Het Amerikaanse IJshockey conflict Wedstrijdprogram voor Zondag Jl^Luzied in (let Doden-steegje JCwtte ^4 ZATERDAG 3 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Walter Brown, vice president van de Amateur Hockey Association, deelde me'de, dat het A.H.A.-team op 9 Januari naar Europa zal vertrek ken, ongeacht de afloop van het con flict met de Amateur- Athletiek-Unie over de vraag, welk team Amerika in het ijshoeckey-tournooi te St, Moritz zal vertegenwoordigen. Hij zedde voorts, dat de moeilijkheden inzake de paspoorten uit de weg geruimd zijn en dat de ploeg, bestaande uit 15 spelers, een coach en een trainer, zich op de Queen Mary zal inschepen. Met betrekking tot het beroep van een vroegere president van het Ame rikaanse Olympische comité, de heer G. T. Kirby, op de Zweed Edstroem, president van het Internationaal Olympisch comité, verklaarde Brown, dat Edstroem naar zijn mening geen stoppen zou doen. Maar hoe het conflict ook mocht eindigen, het A.H.A.-team zou in Europa vojgens Brown niet werkeloos blijven. Op het program stonden twee wedstrijden in Praag, een in Parijs en vier in Zwit serland, nog voor de aanvang van het Olympisch tournooi. Later zouden nog tien wedstrijden in Ts. Slovakije, Frankrijk, Engeland en Zwitserland worden gespeeld. De heer D. J. Ferris, secretaris-pen ningmeester van de Amateur Athle tiek-Unie van Amerika, verklaarde dat, indien het niet-erkende team van de American Hockey Association aan de winterspelen deelnam* hier mee wellicht de doodsklok voor de amateurs-sport zou worden geluid1. In een brochure heeft Ferris de ach tergrond van het conflict belicht, en beschreven hoe de A.H.A. haar hui dige positie in Amerika en de inter nationale goedkeuring als controle rend lichaam van de Amerikaanse ijs- hockeysport verwierf. Hij gewaagt verder van de meedogenloze invasie van de amateuristische sporten door professionele promotors, die zich van de rechten der amateursbonden niets aantrekken, maar zich overal indrin gen waar financiële winsten te beha len zijn. Het huidig conflict werpt hierop een schril licht, en bedreigt tevens de gehele toekomst van de in ternationale amateur-sport. Het Amerikaans Olympisch comité en de Amateur Athletiek Unie zijn vastbe sloten tot het uiterste te gaan in de strijd voor beginselen, waaraan zij zich plechtig hebben verbonden. Volgens de heer Ferris zijn de be stuursleden van de A.H.A. van de SCHAATSENRIJDEN DE SELECTIEWEDSTRIJDEN TE HAMAR. Het ijs was door de zeer strenge vorst bij de selectiewedstrijden van de Nederlandse ploeg te Hamar bui tengewoon slecht. Eerst zouden onze rijders naar Oslo gaan om daar op Nieuwjaarsdag aan nationale wedstrij den van de Noren deel te nemen, doch op het laatste moment kreeg men van de Noorse bond bericht, dat dit on mogelijk was, aangezien het program ma reeds overladen was. Door de vorst van 28 graden was het niet ver antwoord ook een andere afstand te laten rijden. Braakman reed uitste kend en maakte met een tijd van 46,7 sec. de beste prestatie van de dag. Op hem volgde de Koning met 48.1 sec. en vervolgens Langedijk, die ze ker niet op volle toeren draaide met 49.5 sec. Als vierde werd Huiskes ge noteerd met 49.9 sec. en na hem kwam van der Voort met 50.2 sec. Ook Buyen reed mee en hij deed er 50.6 sec. over, terwijl Pannekoek, die sinds enkele dagen ook te Hamar traint, een tijd noteerde van 51.1 sec. Korteoever is zwaar verkouden en kwam koortsig op de baan, zodat een lijd van 53.2 sec. voor hem geen ver bazing behoefde te wekken. Men wil de volgende dagen nog meer selectiewedstrijden houden, doch hiervan zal voorlopig niets komen aangezien er in de avonduren veel sneeuw viel en de baan volkomen on der een zwaar sneeuwdek ligt ver borgen. SKISPORT BIRGER RUUD GEWOND. Tijdens de training is Birger Ruud gewond, zodat hij Zondag niet kan deelnemen aan de olympische selec tiewedstrijden. Na deze wedstrijden zal de definitieve ploeg worden sa mengesteld. Birger Ruud moest voor een kleine jongen uitwijken en kwam daarbij te vallen. Hij bezeerde zijn dijbeen aan een steen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. aanvang af openlk betrokken geweest bij de beroepssport Zij lieten hoe langer hoe meer spelers uit Canada overkomen, met het doel krachten aan te kweken voor een later te stich ten hcroepsbond. Amateur-hockey be tekende op zichzelf niets voor hen, ofschoon ze de naam aanhielden. Maar de spelers van de A.H.A. ont vingen allen salarissen, zonder dat daar een geheim van werd gemaakt. De heer A. Johansson, lid van de International Ice Hockey Associatoin uitte als zijn mening, dat er een ze ker? rivaliteit bestaat tussen de bei de Amerikaanse organisaties. Dit zou er toe kunnen leiden,, dat het inter nationale olympische comité de ijs hockeyweids trij d en van het program ma der olympische winterspelen te St. Moritz schrapt. Johansson ver klaarde, dat hij een brief van het Zwitserse olympische comité had ont vangen, waarin zij schreven, dat zij besloten hadden het team van de American Amateur Icehockey Asso ciation toe te laten, en dat hun be sluit onherroepelijk was. Johansson voegde er nog aan toe, dat de international Icehockey Asso ciation, in het geval dat het interna tionale comité ertoe zou overgaan dit conflict op te lossen door het ijshoc key van het programma van de win terspelen te verwijderen, waarschijn lijk wereldkampioenschappen zal or ganiseren te Bazel of te Zürich. SCHAKEN HET INTERNATIONALE TOURNOOI TE HASTINGS. In de vijfde ronde van het tournooi te Hastings zorgde Abrahams voor de verrassing door zijn overwinning op Alexander, de winnaar van het tour nooi van het vorige jaar en kam pioen van Engeland. Szabo (Hong.) behaalde M punt, hetgeen zijn voorsprong verhoogde, zodat hij een uitstekende kans maakt het tournooi te winnen. Hij speelde remise met Fairhurst (Schotland) in de vijfde ronde. Hij staat nu aan de top met 4A punt voor Fairhurst en Alexander. Fairhurst, Alexander en Thomas hebben nu elk 2]/2 punt. Vervolgens is de stand na de partijen van gister avond: Grob (Zwits.) 2 p., Golombek (Eng.) V/z p., Raizman (Fr.) VA p., Mühring (Ned.) VA P-, Spanjaard (Ned) 1 p. De uitslagen van de par tijen in de vijfde ronde, welke gis teren gespeeld werden, waren: Müh ring (zwart)Spanjaard (wit) 10. Thomas (wit)-^-Grob (zwart) YzVi- In de premier reserves sloeg Ko- vacs (Oost.) van Doesburgh (Ned.). „De zwarte pion" (Lisse). De uitslag van de wedstrijd L.S.G. 3 De zwarte pion 1 luidt: 4A5'A in het voordeel van de zwarte Pion. De resultaten van de bordenwedstrijden 9de ronde zijn: Afd. 1: H. Verdegaal H. Simons 10; G. S.'ScholtesJ, Smit 10; A. RotteveelN. v. d. Mey 10; Pastoor de GrootH. v. Diemen 10. Overgangsklasse: L. Romijn P. Lange veld 10; M. v. RuitenW. Goedemans 10. Afd. 2: C. v, Ruiten H. Heemskerk 10. Afd. 3: C. van DijkJ. Tyssen AVs; J. Geerling L. v. d. Lans 10. Docos. De eerste wedstrijd in 1948 speelt Docos 1 tegen een van haar vroegere rivalen Quick Steps in Den Haag. Jongens deze wedstrijd moet gewonnen worden maar Quick Steps zal ook alle moeite doen om te winnen en van de ondere plaats 'af te komen. De opstelling luidt: v. r. n. 1; doel: A. Kapteijn; achter: W. Varkevisser en J. Juffermans; midden: P. Pollmann, Jac. Post en C. van Schoten; voor: Th. Ludlage, •Jac. Bavelaar, W. W. Verplancke, G. Ouwerling en G. van Dam. De reis wordt gezamelijk per bus ge maakt. Vertrek 12 30 vanaf de Pa penstraat. Docos 2 speelt uit tegen Alph. Boys 2 vertrek 12.30 uur stac tion. Docos 3 speelt om 2.30 uur haar laatste competitiewedstrijd thuis te gen Roodenburg 5 en Docos 4 speelt ook thuis tegen Lugdunum 8. Aan vang 1.15 uur. Onze Junioren b gaan naar VVSB b. Vertrek 11.45 u. vanaf de remise. UDO b komt om 12 uur bij Docos c op bezoek, terwijl Docos d te gast is bij Stompw. Boys. Het vertrek is bepaald op 10.45 uur van de Beestenmarkt. Meerburg. Meerburg 1 gaat a.s. Zondag op bezoek bij VTL. 1, een der candidaten voor de rode lan taarn; een kat in het nauw zou daar om wel eens rare sprongen kunnen doen. De Meerburgers, gesterkt door de wetenschap geen enkel punt meer te kunnen en te mogen missen, om kampioenscandidaat te blijven, zul len zich daarom zeker geen spaak in het wiel gestoken zien worden door VTL, Aanvang 2.15 uur. Ver trek 1.30 uur 'per fiets vanaf de Rijnegommestraat. Meerburg 2 krijgt Zondag thuis bezoek van Foreholte 3. Aanvang 2 uur. Meerburg 3 ont vangt Zondag eveneens thuis VNA 3 Aanvang 12 uur. De Meerburg Jun. ten slotte, gaan naar de kampioenen DOSR. Vertrek 10.30 uur per fiets vanaf de Rijnegommestraat. D. O. S. R. Voor DOSR 1 de las tige wedstrijd tegen haar concurrente op de ranglijst nl. WSB. Uit werd op het nippertje gewonnen. Met een zelfde resultaat kunnen wij dan ook weer tevreden zyn. Vervolgens HBS 3DOSR 2. Aanvang 2 uur en ver trek 12.15 uur. Om 1.15 uur DOSR 3 LFC 5; Oranje Groen 3DOSR 4 te 1 uur. Vertrek 11.15 uur. DOSR a Meerburg a 12 uur; Rijpwetering— DOSR b 12 uur. Vertrek 11 uur; Al- tior bDOSR c 1.30 uur. Vertrek 12 uur. Wet Boys. Voor Wet. Boys 1 Zondag des belangrijke uitwedstrijd tegen Rijpwetering 1. Wij vertrou wen op een goede sportieve strijd en op minstens een puntje. Aanvang 2.30 uur. Wet. Boys 2 speelt thuis tegen Alphia Hl. Aanvang 2.30 uur. En te 7.15 uur Wet. Boys 3LFC 8. De a-junioren vervullen tenslotte de rol van gastheer om 12 uur tegen S. J. Z. a. Rijpwetering. Rijpwetering I speelt de eerste Zondag van het nieuwe jaar een wedstrijd tegen We. teringse Boys 1. Daar de uitwed strijd een gelijk spel opleverde, kan Zondag een spannende strijd tege moet gezien worden. Aanvang 2.30 uur. Rijpwetering 2 dat momenteel aan de kop staat, heeft tegen L. D. W. S. 3 wel een aanmoediging no dig. Aanvang 1.15 uur. Rijpwetering 3 speelt uit tegen Warmunda 4. Aanvang 1.15 uur. Vertrek 12 uur. Rijpwetering jun.D. O. S. R. b jun. Aanvang 12 uur. St. Bernarüus. De wedstrijd van ons eerste elftal tegen Hazers- woude is door de bond ter elfder ure afgelast; rest dus nog: thuis B- junioren Alphense Boys c 12 uur. Daarna om 1 uur 15 LDWS 6 op be zoek bij het 3e elftal. Onze A-junio ren gaan, hoe zal nog nader bekend worden gemaakt, naar Altior'c. Aan vang 12 uur. V. V. S. B. V. V. .S B. 1 gaat Zondag op bezoek bij D. O. S. R. Dit zal een zeer belangrijke match wor den. V. V. S. B. 3 gaat naar V .V L. V. 2. De a-junioren spelen om half drie tegen V. V. L. V a. Om 1.15 uur moeten de b-junioren uitkomen te gen Docos b en de c-junioren om 12 uur tegen Teylingen c. A. V. V. A. V. V. speelt Zondag een thuiswedstrijd tegen de Goudse club Olympia. Voor het nieuwe jaar gaat A. V. V. de competitie voort zetten met de vaste" wil om de plaats in de eindstand te verbeteren en daarvoor bestaat een goede kans. De andere elftallen spelen als volgt: om 12 uur A. V. V. 2 tegen Schevenin- gen 4; 13.15 uur A. V. V. 3 tegen H D. V. 3. Het vierde elftal gaat naar Zwart Blauw 4 aan de Fruitweg en het vijfde naar D. H. L. 8 aan de Laan van Vollering. Foreholte. Voor Zondag 4 Jan. een programma van vijf wedstrij den. Thuis Foreholte bSJC b 12 uur Foreholte aSJC a 1.15 uur en Fo reholte 1ï^agia 1 om 2.30 uur. Wil len de eerste elftallers de geringe kans op het kampioenschap nog uit buiten, dan dient er te worden ge wonnen. Verder spelen uit om 2 uur: Meerburg 2Foreholte 3 en om 12 uur VNA 4Foreholte 4. Vertrek per fiest resp. 1 en 11 uur. GYMNASTIEK. R.K. Damesgymn. ver. „Groen wit". Het bestuur maakt er de leden op attent, dat met ingang van 5 Jan. alle lessen weer worden her vat, Tevens vermelden wij, dat op 15 Jan, 's avonds om 7.45 uur in café-restaurant Royal, de jaarlijkse ledenvergadering gehouden zal wor den. Tot deze vergadering hebben alle leden boven de 14 jaar toegang, doch alleen de werkende leden bo ven de 16 jaar zijn stemgerechtigd. BILJARTEN DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN 45/2. De volgende spelers zullen deel nemen aan het Europees kampioen schap 45/2, dat van 15 tot 18 Januari a.s. te Luik wordt gehouden: van Vliet (Ned.), van de Pol (Ned.), Chassereau (Frankrijk), Albert (Fr.) Nusberger (Zwitserland), Reicher (Oostenrijk), Gabriels (België) en van Hassel (België), Lisser Biljartkring. Voor de 2de klasse werd de wedstrijd P. Gijzen- brug 1 en Flora 1 Hillegom gespeeld. P. Gijzenbrug won met 53. Corcor- dia 1 Lisse speelde tegen Flora 2 Noordwijk en won alle partijen (8-0). De laatste uitslagen van de compe titiewedstrijden zijn: 1ste klasse: Excelsior 1Bonte Koe 1, 62; D. Rijkers 1Oude Post 1, 26; D. Rij kers 1VIOS 1, 26. 2de klasse: Flo ra 1 HillegomOude Post 2, 62, Oude Post 2—VIOS 2, 0—8. 3de kl.: Oude Post 3LUTO 3, 80, Ooncor- dia 2Flora 2 Hillegom 26. 4de kl.: VIOS 4D.K.V. 1, 44; Concordia 3 Excelsior 2, 4—4; D. Rijkers 2 LUTO 4, 2—6. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Morgen wordt een begin gemaakt met de eerste wedstrijden op de hometrainers; baanfietsen 108 inch, versnelling, wegfietsen 94 inch versnelling. Aan vang 10 uur precies. POSTDUIVEN Leidse Concourscommissie. De uitslagen van de Stedelijke tentoon stelling in „de Burcht" op Zaterdag en Zondag zijn: Klasse 1: Oude doffers blauwbands (275 K.M. en hoger): 1. Chr. v. d. Pluym (V.C.), 2. J. A. L. v. d. Rey- den (V.C.). Klasse 2: idem oude duivinnen: 1. J. J. Smit (B.D.), 2. A. P. v. d. Voort (V.C.). Klasse 3 oude doffers bl.zw.kr. (275 K.M. erx. hoger): 1- J- Minke (R.D.), 2. Joh. de Hollander (R.D.). Klasse 4 idem oude duivinnen: 1. A. Polak (V.C.), 2. D. Uuythoven (V.C.). Klasse 5 oude doffers niet gen. kleuren (275 K.M. en hoger): 1. P. W. Schenkeveld (L.P.C.), 2. P. Vo gelenzang (V.C.). Klasse 6 idem oude duivinnen: 1. H. Abspoel (L.P.C.), 2. Chr. v. d. Pluym (V.C.). Klasse 7 oude doffers blauwban- den (65—275 K.M.): 1. A. P. v. d. Voort (V.C.), 2. J. A. v. Albada (B.D.) Klasse 8 oude duiven (id.): 1. J. Minke (R.D.), 2. W. J. Habraken (V.C.). Klasse 9 oude doffers bl.zw.kr. (65 275 KM.): 1. J. Staffeleu (V.C.), '2. H. Schouten Jr. (R.D.). Klasse 10 oude duivinnen (id.): 1. 'J. J. Smit (B.D.), 2. G. A. v. Albada (B.D.). Klasse 11 oude doffers niet gen. kl. (65—275 K.M.): 1. J. J. v. Dort (V. C.), 2. Chr. v. d. Pluym (V.C.). Klasse 12 oude duiven (id.): 1. J. J. v. Dort (V.C.), 2. J. Sierat IR.D.). Klasse 13 oude doffers bl. banden onbevlogen: 1. N. P. C. Waasdorp (R. D.). 2. J. F. W. Truyers Jr. (V.C.). Klasse 14 oude duivinnen (id.): 1. J. A. L. v. d. Reyden (V.C.), 2. A. P. v. d. Voort (V.C.). Klasse 15 oude doffers bl.zw.kr. on bevlogen: 1. H. E. Christiaanse (V.C.), 2. A. v. d. Blom (V.C.). Klasse 16 oude duivinnen (id.): 1. H. Schouten Jr. (R.D.), 2. W. A. v. d. Arend (V.C.). Klasse 17 oude doffers niet gen. kl. onbevlogen: 2. H. E. Christiaanse, 3. G. A. L. v. d. Reyden (V.C.). Klasse 18 oude duivinnen (id.): 1. J. J. v. Dort (V.C.), 2. J. H. v. Wijn gaarden (R.D.). Klasse 19 jonge doffers bl.banden (200—300 K.M.): 1. J. J. Vliegenthart (V.C.), 2. H. Schouten Jr. (R.D.). Klasse 20 jonge duivinnen (id.): 1. W. H. Abrahams (V.C.), 2. Jac. v. d. Burg (V.C.). Klasse 21 jonge doffers bl.banden (200—300 K.M.): 1. A. v. d. Hulst (R. D.), 2. W. H. Abrahams (V.C.). Klasse 22 duivinnen bl.zw.kras (200 —300 K.M.): 1. A. Polak (V.C.), 2. J. J. Smit (B.D.). Klasse 23 jonge doffers niet gen. kl, (200—300 K.M.): 1. J. Prins (B.K.), 2. G. Devileë (V.C.). Klasse 24 duivinnen (id.): 1. Jac. Krekelaar (L.P.C.), 2. J. J. v. Dort (V.C.). Klasse 25 doffers bl.bands (65200 K.M.): 1. P. Vogelezang (V.C.), 2. R. P de Graaf (B.D.). Klasse 25 duivinnen (id.): 1. L. Giïsman (V.C.). 2. G. Devilee (V.C.). Beste vogel algehele tentoonstelling J J. v. Dort (V.C.). Beste oude duif: J. J. Smit (B.D.). Beste oude doffer: J. J. v. Dort (V.C.). Beste jonge Doffer: J. Prins (B.K.). door STEFAN BROCKHOFF id Hij verzocht mij hem nog een ogen blik alleen te laten omdat hij even wilde rusten'', hierbij wierp zij een veelzeggende blik op de flessen op het tafeltje. „Dat begreep ik natuur lijk heel goed", ging zij een weinig spottend verder. „En ik raadde hem aan door de achteruitgang weg te gaan daar het hem toch zeker on aangenaam zou zijn zich in die toe stand nog eens in de volle zaal te vertonen. Zijn kleren had hij reeds direct hierheen laten brengen. Had ik ook maar kunnen vermoe denhier zuchtte zij diep en liet duidelijk zien hoe zeer zij zich moest beheersen, „welk een ongeluk hier zou plaats vinden, dan had ik hem geen moment alleen gelaten, hem het leven gered en mezelf een vreeselijk schandaal bespaard". „Bleef mijnheer Allmers bij uw gast?" vroeg de commissaris. „Neen", antwoordde -mevrouw Schottler snel. „Hij ging tegelijk me mij weg. Ik ben niet meer op het kantoor geweest voor vanmor gen, tégen acht uur. Toen heb ik u meteen opgebeld". „U had er dus geen idee van, dat mijnheer Kampschulte iets was over komen?" „Niet het minste. Ik was overtuigd, dat hij het kantoor door de achter deur verlaten had en zoals ik u al zei, sinds ik afscheid van hem nam, ben ik niet meer op het kantoor geweest. „Waar was u de verder nacht?" „Eerst voor in de zaal. Tot één urn- duurt het programma. Om half twee gingen de laatste gasten weg en dan wordt opgeruimd. Ik ben altijd blij, als alles achter de rug is, want je moet overal ogen hebben én dat is inspannend. Vannacht ging ik onge veer kwart over twee naar mijn ka mer". „Hoe laat was het dat'u de héér Kampschulte op uw kantoor achter liet?" ,,Dat kan ik u niet precies zeggen. Het programma begint om half tien. Tijdens het vierde nummer ging hij naar mijn kantoor, toen zal het mis schien elf uur geweest zijn. Lan ger dan een kwartier duurde ons ge sprek zeker niet." „Kunt 1 u zich misschien herinne ren hoe laat hij in het cabaret kwam?" Trude dacht even na. „Dat weet ik werkelijk niet. Neen, dat kan ik met de beste wil niet zéggen. Ik geloof, dat Allmers mij tijdens het derde nummer op hem opmerkzaam maak te; hoe lang hij er toen al zat, weet ik niet." Wachtmeester Kukuk meldde zich present. Hij had Allmers meege bracht. Zijn verklaringen klopten vol komen met die van mevrouw Schott ler. Tegelijk met mevrouw had hij het kantoor verlaten en was weer naar zijn werk gegaan. Dr. Palut had' tezamen met Jupp het lijk onderzocht. Trude hoopte nu maar, dat zij het nu weg zouden brengen. Mijn god, daar was nu toch niets meer te constateren. Zij moes ten zich wat haasten. Zij voelde haar knieën trillen. Allmers vermeed het haar aan te zien. „Wie sluit hier als laatste de deu ren?" informeerd Jupp, terwijl hij het stof van zijn broek klopte. „Ik", zei Allmers snel. Hemel, Karl was er ook nog. Je mocht niets ver geten. „Ik, tot ongeveer twee uur wreef ik de glazen in de bar, toen heb ik n aid at de ober wég was, alles ge sloten". „U bent dus niet meer in het kan toor geweest?" „Neen, het was mij helemaal niet veroorloofd, daar alleen binnen te gaan". „Maar als mevrouw Schottler u riep ging u wel naar binnen?" infor meerde Jupp. Allmers wierp Trude een onvoor zichtige blik toe. Jupp scheen het echter niet op te merken. Hij ver diepte zich met Wienert, die de wachtmeester weer weg "had gezon den, in de lijst van het personeel van de Odeon. Dr. Palut had de klerenstandaard weer overeind gezet. Trude glimlach te zenuwachtig en had een vage pijn in de rug. Dr. Palut haalde een ver grootglas te voorschijn. Zorgvuldig onderzocht hij een plek op het ach terhoofd' van de dode. Allmers vroeg of hij nu kon gaan, BINNENLAND. De personeelsbezetting der dis- tributiekringen van 16.320 per 1 Juni 1946 liep terug tot 10.550 ambtenaren per 1 Juli 1947, als gevolg van vef- eenvoudigingen in de uitreiking van bonkaarten. De maximumprijs voor mie is voortaan gelijk aan die van maca- ronie 0.75 per kg. los; 0.90 per kg. verpakt) Mie, die reeds een kook- 'bewerking e.d. heeft ondergaan mag •maximum ƒ1.60 per k.g. kosten. De maximumprijs voor citroe nen, die thans op de ingeleverde bonnen worden verkocht, bedraagt 74 cent per kg. (18 1/2 ct. per 250 gr.). De oude prijs was 84 ct. per kg. In de serie frankeerzegels vair het nieuwe type (Hartz) is nu ver schenen het zegel van 0.22 1/2. Bij een autobotsing in de om geving van Venlo werd een personen auto zwaar beschadigd door een auto, welke geladen was met zand. De be stuurder van de personen-wagen, de 50-jarige H. Hendriks uit Beek bij Nijmegen, is bij deze autobotsing om het leven gekomen. Een nieuwe parochie zal te Utrecht worden opgericht in „Oog en Al". Z.Em. Kardinaal de Jong heeft deze opdracht gegeven aan de paters Dominicanen. Architect van de kerk is de heer Van Putten te Bussum. De productie van de „Willem HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het. gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.tl. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 RADIO ZONDAG. HILVERSUM I 301 meter. 8.00 Nieuwsberichten, 8.15 Gramofoon- platen, 8.30 Kerkdienst uit de Begijn hofkapel te Haarlem, 9.30 Nieuwsbe richten, 9.45 Symphonie in d. kl. t., W. F. Bach, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in de kerk van de H. Bernulphus te Oosterbeek, 11.30 K.R. O.-trio. 12.00 Angelus, 12.03 Licht pianospel, 12.15 Apologie door prof, dr. J. B. Kors O.P., 12.30 Lunchcon cert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws berichten, 13.15 Welk boek? Een goed boek!, 13.20 Lunchconcert, 13.35 Plu vier knapt het op, radio-feuilleton, 13.55 Gramofoonmuziek, 14.05 Zang vereniging „Orpheus" uit Druten, 14.40 Concert door het Concertgebouw Orkest", o. 1. v. Jan Koetsier, 15.45 Katholiek Thuisfront, 15.55 Muzikale tombola, 16.10 „In 't Boeckhuys", 16.25 Vespers vanuit het Augustijner- klooster te Nijmegen, 17.00 Gerefor meerde kerkdienst, 18.30 Regerings uitzending, 19.00 De psalmen van Sweelinck, 19.30 Nieuwsberichten, 19.45 Gramofoonmuziek, 19,50 Voet balreportage, 20.05 De gewone man zegt er het zijne van, 20.12 Jan Pie- terse, accordeon; Jos Carpay, orgel, 20.35 „Epiphania" of de reis der Drie Koningen, van Henri Ghéon. hoor spel, 21.15 Zigeunerstemmingen, 21.30 De Zilvervloot, 22.07 Nieuwsberich ten, 22.45 Katholiek Nieuws, 22.50 Concert door het Residentie Orkest o.l.v. Carl Schuricht. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuwsberichten, 8.18 Zingende to rens en koperaccoorden, 8.30 Voor het platteland, 8.40 „Barcarole" o. 1. v. Johan Jong, 9.12 Sportmededelingen, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 9.45 Geestelijk leven, 10.00 Zondags half uur, 10.30 Kerkdienst uit de Doops gezinde kerk te Den Haag, 11.45 Tot het hart van het volk, korte toespraak over de geestelijke wederopbouw van ons volk, 12.00 Philips Harmonie te Eindhoven, 12.30 De Zondagclub o. 1. v. R.v Feenstra, 12.40 Koninklijk Dordrechts Mannenkoor, 13.00 Nieuwsberichten," 13.15 Het Virtuoso- sextet, 13.50 Spoorwegen spreken, 14.00 Gramofoonplaten, 14.05 Boekbe spreking door dr. P. H. Ritter, 14.30 Stafmuziekcorps van de Amsterdamse politie, 15.15 Filmpraatje door L. Jor- daan, 15.30 Chansons van rond 1900, 16.30 The Skymasters, 17.30 Een ge sprek met academici, 17.20 „Een ge dicht", bespreking door prof. dr. N. Donkersloot, 17.30 De avonturen van Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuwsberichten, 18.15 Dansmuziek, 19.00 Radiolympus, 20.00-Nieuws in het kort, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Het Omroeporkest o. 1. v. Hugo de Groot, maar de commissaris verklaarde, dat dit tot zijn spijt niet mogelijk was. Hij fluisterde xnet Jupp, vervolgens nam hij het proces-verbaal en las het langzaam, hèèl langzaam door. Op de bovenlip van de mixer pa relden zweetdroppeltjes. Trude staarde onafgebroken naar het por tret van Mariene in haar matrozen pakje. Toen Kukuk met Lil en Mily ver scheen, werd zij bleek. De beide da mes hingen vertrouwelijk aan de ster ke armen van de wachtmeester en zagen er uit alsof zij van een bal kwamen. Eerst hadden zij, aldus meldde Kukuk zakelijk, gebruld als of ze geslacht werden, toen zij van het ongeval hoordeh, omdat het zo griezelig was; daarna hadden zij zich echter in zijn commando's ge schikt en onderweg veel gegicheld. Mily en Lily wisten niets, zij kenden Kampschulte niet, en boven dien vonden zij, dat men van die Schottler alles mocht verwachten. Haar persoonlijk ging die hele zaak niet aan, want de volgende week tra den zij op in de Astoria, een eerste klas zaak. Wienert maakte het kort. Die twee bejaarde bakvissen hinderden hem maar. Reeds wilde hij haar wegzen den, toen Lily, woedend, dat zij hier Na de sneeuw vorst in New York Vier en twintig uur vorst heeft het verkeer te New York bijna zo ernstig ontwricht 'als de sneeuwstorm van een week geleden. Alle wegen zijn met een laagje ijs bedekt. Het spoor wegverkeer op sommige ondergrond se lijnen is gestaakt, daar de electri- sche stroom tengevolge van het neer vallen van met ijs beladen bomen op het bovennet is afgesneden. Alle luchtverkeer van en naar de beide vliegvelden is stilgelegd. Sneeuw en ijzel van de afgelopen nacht heeft vele millioenen .dollar schade ver oorzaakt. Meer dan 100 personen kwamen om het leven. Ook in vele andere steden is het telefoonverkeer en de clectriciteitstoevoer gestremd. Barendsz" bedroeg 20 December 7.256 vaten 1200 ton) troon en 4.081 va ten 680 ton) spermolie. BUITENLAND. Koning Paul van Griekenland is weer herstellende. Hij is thans vrij van koorts. Op de grens van Tsjecho-Slowa- kije stonden op Oudejaarsavond twee douane-beambten. Een Duitser werd aangehouden en ondervraagd. In plaats van' netjes te 'antwoorden schoot hij de beide douane-beambten dood Ge enbest uiteinde! Als de Chinezen wakker worden, zijn ze niet voor de poes. De Chinese luchtmacht is aan 't inkopen doen in Amerika en heeft meteen 150 troe pentransportvliegtuigen aangekocht. De grootste aankoop, ooit ineens ge daan! De Yankees worden rijk, maar moeten ook meer betalen. Je schiet er niet mee op. In de Ver. Staten is het inkomen gemiddeld met 11 pet. gestegen, maar de uitgaven zijn met 13 pet. gestegen. Bij Gaza hebben Arabieren een goederentrein aangehouden. De trein had een vreedzame inhoud, n.l. blik jes melk. De snode Arabieren hebben alles meegenomen. Is Uw Radio defect? BQl. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIRNST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig 21.15 Paul Vlaanderen en het Gre gory-mysterie, detectieve-hoorspel, 21.50 „De Speeldoos" met melodieën van toen en nu, 22.10 Aline Markus, voordracht, 22.30 Kwartet van Schu- bqx-t, 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Kon. Oratorium Vex\ „Kerkgezang", 23.45 Divertimento in F gr. t. K.V. 138. Mozart. MAANDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Harmoniemuziek, 8.00 Nieuws1, 8.15 Gewijde muziek, 9.00 Yehudi Menuhin, 9.15 Ochtend bezoek bij jonge zieken, 9.30 Een vro lijk plaatje, 9.35 Vragen aan voorbij gangers, 10.00 Concert, 10.30 Morgen dienst, 11.00 Gerard Hüsch, zang, .11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Piano, 12.00 Peter Nobino's Mu sette orkest, 12.33 Licht klassiek or kestconcert, 12.55 Het N. C. R. V. koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelconcert, 14.00 Vacantievertelling. 14.30 Het Scala-sextet, 15.00 Vrolijke klanken bij de thee, 15.30 Piano met viool, 16.00 Bijbellezing, 17.00 Het kleuter klokje klingelt, 17.15 Populaire or gelbespeling, 18.00 Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Onder de lamp, 20.00 Nieuws, 20.15 N.C.R.V.-kwartet, 20.45 „De grote stad", 21.15 Het Bos ton Promenade-orkest, 21.30 Swee linck kwartet, 22.00 Cursus. Kerke lijk orgelspel, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Mandolina- ta, 23.30 Lichte avondklanken. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.45 Werken van Bach en Handel, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Ar beidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Werken van Brahïns, 11.00 „Op de Uitkijk", 11.15 Mendelssohn, Schu bert, 12.00 Viool met piano, 12.35 „Blauwe Hemel", 13.00 Nieuws, 13.15 Het Lyra trio, 13.50 Het Frans Lehar- concert, 14.20 Dr. P. H. Ritter Jr. le zing, 14.35 Kees van Dalen piano, 15.00 Bonbonnière, 16.00 Ensemble Jetty Cantor, 16.30 Hans Triebeis spreekt over „Spaanse muziek", 17.15 The Skymasters, 17.45 Hoort zegt het voort, 18.00 Nieuws, 18.15 The Ro mancers, 19.15 Piano, 20.00 Nieuws', 20.05 Radioscoop. 23.00 Nieuws, 23.15 Dutch Swing-college. niet tot haar recht kwam, de opmer king maakte, „dat hebben we gedaan, omdat mevrouw Schottler zo arm is, dat ze onze gage met de helft heeft verminderd, nadat ze ons eerst veer tien dagen er op had laten wachten." Trude zweeg. Toen ze dat stel bin nen zag komen, wist ze al dat dit zou gebeuren. Het was dom geweest te liegen, hoe kon ze. „Uw boeken", beval de commissa ris. Zonder een woord gaf zij hem de sleutel van de brandkast. Twee mi nuten van kwelling. De mixer veeg de met zijn hand zijn bovenlip af, die vol zwecetdruppels stond. „Dat had ik wel gedacht". De com missaris stond op. „Waarom hebt u dat verzwegen? U kun toch mijn heer Kampschulte onmogelijk dat geld terugbetalen? Antwoordu als tublieft. En waar komt die schop vandaan die de dode kreeg? Die bru tale schop, die nu nog op zijn jas en op zijn rug te zien zijn?" „Ik meende het geld te kunnen le nen", fluisterde .Schottler bijna on hoorbaar. „Het heeft er toch niets mee te maken, dat het mij slecht gaat? Dat is deeds vaker voorgeko men in mijn leven". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6