KLAAR"! „WINTELAER, WINTELAER: Jl/luzieA in het Doden-steeg)e MAANDAG 5 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Jeugdleiders van het Bisdom Haarlem bijeen MAKKERS OP, DE RUGZAK OM DE SCHOUDER" was Zaterdagmiddag het devies voor honderden -leiders én leidsters van de Katholieke Jeugdbeweging, die uit alle delen van ons bisdom naar Amsterdam stroomden, waar door het diocesaan hoofdkwartier in het R.A.I.-gebouw een massaal week-end, een „wintelaer", was georganiseerd, om het con tact tussen deze leiders en leidsters te verstevigen en hen nog eens te wijzen op de grote verantwoordelijkheid, die hun taak in de mede-opvoe ding der jeugd, meebrengt. Mg r. Huibers onder de genodigden Het geweldige R.A.I.-gebouw was voor deze gelegenheid versierd met ontelbare vlaggen en bood een feeste lijke aanblik toen het Zaterdagmid dag volstroomde met een khaki-kleu- rige menigte, waartussen het donker blauw der zeeverkenners scherp af stak, en die door de oneindige ver scheidenheid in kleur van de hals doeken een bonte aanblik kreeg. Een onbestemd geroezemoes steeg op uit deze massa, die door elkaar krioelde en op de aanwijzingen por microfoon van links naar rechts en van voor naar achter vloog, totdat iedereen in de wijde ruimte z'n plaats- gevonden had en zich opstelde in een reusach tig carré, voor de officiële opening van de wintelaer 1948. Om klokslag 6 uur galmde de orde- roep „Wintelaer, wintelaer" door de loudspeakers, waarop als een mach tige bazuinstoot uit honderden kelen het antwoord klonk: ..Klaar!" Onmid dellijk was het muisstil. De diocesaan commissaris, ir. J. F. E. Bongaerts, trad op het podium r.aar voren en verwelkomde de broe ders- en zusters-verkenners. speciaal de nationaal aalmoezenier, rector J. van Dael, en de hoofdcommissaris. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die tot zijn grote blijdschap aan de uit nodiging deze wintelaer mee te ma ken, gehoor gegeven hadden. Stram in de houding werd het voor lezen der wet aanhoord, gevolgd door de vlaghijsing, waarmede de officiële opening verricht was. Het uur dat hierop volgde was be stemd om de boterham op te peuze len, nieuwe relaties aan te knopen en oude bekenden te begroeten. Dit laat ste was uiteraard niet eenvoudig, maar al dwalende door de enorme ruimte ontdekten we toch bekende gezichten. Leiden, Hillegom, Zoeler- woudc. Voorschoten, Sassenheim, Oegstgeesl, Nieuwveen, Noordwijk, Warmond, Hazerswoude, Stompwijk, Zoetermeer, Wassenaar, Oud Ade, Rijpwetering, Roelofarendsveen, en Oudewetering, is een willekeurige greep uit de vele plaatsen die hun af gevaardigden gezonden hadden. De lichtkring. Het avondprogramma bestond uit de opvoering van een symbolisch spel de ..Lichtkring", waarin het tweede artikel van de wet: „Een verkenner is trouw" verwerkt was. Een granie ten rotsblok, voorstellend de onwan kelbare trouw, wordt onder invloed van onbenulligheid, verdachtmaking, belachelijkheid en ontrouw, door de .wachters verlaten, waarop het ver pulverd in elkaar zakt. Gysbrecht van Aemstel ziet de rode vuurgloed reeds o^er de stad hangen en hulpbehoe vend ziet hij uit naar Rachaël, doch geen reddende engel verschijnt. Maar dan treedt de jeugd aan, een stoere jeugd, een blijde jeugd. Zolang de jeugd lacht, danst en zingt is de strijd reeds half gewonnen, want de ware blijdschap vindt haar oorsprong _in de ernst, waarmede de jeugd strijdt voor haar idealen. Deze jeugd neemt de plaats in van het rotsblok en slaat df hand aan de opbouw. Vele genodigden waren getuige van deze manifestatie van trouw aan het ideaal. We merkten o.a. op de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, rector H..Drost, nat. aalm. van de K.A.J., rector H. M. J. Brans, nat. aalm. van de K.J.M.V., vertegenwoor digers van de Gidsen en andere jeugd organisaties. Een kort Lof, gecelebreerd door de ken v. d. Burg, besloot deze eerste dag van de wintelaer, waarna de deelnemers door hun Amsterdamse vrienden naar de verschillende logeer adressen gebracht werden. Zondagmorgen. Het was al vroeg dag, want reeds om 8 uur waren alle leiders en leid sters weer present in het R.A.I.-ge bouw, om de pontificale Hoogmis bij te wonen, welke door mgr. N. L. A. Ammerlaan. vicaris-generaal van het bisdom werd opgedragen. Mgr. werd hierbij geassisteerd door deken v. d. Burg als presbyter-assistene, rector van Piel, als diaken en aalmoezenier Jansen als subdiaken. Een jongens koor zong de wisselende gezangen, terwijl de vaste gezangen door alle deelnemers, o. 1. v. rector E. Paap, gezongen werden. Na het evangelie hieid rector van Dael een korte toespraak, waarin hij wees op het feest van de Zoete Naam van Jesus, een naam, die voor een verkenner meer dan een klank is, om dat hij daarin ziet een beweging, een programma en een ideaal, waarvoor duizenden strijden. IndrukwcKkend was 't Credo te horen zingen door 2400 leiders en leidsters, die getuigenis aflegden van hun geloof in God. en dit deden op een wijze zoals vooral de jeugd dat doen kan: fier en zelfbewust. Machtig klonken de strofen omhoog en wer den weerkaatst in de holle rumite. Het mooiste ogenblik van deze dag was echter de H. Communie, toen 10 priesters van het altaar daalden en God Zelf brachten in de harten van zovelen, die gekomen waren om zich te sterken in hun strijd voor het grote ideaal van een verkenner. Zo de dag begonnen, kon het niet anders dan een succes worden. BINNENLAND. In het bestuur der St. Radboud- Stichting in de vacature mr. A. Blaisse, notaris te Amsterdam, is benoemd mr. dr. J. R. W. van An- geren. te Wassenaar, lid van de Raad vah State. Een prettig bericht: In de week van 21 tot 27 Dec. kwamen in de Rot terdamse haven 132 zeeschepen bin nen tegen 87 in dezelfde periode in 1946. In A'dam kwamen in 1947 aan 2443 zeeschepen (1706 in 1946). Een brandkast is gestolen uit de woning van F. V. te Tilburg. De kast die J 4 a 5000 bevatte, benevens enige gouden sieraden, is later open gesneden teruggevonden. BUITENLAND. In Italië heeft het evenals hie; flink gewaaid. In het gebied van Mo- dgna zijn verschillende huizen door een orkaan omver geblazen. Wie mocht menen, dat het vlees spoedig van de bon zal gaan, moet eens luisteren naar de Amerikaanse minister van landbouw Anderson, die voorspeld heeft, dat zelfs in de Ver. Staten vleesdistributie zal worden ingevoerd in het komende voorjaar. In de haven van de Portugese kolonie Macao heeft een hevige brand gewoed, waardoor minstens 10 per sonen om het leven kwamen. In Sao Paolo (Brazilië) is het communistische blad „Hoje" verbo den. Desondanks zaten een stel ge wapende communisten in het ge bouw. De politie moest met traangas gan werken en toen kwamen ze hui lend naar buiten. Korea, dat een „bevrijd" land is, wordt voor de ene helft bezet doo, de Russen en voor de andere helft door de Amerikanen. In het Ameri kaanse gedeelte zijn 400 personen ge- arresteeerd, die en bevrijdingsleger wilden vormen. Typisch genoeg wil den zij alleen Zuid-Korea, dus het Amerikaanse deel, bevrijden. Tijdens de hevige sneeuwval van vorige week te New York sneeuwden massa's auto's in. Ze konden vóór- noch achteruit. De politie vond dat blijkbaar een voordelig zaakje en 14.000 New Yorkse auto-bezitters moesten 15 dollar boete betalen, om dat zij hun auto meer dan een uur op straat hadden geparkeerd- De sessies. En dat werd het ook. Na het ontbijt werd de dag geopend met het ge bruikelijke ceremoniëel van wet voor lezen en vlaghijsen, waarna commis saris Bongaerts mgr. Ammerlaan be groette, die door zijn aanwezigheid bewees hoezeer de kerkelijke over heid belang stelt in het werk der jeugdbeweging. De deelnemers werden vervolgens in verschillende groepen verdeeld, die elk een aparte hoek van het gebouw bezetten, om te luisteren naar de ses sies, die over verschillende onderwer pen gehouden werden. Zo sprak commissaris Seebregts over de fouten die nog in de bewe ging schuilen, over het contact met de school en de correctheid op de bij eenkomsten. Bij de voortrekkers vertelde ma joor aalmoezenier Goossens over het contact met de jongens in Indië en de houding, die een jongeman moet aannemen, t.o.v. zijn geloofsleven, wanneer hij in dienst gaat. Commissaris1 Schüttenhelm sprak bij de verkenners over de regels, die B.P. niet achter een groene tafel had op gesteld. doch die uit de practijk ge put waren, waarbij de jongens-acti viteiten zodanig gebogen werden, dat we zelfvormend werken. De welpenleidsters hoorden iets over de juist sfeer, waarin«het spel van de welpen gespeeld moet worden en het voordeel van het buitenspel, waarbij ook de zwakkere broertjes moeten leren mee te komen, zodat zij voelen ook iets te kunnen. De gilde- en clubleiders tenslotte, hoorden van drs. Brons, die Zaterdag avond als diocesaan commissaris voor het jongensgilde geïnstalleerd was, iets over deze nieuwe beweging,, be stemd voor jongens, die om een of an dere reden, zich bij de verkenners niet thuis voelen. Het karakter van de jongen is beslissend bij de keus van verkenner of gilde. Dit laatste zal meestal gekozen worden door hen, die een zekere nuchterheid bezitten van zich niet willen binden aan de strenge verkennerseisen. Met nadruk wees drs. Brons er op dat het in geen geval een maatschappelijke verde ling is. Sessie van Anton van Duinkerken. Voor alle groepen gezamenlijk hield Anton van Duinkerken hierna een sessie over de massavorming, gezien in het licht van de persoonlijkheids vorming in de jeugdbeweging. Aan deze sessie ontlenen wij het vol gende: Van alle perioden in de geschiede nis is een karakteristiek te geven en als men die moest geven van de 20e eeuw, dan is het op de eerste plaats de grote massavorming, met als ge volg een s*erk gemeenschapsgevoel, dat soms goed te noemen is, doch waardoor de persoonlijkheid vervlakt. Het tweede kenmerk is de vervang baarheid der personen; de functie is in de plaats getreden van de persoon lijkheid. Een conducteur is geen per soon meer, hij is een nummer. Is dit het ideaal van de jeugd? Neen! Het is nu maar de vraag: hoe passen we ons aan? .We zitten eenmaal in het schuitje van de 20e eeuw en we moe ten meevaren. De jeugd is1 inderdaad massaal, maar zij weet wat zij doet, zij weet dat ze 't doet en ze weet waarom ze 'f doet: met liefde, om een ander een dienst te bewijzen. Dan is de mens meer dan een functie: op die wijze vormt zich de persoonlijkheid. De demonstratie. Na het middagmaal ging een grote poort van het gebouw open en mar cheerden een schier oneindige rij van Amsterdamse welpen en verkenners binnen, die met een luid applaus be groet werden. Met de nieuw aange- komenen schatten we het aantal zeker op 5 a 6000, die zich allemaal achter in het gebouw opstelden. Precies op lijd was alles klaar voor de ontvangst van de hoge gast, mgr. J. i P. Huibers, die om half drie arriveer de om de demonstratie bij te wonen. Toen mgr. plaats gendmen had tus sen de gasten werd het sein gegeven en stormden welpen onder luid ge juich naar voren, gevolgd door de verkenners en tenslotte de leiders en leidsters. Het lawaai was onbeschrij felijk, maar de indruk geweldig; wol ken van opgewaaid stof benamen bij na geheel het uitzicht op deze impo nerende manifestatie van aanhanke lijkheid aan het kerkelijk gezag. Vervolgens verwelkomde commissa ris Bongaerts de bisschop, wethouder van Wijk en de verdere gasten, waarna het programma aanving. De welpen gaven een demonstratie vlag- seinen; de verkenners en jongens van de gilde demonstreerden wat met ge stage oefening op het gebied van tur nen bereikt kan worden en de voor trekkers pionnierden een toren. Het sluitingslof. Dé wintelaer werd besloten met een pontificaal sluitingslof, gecele breerd door mgr. Huibers, met as sistentie van pastoor van der Lugt als diaken en rector Brans als subdiaken. Tijdens het Lof hield de bisschop een korte toespraak: „Het is voor mij, aldus mgr. Huibers, een groot genoe gen zoveel leiders en leidsters bijeen te zien, rondom uw bisschop en om ringd door priesters, om u te bezin nen op uw grote taak: leider te zijn van de jeugd. De demonstratie en de tentoonstelling hebben mij overtuigd van het vele werk dat verricht wordt om de Kath. jeugd bijeen te brengen en hen te leren wat mooi, goed en gezond is, om hen te oefenen in de ware deugden van gehoorzaamheid, waarheid, arbeidzaamheid, liefde voor Nederland en bereidvaardigheid. Dit alles is het ideaal van de verkenner. En het is mooi, doch niet voldoende, want voor ons, katholieken, ligt het doel nog hoger; in de natuur zien wij niet alleen het mooie, maar we moe- ten er God in vinden. Heel ons leven moet van de godsdienst doordrongen zijn, dat is het doel van al wat we doen. Daarom zijt gij bijeengeroepen, opdat de katholieke jeugd z'n grond slag zal vinden in ^e Godsdienst. Van jullie werk hangt het welslagen van de jeugdbeweging af; daarom moet ge gesterkt worden door de hulp van God, zonder welke wij tot niets in staat zijn. Ik dank u voor al het werk aan de jeugdbeweging besteed, dat veel tijd, zelfopoffering en zelfbeheersing vraagt en daarbij vaak teleurstellin gen brengt. Doch deze mogen onze moed niet breken, maar onze ijver verdubbelen. Vraagt daarom steeds Gods hulp voor het werk, waar uw bisschop u voor gevraagd heeft. Moge God u zegenen tot in lengte van da gen, opdat u uw werk moogt voort zetten tot heil van de Katholieke Kerk en ter ere van God, onze Zalig maker". Na deze toespraak' schonk mgr. al len zijn bisschoppelijke zegen. Sluiting en afscheid. Nadat mgr. onder luid applaus de zaal verlaten had tussen een erehaag van verkenners, vormden de leiders en leidsters voor de laatste maal een carré, en sprak de hoofdcommissaris zijn bewondering uit over deze win telaer, die, dank zij het vele werk van het diocesaan hoofdkwartier, met medewerking van het district Amster dam, zo uitstekend geslaagd is. Baron van Voorst tot Voorst sprak hiermede zeker de overtuiging uit van alle aanwezigen, want de organisatie was tot in de puntjes verzorgd. Het hele programma werd op de minuut af op tijd afgewerkt, waarvoor de or ganisatoren zeker een grote pluim toekomt. Toen was het uur van afscheid aan gebroken en om half zes stroomde het gebouw leeg. De wintelaer 1948 was ten einde. De deelnemers keerden weer terug naar hun afdelingen, bezield met nieuw enthousiasme en met de we tenschap dat zij niet alleen staan, doch dat er duizenden met hen mee strijden voor hetzelfde ideaal. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Dat Katholiek Nederland de jeugd heeft, is op deze winterlaer wel bewe zen; of het ook de toekomst zal heb ben, hangt af van deze leiders en leidsters, of zij in staat zullen zijn hun goede voornemens en enthousiaste plannen tot een goed einde te bren gen. Mogen wij het enthousiasme en de uitstekende sfeer van deze dagen tot maatstaf nemen, dan zullen zij inderdaad bereiken het doel wat zij zich voor ogen gesteld hebben en dat tijdens deze wintelaer zo treffend tot uiting gekomen is. De hoge waterstand veroorzaakt verkeersmoeilijkheden Gistermorgen was te Deventer het water in de IJssel zo hoog gestegen: n.l. tot 5.99 N.A.P., dat het verkeer met voertuigen over de schipbrug moest worden verboden. Voetgangers en wielrijders kunnen er thans nog passeren, hoewel dit ook spoedig zal afgelopen zijn, daar het water op het ogenblik nog 1 c.m. per uur wast. De verwachting, dat de water stand van de grote rivieren haar hoogtepunt had bereikt, wordt te niet gedaan nu uit Duitsland nieuwe was wordt gemeld. Het water in de IJssel is zo hoog gestegen, dat het verkeer over de schipbrug moest worden verboden. De weg van De venter naar Ter Wolde staat reeds diep onder water. In de stad is het park „De Worp" ondergelopen. Se dert gisteravond elf uur stijgt in De venter het IJsselwater met één cen timeter per uur. De steenfabrieken langs de IJssel onder Ter Wolde en 01st zijn door het watey geisoleerd. Ook boerde rijen ten Zuiden van Deventer zijn omringd door het water. De bewo ners worden door middel van roei boten van levensmiddelen voorzien. Op de rivieren werd een motorklip per door de kracht van de stroom meegesleurd en op een krib gewor pen, waar het schip moet wachten tol het kan' worden vlot gesleept. De Bergweidepolder aan de stads- zijde van Deventer, waarin twee gro te arbeiderswijken, tal van indus trieën en de gasfabriek gelegen zijn, werd beveiligd door de open verbin ding met de IJssel af te sluiten met ijzeren scherm, dat met ijlings uit Rotterdam ontboden duikerhulp is aangebracht. Zaterdagmiddag om vijf uur is 'de Baakse Overlaat aan de Gelderse IJssel ten Zuiden van Zutphen in werking getreden. Het gebied rond om Zutphen is hierdoor overstroomd en talrijke boerenhofsteden liggen volkomen geisoleerd. In de buiten wijken van Zutphen neemt de bevol king maatregelen de voorraden uit de kelders over te brengen naar hogere verdiepingen. Het water van de Waal bij Nijme gen is in de.loop van gisteren en van daag ongeveer twintig centimeter ge stegen en langs de kade doorgedron gen in een straat, welke parallel loopt met de Waalkade. Het verkeer langs de rivieren is opnieuw ge stremd en de uiterwaarden zijn nog dieper ondergelopen. Larigs de Waal bij Tiel zijn dijkwachten ingesteld en dag en nacht worden nu de dijken bewaakt. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn nog twee wijken van de gemeente Steemderen onder water gelopen. De sterke Zuidwestelijke wind zweept het water met kracht tegen de om Steenderen gelegen dijk, v/elke met zandzakken wordt ver sterkt. De toestand is ernstig. Bij een was van nog dertig centimeter zal ae dijk overstromen. Ook het water van de Dinkel is op nieuw abnoraal gestegen. Een groot deel van de Mekkelhorst, die over een brede oppervlakte droog was ko men te liggen, staat blank. Onder auspiciën van Philips Ra dio te Eindhoven en de Maatschappij Zeebad zal van 19 tot 29 Mei een groot internationaal muziekconcours worden gehouden, waaraan jonge opkomende kunstenaars uit alle lan den kunnen deelnemen. Dit con cours omvat drie secties, te weten: zang, viool en piano. De jury is sa mengesteld uit 46 prominenten uit zestien verschillende landen. Secre taris van dit concours is directeur van concertbureau Musikos in Den Haag. POSITIE NEDERL. SCHEPEN. Cottica, 2 Jan. van Ponte del Gada naar Plymouth; Grcote Beer, Bata viaAmsterdam, 2 Jan. van Aden; Indrapoera, RotterdamJava, pass. 2 Jan. 19 uur Perim, wordt 3 Jan. 6 uur te Aden verwacht: Johan van Oldenbarnevfclt, AmsterdamJava, 3 Jan. te Sabang; Kota Inten, 2 Jan. van Batavia naar Semarang; Nieuw Amsterdam, RotterdamNew York, 3 Jan. te Southampton; Ncordam, wordt 5 Jan. v.m. van New York te Rotterdam verwacht; Oranje, 3 Jan. van Amsterdam naar Java; Oranje fontein van Teneriffe naar Southam- ton 2 Jan.; Overijsel, 31 Dec. van Ba- tangas naar Pacifickust; Poelau laut, 2 Jan. van Penang naar Singapore; Volendam. Java-Rotterdam pass. 1 Januari Minicoy. LEIDEN BONKAARTEN AFHALEN. Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 82801 t.m. 86400. Meebren gen: stamkaarten, inwisselingsbon nen van de lopende bonkaarten, even tueel inlegvellen (voor schoenenbon nen) en controlekaart Moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8 30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. UITVAART PATER MICHEL LANS. In de St. Petruskerk werd heden morgen de plechtige uitvaart gehou den bij het overlijden van de zeer- eerw. heer Michael Lans van de Con gregatie der Witte Paters, te Rome plotseling overleden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pas toor Th. M. Beukers, geassisteerd door pater A. Teepe, overste van de procuur der Witte Paters te Boxtel als diaken en door pater A. van Oos- trom, missionaris en medewerker van'5 pater Lans in de missie van Tabora. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen pater G. v. d. Ven overste van de procuur dér Witte Paters in den Haag, de paters J. Fase en Adr. v. d. Meer, beide missionarissen in Moan- za, pater A. Groenendijk en pater F. Berlage, missionaris in Bangweolo, Voorts de kapelaans der parochie. FEESTAVOND „DE RAMSKOP" In de geheel gevulde Stadsgehoor zaal werd Zaterdagavond door de toneelgroep „De Rampskop", samen gesteld uit personeel van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen de kens v.h. J. C. Zaalberg en .Zoon een feestavond gearrangeerd, welke uit nemend geslaagd kan heten, De zaal was in een gezellige omlijsting ge plaatst eri te ruim 8 uur sprak de heer J. van der Waard een kort ope ningswoord, waarin hij allereerst welkom heette de heer Lutz, com missaris der N.V. en de beide direc teuren, 'de heren Bodewes en Schrandt met hun echtgenoten, ter wijl hij hun een warm woord van dank bracht voor hun steun, want zij zijn de financiële kurk. waarop deze avond was opgebouwd. Na een welkom tot verdere genodigden, wees spr. er met voldoening op, dat de prestaties van „De Ramskop" crescendo gaan en deze avond van toneel, muziek en zang, zelfs met internationale samenwerking van de Poolse mede-arbeiders zal daar van het bewijs zijn. Spr. constateerde vervolgens, dat een jaar van hard werken is voorbijgegaan. Dit stemt tot grote tevredenheid en het is vooral, te danken aan de directie, die steeds een open oog en oor had voor de noden van het personeel. De wereld zit evenwel vol moeilijkheden en Nederland krijgt daarvan zijn deel. Er is maar een redmiddel om daaruit te geraken en dat is door te werken en hard te weken. Er moet meer geëxporteerd worden en alleen daardoor kan aan de binnenlandse behoefte in meerdere mate worden voldaan. Als er evenwel een extratje van de export moet worden afgeno men, dan zal dit alleen kunnen ge schieden door harder te werken. Hierna volgde het eerste optreden van het gitaar-ensemble „De Ketting- Boys" met aardige liedjes, die ten zeerste in de smaak vielen, bovenal door het optreden van het jongste lid van het gezelschap. Dan volgde het optreden van de toneelgroep met het blijspel in drie bedrijven „Gebroe ders Kalkoen", een oud toneelstukje, dat evenwel nog zijn volle waarde bezit. Het begin van het optreden der dames en heren was wat aarze lend, wat stug en stijf doch in het tweede en laatste bedrijf ging het veel vlotter. Natuurlijk mogen we niet wegcijferen, dat hier veelal de butanten op de planken stonden, maar het gebodene was toch van die aard, dat de aanwezigen zich ge durende geheel de avond kostelijk hebben vermaakt en zeer dankbaar waren voor hef gebodene. Daarna kwamen de Poolse zangers voor het voetlicht, die gezamenlijk enige Poolse liederen ten gehore brachten. Het eerste liedje was „Czerwony Pas", een volksliedje over het gelukkige leven van de bergbe woners in de Karpathen van Zuid- Oost Polen, en „Oberietsch", een liefdeslied, waarna de heer Kurzac als solist optrad met het „Monte Cas- sino-lied". gemaakt door een onbe kend Pools militair, dat ons verhaalt van de strijd om de Monte Cassino in Italië, tijdens de laatste oorlog. Hij besloot daarna met het „War- schaulied", waarin het verlangen van de Polen naar hun vaderland wordt bezongen. Telkens opnieuw klater de het applaus op, als bewijs dat het gegevene ten zeerste op prijs werd gesteld. Aan het slot hartelijke woor den van dank en bloemen, waarna de avond met een dansje werd gesloten. Het personeel werd tevens verrast door verschilende attracties, die zeer in de smaak vielen. Koe gevonden. -- Op de veemarkt van Vrijdag 19 December is een koe achtergebleven, waarvan de eigenaar zich nog stebds niet gemeld heeft. De politie te Leiden verzoekt de eigenaar, zich ijzo spoedig mogelijk aan het politiebureau te melden. door STEFAN BROCKHOFF „Het lijkt mij echter niet waar schijnlijk dat uw onderhoud met mijnheer Kampschulte zo vriend schappelijk verlopen zou zijn als u hem de waarheid had gezegd. U hebt of hem of ons voor-gelogen". Wienert volgde nu een spoor en hij liet niet los. Vooral toen hij merk te, dat het wild weinig regenstand meer bood. „Waarschijnlijk is hel ook, dat Kampschulte op de hoogte was met uw omstandigheden. Waar om kwam hij anders op een zo onge woon uur om zijn geld op te eisen? U zei toch zelf. dat hij geld wilde?" „Hij kwam hier dikwijls en dreig de dan", zei Allmers hees. Nu pas merkte hij, dat ze probeerden Trudc in een val te lokken. „Al vaak heeft hij geld willen hebben", herhaalde hij dof. „Blijkbaar dan toch omdat hij bang was het anders kwijt te zijn. U was hem dat geld al lang schuldig en het is uiterst twijfelachtig, dat een zo gewiekst zakenman niet met uw toestand bekend zou zijn geweest. Merkwaardig is het trouwens ook, dat mijnheer Allmers zo goed op de hoogte is van uw financiële situatie." Wienert nam een stuk papier, dat een wachtmeester hem even tevoren had overhandigd. „De verklaringen van de ober Karl bewijzen duidelijk, dat de heer Allmers een soort. vertrouwenspositie bekleedt. Daarop heeft u zeker niets te zeggen?" Trude schudde het hoofd. Dief en diefjesmaat, dacht zij bitter. Over Mi- ly en Lily verwonderde zij zich niet. Maar Karl was hier al vijftien jaar in dienst. Tweemaal in de week had hij zijn vrije dag en met Kerstmis kreeg hij altijd een grote toelage. En nu veraadde, hij haar. Trude voelde een verlamemned moeheid over zich komen, zij begreep, dat Allmers het zelfde zou hebben gedaan aid Karl. ,,Een schop in de rug", zei dr. Pa- lut. „En een blauwe plek op de borst, die van een stomp afkomstig is. De klerenstandaard kan die plek niet veroorzaakt hebben. Er is gevoch ten." „Ik weet daar allemaal niets van," gilde Trude. „Ik weet van niets, want ik was er niet bij. Ik ben weg gelo pen en ik heb herh ook niet ge schopt." Het was de eerste maal dat zij gilde en het was de eerste maal, dat Jupp haar dapper vond en sym pathiek. Was zij zwakker geweest, dan had men haar minder hoeven te kwellen. Maar zij had zich flink ge houden en de man was een lafaard. Hij moest tot rede gebracht worden. „U hebt hem zeer zeker niet ge schopt, mevrouw Schottler", zei hij kalmerend. En het deed Trude goed, dat hij haar mevrouw noemde. „Mis schien is «er na u iemand op het kan toor gekomen, die^ruzie met de heer Kampschulte kreeg, die dronken was en hem misschien heeft beetgepakt. De ander moest zich verdedigen en zo ontstond de strijd". ,.Wic zou dan nog binnen hebben kunnen komen?" vroeg Allmers, die bang voor Trude werd, die hem niet aankeek en niet op hem scheen te letten. Moed en beheersing, dacht hij, moed en beheersing. Maar het ge lukte hem niet. Je kon nu eenmaal niet snel genoeg denken. Natuurlijk had hij net weer een fout gemaakt. „Prachtig", zei Wienert. „Ik zie, mijnheer Allmers, dat u de situatie van mevrouw Schottler begrijpt. U kunt gaan zitten", voegde hij er iets vriendelijker aan toe, want Trude hield haar hand tegen haar x'ug, die weer stekend pijn deed. Dr. Palut nam iets blinkends uit zijn zak en mat iets op. Zij mocht het niet zien, want dan zou ze bemerken, dat het het achterhoofd van* de dode was. Zij werd een weinig onpasselijk en vreesde, dat zij het bewustzijn zou verliezen. Rheumatiek krijg je toch pas als je oud bent, dacht zij zinne loos, ik moet naar een badplaats gaan. Zij viel neer op de stoel die Jupp haar toeschoof. „Wanneer niemand binnen kon ko men, moet iemand hier uit huis met de dode hebben gevochten", ging Wienert verder. „Onmogelijk, dan hadden Karl en ik'het toch moeten zien", stamelde Allmers. Dat had hij nu allemaal aan Trude te danken. Uit zichzelf had hij toch nooit tegen die kerel begon nen. Zij' moest hem er uit redden, zij had hem er in gehaald ook. „De ober was volgens uw verkla ringen niet meer in huis", zei Wie nert. Hij stond op. „Dr. Palut?" „Eerst was er de wonde aan het achterhoofd, toen mijnheer Kamp schulte tegen de muur viel, daarna, zoals mijn assistent heeft ontdekt, pas drong de spitse punt van de stan daard naar binnen. En die wond is merkwaardigerwijs veel jonger. Bo vendien moet de dode van de eerste stoot zodanig verdoofd zijn, dat hij onmogelijk nog in staat kan zijn ge weest naar zijn overpas te grijpen. Hij moet reeds op de grond hebben gelegen toen de standaard op hem viel. De wond van de standaard moet hem dus opzettelijk later zijn toege bracht. Zijn dood ontstond door de val. En die val moet veroorzaakt zijn door iemand die met geweld optrad. Dat bewijzen de plekken op borst en rug. Voor mij staat vast, dat wij hier niet met 'n ongevel te maken hebben maar met misdaad. HOOFDSTUK 10. Zij zaten aan een tafeltje en be spraken de zaak grondig. Wienert trok aan zijn pijp, die allang koud was, want op kamer 67 van het hoofdbureau van politie mocht niet gerookt worden. Jupp kauwde op een stroohalm, dan miste men de sigaret niet zo. „Tja....", zeide commissaris. „Dat het zou gauw zou gaan, had ik niet gedacht. Toen ik binnen kwam had ik werkelijk gedacht, dat hij de stan daard op zijn hoofd had gekregen. Die kerel viel al gauw door de mand". „Het speet me voor die vrouw", ze; Jupp. „Zij heeft zich met geen woord verraden hem ook niet. Maar dat was ook niet nodig. Die Allmers heeft op eigen houtje het gehele be drog verraden. Overigens, geen heer, alles schuift hij op de vrouw en daarbij heeft zij ten slotte die hele geschiedenis met die standaard geën sceneerd. Om hem te redden. Nu zou zij zoiets niet meer doen, nu kent zij hem. Geen woord heeft zij meer met hem gesproken. Onverscihllig trok Wienert aan zijn koude pijp. Voor zielktragedies had hij geen begrip. Hem interes seerde alleen het geval maar niet de achtergrond. Wat in de mensen om ging boezemde hem alleen belang in alsjiet mede kon helpen de zaak op te Helderen. Hij was volstrekt niet harteloos, maar gedurende zijn lange dienstjaren had hij zich een zuiver zakelijke correctheid aangewend.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2