Kardinaal De Jong spreekt tot de katholieke boeren Jaaroverzicht van Katholiek Leiden 1947 Doden«steeg}e DINSDAG 6 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „ONS ERF" INGEWIJD Gistermorgen, na een plechtige H. Mis in de parochiekerk van De Steeg (bij Arnhem) heeft Z.Em. Joh. Kard de Jong het eerste cultuurcentrum van de Nederlandse Katholieke Boe- renbeweging „Ons Erf", gelegen in de prachtige bossen ten Noorden van de Midachterallee, ingewijd en met een toespraak geopend. In deze toespraak heeft de Kardi naal er met klem op gewezen, dat waar het nodig is, nu alle krachten te mobiliseren om de christelijke be schaving in Europa in stand te hou den, vooral ook het platteland niet mag achterblijven en wel om twee re denen, aldus Zijne,Eminentie. Op de eerste plaats, omdat in de boerenstand nog zoveel waardevols voorhanden is, dat voor deze strijd om het behoud-niet mag worden ont beerd; op de tweede plaats omdat de boerenstand zelf dient wakker te Het vermiste vissersvaartuig Omtrent het vermiste vissersvaar tuig de Breskens 1 vernemen wij nog, dat Maandagmiddag een te Vlissin- gen binnengevaren Nederlandse loods rapporteerde, dat ten Westen van Elankenbueghe (België), in de na bijheid van het wrak van het stoom schip „Maciver'' bij eb een mast bo ven water uitstak, welke vermoede lijk toebehoort aan de Breskens 1. De toestand in de omgeving van het wrak van de „Maciver" is bui tengewoon gevaarlijk te meer daar de aldaar aangebrachte lichtboei in het ongerede is geraakt. Men ver moedt can ook. dat de Breskens 1 op de „Maciver" is gevaren en gezon ken. Over het lot van de uit vijf koppen bestaande bemanning van de Breskens 1 is nog niets bekend. De te Breskens gestationneerde mo- torredingsboot ,.M. C. Blankenheim'' is hedenmorgen uitgevaren ten einde ter plaatse een onderzoek in te stel len. De Breskens 1 voer met de Bres kens 50 uit Zeebrugge naar Bres kens, teen plotseling een wrak werd ontdekt, waarbij de lichtboei r.iet brandde. Met moeite werd het ge vaar nog juist op tijd door de Bres kens 50 ontweken. Aan boord van dit schip heeft men hierna de Breskens 1 uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonderde men zich er over, dat de Breskens 1 nog steeds niet was aangekomen, omdat dit schip een zwaardere motor aan boord heeft en daardoor ook sneller vaart. Toen nu later de Breskens 1 nog niet was binnengelopen is de Breskens 50 opnieuw uitgevaren om te zoeken, maar dit schip heeft niets kunnen ontdekken. Aan boord bevonden zich de schip per Jan van de Heuvel en zijn drie zoons, Joost. Isaac dn Marinus, de laatsten respectievelijk 26. 22 en 14 jaar oud, en voorts de matroos P. ae Eath, gehuwd doch zonder kinderen. Zondagavond zijn na terugkeer van de Breskens 50, door het. havenbe stuur van Breskens verschillende an dere havens, waaronder Zeebrugge en Ostende. opgebeld, doch nergens was iets van dc Breskens 1 bekend. NEDERLANDSE VINDING Kogellagers van plastic In geheel Europa is een groot te kort aan kogels en kogellagers, waar door vele belangrijke producten niet kunnen worden vervaardigd. Een Ne derlandse vinding heeft dit probleem nu ten dele opgelost door voor de rij wielindustrie lagers uit plastic te ver vaardigen, die zelfs belangrijk beter zijn dan de schaarse metalen. Na 210.000 omwentelingen met fietspe- dalen met deze lagers was nog gehedl geen slijtage te constateren. Vuil en zand dringt in de kunsthars en vreet niet in op de daarover draaiende me talen loopvlakken. De constructie is eenvoudiger en goedkoper dan een metalen kogel lager en heeft een tienmaal langere levensduur. De Nederlandse vinding zal spoedig ook in het buitenland worden toe gepast. worden en de gevaren te beseffen, welke hem bedreigen. Op het Kerst congres van de Communistische Par tij Nederland heeft men aangekon digd. dat een speciale campagne op 'het platteland zal worden ingezet. „Ik geloof niet, dat het gevaar van het communisme op het platteland zo groot is. Men heeft immers zelfs in Rusland de boerenbevolking niet m de eigenlijke zin van het woord tot het communisme kunnen brengen, maar het vervult desniettemin met zorg". De aard van het platteland is nu aan het veranderen. Bevolkingsover schot, verkeer, algemene dienstplicht, hongertochten en evacuatie hebben het opengelegd Emigratie en indus trialisatie zullen zijn bewoners bren gen in de volle maalstroom van het leven. De boeren zullen wereldwijs, zelfs cosmopoliet moeten worden. Mo ge dit centrum er toe bijdragen, dat de vele problemen, die door al deze omstandigheden gesteld worden, in harmonie worden opgelost en dat de jonge boeren zich leren bezinnen iii contact met andere standen op hun juiste plaats in de maatschappij van vandaag. ST. AUGUSTINUSVEREN. Huldiging van H. G. de Boer en W. J. Speller. Op 2 Januari nam het hoofdbestuur der Haarlemse dioc. ver. van Kath. onderwijzers- afscheid van de heer W. J Speller, die 27 jaar het hoofdbe stuur als secretaris had gediend. Als dank voor zijn onvervaard werken werd hem het door de alg. verg. be schikbaar gestelde cadeau aangebo den, terwijl ook mevrouw Speller, aan wie een bloemenhulde werd ge offreerd, in de hulde werd betrokken. Tevens trad de nog steeds vitale heer H. G. de Boer af als voorzitter. Deze onvermoeibare paladijn voor de rechtspositie van de onderwijzers blijft echter nog in het hoofdbestuur zitting houden. Als dank voor zijn bijna 25-jarig presidium werd hem een aantal boekwerken ter hand ge steld. De beide aftredende functio narissen werden toegesproken door verschillende sprekers, die hun vele kwaliteiten roemden en hen dankten voor hun stimulerende leiding, hun nimmer rustende activiteit, waardoor de vereniging groeide tot bijna 4000 leden, steeds belangrijker taken kreeg toegewezen en aan invloed won. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. H. M. Derksen (Amsterdam) en secretaris de heer H. B. M. Drost (den Haag). Het secretariaat is thans gevestigd te den Haag: Kortenhoefse- straat 23, tel. K 1700—394127. „Maasbode". ONZE NIEUWE MUNTEN. Er komen nikkelen dubbeltjes en kwartjes. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de memorie van antwoord betreffen de de nieuwe regeling in zake het Nederlandse muntwezen. Het ligt in het voornemen van de minister de hoeveelheden zilveren munten, door de te Londen zetelende regering aan gemaakt, zoveel mogelijk te gebruiken bij het voldoen aan de op Nederland rustende verplichting tot terugleve ring van lend-lease zilver aan de Ver enigde Staten van Amerika. Het zilveren dubbeltje en kwartje zullen noodgedwongen vervangen moeten worden door nikkelen munt. Van de munten met wettig betaal- kracht zijn het dan slechts de zilve ren gulden en rijksdaalder die geheel onveranderd gehandhaafd blijven. Mocht intussen op de duur blijken, dat de algemene economische omstan digheden hier te lande en in de we reld als geheel niet zodanige veran dering ondergaan, dat tot het weder in omloop brengen van zilveren gul dens en rijksdaalders kan worden be sloten, dan zullen uiteraard de wen selijkheid en de mogelijkheid van de vervanging van zilver door nikkel op nieuw onder ogen moeten worden ge zien. Het ligt niet in de bedoeling van de regering, nieuwe rijksdaalders en guldens- te doen slaan met een gehal te. dat afwijkt van de reeds uitgege- vfiti munten van deze grootte. SPORT VOETBAL Nic. Boys—VEP 2—0. De Nic. Boys zijn er in geslaagd tegen alle verwachtingen in orA de puntjes van VEP af te snoepen. Het was inder daad een gevoelige revanche op de geleden 80 nederlaag en al hebben de boys niet over ,het geluk te kla gen, de overwinning is volkomen verdiend. In de eerste helft zijn de aanvallen over en weer even snel, doch de beide keepers1 en backstellen weten hun terrein steeds te zuiveren. De aanvallen der boys zijn echter ook snel en gevaarlijk, doch de rust komt met blanco stand. In de tweede helft aanvankelijk het zelfde beeld, doch de druk op het doel der gasten wordt zwaarder. De VEP-verdediging maakt dan een fout en schiet het leer in eigen doel en krijgen" de boys een ge makkelijke voorsprong. VEP. wel sterker in het offensief, ziet toch dat het een moeilijke strijd is, terwijl de boys ex-van overtuigd zijn, dat de overwinning nog lang niet geborgen is. VEP krijgt voor een handsbal een elfmeter schop te nemen, doch deze werd niet benut. Tien minuten voor het einde is het Joh. Lebèsque welke de voorsprong vergroot door een goed doelpunt en VEP geeft zich gewon nen. Wet. BoysRijpwetering 11. Direct na de aftrap ontwikkelt zich een vlug spel, met de Boys' als de felste aanvallers. Be roos wordt even wel niet getroffen. Meerdere malen vliegt de bal hoog over en naast doel. We noteren een knal der Boys-mid- half tegen de lat en een hard en schijnbaar onhoudbaar schot der Boys-midvoor in de uiterste hoek, die de uitstekende keeper Disseldorp schitterend met een duiksprong cor ner werkt. Na de rust komt Rijpwete ring fanatiek opzetten en hun over wicht wordt tenslotte in een onhoud baar doelpunt van de rechtsbuiten uitgedrukt (01). Met het vorderen van de tweede speelhelft moet Rijp wetering haar overwicht prijsgeven. Op zwaar terrein komt thans de Boys-voorhoede, ondersteund door de zwoegende middenlinie in volle ac tie en wordt Rijpwetering in de ver dediging gedrukt. In de allerlaatste minuut wordt de bal na een schot der Boys-linksbuiten Veldhuis van de lat weder in het veld gekaatst en door Kortekaas ochteroverschietend ver rassend in het net geplaatst (11). Wet. Boys II speelde gelijk tegen Alphia III. Wet. Boys.III verloor van LFC 8 met 32. Wet. Boys a versloeg SJZ a met 50. AVVOympia 01. De wed strijd AWOlympia is niet verlopen zoals gedacht werd. Wel heeft de Leidschendamse club in haar nieuwe samenstelling heel goed spel geleverd, doch de vele mooie aanvallen lever den geen doelpunt op. De sterke wind belette een goed berekend spel. AVV was echter steeds in de aanval en daarom had Olympia zich voor de rust ter verdediging teruggetrokken. Daardoor hadden de vele door AVV te nemen corners wegens opeenhoping van de Olympia-spelex-s geen succes. Toch wisten de Gouwenaren van een onverwachte doorbraak profijt fe trekken en de Jong maakte het eerste en enige doelpunt van de middag. Het was een door AVV zeer goed gespeel de wedstrijd. Vooral de tweede helft en speciaal het laatste kwartier gaf AVV een spel te zien, dat de praesta- tie van de gasten sterk overtrof. AVV heeft getoond de malaise van de laat ste tijd te hebben overwonnen. Nieuwkoop—RVC 50. Voor de rust speelde Nieuwkoop met de ster ke wind tegen, maar hoewel RVC het eerst in de aanval is, weet de Nieuwkoop-verdediging er wel raad mee. Herhaaldelijk zet ze de eigen voorhoede aan het werk, maar tenge volge van de harde wind, laat het plaatsen nog wel te wensen over. Na dat de Nieuwkoop-doelman enkele malen handelend is opgetreden en zelfs eert zeker schijnend doelpunt wist te voorkomen, schept de Nieuw koop-voorhoede zich ook enkele kan sen, die echter door slecht schieten verloren gaan. Na de rust is Nieuw koop sterk in de aanval, maar weet voorlopig nog niet te doelpunten, tot dat na ongeveer 20 minuten de mid voor, na handig samenspel, weet te doelpunten (10). De bal gaat van voet tot voet, zonder dat er ook maar één RVC-er aan te pas1 komt. Het is dan ook geen wonder dat de midvoor voor de 2e maal de bal in de touwen werkt, weldra gevolgd door een doel punt van de rechtsbinnen (30). Hiermede heeft echter de Nieuwkoop voorhoede nog niet al haar kruit ver schoten, want er worden nog 2 goals aan het totaal toegevoegd, waaronder een magnifieke kopbal van de links binnen. Verdere uitslagen: Nieuwkoop 3 RVC 2 13; NSVNieuwkoop 2 0—1. ForeholteKagia 20. De eer ste helft heeft Kagia het voordeel van de storm en is ook meest aan vallend, doch de gasten boeken geen succes Foreholte verdedigt goed en hun minder talrijke aanvallen wor- Het overzicht der katholieke bevolking te Leiden over 1947 is als volgt: Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph 31 December 8158 31 December 1946 7963 St. Petrus O. L. Vr. Onb. Ontv. St. Leonardus St. Willibrordus (voorzover gelegen in de gemeente Leiden) Gemeente Leiden Aantal Katholieke huwelijken in 1947: gemengde Aantal geboorten R.K. gezinnen in 1947: gem. gezinnen in Geboren uit gemengde gezinnen in 1947 R.K. gedoopt niet-Kath. 9323 4907 3095 994 26477 202 166 607 vorig jaar 280 82 vorig jaar vorig jaar: 9065 258 4740 167 3029 66 905 89 25702 775 183 meer 19 162 4 674 minder 67 319 39 96 minder 14 223 25 den beter afgewerkt. Zo zien we enkele malen de Kagia-keeper red dend optreden. Na 25 min. breekt de Foreholte-voorhoede door en het is de linksbinnen die met een kop bal de score opent (10). Kagia probeert het nogmaals, maar voor rust weet oojc de thuisclub-defensie van geen wijken. Na de hervatting wisselen zich gevaarlijke mom'enten af. Langzamerhand krijgt Foreholte een sterker overwicht en is het aan de Kagia-doelman vooral te danken dat het bij een kleine nederlaag is gebleven. Bij een aanval is de F.- midvoor er net iets vlugger bij en schiet onhoudbaar in (20). Even later loopt de K.-keeper ver uit, het schot wordt door de back prachtig uitgekopt. Tenslotte wordt onop houdelijk het Kagia-doel bekogeld, echter in alle standen brengt de keeper redding en eindigt deze in de beste verstandhouding gespeelde match. Verdere uitslagen: Meerburg 2 Foreholte 3 30; Foreholte (A) SJC (A) 0—1; Foreholte (B)—SJC (B) 0—2. VTLMeerburg 03. Als Meer burg met de sterke wind in de rug aftrapt wordt het VTL-doel direct onder vuur genomen. Tengevolge van de harde wind vliegen vele schoten over of naast het VTL-doel. Toch moet de overigens uitstekende VTL-doelman enkele malen hande lend optreden om doorboringen te voorkomen Het soel heeft de eer ste helft een volkomen eenzijdig karakter, alles speelt op de VTL- helft met Meerburg in de aanval en geheel VTL in de verdediging Na ca 20 min spelen maakt een der VTL-backs hands in het beruchte gebied, de toegewezen penalty wordt door Th. Zandbergen recht op de VTL-doelman geschoten. Eindelijk heeft N Voordouw succes met een keurige kopbal, uit een eveneens keurige voorzet van S. Kukler. Even later een zelfde keurige voorzet van Kukler en andermaal een keurige kopbal van N Voordouw, die doel treft (02). In de nog resterende tijd voor de rust weet A. van Mil de stand nog op 03 te brengen. Na de rust is VTL overwegend in de aanval cloch de hechte Meer burg middenlinie en achterhoede weten van geen wijken. Ook de aanvallen tegen wind in van Meer burg zijn niet geheel van gevaar ontbloot. Beide voorhoeden weten na de thee echter geen doelpunten meer te maken. Meerburg 2 wilde thuis blijkbaar hiet voor haar grote broeders pnder doen en klopte Foreholte 3 even eens met 30 Meerburg 3 deelde thuis de punten broederlijk' met VNA 2. uitslag 11. De Meerburg Jun. moesten, zoals te vex-wachten was, het tegen de kampioenen DOSR uit, met 4—1 afleggen. Nu de feestdagen weer achter de rug zijn gaat de wekelijkse indoor- tx-aining weer geregeld door. daar om allen Donderdagavond ter training! ATHLETIEK NATIONALE BOSLOPEN „DE BATAVEN". Ti'aditie getrouw openen De Bata ven ook in 1948 het v/edstrijdjaar op Zondag 1 Februari a.s. met natio nale beslopen over 5 km. voor A- en B-klassex-s, 3 km. voor C.- en D- klassers en pl.m. 1200 m. voor junio ren. Aan deze wedstrijden is verbonden de Ritz-Wisselbeker, die ten deel valt aön de vereniging met de vijf best geplaatste deelnemers in de klassen C en D te samen. Deze beker is reeds 2 x achter een geworxnen door de R.K A. V. „D. E. M." te Be verwijk. De start zal plaats vinden op de Leidse Sintelbaan, alwaar rui me kleedgelegenheid aanwezig is; en wel voor de Junioren te 12 15 uur precies; 15 minuten later klasse D. enz. Het parcours, uitgezet in de laiien van de Leidse Hout, kan ge heel op spikes worden gelopen. In schx-ijvingen tot uiterlijk 20 Januari 1948 bij de waarn. wedstrijd secreta ris J. G. Ie Rütte, Kapteijnstraat 9 te Leiden. TAFELTENNIS DE TREFFERS (R.A.VEEN). De wedsti'ijd Treffers INetbal II is weer eens in een mooie 91 over winning voor Treffex-s geëindigd. W. Heemskerk verloor hier z'n partij van H. v. d. Bos wegens het te koi't aan wedstrijdroutine. Treffers n—Sleutels IV 8—2; In een vlot gespeelde wedstrijd wist Tx*effers II een mooie overwinning te behalen op Sleutels IV Dickhof van Sleutels wist hier van P. Verdel te winnen en B. v, d. Meer kon het te gen Winkelman niet bolwerken. Treffers IVV. V. V. I (Leidschen- dam) 37: Hier moest Treffers IV z'n bovenste plaats afstaan aan V. V. V. I, die dan ook een overtuigende 73 overwinning wist te behalen. De oorzaak was hier het feit dat Treffersspelers steeds weer V. V. V. het initiatief lieten nemen en zodoen de kon V. V. V. steeds weer aaifvaï op aanval zetten, wat hun dan ook de overwinning bezorgde. Van de Treffex-s teams staan Tref fex-s I en III nog steeds bovenaan en Treffers II en IV op de tweede plaats, waar voor Treffers II nog een prachtige kans is voor het kampioen schap. Treffex-s V en VI hangen op de onderste plaatsen. Vooruit jon gens. BILJARTEN Lisser Biljartkring. De zeer be langrijke wedstrijd Oude Pos I Sas- senheimLuto I Lisse eindigde in een gelijk spel. pnt. brt. h.s. gem. G. C. Degger Luto 200 28 43 7 14 P. Duivenvoorde 133 28 43 4.75 Oud* Post P. Schoone 74 20 12 3.70. Axxt. v. d. Bex'g 150 20 32 7.50 L. C. Elfering 121 39 10 3.10 J. van Reisexx 150 39 26 3.84 A. C. Elfering 150 24 39 6.25 H. Schoo 67 24 8 2 79 Oude Post 1Luto 1 44. In de 1ste klasse luidt thans dé stand; gesp. gew gel verl. pt. V. I. O. S. I 9 7 2 14 L. U. T. O. I 7 5 2 12 Oude Post I 9 5 1 3 li Flora I Noordw. 7 4 2 1 10 D. Rijkers I 9 2 16 5 Excelsior I 7 1 6 2 Bonte Koe I 8 1 72 Van groot belang zijn dc wedstrij den: Luto IVios en Luto IFlora I Noord wijk. 2de klasse: In de 2de klasse heeft Flora I Hiilegom de beste kansen, maar de uitwedstrijd tegen Luto II zal heel zwaar zijn. Maar Concordia I Lisse ligt bij een misstap van Flora op de loer-. Hier luidt de stand: Flora I H'gom 8 6 1 1 13 Concordia I 7 5 1 1 11 Luto II" 6 3 2 1 8 Flora II Noordw. 7 3 13 7 P. Gijzsnbrug 17 3 4 6 VIOS II 7 115 3 Oude Post II 3 2 6 2 Het verdere programma luidt: Maandag 12 Jan.: Excelsior I—Oude Post I; Luto IIOude Post II. Dinsdags 13 Jan.; Luto IBonte Koe I; Concordia IVios II; P. Gij zen brug IFlora II Noord wijk en D. K. V. II—Excelsior IV. Leidse Biljartbond. De resul taten van de afgelopen week luiden: le klasse: Tog IKI. Rustoord I uitgesteld; Top Spijkerbak I 26; Spoortje 1DVH I 6—2; Mox'schpoort 1—Tog 2 8—0. 2e klasse' Morschpoort 2Drie Pott. 8—0; Bes I—Tog 3 6—2; Vier kantje Ide Hoek I 44; 't Zuid I Spijkerbak 2 26. 3e gklasse: 't Zuid 2D. V, H. 2 44; Spijkerbak S-^-Top 2 35; Rij negom ISpoortje 80; Drei Pott. 2Bos 2 62. 4e klasse: Top 3Morschpoort 4 62; de Valk ISpoortje 3 62; O. G. I—Dred Pott. 3 6—2; D. V. H. 3Tog 4 uitgesteld. 5e kglasse: Spijkerbak 4Top 4 4—4; D. V. H. 4—Bos 3 6—2; Caram bole 3't Zuid 3 53; Tog 5Morsch poort 5 44. 6e klasse; Spoortje 4U. V. S. 2 44; de Valk 3Vierkantje 2 4—4; Morschpoort 6de Hoek 2 26; Spij kerbak 5Rijnegom 2 44. 7e klasse: O.G. 2Carambole 4 44 Vierkantje 3Drei Pott. 4 6—2; de Valk 4Rijnegom 3 6—2; Morsch poort 7Vierkantje 4 26. SCHAKEN. HOOGOVENSCHAAKTOURNOOI. Gisteren werd de derde ronde van het Hoogovenschaaktournooi gespeeld waarvan de uitslagen luiden: ir. van SteenisRossolimo afgebr.; Henne- berkePrins AA; O'Kelly d;e Gal wayWood afgebr., Kottnauer Kramer AA; v. ScheltingaCort- lever afgebr. De stand na de der-de ronde is: 1. Prins V/s punt en 1 afgebr. partij; 2. Van Scheltinga 1 p. en 2 afg. p.; 3. O'Kelly de Gal way 1 p. en 2 afg. p.; 4. Rossolimo 1 p. en 2 afg. p.; 5. Wood 1 p. en 1 afg. p.; 6. Kottnauer 1 p.; 7. Henneberke 1 p.; 3. Kramer 1 p.; 9. Cortlever A p. en 2 afg. p.; 10. ir. van Steenis 0 p. en 2 afg. p. De partij Cox-tleverKottnauer uit de tweede x'onde wex-d zonder verder te spelen door Cortlever remise ge geven. HET TOÜENOOI TE HASTINGS. De voor de zesde ronde gespeelde partij Spanjaax—Grob werd door laatstgenoemre gewonnen. Voor de vijfde ronde werden nog twee afge broken partijen gespeeld. nl. sr. George ThomasGrob Vuy2 en RaizmanGolombek 1 Voor de zevende ronde wei'den gis- teren de volgende partijen gespeeld: Abi-ahamsSpanjaar-d 10; Sir George ThomasRaizman 10; Go lombekMöhring Af'Al Szabo Alexander AAl FairharstGrob De stand luidt thans: 1. Szabo 6' p.; 2 en 3 Mühring en Abi-ahams 4A p.; 4. Thomas 4 p.; 5, 6 en 7 Alexander,Fairhax-st en Grob 3J4 p. 8. Golombék 3 p.; 9, Raizman 2A p. 10 Spanjaard 'A p. OEGSTGEEST „Rondom Kerstmis". Dit was het motto waaronder de Kath. Mid denstandsvereniging en de K.A.B. in samenwei-king met het Collegium Ai'tium de parochianen van Kerk- werve een buitenkerkelijke Kerst viering aanboden. Begonnen werd met dc uitvoering van het „Weihnachts-Oratorium" van H. F. Müllei-, dat vertolkt werd door een aantal Oegstgeester zan gers en zangeressen onder leiding van de heer Vloeg uit Alkmaar, met solistische medewerking van de heer Lansen. Opvallend goed was hier liet stemmenmatei-iaal van het koor. Een volgend keer wat meer tenoren, meer bezieling van diri gent overgaand op koor en een solist met groot volume. Maar die volgende keer moet zeker komen. De tonelisten kwamen met „De Sukkeleer" van J. L. Eggermont voor het voetlicht. De Vlaamse taal kwam er in dit stuk niet zo best van af, maar overigens weird het zeer goed vertolkt. A. den Boer, uit stekend gegrimeerd, was het sukke lend Peer-ken zélf geworden en W. van Schie een doorleefde en daarom knap drinkende waard. Een derde lastige rol, die van Sies- ka de waardin, vond een heel goede uitbeelding in mej. J. Bruines. Ook de bijrollen waren goed vei'zorgd en hielpen mee tot een prettig en vlot tegenspel. Alles, de twee par mantige engelkens incluis, droeg bij tot deze goed geslaagde avond. De vrij talx-ijke aanwezigen volgden het gebodene ondanks de klok tot het einde toe met grote aandacht. V Jfyluzieft Ut het door STEFAN BROCKHOFF Lithy is een beginnelirc. dr.cht hij. maar een schi-andere l.-i.-l. Hij neemt de dingen nog veel te tragisch op. „In ieder geval zitten ze nu alle bei", merkte hij droogjes op. „En zo gauw zullen ze er niet uitkomen. Die Scottler heeft met dé doodslag niets uit te staan en haar zal niet veel ge beuren. Maar bij Allmers is er een mooi onaantastbaar geval van dood slag, in het beste geval noodweex-. Een ding blijft echter wonderlijk bij de hele geschiedenis." Juppe nam de stroohalm uit de mond en keek de commissaris ver baasd aan.^ „Hoe zo?" Allmers heeft toch pre cies verteld hoe het gegaan is. De gang van zaken is duidelijk en het motief bekend. Wat wilt u meer!" „Er zijn een paar dingen die ik graag zou weten. Waarom drinkt een man als Kampschulte die men ons voorgesteld heeft als een rustig en solide mens, vier flessen wijn? En dat nog wel voor een zakelijk onder houd met die mevrouw Schoctler, waarbjj het er toch voor hem op aan kwam zijn verstand bij elkaar te hou den? Op de middag van zyn dood, heeft hij dx-ie belangrijke besprekin gen gehad, die staan keurig in zijn zakagenda, half drie Diederich( uat zal zijn broer wel zijn), half vier Bar- neveldt, daar moeten we naar infor meren) half zes prof. van Hagen". „Ach", riep Jupp en liet zijn stroo halm vallen. Daarna zocht hij hem weer op onder de tafel. „Verstop je maar niet", plaagde de commissax-is. „Ik weet hoe goedi je die familie kent. Begrijpelijk, dat het vervelend voor je is, dat dit in zo'n zaak wordt gexiiengd. Maar daax-om hoef je toch geen acrobatische toeren te verrich ten". Een weinig verwilderd dook de assistent weer onder de tafel van daan. Hij beheex-ste zich en zette een onschuldig gezicht. ..Waar waren we ook weer gebleven?" ging Wienert verder. „Oh, ja, die drie gesprek ken. Die alle drie in het boekje ver meld stonden. Dan vraagt men zien toch af waarom er van de conferen- rcet Schottler niets vermeld staat". Jupp schudde het hoofd. Mis schien had hij zich toch vergist en was alles niet zo duidelijk als hij had gedacht. Er waren inderdaad een paar dingen die merkwaardig sche nen. Als het eens bij die ruzie rnet Trude Schottler helemaal niet om geld was gegaan? Jupp staarde nadenkend naar de enkele zonnestraal, die in het doxx- kere kantoor verdwaald was. De ka mer was klein en netjes, maar volge propt met acten. In de hoek stond het geheime kaartsysteem waar nie mand anders dan de commissaris aan mocht komen. Het zag er allemaal tamelijk som ber uit. Hij opende het venster om de warme zomerlucht binnen te la ten. Toén werd de deur open gerukt. De tocht deed de papieren door het ver trek dwarrelen. Zo iets krankzinnigs!" schreeuwde dr. Palut. „Daar zou je zelf je ver stand bij verliezen. Vijf en twintig jaar px-actijk, maar zo ietsdaar bij was die Traveenzaak kinderspel. Wat zegt u daarvan, heren?" De heren zeiden niets, want zij wis ten niet, waarover hij het had. Maar iets verwonderlijks moest het wel zijn. Want die bedachtzame oude heer liet zich gewoonlijk niet zo gauw uit het veld slaan. „U zult vex-baasd zijn. Daar zit een mocxj stuk werk voor je aan vast, Wienert. Schrijf maar meteen het bevel tot in vrijheidstelling voor Schottler en haar vriendje uit. En kijk maar eens uit naar een betere moox-denaar". „Allemachtig. Vertel je nu einde lijk eens iets?" „Wel, luister dan maar eens goed. Dat opgezwollen gezicht beviel me ai direct niet. Het kon natuurlijk van de wijn zijn, vier flessen is geen klei nigheid. Vooral bij iemand van 50, die wel verhoogde bloeddruk zal hebben gehad en een tikje aderver kalking. Maar dat lijk zag er toch te kwalijk uit. Toen dacht ik, dat sectie g<*>n kwaad kon. Broer Frederik op- gébeld, die geen bezwaar maakte (een onbeschoft heerschap overi gens). Heel verstandig van hem, want als Palus sectie wil verrichten dan doet hij het. Al staat de hele fa milie op zyn kop. Hex-inner je je de geschiedenis van Albert Henrath, die in een donker. „Spaar me de geschiedenis van Henx-ath", jammerde Wienert. „Ver tel verder, alsjeblieft." Dr Palut glinxlachte geheimzinnig. Het was hem een genot de commis saris aan het lijntje te houden. Maar toen. werd hij heel ernstig. „Wij heb ben ons nog altijd vergist in de dooasoox-zaak. De standaard was het niet. Dat hebben we direct gemerkt. Die klap van Allmers was het echter ook niet Kampschulte is vergif tigd". Wienert sprong op. „Dat is be lachelijk", bulderde hy. „Uitgeslo ten." „Neen. dat geloof ik niet. U houdt ons voor de gek", viel Jupp hem bij. Dr. Palus wilde opvliegen. Hij wist dat Ixij zijn vak kende. Hij permit teerde eenvoudig niet. dat men daar aan twijfelde. Maar hij bleef rustig. De kwestie was zo overrompelend-, dat men wel geneigd moest zijn aan de waarheid te twijfelen. Hij stond op en zei ernstig: „Ik verzeker u, he ren, dat alle twijfel uitgesloten is. In de maag van de dode heb ik on miskenbaar sporen van Hyoscyamin aangetroffen en alle symptomen wij zen er trouwens op. Eerst schenen die niet overtuigend, maar dat was spoedig verklaard. Het vergif werd in een bijzondere geraf fineerde verbinding ingegeven, die geen invloed op de uitwerking had. maar die de uiterlijke verschijnse len aanmerkelijk verzwakte. Het overmatige wijngebruik is hiermede vex-klaard, want dit gif veroorzaakt een onlesbare dorstgevoel en een ge voel van branderigheid. dat door de wijn slechts even verminderd wordt. Daarna viel mij een opmex-king van mevrouw Schottler in. Zij had ge zegd, dat het haar voorkwam, dat Kampschulte in het donker niets zag en de kellner gelast had hem naar haar kantoor te leiden. Moyscyamin maakt blind, mijne heren, vooral in het schemex-duister. De mensen zien eenvoudig niets meer. Dat hij als een beschonkene wankelde past volko men in het klinische beeld. Allmers hoefde niet hard te slaan oirx hem te doen vallen. De lichtste aanraking is in dat stadium voldoende om iemand om te werpen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2