MAANDAG 5 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ETHNOLOGENDAG TE LEIDEN. In het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier werd Zaterdag een eth- nologendag gehouden, die niet alleen door talrijke hoogleraren en studen ten in de ethnologie van diverse Ne derlandse universiteiten werd bijge woond doch ook door een aantal Bel gische ethnologen, onder wie prof. Olbrechts uit Gent, directeur van het Belgische Congomuseum Tervuren, diens medewerkers dr. Maesen en dr. Weyns, voorts prof. de Cleene van de Koloniale Hogeschool te Antwer pen, en dr. Vanderrhoute uit Gent, destijds medewerker van prof. Ol brechts en sinds enige tijd als gast verbonden aan het Rijksmdseum voor Volkenkunde, waar de Nederlanddsc bezittingen aan Afrikaanse kunst schatten door hem werden bijeenge bracht in een expositie die enige tijd geleden werd geopend. Namens de Commissie voor Ethnolo- gendagen opende prof. J. P. B. E. Josselin de Jong deze. dag met een welkomstwoord, speciaal tot de Bel gische gasten, waarna spr. wees op hel cssentiele verschil met vorige ethnologendagen. Werden eertijds velerlei van elkaar onafhankelijke onderwerpen behandeld, ditmaal was een speciaal aspect tot onderwerp ge kozen opdat een harmonischer en vruchtdragender programma werd verkregen. Prof. dr. Th. P. Galestin sprak ver volgens van kunstenaar en samenle ving op Bali. Aan de hand van een uitgebreid feitenmateriaal, betrek king hebbend op de praehistorie, de geschiedenis en het heden der Bali nese kunst, toonde spr. aan hoe de maatschappelijke positie van de kun stenaar in de loop der tijden de kunstvormen ,en stijlen beinvloedde, .zowel voor de kunstenaars in dienst van de vorsten, als voor de kunste naars die hun arbeid in de sfeer der dessa vonden. Dr. Vandenhoute toonde in een voordracht over kunstenaar en sa menleving aan de Ivoorkust (Afrika) aan, hoe uit de sociale conditie van de kunstenaar een verklaring te vin den is voor de vorm en stijl van zijn kunst. Dit geldt zowel voor hen die in het oerwoud leven, waar de kunst door dit milieu een sterk realistische inslag krijgt, als voor de Savannah, waar veel sterker naar schematische stijlen wordt gewerkt. In het binnen land is de kunstenaar een individu met scheppingsdrang, onafhankelijk van afkomst, in de Savannah is hij lid van een kaste, en derhalve am bachtsman. Aan de hand van voor beelden toonde spreker de gevolgen van daze verschillen aan. Tussen de voordrachten, die een uitgebreide discussie uitlokten, vond een ge meenschappelijke lunch plaats. STICHTING DODENHERDENKING 5 MEI 1945. Hedenmiddag is op het stadhuis een begin gemaakt met de verkoop van certificaten van het midden- Damterrein te Amsterdam, waarvan de opbrengst bestemd is voor een nationaal gedenkteken voor hen, die hun leven gaven voor het vaderland. Deze verkoop is tot stand gekomen na overleg tussen de burgemeester van Leiden en de Nationale Commis sie voor Oorlogsgedenktekens en de organisatie ervan is opgedragen aan de Stichting Dodenherdenking, wel ke hierin wordt bijgestaan door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en dames van de Ver. voor Ex-Poli tieke gevangenen. Op de aanvang van de verkoop, waarbij door de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot het woord werd gevoerd, komen wij morgen na der terug. ZILVEREN JUBILEUM. Vrijdag was het voor de heer S Tuithof een onvergetelijke dag van wege het feit, dat hij 25 jaar het bak kersvak beoefent bij de firma „De Zeeuw". De jubilaris en zijn vrouw werden des morgens om 9 uur door de directeur en twee collega's per auto afgehaald en naar het kantoor van de firma gereden. Hier waren de ouddirecteur de heer D. G. de Rooy en de collega's van de jubilaris aanweszig, om hen tè verwelkomen. Nadat vele gelukwensen waren ge wisseld, nam de directeur de heer Bosma het woord. Spr. wist, dat hier kon worden gesproken van een goed vriend en populair collega. Dit ver heugde spreker ten zeerste. Hij hoopte, dat de heer Tuithof nog lan ge tijd zijn beste krachten zou wij den aan de firma. Vervolgens werd de heer Tuithof toegesproken door dc oudste gezel de heer G. Rol. Deze zwaaide, de jubilaris veel lof toe. Tuithof is een collega, als men zel den ontmoet, die steeds voor een ieder klaar -staat en een goed kame raad is. Beide sprekers boden een enveloppe met inhoud aan. Nadat de jubilaris met enkele wel gekozen woorden had bedankt bleef men nog enige tijd gezellig bijeen terwijl verversingen werden rond gediend. Tot slot werd de viering thuis voortgezet. HET GEBEURDE MET KERSTMIS. Tweede Kerstdag huurde de 24-ja- rige H. v. L. te Alphen bij de rijwiel- verhuurinrichting der fa. B. een he renrijwiel, teneinde daarmede te gaan toeren. In Leiden gekomen kon de' jongeman de verleiding niet weer staan het rijwiel te gelde te maken. Voor het luttele bedrag van dertig gulden was spoedig een koper gevon den. Het hierdoor verkregen bedrag werd in drank omgezet. De andere dag thuis gekomen werd aan de heer B. medegedeeld, dat het rijwiel in Leiden gestolen was. Van L. die wel eer.s meer te diep in het glaasje kykt en dan nog al spraakzaam is, praatte dezer dagen opnieuw, maar sprak-nu zijn mond voorbij en gaf hoog op over zijn daad van de 2de Kerstdag. De politie kreeg er de lucht van en profcesverbaal was teen spoedig opgemaakt, zodat v. L. zich binnenkort zal hebben te ver antwoorden voor diefstal van een ge huurd rijwiel. Internationale overeenkomst inzake de rechten van de mens UNO-commissie in last Croce 100 pessimitisch; Maritain ziet sprank licht. Zoals bekend, is onder de auspi ciën van de UNESCO en met mede werking van talrijke vooraanstaande figuren een onderzoek ingesteld naar de wijsgerige grondslag van de rech ten van de mens .De resultaten van dit onderzoek zullen in 1943 te boek worden gesteld. Gedurende de laatste weken heeft het Wekelijks Bulletin van de UNO echter reeds een overzicht van die re sultaten gegeven en het is thans mo gelijk, op grond hiervan een oordeel te vormen over de moeilijkheden, waarvoor de UNO-commissie voor de Rechten van de Mens zich deze maand te Genève geplaatst ziet bij haar pogingen, om een ontwerp in dezen tot stand te brengen. Wat zal nu de functie van de voor ziene internationale verklaring be- treffende de Rechten van de Mens zijn? En welke kansen op .succes heeft zij? In de kringen, die met genoemd onderzoek belast zijn, heerst al gemene twijfel. De beroemde Italiaanse wijsgeer, Benedetto Croce, is wel het meest pessimistisch gestemd. Deze zeide, dat, voor men aan een verklaring over de rechten van de mens toe is, het nodig blijft, om eerst accoord te zijn over de beginselen van die rech ten. Dit accoord ontbreekt, aldus Croce, gezien de beide onverzoenlijke stromingen: de „liberale" en de „autoritair-totalitaire". Bovendien blijkt uit Croce's eigen woorden, hoe zeer ook de liberale stroming vertakt is, want hij verklaart nadi-ukkelijk, dat „natuurlijke en onvervreemdba re rechten niet bestaan." „De rech ten zo zegt hij, „zijn louter histo rische feiten, uitdrukkingen van de noden van die en die periode en een poging om aan die noden te voldoen". „Het begrip universele rechten van de mens" is volgens Croce gebaseerd op een theorie, die in vele opzichten reeds door de critiek uit-de wereld is geholpen: „met name de theorie van het natuurrecht, die haar eigen bestaansgronden had in de 16e, 17e, en 18e eeuw, doch nu philosophisch en historisch onhoudbaar is gewor den". Croce staat in deze opvatting niet alleen, alhoewel zij het traditio nele begrip verwerpt van de Franse „Gelijkheid, vrijheid en broeder schap" dat ook in de Amerikaanse grondwet uitdrukkelijk verankerd ligt. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Croce en zijn geestgenoten zo zwartgallig zijn: indien de rechten niet voortvloeien uit de menselijke natuur, doch uit de sociale levens omstandigheden, die overal verschil len, kan slechts de totstandkoming van een over dc gehele wereld gelijk vormige samenleving een voor allen en,overal gelijkluidende afkondiging van de rechten van de mens mogelijk maken! Vandaar dus Croce's mening, dat het werk der UNO-commissie „futiel en onmogelijk is". Behalve de door Croce genoemde stromingen wijst de Franse filosoof Maritain op de verschillen *ussen de aanhangers van de onderscheidene ideologieën: „de leerlingen van Loc ke, Rousseau, Paine; het Rooms Ka tholicisme, de Griekse Orthodoxie, het Calvinisme, de idee van Ghandi, het Confucianisme enz.; het Marxis tisch Leninisme, en het Humantaire Socialisme enz." Ook Maritain is uit hoofde van deze verschillen van me ning, dat een algemene overeenkomst inzake de natuur der menselijke rechten en hun theoretische recht vaardiging onmogelijk is. Hij verde digt evenwel in scherpe tegenstelling tot Croce de traditionele jdee van het natuurrecht. Beide filosofen zijn niettemin tegenstanders van het to talitarisme en beiden zien de nood zaak van de practische toekenning van minimum-rechten aan de mens. Mogelijkheid van een practische overeenkomst. Ondanks zijn gerechtvaardigd pes simisme meent Maritain dan ook, dat niet de gehele taak van de UNO-com,- missie hopeloos is. Hij stelt voor, .een scherp onderscheid te maken tussen „de practische besluiten" van de com missie betreffende de Rechten van de Mens en hun „rationele rechtvaar diging". Aangaande de practische be sluiten is Maritain ervan overtuigd, dat een overeenkomst min of meer mogelijk is, omdat zo zegt hij „de huidige mensen, alhoewel nog slechts in beperkte mate, zich bewuster dan voorheen zijn van een aantal practi sche waarheden betreffende hun ge meenschapsleven doch die voort komen uit hoogst verschillende, of zelfs fundamenteel tegenovergestelde theoretische opvattingen." Maritain stelt voor, dat de UNO- commissie, om een overeenkomst te bevorderen, een opgave van de rech ten van de mens zou moeten vragen aan de aanhangers van alle gods diensten en ideologieën om dan de rechten, die zij alle gemeen hebben, samen te vatten in een formulering waarmee allen het eens kunnen zijn. Dit zou beslist een mijlpaal beteke nen in de geschiedenis der mensheid. Zelfs al zou zulk een lijst van de Rechten van de Mens er maar mager uitzien, toch zou zij een practisch uit gangspunt voor verdere verklaringen Een internationale wet betref fende de Rechten van de. Mens echter bron van verdere menings verschillen. Zolang er door de volkeren en wijs gerige scholen een verschillende uit leg wordt gegeven aan de onderschei dene philosophische begrippen, zal dc deur voor meningsverschillen open blijven. En dit ondanks het practisch nut van de onder II genoemde maat regel. Dit 4>lijkt o.a. duidelijk uit het geharrewar tussen de Sovjet-Russen en de Westerse volkeren over be grippen als democratie en vrijheid. Het is dus noodzakelijk, dat. vóór de meningsverschillen behandeld worden, een goed begrip van de ver schillende termen bestaat. De UNES CO heeft tot heden nog niet voorzien in een gemeenschappelijke, door al len begrepen en erkende terminolo gie, doch zij zal er de gegevens voor kunnen verzamelen. Op zijn minst moet het de UNES CO mogelijk zijn. uitsluitsel te geven over de verschillende manieren, waarop dezelfde termen worden ge bruikt Heeft dit dan nog geen on middellijke overeenkomst tussen alle partijen tegengevolge, dan weer men tenminste precies, waar het euvel schuilt en onder de gegeven omstan digheden betekent dit eigenlijk heel veel, alleen het bekende kan pratisch worden aangepakt. Hedenmorgen is op de Warmon- derweg een paard op hol geslagen, dat voor een mestkar liep. De voer man S. Bremmer werd van de wa gen geslingerd en nog een 20-tal me ters meegesleurd. Met een gebroken arm en een hoofdwond is hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Gcrrit, z. v. G. Pluim- graaff en S. Hellenberg: Eduard, z. v. A. van Polanen en P. La Lau; Ro bert. z. v W. Prins en J. van der Linden: Thomas, z. v. B. van Wijk en M. Oudshoorn; Pieter Jacobus, z. v. A. Jansen en C. M. Plaizier; Pie ter Adam, z. v. H. de Graaf en J. C. van der Luit; Anja Lumi, d. van B. S. Ompi en G. Andu; Josepha Anto- nia Maria, d v. W. J. M. Kriek en W. J. M. Selieï; Catharina, d. v. W. K. van Rossum en C. W. Bolstier; Eeke Leonora, d. v. H. Kruyt en G. W. Engelhard; Hendrik Johannes, z. v. P. Loendersloot en C. S. Over- duin; Jacobus, z v. J. Kersbergen en E. Burggraaf; Pieter, z. v. W. de Boer en J. Vis: Gerardus, z. v. M. Theden en M. S. l'Amie; Johanna Helena, d. v. J. Rietkerk en H. J. van Oosten; Catharina Clasina Ma ria. d. v. C. H. Verhoogt en G. M. Rogier; Bast ia na Johanna Maria, d. v. B. Overdijk en J. A. Langeveld; Theodora Elisabeth Margaretha Ma ria, d. v. C. A. Pieterse en M. Boey- kens; Dirkje Jacoba. d. v. P. van der Plas en J. de Haas: Andries, z. v. J. W. van Kuijk en E. Molenaar; Frederik Wilhelmus Hermanus, z. v. G. Piket en J. G. Rasink. Ondertrouwd: J. M. J. Reijnders jm 20 j. en M. Houweling jd 20 j.; G. van Beek jm 26 j. en E. Ouwer- kerk jd. 25 j.J. Stavleu jm 25 j. en M. C. van Dijk jd 21 j.; I. Polane jm 20 jaar en M. J. de Romijn jd 19 j.; J. L. Gussenhoven jm 19 jaar en C. van Hecke jd. 21 j.. A. van der Blom jm 23 jaar en C. Huf jd 23 jaar. Overleden: R. J. Preenen m. 66 j.: W. F. Wolters m. 77 j W, F. Neu teboom wedr.r. 84 j.; E. J. H. Wil- lems huisvr. van J. van Sónsbeek 60 jaar; J.- van Zijp, m. 75 jaar; J. G. Singerling wed. van D. Heusen 78 jaar; L. G. van Eijk zn 13 dagen; B Honsbeek zn 3 jaar; I. Boom man 86 jaar; E van Draanen wed. van H. Boom 81 jaar. SASSENHEIM Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan G. Suyker is benoemd tot kapelaan van de St. Pancratius- kerk de weleerw. heer A. M. Vuls- rna. Kapelaan Vulsma is geboren in 1918, priester gewijd in 1945 en sindsdien werkzaam in de parochie Zoeterwoude H. R. Leiderdorp („Meerburg"). „St. Caecilia". Het 14e optreden van „St. Caecilia" was een experi ment, dat wonderlijk geslaagd mag heten. Het programma bood elk wat wils. De afdeling Zang opende de avond met een dertiental walsen van Brahms, die onder de eminente lei ding van de heer Mizee prachtig ver tolkt werden en het publiek doen uit zien naar de volgende vocale uitvoe ring. Het pianorecital, gegeven door de heer P. Zwetsloot, uit Lisse, was een novum "voor „St. Caecilia", maar de aandacht, waarmee het publiek de Sonate Pathétique van Beethoven, de Wals Opus 42 van Chopin en de 2e Hongaarse Rhapsodie van Liszt volg de. bewijst wel, dat het Caeciliaanse publiek het op zeer kunstzinnige wij ze uitgevoerde piano-recital waar deerde. Het als derde nummer van het pro gramma volgende optreden van Tho- masvaer en Pieternel deed het pu bliek smakelijk lachten om de gees tigheden. die gedebiteerd werden op plaatselijke toestanden, waarbij het verscheiden van Rommelpot, uit klein zielige dorpse benepenheid om het leven gebracht, niet vergeten werd. De avond werd besloten door de afd. toneel met de opvoering van een twee-acter „De Landbouw". De in houd heeft het publiek hartelijk doen lachen om de vele komische situaties. Het geboden spel beantwoordde hier wel aan de verwachtingen, maar ook op het toneelgebied, vooral wat het karakter en de inhoud der stukken betreft, zij „St. Caecilia" „Semper Crescendo" toegewenst. VOORSCHOTEN K.J.M.V -lustrum. In het kader van het tweede lustrumfeest werd Zaterdagavond in het parochiehuis een toneeluitvoering gegeven. On der regie van de heer H., Peeters werd opgevoerd „De Eeuwige droom" van J. Cohen. Zondagmorgen om negen uur werd door de aalmoezenier, kap. R. Mid- delhoff een plechtige hoogmis opge dragen. waarna de leden zich aan een gemeenschappelijk ontbijt ver enigden. Tevens werden er 7 nieu we leden geïnstalleerd. 's Middags was er een gezellige reünie van oud-leden, die besloten de club een clubvlag aan te bieden, 's Avonds vond de gala-uitvoering plaats voor oud-leden, leden met hun ouders en vele genodigden, w.o. burgemeester J. C. v. d. Hoeven, de parochiegeestelijkheid, de nat. aal moezenier, rector H. M. J. Brans, de districtsaaim. rector L. P. M. Vester, 2 oud-aalmoezeniers, vertegenwoor digers van het nationaal, diocesaan en districtsbestuur en vele introdu- cees. Het spel dat dc sage behande'l van Tristan en Isolde bracht ons ditmaal eens iets anders dan de al ledaagse treur- of blijspelen. Een spel van zielsconflicten en karakter tekening. Om deze reden dan ook een zeer gewaagde onderneming. Het is echter een voor het oog zeer voldoening gevend kijkspel gewor den, dat de volle aandacht vroeg. Decors en costuums waren een lust om te aanschouwen. Het spel zelf bracht enige restric ties. De diverse rollen, waaronder speciaal de hoofdrollen werden op zich zeer goed vertolkt De rol ech ter. die de schrijver aan de muzikant had toebedacht, n.l. de vrolijke noot in dit spel te brengen, werd jammer genoeg niet door een muzikant ver tolkt, wel werd de gesproken tekst van deze rol uitmuntend voorgedra gen, maar de muziek ontbrak, het welk de 2e avond, gedeeltelijk wem opgevangen door het neuriën van de muzikant. Noemen we de rol van Isolde, de vrouw met het gouden haar evenals die van Tristan, de een zame mens. welke beide keurig ge speeld werden. Vergeten we ook niet de muzikant, die voor zover het in zijn vermogen lag, het beste heeft gegeven, dat hij geven kon. Door de liefde en de geestdrift, waarmee alle spelers zonder uitzondering hun ro1 vertolkten, is dit spel van liefde en haat zeer goed gespeeld. Zondag avond, tijdens de pauze, hield Rec tor Brans noe 2een warm pleidooi voor de K.J.M.V. op zijn bekende wel sprekende manier. De K.J.M.V. van Voorschoten mag met voldoening te rugzien op een zeer geslaagde opvoe ring. ZOETERWOUDE Rector Brans bij de jonge boeren en tuinders Met dezelfde geest drift en met een even boeiend woord als voor zijn Zoeterwoudse St Jozef gezellen in de dertiger jaren stond de Dioc. Aalmoezenier Brans voor de jonge boeren en tuinders van Zoeter woude in zijn toespraak over de or ganisatie van de L.T.J. en haar pro- gramdevies: Reddend Christendom. Nadat de voorzitter B. Maurits de bijeenkomst geopend had en rector Brans had verwelkomd, zongen de leden hun verenigingslied en leidde aalm. Jos. Koomen met een kort woord de vergadering in. Op de vraag van de plaatselijke aalmoezenier zette rector Brans in kernachtige woorden het begrip stand uiteen en begon een vlot betoog over de voor- en nadelen die de jonge boe ren en tuinders in hun stand onder vinden. Door zijn zelfstandigheid, kan de jonge boer en tuinder zijn eigen schappen en talenten vrijer ontwik kelen en tot grotere ontplooiing bren gen dan hij, die afhankelijk is van anderen. Thuis vindt de boer en de tuinder niet alleen zijn gezin, maar ook zijn werk. Daar leeft en werkt hij. De afhankelijkheid van God's Voorzienigheid en het samengaan van gezin en arbeid hebben aan de boer en de tuinder het vasthoudende gods dienstige karakter gegeven. Rector Brans sprak ook over de nauwe verhouding die er moet be staan tussen de L.T.B. en de L.T.J., een stevig contact, waardoor beiden elkaar steunen en telkens nieuw le ven inblazen. Voor de Zoeterwoudse jongeren was het een groot voorrecht deze vu rige priester te horen. Dit enthousias me moge in de Zoeterwoudse jonge mannen doorwerken tot het vereni gingsleven de geest bezit van stoere werkkracht en blijde offervaardig heid. ZOETERWOUDE (H. R-) LEIDERDORP Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan A. M. Vulsma is be noemd tot kapelaan aan de Meer burg-kerk de weleerw. heer J. J. Loerakker, die kapelaan was te Pijnacker. Kapelaan Loerakker is geboren in 1916, priester gewijd in 1944 en sinds 1946 werkzaam te Pijnacker. NOORDWIJKERHOUT RETRAITEHUIS TE NOORD WIJKERHOUT. In het jaar 1947 werden in het Re traitehuis te Noord wij kerhout gege ven: 86 retraites aan totaal 5973 re- traitartten. Trekken wij van dit getal af de 6 retraites aan 380 priesters en de 2 retraites aan 157 zusters, dan blijven er staan 78 retraites aan 5436 leken. Van deze groep was het aantal gehuwde mannen 2074, jongeman nen 1554. totaal 3628, gehuwde vrou wen 1117, meisjes 691, totaal 1808. 2479 personen kwamen voor de eer ste maal op retraite. Van buiten ons district 749 retraitanten. Speciale retraites in de Goede Week aan kosters, kerkzangers, hotel- ca fé-restaurant geëmployeerden en 10 retraites aan 870 dienstplichtigen. Ten vooFbeeld stellen wij gaarne de initiatieven van Kath. Thuisfront in enige dorpen, waarvan nagenoeg alle dienstplichtigen op retraite kwa men. Was dat nu ook niet mogelijk in onze steden, waarvan tot op heden helaas maar een al te gering per centage dienstplichtigen op retraite gaat. Voor 1948 staan naast de ge bruikelijke retraites weer vele nieu we op het program: voor studenten van de Universiteit van Leiden, voor jeugdleiders en -leidsters, voor mu sici en artisten. voor ambtenaren, enz. Internationaal Pax Christi Congres te Kevelaer Van 1 tot 4 April a.s. zal te Keve laer het eerste Internationale Werk congres van de Pax-Christi-beweging in Duitsland worden gehouden Mgr. Théas. Bisschop van Lourdes. en* andere vooraanstaande leden van de Pax-Christi-beweging in Frankrijk, hebben hun tegenwoordigheid op 'dit Congres reeds toegezegd. Met de voorbereidingen zijn de Deutsche Volkschaft en het Landessekretariat West (Aken) van de Pax-Christi-be weging belast. Voorts heeft Mgr. Théas 800 Duit se pelgrims uitgenodigd om deel te nemen aan het Internationale Con gres van dc Pax-Christi-beweging, dat in 1948 te Lourdes wordt gehou den. De betreffende pelgrimstrein zal waarschijnlijk op 18 Juli a.s. uit Aken vertrekken. Binnenkort zal in Parijs een Internationale Katho lieke Vredescentrale worden opge richt. Deze Centrale zal het werk der Pax-Christi-beweging bevorde ren en zich bezig houden met het propageren van de vredesgedachte op politiek, economisch en cultureel ge- gebied. Voorbereiding Zaligverklaringsproces Mgr. Tihamér Toth Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, heeft thans de leden be noemd van de commissie, belast met de voorbereidende werkzaamheden voor het proces der zaligverklaring van de dienaar Gods Tihamér Toth. Bisschop, kanselredenaar, theoloog, leeraar en schrijver. Mgr. Toth ge noot in het hedendaagse Hongarije en geheel de wereld een grote ver maardheid. Zijn werken zijn in prak tisch allo talen der wereld vertaald. Ook in Nederland behoren zijn pre ken en andere godsdienstige werken tot de veel gelezen en geraadpleeg de godsdienstige lectuur (Zo zijn in het Nederlands verschenen, vertaald door Fr," Schneiders, „Het eeuwig leven", „Christelijk Huwelijk*' en „de Meester is daar en roept u".). WASSENAAR PLUIMVEE-TENTOONSTELLING Zaterdag en Zondag organiseerde de Pluimvee-vereniging „Wasse naar" in het café „Het Wapen van Wassenaar" de 17e clubtentoonstel ling voor Wassenaar en Omstreken. Het was een prachtige collectie pluimvee, konijnen, duiven en sier- vogels. Wii vermelden slechts de diverse ereprijzen en enkele per soonlijke uitslagen: Wisselbekers werden toegekend aan M. C. v. d Haak (2 x), J. A. M. Bon (2 x). A. H. de Mooy, F. A. J. Alofs, U. Tj de Vries (3 stuks), H. J. Moleveld. R. Z. W. Berends (2 stuks), G. Voorham. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. NEDERLANDSE DELEGATIE TER RIJKSCONFERENTIE. In de Nederlandse delegatie ter rijksconferentie met Suriname en Cu rasao zijn nog tot leden benoemd: mr. A. M. Joekes en mr. G. C. J. D. Kropman. De woningbouw in 1948 Over de omvang van de tc ver wachten woningbouw in 1948 deelt het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ons het volgende mede: Op 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw. De be schikbare arbeidskrachten en de te verwachten materiaal-aanvoer maak ten het noodzakelijk, dat in de eerste plaats alle krachten worden aange wend voor een zo snel mogelijke vol tooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen nieuwe woningen zullen worden aan besteed. Teneinde echter een doelma tig gebruik der beschikbare krachten te verzekeren, is het noodzakelijk, 'dat deze niet overeen te groot aan tal bouwobjecten worden verdeeld. Daarom zullen slechts nieuwe wonin gen worden aanbesteed, in overeen stemming, met het aantal woningen, dat gereed komt. Voor elke woning, die voltooid is, zal dus met de bouw van een andere woning worden be gonnen. Dit betekent niet, dat nu ook auto matisch aan iedere provincie of ge meente in 1948 een aantal woningen wordt toegewezen in overeenstem ming met het aantal in 1948 te vol tooien woningen. De aanbestedings vrijheid, welke gedurende een groot deel van het afgelopen jaar heeft be staan, heeft er immers toe geleid, dat in sommige provincies emer en in an dere provincies minder woningen in aanbouw zijn. dan met een recht vaardige verdeling in overeenstem ming is. Bij de woningtoewijzing zal dan ook getracht worden deze verschil len weg te nemen. Rekening hou dende met het^ bovenstaande heeft per provincie Thans een voorlopige toewijzing voor in 1948 te bouwer» woningen plaats gevonden, welke woningen in overeenstemming met het provinciaal bestuur zullen wor den verdeeld over verschillende gc meenten. Van de zijde van het ministerie wordt er nadrukelijk de aandacht op gevestigd, dat het niet in het voor nemen ligt de woningbouw te beper ken, maar dat integendeel getracht wordt de regelmatige toeneming, wel ke het aantal gereedgekomen wonin gen van maand tot maand vertoont, ook verder te bevorderen. WEERSVERWACHTING TIJDELIJK KOUDER. Aanvankelijk: vooral langs de o kust nog tijdelijk stormachtige Noord-westelijke wind. Wisse- q lende bewolking met enkele q buien. Kouder. u Later: afnemende en weer o o naar Zuid-west krimpende wind. O o Tijdelijke opklaringen en vrij- g wel overal droog. Weer iets op- lopende temperatuur, g oooooooooooooooooooooooooooooooooo ARTSENHONORARIA BIJ DE ZIEKENFONDSEN. De gentlemens' agreement tussen de organisaties der huisartsen en der specialisten enerzijds en de organisa ties der algemene ziekenfondsen an derzijds, betreffende de artsenhono raria in het jaar 1947, zijn op dit ogenblik nog niet door nieuwe rege ling envervangen. Tussen de organisaties der huisart sen en der algemene ziekenfondsen worden nog onderhandelingen ge voerd over een nieuwe regeling, wel ke, wanneer zij is tot stand gekomen, geacht zal worden met ingang van 1 Januari 1948 in werking te zijn ge treden. Dc nieuwe regeling zal gelden tot aan de invoering van de nieuwe ziekenfondsenwet maar niet langer dan tot het einde van het jaar 1948. Wat de specialisten betreft, zijn de organisaties der specialisten en der algemene ziekenfondsen overeengeko men, het door haar voor het jaar 1947 besloten gentlemen's agreement tot uiterlijk 1 April 1948 te verlengen, in afwachting van een nieuwe rege ling waarover de onderhandelingen worden voortgezet. Sinds Zondagavond verkeert men te Breskens in ongerustheid over het lot der bemanning van het vis sersvaartuig Breskens I. bestaande uit vijf koppen. Het schip is Zater dag ter haringvangst uitgevaren en Zondagmorgen nog gesignaleerd, doch des avonds niet in de thuisha ven gearriveerd. Men vermoedt, dat het vaartuig op een wrak gelopen en vergaan is. De bemanning bestaat uit de schipper J. van den Heuvel, diens 3 zonen én de matroos P. de Badts. BUITENLAND. DINSDAG PROCLAMATIE VAN EX-KONING MICHAEL. Reuter meldt uit Lausanne, dat ex- koning Michael van Roemenië Dins dag te Lausanne een officiël^ verkla ring over zijn troonsafstand" en zijn plannen voor de toekomst zal afleg gen. Het peil van de Maas is de afgelo pen twee dagen aanmerkelijk geste gen. Nabij Namen bedroeg de stij ging gisteren zelfs 75 cm. Tegen dc avonduren zakte het peil evenwel tot 15 c.m. Te Hoei is de Maas buiten haar oevers getreden. De weg Di- nantGivet is op verscheidene plaatsen onbegaanbaar. Ook die van Namen naar Dinant staat te Profcn deville en te La Pareille blank. Te Dinant zijn vele kelders ondergelo pen. Uit Limburg worden tot heden g:en ernstige overstromingen ge meld. Ex-koning Michael is vanmorgen in Zwitserland aangekomen. Leden van het gevolg van Michael vertel den, dat dc ex-koning met de trein slechts-zijn kleren, vier Amerikaanse auto's en flessen wijn had meegeno men Berocm'l? stukken uit zijn kunstcollectie of andere waardevolle dingen had hij niet bij zich. In zijn paleizen te Boekarest cn Sinaia werd de inventaris opgemaakt. Wanneer dit zou zijn gbschied, zou de Roe meense regering uitmaken, wat staats eigendom en wat persoonlijk bezit zou zijn. Voorts werd verklaard, dat de koning niet vrijwillig troonsafstand had gedaan. Drie dagen vóór de troonsafstand zou Emil Bodnaras, de nieuwe Roemeense minister van de- fensie, uit Moskou zijn teruggekeerd en de eis tot het aftreden van de ko ning meegebracht hebben. De trouw plannen van Michael hadden, aldus de zegsman, niets uitstaande met de abdicatie. Tenslotte verklaarde men, dat hoewel Michael niet zo rijk was als sommigen wel dachten, hij voor het ogenblik niet direct, naar een betrekking behoefde om te zien. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbedijk, pass. 4 Jan. Land'scnd; Amstcldiep, 2 Jan. tc Batavia; Am- stelland, 4 Jan. te Maceio (Braz.); Arkeldijk, pass. 4 Jan. Bishop Rock; Axeldijk, pass. 4 Jan. 1.10 uur Vlis- singen uitgaand: Bantam, pass 4 Jan. Perim; Bengkalis, 1 Jan. te Los An gelos: Boschfontein, 4 Jan. van Suez naar Port Soedan; Ceram, 3 Jan. van Aden: Congostroom, 3 Jan. naar Bo- ma; Edam, pass. 4 Jan. 14.15 Lizard; Eemdijk, wordt 8 Jan. te Havanna verwacht; Hugo de Groot, pass. 1 Jan. Gibraltar; Indrocpoera, 3 Jan. 14.30 uur van Aden; Johan van 01- denbarnevelt, 4 Jan. te Belawan; Ko- ta Agocng, 3 Jan. te Macassar; Maas- kerk, 4 Jan. te Port Harcourt; Meer kerk, 3 Jan van Genua; Molenkerk, 4 Jan. te Singapore; Nieuw Amster dam. 3 Jan. 13.35 van Southampton; Nieuw Holland, pass. 5 Jan. Gibral tar; Noordam, 5 Jan. te Rotterdam; Oranje, 5 Jan. van Southampton. Poealu Laut, 3 Jan. op 50 mijl van Singapore; Ri.jnkcrk, 4 Jan. van Mar seille; Sloterdijk, 1 Jan. te Batavia; Stuyvesant 3 Jan. naar Port of Spain; Tamo, pass. 5 Jan. Madeira; Tawa- li, 4 Jan. tc aBtavia: Tegelberg, 3 Jan. naar Batavia: Willem Ruys, 3 Jan. 17 uur naar Rotterdam

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3