dat zij niet op een te hoog niveau komen te liggen en dat er een redelijke verhouding tus- BINNENLAND. Mr. H. M. van Fenema is be noemd, tot burgemeester van Zand- voort. De heer Fenema was van 1 Maart tot 1 Augustus 1946 waarne mend burgemeester van Woubrugge en Woerden. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, zal op 1 Mei wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de rijksdienst verlaten. Tot voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is gekozen de heer D. M. M. d'Han- gest baron d'Yvoy te Mijdrecht. De aftredende voorzitter, jhr. C. T. van Tets van Godschalxoord, werd be noemd tot ridder van de Ned. Leeuw. Schiphol is met ongeveer 74 lan dingen en opstijgingen van verkeers vliegtuigen per dag op één na het drukst bevlogen vliegveld van Euro pa. Het wordt alleen overtroffen door Kastrup het vliegveld van Kopenha gen, waar per dag gemiddeld 76 lan dingen en opstijgingen worden ge teld. Gedurende de maand Januari zullen frankeerzegeils van het nieu we type (Hartz) aan de postkanto ren verkrijgbaar zijn in de waarden van 5 cent (geelgroen), 71/2 cent (roodbruin) en 12 1/2 cent (rood). Het schijnt, dat de smokkelaars zich thans gaan specialiseren in het smokkelen van tapijten. Bij Rijsber- gen, in de omgeving van Breda, is dezer dagen een auto aangehouden, die volgeladen was met dergelijke voorwerpen. De inzittenden zijn ge arresteerd. De meeste Belgische ta pijten, die gesmokkeld worden, ver tegenwoordigen meestal slechts een geringe waarde, maar worden toch tegen hoge prijzen verkocht. Door inbraak in een textielwin kel te Breda hebben dieven danig we. ten huis te houden in de textielpun ten voorraad van deze.zaak „Het Con fectie wonder". Duizenden punten zijn verdwenen en bovendien een bedrag van 70 gld. plus een kledingstuk. Men heeft nog geen spoor van de daders. De heer J. C. Nijgh, oud-direc teur van de N. Rott. Crt., een voor- anstaand figuur in de wereld der dag bladpers, is op 74-jarige leeftijd over leden. Gisteren is brand uitgebroken in de wasfabriek van Schild's han delsonderneming „Elles" nabij Hoe velaken. Hetr vuur woedde in de weideplaats, die os afgebrand. Het woonhuis bleef BUITENLAND. Hongarije heeft last van hoog water. De Theiss heeft bij de Russi sche grens een groot gebied onder water gezet, waardoor twee hele dorpen moesten woroirn onitruimd. De Donau heeft de kaden van Boe dapest blank gezet.' in Coruwaii (Engeland) bloeien op het ogenblik reeds op grote schaal narcissen. Mem is daar bezig om Nederlandse methoden toe te passen, zodat de bollenkwekers in Nederiand. wel uit mogen kijken. In Tanganyika (Centraal Afri ka) zijn drie vrouwen en vier man nen opgehangen wegens deeineming aan de oeruente moorden van de z.g. leeuw-mensen'.' Zij staken zich in leeuwenhuiden en kerfden sporen van leeuwenklauwen in de huid van hun gedode slachtoffers. Dat vrou wen hun nagels weten te gebruiken, wisten we, maar niet zó.... In Italië staken de bankem ployés. Het ergste is, dat nu vele arbeiders vandaag zonder loon naar huis moeten gaan. Voor de gesloten banken staan zwarte handelaren die chèques verzilveren en goede zaken maken. ten Duitse granaat van 7 ton is thans in Londen aangekomen, ter bijzetting in een museum. Deze gra naten werden door de Duitsers ge bruikt in Rusland bij het beleg van JSebastopol en Leningrad, Het zware kanon, dat deze granaten afschoot, werd door niet minder dan vijftien honderd man bediend en kon slechts twee a drie schoten per dag lossen. Het heette „der schwere Gustav". Waarom niet „der schwere Her- sen lonen en prijzen bestaat. Om de prijzen van de levensmiddelen zo laag mogelijk te houden, past de regering het verschil tussen de wereldmarkt prijs en de binnenlandse consumen tenprijs bij uit het Landbouw-egali- satiefonds. Dit kost de schatkist jaar lijks honderden millioenen, een sub sidie, die verantwoord is, om de span ningen tussen lonen en prijzen niet te versterken. De prijs van de rnelk en van de zui velproducten voor de consument moest worden verhoogd, omdat de prijs, die aan de veehouders wordt betaald voor de melk, met drie cent omhoog is gebracht. „Tegelijkertijd besloten wij", aldus de minister, „om op de boterbon des gewenst margarine verkrijgbaar te stellen, zodat dus degenen, die de bo ter te duur vinden, margarine kunnen kopen en zich dus toch tegen rede lijken prijs hun vetrantsoen kunnen verschaffen". „U dwingt de minder welgestelden om een minderwaardig product als margarine te eten en de welgestelde geeft u boter, zo schreef men mij", zeide de heer Mansholt. „Deze bewe ringen zijn echter niet waar". Minister Mansholt betoogde, dat de voedingswaarde van boter en marga rine gelijk is; alleen het vitaminege halte verschilt. Dit tekort is* echter vervangen door de margarine te vita mineren met vitaminen-A. Wat de export betreft, in 1946 is in t' geheel geen boter geëxporteerd en in 1947 slechts een geringe hoeveel heid en dan in hoofdzaak alleen naar de overzeese gebiedsdelen. Over de groenteprijzen sprekende merkte de minister op,'dat er in som mige gevallen een te groot verschil bestaat tussen de prijs, die de tuin der ontvangt en die welke de con sument betaalt. Er zijn evenwel maatregelen getrof fen, dat wintergroenten in voldoende hoeveelheid tegen lage prijs verkrijg baar zullen zijn: Hoewel het totale versnaperingen rantsoen ongewijzigd blijft, maakt de zeer grote stijging in de wereldmarkt prijs van cacaobonen het noodzake lijk, dat wij minder cacaobonen im porteren. Pure chocolade zal dus op de versnaperingenbon - minder ge kocht kunnen worden dan tot nu toe het geval was. PROF. DR. J. VAN DODEWAARD. Prof. J. van Dodewaard, hoogleraar in de exegese aan het theologicum te Warmond, promoveerde, cum laude, le Rome aan het Pauselijk Bijbelin stituut op het proefschrift „Der Ein- fluss der Zwei Apostelfürsten im Markusevangelium". Kardinaal Pi- zardo, de Nederlandse gezant bij het Vaticaan Van Weede, Z.Hoogw. Exc. Mgr. J. Smit, Mgr. B. Eras, alle voor aanstaande personen van de Neder landse kolonie en nog vele anderen waren, aldus de „Msbd", aanwezig. WACHTGELDREGELING VOOR DISTRIBUTIE-AMBTENAREN. Voor distributie-ambtenaren, zo wel van het Centraal Distributiekan toor als van de plaatselijke distribu- tiediensten, is een nieuwe wachtgeld regeling opgesteld. Hierin wordt on derscheid gemaakt tussen kostwin ners en n iet-kostwinners. De eerste categorie ambtenaren krijgt, na het ontslag, een uitkering gedurende het tijdvak, gelijk aan een zesde deel van hun diensttijd, maar voor ten hoogste twee jaar. De eerste twee maanden ontvangen zij het volle salaris, de twee maanden hieropvolgend 85 pro cent. en de volgende acht maanden 70 procent. De rest van die wachttijd krijgen zij een uitkering van 60 pro cent van hun salaris. Nietkostwinners krijgen een uitkering gedurende een twaalfde deel van hun diensttijd, maar voor ten hoogste een jaar. Zij ontvangen hun volle salaris geduren de een maand. De volgende maand krijgen zij 85 procent, dan nog ge durende vier maanden 70 procent en de rest 60 procent. Voor beide groepen geldt als voor waarde, dat zij ten minste drie jaar in dienst van een distributiebureau zijn geweest. .DE ONTVOERING VAN DE TABAKSHANDELAAR. De zaak van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar is thans geheel „rond". Ook de derde medeplichtige is aangehouden, n.l. de 27-jarige matroos H. G. B., die op Katendreeht verblijf hield. Een gedeelte van het geld, dat de tabaks, handelaar werd ontnomen, is te recht, echter nog niet de sieraden, zoals gouden sigarettenkoker en dasspeld, waarvan m'en zich ook had meester gemaakt. „Mussert is naar zijn geaardheid een liberaal nationalist met een po ging tot fascistische methoden. In de grond van de zaak is hij bang voor het Duitse rijk. Zijn politieke kwa liteiten zijn nauwelijks die van een gemiddelde Gauleiter. In Nederland speelt hij daarmede al een niet on belangrijke rol". Dit schreef, Seyss- Inquart in een geheim rapport over de eerste zes weken van zijn ambts tijd aan Hitier, het enige rapport, waarvan een afschrift is teruggevon den in de dossiers van Alfred Ro senberg, die leider is geweest van het bureau voor buitenlandse poli tiek der N.S.D.A.P. Het geheime ar chief van de Rijkskanselarij is vóór de nederlaag door de nazi's vernie tigd. Al evenzeer in tegenstelling tot zijn redevoeringen, waarin bij vrien delijke en waarderende woorden aan het adres van Mussert en zijn volge lingen richtte (huichelarij was in- haerent aan het nat.-socialisme Red.), staat zijn commentaar over de N.S.B., zoals hij dat in zijn rapport aan Hitier schreef. Met geringschat ting schrijft hij, dat in de Tweede Kamer slechts 4 der 100 afgevaar digden tot de N.S.B. .behoorden. „Fas cistische en nationaal-sccialistische denkbeelden, in het bijzonder de laatste, zijn in de kamer taboe" zo luiden zijn letterlijk vertaalde woor den. „Zij gelden als teken van on beschaafdheid en worden als ge zindheid van landverraders be schouwd". Ook aan het N.S.B.-ver- raad wijdde hij enkele woorden: „er zijn concrete aanwijzingen, dat NSB- ers in de uniform van Nederlandse soldaten ten gunste van de binnen rukkende rijkstroepen hebben inge grepen". Hoe hij echter Nederlanders liet behandelen, die het waagden het zelfde te zeggen, is algemen bekend. Bijzondere aandacht schonk Seyss- Inquaxt aan „Zwart Front" van Ar nold Meyer. Hij beschreef deze partij als een katholiek-fascistische groep, die in de Zuidelijke provincies zijn aanhangers heeft, ongetwijfeld aan het katholicisme is verbonden, maar die beslist stelling neemt 'tegen de liberaal-democratisch e richting en zich vooral ook keert tegen de poli tieke invloed van de vertegenwoor digers van het protestantse Noorden Deventer bonnen-zwendel Thans is komen vast te staan, dat het bij de ontdekte bonnenzwendel, die vertakkingen had naar Zwolle' en Amsterdam, om niet minder dan 18.000 rantsoènen suiker, 10.000 tex tielpunten en verscheidene tiental len rantsoenen boter gaat. Met betrekking tot deze bonnen- zwendel liep een aantal Deventerna- ren tegen de lamp, die de coupures voor bonnen van suiker, boter en tex tiel hadden gekocht. Onder hen zijn limonadefabrikanten, hotelhouders en winkeliers. De gevallen dienden aanvankelijk stil gehouden te worden omdat men de drukker van de valse papieren wenste op te sporen, het geen echter nog niet mocht geiukken. De suikercoupures waren te Deven ter verkocht voor 125 per coupure van 100 suikerbonnen. In de Jordaan te Amsterdam zijn in verband met deze affaire vier zwarte handelaren gearresteerd. In Zwolle werd nog een tussenhande laar opgepakt. van Colijn". Wat Colijn zelf aanging, deze stak boven de massa uit,, aldus Seyss-Inquart doordrenkt met libe raal-westerse opvattingen en als uit gesproken calvinist. Christiansen zal te Arnhem terecht staan De voormalige „Wehrmachtbefehls- haber i. d. Niederlanden", Friedrich Christiansen, zal waarschijnlijk in Februari voor het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem terechtstaan. Hoewel de dagvaarding nog niet is uitgebracht; zal hij verantwoordelijk worden gesteld voor het doen in brand steken van Putten, het weg voeren van de mannelijke bevolking en het vermoorden van vijf Neder landers te St. Michielsgestel op 15 Augustus 1942. De datum, waarop het proces een aanvang zal nemen, hangt af van de gezondheicstoesatnd van de procu reur-fiscaal, mr Visser, die momen teel ongesteld is. Indien mr. Visser niet tijdig hersteld is. wordt de zaak in handen gelegd van de advocaat- fiscaal, mr. Fickert. In dit geval zal enige vertraging onvermijdelijk zijn. De procureur-generaal van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden, mr. H. R. de Zaayer, is in deze zaak en die van Christiansen's stafofficie ren rechter-commissaris. DOODSTRAF GEëKCHT TEGEN LID VAN VELSER POLITIEKE RECHERCHE. Wederom' is een doodstraf ge- eischt tegen een lid van de beruchte politieke recherche van Velsen, waarvan de commandant Harrebo- mee reeds is gefusilleerd. Na een zitting van drie en een half uur requireerde de procureur fiscaal van het Amsterdams Bijzon der gerechtshof, nïr. J. Besier, gis termiddag deze zwaarste straf te gen de 49-jarige A. Fr. J. (Jager) een ex-employé van v. Gelders papierfabriek in Vëlsen. J. heeft minstens 32 invallen ge daan, waarbij 'hij 74 arrestaties heeft verricht. Twee en twintig van zijn slachtoffers zijn nimmer terugge keerd. PACHTKWESTIE TE ROELOFARENDSVEEN VOOR DE TUCHTRECHTER. Voor de Leidse tuchtrechter, mr. A. van Vuure, stonden gisteren alle verpachters uit Roelofarendsveen te recht wegens ernstige overtreding van de pachtwet. Zij hadden in plaats van 60 cent per roe bedongen, dat zij de helft van de opbrengst zouden krij gen. De tuchtrechter rekende uit, dat hierdoor de pacht was verdubbeld. De verdachten betoogden, dat dit in Roe lofarendsveen de gewoonte is, maar mr. Van Vuure hield hun voor, dat dec-lpacht bij de wet is verboden en legde de volgende boeten op: Th. v. d K. ƒ100, B. v. d. M. ƒ250, Th. v. d. M. 175. S. E. L. 100, C. v. d. K. 100 en G. v. d. L. te Woubrugge) ƒ100. VESTIGINGSBESLUIT IN DRANKEN. Bij kon. besluit is de vestigings wet kleinbedrijf van toepassing ver klaard op de kleinhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken. De laatste foto van Prinses Anna van Bourbon-Parma, gemaakt op de dag van haar vertrek naar Lausanne, waar zij ex-koning Michaël zal ont moeten. Een legertje fotografen neemt haar. onder vuur. Conferentie over Colorado-kever In de tweede helft van deze maand zullen, aldus „Trouw", in Den Haag vertegenwoordigers van de planten- ziektekundige diensten van Neder land, België, Engeland en Fi ankrijk bijeenkomen om te proberen een wij ziging te verkrijgen in de Engelse bepalingen voor de bestrijding van de coloradokever. DE KATHOLIEKE STUDENTEN. De eerstvolgende katholieke stu dentendag de 25ste in de serie zal te Utrecht worden gehouden van Vrydag 30 Januari tot. en met Zon dag 1 Februari. Hij zal grotendeels- gewijd zijn aan de bespreking van het federalisme. Verschillende sprekers, onder wie prof. dr. J. H. C. Creygh- ton S.J., zullen dit onderwerp inlei den. Op een nader te bepalen datum in 1950 zal in Utrecht het wereldcongres „Pax Romana" worden gehouden, uitgaande van de Internationale Ka tholieke Studentenorganisatie, waar bij ook de Unie van katholieke stu denten in Nederland is aangesloten, aldus de „Volksrant". Voor dit congres is - Utrecht uitge kozen in verband met het zestigjarig bestaan van de R.K. Studentenver eniging Veritas. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft, naar 'de „Volkskrant" bericht, het over zicht van de voor 1948. geraamde kos ten van de radioomroep vrij gegeven. Hieruit blijkt onder meer, dat voor de omroep in totaal een subsidie van 10 millioen 987.348 gulden benodigd is. Hiervan zouden aan de vier grote omroepverenigingen, K.R.O., A.V.R. O., N.C.R.V. en V.A.R.A., respectie velijk ruim 933.000, 960.000,. 837.000, en 903.000 gulden worden toegekend. De Nederlandse Radio-Unie en de Wereldomroep nemen uit de totale subsidie-koek de respectabele happen van ruim 6 millioen en 1 millioen 272.000 gulden. Inhoud P.T.T.-auto gestolen Gisteravond hebben brutale dieven te Nijmegen kans gezien er van door te gaan met een PTT-auto, die enige ogenblikken onbeheerd voor een postagentschap geparkeerd stond om de post en geldwaarden over te ne men. Hoewel er direct alarm geslagen werd, kon men de wagen niet meer achterhalen. Later op de avond vond men deze in de bossen rond Nijme gen terug. De waardevolle inhoud, o.a. bestaande uit een geldbedrag van ruim 20.000 en een groot aantal aan getekende stukken, bleek evenwel verdwenen te zijn. Ofschoon men de hele dag onafgebroken gespeurd heeft, heeft men de daders nog niet te pakken kunnen krijgen. Wel wor den 'thans enkele sporen gevolgd. Het post-agentschap was eerst enkele dagen geleden in dienst gesteld. BUZIAU SPEELT NIET MEER. Buus zelf is stom verbaasd over de vele berichten volgens welke hij-' weer zou gaan spelen. „Er is niets van waar" zegt hij. „Ik ben nu 71 jaar geworden enhet is welletjes ge weest. „Buus blijft dus gewoon Bu- ziau en komt niet meer terug. WERKKLEDING, FIETSBANDEN. Wij herinneren er nog eens aan dat bedrijven, waarin vijf of meer werk- kleding-dragend'e arbeiders werken van. 12 tot 24 Januari aanvragen voor werkkleding kunnen indienen. Van 12 tot 24 Januari kunnen te vens aanvragen worden ingediend voor rijwielen en transportbanden. Van 12 tot 17 Januari dient men de formulieren af te halen voor inschrij- vingsbewijzen voor rijwielbanden door hen. die een of meer bonnen voor' toerbuitenbanden hebben ont vangen en nog niet in het bezit zijn van een inschrijvingsbewijs. Over de inlevering volgt een nadere mede deling. MEER EIEREN. De tegenwoordige eierenproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de komende periode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eieren ver strekt kunnen worden. Onder voor behoud van de onvoofziene omstan digheden zal de verstrekking als volgt plaats hebben: op 22 Januari wordt een bon aangewezen voor een ei, op 12 Februari eveneens een bon voor een ei, op 26 Februari een bon voor twee eieren. Op 11 Maart we derom een bon voor een ei en ten slotte op 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. DEVIEZEN-SMOKKELARIJ. De fiscale opsporingsdienst uit Nij megen heeft gisteren enkele opzien barende arrestaties verricht in ver band met een belangrijke deviezen- fraude, waarbij een notaris uit Eind hoven en een fabrikant uit Helmond betrokken zijn. Vandaag zijn beide verdachten voor de officier van Ju stitie voor economische delicten ge leid. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BEURSO VERZICHT Hoewel de handel op de effecten beurs te Amsterdam over het geheel genomen niet bepaald omvangrijk was, ging er op diverse afdelingen toch nog wel het een en ander om en daarbij bestond een vaste stem ming. Wederom werd de meeste aandacht geschonken aan de oude en de nieuwste aandelen Kon. Petro leum, waarin flinke omzetten konden worden waargenomen en waarvoor zich tevens goede vraag openbaarde. De oude aandelen werden ingezet op 307, of 3 punten boven het vorige WEERSVERWACHTING WEER EEN DEPRESSIE OP KOMST. lijdelijk weer tot stormachtig toenemende wind, aanvankelijk 5 uit richtingen tussen Zuid en g Oost, later bijna overal draaiend o naar Westelijke richtingen, o Meest zwaar bewolkt met nu en g dan regen op sommige plaatsen, g o voorafgegaan door sneeuw. La- g g ter wat zachter. oooooooooooooooooooooooooooooooooo slot en liepen onder beurstijd gelei delijk naar boven tot 319, op welke prijs het slot kwam. Ook de nieuwste aandelen, voortspruitende uit de claims, waren goed gedisponeerd en trokken mede behoorlijke kooplust, zodat bij een vorige slotprijs van 290 •bij het begin van de beurs werd ge handeld 'tegen 304, of het hoogste punt van de dag. In overeenstemming hiermede waren oo>k aandelen Dordt- sche vast gestemd en deze stegen 'tijdens het beursverloop van 280 tot 2891-i. In industriëlen ging niet veel om. De Amerikaanse markt was we derom stil, doch de koersverbeterin- gen New-York resulteerden in een o vereen komstige prijsontwikkeling voor de meeste Amerikaanse waar den. De handel op de beleggings- m'arkt was kalm. Prolongatie 2Vi procent. HAAGSE POLITIERECHTER. Teveel geteeld. De kweker A. B. te Sassenheim had het met de tucht rechter reeds aan de stok gekregen, omdat hij teveel bollen had geteeld. Maar nu klaagde hij zijn nood de op gelegde boete van 2500 niet te kun nen betalen. „Dan maar zitten", was het standpunt van de Officier, die twee maanden gevangenisstraf eiste. Dat viel verdachte helemaal niet mee. De rechter legde 1000 boete of 3 maanden hechtenis op. Dat zou ver dachte wel betalen, zei hij. „Zusters van Bethlehem" in Leiden In Leiden zullen zich vestigen Zus ters Dominicanessen van het H. Sa crament, genaamd Zusters van Beth lehem, in Pieterskerkkoorsteeg 15. Wij heten deze Zusters van harte welkom. Zoals uit de volgende me dedelingen blijkt, gaan zij bewerken een terrein, waarop in onze stad nog héél veel kan worden geplant cn ge zaaid. En wij mogen vertrouwen, dat God aan het belangeloos werken de zer religieusen, Hem ter eer, was dom zal schenken. Er kómen hier drie Zusters. Een van hen zal zorg dragen voor de vorming van de oudere meisjes van het St. Francisca Romana-werk. Een ander zal zijn belast met de lei ding van het Sociaal Bureau, uitgaan de van de „Katholieke Centrale voor Gezinszorg", stichting van de sociale en charitatieve verenigingen. En de derde zal zich ook wijden aan maat schappelijk werk, waarvoor zij zich door haar studie heeft voorbereid. Deze Zusters Dominicanessen zijn in 1919 haar apostolisch liefdewerk onder armen en minderbedeelden begonnen van uit Huize Bethlehem, Nijmegen. Op 2 Juli van dat jaar gin gen vierleden der Derde Orde van St. Dominicus samenwonen in een huis aan de Lange Burchtstraat 51, aldaar. Later hebben zij haar wo ning de naam gegeven van Huize Eethlehem. Haar apostolische arbeid nam een aanvang bij het meest ar moedige kraambed, in krotten. Deze Dominicaanse Stichting kreeg haar Constituties volgens de regels van het Kerkelijk Recht, onder toe zicht en met medewerking van juridische autoriteiten der Domini caner-Orde. Haai: woning, Huize Bethlehem aan de Bi-uchtstraat. werd weldra te klein voor het aantal Zusters en de omvang van het liefdewerk. Een an der huis werd toen gevonden aan St. Anthoniusplaats 10. Om zich alle dagen van haar le ven te herinneren, dat de Heilige Eucharistie de grote krachtbron moet zijn voor haar inwendig leven en uitwendige actie, dragen de Zus ters de naam: Dominicanessen van het Allerheiligst Sacrament, doch zij .worden gewoonlijk genoemd: Zusters van Bethlehem. Zondag zullen de Zusters in hun nieuwe tehuis, in de Pieterskerkkoor steeg 15 worden verwelkomd door de besturen van St. Francisca Ro- mana-werk en van voornoemde stich ting. Wij aarzelen niet, de verzekering te geven, dat de katholieken niet lou ter in woorden hun sympathie voor het sociale werk dezer Zusters tot uiting zullen brengen. Bioscopen Lido Een bedrijfsleider van 'n Engelse fabriek, waar vitale onder delen voor luchtafweergeschut wor den vervaardigd, vertrekt in Juni '40 naar Frankrijk om daar drie machi nes van zijn fabriek terug te halen. Hij maakt kennis met de vijfde co lonne, raakt in allerlei avonturen en vindt er natuurlijk ook 'n meisje naar zijn hart. Het is een zeer vlotte film, waarin de moeilijkheden dik wijls wel érg gemakkelijk worden opgelost. Maar door het snelle tem po, waarmede de gebeurtenissen el kaar opvolgen, is dit geen bezwaar. Integendeel! Zonder al te nadrukkelijk te wor den, geeft deze „Geheime zending" een goed beeld van de oorlog, ter wijl de humor van een paar Engelse soldaten op de juiste momenten de spanning breekt. Zowel in opname techniek als in de montage is de hand van Cavalcanti te herkennen, hetgeen een compliment op zich is! Voor 14 jaar. Trianon heeft voor deze week be slag weten te leggen op de Ameri kaanse showfilm „Wonderman", die elders in ons land reeds veel pu bliek trok. Toch dient men er zich voor te hoeden een al te grootse voorstelling te maken van dit Gold- wy,n product. Het is een vlotte film vol Amerikaanse dwaasheden, die bijzonder geschikt is voor een avond, je. waarop men zijn beslommerin gen aan de kant zet, om eens hele maal op te gaan in een zotte ge schiedenis. De ongetwijfeld goede kleurentechniek maakt deze rol prent voorts tot een fleurig kijkspel, waarin velen ontspanning zullen vinden. De bron van de dwaasheden vindt haar oorsprong in twee tweeling broers, die uiterlijk niet te onder scheiden zijn, maar innerlijk eikaars tegengestelde blijken. De een is n.l komiek, terwijl de ander zijn dagen doorbrengt in een leeszaal, om er zich te verdiepen in de oudhèid. De konviek wordt doodgeschoten, omdat hij belangrijke aanwijzingen kan geven in een moordzaak, maar zijn geest laat het er niet bij zitten en leent zo af en toe het lichaam van zijn broer, om nog even een paar lugubere heren op de electrische stoel te helpen Voor 'het zover is, vallen er echter nog heel wat ver makelijke situaties te genieten. Voor liefhebbers van dit genre, boven de veertien, een vrolijke avond. Rex. In dit theater draait de*e week de aardige film „De grootste kameraad". Die kameraad is de ne ger Joe, die een belangrijke rol speelt in de geschiedenis van een knaapje, dat met z'n riike ouders in Marseille arriveert en daar wegloopt omdat hij het stijf-deftige leven beu is. Na enige tijd vindt Joe het ke reltje en kan dus de beloning van 50.000 francs gaan innen, doch hij doet het niet. omdat Gerald niet naar huis wil en liever bij Joe en z'n rassenote Manda blijft. Dit gaat natuurlijk niet goed en een zeker Spike weet het ventje bij Joe van daan te halen en weer terug te brengen, wat met de nodige ver wikkelingen gepaard gaat. Het af scheid van Gerald, die zich zeer aan de neger gehecht had. doet Joe veel leed. doch voor de befaamde pleister zorgt Manda, die besluit de rest van haar leven naast Joe te gaan. Naast het levendige kinderspel van Ge rald. krijgt deze rol oren t een bij zonder cachet door de negersongs van Joe en Manda, terwijl het aar dige verhaal voor de nodige SDan- ning in deze zangfilm zorgt. Voor alle leeftijden. Luxor. De Franse film „Paniek" van Julien Duvivier is als zovele andere films van het Franse genre wat rauw van inhoud en uitvoering. Deze film kan ons maar matig be koren ten opzichte van beide belang rijke onderdelen. Het gegeven, een moord op een alleenwonend vrouw tje. waarvan de dader onvindbaar blijkt, wordt door het publiek ont rafeld, natuurlijk op valse aanwij zingen en na de dood van degene die ten onrechte voor de dader werd aangezien, wordt bij hem het bewijs gevonden wie de werkelijke dader is, Waarom, zo vragen we ons af, speelt die onschuldige zulk een zon derlinge rol en laat hij r.iet het licht vallen op deze geheimzinnige mis daad, die door hem werd verfilmd? Wij weten het niet en daarom en om nog andere details is deze film voor ons onbevredigend, terwijl we haar alleen toelaatbaar achten voor vol wassenen. Casino. Door de K.F.C. ontoe laatbaar geacht. OPTREDEN LAURENS BOGTMAN. Op Vrijdag 16 Jan. a.s. hoopt voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" op te treden, de bekende Ned. zanger Laurens Bogtman, met liederen van Schubert, Wolf, Mahler. Krenek, Strategier en Ravel.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2